na JhizzCeuétiek mmM Spoct Siad w Omgeving umfflSID UB E Cl nOCIIaSEl taan nrimBniR xxxxx Moor kleine tuinen. en g4 loopen 11a Ph3 door Zwart behoeft ceen dameruil te vreezen b.v. Dd4 g2f Kh2 Dd4 Td4 Tg3. waarna öf gif met ?h3 Kh2 gl Tgl Pgl en h4 locnt door nat volgt of verovering van h3 b.v. Kgl Wit: Dr. Euwe. Zw. Holwedel. Italiaansch. 1 e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Leo 4. c3 Pf6 5. d4 ed4 6. cd4 Lb4+ 7 Pcc3 Pe4 8. 0-0 Lc3 9. d5 Laö 10. dc6 bc6 11. Pe5 0C 12. Lf7 Tf7 13. P.7 Df6 (niet Kf7 wegens Dh5f en Daa) 14. De2 d5 11. Pg5 Lf5 16. Pe4 Le4 17. f3 Taf8 18. Le3 Lfó 19 Tadl De5 20. Df2 Tfb8 21 Ld4 De8 22. Dg3 De7 23. Tdcl Ld3 24. Tdl Le2 25. Tel Lel 26. Tel g6 27. Kf2 Tbe8 28. Df4 c5 29. Lf6 De6 30. g4 d4 31. gó d3 32. Dc7? De3f 33. Kg2 Lf3+ 34. Kh3 Lg4f Wit geeft op. Onze Vierde December-opgave De Kerstboom. Onze Kerstboom kruiswoordpuzzle is een groot succes ge\ eest, niet alleen doordat zoovelen deze prettige puzzle hebben opgelost, maar omdat wij zooveel keurig werk ontvingen. Er waren diver se prachtig gekleurde teelieningen bij en wij noemen bij uitzondering gaarne 't werk van de jeugdige Coba Haasbroek. Vele inzenders deden bovendien hun op lossingen vergezeld gaan van de beste geiukwenschen voor 1932 voor den Puzzie Redacteur. Deze zegt daarvoor allen hartelijk dank en wensch* tevens de lezers dezer rubriek alle goeds in het nieuwe jaar en dezelfde ambitie voo- het oplossen der puzzles, die nu eens wat gemakkelijker dan weer eens wat moei lijker zullen zijn. n aar die in hoofd aak bedoelen te wezen een prettige ont spanning Hioroi der v >lgt de oplossing X o X1XXX o XXXX o X o XX1XXX Kerstfeest. Fe-'st der Feesten (1 verti caal) moge nog een poos in herinp-ring blijven. Toekenning Decemberprijs. Bij 't controleeren der lijst bleek ons, 1 dat met een totaal van 58 punten de Decemberprijs a 2.50 is gewonnen j door Mevr. Vasbinder—Hos, alhier. Deze prijs is vanaf Maandag 4 Januari 1932 bij onze administratie af te halen. De stand der lijst volgt in onze vol- genne rubriek. Onze Nieuwe opgave (No. 1 der Ja- nuari-serie). Een nieuwe deeling. In de volgende deelsom, vvaarven dee- ler en quotiënt samen alle tien cijfers bevatten, zijn alle cijfers 1 en 0 gegeven. XXXX oX XXXXX O XXXXX 0 XXXX 0 X XXIXXX XXXXXX 1X1XX 0 IaIXXO Gevraagd wordt deze som geheel vol ledig in te zenc'en. Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 8 Ja nuari 12 uur aan den Puzzlt Redacteur van de Alkmaarscbe Courant. Voetbal. Wat er Zondag a.s. gespeeld zal worden. Ziehier de eerste voetbal-Zondag van 1932! Terwijl velen nog druk bezig zijn, om elkaar geluk te wenschen met het nieuwe jaar, maken de voetballers zich al weer ge reed, om elkaar op het groene tapijt te be kampen. Ze hebben zich allemaal voorgeno men, om het nieuwe jaar goed in te zetten en het ruwe spel hebben ze allemaal van zich afgeschud, zoodat we straks een lange serie wedstrijden te zien krijgen, waarin buitenge woon fair gespeeld zal worden! Het is de vraag, of deze laatste helft van de competitie even regelmatig zal kunnen worden verspeeld, als de eerste. Wij zijn nu in Januari aangeland en het zou dus heele maal niet zoo vreemd zijn, als de vorst straks een woordje mee spreekt en de voetbalschoe nen tijdelijk in een hoekje duwt. De laatste dagen wijzen reeds op die mogelijkheid, en hoewel er momenteel nog geen sprake is van ijsvermaak, moeten wij de mogelijkheid van ijs en sneeuw