Alkmaarsche Courant. Vtaag en Aan&od OnzeJCoConien xnr~ «si Honderd vier en dertigste Jaargang. Zalcrdav 2 Januari. Brieven uit de Hoofdstad Nieuws uit België. NEEMT U IN ACHT! Geneeskundige brieven GEVONDEN VOORWERPEN. Aan wezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 28 tot en met 31 December 1931. Actetasch, handschoenen, kruideniers- boekje, brief, paar motorhandschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 28 tot en met 31 December 1931. Hondenhalsband, H. de Vries, Doelenstr. 6; rijwielbelastingmerk, H. Morsch, rleeren- weg, Oudorp; autoband met velg, A. win der, Zeglis 244; pakje inhoudende hand: schoenen, F. Vos, Schermeerstraat 18; colli met foto, J. J. Schagen, Oudorperdijkje 12; manchester mouwvest, P- Glas, Reguliers- laan 2; R. K. kerkboekje, F. Bakker, Nood woningen 6, Noorderkade; zilveren rozen krans, W. Mooij, Augustijnsteeg 1; gebreide handschoen, C. Wubbenhorst, Druiven laan 3; Glacé handschoen, Th. Lohman, Verdron- kenoord 100; rozenkrans, W. van Bomundl, Wildemanstraat 13; kenteekenplaat motor rijtuig, J. Huisman, Kennemersmge! 24; kinderportemonnaie met inhoud, C. Kokkes, Dijkgraafstraat 32; 12 tulpen in papier, J. J. Meijer, Oudegracht 103; rijwielbelasting merk in étui, G. Wanna, Mient 11 en heeren armbandhorloge, P. Bijl, W ognumsche buurt 17. Relletjes. Een lichtpunt. Handhaven en beschermen zijn werkwoor den die, op dit einde van het jaar, in de hoofdstad, helaas nogal eens extra veelvul dig en energiek vervoegd moesten worden Dit natuurlijk in verband met de actie die van een enkele zijde gevoerd werd tegen het tweemaal daags stempelen en dit tot de rel letjes voor verschillende stempellokalen aan leiding gaf. Nu echter de grootste arbeiders-organisa ties bij voortduring hun werklozen helder en duidelijk onder het oog brengen, dat deze eisch van tweemaal per dag stempelen aller minst een nuttelooze plagerij, maar een hen zelf beschermende, noodzakelijke, controle maatregel is; en nu bovendien onlangs gebleken is, dat de betrokken aanstichters en „leiders"' voor wat hun eigen persoon aan gaat wel drommels goed zorgden hun twee stempels per dag binnen te halen teneinde hun recht op de volle uitkeering te behou- den(!), mag men met recht hopen dat deze betreurenswaardige ongeregeldheden, mét 't oude jaar, van de baan zuhen raken Niets is er overigens zoo betreurenswaar dig of er is althans nog één lichtkant aan. En zoo was het ook hier. Dien lichtkant moet men dan zoeken op verkeersgebied Tdén toch dezer dagen extra politieconcentra- tie op bepaalde punten der stad noodig was en daardoor ook verscheidene verkeers-agen- ten tijdelijk van hun posten moesten worden weggehaald, bleek in welke mate het hoofdstedelijk publiek den laatsten tijd reeds geprofiteerd had van onze verkeersopvoed.ng en zich (gelijk de Veilig-Verkeer-autoriteiten dat noemen) een verkeers-intuïtie had eigen Ïemaakt Zoo werd b.v. op de spits-uren in de eidsche straat door dat publiek zeer vol doende (6 of 7 zou een leeraar wel toeken nen!) gereageerd op de automatische bel- signalen en gelet op de stop-strepen op het plaveisel, ook nu het gestrenge oog van den man met de wit-zwart gestreepte man chet ontbrakEen lichtpunt inderdaad, dat tevens een hoopvol schijnsel werpt op de plannen die Commissaris Bakker koestert in zake een groote uitbreiding te geven aan de automatische, zoowel met geluids- als lichtsignalen werkende verkeersregeling. Hiermede is overigens de overbodigheid van een veilig-verkeer-opvoeding niet aange toond! Als was het dan alleen maar omdat ,,zeer voldoende" nog niet „goed" is! Onze Stads-beeldhouwer. Niet goed, zelfs niet een voldoende, maar onvoldoende, ja, bepaald siecht werd, niet lang geleden op het Prinsenhof, aan het einde der begrootingsdebatten, door enkele Raadsleden het werk van onzen stadsbeeld houwer Hildo Krop genoemd. Alhoewel men de functie officieel ais zoodanig in Amster dam niet kent is de term beeldhouwer, wat Krop betreft, toch op zijn plaats. Deze kun stenaar kreeg een lb-tal jaren achtereen vele .nieuwe gebouwen, bruggen en andere schep pingen van den hoofdstedelijken P.W.