DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. dTexportveiling Hit het TUulemetit Fa. van der Horst. W. M. H. PELS l ZOON ó7d7,V*e,f'st« KUNSTHANDEL ZATEKDAti 28 AOVEJ1BEK 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. t Aparte Bijoux Tasschen van Chris Agterberg Hollandsch Tin Geslagen Brons Italiaansche Kunstnijverheid Schemerlampen Kalenders Etsen Raffia-manden Theebladen Kussens en Kleeden Foto-albums en Foto-artikelen. PEftCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. fto. 281 Directeur: C. KRAK. Di' nummer bestaat uit vier bladen. Een instelling waar geen knollen voor citroenen verkocht worden. De verkoop van groente schijnt erg winstgevend te zijn. behalve voor de tuinders. Het is een feit, dat de NV Alkmaarsche Êxportveiling nu juist me tot de veel bewon derde instellingen behoort. Zij is in den Raad meermalen vergeleken met den beruchten bodemloozen put waarin het geld verdwijnt zonder dat er ooit weer iets van terugkomt en vele leden dezer onder neming hebben zich in de pers en op verga deringen zoo menigmaal over het bestuurs beleid beklaagd, dat men het ten slotte maar beter achtte de pers niet meer op de alge- meene vergaderingen toe te laten. Het eenige wat van die vergaderingen dan ook bekend werd, was, dat het er over het algemeen nog al warmpjes toeging en het bestuur de traditioneele harde noten te kra ken kreeg, die als tuinbouwproduct eigenlijk meer op de veiling thuis hoorden. Toen in den loop van dit jaar aan de ge meente een garantie voor een bedrag van 10.000 aangevraagd werd, kwam het wan trouwen in de veiling opnieuw tot uiting. Men achtte de gemeente tegenover het finan- cieele belang dat zij bij deze instelling heeft niet voldoende geïnformeerd, men betwijfel de of de veiling werkelijk wel over het be drag beschikte, dat zij zelfstandig zou moe ten bijdragen en het gevolg was, dat er een commissie van raadsleden benoemd werd, die tot taak kreeg de toestanden en geldmiddelen van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling aan een serieus onderzoek te onderwerpen. Booze tongen beweren, dat verkiezingstijd en politiek aan den aandrang tot dit onder zoek niet vreemd zijn geweest, maar omdat wij naar booze tongen niet mogen luisteren zullen wij daar maar niet verder op ingaan. Een feit is het, dat de Raad, die eerst al gemeen den indruk scheen te hebben, dat de veiling een onbetrouwbaar lichaam was waarmede men voorzichtig moest wezen, plotseling tot de ontdekking kwam, dat er hier en daar een misverstand moest geweest zijn en dat er niet het minste bezwaar was de garantie voor een leening van 10.000 te aanvaarden. ducten voor een roemloos einde op de ge meentelijke vuilnisbelt bestemd zijn. Zoo ergens, dan is op de veiling aan te toonen, dat de deugd beloond worat en dat de tuinders, die hun producten met zorg ver bouwd hebben de hoogste prijzen kunnen maken. De groente wordt desveriangd door de veiling zelf per auto van de kweekerijen ge haald, maar de meeste kweekers zorgen zelf voor de export hunner producten, die zoowel te water als over land gemakkelijk het vei lingsgebouw kunnen bereiken. Naast de groenteloods is het vorige jaar een ruime houten loods voor de emballage- gebouwd, een pakhuis met tailooze kisten, manden en kratten, waar ook de directie-auto een plaatsje heeft gevonden. Hier is voor dui zenden guldens aan emballage opgeslagen, alles eigendom der veiling, dat door aanvoer ders en handelaren tegen een kleine huur en zekerheidsstelling in gebruik kan worden ge nomen. De omvangrijke administratie, die door het uitgeven van losse briefjes voor aanvoerders en koopers vereenvoudigd is, wordt op het kantoor der veiling verzorgd en waar meestal alles over kleine partijtjes gaat, die alle afzonderlijk geboekt en berekend moeten worden, :s het te begrij pen, dat het personeel hier geen oogenblik- ken kent, dat het met zijn leegen tijd geen raad weet. Het rapport der onderzoekingscommissie fs inmiddels nog steeds niet verschenen, maar wij vertrouwen, dat men ook daarin wel tot de conclusie zal zijn gekomen, dat deze onder financieel protectoraat der ge meente werkende instelling even gezond is als de groente, die men er dagelijks met scheepsladingen en