Mlonaarsche Courant. Qemeentetaden Buitenland £uchtvaact £and= en Jmw&cum Binnenland Honderd drie en dertigste Jaargang. IliiüMla? 15 December URSEM. de L.t.b. vroeg een steun van 5 tot j per week met een toeslag van 1 PC k' en W. stellen voor de door den L. Hl?.°chte regeling in te voeren. DE SCHIPBREUK VAN DE „VENUS". Het gezonken vaartuig een smokkelschip? EEN ..EERLIJKE" DIEF. TWEE SCHOOLMEISJES DOODEN AMBTENAAR. TREIN ONTSPOORD BIJ LODZ. SCHIETPARTIJ BIJ EVONA. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". De piloot van Dijk over de vermoedelijke oorzaak van de ramp. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Leeuwerik" te Bagdad. 1931 Ko. 295 pe raad vergaderde Maandagmorgen ten '"pe voorzitter, burgemeester v. d. Heuvel, „itte in zijn openingswoord den wens*~» a je te nemen besluiten in het belang v ingezetenen zou strekken. Naar aanleiding van de notulen v g heer Komen oi de heer Hille tevreden was g6De voorzitter dacht van HOad den heer HUie mondeling, doch schriftelijk medegedeeld. Van «n^ Nederl. gemeenten was n s,1 j t u;; „eid_ men, waarin werd medege ee^» omschrijving aanvragen aanvragen voor wofden Daar_ van de posten verstr^ daar0p was bericht aan was voldaan, d j^gcjijkbaar wa. ingekomen, dat geen tijd> jjrsem zou op ren met een langen K P een lijst worden ë€J" om het besluit om B. en W. ste den voor {e nmen en het daar 2000 te le q e.B. tegen 4 pCt. geld te leenen bij net Conform beslotenet van B en w övereenkoms van oterleek, waar- werd besloten adhaesie te betuigen, met m verzocht Qed staten inzake joonsver- het verajeK ester, 5^.^ en 0ntvan- laging gj.^pct. pensioenaftrek, voor kennis- aan te nemen. De voorzitter laakte nog de houding van een raad als Oterleek, waarvan de meesten niet weten waar het ligt, om te oordeelen over de salarissen in andere gemeenten. Hij was overtuigd, dat dit in de grootere ge meenten de lachlust zou opwekken. Verschillende ingekomen stukken, waaron der het bericht van den minister, dat geen renteverlaging voor de leeningen voor wo ningbouw zullen worden ingevoerd, werden voor kennisgeving aangenomen. Met het adres van Ilpendam inzake de aan sluiting van niet rendabele gebieden bij het waterleidingbedrijf voor rekening van dat bedrijf, werd adhesie betuigd. Voor kennisgeving werd mede aangeno men het schrijven van den minister (door ons in extenso gepubliceerd) waarin wordt me- degedeeld, dat geen toeslag op het loon ge geven mag worden aan tuinders en boeien op de loonen van te werk te stellen arbeiders, aangezien dit de werkloosheid in de hand zal werken. Tot leden van het B. A. werden de heeren O. Koelemey en A. Tessel herkozen. Ingevolge een schrijven van de commissie van toezicht op het L.O. werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten het tijd vak waarin aan leerplichtige kinderen, land- bouwverlof verleend kan worden te stellen op 17 Juni tot 15 Juli. De bestaande verordening werd dienover eenkomstig gewijzigd. B. en W. stelden voor 10 pCt. reductie te verleenen op het gehuurde gemeenteland over 1931. De heeren Dol en Broertjes oordeelden dit wat weinig. Weth. de Jongh wees er op, dat de heer Muijs op het voetbalveld een paard heeft la ten loopen en er gras van gehaald heeft, ter wijl hem kwijtschelding van huur voor dit veld is gegeven, zoodat 10 pCt. verlaging in dit geval, waar anderen 20 pCt. verlaging hadden gehad, voldoende was. De heer Broertjes wees er op, dat de man geen middelen heeft om bij te passen. Spi merkte op, dat de man voor het voetbalveld dus nu 10 pO of 20 betaalt. Spr. wilde 20 pCt. korting -taan Weth. Veldboer oordeelde, dat de huurders rok risico moeten dragen. Be heer Broertjes oordeelde, dat de man twhjBu het voetbalveld betaalt. De voorzitter merkte op, dat de