eI1 van boomen, enz. Maar dit alles £al onvoldoende blijven als de wegge bruikers niet hunnerzijds ook al het jnogelijke doen om ongelukken te voor- jconien. En dagelijks blijkt dat dit nog niet het geval is. Hoe vaak is het al niet gebeurd, dat landlieden, die eiken dag soms meermalen de spoorrails overstaken, uit sleur doorreden zonder naar links of rechts te zien, totdat zij op het fatale oogenblik den trein te laat zagen en zij hun onoplettendheid met den dood moesten betalen. Overigens waren het meest automo bilisten en motorrijders, die hun leven ontijdig eindigden op onbewaakte over wegen, vaak, zooals gezegd, door eigen schuld. Of mag men niet spreken van eigen schuld, als op een mistigen dag een bestelauto in snellen gang eten on- bewaakten overweg wil oversteken, zonder dat eerst is nagegaan of er een trein in aantocht is? (21 Jan. te Sant poort). Wij hebben in den loop van dit jaar niet minder dan 32 doodelijke ongeval len genoteerd en dan zijn er nog ver schillende auto's en andere voertuigen, waarbij de betrokken personen van ge luk mogen spreken, dat hun leven als door een wonder gespaard bleef. Dat er soms maar raak gereden wordt door onnadenkende weggebrui kers, bewijzen de gevallen waarin de op gelukkig nog vele overwegen voorko xnende afsluitboomen werden stuk ge reden, alsof het lucifers waren, zooals b.v. te Castricum is gebeurd. Een merkwaardig ongeval had den 15 Jan. plaats op den overweg te Sant poort. De bouwkundige Pruis was juist met zijn auto op de rails, toen de over- .wegwachter de spoorboomen sloot en de automobilist dus gevangen zat. De op dit oogenblik passeerende trein ver nielde den auto. De bestuurder had nog tijdig den dans kunnen ontspringen en zich in veiligheid weten te stellen. Wij willen hier nog even herinneren aan het droevig ongeluk op den be waakten overweg te Blerik (L.), waar door. het te laat sluiten van de boomen een autobus door een trein werd gegre pen, met het gevolg dat vijf personen het leven verloren en eenige anderen zwaar gewond werden. De wachteres echtgenoote van een spoorwegbeambte; werd wegens „groote roekeloosheid en verzuim" veroordeeld tot een maand hechtenis. De vraag is gesteld of de Spoorwegen hier niet een groote ver antwoordelijkheid hadden met het als baanwachteres in dienst houden van een moeder van 15 kinderen, een zwak kj vrouw, die bovendien al meermalen om overplaatsing naar een minder ver antwoordelijken overweg had verzocht en van wie bekend was dat zij last van duizelingen had. Spoorwegongevallen. Het ernstigste van de spoorwegonge lukken, die wij in dit ten einde spoe dende jaar hebben genoteerd, is wel dat te Groningen op 26 Jan., dat aan drie personen het leven kostte en waarbij bovendien nog twee reizigers zwaar en zes licht gewond werden. Een personen trein was bij het binnenrijden van het station op een goederentrein geloopen helaas tengevolge van schuldige nala tigheid van spoorwegpersoneel. De rechtbank te Groningen heeft dén ma chinist en den rangeerder, als schuldig aan het ontstaan van het ongeluk, ver oordeeld tot veertien dagen hechtenis ieder. Toen op 3 Aug. nabij Beek (L.) een ko- lentrein op een stilstaanden trein reed, derailleerde de locomotief, waarbij de 6toomltiding brak en machinist en de stoker gewond werden door ontsnap penden stoom, de 16-jarige stoker zóó ernstig dat hij aan de gevolgen over- leed. Het rijden op een stootblok was den 25 April te Apeldoorn