karrevrachten vol naar toe pleegt te brengen. De heer Mak, directeur der N.V. Alkmaar sche Exportveiling, is kort geleden eens op ons bureau op visite geweest met het verzoek of wij niet eens op de veiling wilden kijken en er wat over wilden schrijven en aangezien men altijd kwaad met goed moet vergelden hebben we maar vergeten, dat de Alkmaar sche pers op zoovele jaarvergaderingen ge weerd is geworden en zijn we maar met onze collega, die aan het Hof verschijnt dat wil zeggen, die te Alkmaar aan het Hof is gevestigd eens een kijkje gaan nemen. i Wie wel eens van de hallen van Parijs heeft gelezen en de Londensche markten heeft aanschouwd wordt natuurlijk wel wat gedesillusioneerd als hij in de groentenloods der Alkmaarsche veiling terecht komt. Alkmaar is nu eenmaal geen Parijs en wat onze stadgenooten consumeeren kan in een betrekkelijk kleine ruimte bijeen gebracht worden. Hier wordt den handelaren gelegenheid gegeven het aangevoerde rustig te bekijken en te noteeren voor welke genummerde par tijen zij interesse hebben. Eerst daarna trekt alles naar het eigen lijke verkooplokaal waar een electrisch af- mijntoestel geplaatst is en de handelaren in oploopende rijen banken hebben plaats ge nomen De afslager roept de soort der groenten en de verschillende nummers af, de wijzer draait, de nummerlichtjes blinken op en alles gaat zoo vlug en zoo rustig, dat in weinige ^ogenblikken groote partijen van eigenaar verwisseld zijn. Twee klerken noteeren de aankoopen en op het achter gelegen kantoor Wordt precies uitgerekend wat ieder, met gebruik van emballage of teruggave daar van benevens van een zeker percentage veilingskosten zal moeten betalen. Wie eenmaal gezien heeft hoe de veiling werkt, vindt dit allemaal heel eenvoudig en ons artikel zou hier eigenlijk al beëindigd kunnen worden, als het veilingbestuur zelf er geen prijs op gesteld had nog even een blik in het verleden te werpen om aan te toonen, wat er na 1927 veranderd en verbe terd is geworden. In dat jaar wij geven hier nu verder hoofdzakelijk de mededeelingen van het be stuur weer vonder de heeren bestuurderen een veiling, die juist met haar laatste stuip trekkingen bezig was en die men slechts door vlug en krachtig ingrijpen in het leven heeft kunnen houden. De emballage was op, het geld was op en de gebouwen waren eigenlijk ook op. Men begon met nieuw gereedschap te koo- pen, in 1928 voor 6067.47, in 1929 voor 2650.90, in 1930 voor 4276.35 en dit jaar voor 1565.85, dus tot een totaal be drag van 14560.57 en het gevolg was, dat er, ondanks meerdere aanvoeders en groote ren aanvoer, geen ruzie meer was over het gebruik van manden of kratten. Daarna begon men het veilingsgebouw te veranderen. In het oude verkooplokaal kon den slechts 15 a 20 handelaren het veilen goed vo'gen, de rest zag weinig of niets, er was tijdens den verkoop altijd een helsch spectakel en iedereen kon binnenloopen en weggaan wanneer hij maar wilde. Thans wordt vanaf 100 zitplaatsen een goed overzicht op het mijntoestel verkregen, de afroeper is in het mindden gezeteld en de console laat niets meer te wenschen over, ma ook hier weer moest men ronstateeren, dat zonder geld niets verkregen kan worden en heeft men den uitvoerders van het werk een bedrag van ongeveer 4000 moeten ter hand stellen. Er kwamen door deze verbeteringen heel wat meer koopers en aanvoerders, wij vertel den al, dat er steeds meer emballage moest bijgekocht worden en omdat deze niet in de open lucht kon blijven werd het vorig jaar besloten tot den bouw van een nieuwe kisten- loods, die uit eigen middelen betaald werd en ongeveer 7500 gekost heeft. tuinder en ook den onwetenden kooper lief was. Dat alles maakte, dat er een ruime, over dekte groenteloods gevraagd werd en dat vele belanghebbenden zich bereid toonden daar voor een wekelijksche bijdrage te geven of zich een verhooging van veilingskosten te laten welgevallen. Het betsuur meende niet ten bate van het algemeen van enkelen te mogen profiteeren, het achtte in deze benarde tuinderstijden ook een verhooging van het veilingspercentage niet wenschelijk en het liet aan den directeur de moeilijke taak over een andere oplossing te vinden. Dat deze het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamde blijkt wel uit het feit, dat hij het voorstel deed een nieuwe groenteloods van 15000 te bouwen, daarvoor 5000 uit eigen midde en te betalen en voor de rest een leening van 10.000 te sluiten voor welke leening zich 100 aanvoerders voor ƒ10 per jaar de aflossing bedraagt ieder jaar 1000 garant wilden stellen. Met een zoo groot aantal borgen wilde men niet bij een gewone bankinstelling ko men, dus werd de gemeente gevraagd of zij met deze zekerheid als garant wilde optreden en tot welke gebeurtenissen dit in den Raad geleid heeft behoeven wij hier thans niet meer te vertellen. Nadat gebleken was, dat alle verdenkin gen op een misverstand berustten heeft de ge meente de vereischte garantie gegeven en werd de bouw van een loods van 1900 M2. in October aanbesteed en gegund aan de 'aagste inschrijvers de heeren Komen, Bruin er, Rempt van Wijdenes. De heer J. Habé al hier heeft de oude loods voor afbraak gekocht, op 2 November werd met die afbraak een aanvang gemaakt en op 16 November werd met den nieuwbouw begonnen. De nieuwe loods zal, met uitzondering van de in het vorig jaar geboüwde kisten- loods, alle gebouwen omvatten en de veiling zal daarna een gebouw bezitten, dat niets meer te wenschen overlaat. Bij een rondgang door de groenten- en plantenloods valt het zelfs den leek op, dat er in de aangevoerde producten een zeer groot verschil van kwaliteit bestaat en het ls dan ook niet te verwonderen, dat bij den verkoop van sommige partijtjes de wijzer oordraait, d.w.z., dat er niemand is, die een °°d doet waardoor de minderwaardige pro Aan alle moeilijkheden komt ten slotte een eind, maar bij de veiling schijnt men dat eind tot dusver nog steeds niet te kunnen bereiken. Het gaat de veiling zoo ongeveer als de man, die een mooi schilderijtje kreeg, maar dat niet wilde ophangen als er geen beter be hang op den muur kwam. Toen het mooie be hang er was pasten de ouderwetsche meubels niet meer in de kamer en zoo doorgaande heeft die man, volgens overlevering, ten slotte een heel nieuw huis moeten bouwen. Doordat er zooveel meer aanvoerders kwamen, kwam er ook zooveel meer groente en hoewel groente een product is, dat uit de buitenlucht komt en dus tegen alle weer be stand moet wezen, schijnen afgesneden groente en kasproducten in den zomer toch duchtig van het weer vooral van de zon te lijden te hebben. Daarbij kwam, dat stof en vui' als er veeï wind was over de uitgestalde groenten dwar relden en dat vele losloopende honden minder égards voor de producten toonden dan den Terugziende op het veHing-rampjaar 1927, toen de emballagehuur, doordat de boek houding niet bij het bestuur berustte, in handen van onbevoegden kwam, toen de grootste schreeuwers de meeste rechten had den en het bestuur, ondanks veler verzet, ook het technische deel der veiling in andere banen leidde en op velerlei gebied orde trachtte te scheppen, kan zeker van een voor uitgang worden gesproken. Onder in den zak vindt men gewoonlijk de rekening en het bestuur stelt er prijs op, dat wij hier ten slotte nog eenige cijfers memo- reeren waaruit kan blijken hoe men zich in financieel opzicht sinds 1927 naar boven ge werkt heeft. Doordat de gemeente Alkmaar ruim 20.000 vermindering van schuld aan vaardde en de aandeelen tot 40 procent wer den afgestempeld, terwijl men zelf nog bijna 4000 afloste is het bedrag der oprichtings kosten, dat in 1927 niet minder dan 53.900 bedroeg, teruggeloopen tot 8000, het vei lingsgebouw, dat in 1927 op de balans stond voor 10.500 (door verbouwing in 1928 vermeerderd mét f 3.146.82) is thans door afschrijving terug gebracht tot 4000. Voor den inventaris zijn deze cijfers resp. f 747.50 (door aankoop vermeerderd met 979.65) thans teruggebracht tot f 595.45. voor het afmijntoestel in totaal van 1800 tot 850, voor een auto van 3878.93 tot f 2.528.93, voor een pakloods van f 7500 tot 1000, voor emballage van f" 7365.25 (met lateren aankoop voor 12.744 meer) terug gebracht tot 11000. terwijl van de geld- leening der gemeente ad 25225 reeds 4225 is afgelost, wat alles tesamen een af schrijving van 72.566.19 geeft. Trekt men hiervan af de kwijtschelding der schuld en het terugbrengen der aandeelen, dan blijkt een bedrag