-dienst te versieren, beter: te voltooien. Het karakter van de nieuwe wijken wordt daardoor mede voor een groot deel door zijn werk bepaald. Dat karakter is er een van een stevig, vier kant-geplaatst staan op de aarde; van een massale onverzettelijkheid, een kalme, breed- uitvloeiende zelfverzekerdheid, die, zoo zij al, meer dan iets anders, de ontijdige zelf verheffing of zelfverheerlijking schuwt, toch, of misschien daardoor juist openstaat voor de uitingen van velerlei nieuwe gedachten en gevoelens, mits deze tenslotte blijven worte len in den gezonden degelijken, robusten familiezin en rustige draadkracht van den Hollandschen aard. Wel verre van gewild en voor den man in de straat onbegrijpelijk- modern te zijn, zijn de sculpturale versierin gen die Krop in het moderne Amsterdam aanbracht, de tot kunstwerken verheven symbolen van een man die de primaire ge voelens van het moderne hoofdstedelijke volk tenvolle begrijpt en mee-voelt. En wie hier, zooals de criticasters in den Raad deden, spreekt van voor den leek onbegrijpelijk, wanstaltige „artistieke" ondingen die, in- Plaats van verheuging te schenken en genot voor het oog, veeleer aan snijkamer-grieze ligheden doen denken, waarbij afgeknotte ar- ran en beenen een hoofdrol spelen, oor deelt zeker ten eenenmale onjuist en onrecht vaardig. En verdient een „afstraffing", die jn dit geval dan ook van achter de groene th- fel gegeven werd, gevolgd door de verkla ring dat men van de zijde van B. en W. juist, en o.i. terecht, het werk van Krop zéér waardeerde. Nu dan aldus, door middel van dit kunst stormpje in den Raad, het werk van den stadsbeeldhouwer meer dan anders, ook onder het publiek, over de tong ging was het een geschikt oogenblik eens een overzicht te geven van Krop's oeuvre, waaronder men dan ook moet rekenen zijn „vrije", niet in ar chitecturaal verband geschapen plastiek, die, omdat zij nu eenmaal niet zooals zijn stads- beeldhouwerk aan den weg timmert, minder bekend is. Zulk een overzichts tentoonstelling hadden wij hier. verwonder- lijkerwijze, nog nooit. Nu is zij er dan; de kunsthandel de Boer aan de Heerengracht bij de Vijzelstraat, greep het geschikte oogen blik aan en arrangeerde een dergelijke ex positie. Men kan er thans, voor zichzelf, gaan uitmaken of men het eens is met genoemde critiseerende oppositie, dan wel met B. en W. Oud en Nieuw. Nu het Kerstmannetje weer verdwenen is, ontwaren we, al weer heel dichtbij, de wis seling des jaars en den oudejaars-avond. Die laatste is trouwens al eenigen tijd geleden „officieel" aan de orde geweest met de, telken jaar terugkeerende kwestie vap het sluitings uur der café s en restaurants op dien avond. Dit keer geldt een algemeene 10-uur-sluiting met dispensatie voor 'n aantal (een zeventien tal, tenslotte in overleg met de betrokken werkgevers en werknemersorganisaties door den burgemeester uit een 36-tal aanvragen uitgezocht) zaken waarin dan de verstokte vrijgezellen en de vreemdelingen den over gang van oud in nieuw kunnen vieren. of, rustiger, gewoon maar, tot vier uur in den morgen toe, kunnen uitzitten Dit keer zullen de meesten bij dien over gang wel zoo weinig mogelijk om kijken en zooveel mogelijk naar voren, al is het ook daar nog niet zoo heel licht. Het ver dwijnende jaar zal, voor Amsterdam, in de historie, te boek staan als het jaar waarin dr. Wibaut, de Machtige, als wet houder en beheerder der gemeentelijke schat kist aftrad. Hij genoot, zelfs onder hen die zijn politieke tegenstanders zijn, in de hoofdstad groot vertrouwen als kundig financier. Zelfs zij, die het gemeentelijk finaan- cieel beleid der laatste iaien „principieel" be strijden, erkenden tenslotte tenvolle zijn groote