oorzaak dat twee personen werden gewond, terwijl bij een ontsporing te Dordrecht een vierjarig meisje werd gewond Den 15 Oct. werd te Steenwijk bij het darailleeren van eenige spoorwagens een rimmer gedood. Verschillende andere ongevallen brachten slechts materieele schade, al was die soms nogal groot, zooals b.v. op 30 April te Apeldoorn, toen een wacht huisje werd omvergereden door een te ver doorrijdenden trein, die daarbij te vens een juist op den overweg passee- renden vrachtauto tot splinters reed le beide inzittenden vrijwel ongedeerd la tende. Hoog water, storm en onweer. De hooge waterstanden van onze groote rivieren hebben in het afgeloopen jaar weer veel schade en angst vei ooi- zaakt, angst voor nog erger. Het begon al in de eerste dagen van Januari, toen het vooral de Maas was, die neiging vertoonde om buiten hare oevers te treden. Al spoedig bleek het water met meer in normale banen te houden en overatroomden naastliggende landerijen en daarna kwam het ook in de dorpen, maakte verbindingswegen onbruik naai en veroorzaakte grooten last aan nei verkeer ook met de aan de rivier lig gende steden. De kleinere hielpen mee en alom ®tonde" anken landen onder water, zelfs werden dijken doorgeslagen, toen stormwinden opsta ken (te Raamsdonk en in de g Meijel (L.), waardoor weer nieuwe pol- 'ders overstroomden en »rh_ vergroot werd. Ook de Gelders terhoek heeft de eerste paar maanden d jaars veel last van wat®* evenals de streek langs de l Vecht. De stormen bovenbedoeld hebben op 18 Jan. te Jorwerd nog een b° doen sneuvelen en te Gouda een g ingedrukt van een café. Als een bijzonder rampspoedig volg van de voorjaarsstormen zij ge- hier vaartuig, de IJm. 132 Noordpool, aan de kust van Schotland, waarbij de geheele bemanning omkwam. Hiertoe behoor den ook twee mannen uit Egmond aan Zee. De lijken dezer arme schepelingen werden aanvankelijk in vreemden bo dem begraven, maar later door bemid deling van een daartoe gevormd comité naar Nederland overgebracht en plech tig ter aarde besteld in de plaatsen, waar zij thuis behooren. Te Egmond ge schiedde dat den 18 April. Zware onweersbuien, vergezeld van hevige regen- en hagelbuien, hebben in dezen, overigens aan regen zoo rijken zomer, heel wat schade aangericht. Op 29 Mei werden de straten te Arnhem veranderd in wilde grachten, die het verkeer in hooge mate bemoeilijkten en vele benedenwoningen onder water heb ben gezet. De wolkbreuk trok ook over Nijmegen en omgeving, waar veel scha de werd berokkend aan de veldgewas sen. In de gemeente Haaksbergen en omgeving werden 62 koeien door den bliksem gedood, terwijl eenige huizen afbrandden. Hagelbuien vernielden op genoemden dag rondom Princenhage voor 80.000 aan veldgewassen en te Nieuwkoop (Z.-H.) werden ettelijke dui zenden ruiten in de tuinderijen stuk geslagen. Voorts richtten regel en ha gel nog groote schade aan in Uithoorn en Mijdrecht. Wij noemen hier natuurlijk slechts die plaatsen, waar het noodweer het ergst woedde, omdat het ondoenlijk is alle plaatsen te noemen die door on weer geteisterd werden. Merkwaardig is, dat in het algemeen het oostelijk do°l des lands het meeste van slecht weer te lijden heeft gehad. Hoewel er in den vorigen winter wei nig aan ijssport gedaan kon worden, wil dit niet zeggen dat er geen ijs is geweest. Het was er zelfs nog in de maand Maart en helaas heeft het toen nog verschillende slachtoffers gevraagd: te Hilligersberg twee, idem te Kielwin- deweer (Hoogezand), één te Winscho ten, Nieuw-Vosmeer (N.