Alkmaarsche Courant. ÏS55 - .o» Het kostbare meesterstukje Jiadicawiws JxuiËetw Siad en Omgeving. Honderd drie en dertigste laargang. IJiiisdasr 15 December. Gemeenteraad van Alkmaar No- 295 1931. Woensdag 16 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.ARA 6.45—7.50 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8— Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding V.P.R.O. 10.15 Concert. A. Baune, viool. Janny van Oogen, voordracht. Mej. E. Mostert, zang. Joh. Jong, piano Uramo foonplaten. 12.Concert door het V.AK.A.- septet en gramofoonplaten. 2.15 Keuken praatje. 3.— Piano-recital Joh J°nê_ AJO Kindervertellingen. 4.45 Vraaghalfuurtje 5 45 Concert Amsterdamsch Sohstenkwintel o 1. v. Loe Cohen. 6.45 Causerie over het Kapitalisme. 7.05 Friesch uurtje M m. v mevr. F Winkelman-Duim, zang j u Schuytemaker, voordracht. J° J P - 8 - Concert ónder auspiciën v d_^ Nederl. ,V« voor "tïïr. sch7uSpïw»'«""re' Krfer Bela. 12.- 61 "«TL 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V r Schriftlezing- 8.15—9.45 Gramofoonpl. Zanï door N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 b-'i „„aipnst 11— Harmoniumspel door M. F lurfaanz.' Mej. D. Mynhout, sopraan 15__.l2.30 Gramofoonplaten. 12.302.— roiicert door N.C.R.V.-kwartet, zang, viool, el 0 en piano. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Chr. Lectuur door mej. Wentink. 3.Con cert door het Haagsch Trio. 4 30--4.45 Gramofoonplaten. 5.— Kinderuur 6.— Voor de landbouwers. 7.— Causerie v. d. Ned. Prot. Chr. Schipperskind. 7.45 Ned. Chr Persbureau. 8.— Bestuursmededeelingen. 8.15—10.15 Herdenking St. Saëns Concert door de H. O. V. onder leiding van F. Schuurman. O.a. Danse macabre; uit „Sam- son et Dalila" en 2de Symphonie in a-moll 9._9.30 Causerie ever den Rijks-Studiedienst door de Luchtvaart. Na afloop van het con cert: Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Licht symphonie-concert. 1.35—2.35 Orgelconcert. G. D. Cunning ham. 3.50 Sted. Orkest van Bournemouth o h v. Sir Dan Godfrey, o.a. 2de Symphonie in D, Sibelius. 5.05 Orgelconcert. Reg. New. 6.20 Berichten. 6.50 Suite nr. 3, c-moll, Bach, door V. HelyHutchinson. 7.107.3Ó en 7.50 Lezing/ 8.35 Symphonieconcert Symphonie-orkest m. m. v. solisten, o.a. Ouverture „Der Freischuetz", Weber. 11, 12.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs, „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 „De dood van Don Quischotte" van Cervantes. 9.50 Gramofoonplaten. O.a. Uit „Lakmé", Delibes en „Samson et Dalila", St. Saëns. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestcon cert. 4.205.20 Concert o. 1. v. Wolf. 8.05 „Stimmen der Kindheit", moderne gedichten met zuzikale begeleiding. o.25 Berichten en hierna tot 11 20 Populair concert en dansmu ziek Kalundborg, 1153 M. 2.204.20 Carl Ry- dahls Orkest. 4.204.50 Gramofoonplaten. 7.208.20 Weldadigheidsconcert. 8.50 Oos- tersche liederen door A. van Bonkowska. 9.25 Cello-duetten, o.a. Suite op. 16, Popper (Gebr. Dietzmann). 9.4510.25 Skandinavi sche Volksmuziek. O.a. Noorsche dans G- dur, Grieg Brussel, 508 en 338 M. 12.352.05 Gra mofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Orkestconcert 0. 1. v. Meulemans. O.a Ouverture Midzomer- nachtsdroom, Mendelssohn. 338 M.: 12.35 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonplaten. 3.20 Concert door „De zingende meisjes". 9.20 Uitzending v. d. Kath. Vlaamsche Meisjesbonu Rome, 441 M. 8.20 Opera comique „De barbier van Sevilla" in 3 acten van G. Ros- sini Zeesen, 1635 M. 650 Oud-Berlijnsche dansmuziek door Otto Kermbach en zijn orkest. 8.20 Berichten. 8.35 Lezing 9.20 Sauserie 9.40 Berichten en hierna: Popu laire muziek door de kapel Janczi Ralogh en Adolf Ginsburg. vervolpens Weldadigheids- conrprt 0. 