SPIRIN U- WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. eenig op dei September 1931, behoudens goedkeuring door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aan de Gemeentelijke school voor uitgebreid nijverheidsonderwijs: tot directeur, den heer A. Fledderus; tot leeraren, de heeren J. J. Blom, M. J- Lutterot en K. Suzenaar, allen voorheen werkzaam aan de schooi voor voorbereidend middelbaar technisch on derwijs te Alkmaar. V.TJZIGTNG GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1931. in bijlage no. 236 schrijven B. en W.: De omstandigheden maken het ge- wenscht over te gaan tot het sluiten van een vaste leening, tot een nominaal be- drag van 1.200.000. De termijn, waarin aanbiedingen voor deze leening worden ingewacht, eindigt 16 December a s. Wij hopen in de gelegenheid te zijn L omtrent de ingekomen aanbiedingen me- dedeelingen te doen in een van Uwe eerstvolgende vergaderingen en U dan tevens een geformuleerd voorstel tot het aangaan van bedoelde leening met het advies der Commissie van bijstand voor de financiën voor te leggen. Intusschen is het noodig, dat eenige kapitaalsuitgaven, waarvoor moet wor den geleend en die nog niet in de begroo ting waren opgenomen, alsnog bij sup- pletoire begrooting worden geregeld. Gelijk uit de toelichting blijkt, betreft het uitsluitend uitgaven voor werken, waarvoor Uwe Vergadering reeds cre- dieten heeft toegestaan. B. en W. geven een en ander nader aan en stellen den Raad voor daartoe te besluiten. Het betreft een verhooging van ïnkom- eten en uitgaven van den kapitaaldienst van 860665. VERHURING WONING KRELAGE- STRAAT Nr. 29. B. en W. stellen den Raad in bijlage no. 226 voor te besluiten: B. en W. te machtigen de woning plaatselijk aangeduid Krelagestraat nr. 29, met ingang van 1 Februari 1932, voor den tijd van ten hoogste 5 jaar, aan een door hen aan te wijzen huurder te ver huren tegen een huurprijs van ten min ste 307.— per jaar en op de door hen nader te stellen voorwaarden. AANSCHAFFING SCHOOLMEUBELEN EN LEER- EN HULPMIDDELEN R. K MEISJESSCHOLEN. B. en W. stellen in bijlage no. 222 den Raad voor te besluiten de gevraagde medewerking te verleenen voor: lo. leermiddelen ten behoeve van de •onder zijn beheer staande St. Agnes- school aan de Koornlaan; 2o. turnartikelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande Julia- school (u.l.o.), Juliaschool (g.l.o.) en Mariaschool aan de Emmastraat en Krugerstraatt; 30. schoolmeubelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Jo- sephschool (g.l.o.) aan de Oude gracht. De uit het besluit voortvloeiende uit gaven zullen te zijner ttijd nader worden geregeld bij suppletoire begrooting. SUPPLETOIRE BEGOOTING 1931 VAN DE GEMEENTELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON. B. en W. stellen den Raad in bijlage no. 233 voor te besluiten de suppletoire begrooting voor 1931 van de gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, in onttvang en uitgaaf slui tende met een bedrag van 20.000 goed te keuren met toekenning aan deze instelling van een aanvullingssubsidie van 20 000. SUPPLETOIRE BEGROOTING EN REKENING 1930 CENTRAAL ZIEKEN HUIS EN REKENING 1930 COMMISSIE TOT HUISVERZORGING. In bijlage no. 232 stellen B. en W. den Raad voor te besluiten goed te keuren: a. de suppletotire begrooting voor 1930 van het Centraal Ziekenhuis in ont vang en uitgaaf op 18.546.35; b de rekening van het Centraal Zie kenhuis over 1930 in ontvang en uit gaaf op 233.769.83; c. de rekening van de Commissie tott Huisverzorging over 1930 in ontvang op 3573.44, in uitgaaf op 3590 06, met een nadeelig saldo van 16.62. AANKOOP VAN IN DEN WEEZEN- POLDER GELEGEN GROND B. en W. schrijven in bijlage