-B.) en te Sloch- teren. Op 9 Maart werden te Zaandam en Sloten de ijsbanen nog eens weer ge opend, de vaart op de kanalen in Gro ningen en Friesland was geheel ge stremd en de Zuiderzee was vrijwel on bevaarbaar wegens het grondijs, waarin de schepen bekneld geraakten. Met veel moeite werden door sleepbooten eenige schepen aan de Geldersche kust en na bij Blokzijl uit het ijs losgemaakt. Pas op 13 Maart werd de zee ijsvrij. Branden. Voor millioenen is ook dit' jaar weer verloren gegaan bij vele branden. Het spreekt vanzelf, dat wij niet alle geval len van brand kunnen aanhalen in een overzicht als dit. Wij willen dan ook slechts enkele van de zwaarste branden in de herinnering terug roepen en in het algemeen constateeren dat telken jare vele stuks vee omkomen, op welken re gel helaas ook 1931 geen uitzondering heeft gemaakt. Diep te betreuren is het, dat nog geen dwingende voorschrif ten zijn gegeven in het belang van de veiligheid van het vee. De stallen blij ken nog altijd niet zoodanig te zijn in gericht, dat bij een geval van brand het vee gemakkelijk gered kan worden. Aan dat gemis is het b.v. te wijten, dat te Veendam in Jan. 4 paarden en zeven koeien verbrandden, te Ezinge (Gron.) 19, te Bontebok bij Heerenveen op 1 Mei 29 koeien en een stier, te Follega even eens in Friesland in Febr. 33 en te Ech ten zelfs 39 runderen w.o. 35 stamboek- dieren het leven lieten. Zoo zouden wij kunnen doorgaan, er ging in den stal tijd geen week voorbij of er werden een of meer branden gemeld met voor het vee rampspoedige gevolgen. Dat er echter voor en na ook men- schen bij een brand omkwamen, is het ergste van alles. Wij noemen hier eenige gevallen: in Maart is te Assen de heer T. Meijer overleden aan rook- ve.stikking tengevolge van een brand in zijn beddenmagazijn eenige dagen te voren; 11 Maart is te Alblasserdam een alleenwonende man bij een brand in zijn huis omgekomen; te Arnhem zes dagen later een vrouw. In diezelfde maand verbrandde te Zaandam een man. Half April is te Coevorden een kind om het leven gekomen bij het vuurtjebranden van stroo afkomstig van een gezonken schip. Spelende kinderen hebben meerma len brand gesticht, terwijl een andere veelvuldig voorkomende oorzaak van brand kortsluiting in de electrische ge leiding was. Daardoor kwamen te Breezand den 18 Nov. nog drie kinderen van mej. de wed. Kruithof op vreeselij- kg wijze om het leven. In dit gezin heeft de electriciteit wel een heel droeve rol gespeeld, daar de vader een paar jaren geleden bij zijn werkzaamheden aa het electrisch net te Oterleek reeds het leven liet. Drie kinderen werden ook het slacht offer van een brand te Heenvliet op 24 Juli, toen het huisje van wed. C. den Bakker afbrandde. Helaas heeft men de oorzaak hiervan nooit met zekerheid kunnen opgeven, men nam aan dat de oudste zoon den brand had gesticht om geld te krijgen voor het betalen van zijn schulden. Vreeselijke gevolgen heeft een brand gehad, die op 1 Oct. te Rotterdam ont stond in een woning, waar de bewoner zijn bedrijf van het vervaardigen van poetsdoeken uitoefende. Een pannetje met was vatte vlam, de heele kamer stond dra in brand en de drie kinderen, die lagen te slapen, konden door de ouders niet meer gered worden. Dezen deden daartoe wel alle moeite, maar liepen daarbij zelve zulke zware won den op, dat zij twee dagen daarna ook