1- v. Berthold Goldschmid' Vergadering van den gemeenteraad van Alkmaar op Woensdag 16 December a.s., nam. 1 uur, voort te zetten op Woensdagavond en zoo noodig op Don derdag en Vrijdag 17 en 18 December d.a.v., telkens des namiddags en des avonds, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermel de punten. 1. 'Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. In gekomen stukken. "2. Benoeming en aanvulling van com- missiën en besturen; verdeeling van den P.aad in afdeelingen (bijlage Nr. 211) 3. Idem inzake het verzoek van den Alicmaarschen Bestuurdersbond om een uitkeering in eens voor aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel (bijlage Nr. 196). 4. Idem tot het opnieuw vragen van de Koninklijke goedkeuring op de Ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der Gemeentef'-ndsbelasting (bijlage Nr. 212). 5. Idem tot het verleenen van een subsidie uit de gemeentekas ten behoe ve van een cursus voor winkeliers en winkelbedienden voor het cursusjaar 19*1/1932 (bijlage Nr. 217). 6. Idem tot reorganisatie van het Voorbereidend Middelbaar Technisch onderwijs (bijlage Ni. 221). 7. Idem tot het verleenen van mede werking bij de aanschaffing van school- meubelen en leer- er. hulpmiddelen ten behoeve van de R. K. Meisjesscholen (bijlage Nr. 222). 8. Idem tot uitkeering der jaarwed den voor boventallige onderwijzers aan de besturen van bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1930 (bijlage Nr. 223). 9. Idem tot voorloopige vaststelling der gemeenterekening en van de reke ningen der bedrijven over 1930, met rap port der Raadscommissie van onder zoek (bijlagen Nrs. 162 en 224). 10. Idem tot wijziging van het Raads besluit van 28 Mei 1931, Nr. 29, inzake verkoop van een aan de Popelmanslaan gelegen bouwterrein aan de R.K. Wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" (bijlage Nr. 225). 11. Idem tot het verleenen van ge deeltelijke kwijtschelding van huurbe- t ling (bijlage Nr. 228). 12. Idem tot aankoop van grond ge legen in den Weezenpolder (bijl. Nr. 231). 13. Idem tot goedkeuring suppl. be grooting en rekening 1930 Centraal Zie kenhuis en rekening 1930 Commissie tot Huisverzorging (lijlage Nr. 232). 14. Idem tot goedkeuring eener suppl. negrooting voor 1931 van de Gemeente lijke Instelling vooi Maatschappelijk Hulpbetoon (bijlage Nr. 233). 15. Idem inzake verhuur van grond (bijlage Nr. 234). 16. Idem inzake verhuur Volkstuin tjes (bijlage Nr. 235). 17. Vaststelling suppletoire gemeen te-begrooting, dienst 1931 (bijlage Nr 236). 18. Vaststelling der gemeentebegroo- ting en der begrootingen van de takken van dienst voor het jaar 1932 (bijlagen Nrs. 15i, 177 en 229). Bij dit punt komen in behandeling: a. de begrootingen voor 1932 van: 1. de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, het Comité Alkmaar der R.K. Ver eeniging „Herwonnen Levens kracht"; de Vereeniging voor Zuigelingenbescherming; de af- deeling Alkmaar van het Cen traal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies; de vereeniging voor kindervoe ding; de vereeniging „Kinder- kleeding"; de vereeniging voor gezinsverpleging en de vereeni ging „Kinderbewaarplaats" (bij lage Nr. 214). 2. het Stadsziekenhuis; het Burger weeshuis en de Gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon (bijlage Nr. 216). het voorstel tot het sluiten van kas- geldleeningen (bijlage Nr. 215). iden; tot wijziging der verordening betreffende het gemeentelijk grond bedrijf (bijlage Nr. 218). Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 85 Huiverend en trillend van angst trachtte Julie haar onstuim kloppend hart tot bedaren te brengen, terwijl juf- frauw Babraham, haar vader Sir Arthur en S. Gedge rondom het beeld stonden. Zij durfde haast geen adem te halen. Het minste geluid kon haar verraden. En in geval een van de drie op een kof fertje daarnaast ging staan en er over heen keek, dan was het gedaan met haar. Maar dit gebeurde gelukkig niet dade lijk. Het was duidelijk dat het Noodlot nog wat langer zou spelen met zijn slachtoffer. De lach van het jonge meis je, hoe rijk en diep die ook was, klonk in haar ooren, die gloeiden, toen ze het Beeld een tikje gaf en uitriep met haar vroolijke stem: Papa, zeg eens, heeft u ooit zooiets dergelijks gezien? Neen kind, nooit, zei deze deskun dige vader. Het is een prachtig monster, riep de enthousiaste dochter, terwijl zij op naar teenen ging staan, zoo groot, dat nien er zelfs niet over heen kan kijken. Het herinnert mii aan de Arabische b. REORGANISATIE SCHOOL VOOR VOORBEREIDEND MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. In bijlage Nr. 221 schrijven B. en W.: De Minister van Onderwijs deelde ons mede, het met het oog op de wenschelijkheia van reorganisatie van het voorbereidend mid delbaar technisch onderwijs op prijs te zullen stellen van ons een voorstel te ontvangen tot wijziging van het leerplan van de alhier bestaande school, in dier voege, dat de twee jarige cursus een éénjarige zou worden, met een aanmerkelijke beperking van het aantal wekelijksche lessen en onderwijsvakken. Na ingewonnen advies van den directeur hebben wij bij brief van 17 Juni d.a.v. onze bezwaren tegen bedoelde reorganisatie ken baar gemaakt en alsnog goedkeuring ver zocht om de school onveranderd te laten voortbestaan. De Minister handhaafde zijn standpunt en verzocht totstandhouding van de reorganisa tie zoo mogelijk reeds met ingang van 1 Sep tember 1931. In onzen brief van 25 Augustus j.1. gaven wij te kennen, dat wij het betreurden, dat de minister niet bereid was het onveranderd voortbestaan van de school goed te keuren, omdat daarvan naar het ons voorkwam het gevolg zou zijn, dat in deze gemeente onvol doende gelegenheid zou bestaan tot het ont vangen van voortgezet vak (nijverheids) on derwijs op den voet, waarop het hier tot dus ver ten nutte van velen werd gegeven. Op grond daarvan hebben wij aan den minister een viertal vragen gedaan betreffende moge lijkheden om in het gemis blijvend te kunnen voorzien, inhoudende achtereenvolgens: a. handhaving van de bestaande school met het nemen van de meerdere kosten voor rekening van de gemeente; b. toevoeging aan de gereorganiseerde school van een tweede leerjaar, waarvan de kosten voor rekening van de gemeente zouden komen; e. wijziging, en zoo noodig, uitbreiding van het leerplan van de voortgezette klassen der gemeentelijke avondschool voor nij verheidsonderwijs, met toekenning van een Rijkssubsidie in de meerdere kosten; d. de onder c bedoelde verandering, met het nemen van de meerdere kosten voor reke ning van de gemeente. Aangezien toen vaststond, dat op 1 Sep tember 1931 geen definitieve regeling zou zijn getroffen, hebben wij: a. het onderwijzend personeel in kennis ge steld met de maatregelen, die wellicht een gevolg van den wensch van den minister zouden kunnen zijn; b. met ingang van 1 Sept. j.1. geen nieu we leerlingen tot de school toegelaten en c. voorshands onderwijs doen geven volgens het door den minister gewenschte pro gramma. Bij brief van 25 September j.1. hebben wij Uwe Vergadering met een en ander in kennis gesteld. De minister bleef in verband met de nood zakelijkheid van coördinatie van dit deel van het nijverheidsonderwijs bezwaar maken tegen onveranderde handhaving van de school, ook al zou de gemeente de daaraan verbonden hoogere kosten voor hare reke ning nemen. Hoewel de voorkeur gevende aan een wijziging van het leerplan van de voort gezette klasse van de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs, zou de mi nister er geen bezwaar tegen maken om aan de gereorganiseerde school met één leerjaar een tweede