HEILOO, d« m» met menschen. Nooit. Alleen met moord-auto- maten. Alleen met gedegenereerde menschen, die kapot hebben gemaakt in zichzelven alle menschelijkheid. Zij zijn instrumenten gewor den in de handen der machthebbers. Uit is juist 't gemeene karakter van 't militairisme, om den mensch het redelijke, het gevoel te ontrooven. Wij worden vechtmachines. Wij worden gedégradeerd tot vechtmatenaal. tn ziet ge, wanneer daar in den mensch dan nog iets leeft van menschelijkheid, dan komt dit daartegen in verzet. Het nobe.ste en verh - venste, wat er in een menschenhart kan wo nen oefent een drang uit op het hart om te zeegen: Aan het militairisme kan ik met meer meedoen. Ik sta als mensch op mijn rechten als mensch. Ik wil een wezen zijn, dat luistert naar de rede, dat luistert naar de stem van zijn geweten en op grond daarvan ben ik te fier, te trotsch om soldaat te worden. Want soldaat worden beteekent afstand doen van eigen zedelijken wil. Vrienden, deze idee begrijpen kunt gij dien, en wanneer gij U waarachtig mensch voelt, dan zult gij medewerken aan de ver breiding van de groote idee van het anti- imilitairisme. Waimeer gij staat in de wereld als een mensch met medegevoel en verant woordelijkheidsbesef tegenover Uw mede- menschen, dan zal de keus U niet moeilijk vallen; dan zult gij met beslistheid U scharen aan de zijde der anti-militairisten. Spf. gaat dan over tot het maken van propaganda voor een te houden collecte, waarvan een derde ten goede zal komen aan het cantinefonds der dienstweigeraars, een derde voor het fonds zal zijn ter onder steuning van de gezinnen van dienstweige raars en een derde gebruikt zal worden voor het werk van het Intern. Anti-Milit. Bureau, dat het nieuws uit alle landen, dat door de gewone pers niet wordt opgenomen ver spreidt en aan de idealistische pers de meest waardevolle gegevens levert omtrent den groei van het anti-militairisme in die landen en omtrent de euveldaden van het militai risme. Na deze gloedvolle, met groote belangstel ling aangehoorde rede, die voor de vele oude vrienden en gemeenteleden van ds. Schermer- horn een verkwikkeling moet zijn geweest, sloot de voorzitter, de heer Fernée, de ver gadering met een kort woord. Hij haalde daarbij een tafereel aan uit een bekend anti- militairistisch tooneelstuk, waarin op het eind de dochter van een militairist uit den familiekring breekt en zich gaat wijden aan 'den strijd voor vrede en recht. De vader zegt dan vertwijfeld: „Dit is het einde van alles" iMaar de dochter antwoordt fier: „Dit is niet het einde, vader, maar dit is het begin." En zoo richtte zich spr. ook tot de vijf uit de gevangenis ontslagen dienstweigeraars, die zich wel wonderlijk temoede gevoeld moeten hebben onder deze grootsche, van alle per- soonsvereering ontbloote huldiging, met de woorden: Jullie hebt thans tien maanden ge worsteld met het militairisme in jullie cel. En je denkt misschien: Nu is het voorbij, dit is het eind. Neen vrienden, precies als in het tooneelstuk moeten jullie fier tegen de mensch'heid zeggen: „Dit is het begin'Dit is het begin van een groot leven in dienst van den strijd voor het anti-militairisme". Na deze woorden ging men uiteen, diep voldaan over de prachtig geslaagde bijeen komst. CHR. BOND VAN FANFARE- EN HARMONIEGEZELSCHAPPEN. Zaterdagmiddag hield de Chr. Bond van Fanfare- en Harmoniegezelschappen zijn jaarvergadering in het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat. De voorzitter, de heer Klut van IJmui- d opende met het laten zingen van psalm 68:10, ging voor in gebed en las laarna openb. 