hnnm reeds la^er gesteld waren, dan gebruikelijk is Wanneer dit niet het geval was zouden B.'en W. 20 pCt. hebben voorgesteld. Voor '932 is het land voor 150 op 120 huur ge bracht per 10 A. De heer Broertjes oordeelde, dat de ook last heeft van het voetbalveld op land. Weth. de Jongh meende, dat de Broertjes te ver gaat De heer Stam betoogde, dat hetgeen van een voetbalveld gehaald kan worden nogal meevalt. Ook in andere plaatsen wordt daar voor huur betaald. Het voorstel van den heer Broertjes om 20 pCt. reductie te geven werd niet gesteund, waarop het voorstel van B. en W. werd aan genomen met de stem van den heer Broertjes legen. Werkverschaffing en steun kleine tuinders. 0 bespreking kwamen hierna adressen van den L T.B. en andere tuindersorganisaties, alsmede het adres van den minister waarin steun wordt toegezegd voor ontwikkelings cursussen. De tuindersarbeidersorganisaties drongen aan op invoering van cursussen voor weiK- loozen. B- en W. hebben bericht, dat zij de atd. zullen aanhooren om mogelijke plannen voor steun uiteen te zetten. B en W. oordeelden, «at dergelijke cursussen voor Ursem geen hn hebben. De raad vereenigde zich met de zienswijze 'an B. en W. Van een 17-tal tuinders was een adres om steun ingekomen. Algemeen was de raad van oordeel, dat ae war en me* de rijksregeling niet geho pe wo^hÜ €n direct aan 8eld geholpen raoes'eIj 7r1nlL Bovendien oordeelde men, firom voor tuinderscredieten voor Waa, ravon een druppel in een glas watu man zijn heer De heer Broertjes kende tuinders, die dank baar de huurverlaging van verschillende cor poraties hebben aanvaard, doch die voor het betalen van de halve huur nog leentjebuur moesten spelen. Ook hij wenschte de tuinders niet te laten wachten op het afkomen van de regeerings- credieten. Spr. oordeelde een steun van 5 per week met een toeslag van 1 voor ieder kind ab soluut onvoldoende en van dien aard, dat de menschen naar de werkverschaffing gejaagd worden, waar ze meer kunnen verdienen. Noodzakelijk oordeelde hij het, dat de men schen op hun bedrijfjes kunnen blijven. Weth. Veldboer was van oordeel, dat er zeker zullen zijn, die niet voor steun in aan merking komen en toch zelfs dit inkomen niet hebben. Weth. De Jongh wees er op, dat voor en kele maanden uit een onderhoud met den di recteur van de Boerenleenbank gebleken was, dat weinig tuinders crediet wenschten. De heer Schaap: Omdat aan de credieten van het rijk harde voorwaarden zijn verbon den. De heer Broertjes: De menschen blijven zoo lang mogelijk op zich zelf. Weth. De Jongh: Wij hebben er rekening mede té houden dat ook de menschen in de groote bedrijven in armoede verkeeren. De heer Broertjes: Er is geen enkel bedrijf ten piattelande, dat rendabel is, maar de kleintjes verkeeren in nood. Weth. Veldboer: Er zijn kleine bedrijfjes met hooge hypotheken en dure landprijzen die niet in stand zijn te houden. Wij moeten voorzichtig zijn. De heer Broertjes: Er dient toch zooveel steun verleend te worden, dat de menschen het noodige kunnen koopen. De voorzitter was overtuigd, dat de rege ling door de tuinders in grooten dank aan vaard zal worden. Verschillende tuinders hebben eigen eten in huis. De heer Broertjes: Niet allemaal De voorzitter: Daar dienden zij toch voor te zorgen en met vier kinderen en die heb ben de meesten hier, krijgen ze 9 j>er week steun. Als de vorst invalt kunnen ze boven dien de kool verkoopen De heer Broertjes: Als ze in de werkver schaffing 15 tot 16 kunnen verdienen, jaagt men ze daar heen. Weth. Veldboer: Aan de werkverschaffing zijn er die 80 cent per uur verdienen. Dat is een schandaal. De heer Schaap is het met den heer Broer tjes eens, doch men moet het ook kunnen be- De voorzitter betoogde nog, dat de rege ling nader uitgewerkt moet