leerjaar met nader vast te stellen leerplan toe te voegen, mits de kosten van dit tweede leerjaar geheel voor rekening van de gemeente zouden komen. Wij zullen de gewisselde stukken voor U ter inzage leggen. Met betrekking tot deze aangelegenheid deelen wij U het volgende mede. Gelijk wij hiervoor reeds opmerkten zou reorganisatie van de school in den door den minister gewenschten zin, zonder meer, tot gevolg hebben een belangrijke beperking van de gelegenheid om hier ter stede voortgezet vak (nijverheids) onderwijs te ontvangen. Het onderwijs aan de school voor voorbe reidend middelbaar technisch onderwijs, zoo als dat vóór 1 September 1931 werd gegeven, stond inderdaad boven het peil, dat vereischt is om toelatingsexamen voor een Middelbaar Technische School te kunnen doen. Dit had echter het voordeel, dat de jongelieden, die een M. T. S. gingen bezoeken, reeds vooraf beter onderlegd waren voor verdere studie en dan ook in het algemeen aan een M. T. S tot de beste leerlingen behoorden. Velen hun ner gingen echter niet r-ar een M. T. S vooral ook met het oog op de daaraan ver- Nachtvertellingen van de nachten in Arabië en het hol van de veertig dieven. De lange galerij op Homerfield is er juist een geschikte plaats voor. Dat zou mij verwonderen! De ge leerde klopte met zijn wandelstok tegen het beeld en vroeg, zich tot S. Gedge wendende: Weet u soms waar het vandaan komt? Uit een tempel in Polynesië in de Zuidzee-eilanden, geloof ik, mijnheer, zei S. Gedge volijverig. Wat vraagt u er voor? En Sir Ar thur klopte er wat tegen met zijn stok. Dertig pond, mijnheer. Hij zei dat als een man, die afstand moet doen can een beste kies. Voor zestig pond heb ik hem eenige jaren geleden gekocht. Maar hij valt niet bij iedereen in den smaak en hij neemt hier veel plaats in. Sir Arthur merkte lachend op. dat zulk een monster door den staat moest aangekocht worden. En nu deed juffrouw Babraham tot Julie's onuitsprekelijke schrik een twee de poging om er over heen te kijken. Ga op dit kofferbankje staan, jui- frouw, zei S. Gedge en haalde he kuste bankje uit den rommel naa A'ffitïhart stond stil. Daar bob Je het! Zij kneep de oogen dicht. Maa zienigheid kwam haar nögm vrees Dank u vriendelijk, maar ik vrees, dat het mii niet zou houden. Neen, ik zal het maar niet wagen. Er is binnen in ook zeker niets te zieü- Dat was Oom Si geheel met haar eens en Julie haalde weer wat vrijer adem. Dertig pond is zoo veel niet vader voor zulk een schitterend monster. Het meisje had er nu eenmaal haar zinnen op gezet. Sir Arthur was echter bang dat een beeld van die kleur, die grootte, dien omvang, alle andere dingen, die in de galerij stonden, in het niet zou doen zin ken. Er werd veel over geredeneerd. En eindelijk tot groote verlichting van Julie verliet het heele gezelschap het afgods beeld. E11 ze liepen naar een anderen kant van den winkel. De slotsom was, dat Sir Arthur, einde lijk overweldigd door de redeneeringen van zijn dochter, beloofde het ding te koopsen voor een som, die naar het oor deel van den verkooper veel te gering was. Hij zou zorgvuldig worden inge pakt en afgezonden naar Homefield in Surrey. Dat was dus afgesproken voor het afgodsbeeld. En nu viel het oog van den bekenden deskundige op het schilderstukje, dat de oude koopman op een tafeltje gelegd had. En wat hebben we daar? zei Sir Arthur en zette zijn bril op. Oom Si werd aan een sphinx gelijk Sir Arthur nam het stukje in de hand en terwijl hij het met ernst en nieuwsgie righeid bekeek, werd ook hij aan een sphinx gelijk. De stilte werd zoo intens dat Julie weer het kloppen van haar hart kon hooren. Eindelijk werd de stilte verbroken door de opgewekte, lieve stem van juf bonden hooge kosten, die voor de ouders te bezwaarlijk waren, en juist voor deze zou de