toch wel terdege onder de oogen zien. Gelukkig is de competitie reeds zoover gevorderd, dat best een paar Zonda gen zonder voetbal voorbij kunnen gaan, zon der dat men bang behoeft te zijn voor zomer voetbal. Gaan we thans het pregramma na, dan zien we dat Ajax het nieuwe jaar met een thuiswedstrijd begint. Het ontvangt 't Gooi en dus mogen de Amsterdammers weer op twee punten rekenen. Ook Stormvogels speelt thuis en wel tegen «L-D.V.S. Zonder de twee geschorsten is Stormvogels op eigen terrein o.i. sterk ge noeg, om Hermes te kloppen, al zal het ver- oöjil in doelpunten niet heel groot zijn. De Enkhuizers moeten naar Haarlem, om R.CH. te bekampen. Als alles normaal gaat keeren de West-F:vianen met lege nanoen huiswaarts. In den Haag wordt een belangrijke ont moeting gespeeld. H.B.S. ontvangt n.1. haar stadgenoote H.V.V. Beide clubs verkeeren in de gevaarlijke zóne en beide clubs zijn blijk baar bezig zich te herstellen. Wie er winnen zal? 't Is moeilijk te zeggen, al achten wij de thuisclub sterker. Maar een plaatselijke ont moeting beteekent bijna altijd een verrassing! In afdeeling II een plaatselijke ontmoeting te Rotterdam. Xerxes ontvangt n.1. Feijen- oord. Een paar weken geleden was Feijenoord zoo in vorm, dat wij aan geen nederlaag durfden denken, maar thans? Thans zijn de bordjes verhangen en het zou best eens kunnen gebeuren, dat Feijenoord mei een puntje genoegen moet nemen! Voor D.F.C. zou dat zeer welkom zijn Vooral, nu het zelf wel voor twee winst- puntjes zal zorgen! D.F.C. ontvangt V.S.V n.1., en hoewel de Velsenaren niet bepaald zwak zijn, zullen ze toch wel het onderspit moeten delven. Hilversum, de hekkesluiter, ontvangt A D 9", waartegen het een week onreveer geleden 'n Haag gelijk speelde. Beteekent dit dat Hilversum nu zal winnen? Vooralsnog gelooven wij meer in een verdeeling der punten! Z F-C speelt in eigen huis tegen Blauw Wit. Dat kan een spannende wedstrijd wor den, waarin de thuisclub de beste kansen heeft.En meteen behoudt ze dan haar theore tisch kansje. In het Oosten heeft Enschedé 'een moeilij ken uitwedstrijd. Het moet n.1. naar Zwolle, om P.E.C. te bestrijden. Hoewel P.E.C weinig kans meer heeft op den titel, zal het het eiken tegenstander zoo moeilijk mogelijk maken en vooral op eigen terrein zijn de Zwollenaren niet gemakkelijk te slaan. We verwachten dus een zwaren strijd en vermoe den, dat Enschedé er niet zonder kleerscheu ren afkomt! Go ahead heeft het gemakkelijker. Het moet naar Vitesse. dat niet zoo sterk is, en dat dus wel niet al te veel in de melk te brok kelen zal hebben. Of het moest zijn, dat het doet als de bekende kat, die in de benauwd heid zit. Tn elk geval moét Go ahead eventjes op haar hoede zijn! A.G.O.V.V., de derde candidaat voor de bovenste plaats, heeft ook al een uitwedstrijd te spelen en ook A.G O.V.V. moet oppassen Het gaat n.1. naar Wageningen en de land bouwers zijn op eigen terrein altijd moeilijk te kloppen geweest. Zoo zal het ook thans voor de Apeldoorners een heele toer zijn, om den geheelen inzet mee naar huis te nemen Het moet echter, wil men de kans behouden en dus geven we de heeren uit Apeldoorn een klein kansje. De twéé resteerende wedstrijden zijn zeer belangrijk voor de bezetting van de laatste plaats. In de eerste p'aats ontvangt Heracles het Hengelo'sche Tubantia en wij gelooven, dat Heracles den geheelen inzet zal verove ren Het is sterk genoeg, om elke club, dus zeker Tubantia, te