worden. Het voorstel van B. en W. is om de rege ling vanaf 1 Dec. te doen ingaan. Een commissie dient te worden ingesteld, die onderzoekt of de aanvrager voor steun in aanmerking komt en of het gewenscht is hem bij de werkverschaffing te plaatsen. B. en W. stelden voor het comité te doen bestaan uit leden van de armbesturen en de tuindersorganisaties, aan te wijzen door die corporaties. Wie zelf steun aanvraagt mag geen lid van het comité zijn. Het comité kent onder goedkeuring van B. en W. den steun toe en wie afgewezen wordt heeft nog beroep op den raad. Het voorstel van B. en W. om de kleine noodlijdende tuinders vanaf 1 Dec. een steun van 5 per week te verleenen, met een toe slag van 1 per week voor ieder kind tot een maximum van 12 per week, werd tenslotte met de stem van den heer Broertjes tegen aangenomen. De voorzitter zegde nog toe om te zullen trachten van het rijk of het crisiscomité de uit te keeren gelden terug te krijgen. Na eenige bespreking uitte de raad den wensch, dat de burgemeester het voorzitter schap van het vormen comité zal aanvaar den. B. en W. dienden hierop een voorstel in om de regeling van het te werk stellen der werk- loozen bij het Hoogheemraadschap te wijzi gen. Van georganiseerde arbeiders was een klacht ingekomen, dat georganiseerden voor den bond gaan bedanken, omdat ongeorgani seerden onder gelijke voorwaarden te werk worden gesteld. Na een uitvoerige bespreking stelden B. en W. voor te bepalen, dat trekkende georgani seerden drie dagen per week te werk worden gesteld en de andere drie dagen van gemeen tewege op hun bondsuitkeering de drie da gen per week, dat ze trekkende zijn een toe slag van 0.50 per dag krijgen en 0.50 voor elk kind voor de drie dagen. Voorts te bepalen dat ongehuwde ongeor ganiseerden en kostwinners en uitgetrokly.i georganiseerden 5 dagen per week te werk worden gesteld en de ongehuwde ongeorga niseerden niet kostwinners van de werkver schaffing uit te sluiten. De heer Broertjes vond het verkeerd om de ongehuwden langs den weg te laten loopen. Hij wilde in ieder geval hen dan op andere wijze te werk stellen. In den polder was z.i. werk genoeg. Ook gevoelde hij er voor, om hen tegen 25 cent per uur bij werkgevers te werk te stellen en van gemeentewege op dit loon 50 pCt. toeslag te geven. De voorzitter gevoelde voor het laatste, gezien het schrijven van den minister, niets. Spr. stelde voor te besluiten, aan den Ur- semmerpolder een bespreking over uit te voe ren werk van den polder met B. en W. toe te staan. Maatregelen konden dan worden be sproken om met steun van Rijk, Provincie en gemeente den weg in den polder te verbete ren, volgens een vast plan. Dit werk moest dan evenals bij het Hoogheemraadschap in aangenoen werk worden uitgevoerd. Dan kreeg men werk gedaan. Weth. Veldboer merkte op, dat de polder niets van zich laat hooren, omdat de vorige maal droevige ervaringen met de arbeidsre- sultaten van de te werk gestelde werkloozen zijn opgedaan. De voorzitter oordeelde, dat de toen maakte fout in hoofdzaak een sevolff van de wijze van uitvoering, zonder toezicnt. De heeren Broertjes en Schaap J het plan van den voorzitter toe e andere leden van den raad wa gedaan deel, dat een poging in deze richting gedaan meest worden. werd tenslotte hé voorsteTTan'B. en W. aangenomen en tevens werd besloten de door den voorzitter voor gestelde stappen bij het polderbestuur te doen. Hierna ging de raad in comité. In 't kort was reeds melding gemaakt van den ondergang van het Britsche stoomschip „Venus" aan de kust van Noorwegen, ter hoogte van Florö, noordelijk van de Sogne- Fjord. Volgens een nader Wolffbericht uit Bergen aan het Hbld. was de „Venus" een stoomvisschersvaartuig en schijnt met den ondergang van dit schip een