no. 231: Op het ontwerp-uitbreidingsplan „West", dat ingevolge uw besluit van 19 Novem ber 1931, nr. 13, in voorbereiding is ge nomen. komt in het verlengde van den Fabrieksweg een straat voor, welke de verbinding tusschen den Bergerweg en den Heuderscheweg vormt. Voor den aanleg van dezen weg heeft de gemeente o.a. de beschikking noodig Bouwmaatschappij in liquidatie, geves- over de aan de N. V. Nederlandsche tigd te Amsterdam, in eigendom toebe- hoorende perceelen weifand, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C, nrs. 3294 en 3296, ter grootte van respectieve lijk 1 H.A., 45 A. 30 c.A. en 2 H A. 51 A. 52 c.A. De N. V. is bereid den eigendom van bedoelde perceelen grcnd voor den prh's van 1.30 per M2. aan de gemeente over te dragen onder voorwaarde, dat de be taling der kooppenningen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 28 Februari 1932, plaats vindt. Aangezien de gevraagde koopsom re delijk is te achten stellen B. en W. den Raad voor tot aankoop over te gaan. De sub I bedoelde uitgave nader te re gelen bij suppletoire begrooting en het aangekochte onroerende goed in het grondbedrijf in te brengen tegen een waarde, welke *~eijk is aan de koopsom, verhoogt met de kosten op den aankoop vallend» UITKEERING JAARWEDDEN BOV EN- TALLIGE ONDERWIJZERS AAN BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN OVER 1930. B en W. stellen den Raad in bijlage no. 223 voor te besluiten aan de bestu ren der daarvoor in aanmerking komen de bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs, over het jaar 1930, inge volge artikel 100 der Lager Onderwijs- wet-1920, een vergoedng uit de gemeen tekas toe te kennen, zooals in een over- zichtstaat in die bijlage opgenomen uit voerig en overzichtelijk uiteen gezet wordt. BESTEMMING ZIEKENHUIS- TERREIN. In bijlage no. 230 schrijven B. en W.: De afbraak van het oude ziekenhuis aan de Paternosterstraat en de over dracht van den grond door Regenten aan de gemeente heeft tot gevolg gehad, dat de gemeente de beschikking heeft ver kregen over een tamelijk uitgestrekt terrein, dat, vergroot met aangrenzende gemeente-eigendommen, een oppervlak te heeft van 5400 M2., langs de Pater nosterstraat lang 90 M. en diep gemid deld 60 \i. Gelijk Uwe Vergadering bekend is, was het destijds bij de behandeling van het ziekenhuisvraagstuk de bedoeling, aan dit terrein de bestemming te geven van bouwterrein. Er was een straat ont worpen op het ontwerp-uitbreidingsplan ter verbinding van de Bergerbrug met de Dubbele Buurt, welke volgens dat plan een verbreeding zou ondergaan, opdat een goede aansluiting aan de Nieuwesloot zou kunnen worden ver kregen. Intusschen maakten verschillende omstandigheden het gewenscht de vraag te overwegen, of hei voornemen ten aanzien van het ziekenhuisterrein moest worden ten uitvoer gebracht. Het feit dat de gemeente thans de hand kon leggen op een belangrijke oppervlakte grond in de onmiddellijke nabijheid van de Paardenmarkt en door de Paternos- tersttraat verbinding hebbende aan de een„ zijde met het voor het stadsverkeer zoo belangrijke Kerkplein, aan de ande re zijde met de Kanaalkade, deed de gedachte ontstaan, da' de gemeente het terrein zoo mogelijk onbebouwd zou moeten laten en het de bestemming zou moeten geven van openbaar plein. Ver schillende overwegingen gaven aan dat denkbeeld steun. Wanneer men in aan merking neemt, dat een stad behoefte hiöft aan pleinen en dat dit vooral geldt voor een stad, die prijs stelt op de ont wikkeling van haar marktwezen; dat het steeds toenemende automobielver- keer de behoefte doe' ontstaan aan ver groting der parkeerruimte; dat voor allerlei andere doeleinden, waarvoor groote ruimten in beslag