overleden. Het heele gezin van vijf per- S°lrenkonStend. gevolgen had m brand in d)n nacht van 28 op 29 Dec. te Tilburg. Hier was het '.gezin teog herinnerd aan het vergaan van een i omkwam in de vlammen, te IJmuiden thuis behoorend visschers- Koelen, het café in lichte laaie stond: echtpaar en twee kleine kinderen, alsmede de dienstbode. Onvoorzichtigheid was mede vaak oorzaak van brand. Hoevele malen is er al niet gewaarschuwd tegen het met petroleum vullen van «een brandende lamp en toch, hoe vaak gebeuren er op deze wijze nog ernstige ongelukken. Was dergelijke onvoorzichtigheid ook niet de oorzaak, dat op 29 Juni te Am sterdam een bejaarde man en vrouw beiden omkwamen in hunne woning? Van nationale beteekenis is geweest de brand in het Nederlandsche pavil joen op de Parijsche tentoonstelling op 28 Juni, eenige dagen vóór de officieele opening. Vol trotsch mogen we zeggen, dat Nederlandsche vastberadenheid en onversaagdheid ertoe hebben kunnen leiden, dat reeds 8 Aug. een nieuw pa viljoen weer geopend kon worden, zij het dan ook iets minder grootsch, dat één van de groote attracties was van de wereldtentoonstelling. Van allen kant is geholpen om dit resultaat te bereiken, het vorstenhuis ging voor met belang rijke giften. Dat het ook dit jaar weer bleek, dat sommige lieden hun huis in brand sta ken om de verzekeringssom machtig te worden, zai wel niemand verbazen. Zulke menschen zijn er immers altijd geweest zoola::;- er verzekeringen tegen brand bestaan, c-n vooral in teruggaan de tijden zooals wij thans beleven, is het voor velen een middel om hun schuideischers te kunnen voldoen. Maar een verwerpelijk middel blijft het! Zoo vatten de rechtbanken het ook op, blij kens de vonnissen die gewezen worden tegen brandstichters, al schijnt het wel zeer moeilijk het bewijs ervoor te leve ren. Wij hebben te dezer zake verschil lende vonnissen van twee jaar gevange nisstraf opgeteekend. Een aantal branden in Strijp (Eindho ven) brachten veel schrik onder de be woners, omdat telkens bleek dat ze op zettelijk waren aangestoken. Den 12 Dec. wist men de daders te vatten, die schuld bekenden. Zij hadden 18 branden gesticht, om te genieten van het blus- schingswerk. Bosch- en heidebranden hebben er uit den aard der zaak niet zoo veel gewoed als in een drogen zomer, maar toch werden er nog groote perceelen in asch gelegd, in de meeste gevallen als gevolg van het roekeloos weggooien van eind jes sigaar of sigaret. Een enkelen keer (zooals te Zuidlaren op 3 April) waren kinderen de schuldigen. In dit geval hadden zij gespeeld met een brandglas. Aan het einde van dit deel van ons overzicht, dat niet anders beschouwd mag worden dan als een greep uit een berg van notities, willen we nog even een paar groote branden memoreeren: 17 Jan. te Arnhem de azijn- en mos- terdfabriek Het Witte Hert; 1? Jan. papierfabriek De Hoop te Eerbeek (ver moedelijk door spelende kinderen); 19 Jan. te Meppel de modemagazijnen Vroom en Dxeesmann; 21 Jan. te Wasse naar de vetsmelterij der firma v. d. Berg en Gerzon; 4 Febr. vleeschwaren- fabriek firma Koenen te Bathmen en te Waddinxveen een meubelfabriek, scha de meer dan een ton; 9 Febr. houtzage rij firma Herngreen te Alphen aan den Rijn, schade 40.000; 12 Febr. biblio theek geref. gemeente te Hallum (Fr.), niet verzekerd; 5 Maart te Tegelen rijwiel- en radiofabriek en vele radio toestellen; 6 Maart te Den Helder meu belpakhuis van den heer