raadsel te zijn opgelost, waarmee de douane-autoriteiten zich sedert eenigen tijd bezighielden. Blijkens mededeeling van de staatspolitie van Kristiansand heeft men sedert eenigen tijd naar een smokkelschip gezocht dat 150 ton mat en den naam „Venus" droeg. Dit smokkelschip is onlangs door 'n douanekrui ser achtervolgd en beschoten, waarbij de kruiser 15 schoten loste. Het Noorsche telegraafbureau meldt nog dat de naam van den kapitein van dit smok kelschip en die van de bij Florö gezonken stoomboot gelijk zijn. De kapitein heet Wis- nagrotzky en is van Poolsche nationaliteit. Men vermoedt derhalve dat het smokkelschip door een der schoten van den douanekruiser getroffen is en lek is gesprongen. Het smokkelschip „Venus" had den len December met een lading van 18.000 liter alcohol de haven van Lerwick ojp de Shet- land-eilanden verlaten, zoodat, wat den tijd betreft, de mogelijkheid bestaat dat het smok kelschip identiek is met het visschersvaar- tuig. De twee geredden (van wie er een een Duitscher is) verklaarden dat het schip lek gesprongen was en dat men zoolang ge pompt had tot het machinepersoneel tot het middel in het water had gestaan. Daarop was de bemanning in de booten gegaan. De eerste boot met zes man was stukgeslagen en de inzittenden waren verdronken. In de twee de boot hadden zeven man plaats genomen, van wie er echter een dadelijk door de zee overboord was geslagen. Onderweg waren er twee man in de boot gestorven en twee an deren waren, toen de boot het land had be reikt, van uitputting bezweken. Het grootste gedeelte van de Zondag bij een juwelier te Carlottenburg gestolen siera den, ter gezamenlijke waarde van 30.000 R.M., is door een onbekend gebleven persoon afgegeven bij den conciërge van het gebouw waarin de juwelierszaak gevestigd is. Twee Indische schoolmeisjes hebben naar uit Calcutta gemeld wordt, den magistraat C. G. B. Stevens doodgeschoten. De meisjes, Santi Ghose en Sunity Chowdury genaamd, waren leerlingen van de plaatselijke regee- ringsschool. Zij kwamen het kantoor van Stevens binnen met een verzoek om een zwem wedstrijd te organiseeren. Terwijl hij er met haar over sprak haalden zij beiden plotseling revolvers te voorschijn en schoten a bout por- tant in zijn borst. De man was op slag dood, Een bediende die nog poogde hem te redden, werd in den arm gewond. De beide meisjes zijn gearresteerd. In aansluiting hierop heeft de politie on middellijk een onderzoek ingesteld in ver schillende woningen en o.a. gearresteerd een zuster van een der bekende leiders van den Chittagong raid van 1930. binnen 6 weken dood kan gaan. Dit is niet in 't belang van den eigenaar. De voorzitter zeide. dat niet op de agenda staat de taxatie naar het vetgehalte. Het bestuur otelde thans weer voor deze regeling voor een jaar aan te nemen. Er is het heele jaar geen geval van afkeuring van een dusdanige koe ge weest. De heer W. Koning besprak weer eens de taxatie-naar het vetgehalte. Deze vond het tegenover de opzetters niet billijk. De voorzitter zette dit punt nog eens na der uiteen. Daarna werd gevraagd of deze regeling weer voor een jaar aangegaan moet worden. De heer D. Kort vroeg naar de regeling van deze taxatie. Deze werd door den voorzitter medegedeeld. Ieder kon zich hiermee vereenigen. Het volgende punt was rekening en verantwoording van den pen ningmeester over het boekjaar 1 Dec. 1930 30 Nov. 1931. Ontvangsten 931,26, uitgaven 926,02, batig saldo f 5,24. Afgekeurd 2 koeien. 