kloppen op eigen terrein. RoburZ.A.C. is de tweede ontmoeting en ook hier geven wij de thuisclub de beste Kan sen Wint ze, dan wordt het voor Z.A.C. op passen. En dan zou de strijd om het bestaan vooral gaan tusschen Z.A.C., Vitesse en Tu bantia. In het Zuiden heeft P.S.V. het al weer zeer noeilijk. I\u moet het naar Willem II, dat haar in den vorigen strijd op eigen veld klop te! Als P.S.V. opnieuw verliest, is ze haar titel waarschijnlijk kwijt. We vreezen voor de lampjesmenschen! N.A.C., de tweede gegadigde, moet naar Bleijerheide. O. i. is N.A.C. sterk genoeg, om te winnen, maar een lange reis is niet erg bevorderlijk voor ^oed spel. Eindhoven, nummer drie voor de eere plaats, ontvangt Longa en wint dus met be hoorlijke cijfers en evenzoo wint M.V.V. thuis van B.V.V. In het Noorden is Be Quick zoo goed als in veiligheid. Men heeft daarom de oudjes op stal gezet en jongere krachten in het elfta' opgenomen, die dus in de resteerende wed- stii.clen rouhne opdoen 't Lijkt ons zeer han dig gedaan van Sissing en Aukema, die nu alleen nog maar de jongeren trainen en zed de schoenen hebben opgeborgen. Met het thans verjongde elftal gaat het morgen raar Achiiles, dat daardoor een kans krijgt, om de beide puntjes te veroveren. Veendam moet zorgen, geen enkel verlies puntje meer te boeken en het zal dus goed doen, om morgen thuis van Alcides te win nen. Hetgeen o.i. best kan. FrisiaFriesland is de zooveelste derby in Leeuwarden. Een verdeeling der punten is lang niet onwaarschijnlijk. Velocitas ontvangt Leeuwarden, een der sterkste clubs in deze afdeeling. Maar deson danks zal Velocitas wel met behoorlijke ei; fers winnen, al zal het deze keer geen 9 doe punten scoren! Onze tweede Klassers! Voor Alcmaria begint het nieuwe jaar met een zeer moeilijken en belangrijken wed strijd. Het aloude Haarlem komt n.1. morgen hier op bezoek en dit wordt de laatste kans voor Alcmaria. Verliest ze, oi speelt ze gelijk, dan blijft ze tweede klasser, wint de thuisclub, dan is Haarlem nog lang niet zeker van het kampioenschap. Het wordt ongetwijfeld een spannende wed strijd, waarin de zenuwen een hartig woordje mee zullen spelen Heeft Alcmaria een kans op de overwin ning? O. i. bestaat die kans inderdaad, al zal het heel moeilijk zijn, om te winnen. Gelukkig zijn alle spelers overtuigd van het feit, dat er hard gewerkt moet worden en dat alleen een zeer snel tempo succes kan breneen Veel schieten breed opgezette aan vallen, geen goochelen (o. Hamstra!) snel opbren gen en lage voorzetten, ziedaar het middel, om te winnen, althans, om doelpunten te ma ken! En als Peereboom nu zoo verstandig is, om steeds maar met het gezicht naar den vijandelijken doelverdediger te gaan staan, dan is succes niet onmogelijk. Dat de achterhoede samenspeelt, is afge sproken, nietwaar? En verder zulten we maar afwachten! Voordat de wedstrijd begint, zullen de vete ranen van Haariem en Alcmaria een ani- meerend partijtje voetballen. Deze strijd be gint ongeveer half één. In het veteranen-elf tal van Haarlem zijn bekende oude krachten opgenomen, zooals Houtkooper, Terwee, van Balen Blanken, enz. 