Govers met 40 a 50 inboedels, schade geraamd op 300.000 9 Maart drukkerij firma Drost te Apeldoorn; 13 Mrt. te Nijmegen een schoenfabriek; 23 Maart te Schijn- del een klompenfabriek en te Wormer- veer brand in de oliefabriek De Tijd; 16 April te Overdinkel een garage met negen autobussen; 17 April te Helmond katoenspinnerij firma Swinkels; 23 April te Beverwijk sigarenfabriek Ge- vali; 13 Mei houtzagerij Gebr. van Hoeken te Leiden; 5 Juni te Schiedam een vloerenfabriek; 27 Juni te Aarle- Rixtel de stroofabriek van v. Dam en de golfpapierfabriek van O. Henny, schade 2 3 ton; te Nijmegen een kapokfa- briek; 29 Juni te Lith zes boerderijen; 3 Juli confectiefabriek firma Mutsaers te Tilburg, schade ruim 125.000 7 Juli haardenfabriek Becht en Dyserinck te Amsterdam; 17 Juli te Boxtel pen tim merfabriek; 23 Juli te Dalen drie boer derijen; 27 Juli te Markelo een be schuitfabriek; 1 Aug. een schoenenfa briek te Waalwijk en een bandfabriek te Heeze, eveneens in Noordbrabant; 5 Aug. te Beek (Geld.) een jeugdherberg; 7 Aug. te Strijp een boerderij en drie woningen; 15 Sept. te Wittem (L.) twee boerderijen met meer dan 100 kip pen; kartonnagefabriek Het Zuiden te Helmond; 5 Oct. brand in de Ned. vlasspinnerij H. J. van Buyenbroek te Tilburg, schade 500.000, honderd meis jes werkloos; 6 Och te Oudepekela bij cartonfabriek Albion eenige millioenen kilo's stroo; 10 Oct. banketfabriek fir ma v. d. Steen te Leiden; 4 Nov. te Godschalksoord (Beijerland) twee boer derijen en een schoenmakerij; 3 Dec. te Haastrecht een fabriek van geschil derde meubelen en eenige woonhuizen. Ziektegevallen. Ondanks dat wat wel eens genoemd is een gezondheids-epidemie, heeft toch in de eerste maanden van 1931 de ge vreesde griep nogal hevig geheerscht, zoo erg, dat de toestand in sommige kazernes ernstig werd geoordeeld en b.v. de dienstplichtigen, die op 2 en 3 Febr. te Amersfoort onder de wapens moesten komen, voorloopig in Ede wer den gelegerd, terwijl de voor Harderwijk bestemde dienstplichtigen naar Amster dam werden gedirigeerd. Tegen half Febr. nam de griep ook in het garnizoen Ede ernstige vormen aan, zoodat de mi litairen toen naar Den Haag moesten, wat nog onbesmet scheen. Voor de mi litairen te Arnhem werden de zware oefeningen afgelast en in de gemeente Etten en Leur (N.-B.) stierven in een paar dagen tijds tien bejaarde men schen aan griep. Overigens was de ziekte heel wat minder kwaadaardig dan in een vorige epidemie. Scholen in verschillende plaatsen, o.a. Schouwen op Duiveland, Uden en Huizen, werden gesloten wegens de vele ziektegevallen, waardoor soms tot meer dan de helft der leerlingen was aangetast. In Boxtel vond men de grieppatiënten zoowat huis aan huis, 'twas er zóó erg, dat de postbestellingen niet meer geregeld konden worden uitgevoerd en dus wer den ingekrompen. Te Vleuten lag onge veer een derde deel der bevolking ziek. Nekkramp en kinderverlamming, twee ziekten die een vorig jaar nogal wat slacht offers maakten, kwam in het afgeloopen jaar niet veel voor. Het eten van worst heeft begin Juli in het Drentsche dorp Erica veel ongerustheid veroorzaakt, wat niet behoeft te verwonde ren als men weet dat meer dan 300 men schen er ziek van werden en zelfs één kind er door stierf. Bij onderzoek bleek, dat de worst een gifbacil bevatte. Gelukkig is het bij dit eene sterfgeval gebleven. In Nov. kwam het verrassende bericht, dat ook personen, die niet van de worst hadden