bekwaamheden. Zóó ver is zijn op volger wetnouder Polak, die de door den nood der tijden wel zeer zwaar belaste erfe nis te aanvaarden en te beheeren kreeg, nog niet! Al heeft hij dan, ook zijn tegen standers erkennen dat, bij de begrootings debatten in den raad een uitstekend figuur ge slagen. Wat overigens voor het komende jaar een, althans wel moedgevend punt mag heeten inzake de goede navigatie van het Koggeschip, is het feit, dat de samenwerking onder kapitein en stuurlieden goed mag heetenWant was het niet stuurman Polak die dezer dagen in een openbare ver gadering ronduit kwam verklaren, dat de kapitein hem steeds met alle kracht loyaal in het werk steunde en dat de heer de Vlugt „een Amsterdamsch burgemeester in den waren zin des woords" mocht heeten? Zulk een woord, uit zulk een mond heeft in- deidaad groote beteekenis! Moge het dezen, onzen goeden en bekwamen kapitein gegeven zijn het Kóggeschip veilig te lood sen door de branding van dezen tijd, naar de kalmer en helderder wateren die, in het nieuwe jaar. naar wij alien hopen, achter den einder verborgen liggen VAN SIEGEN. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. Veerenbed 10, 4 mooie stoelen ƒ12.50, eiken ledikant 12.50, waschtafel ƒ2.50, Petroleumkachel 2.50, Gemakskoffer met pot 7.50, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP een zoo goed als nieuw WINDKUSSEN en een HANGKLOK, een PORTEMONTEAU, een CANAPÉ en een groote SPIEGEL. __0 VERDIEP AL 28. Pracht mahonie Ledikant 30, 4 Stoe len en 2 Crapauds 3.5Linnenkast 17.50, groote eiken Boekenkast 35. In- en Verkoo,. van Inboedels. DEKKER, Laat 182. TE KOOP wegens plaatsgebrek 6 zeer mooie palisander houten STOELEN met leer bekleed en 1 mah. speeltafel. KRAMER, Stationsweg 164, Alkmaar. JE K00P: 1 STOFZUIGER compleet 110 volt, 1 STOFZUIGER compleet 220 volt. VESTA NAAIMACHINE HANDEL, Boterstraat 8. Wij hebben 1001 spotkoopjes in alle soorten prima gebruikte Meubelen, bed den, matrassen, karpetten, fornuizen, kachels enz. j. l. SOSTMAN Jr., Ver- kooplokaal ..Hollandia", Ridderstraat 10 MOOI KIPPENHOK TE KOOP 3X4 Meter, éénmaal gebruikt. HEERENSiRAAT 10. Alkmaar. TE KOOP: BAKTROMMELS 3, mooie HAARD compleet geplaatst 70. Godin KACHEL 10. Adres Smederij Kooi- meerlaan voorbij Vierstaten. TE KOOP een prima RADIOTOESTEL voor elk aannemelijk bod, desgewenscht met plaatsing. F. w. PRÓNK, Kie- vitstraat 2, b. d. Friesche brug. Aangeb. notenh. Boekenkast 25, 2 mah. Stoelen 4, ijzeren ledikant met toebeh. 6. Te zien Dinsdag en Vrijdag. Adres te bevragen bur. v. d. blad. Pracht LUIDSPREKERS in eiken kast, vanaf 7.50, volle garantie. De monstratie zonder verplichting. BURG BOSSTRAAT 4. Nog eenige zoo goed als nieuwe HAARDEN, prima branden, zeer lage prijzen bij T. WOLZAK, Mr. Smid, Mient 20, telefoon 738. EEN REGENT AFGERANSELD. De regent van Toelehoe werd aangevallen door lieden van de negorij Kailolo in verband met een veete tusschen de negorijen over het vischrecht. De regent werd met stokken af geranseld. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Het Indische dep. van onderwijs bepaalde, dat van de 280 gehuwde onderwijzeressen er 117 als kostwinster in dienst kunnen blijven, gedeeltelijk echter als tweederde in plaats van volle leerkracht. De overigen zullen worden ontslagen. EEN WONDERDOKTER MOEST MEEHELPEN IN EEN FRAUDE BEHANDELING VOOR DE RECHTBANK. De Raad van Justitie te Batavia vernam Woensdagmorgen ontstellende onthullingen tijdens het verhoor van zekeren Smits, be schuldigd als boekhouder van de Artillerie- constructiewinkels te Bandoeng fraude te hebben gepleegd ten bedrage van 50.000. Na een verhoor dat dagen had geduurd, legde de officier van Justitie brieven over welke door den halsstarrig ontkennenden en draaienden beklaagde waren ontvangen en feschreven. Uit deze brieven blijkt,, dat mits tijdens zijn verblijf in de gevangenis de hulp van een Europeesche helderziende te Bandoeng