15:14. Daarna werd alle afgevaardigden een hartelijk welkom toege roepen en in het bijzonder de heer Schipper, eere-voorzitter van S. D. G. te Alkmaar. Vervolgens memoreerde spr. dat tweeërlei lied, het lied van Jubal uit het Kaïnsge slacht en het lied van Mozes de man Gods. Van beiden klinkt het de eeuwen door. Maar het eerste zal vergaan terwijl het tweede zal doorklinken tot in den eeuwigheid Dat wij ons dan scharen onder de banier van dat lied hetwelk de engelen Gods zongen en met onze christelijke korpsen uitkomen op alle terrein des levens voor de eere Gods. De 2e secretaris gaf hierna een overzicht van wat er alzoo in het afgeloopen jaar in den bond is geschied. Uit het overzicht van den penningmeester bleek dat de ontvangsten van den bond heb ben bedragen 303,60 Vi en de uitgaven f 234,21, batig saldo 69,39^. Van het concours ontvangsten 900,52, uitgaven jf 860 02, saldo 40.50. Tot controle-commissie werden benoemd de afdeelingen Wormer en Andijk. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer O. v. d. Wal te Alkmaar gekozen tot voorzitter, daar de heer Klut bedankte we gens aangelegenheden van internen aard. De heer Dekker te Krommenie werd weder herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. Krommendijk te Zaandam werd gekozen de heer H Vinke te Broek op Langendijk. Het voorstel van het bondsbestuur om den bondsraad op te heffen werd goedgevonden daar gebleken was dat het meerendeel der vereenigingen geen prijs stelde op het lid maatschap. Een voorstel van het bondsbestuur was: voor den marschwedstrijd worden 2 afdee lingen ingesteld; in elk dier afdeelingen wordt een verplichte marsch uitgevoerd. In verband met een zuiverder beoordeeling acht het bondsbestuur het billijk dat de hoo- gere afdeelingen een zwaarderen marsch moeten uitvoeren. In de hoogere afdeelingen bestond hierte gen nogal bezwaar, inzake het niet goed kunnen marcheeren. De voorzitter was van meening dat men zulks dan maar niet moest verwaarloozen. Het voorstel werd met 36 voor, 7 tegen en 1 blanco aangenomen. Van de af deeling Weesp was een voorstel ingekomen om in 't vervolg, hoe ook de fi- nancieele uitslag van een concours is, de prijzen, vermeld in den gids, uit te reiken. Het bondbestuur wilde aanneming van dit voorstel ten sterkste ontraden. Wanneer eventueel prijzen „in natura" geschonken ^urden wat nog al eens voorkomt is net hoogst schandelijk andere prijzen aan te koopen en de geschonkene te bewaren. Het meerendeel daarvan wordt door de inscriptie waardeloos. In verband hiermede zou aan de lijst van toe te kennen prijzen in den ver volge toegevoegd kunnen worden: „Wijzigin gen voorbehouden". Door enkele afdeelingen werd opgemerkt dat toch graag de prijs toegekend werd wel ke men genomen heeft, hetzij medaille, krans of lauwertak. Zaandam daarentegen was van meening dat men per slot van rekening niet naar een concours moet gaan om den prijs ze,t, maar de meeste waarde moet gehecht worden aan het muzikale gedeelte en het daaruit voort vloeiende aantal punten Weegp vroeg waar de grens bleef van de waarde van den gewonnen prijs en het mocht voorkomen dat een andere toegekend werd De voorzitter deelde mee dat zooveel mo gelijk getracht zal worden dezelfde waarde toe te passen en hoopte hierin op het vertrou wen der afdeelingen. Aldus besloten. Een voorstel Weesp was om voor het hoogste aantal punten van het gehecle con cours „Zilveren wisselbeker, we ke driemaal achtereen behaald, in eigendom der vereeni- ging over gaat", toevoegen: „Wordt voor de vijfde maal het hoogst aantal punten be haald (dus niet achtereen) dan gaat de beker ook in eigendom der vereeniging over Dit werd goedgevonden met dien verstande dat het van terugwerkende