1 vaars en 1 kalf, wat in een heel jaar zeer weinig is. Omslag over het geheele jaar per koe 1.50. De heeren Edel en Visser werden verzocht de rekening van den penningmeester na te zien. Bij monde van den heer Visser werd de vergade ring medegedeeld, dat de boeken volkomen in orde zijn. De penningmeester ontving hiervoor een woord van dank. De voorzitter deelde nog mee. dat de koe van A. Pijper afgekeurd was te Heiloo, deze had de koe verkocht en nog 6 weken in het fonds gehouden. Nu volgde bestuursverkie- Aftredend waren de heeren Reinders en Wit als taxateurs en de heeren Jb. v. Vuure en Jb. van der Molen als pl. taxateurs. Met bijna algemeene stemmen werden allen herkozen en namen hun benoeming aan. Nu volgde nog de verkiezing van een secretaris- penningmeester. Deze werd bij acclamatie herbenoemd met algemeene instemming van de vergadering. In de rondvraag vroeg de heer A. Pijper, dat nu die regeling van taxatie op vetgehalte weer voor een jaar is aangenomen en het boekjaar loopt van 1 Dec. tot 30 Nov., hoe het dan gaat als in dien tijd tusschen 30 Nov. en de vergadering zoo'n koe komt te vallen. Het bestuur stelde nu voor om dan die regeling te laten gelden van vergadering tot vergadering. Allen gingen hier volkomen mee accoord. De heer D. Kort vroeg of er geen andere bode kan worden benoemd, daar het voor den tegenwoordige bijna geen werk meer is. De vergadering was van dezelfde gedachte en ook het bestuur. Maar zoo, zeide de voorzitter, is dit zeer moeilijk, daar hij het nog zoo graag wil doen. Anders zou het zijn, zeide sprals hij zelf bedankte. Uit de vergadering gingen stemmen op, den bode te verzekeren. Ten slotte werd dit punt aan het bestuur overgelaten. Hierna volgde sluiting met een woord van dank. volslagen onwetendheid, tot het eindelijk mocht gelukken het antwoord gewaar te worden: „De Nederlandsche Bank had zulke enorme verliezen geleden, dat een faillisse ment dier instelling voor de deur stond. De Nuts-Spaarbank stond met de Ned. Bank in relatie, dusZiedaar de conclusie, door ten financieel vernuft uitgebroed, welke gre tig een weg gevonden had in zijn omgeving en verder werkte als een olievlek te midden van een nog uitermate nerveuze bevolking. Geiukkig is deze Nuts-Spaarbank gevestigd op een uiterst solide basis, zoodat zij ook zonder de minste bezorgdheid dezen twee den aanval kan trotseeren. In de nabijheid van het station Rogow bij Lodz ontspoorden gisteravond de locomotief en 5 wagons van den D-trein Warschau— Weenen. Bij onderzoek bleek, dat de rails waren losgeschroefd, zoodat men klaarblij kelijk te doen heeft met een aanslag. Aange zien de trein het station Rogow pas had ver laten en nog geen groote snelheid had, werd een groot ongeluk voorkomen De locomotief koppeling brak, en de machine kon reeds 100 meter verder tot staan komen. Van de ontspoorde wagens stortte een slaapwagen onderstboven en kwam in een greippel terecht zonder dat het rijtuig ernstige schade opliep. Eengie passagiers werden licht gewond en alleen de conducteur van den postwagen liep ernstiger verwondingen op. Te Evona kwam het gister bij installatie van een plaatselijke afdeeling van de Liga van „de 28ste Mei" tot een tegendemonstra- tie, die ontaardde in een groote schietpartij. Het werd een formeel straatgevecht waarbij 3 personen werden gedood en verscheidene gewond. De politie slaagde er met groote moeite een einde aan het gevecht te maken De president van de Liga de Portugeesche journalist dr. Silva Diaz werd neergeschoten op het oogenblik, toen hij in zijn automobiel wilde stappen. In verband met de onlusten heeft de Portugeesche regeering den civielen gouverneur en de politie prefect van Evora uit hun functies ontslagen. HENSBROEK. het 12 Vergadering werd gehouden van Onderling veefonds alhier cp Zaterdag December te 7 uur in café Mantel. De voorzitter, de heer D. Wit, memoreerde den slechten tijd voor boer en bouwer, maar zei, dat er toch nog een lichtstraal is, daar de omslag nog nooit zoo laag is geweest als nu het geval is. De heer Wit deelde mee, dat