moeten worden genomen (circussen, kermis, festivitei ten), het nieuwe terrein als een belang rijke aanwinst moet worden beschouwd, dan zal men moeten toegeven, dat de stad deze kans om de beschikbare plein ruimte te vergrooten niet mag laten voorbijgaan. Eén bezwaar zou men kunnen laten gelden, waarvan ook wij het gewicht niet onderschatten. Een goede indeeling van de stad is een stedebouwkundig be lang. Steeds weer streeft men ernaar, die indeeling te regelen of opnieuw te regelen naar ^nyattingen, dio a alle eischen van het moderne stadsleven recht willen laten wedervaren en tevens een logisch en aesthetisch goede oplos sing willen waarborgen. In een derge- lijken gedachtengang past het nit zich door een incidenteele mogelijkheid als deze te laten beinvloeden, vooral niet nu het hier geldt een plein, een zeer belang rijk onderdeel dus van het stadsplan. In tusschen zijn de voordeelen, welke thans als 't ware voor het grijpen liggen, naar ons voorkomt grooter dan het zoo even geschetste nadeel, vooral wanneer men bedenkt, dat elke andere oplossing, die men zou willen nastreven voor een vergrooting van de stadspleinen, zeer belangrijke financiëele offers zou vra gen, waarvan niemand met eenige ze- keheid kan zeggen, of zij een daaraan geevenredigd rendement zullen geven. Ook uit dat oogpunt moet de gemeente zich, naar wij meenen, bepalen tot wat thans mogelijk is en dat dan ook ten vol le tot zijn recht doen komen, in plaats van zich in min of meer speculatieve ondernemingen te begeven. Het plein zou in het midden kunnen worden voorzien van een grintverharding, aan drie zijden van trottoirs en aan de Noord-Westzijde van een 4 M. breed plantsoen, dat onder meer ten doel heeft de achtererven en schuttingen van de perceelen aan de Molenbuurt aan het oog te onttrekken. Aan de Noordzijde kan een verbinding met de Molenbuurt worden tot stand gebracht. Met den aanleg van het plein op de zooeven aan gegeven wijze zal 21.100.gemoeid zijn. Nattuurlijk zal te eeniger tijd even eens kunnen worden overwogen een uit weg aan de zuidzijde naar de Molen buurt te maken. Voorshands is daartoe intusschen naar wij meenen geen drin gende reden aanwezig. In elk geval zou dit niet mogelijk zijn zonder afbraak der boerderij, welke thans nog in huur is. Komt de boerderij vrij van huur, dan zal ab.nog kunnen worden beslist, of de ge meente de verbinding al dan niet niet zal tot stand brengen. In de vergadering der Commissie van bijstand voor openbare werken, waarin deze aangelegenheid ter sprake kwam, werd bepleit de bebouwing van het zie kenhuisterrein en de storting van de op brengst van den terreinverkoop in een fond.waaruit te zijner tijd zou kunnen worden bekostigd de aankoop van de panden tusschen het Kerkplein, de Pa ternosterstraat, de Dubbelebuurt en de St. Laurensstraat, opdat de na afbraak van deze panden vrijkomende opper vlakte aan het Kerkplein zou kunnen worden toegevoegd. Hierdoor zou naar het oordeel van deze leden een uit ste debouwkundig oogpunt betere oplossing worden verkregen, vooral wanneer in een meer verwijderde toekomst ook het blok tusschen Dubbelebuurt en Paarden markt zou kunnen worden weggebroken, zoodat de Paardenmarkt en het Kerk plein een geheel zouden vormen. Wij zeiden reeds, dat uit stedebouw kundig oogpunt misschien een andere oplossing de voorkeur verdient boven de door ons voorgestelde. Maar m n geve zich eens rekenschap van de offers, die een dergelijke oplossing vraagt. De over gang moge wat gemakkelijk worden ge maakt, doordat de gemeente begint met een bedrag te ontvangen en te reservee ren, maar voordat er een resultaat van beteekenis zal kunnen worden verkre gen, zal er een zeer aanzienlijk