kracht zal zijn. Er was nog een voorstel-Weesp om den beker, onverschillig waar die zich bevindt, te verzekeren tegen brand of diefstal. Besloten werd dat de hekerhoudster aar. sprakelijk is voor den beker Of zij zelve risi co wil dragen, dan wel zich daartegen ver zekeren, blijve aan haar overgelaten Aan de orde was een voorstel „Soli Deo Gloria" Koog-Zaandijk om te bepa'en dat de vereenigingen uiterlijk begin Januari de concoursmuziek in hun bezit hebben. Het bondsbestuur zal trachten zooveel mogelijk aan dezen wensch gevolg te geven. Dit werd goedgevonden. Voorstel Koog-Zaandijk: Het bondsbestuur draagt zorg, reeds op de jaarvergadering de jury samengesteld te hebben, die tevens zorgt voor een behoorlijk critisch verslag Medegedeeld werd dat van 2 der 3 jury leden reeds bericht binnen is van aanneming, terwijl het jury-lid dat met het schrijven van het critisch verslag belast wordt, zal verzocht worden met dezen wensch rekening te hou den Voorstel Koog-Zaandijk: Men stelle zich in verbinding met „Musica" voor de bonds- belangen. Het bondsbestuur was van meening dat de vereenigingen zich dienen uit te spreken over het op de vorige vergadering genomen besluit, of een contract opnieuw met de Chr. Muziekbode gewenscht is. Enkele afgevaardigden waren van mee ning dat men zich in dezen tijd van tegen stellingen pricipieel dient uit te spreken en contact moet zoeken met de Chr. Muziek bode. De voorzitter zeide dat de belangen van den bond, trots alle correspondentie welke gevoerd is met de redactie, niet gediend zijn door de Chr. Muziekbode. Besloten werd dat het bestuur zich nog maals zal verstaan met de redactie der Chr. Muziekbode en probeeren of zij zich kan ver eenigen met de eischen haar gesteld betref fend de belangen van den Noordholland- schen bond. De contributie voor het jaar 1932, werd vastgesteld op 50 cent per lid per vereeni- hfet concours zal op uitnoodiging van de Chr. Oranje-Harmonie-Kapel te Den Hel der daar ter plaatse gehouden worden, op Hemelvaartsaag 1932, in verband met het 10-jarig bestaan der vereeniging. Uit het rapport der controlecommissie bleek dat de boeken en bescheiden in orde zijn bevonden, weshalve den penningmeester dank werd gebracht voor zijn gehouden be heer. De algemeene vergadering zal in 1932 ge houden worden te Briek op Langendijk. Bij de rondvraag werd door de afdeeling Alkmaar voorgesteld om den scheidenden voorzitter te benoemen tot eere-lid van den bond. Dit werd met daverend applaus be groet. De bondspenningmeester sprak nog enkele waardeerende woorden tot den voorzitter en dankte hem voor het vele goede dat hij voor den bond gedaan heeft. De voorzitter zeide dank voor de woorden tot hem gesproken en dankte de vergadering voor de genoegelijke en aangename bespre kingen, waarop door den heer v. d. Wal op de gebruikelijke wijze werd gesloten. PROPAGANDA-KUNSTAVOND VAN DE LOGE „NA STRIJD HERBOREN" DER INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. In dg bovenzaal van het gebouw „De Unie" werd Zaterdagavond een propaganda kunstavond gehouden van de Alkmaarsche loge „Na strijd herboren" der Internationale Orde van Goede Tempelieren. De voorzitter, de heer G. J. Evers, die den avond opende, heette namens de loge „Na strijd herboren" de aanwezigen en in 't bi zonder zij, die aan 't welslagen van den avond zouden medewerken, n.1. den spreker, den heer M. H. Roodschild van Voorburg, de declamatrice mevr. Corrie KroonKune- ken van Haarlem en 't ensemble van den heer van het Woudt, hartelijk welkom. Spr. hoopte verder, dat de avond een goed verloop mocht hebben en weer zou meehelpen, de Orde een stap vooruit te brengen. Nadat