er bij een lid van het fonds een koe staat, die om de melk is gegeven. Het bestuur zag gaarne dat ook deze koeien op worden gegeven en door de taxateurs moeten worden gezien. Verder deelde de voorzitter mee. dat er van iemand een koe is verkocht en direct bij den secre taris is afgeschreven. Spr. vond het niet goed; daar het kan gebeuren, dat zoo n koe Aneta seint uit Medan: De Deli Ct. had een interview met den pi loot van de „Raaf", van Dijk, over de ramp van de Ooievaar. De heer van Dijk verwerpt de theorie als zou het openstaande luik oor zaak van de ramp geweest zijn. Deze oorzaak kan slechts gelegen zijn in de weigering van een der drie motoren op het critieke oogenblik waarop van den grond moet worden losgeko men, terwijl een vliegtuig als de Ooievaar met een lading van 5100 K.G. na zestienhon derd Meter over het veld getaxied te hebben, bij weigering van een der motoren niet los kan komen, hetgeen met een lading van 4750 K.G. nog mogelijk zou zijn geweest. De Ooievaar had een zware lading, doch van overbelasting is geen sprake, daar een lading van 5250 K.G. geoorloofd was. De omstan digheden wijzen uit, dat de snelheid van de Ooievaar ongeveer 120 K.M. bedroeg, het geen de vliegsnelheid is, terwijl weigering van een motor op het critieke oogenblik waar op het vliegtuig van den grond moet losko men, ingrijpen uitsluit. De meening van den heer Van Dijk is, dat het ongeval uitsluitend is toe te schrijven aan slecht noodlot, waarbij wijten Wiersma vol strekt onschuldig is. Deze had geen andere keuze dan te trachten alsnog los te komen, hetgeen even moet zijn gelukt, daar het vlieg tuig over een vier meter breede sloot werd gebracht. Het neerstorten was echter onaf wendbaar, daar de invalshoek te groot was. De motoren van de Ooievaar zullen voor onderzoek naar Batavia worden overge bracht. Heen: Aneta—Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen, dat de „Leeuwerik" gistermorgen te 6.12 uur uit Cairo is ver trokken en te 7.57 uur te Gaza geland. Van daar vertrok het toestel te 8.49 uur en landde te 14.55 uur te Bagdad. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. IN BROODDRONKENHEID EEN OPSTOOTJE VEROORZAAKT. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam zwierven Zondagnacht een paar mannen en een vrouw rond in brooddronken lawaai- stemming. Eenige agenten naderden en ge lastten den druktemakers, op te houden met dit nachtrumoer, In plaats van te gehoorza men, namen de lieden een vijandige hou ding aan, zij trachtten de agenten aan te vallen, een oploop van ongeveer tweehon derd personen ontstond en eerst nadat de po litie eenige klappen met den sabel had gege ven en een schot in de lucht had gelost, keer de de rust terug. SLEEPBOOT GEZONKEN. Gistermorgen is op de Waal tegenovei Weurt, nabij de uitmonding van het Maas- Waalkanaal, de sleepboot „Arma" (eigenaar de heer Eykelenstam te Nijmegen) met de stoomboot „Concordia" van den dienst Nij megen Rotterdam in botsing gekomen. De „Arma" zonk onmiddellijk. De beide opva renden, de kapitein en de machinist, wisten zich te redden door op de „Concordia" over te springen. De oorzaak van de aanvaring staat nog niet met zekerheid vast. NATIONAAL CRISISCOMITE. De eerste verantwoording van het natio naal crisiscomité van giften, bij de dagbladen ontvangen, sluit met een bedrag van 70.540.23. SLAPTE IN DE MANDENINDUSTRIE IN BRABANT. Alle fabrieken thans stilgelegd. Te Vlijmen is thans ook de laatste manden- fabriek, waar nog gewerkt werd, gesloten. Door deze stillegging zijn niet alleen op de fabriek werkzame arbeiders broodeloos ge worden, doch ook de z.g. thuiswerkers uit de omliggende gemeenten zooals Ammerzoden en Kerkdriel. De mandenindustrie in Bra bant ligt thans geheel stil. De opslagplaatsen liggen