bedrag moeten zijn bijeengebracht. En wanneer men zich voorshands tot het blok tus schen Kerkplein en Dubbele Buurt zou wiilen bepalen, moeten wij er bovendien op wijzen, dat daarmede niet wordt ver kregen wat men thans bereikt: een rus tig gelegen plein, dat voor verschillende doeleinden kan worden bestemd zonder dat het verkeer daarvan hinder onder vindt. Het vergroote Kerkplein zou on middellijk in het vei keer worden opge nomen, zoodat deze aanwinst, met hoe veel kosten ook tot stand gebracht, s practisch enkel voor het verkeer baat j zal geven en alle andere bestemmingen op dit verkeersknooppunt ai bij voorbaat onmogelijk tot haar recht kunnen komen. De Commissie van bijstand voor de financiën kan zich met ons voorstel ver- ee dgen. Op grond van het bovenstaande stel len wij U voor: a. den grond, gelegen tusschen de Pa- teinosterstraat, het gebouw van den Keuringsdienst voor Waren, de ach tererven van de woningen aan de Molenbuurt en het gymnasium te bestemmen tot openbaar plein; b. voor den aanleg van het zooeven ge noemde plein door het aanbrengen van een grintverharding in het mid- den, trottoirs aan drie zijden, een beplante strook aan de Noordwest zijde en een verbindingsstraat aan de Noordzijde met de Molenbuurt ons een crediet toe te staan van 21.1000.nader te regelen bij sup pletoire begrooting. (Het door B. en W. gewenschte plein sluit niet aan bij de Paardenmarkt daar het er door een drukken verkeersweg van gescheiden is. Het blijft een plein op zich zelf en is o. i. alles behalve gunstig gelegen. Veel meer gevoelen wij voor de andere in deze bijlage naar voren ge bracht oplossing. Wanneer men begint het huizenblok op het Kerkplein weg te nemen krijgt men om onze mooie kerk een ruim plein, dat op den duur in het centrum der stad komt te iggen. Men ruimt dan tevens een blok woningen op die in geen enkel opzicht eenige architectonische schoonheid bezitten. Red. Alkm. Crt.) VERLAGING HUUR GROND WESTERWEG. In bijlage no. 228 schrijven B en W.: Naar aanleiding van de ongunstige resultaten van zijn bedrijf heeft de heer B. J. Geels Jr., huurder van het aan den Westerweg gelegen perceel tuingrond, kadastraal bekend sectie E, nr. 2197, ver zocht om de krachtens de desbetreffen de met de gemeente gesloten huurover eenkomst over 1931 verschuldigde huur, ten bedrage van 263.40 per jaar, te verlagen. Uwe Vergadering heeft 16 April j.1. gunstig beschikt op een dienovereen komstig verzoek van genoemden huur der ten aanzien van de over 1930 ver- chuldigde huur, een en ander in ver band met een door deskundigen uitge bracht rapport van 23 Januari 1931, dat wij bij de overige stukken ter inzage hebben gelegd. Na het tijdstip van samenstelling van bovenvermeld rapport zijn, voorzooveel adressant betreft, de omstandigheden niet gewijzigd, zoodat er naar onze meening ook thans reden is eenige ver laging toe te staan. Ten overvloede vestigen wij er uw aandacht op, dat bedoeld perceel tuin grond na Kerstmis a s. aan de algemee- ne begraafplaats wordt toegevoegd, zoo dat het daarna niet meer voor verhu ring in aanmerking komt. Wij stellen U derhalve met het oog op het bovenstaande voor aan Geels een vierde gedeelte van de huur kwijt te schelden en daartoe het desbetreffend be luit te nemen. „GOED WONEN" BOUW 42 WONNGEN. B en W. schrijven in bijlage no. 225: Ingevolge Uw besluit van 28 Mei 1931, nr. 9, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 15 Juli 1931, nr. 51. heeft de gemeente aan de R. K. woningbouwvereniging 42 arbeiderswoningen aan en nabij de „Coed Wonen" alhier voor den bouw van Popelmanslaan een ter plaatse gelegen bouwterrein in eigendom afgestaan, deel uitmakende van de kadastrale perceelen gemeente