er aan spr.'s verzoek de Tempelie- renmarsch te zingen gevolg was gegeven en 't ensemble van den heer van het Woud zeer verdienstelijk een paar muzieknummers had ten beste gegeven, gaf de voorzitter het woord aan den heer M. H. Roodschild, die- zou spreken over het onderwerp: De Goede Tempelieren in hun strijd voor geheelont houding Spr. wilde zijn rede in twee deelen verdee- len, eerst wilde hij het hebben over de ge heelonthouding in het algemeen en dan over de Orde der Goede Tempelieren in 't bizon der. Spr. wilde echter alles zeer in 't kort be spreken gezien het korte tijdsbestek, dat hem was toegemeten. Spr lichtte vervolgens toe wat hij in zijn rede wildebehandelen; dit waren vier pun ten: ten eerste wilde hii naeaan of er nog drankmisbruik was, ten tweede of het drank gebruik redelijk te verantwoorden was, ten derde wilde hij het hebben over de gevaren van drankmisbruik rondom ons en ten vier de over de Orde der Goede Tempelieren. Spr. zeide, dat we de kranten maar hoef den na te slaan om te zien, dat er nog heel veel drankmisbruik voorkwam Dagelijks bij na biedt de krant ons stof genoeg om hier over te lezen. Onlangs had spr. nog in De Nieuwe Rotterdammer gezien, dat een ge meentesecretaris wegens drankmisbruik uit dit ambt en uit nog vele andere ambten was ontslagen. Met eenige cijfers toonde spr. vervolgens aan hoeveel kinderellende er in ons land nog voorkwam tengevolge van drankmisbruik en hoevele ouders er telkens nog uit de ouder lijke macht worden ontzet. De meeste ver waarloosde kinderen kwamen dan ook, zeide spr., uit gezinnen waar drankmisbruik heerschte. Het vraagstuk van de verwaarloosde kin deren zou dus opgelost zijn, wanneer er geen drankmisbruik meer was. Nadat spr nog eenige gevallen had ge schetst, vroeg spr. zich af of men. als men goed ce erende, veroorzaakt door drankmis bruik bcreft, nog de handel in en de fabri- katie van »?•- artikel, waaraan zooveel tra nen kleven, richt steunen. Spr. meende, dat we dit niet mochten doen. Spr. had wel eens hooren beweren, dat als het gebruik van drank uit de wereld zou zijn geholpen, men misschien op groote schaal zou vervallen aan een nog grooter kwaad, n.1. het gebruik van narcotica, dat een nog veel funester uitwerking beeft op geest en lichaam van den mensch Dit was naar spr.'s meening een groote dwaling; want in welke landen wordt het meest gebruik gemaakt van narcotica? In de landen waar veel wordt gedronken, in Frankrijk en in Engeland. Na het eene kwaad vervalt men meestal in een ander, dat nog erger is. Spr. haalde dan ook aan, dat een onderzoek ingesteld door een drank- bestrijdersvereeniging, had uitgewezen, dat vele menschen, die geheelonthouders waren geworden, ook zich het rooken gingen ont zeggen om de schadelijke uitwerking van ni cotine te ontgaan. Spr. vond het dwaas te meenen, dat als men de kracht had gevonden zichzelf een slechte gewoonte af te leeren, men daarna noodzakelijkerwijs zich een an dere nog slechtere gewoonte moest eigen ma ken, veeleer zou men er toe komen dan ook andere verkeerde gebruiken het hoofd te bie den. Nu ging spr over tot het behandelen van de gevaren, die ons op den weg aan alle kan ten bedreigen en die voor het grootste ge deelte veroorzaakt worden door den alco hol. We hebben zeide spr., iedere Maandag de bladen maar op te slaan om te zien hoevele ongelukken er Zaterdagavond en Zondag soms plaats gevonden hebben, omdat chauf feurs of motorrijders beneveld waren door de drank, hoevele menschenlevens zijn er al niet als offer gevallen. Bij het al drukker en drukker wordende verkeer heeft men de alge- heele beschikking over zijn zintuigen en ze nuwen ^el