met wie hij vroeger een intieme relatie had. Deze hulp bestond uit een oproe pen van een Ambonschen wonderdokter, wiens magische kracht, „de getuigen, de pre sident, en de leden van den Raad van Jus titie, naar den bliksem moest helpen". De beklaagde raakte zichtbaar onder den indruk van de geproduceerde brieven en ver zocht de zaak verder met gesloten deuren te doen behanelen, hetgeen werd geweigerd. Het verdere verhoor bracht allerlei mysterieuze practijken aan het daglicht, o.a. een advocaat die brieven overbracht naar de helderziende, terwijl de magische krachten bezittende bewa ker van de sultans-graven in Bantam zou worden uitgenoodigd de zittingen van den Raad van Justitie bij te wonen teneinde zijn invloed uit te oefenen. Beklaagde werd ge waarschuwd en gemaand een bekentenis af te leggen. Hij werd overgebracht naar een een zame cel, doch blijft alles ontkennen. NOG MEER GEVALLEN VAN FRA JDE. De gevallen van fraude blijven toenemen. Ane'a ontving heden vier nieuwe berichten omtrent fraude. Uit Kotawinangoen werd o.a gemeld, dat de waarnemende beheerder van het pandhuis met de geheele kas welke 10.000 bevatte, gevlucht was. Hij werd in den loop van den dag gearresteerd en had toen nog slechts 700 over. (Van onzen correspondent.) Brussel, Dec. 1931. Een veelbesproken boek van den chef van den generalen staf. De bange uren van Augustus en September 1914. De toenmalige Neder- landsch-Belgische verstandhou ding. De Belgische militaire organisatieplannen hebben herhaaldelijk aanleiding gegeven tot het vernoemen van generaal Gallet, chef van den Belgischen generalen staf. Generaal Gal let heeft, sedert enkele weken een boek laten verschijnen bij de Parijsche uitgevers-firma Pion, dat gewijd is aan de eerste drie maan den van den veldtocht in 1914, onder den ti tel „S.M. Ie Roi Albert, commandant en chef, devant 1'invasion allemande". Dit boek heeft een geschreeuw doen op gaan als bij het slaan met een stok in een Poel vol kikvorschen. Door het grootste ransch-schrijvende katholiek dagblad te Brussel, „La Libre Belgique" werd er reeds het volgende over geschreven en men zal da delijk beseffen, dat een boek, waarover iets dergelijks wordt te kennen gegeven, niet tot de alledaagsche behoort. Het blad schreef: „Men vergeeft aan gemuilbande generalen of aan chefs die gestrand zijn, deze ontplof fingen van wrok, waarin kameraden, meer deren en minderen, afgeschilderd worden als onbekwaam en beschuldigd worden van, door hun gebrek aan discipline, tot de nederlaag te hebben bijgdragen. Een dergelijke uitpak king van vuile wasch, door de pen van den huidigen chef van den generalen staf, die in 1914 slechts kapitein-commandant was, vindt nergens een verontschuldiging of een reden van bestaan. Dit boek is, in elk opzicht, een slecht boek; Het is een slechte daad, een on gedisciplineerde daad en wat nog slechter is, een zeer spijtige daad in politiek opzicht". Dit is een verpletterend oordeel, verplette rend des te meer, omdat het hier een boek geldt dat door den chef van het leger is ge schreven. Het geeft een denkbeeld van de passie waarmee over dit boek wordt gespro ken, van de aanvallen waaraan de generaal bloot gesteld is. Maar het is vree§elijk partij dig. Wij hebben het lijvige boek van den gene raal, dat door middel van twee kaarten flink wordt verduidelijkt, onmiddellijk met de grootste belangstelling ter hand genomen. Wij waren bezield met een zekere vooringe- nomendheid. die echter geleidelijk is gewe ken. Want het is een boeiend verhaal, in elk geval voor wie de angstige dagen van Aug. en Oct. 1914 in België heeft doorgemaakt en opent heel wat nieuwe gezichtspunten, ver klaart heel wat duisteren dingen, zonder in een opgeschroefd patriottisme te vervallen, dat men maar al te dikwijls als onsmakelijke toegift bij militaire schrijvers aantreft. Het was met een gevoel van voldaanheid, dat wij het hebben gesloten. Van