gelegenheid komen te ontbreken om voldoen de voortgezet nijverheidsonderwijs te ont vangen. Het kan daarnaast evenmin worden ontkend, dat een studie van twee jaren ter voorbereiding voor het toelatingsexamen tot een M. T. S. in het algemeen te lang moet worden geacht na een vooropleiding aan een driejarige Ambachtsschool. Om hieraan eenigszins tegemoet te komen, werden leer lingen, die sinds 1 April de 3e klasse van de Ambachtsschool volgden, reeds met 1 Sep tember d. a. v. tot de le klasse van de school voor V. M. T. O. toegelaten, zoodat zij bij voldoende toelatingsexamen op een M. T. S konden plaats nemen. Hoewel het gelijktijdig bezoeken van Ambachtsschool en school voor V M. T. O. geen gunstigen invloed uitoefen de op het onderwijs, was zulks mogelijk, doordat het onderwijs aan de laatste over twee jaren was verdeeld en gedurende het eerste halfjaar aan de leerlingen geen al te hooge eischen stelde. Met een éénjarigen cursus zal dat gelijktijdig bezoek echter niet meer mogelijk zijn, omdat- het onderwijs zoo wel aan de eene als aan de andere school daarvan ie veel nadeel zou ondervinden. Om een zooveel mogelijk bevredigende op lossing te verkrijgen, meenen wij U het vol gende voorstel te moeten doen. De school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs met tweejarigen cursus wordt opgeheven, (n de plaats daarvan wordt opgenent een school voor uitgebreid nijver heidsonderwijs. Aan het woord „uitgebreid" geven wij de voorkeur boven „voortgezet", ten einde geen verwarring te wekken met de voortgezette klassen van de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. De school bestaat uit twee leerjaren. In hel eerste, ingericht in den door den minister ge wenschten vorm, wordt het onderwijs in het bijzonder gericht op de voorbereiding voor het toelatingsexamen tot een M. T. met de volgende vakken: rekenen, algebra, meet kunde, natuur- en werktuigkunde en Neder- iandsche taal. Toegelaten worden leerlingen, in het bezit van een diploma van een Am bachtsschool, in welker leerplan het voortge zet lager onderwijs als volledig leervak is op genomen, of die kunnen worden toegelaten tot de le of een hoogere klasse van een Nijver heidavondschool, die door hunne intellec- tueele begaafheden en aanleg voor technische studie daarvoor in aanmerking komen, en an dere leerlingen, wier ontwikkeling en aanleg gelijkwaardig zijn te achten. Het tweede leer jaar is meer in het bijzonder bestemd voor de leerlingen, die het eerste leerjaar met gunstig gevolg hebben doorloopen, en, om welke reden dan ook, niet in de gelegenheid of niet voornemens zijn een M. T. S. te bezoeken, en er desniettemin prijs op stellen zich verder in technisch-theoretische richting te ontwikke len. In dit leerjaar worden gegeven de vol gende vakken: rekenen, algebra, meetkunde, na*uur- en werktuigkunde, Duitsche taal, En- gelsche taal, boekhouden, vaktheorie en hand- teenen. Het schooljaar duurt van 1 Augustus31 Juli. In het eerste jaar worden per week ge geven 10 lessen van 50 minuten, in het twee de 15 lessen van 50 minuten. Het onderwijs in het eerste leerjaar, overeenkomstig het aangegeven leerplan, is inmiddels aangevan gen 1 September j.1. met 10 lessen van 60 mi nuten. Voor den duur van het loopende schooljaar zouden wij hiermede willen door gaan. In de kosten van het eerste leerjaar ver leent het Rijk een subsidie van 70 De kosten van het tweede leerjaar komen geheel voor rekening van de gemeente. Blijkens voor U ter inzage liggende bereke ning zullen de hoogere kosten voor de ge meente als gevolg van vorengenoemde maat regelen pl.m. 2200 per jaar bedragen. Naar het ons voorkomt vordert het belang van het onderwijs, dat de gemeente dit betrekkelijk ge ringe financieele offer brengt. De duur van het schooljaar is zoodanig