noodig. En niet alleen zij, die zich in een autobus begeven en aan de be kwaamheid van een chauffeur zijn toever trouwd en zij die zelf een auto berijden, heb ben belang bij de nuchterheid van buschauf feur en andere bestuurders met het oog op aanrijdingen, maar ook hij die op straat loopt is voortdurend in gevaar. Hoevele malen lezen we niet, dat voetgan gers of fietsers doodgereden worden door een auto. Oorzaak is dan bijna altijd be schonkenheid van den bestuurder. Spr. noemde hiervan verschillende voor beelden. Vervolgens ging spr. over tot een korte be spreking van de Orde der Goede Tempelie ren. Dit was, zeide spr. een internationale vereeniging, staande op het standpunt van geheelonthouding en broederschap, de veree niging telde een half millioen leden behalve dan nog de jeugdleden. Dat de orde interna tionaal is, is van groote beteekenis, vooral als men bedenkt, dat zij, die in het buiten land reizen moeten maken, in de vreemde stad van aankomst waarschijnlijk ook een loge zullen vinden, waar hen een hartelijke ontvangst en steun wacht. Met de vrijmetselaren heeft de orde niets uit te staan, al komt de organisatie met die der vrijmetselaren wel wat overeen. Als pun ten van overeenkomst in de organisatie noem de spr. de loge, het gradenstelsel en de in- ternationaliteit. De orde is echter niet ge heim. De leden noemen elkaar zusters en broeders. Er is geen onderscheid in rang en stand. Iedereen, ongeacht ontwikkeling, land aard en huidskleur is welkom. Tempelieren zijn menschen die hun leven beter trachten te maken. Een Tempelier mag zich niet boven zijn medemensch verheven voelen, dan is hij geen goede Tempelier. Nadat spr. een boekje van prof. Forel, han delende over de Orde, ter lezing had aanbe volen, zeide hij, dat indien hij eenigen van de aanwezigen met zijn woorden had bewogen de drank te laten staan, hij hen aanried lid te worden van de Orde der Goede Tempelie ren. Hiermede besloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid, die bestond, om vra gen te stellen, werd geen gebruik gemaakt. De avond werd verder gevuld met muziek nummers, gespeeld door het ensemble van het Woud, waarvan sommige heel goed klon ken, zang van mej. van Es, die een mooie stem bleek te hebben en eenvoudig en ge makkelijk zong, declamatie van mevr Corrie Kroon—Kuneken en zang van het Etoopsge- zinde zangkoor onder leiding van den heer Blaauw, dat op uitstekende wijze eenige lie deren ten beste gaf. Nadat de voorzitter het officieele gedeelte van den avond sloot en hartelijk dank brach/ aan alle medewerkers, hoopte spr., dat de aanwezigen nog wat zouden nablijven en ondanks de officieele sluiting nog een gezel lig uurtje tesamen mochten doorbrengen. Het ensemble van het Woud zorgde voor het verdere deel der avond voor muziek. INGEKOMEN PERSONEN. J. Bruin, R.K., reiziger in vleeschwaren, van Bergen (N.-H.) naar Omval 5 inw. B. Waldus, geen, dienstbode, van Ooststel lingwerf naar Ridderstraat 14. W. Cnos sen, N.H., 1.1. pikeur, van Purmerend naai Kwakelpad 7. E. J. Karssen, geen, win kelbediende, van Den Helder naar C. W. Bruinvisstraat 2a. M. Neijmanns, R.K., z. b., van Krefeld (Dld.) naar Boezemsin gel 3. R. H. M. Ludwig, R.K., meubelma ker, van Amersfoort naar Luttik Oudorp 62 M. C. Muris, R.K., wed. Th. Engels, huis houdster, van Amsterdam naar Geestersin gel 28. D. Leegwater, D.G., huishoud ster, van Heiloo naar Westerweg 3. N. Dekker, D.G., wed. v. G. de Leeuw, huis houdster, van Amsterdam naar Stations straat 77. M. Schrader, R.K., buffetjuf frouw, van Prenckhausen (Dld.) naar Dijk 2. A. C. Nieuwland, N.FL, dienstbode, van Bergen (N.