't Kan een gezellig par tijtje worden, waarnaar de vroege toeschou wers met plezier zullen kunnen kijken. En vroeg komen is misschien wel gcwenscht, om dat we verwachten, dat veie duizenden den grooten strijd willen volgen. Een beste dag dus voor den penning meester?! Bloemendaal, dat ook nog niet heelemaal kansloos is, moet morgen op eigen terrein een zware ontmoeting spelen tegen D.W.S. Juist, omdat D.W.S. nog een kansje heeft (men kan immers nooit weten, hoe Haarlem zaï spelen in de resteerende wedstrijden!), zai de strijd zeer moeilijk worden en wij geven de Amsterdammers een behoorlijke kans op de overwinning. Kinheim ontvangt H. R. C., dat haar mid- voor van zes wedstrijden kwijt is. Beneker is n.1. geschorst en dat beteekent een geduchte verzwakking van H. R. C. Toch kan de Hel dersche club ook nu wel winnen, want Kin heim is o. i. de zwakte ploeg in deze afdee ling. De SpartaanZ. V. V. is van zeer groot belang voor de bezetting van de laatste plaats. Wint Z. V. V.. dan is haar voorsprong vrij groot, doch verliest ze. dan We durven hier geen voorspelling te doen. In afwachting op het resultaat van dezen wedstrijd zal V. V. A. in Wormerveer een wanhopige poging doen. om W. F. C. te kloppen. Het za! echter wel bij een poging Wijven In 2 B is Zeeburgia vrij en dus krijgt E. D. O. gelegenheid, om weer uit te loopen Daartoe moet het thuis van T O. G. winnen, wat niet tot de onmogelijkheden behoort. A. F. C. zal goed doen, om op eigen veld Velox te kloppen. Wij vreezen echter, dat een gelijk spel al niet bereikbaar is voor de Amsterdammers. En Zandvoort heeft kans, om thuis D. E. C. te kloppen. Maar het moet flink aanpakken. BaarnB F. C. kan aardig worden. De uitslag ligt in de buurt van een gelijk spel ZIJ, DIE TE VEEL - ZIJN. Men schrijft ons: Wie onzer kent niet dat beklemmende gevoel als men zich te vee! weet, men is overcompleet, niemand heeft ons noodig. In de huiselijke kring, in het ge zelschap, in de Maatschappij, overal kan men dit aantreffen, het 5e w;ol aan den wagen is overal te vinden en geheel on verwacht kan men zich in die situatie geplaatst zien. Het leed dat hierdoor ontstaat is lang niet gering te achten, het gevoel van eigenwaarde, ons zelfvertrouwen, de zekerheid van ons optreden, dat alles verkrijgt onder deze omstandigheden een gevoeligen knauw en het kan gerui- men tijd duren voor en aleer men zich daarvan heeft hersteld. Vooral jonge menschen kunnen hier voor zeer gevoelig zijn en iedere vader weet hoe gelukkig de oudste zoon km zijn als hij iets voor vader mag doen en zijn eergevoel gestreeld wordt door een goed vo'brachte opdracht. Het is trouwens ook aan eiken onder wijzer bekend dat men de lastigste kla ï- ten van de klasse het beste in bedwang houdt door ze in het vertrouwen te nemen en zoo nu en dan eens een extra opdracht te vereereu. De mensch wil bezigheid, niet alleen om verveling te verdrijven, maar boven al om de satisfactie van het werk zert Dat dit inderdaad waar is kan ieder constateeren uit de gesprekken in trein en tram en ook wannee1* men nader de menschen in aanraking komt. De boer praat over de vooruitzichten van den wgst of over zijn veestapel, de tim merman over de bouwwerken die hij maakt of nog zal maken, de scheeps bouwer over het laatste mooie schip dat door zijn handen is tot stand gekomen, de leeraar over de vorderingen van zijn klasse, enz. Elke chef of werkmeester zal kunnen vertellen van de „struners" die tijdens schafttijd de geheele werkplaats of het gt heele karwij afsjouwen om de vorde ringen van de werkzaamheden in oogen- schouw te nemen. Het jongmaatje dat pas bij het vak is droomt van de vorderingen die hij zal maken, de groote werken di? door hem of met zijn medew erking tot stand zui len worden gebracht en