gtsie'd, dat het einde der lessen in het eerste leerjaar samenvalt met het toelatingsexamen voor een M. T. S. Hiervan is uiteraard een gevolg, dat de leerlingen na het verlaten der Ambachtsschool eenigen tijd van theoretisch onderwijs verstoken zullen zijn. Dit is intus- schen een minder groot bezwaar dan ont staan zou, wanneer de cursus op 1 April be gon en de leerlingen dus tusschen het ver laten van den cursus en het toelatingsexamen voor ce M. T. S. geen onderwijs zouden ont- van gen. Uit hoofde van het ten deele wel- en ten deele niet ontvannen van Rijkssubsidie, valt het personeel, aan het eerste leerjaar ver bonden, van rechtswege geheel onder de d:v<rse Rijksregelingen, en dat, aan het twee de leerjaar verbonden, slechts ten deele. Ter verzekering van uniformiteit in deze, zouden frouw Brabaham. Hé, kijk! Dat is hetzelfde stukje dat ik hier den vorigen keer heb gezien Wij hebben het een beetje schoon gemaakt, juffrouw Babraham, zei Oom Si met een zoo zwakke stem, dat Julie zich verbaasde over de volmaakte zelf beheersching van dezen veinzer. Het was duidelijk dat Sir Arthur le vendig belang stelde in het stukje. Hij draaide het om en om en maakte ge bruik van een microscoop, evenals mijn heer Duponnet gedaan had. Eindelijk zei hij met een stem, bijna even toonloos als die van Oom Si: Wat vraagt u hiervoor, mijnheer Gedge? Dat is niet te koop, mijnheer, klonk het besliste antwoord. Sir Arthur knikte alsof hij dat ant woord wel verw acht had. Het lijkt mij een mooi stukje. Het lijkt mij een mooi stukje. De ware kunstminnaar kon zijn genot, zoo iets schoons te zien niet verbergen. Men zag duidelijk dat hij er levendig be lang in stelde. Een van de beste Van Roons, mijn heer, zei S. Gedge. Ja-a. Dat zou men haast denken. Als de vraag niet te vrijpostig is, hoe komt u daar aan? De oude man had die vraag wel ver wacht. Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer, zei hij op geheimzinnigen toon. Weder knikte Sir Arthur. Dat ant woord had hij ook wel verwacht. In de wij ook voor het personeel van het tweede leerjaar de Rijksregelingen van toepassing willen verklaren. Hoewel het onderwijs in het tweede leer jaar uitgebreider is dan dat in het kom' het ons toch ongewenscht voor, verschil te maken in de schoolgeldrege!in<r. Wij geven derhalve de voorkeur aan be houd van het tot dusver geldende tarief voor beide leerjaren. De leerlingen, die beide door loopen, betalen ten slotte in totaal hetzelfde bedrag, terwijl zij, die naar een M. T. S. gaan, slechts één jaar schoolgeld verschul- digd zijn, in plaats van, zooals voorheen, twee jaren. Het toepassen van een verschil lend tarief zou thans vrij zeker neerkomen op een verhooging van dat voor het tweede leer jaar, welke verhooging den toeloop van leer lingen tot dat leerjaar ongetwijfeld on gunstig zou beïnvloeden. Tengevolge van de opheffing van de eene school en de oprichting van een andere, komt het geheele personeel van de school voor voorbereidend middelbaar technisch onder wijs in aanmerking voor toekenning van ont slag, terwijl aan de nieuwe school personeel moet worden benoemd. Het ontslag zal moe ten ingaan op den datum van opheffing, 1 September 1931. Wij merken hierbij op, dat wij, gelijk wij reeds bij onzen brief van 25 September j.1. mededeelden, de daarvoor in aanmerking komende leeraren reeds bij brief van 25 Augustus j.1. hebben in kennis gesteld met deze mogelijkheid van het verleenen van ontslag met terugwerkende kracht en die leeraren daarvan mitsdien tijdig op de hoogte waren. Dat wij het formeele ontslag niet eer der bij Uwe Vergadering aanhangig konden maken, is het gevolg van de met den minister gevoerde briefwisseling, die geruimen tijd in beslag nam. De directeur en de drie leeraren, wier diensten ook in het eerste leerjaar