-H.) naar Kennemerpark 13. L. Th. W. Schaap, R.K., wagenvoerder-con ducteur, en gezin, van Oudorp naar le Ka belstraat 29. C. A. E. Lagerberg, R.K., religieuse, van Utrecht naar Oudegracht 204 G. G. de Koning, R.K., van Bergen (N.-H.) naar Verdronkenoord 45. A. M. Paprian, E.L., kinderjuffrouw, van 's-Gra- venhage naar Egmonderstraat 18. J. de Jager, O.C., kapper, van Bergen (N.-H.) naar Verdronkenoord 74. W. H. Brouwer, H.A., echtg. Petrus Paulisse, van Heiloo naar Zocherstraat 30. P. J. de Haan, N.H., stuurman groote vaart, van New York naar Langestraat 101. J. H. J. Verwegen, z. b., van Wijchen naar C. W. Bruinvisstraat 18. I. van Weelde, N.H., echtg. Arie Ver sloot, van Utrecht naar Tulpstraat 6. S Schlenger, D. G., echt. v. F. Schlenger, en kinderen, van Duitschland naar Hooftstraat 27. J. Vergaij, N.H., los arbeider, van Zuid- en Noord-Schermer naar Bagijnen- straat 3. A. J. Verwer, D.G., onderwijze res, van Broek op Dangendijk naar Oude gracht 213. J. A. M. Bonnier, R.K., win keljuffrouw, van Arnhem naar Kerkplein 6 W. B. C. Veldman, R.K., dienstbode, van Beesel naar Payglop 2. E. Hart, N.H., werkster, van Koedijk naar Heemraadstraat 18. V. M. Schouten, R.K., dienstbode, van Haarlem naar Kennemerstraatweg 3. M. Langenberg, Ger., dienstbode, van Utrecht naar Drebbelstraat 28. D. Kwakkel, G.K., z. b., van Kampen naar Stuartstraat 52 J. Krax, R.K., dienstbode, van Beverwijk naar Kennemerstraatweg 19. M. Hesse, E.L., dienstbode, van Verden (Dld.) naar Langestraat 88. G. Nauta, N.H., echtg. Theunis Brouwer, van Leeuwarden naar Drebbelstraat 4. KI. Boersma, N.H., z. b van Leeuwarden naar .Druivenlaan 23. H. B. Kielstra, D.G., van 's-Gravenhage n Kennemerstraatweg 101. Tr. Haringhui zen, N.H., wed. Th. Rootjes, van Oude Nie- dorp 72 naar Lindenlaan 117. V. Herr- mann, geen, fabrieksarbeidster, van Oudorp naar Dahliastraat 6. J. Ernste, R.K., dienstbode, van Heiloo naar Nieuwpoorts- laan 65. C. Sijs, R.K., dienstbode, van Zijpe naar Van Everdingenstraat 18. E. M. A. A. J. Allard, R.K., directrice graal- huis, van Leiden naar Emmastraat 35. Tj. Aukema, D., dienstbode, van Heiloo naar Nieuwlandersingel 50. M. Krasnycki, R. K., dienstbode, van Heiloo naar Snaar- manslaan 127. A. A. Walma, G.K., ma- nufacturier, van Hillegom naar Hoogstraat 4. J. B. M. Pureveen, R.K., chauffeur, en gezin, van Hillegom naar Korte St. Jacob- straat 1 boven. T. H. Luhrs, N.H., dienst bode, van Amsterdam naar Hulststraat 5. KL IJff, geen, van Harenkarspel naar Gees tersingel 46. A. G. de Vries, geen, dienst bode, van Oudorp naar Langestraat 79. A. Martina, geen, granietwerker, van Enk huizen naar Eikelenbergstraat 99. K. J. A. Thijssen, R.K., van Hilversum naar Pr. Hendrikstraat 24. W. T. Foorthuis, geen, I.1. machinist N. S., en echtg. W. J. Boek- hold, van Oudorp naar Geest 26. M. G. Dekker, R.K., z. b., van Frankrijk naar Fnid- sen 83. E. F. E. Leuchen, E.L., bor duurster, van Duitschland naar Verdronken oord 31. M. Sommer, R.K., dienstbode, van Weenen naar Emmastraat 47. Jan Tulp, R.K., arbeider N. S., van Wormerveer naar Spoorstraat 10. J*cQvmciaal Hieuws De eerste opvoering van ..Falkland' Zon dagavond in „De Rustende Jager" gehouden, is een succes geweest. De A. T. V. heeft vele vrienden en vaste bezoekers die voor het sublieme spel, tot in details verzorgd, dank baar applaudiseerden. Men had dezen keer eens geen stuk van Heijermans, doch een blijspel naar het Uuitsch van Blunmenhal en Kadelburg, getiteld „Twee Wapens". Dat klinkt erg militairistisch. Men denkt aan een leger of minstens een gevecht op leven en dood, doch niets van dat al is er aan de lucht. De strekking is, dat een jongeling op een meisje verliefd wordt