Alkmaar, sectie F, nrs. 2782, 2219, 1529, 1528, 157, benevens het zui delijk gedeelte van de Popelmanslaan, ter grootte van ongeveer 5020 M2. in totaa,. Het is ons gebleken, dat tot dit bouw- terein nog behoort een gedeelte van de gedempte sloot, kadastraal bekend ge meente Alkmaar,'sectio F, nr. 2220, welke de gemeente later, n.1. ingevolge uw besluit van 4 Juni 1931, nr. 10, van den polder Overdie en Achtermeer heeft aangekocht, Dit gedeelte sloot, dat op de bij de overige stukken ter inzage gelegde tee- kening blauw is aangegeven, zal derhal ve alsnog aan de Vreeniging moeten worden overgedragen. Wij stellen U in verband daarmede voor bovenbedoeld raadsbesluit van 28 Mei 1931, nr. 29, tot verkoop van een aan de Popelmanslaan gelegen bouw terrein aan de R. K. Woningbouwver- eeniging „Goed Wonen" te Alkmaar, als volgt aan de vullen: na het sub A I vermelde sectie num mer „157" wordt gelezen: „2220". WIJZIGING ONTWERP GEMEENTE BEGROOTING. In bijlage no. 229 is ingediend een tweede nota van wijziging, betreffende de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1932. Sedert het verschijnen van de eerste nota van wijziging, opgenomen in bijl. nr. 177 van 1931, hebben B en W. nog veianderingen aangebracht in het ont werp der gemeentebegrooting voor 1932. Het betreft een verhooging en een ver laging van in totaal 2740. -. GEMEENTEREKENING. DIENST 1930 In bijlage no. 224 schrijven B, en W De Commissie, belast met het onder zoek van de gemeenterekening over 1930 heeft het volgende rapport uitge bracht: Bij br'ef van 22 September 1931 heb ben B en W. aan Uwen Raa i aangebo den de Gemeenterekening over 1930 met daarbij behoorende bedrijfsrekeningen (Bijlage no. 162), velke bescheiden in de vergadering van 1 October d a v. aan onze commissie voor onderzoek ter hand zijn gesteld. B. en W. deelen den Raad te dien aanzien mede, dat de verschillende re keningen zijn gecontroleerd door hel ge meentelijk bureau voor vereficatie en controle, en de ingediende rekeningen met bijlagen accoora zijn bevonden met de gehouden administratiën en daarbij behoorende belegstukken. In onze vergadering- ter vaststelling van het gewenschte advies zijn nog de volgende vragen gesteld, waarop we gaarne eenige toelichting van B en W. tegemoet zien. Vlgno. 21. Onderhouden en schoonhou den van het Stadhuis: Op Jit volgnummer blijkt geboekt de aankoopsom van een ets tot een bedrag van 120.—. Deze post zal vermoedelijk behooren op vlgno. 22? Vlgno. 41o. Kosten voor musea of openbare bibliotheken: De aankoop van dt boeken gedaan bij mandaat no. 2779 doel bij de commissie de vraag rijzen of een en ander voor de bibliotheek van Alkmaar een absolute noodzakelijkheid was. De commissie kan dit begrijpen van werken, die be trekking hebben op de eigen gemeente of provincie, maar niet van werken, die voor de geschiedenis van Alkmaar van geen beteeknis zijn en wellicht thuis be hooren in een Rijksarchief. Gaarne zal de commissie worden in gelicht over den maatstaf door den Ar- ch varij aangelegd bij aankoop ten laste van dit volgnummer. Rekening Sportpark vlgno. 1 Rente uitgegeven 5128.76: Blijkens toelichting in bijlage 15 is ten laste van dit vlgno. gebracht een bedrag van 1006.61 als rente voor verstrekte voorschotten ter financiering van den tribunebouw. Het komt onze commissie juister voor indien deze rente ten laste van den bouw w oi dt gsbiacht. Bestaat er voor deze af wijkende boeking een bepaalde reden? Overigens kan onze Commissie zich BAYER |w volle vertrouwen moet tl kunnen schenken aan o.» jmoïeherJeveUn.Weer j Welnu, vertrouw Igerust op ASPIRin. j Op wetenschappelijken grondslao samengesteld, onder voortdurende controle vervaardigd, voorzien