noodig zijn, kunnen te rekenen met ingang van 1 Septern- br 1931 aan de nieuwe school worden be noemd. Wij hebben aan deze leeraren inmiddels doen uitbetalen het salaris, waarop zij aan spraak hebben voor het verminderd aantal lessen. Wij zullen omtrent het salaris van den directeur nog nader met den minister overleg plegen. Het ligt in onze bedoeling, om, wanneer de nieuwe school in den door ons gedachten vorm wordt opgericht, U te zijner tijd voor te stellen de leeraren van de opgeheven school, wier diensten in het eersten leerjaar niet noodig zijn, met ingang van 1 Augus tus 1932 aan de nieuwe school te benoemen, zoo zij daarop althans prijs stellen. Het leer plan voor het tweede leerjaar, dat op laatst genoemden datum voor het eerst aanvangt, biedt daartoe de gelegenheid. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bepaalde bij beschikking van 23 April 1926 nr. 4010 Afd. N. O. 0. m., dat een avondschool voor voorbereidend middel baar technisch onderwijs, om voor Rijkssub sidie in aanmerking te komen, ten minste 20 leerlingen moet tellen, behoudens afwijking in bijzondere gevallen. Met een tweejarigen cursus was dit getal steeds overschreden. De één-jarige cursus telt thans 17 leerlingen. Wij zullen den minister verzoeken voor deze school een minimum van 10 vast te stellen. B. en W. stellen den Raad ten slotte voor te besluiten: A. te rekenen met ingang van 1 September 1931 op te heffen de school voor voorberei dend middelbaar technisch onderwijs; B. te rekenen met ingang van 1 September 1931 op te richten een gemeentelijke school voor uitgebreid nijverheidsonderwijs; C. vast te stellen een verordening voor de Ge meentelijke school voor uitgebreid nijver heidsonderwijs; D. vast te stellen een verordening tot wijzi ging van de Verordening regelende het hef fen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs en de School voor Voorberei dend Middelbaar Technisch Onderwijs te Alkmaar. E. vast te stellen een verordening, tot wijzi ging van de Verordening regelende het in vorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nij verheidsonderwijs en de School voor Voorbe reidend Middelbaar Technisch Onderwijs te Alkmaar. F. wegens opheffing van de school voor voor bereidend middelbaar technisch onderwijs, te rekenen met ingang van 1 September 1931. eerval ontslag te verleenen aan: den heer A. Fledderus als directeur van die school; de heeren J. J. Blom, E. Harder, J. G. Haze- loop, C. F. D. Kohnert, J. N. Kroone, M. J. Lufterot, K. Suzenaar en G. Waalewijn als leeraren aan die school. G. te benoemen, te rekenen met ingang van 1! pauze die nu volgde, bekeek hij het stuk je weer met bewonderenden blik. En toen zei S. Gedge heel ernstig en ver trouwelijk: Het blijft geheel onder ons, mijn heer, maar zooeven heb ik juist een bod van vijfduizend guinjes afgewezen. Ja, natuurlijk! En nu was het de beurt van den ouden huichelaar om met aandacht te staren naar het gelaat zonder eenige uitdruk king van den beroemden deskundige. HOOFDSTUK XXVIII. Vijfduizend guinjes, mijnheer, af gewezen! zei Oom Si, voor dat kleine ding, zoo waar als er een God leeft in den hmiel! Julie schrikte zoo van die Godslaste ring bij zijn andere misdaden gevoegd, dat zij hoorbaar huiverde. Freule Brabraham keek even op bij dat geluid. Heeft u hier ergens een poes? vroeg ze rondkijkende. Neen, juffrouw, zei Oom Si kortaf. Juist iets voor een vrouw om op zulk een oogenblik met een dergelijke vraag aan te komen! Naar mijn meening, zei Sir Arthur, de oogen ernstig op het schilderstukje gevestigd, is dit een mooier stuk van Van Roon dan het eenige ja het eeni ge! dat wij bezitten in de National Gal- lery. Ja, mijnheer, dat ben ik met u eena, zei S. Gedge plechtig. Wordt vervokrd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5