en nog wel liefde op het eerste gezicht en het einde is de gang naar den Burgerlijken Stand. Heel gewoon dus. Zoo gewoon was het toch niet. Rudolf, de verliefde jongeling, was toevallig een zoon van niemand minder dan baron von Wet tingen, wiens stamboom tot 1131 afdaalde En het meisje? Een lieftallige Amerikaansche, die de liefde van den jongen baron dadelijk beantwoordde, doch die bleek de dochter van Thomas Forsler te zijn, een zelfmade man, doch een man van burgerlijken af komst en bovendien een exporislachter. Een onoverkomelijk bezwaar was dit voor de baron Sr., doch liefde vraagt niet naar stand doch zoekt geluk. Terwijl de „spekslager", die plotseling over was gekomen, druk stond te debuteeren met den baron en de afstand tusschen de ge lieven zoó groot bleek dat van een huwelijk niets kon komen, zijn deze naar het stadhuis gegaan en getrouwd. De afstand tusschen beide partijen bleef en ruzie en krakeel bleven tot beide partijen hun koffers pakten en vertrokken en het komische was dat men elkander aan het Station trof. Het spel, gedragen door Baron van Wet tingen (de heer Rossenbacker) en Thomas Forster (de heer Witteberns) was geheel af. Mej. N. Schuit toonde zich als Mary, een schoone Amerikaansche, van haar besten kant. Rudolf leek ons ezn beetje al te druk, hoewel het geen afbreuk aan zijn spel deed. Baron von Vinck (de heer de Kruif Jr.) gaf mooi spel. Hij heeft onder bekwame regie goede vorderingen gemaakt. Ook in de kleine rollen gaf men zich geheel. Het too- oeel inhet-eerste bedrijf Wa. zorgd, doch ra de overitre hS -niati« v*- af. De grimeering was voofefe volop genoten wat bleek uit af„ ll]k' Er li Resumeerende kunnen we wh!!gullen lach eprste avond in alle ---■^lgen da» eerste avond in slaagd. opzichten da1 dezt was Werkverschaffing e„ Cr Onze correspondent schrijft- lstsst*un, Zooals bekend, heeft de rs'aa van den R.K. Volksbond inzai-f01 verzo«k schaffing en crisissteun aangenomen WerN ver gaande strekking. We zullen chl niet in extenso weergeven omdat d7<teruS,tl bekend is. Niet algemeen is bekend da t rN W. dat voorstel niet geheel uitvoeren en a tegen komt van de zijde der werknemer e wat verzet, temeer daar de tuinders a- voor in aanmerkte-/ komen, wel cr'is.c f er genieten. We hadden gemeend over de 11 wijze van werkverschaffing en steun te*^' gen, doch nu men in de dagbladpers^' locale pers deze kwestie heeft besproke er op een vergadering van de R.K. Bouw!- arbeidersbond critiek is uitgeoefend, me we dat de tijd is gekomen om ons - - over die kwestie te zeggen. oordeti Voorop zij gesteld dat we van de werW zooals het college van B. en W. en de m missie die uitvoert, volkomen op de hoo zijn en daarnaast hebben we een tweetal f gen dat de menschen zich aanmelden en h loon (resp. steun) in ontvangst nemen geneusd wie zich aanmelden. In herir- - wordt gebracht dat de gemeente ring zelf financiert. De op vergaderii uitte meening dat de gemeente sletms m pCt. van het bedrag moet betalen, K eenemale onjuist. Op de vergadering van de Bouwvakatu dersbond heeft het ons gefrappeerd dat L spreker, de heer Vollarts, de vergadering overweging gaf om zich tot den heer Nijkami te wenden als B. en W. een besluit van den raad niet uitvoeren. We zouden de vraag kun. nen stellen, wist een vrijgestelde, dit dage! lijks vergaderingen bezoekt, niet dat de bur. gemeester een raadsbesluit niet behoeft uit te voeren als hij het in strijd met het gemeente belang acht? O.i is het maar gelukkig dat de burgj. meester die bevoegdheid heeft, de raad kon j zijn kortzichtigheid of andere politieke ovs. weging wel eens bes'uiten nemen, die nitt uitvoerbaar zijn. Eerlijk