van 30.987.53 geheel uit eigen mid delen te zijn afgelost en heeft het bestuur dus zeker recht van een alleszins bevredigenden gang van zaken te spreken. ging van andere plaatsen, een groentenmarkt in het leven te roepen waar de huismoeders met haar mandjes dan zelf haar inkoopen konden doen en er is in het begin ook wel interesse voor een dergelijke markt geweest, maar de mensch is nu eenmaal een gemak zuchtig wezen en vele huisvrouwen denken er niet aan haar mantel aan te trekken als de groentenboer een uurtje later toch met zijn volgeladen karretje voor de deur verschijnt. Wij zullen ons wat dat betreft maar niet te veel in nadere beschouwingen verdiepen en hier alleen constateeren, dat ondanks al de booze geruchten, die in den loop van dit jaar de ronde deden, de N.V. Alkmaarsche Export- veiling naar haar eigen getuigenis er goed voor staat en dus een bedrijf is waaruit het reeds verloren gewaande gemeentegeld toch nog wel eens te voorschijn zou kunnen komen. Wij kunnen ons daarover slechts verheugen en hopen van harte, dat wanneer straks de nieuwe gebouwen gereed zullen zijn en de tuinders weer eens wat loonender prijzen kunnen krijgen, de N.V. Alkmaarsche Export veiling een tijd van ongekenden bloei en voor uitgang zal mogen beleven. Er wordt in deze tijden in het bijzonder door de tuinders over de gevolgen der ma laise geklaagd en het is zeker verblijdend te constateeren, dat de veiling daarvan niet den terugslag ondervindt en dat het bestuur zeer tevreden en optimistisch gestemd is. Wie bij het afmijntoestel staat en consta teert welke lage prijzen er door de handelaren voor de groenten besteed worden en wie na informatie te zijnen huize verneemt wat er voor diezelfde groenten aan de deur ge vraagd wordt, komt onwillekeurig tot de con clusie, dat alle groentenhandelaars millionnair moeten worden. Intusschen schijnt dat meer in theorie dan in de practijk mogelijk te zijn, want groente is nu eenmaal een product, dat spoedig aan bederf onderhevig is. waarvan groote hoe veelheden niet verkocht kunnen worden en dat bij den detailverkoop vele transportkosten met zich brengt, zoodat althans voor hen, die daarmee moeten leuren, de winsten vaak be droevend tegenvallen. Men heeft wel eens geprobeerd, in navol- Den Haag, 27 November 1931. Toen vannacht tegen 4 uur zegge: vier uur! de Tweede Kamer naar huis ging, hadden alle sprekers in eerste in stantie, op één na, den communist Wijn koop, het woord gevoerd. Den heer Wijn koop vergunde de Voorzitter Dinsdag a.s. in de avondvergadering het woord te voeren. Het was trouwens ook wel letjes! Niet minder dan een dozijn spre kers hebben in de acht uren, welke de avondvergadering heeft geduurd, het woord gevoerd en minister Deckers, die geduldig heeft moeten luisteren, heeft eenige malen hetzelfde moeten hooren. Vooral de tegenstanders van het behoud van de tegenwoordige organisatie van onze weermacht hebben nog al eens her halingen doen hooren. De eerste spreker van die categorie, de heer K. ter Laan (s. d. a. p.) kwam zelfs weer met de bezuinigingsmotie van den heer Albarda uit de algemeene beschou wingen voor den dag en betoogde, dat de door dezen geëischte bezuiniging van 25 percent op de weermacht best was te vinden door geen nieuwe schepen te bouwen, geen geschut en munitie aan te schaffen, de lichtingssterkte te verlagen, geen chemische strijdmiddelen te ver vaardigen, geen herhalingsoefeningen te houden, afschaffing van de politietroe- pen, opheffing van een divisie enz. Aan het slot van zijn rede diende hij een motie in om de lichting van 1932 te rug te brengen tot 13000 man. Onmiddel lijk na hem sprak intusschen zijn partij genoot Van der Houven den wensch uit de positie der loodsen niet onbelangrijk te verbeteren, wat hooger uitgaven mee zou brengen. Een derde partijgenoot, de heer Cramer, wilde vooral bezuiniging op de vloot, maar intusschen wenschte hij, dat de kosten der vloot in Indië ge heel ten laste van de Nederlandsche schatkist zou den komen wat ons budget niet onbelangrijk zou bezwaren. Later in den nacht (het was reeds over tweeën) heeft een vierde partijgenoot, de heer Van Zadelhoff een niets nieuws be vattende rede gehouden voor algeheele ontwapening en tegen