waar komt dan het verzet tegen dit boek? zal men vragen. In de eerste plaats van al degenen, die in het werk niet de rol hebben gekregen of den wierook, waarop zij meenen recht te hebben; van al degenen ook In het leger, die generaal Gallet niet kunnen vergeven, dat hij chef is van den staf; van al degenen, in de pers vooral, die den gene raal zijn houding niet kunnen vergeven bij de uitwerking van de reeds eerder genoemde mi litaire plannen, het feit. dat hij de Belgische verdediging onafhankelijk denkt en niet on voorwaardelijk aansluitend bij het Fransche verdedigingsstelsel; tenslotte ook van al de genen in België, die zich voorstander noemen van de vrijheid van geweten, maar die het generaal Gallet toch kwalijk nemen, dat hij behoort tot de evangelische geloofsbelijdenis. Generaal Gallet is van geringe afkomst en een harde werker. Hij werd geboren te Er- pion (Henegouwen) in 1870 als zoon van een klompenmaker en het was slechts bij toe val, dat hij, in stede van het vak van zijn va der te leeren, dienst nam in het leger op 17- jarigen leeftijd. Hij werkte hard om zich een ontwikkeling te verzekeren, om tenslotte tot de militaire school te worden toegelaten. Spoedig werd hij tot onder-luitenant be noemd waarna hij speciale studiën begon en als leider van de promotie het tot onder-lui tenant bij de artillerie bracht. Hij deed vier jaren dienst in een regiment en kwam daar na in de krijgsschool om er een stafbrevet te behalen en ten slotte als staf-gebreveteerd kapitein bij den staf van de vesting Namen te worden gevoegd. Daar werd hij door den koning ontdekt, maar het duurde tot in 1912, tot wanneer de toenmalige chef van den ge neralen staf gestorven was, dat hij zijn ware carrière kon beginnen als ordonnans-officier van den koning en professor in taktie"k en strategie aan de krijgsschool. Als ordonnans-officier van den koning „militair raadgever van den koning tijdens den orlog" plaatst hij onder zijn naam op de titelbladzijde van zijn boek heeft hij de vreeselijke dagen van 1914 doorgemaakt en de generaal was dan ook, het spreekt van zelf, goed geplaatst om de gebeurtenissen te volgen, gezien van het standpunt van den- gene die, met het oog op het hooger belang van het land, zich niet liet beïnvloeden door persoonlijke gevoelens of door wedijver. De koning zelf heeft trouwens het volgende voorwoord geschreven voor het boek: „De gebeurtenissen van 1914 brachten de toe komst van België in gevaar. Het Duitsche ul timatum van 2 Aug. beleedigde den vurigen vrijheidsgeest en de traditioneele liefde voor zijn onafhankelijkheid van het Belgische volk en deed een gemeenschappelijken wil tot ver zet ontstaan, die er krachtig toe meewerkte om de zwakheid van onze militaire macht te vergoeden. Dit boek heeft tot doel uit een te zetten welk gebruik hiervan werd gemaakt 'n het belang van het land". De koning patroneert dus het werk. Dit wordt door allen die het tegen generaal Gal let hebben gemunt, opzettelijk of niet, ver zwegen. Het boek zelf is een aaneenschakeling van harde waarheden en traische toestanden. Het hangt een indrukwekkende beeld op van te kortkomingen en zwakheden, van den hope- loozen toestand waarin het Belgische leger in 1914 verkeerde en zij die hierin alleen een bedoeling zien om bepaalde personen aan te vallen en hun verdiensten te verminderen, hebben wel een zeer bijzonder inzicht, want de resultaten die door het Belgische leger worden bereikt, in dergelijke omstandig heden, zijn wel van dien aard dat zij waar lijk alleen de gevolgen kunnen zijn van een heldhaftige opoffering. De Nederlandsche lezer leest met belang stelling wat de generaal schrijft over den toestand onmiddellijk vóór de Duitsche oor logsverklaring. Er was namelijk een zekere bezorgdheid over de vraag, welke de hou ding van Nederland zou zijn in het dreigen de conflict. In de Belgische operatieplannen was steeds voorzien dat de linkervleugel