van j liet wereldberoemde Bayer-kruis, j verdient het Uw onvoorwaardelijk I vertrouwen. Let er echter op, dat U ook beslist I de origineele Aspirin - tabletten ontvangt, waarin het Bayer-kruis gestempeld is, en dat de oranje N band volkomen ongeschonden is. Alleen bi) ongeschonden verpakkingen kan voor de echtheid worden inge>taa„| vereenigen met het voorstel van B. en W., de rekening met bijlagen zoo noo dig in verband met hei vorenstaande ge wijzigd voorloopig vast te stellen bij het in ontwerp reeds opgenomen teMnit De Commissie tol naziening der Gemeente- en bedrijfsrekeningen ever 1930, D. J. GOVERS, Voorzitter. J VOGELAAR. Leden SIETSMA S. J. A. KEESOM, A. BAKKER, B. en W. merken naar aanleiding van dit rapport net volgende op: I. De uitgaaf van 120.— had inder daad niet op volgnummer 21, doch op volgnummer 22 behooren te zijn verantwoord. Deze onjuistheid kan alsnog wor den hersteld door vaststelling van de aan het eind der bijlage afge drukte suppletoire begrooting. II. Bij de beoordeeling van de lijst va> boeken, die in openbare vei ling van de wetenschappelijke bi- biotheek van Prof P. J. Blok zijn aangekocht, bedenke men, dat de Museum Bibliotheek onder beheer van dv-n Archivaris de eenige we tenschappelijke bibliotheek van eenigen omvang is in Noordhol land benoorden het IJ en dat de aankoopsprijs betrekkelijk gering is geweest in verhouding tot de waarde. De aangekochte werken hebben betrekking op geschiedenis (o.m. Kerkgeschiedenis, Krijgsge schiedenis en Rechtsgeschiedenis) en plaatsbeschrijving De archivaris zet bij den aankoop van boeken de traditie van wijlen C. W. Bruinvis voort met dien verstande, dat na genoeg geen werken meer worden gekocht op het gebied der schoone letteren, hetgeen vroeger veelvul dig voorkwam. Thans kan deze mak beter aan de Openbare lees zaal en boekerij worden overgela ten. De maatstaf, die wordt aange legd, is deze, da* bijna uitsluitend werken op het gebied van geschie denis, plaatsbeschrijving en kunst worden aangekocht, meer in het bijzonder die, betrekking hebbende op Noordelijk Noordholland. Het spreekt wel vanzelf, dat in een der gelijke wetenschappelijke biblio theek enkele algemeene weten schappelijke werken niet mogen ontbreken ten behoeve van hen, die voer wetenschappelijke voorlich ting de Museum-bibiotheek van Alkmaar raadplegen. Van de gele genheid om werken, aanwezig m deze bibliotheek voor studie-doel einden te gebruiken wordt door velen, zoowel in als buiten Alk maar, geprofiteerd, zoodat Alkmaar ook in dit opzicht zijn rol als cen trum voor een wijde omgeving ver vult. III. Het rentebedrag van 1006.61 is uit den gewonen dienst betaald, omdat het hier een bijkomstige ver rekening tusschen gemeente en be drijf betrof en het niet gewensch 7. „Oh, wat is het hier donker", fluisterde Tuimeltje, en meteen gaf hij een harde schreeuw. „Wat zijn dat daar, die loopende lichtjes?" vroeg hij verschrikt aan Karei. „Dat zijn twee lichtkevertjes, die ons den weg zullen wijzen", zei kikker Karei. „Hou mij maar goed vast" zei het kleinste kevertje tegen Tuimeltje en zoo gingen Karei en Tuimeltje achter de lichtkeverties aan door de donkere gangen van het paleis. 8. Nadat ze door verschillende gangen waren gegaan, k«am.n ze in een mooie verlichte hal. Daat zat een niet een 'euk P&kje aan, midden op een tapijtje- „Mijnheer de Kamerheer", zei kikker Karei, „ik breng 1 uimeltje, het kleine kaboutertje hier. Deze wil graag onzen koning spreken". „Ik zal de schildwach- tij roepen", antwoordde de Kamerheer en hij boog driemaal voor Tuimeltje, ten teeken van vriendschap- Tuimeltje voud het echt deftig in het paleis.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6