weliswaar vol, doch er komt geen en kele order binnen. NIEUWE RUN OP DE NUTS- SPAARBANK TE KAMPEN. Voor de tweede maal binnen drie maan den heeft de Nuts-Spaarbank te Kampen een vuur te doorstaan. De eerste inaal, eind September, was dit begrijpelijk. De débacle van de Kamiper Bank en de Boaz-Spaar- bank had de gemoederen heftig beroerd en een verklaarbare onrust verwekt ook onder de inleggers der Nuts-Spaarbank, hetgeen de aanleiding werd tot een run op die spaar bank, welke het bestuur geheel en al voorbe reid vond. Sinds heeft het bedrijf echter weer normaal gefunctionneerd en namen de in- leggingen gestadig en zeer bevredigend toe, zegt het Hbld. Vanwaar dan nu dit hernieuwd wantrou-, wen,, dat Zaterdag tot uiting kwam in een heftigen stormloop? Voor die vraag stonden aanvankelijk ook de spaarbankbestuurders in i INBRAAK. Trommel met 4000 gestolen. Zondagochtend is in het kantoor van de firma Rouppe van der Voort te Amsterdam ingebroken. De dader heef* de buitendeur opengestoten en heeft den weg naar 'te bi and- kast gemakkelijk gevonden. De binnenkast werd geforceerd, en een groote geldtrommel inhoudende een bedrag van ongeveer vier duizend gulen aan geldswaardige papieren, werd meegenomen. De inbreker schijnt ge stoord te zijn, althans toen de bewoners thuiskwamen, vonden zij op den grond een kleine geldtrommel met ongeveer driehon derd gulden. PER MOTORBOOTJE VAN LONDEN NAAR AMSTERDAM. Betty Thompson en Rob Cole zijn Maan dag uit de haven van Terneuzen vertrokken werd om binnendoor naa r Amsterdam te va ren. Zij zijn Vrijdagnacht uit Dover naar Calais vertrokken en hebben de reis in twee uur volbracht. Op hun tocht hebben zijn wei nig last van het water ondervonden. Van Calais zijn zij naar Oostende doorge varen, maar hier kregen zij hinder van grond- zeeën. In de haven van Oostende zijn zij ge schut, om binnen door over Gent Terneuzen te bereiken, waar zij hebben overnacht. In verband met de weersomstandigheden varer zij binnen door naar Amsterdam. LANDELIJKE BOND VOOR VEILIG VERKEER. In de Zaterdag j.1. te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van den Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland is besloten den naam van den Bond te wijzi gen in „Landelijke Bond voor Veilig Ver keer". NAAMSVERANDERING DEP ARTE- MENTEN. Gisteren is afgekondigd een koninklijk be sluit van 8 December tot overbrenging van de zorg voor de uitvoering van wetten en kon. besluiten betreffende den landbouw, de visscherij en de statistiek, voor zoover het departement van binnenlandsche zaken en landbouw thans daarmede belast is, naar dat van arbeid, handel en nijverheid. Omge keerd zal de zorg voor de volksgezondheid, de werkloosheidsverzekering en de arbeiders bemiddeling van het laatstgenoemde naaf het eerste departement overgebracht worden, den. Tevens zullen de namen der beide departe menten veranderd worden. BRANDEN Koeien en hokkelingen omgekomen. Gisterochtend is te Lions (Fr.) de boerde rij, toebehoorende aan den heer Enschede de Haemstede te Heemstede en bewoond door den heer Tj. v. d. Hem, afgebrand. Drie koeien en een groot aantal hokkelingen zijn in den rook gestikt. Verzekering dekt de schade. Korenmolen afgebrand. Te Balinge (Dr.) is, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleumlantaarn, brand ontstaan in den windkorenmolen van den heer G. Vos. De molen is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Als verdacht van brandstichting aangehouden. Als verdacht van het stichten van de vele branden, welke in de laatste maanden te Strijp bij N.-Eindhoven hebben gewoed, is thans aldaar een gemeente-tuinman aange houden. Hij ontkent wel alle schuld, ma» men houdt hem niettemin voor den darUr

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9