ziet in zijn ver beelding de gewrochten van zijn hand en geest in lange rijen voorbij trekken. Vo! verwachtingen is hij bij den baas gekomen en ofschoon hij vele teleurstel lingen heeft te overwinnen, groeit nij langzaam en regelmatig op tot de ern stige, werkende mensch die in zijn werk zijn genoegen vindt. Midden in deze periode komt echter het spook van de werkloosheid De stemming in de werkplaats wordt met den dag gedrukter en na enkele weken vallen de eerste slachtoffers. De een na den ander krijgt mededeeling dat lijn diensten niet meer noodig zijn en nu begint het teleurstellende en de- primeerende gezoek naar werk Eerst worden de etschen nog op peil gehouden en getracht in de richting van het een maal gekozen vak of beroeD werkgele genheid te vinden, maar na herhaalde afwijzing of bedankjes wordt alles aan gepakt wat maar te krijgen is. Een groot gedeelte slaagt hierin zelfs niet en is gedwongen den oanschen dag in ledigheid door te brengen. Dat onder deze omstandigheden de vakbekwaamheid en de belangstelling in het beroep niet verbetert, ligt voor de hand en naarmate de periode van werk loosheid langer duurt, zal het moeilijker zijn om deze eigenschappen weer terug te winnen. Aan alle verwachtingen werdt den bodem ingeslagen en idealea worden niet meer gekoesterd. O zeker, er wordt veel gedaan om het leed te verzachten, honger en koude wordt waarschijnlijk nog niet geleden, Het snoeien van heesters. De tijd voor de wintersnoei onzer heesters is weer daar, en gewapend met scherp ge reedschap als: snoeischaar en snoeibijltje of boomzaag voor het wegnemen van zware takken trekken we er op uit. Maar wees vooral zuinig in het wegnemen van twijgen en takken en bedenk wel dat het beter is niet te snoeien, dan dit zondr overleg te doen. Hoe we dan wel moeten snoeien is niet ia een paar regels neer te schrijven; wel is het mogelijk om eenige hoofdregels aan te geven welke hier dan ook volgen. Eerstens kunnen we de heersters verdeelen in 2 hoofdgroepen, n.1. groenblijvende en bladverliezende, en daar we de groenblijvende pas in het late voorjaar snoeien kunnen, blijven deze nu bui ten beschouwing. Onder de bladverliezende zijn er welke we gedurende den zomer, na den bloei, reeds hebben behandeld, ais: Ri bes, Jasmijn of Philadelphus, Weigelia of Diervillea, Forsythia of Chireesche klokjes, Viburnum of sneeuwbal en tal van andere, welke op het overjarige hout bloeien, en waarvan we nu een ingrijpende snoei zouden toepassen, de bloemen geheel of gedeeltelijk zouden wegknippen Aan deze heesters snoeien we nu dus weinig. We bepalen ons tot het wegnemen van doode en zwakke dee- len, en bij een te dichte groei dunnen we het hout eenigszins uit, waarbij allereerst de bin nenwaarts groeiende, meestal over elkaar lig gende takken worden weggenomen. De uitein den der jonge takken in geen geval uitge knipt, daar dit ten koste van de bloei zou faan. Anders is het met de op eenjarig hout loeiende heerstere als Budleye, Ceanothus, Hydrangea, Indigofera, Lespedeza, sommige Spiraeasoorten e.a. Ook al kennen we de heesters niet is het bij eenige oplettendheid wel te zien of een heester al of niet op een jarig hout bloeit, daar men in het eerste ge val aan de jongste takken nog bloemrestea llen zijn deze zichtbaar aan het uiteinde van het jonge moet zien. In de meeste gevall hout. Van dergelijke heesters knippen we het jonge hout terug tot op een paar krachtige oogen. Waar dit noodig blijkt, dunnen we ook het oudere hout uit. Ten slotte hebben we nog sierbladheesters welke we om de mooi gekleurde of gevormde bladeren aanplanten. Hiertoe behooren Vliereoorten-Sambucus, bruinbladerige Prunus cerasifera, bontblade- rige Ligustrum, bonte Acer of Eschdorn, bonte Cornus e.a. Deze snoeien we op gelijke wijze. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn, Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten, maar heeft de mensch dan geen andere behoeften? Heeft hij geen toekomst, had hij geen idealen en moet hij nu maar tevreden zijn met brood alleen? De tijd dat het volk brood en spelen veria-?d© liet toch ver achter ons? Het is daarom een goede gedachte van ons Gemeentebestuur om ook hierin te voorzien en de installatie van de com missie voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen, is de eerste stap om ook dit deel van de werkloozenzorg ter l and te nemen. De samenstelling van de commissie uit vertrouwensmannen van arbeiders- en jeugdvereenigingen, aangevuld met leden uit onderwijs en ontwikkelings- kringeri is een waarborg dat met ernst getracht zal worden de geestelijke be langen en vakbekwaamheid te onder houden en, zoo mogelijk, aan te kwee- ken. Vooral de belangen der jongere werk loozen zal een bijzondere zorg van de commissie uitmaken. Om hieraan zoo goed mogelijk te kunnen voldoen heeft de commissie zich in twee deelen ge splitst, een jeugdcommissie en een oudere commissie. Secretaris van de jeugdcommissie is de heer A Klaver, Spoorstraat 95, en secretaris van de oudere commissie L. R. de Kort, Varnebroek 16. Elke com missie behandelt de zaken in eigen af deeling maar niettemin is de meest mo gelijke samenwerking tusschen beide commissies verzekerd door de keuze van één penningmeester de heer A. A. Wiese, Ricardostraaat 4 en één voor zitter. Hoewel een vast omlijnd programma natuurlijk nog niet bestaat is het alge meen gevoelen van de commissie dat in de eerste plaats gezocht moet worden naar een geschikte gelegenheid of ge legenheden waar de werkloozen meer dere uren per dag kunnen vertoeven en waar zij wat lectuur in den vorm van couranten, tijdschriften (ook en vooral op vakkundig gebied) en boeken kunnen vinden. Verder stelt de commissie zich voor, speciaal voor de jongeren, enkele eenvoudige cursussen in vaktheorie, electrotechniek, materialenkennis, mo- torentechniek en zoo mogelijk ook in vakteekenen te organiseeren. Voor di ouderen zal getracht worden populai re onderwerpen, radio, automobieltech niek. reisbeschrijvin0en, enz. te doen behandelen. Op deze wijze hoopt de commissie de belangstelling in cultuur en ontwikke ling wakker te houden en te voorkomen dat de druk der tijden een algeheele in- zi.iking tengevolge zal hebban. Hier is inderdaad een terein waarop ieder naar de mate zijner krachten werkzaam kan zijn en waarop het helpt elkander geeó phrase behoeft te zijn. Alleen door de meest uitgebreide samenwerking is hier wat te bereiken en de commissie zal zeer gaarne elke aanbieding van steun en elke voorlich ting die haren arbeid zou kunnen bevor deren in dank aanvaarden. Het betreft hier inderdaad een volks belang waarbij wij allen, zonder onder scheid, betrokken zijfl en wanneer de economische opluchting te eeniger tijd mocht intreden zal de geheele Maat schappij gebaat zijn bij een ruatfge en geleidelijke ontwikkeling van de volks kracht.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7