genuttigd, ziek zouden zijn gewor den, zoodat de betrokken slager recht meent te hebben op schadevergoeding, om dat zijn zaak door de beschuldiging gele den had. Een ander geval van massa-vergiftiging kwam voor te Alphen aan den Rijn in het midden van Slachtmaand. Er kwamen hier minder patiënten dan in Eerica, maar het geval was eigenlijk erger, doordat bleek, dat de slager, wiens verkochte spek oorzaak was van de vergiftigingen, onge keurde vleeschwaren in zijn zaak aanwezig had, zoodat gevreesd wordt, dat ook het schuldige boterhamspek geen goedkeuring- stempel had. Sterfgevallen zijn er niet door veroorzaakt, maar het belang der keu ringsdiensten is door dit geval wel bewezen. Honderdjarigen. Honderdjarigen, we mogen er dan in ons kleine landje niet zoo heel veel van hebben, er is toch nog een dozijn. In Den Haag heeft men er zelfs een drietal, van wie er één 102 jaar is. Zij is echter nog niet de oudste Nederlander, want mevr. Magnee, een Maastrichtsche dame, bereikte reeds den aanvalligen leeftijd van 104 jaren. Sinds 63 jaar is zij weduwe. Een krasse baas is ongetwijfeld de thans honderdjarige heer Kerkstra te Oldeboorn, die op zijn 77e jaar nog fietsen leerde en die sport toen nog 7 jaar beoefende. Een paar van deze oudjes hebben dit jaar het tijdelijke voor hen intusschen niet zoo heel erg tijdelijk met het eeuwige venvisseld, van wie één, de wed. Seijbel Hudepool, te Ouderkerk aan den Amstel, een maand na haar lOlen verjaardag (2 Maart). Opmerkelijk is, dat op slechts twee na alle honderdjarigen in ons land vrouwen waren. De tollen. Toen Floris Vos destijds zijn beroemd geworden toloorlog ontketende, gaf hij daarmee uiting aan hetgeen reeds jaren in veler gemoed sluimerde, maar tot zoolang nog was onderdrukt. Sinds dien heeft de strijd vele successen gehad: verschillende tollen zijn opgeruimd. De gemeente Gro ningen b.v. ging over tot opheffing van hare dertien tollen in de buitenbezittingen, zoodat thans de heele weg van die stad over Stadskanaal naar de Duitsche grens, een weg van circa 14 uren gaans, geheel tolvrij is. Zoo heeft men ook in het Gooi dit jaar alle tollen zien verdwijnen en zelfs de arme Groningsche gemeente Muntendam waagde er een vaste inkomst van vier vijfduizend gulden aan en nam het groote besluit: weg met de wegtollen. Tegen het begin van 1932 zullen weer een paar tollen worden opgeheven, en wel die te Kamerik en Katwijk. De laatste paar weken is er weer veel te doen geweest over die in de provincie Utrecht en het schijnt wel dat succes zal volgen, als men maar volhoudt met het aandringen op het ver dwijnen van deze middeleeuwsche wegver sperringen, verkeersobstakels die geheel uit den tijd zijn. Eigenaardig is het gegaan met den tol aan de Dorpsstraat in de gemeente Graft. Twee jaren geleden werd hij gepacht door eenige personen, die er vaak moesten pas- seeren en dus veel zouden moeten offeren. Zij lieten den tolboom wegnemen, zoodat ieder zonder tolbetaling den nu vrij gewor den weg kon passeeren. Nu is op 9 Oct. j.1. weer een nieuwe verpachting gehouden, waarbij de pachtsom werd opgedreven tot 1290, wat de bovenbedoelde heeren te hoog vonden, zoodat zij geen „tolbazen" (zonder tol) meer bleven en op 1 Jan. 1932 weer evenals vroeger tol zal moeten worden betaald. De tijd schijnt in Graft achteruit te loopen. Bekende Nederlanders gehuldigd. Ook het afgeloopen jaar heeft bewezen, dat ons land verschillende persoonlijkheden