gezegd hebben ons over het voorstel van den R.K Volksbond verbaasd. Ieder die zich als werklooze aan meld wordt te werk gesteld tegen een uurloon van 40 cent daarboven kindertoeslag en toe slag als georganiseerde. Die geen werk had kreeg steun en wel voor kostwinners a 10 p>er week en voor inwonende zoons 8 per week. Crisissteun voor tuinders als minimum 10 per week. Het is duidelijk dat niet een gemeente een besluit met zóó vergaande strekking kan uitvoeren. Een fout is dat de Raad een besluit heeft genomen dat niet uit voerbaar is en bij de werkloozen verwachtin gen heeft verwekt die niet uitvoerbaar zijn. Het is o.i. een verheugend verschijnsel dat het gemeentebestuur in dezen nood een groot gedeelte der arbeiders aan productief werk helpt en tegen een oon dat zeker niet te is en steun (crisissteun) geeft waar het noo dig is. Natuurlijk zijn er onvervulde wen» schen. B. en W. en de commissie bestaan ook uit menschen die fouten kunnen maken. We hoorden Zaterdag 12 December van een bouwvakarbeider die zich aanmeldde en die werd afgewezen omdat hij 12 per week uit- keering van zijn vakbond kreeg. Dat werd door ae betrokken persoon onbillijk geoor deeld omdat hij nu 6 per week minder ontving dan bij de werkverschaffing. Er zijl ook andere ontevredenen. En dat is de be lastingbetaler. „Als het zoo doorgaat gaan we bankroet" zeggen de pessimisten. De „lijst" van de arbeiders en tuinders die zich aanmelden wordt aan erhiek onderworpen. „Ik zou me ook wel kunnen aanmelden zegt een ander als het toch op moet". Dan spreekt men en ook in de pers van steun. Niets is minder waar. Alleen aan een 12-tal tuin ders wordt crisissteun gegeven met de loffe lijke bedoeling dat hun bedrijf (je) in stand blijft. De werklooze wordt aan werk geholpen en in onze gemeente is veel werk, zij het dan voor geen ICO pCt. werk dat geen uitstel ge doogt. Er is volgens onze meening geen reden tot „paniek"-stemming. Zeker, van alle gemeente en ook van de onze worden oner» geëischt. Noch de arbeiders en noch tuinders mogen de dupe worden van deze en- sis. En we kunnen verklaren dat elke uitkee- ring en steun wordt onderzocht. Zonder twij fel hangt van het beleid van B. en w dj onzen raad veel af. We meenen echter M we met een gerust hart dë be'angen van onz gemeente aan het beleid van dat college KUm nen overlaten. B. en W. hebben aan de A. T. V. land" toestemming verleend tot het hem"® eener verloting. Het doel is om een bedrag verkrijgen voor tooneelbehoeften. Door de afd. Heiloo van de Nat. Bond „Het Mobiiisatiekruis" is aan B. en w-v zocht om te komen tot oprichting van Crisiscomité in deze gemeente. LIMMEN. De Sint Elizabethvereeniging, een ver® niging die naar vermogen de behoeftig zieken bijstaat of steunt, hield Zondagnn een tentoonstelling in Het Parochiehuis, collectie goederen, meestal nieuwe of ge.j{ kousen en ondergoederen vormde de exp waarvoor de aandacht was gevraag waarvoor groote belangstelling beston die keurcollectie goederen bijeenkom geheim van het Comité, een groot dames en meisjes, die belangloos J" moeite geven om de armen der parocn Kerstgave te verstrekken. En de otterz» parochianen, waarvoor velen een bearas schikbaar stellen of met een donafir mooie doel steunen kwam dit jaar, meer noodig is dan andere jaren, voi* tot uiting. Het Burgerlijk Armbestuur heef1 zend beschikt op een verzoek van nu om vermindering der pachtsom hjefP rijen. Het B. A- grondde zijn afwijzing dat de inkomsten van het B. A. met n en ook dat de huur niet te hoog is- ver- Deze afwijzing heeft teleurstelt- oj# wekt. Overwogen wordt zich tot den wenden,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 8