van het leger steeds zou steunen op de Neder landsche grens. Doch ook Nederland kon aan een aanval blootgesteld worden en wat werd er dan van den Belgischen linkervleugel? Men twijfelde er echter niet aan, zoo oetoogt generaal Gallet, dat, eventueel Nederland geen andere houding aannemen zou dan België. Dit vermoeden werd bevestigd door een rapport van baron Fallon, den Belgi schen gezant in den Haag, waarin deze uit een zette, dat jhr Loudon, minister van Bui- tenlandsche Zaken, bij hem had geïnfor meerd naar de maatregelen, die door België waren genomen, omdat de Nederlandsche minister van Oorlog moest weten, waaraan zich te houden. Jhr. Loudon betoogde, dat Nederland evenzeer als België bedreigd was want het was niet uitgesloten te achten dat het Duitsche leger door Nederlandsch Lim burg trok om de Luiksche forten te ver mijden in welk geval de verdediging van beide landen gemeenschappelijk moest zijn Baron Fallon voegde hieraan toe, dat de Nederlandsche staf in den winter deze even tualiteit reeds had bestudeerd en ook had voorzien dat hét Nederlandsche leger voor de overmacht zou moeten wijken. De vraag was dan of de aftocht moest gaan naar Am sterdam of naar België. Verscheidene offi cieren waren van meening, dat het Neder landsche leger zich bij het Belgische moest voegen tegen den gemeenschappelijken vijand. Men vroeg zich dan af wie dit leger zou aanvoeren. De Belgische Koning meen den sommigen, vermits de troepen in België zouden strijden. Maar anderen achtten, dat nooit een Nederlandsch leger door een Belg zou kunnen aangevoerd worden. De quaestie werd door den Nederlandschen staf niet op gelost, omdat men meende, dat. ten over staan van de moeilijkheden, deze vraag wel een spoedige oplossing zou krijgen. Dit verwekte in België een goeden in druk, maar op de vraag van jhr. Loudon werd niet onmiddellijk geantwoord, uit neutrali- teitsoverwegingen. De Nederlandsche re- geering werd slechts gewaarschuwd naar aanleiding van de Belgische maatregelen op dezelfde data als de andere landen. Op 30 Juli, den dag vóór de Belgische mobilisatie, kwam een ambtenaar van Buitenlandsche Zaken op het koninklijk paleis inlichtingen nemen in verband met het antwoord dat aan Nederland moest worden gegeven. Oeneraal Gallet, die het onderhoud met den Koning bijwoonde, gaf te kennen, dat het Belgische leger de Maaslinie zou verdedigen en het te verkiezen was, dat het Nederlandsche leger deze lijn zou verlengen. Maar het schijnt dat dit antwoord niet werd verzonden door den Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid. zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteld heid, de verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kin deren, vormen vaak de oorzaak van ver zwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich ophoopen en de kwaal zich door het lichaam kan ver spreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in derge lijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. minister, als voorbarig. Op 3 Augustus ging baron Fallon met hetzelfde doel nogmaals naar jhr. Loudon, maar toen was de Neder landsche houding vastgesteld. De Neder landsche regeering had van Duitschland de verzekering gekregen, dat haar grondgebied ongeschonden zou blijven en deelde dit loyaal aan België mede, denzelfden dag. Hiermee was het hoofdstuk van de Bel- gisch-Nederlandsche verhoudingen in het begin van den oorlog afgesloten Maag- en darmziekten I. Geruimen tijd geleden verzocht een lezet mij, aan bovengenoemd onderwerp een brief te wijden. Aan een dergelijk verzoek kan ik in den regel niet voldoen, met name niet, wan neer daarbij uitdrukkelijk verzocht wordt, bij zonderheden over het ontstaan der ziekte, over de behandeling en het diëet voor een speciaal geval te vermelden. Reeds meermalen moest ik er de aandacht op vestigen, dat het doel van deze brieven allerminst is, geneeskundige voorschriften bij een