heeft van Europeesche bekendheid. Wij wij zen hierbij op de hooge onderscheiding, ten deel gevallen aan prof. De Sitter te Leiden, de Bruce-medaille, een onderscheiding, toe gekend op voordracht van de directeuren der zes grootste sterrewachten ter wereld. Sinds 1898, toen de eerste dezer onderschei dingen werd verleend, werd zij uitgereikt aan slechts 26 personen, onder wie één Ne derlander, prof. Kapteijn te Groningen. De tegenwoordige directeur-hoogleeraar aan de Leidsche sterrewacht is dus de tweede die haar verwerft. Een zelfde soort eerbetoon viel den beroem den architect dr. H. P. Berlage ten deel, toen hem op 20 Dec. de koninklijke gouden me daille werd verleend van het Koninklijk In stituut van Britsche Architecten. Hij was daarmee de tweede Nederlandsche architect, die haar verwierf; de eerste was wijlen dr. Cuypers. Prof. dr. Arriens Kappers werd benoemd tot eere-doctor in de rechten aan de univer siteit te Glasgow; dr. Willem Mengelberg werd commandeur in de Fransche orde van het legioen van eer. Naast deze buitenlandsche erkenning van groote verdiensten van eenige onzer land- genooten, van wier gaven naar wij hopen nog velen zullen kunnen profiteeren, willen wij even wijzen op de groote belangstelling, die ook in het buitenland getoond werd bij den dood van den hoogbegaafden mgr. No lens in Aug. dezes jaars. Van vele voor aanstaande figuren in het internationaal sociaal politiek leven kwamen betuigingen van deelneming. Allen waren het erover eens, dat hier een man van groote beteeke nis was heengegaan. Dat Hugo de Groot als rechtsgeleerde nog zoo vele jaren na zijn dood geëerd wordt, is zeker voor ons een bewijs temeer voor zijn grootheid. De Amerikaansche balie erkent hem nog als een der grootsten onder de grooten en bood daarom een Grotius-ge- denkraam aan, dat den 25 Aug. onthuld werd in de Nieuwe Kerk te Delft. Den 16 Jan. werd te Hoek van Holland een monument onthuld ter eere van de acht helden ter zee, die een jaar te voren om kwamen bij hun heldhaftig pogen om schipbreukelingen te redden. Als erkenning van dr. Wibaut's ver dienstelijke werk op het terrein van den volkswoningbouw is den 9 Mei een beeltenis van hem onthuld op den hoek van het Hen- riëtte Ronnerplein te Amsterdam. Den 29 Aug. werd, eveneens in de hoofd stad, het Domela Nieuwenhuis-monument onthuld als bewijs van grooten eerbied zijner volgelingen, voor de door dezen volksman verkondigde ideeën. Een andere doode, een pionier op het ter rein van vrouwenrechten, mevr. dr. Aletta Jacobs, werd te Amsterdam gehuldigd met de stichting van een consultatiebureau, dat haar naam zal dragen, terwijl voorts ter harer nagedachtenis in het crematorium te Velsen den 15 Juni een monument is ont huld. Een zelfde hulde werd te Den Haag op 4 Juni gebracht aan wijlen mr. Dresselhuys, naar wien ook het op 15 Oct. geopende pa viljoen van het bekende sanatorium Zonne straal werd genoemd. Den 19 Dec. werd in het wijkgebouw van de afd. Harlingen van het Groene Kruis plechtig; onthuld een plaquette ter nagedach tenis van wijlen mej. A. G. van Hulst, de be kende pionierster voor het Groene Kruiswerk in Nederland en algemeen penningmeeste- resse van de Ned. Ver. Het Groene Kruis. Den 5 Sept. werd in het stadspark te Gro ningen een monument onthuld ter eere van wijlen J. E. Scholten, den man die als geen ander heeft gewerkt in het belang van de stad zijner inwoning. Ter eere van de nagedachtenis van de