particuliere wa penfabrieken, waartegen hij vroeger reeds te velde was getrokken. Van de vrijzinnig-democratische tegenstanders van de weermacht zette de heer Mar- chant uiteen, dat we neutraal zullen kunnen blijven ook al bezitten we geen leger, terwijl hij daarna o.a. betoogde, dat er best nog meer op de Defensiebe- grooting kan worden bezuinigd, ook al is er sinds 1922 dertig millioen bespaard. Zijn partijgenoote Mevr. BakkerNort, meende dat het op den weg der regee ring lag de dienstplichtigen te wijzen op het bestaan van de zoogenaamde Dienst- weigeringswet. De eerste spreker van de voorstanders van het behoud eener weermacht, de heer Van Rappard (lib.) heeft vele ver standige opmerkingen gemaakt en daar bij in het bijzonder betoogd, dat men te veel reorganiseert doch intusschen daar bij te weinig aandacht schenkt aan de cavalerie en de genie. Hij meende ech ter tevens, dat men reeds te sterk aan het bezuinigen is. Op die wijze rijden we ten slotte in het moeras. In het bij zonder meende hij, dat het instituut der vooroefening moet worden uitgebreid en den kazernetijd der voorgeoefenden niet verder mag inkorten. Eerder omge keerd. De begrooting bespaart eigenlijk te veel, maar met het oog op den druk der tijden zal zijn fractie haar stem niet a&n de begrooting onthouden. De heer Duymaer van Twist (a. r.) waarschuwde niet minder tegen te ver gaande bezuinigingen en kwam vooral op, tegen bezuiniging op de opleiding }T*NIKOIAAl»CADEAUX der reserve- en verlofsofficieren. Ook kleinigheden bracht hij ter tafel, zelfs gaf hij lucht aan zijn ergernis, dat er in de recreatiezaal van de school voor ver lofsofficieren te Kampen was gedanst en dat nog al op een Zondagavond! De heer Van de Bilt (r.k.) keurde wel enkele bezuinigingen goed, o.a. de op heffing van het Koloniaal Etablissement te Amsterdam, doch waarschuwde toch tegen al te groote besparingen. De heer Tilanus (c. h.) klaagde o.a. over het ge bruik van rijksfakkels bij een anti-vloot- Het is niet voldoende dat goed is; zij moet zelfs den meest verwen don smaak voldoen. Per flesch f 2.20, f 2.85. wetdemonstratie, over het bestaan van een communistische cel onder de arbei ders aan de Hembrug, ook over de dans partij op Zondag te Kampen, drong aan op verbetering van de weermacht in on ze West en keurde de bezuinigingen bij den vlootbouw sterk af. De heer Van Dijk (a. r.) zette ook uit een, dat de bezuinigingen bij onze weer macht te ver gaan en klaagde vooral over het verval van de afdeeling vlieg tuigen onzer zeemacht. Behoorlijke be scherming van de burgerij tegen lucht aanvallen, door de tegenstanders van het leger onmogelijk geacht, kan best, blijkens te München genomen proeven. De laatste spreker van den nacht was de heer Schaepman (r.k.), die onder meer zeer uitvoerig besprak het instituut der voorgeoefenden, een bolwerk tegen dé faitisme en valsch pacifisme. Vanmiddag komt de kwestie der kas- voorschotten aan de Kon. Hollandsche Lloyd aan de orde. Vervolgens de Con- tingenteeringswet. Nadat de middagvergadering der Tweede Kamer was ingeleid met aan neming van Hoofdstuk XI der Rijksbe- grooting (Koloniën) met 41 tegen 23 stemmen, kwam in behandeling de kwestie van de kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd. Een commissie van advies wilde, dat de thans bestaande overeenkomst worde geëindigd en een nieuwe overeenkomst worde gesloten, waarbij verdere voorschotten worden in uitzicht gesteld mits spoedig er een re organisatie in het beheer tot stand kome. Minister Verschuur wilde den be- staanden toestand handhaven tot 31 Maart a.s., om als dan de onderneming niet gereorganiseerd is, den steun te staken. De commissie wilde dus de steun on middellijk doen staken, maar deze doen herleven nadat de onderneming een re organisatie op financieel gebied zal hebben ondergaan. De heer Schouten (a r.) zette de be doeling der genoemde commissie nader uiteen, legde daarbij den nadruk er op, dat de reorganisatie vóór 31 Mei moet tot stand komen; dan kan een voorschot voor een half jaar worden verleend, na overleg van den minister met het Par lement. De heer De Vos (lib.) ging met de op vatting der commissie niet mede; wat

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1