bepaald ziektegeval te geven en daar mee in de rechten te treden van den daarvoor aangewezen huisarts. Bovendien kan elk af zonderlijk geval eerst na nauwkeurig onder zoek beoordeeld worden, hetgeen langs schriftelijken weg onmogelijk is. De bedoe ling waarmee deze brieven geschreven wor den is meer van algemeen, dan van particu lier belang. Het inzicht in algemeen genees kundige vraagstukken, uiteenzettingen van heerschende begrippen omtrent ziekte en wat daarmede annex is, kunnen in bepaalde omstandigheden van voordeel zijn. Daarom is het goed, de kennis en uiteenzetting van be paalde strijdvragen: Tuberculose, Rheuma- thiek, Malaria enz., meer algemeen bekend te maken. Dikwijls toch zijn bij de bestrijding van dergelijke ziekten maatregelen noodig, welker toepassing des te beter verzekerd is, naarmate de bedoeling ervan beter begrepen wordt. Intusschen komen onder de afgewezen on derwerpen af en toe dingen voor, waarvan eveneens een nuttige bespreking mogelijk is; dan evenwel altijd met dien verstande, dat geen papieren consult bedoeld wordt, maar dezerzijds een poging wordt aangewend, om doelmatige kennis in ruimer kring te versprei den. De maag-en daim zijn beide organen die gedurende het geheele leven werkzaam ziin, zij het ook niet met zoo zeldzame gelijk vormigheid als wij bij de hartspieren hebben leeren kennen. Maag en darmkanaal vormen tezamen een lange buis welke van den mond af het geheele lichaam doorloopt. In deze buis worden de vloeibare en vaste bestand- deelen, welke het lichaam van buitenaf in zich opneemt, verwerkt en zij wordt geheel of gedeeltelijk weer afgescheiden Omdat voortdurend stoffen worden opgenomen, volgt daaruit vanzelf dat zij bijna zonaer op houden werkzaam zijn. In vroegeren tijd werden de ziekten van maag en darm overeenkomstig de toen heer schende gewoonte hoofdzakelijk van anato misch standpunt behandeld; dat wil zeggen, dat elk orgaan afzonderlijk als een zelfstan dig geheel werd beschouwd. In die lijn werd dus gesproken van een zweer in de maag, een ontsteking van den darm. enz. De ziekte was dus een plaatselijk nauwkeurig omschreven afwijking en de behandeling bestond in den regel in een directen aanval op het betrokken orgaan. Ook in deze methode van behandelen is in de laatste jaren wijziging gekomen, waarbij het functioneele element meer op den voorgrond is gebracht. Een patiënt met een maagzweer beteekent niet meer alleen een persoon met een zweer in z'n maag, maar, meer beperkt, een patiënt met afwijkingen van het maag- en darmka naal, waarbij zich o.a. zweren in de maag kunnen vertoonen. Zoo is duidelijk, dat men voor een helder inzicht geheel op de hoogte moet zijn ;eigenlijk van de geheele spijsver tering. Bij de functioneele behandeling is duidelijk geworden, dat de zaak meestal niet zoo een voudig is, als men vroeger aannam. Er is een bepaalde reeks voedingsmiddelen: zet meel, eiwit, vet, zout en nog andere stoffen, waarvan de beteekenis zeer laag, thans daar entegen wel eens wat al te hoog wordt aan geslagen. Die verschillende stoffen werkten op elickaar, evenals zulks van andere stoffen in het reageer glas bekend was. Was er dus een tekort van een of ander bestanddeel, dan was de eerste gedachte, hoe het ontbrekende eenvoudig bij te vullen. Thans wordt de zaak geheel anders be keken. Alles wat zich in het maag-darmkanaal afspeelt, moet als één geheel beschouwd worden, waaraan niet alleen de specifieke organen, zooals: speekselklier, maagklier, lever, alvleeschklier, maar ook éérdere weef sels, bloed- en lymphvaten, zenuwelementen en constitutioneele bestanddeelen. hun mede werking verleenen. Het komt er dus in de eerste plaats, voor ieder afzonderlijk geval, op aan welke stoornissen in de algemeene functie kunnen worden opgespoord. Van de werking van het maag-darmkanaal wordt, van het oogenblik af dat de spijs is

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9