zang-paedagoge mevr. N. C. Hopman- Kwast werd denzelfden dag een gedenksteen op haar graf op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam aangebracht. Een andere huldiging op het gebied van zang en muziek was die van Jan Pietersz. ^Sweelinck, die op het einde van de 16e eeuw in de Oude Kerk te Amsterdam zijn beroemd geworden orgelconcerten begon. De Neder landsche organistenvereeniging eerde zijn nagedachtenis door op 5 Sept. boven zijn graf in die kerk een gedenkplaat te ont hullen. Een plechtigheid, die eveneens herinnert aan het verre verleden, had den 15en Juli plaats in den tuin van de ambachtsschool te Brielle. De commissaris der koningin in Zuidholland onthulde daar dien dag een monument voor den uit den tijd der Water geuzen bekenden Coppelstock. De Nederlandsche ingenieur C. J. van Doorn, die van 1872 tot 1880 in Japan ver toefde, heeft daar zulk belangrijk werk ver richt, dat den 14 Oct. op initiatief van den oud-minister Sengska te zijner nagedachte nis een standbeeld werd opgericht, een ge beurtenis waarop niet alleen de Nederland sche ingenieurs maar het geheele land trotsch mag zijn. Moorden. Wij zullen ook in vogelvlucht moetert spreken over moorden enz., hoewel dit zeker wel het meest onaangename deel van dit overzicht is. Wij meenen ons hierbij de meest mogelijke beperking te mogen opleg gen, zoodat wij slechts die zaken zullen me moreeren, die bijzonder de aandacht trok ken. Beginnen wij dan met de zaak, bekend als „het drama te Bilthoven", waarbij een Javaansche bediende de vrouw en de beide kinderen van zijn patroon met messteken in den hals afslachtte, omdat mevrouw in de laatste dagen niet zoo vriendelijk was ge weest als anders (30 Jan.) Na hooger be roep veroordeelde het Utrechtsche gerechts hof den 20-jarigen armen verdwaasde tot 10 jaren gevangenisstraf. De moordzaak-Lans werd, nadat zij voor verschillende rechtscolleges behandeld was, den 13 Maart beëindigd met de vrijspraak van den verdachten procuratiehouder van den ten laste gelegden moord op zijn pa troon en veroordeeling wegens gepleegde en erkende malversaties tot 2 y, jaar. Voor den moord was hij aanvankelijk veroordeeld tot 20 jaar. Een zaak, zooals ze zeker niet vaak voor komen, werd 28 Oct. behandeld voor de Utrechtsche rechtbank: een poging van een rijksveldwachter om een majoor dood te schieten. De dader kreeg anderhalf jaar. Een woesteling uit Bargercompascuum (gem. Emmen), wien vernieling en ver krachting en poging tot doodslag ten laste was gelegd, werd 29 Juni te Leeuwarden tot 10 jaar veroordeeld, eenzelfde straf als de rechtbank te Assen had opgelegd. Den 15 Juni bekende een predikant uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dat hij zijn vrouw, met wie hij op Ameland logeerde, had ver dronken bij het baden. De arme man, die vroeger al eens verpleegd was geweest in \erband met den toestand zijner zenuwen, bleek in een vlaag van verstandsverbijstering te hebben gehandeld. De jonge man uit Oss, die in Sept. 1930 zijn schoonzuster te Rotterdam wreed ver moordde met het doel diefstal te plegen, zag zich deswege door het Haagsche feréchts- ïlia J6Ven uinge, £evangennisstraf veroor deeld (de rechtbank in de Maasstad had hem 20 jaar opgelegd). Twee beestmenschen, een man en een \rouw, die m Juni 1930 een mede-zwerver in VWaann zij samen in een schuur te Luyk sliepen, met voorbedachten rade

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 23