Aqmda ïVXZSezr.. RuéÜcaties IBivmevdand. Rechtszaken. VJeec&ecickt Woensdag 6 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Gabbo de varieté-artlst; boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 'n Duivelsche cowboy (sens); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Meisjeshandel (real.); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: 1. Duivels eiland (dram 2. De brave Hendrik (com) Donderdag 7 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Gabbo de varieté-artistboven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 'n Duivelsche cowboy (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-TTieaterMeisjeshandel (real.); boven 18 jaar. 8 uur, Harmonie, tweede uitvoering Naar Yamato door Jonkerts koorklassen. Zaterdag 9 Januari. 7.30 uur, Harmonie, feestuitvoering „Turnlust". Zondag 10 Januari. Zaal Renses te Stomrpetoren, uitvoering Zangvereeniging Crescendo. Donderdag 14 Januari. Zaal Renses te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Zaterdag 16 Januari. 7.30 uur, De Unie, bridgew edstrijd ten bate van het Nationaal Crisiscomité. 8 uur, Harmonie, feestavond „Turnlust". In 't Gulden Vlies, balmasqué van de A. O. en O.-vereeniging. DRANKWET. Heden zijn ingekomen verzoeken van J. Langedijk te Abbekerk en J. Smit, alhier, om VERLOF tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de perceelen resp. Nieuwe- sleot nr. 85 en Krebbesteeg nr. 2, Binnen twee weken na dagtcekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze verloven indienen. Alkmaar. 6 Januari 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. schuwde het personeel zelf de politie, die den anderen zwarten arresteerde. Deze verklaarde door den kroonprins van Abessinië te zijn gezonden, die op het oogen- blik te Parijs vertoeft en belast te zijn met het doen van belangrijke inkoopen in België Ten slotte bekende hij echter George Johnstone te heeten, 37 jaar oud te zijn, Britsch onder daan, geboortig uit Siërra Leone. De politie kon verder vaststellen, dat John stone zeeman is en reeds in Nederland we gens diefstal werd gestraft en uitgewezen. Men meent, dat hij nog door de Neder- landsche autoriteiten wordt gezocht. Hij was in het bezit van een diplomatiek paspoort ten name van Maponen Waldema- riar, secretaris van den staat Abessini? Men gelooft wel, dat dit document authen tiek is en door Johnstone, die zijn foto erop plakte, werd gestolen. Johnstone werd in het bezit van 740 val- sche travellerchecks gevonden, tot een totaal bedrag van 8.8C0.0C0 franks. Hij had zijn intrek genomen in het Grand Hotel te Antwerpen en had een aantal adver tenties geplaatst in de dagbladen, waarin opgaven van kooplieden werden gevraagd voor leveringen aan de Abessinische regee ring. Bij een kleermaker had hij 900 uniformen besteld, terwijl hij in bespreking was over den aankoop van 20 automobielen en 3 autobus sen voor het vervoer van Abessinische troe pen. ROOFOVERVAL TE DE BILDT. Bejaarde man in zijn woning aangevallen, bedreigd en gebonden. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft alhier een roofoverval plaats gehad op den geiaar- den handelaar in afbraak A. aan den Looi- dijk. De door A. bewoonde woning staat al leen. Omstreeks genoemden tijd werd er aan zijn deur geklopt. Hij deed open en zag twee jonge mannen vóór hem staan. Zij vroegen hem of hij eenig afbraak te koop had. On middellijk daarop drongen zij naar binnen, grepen A. vast en bonden hem op een stoel, terwijl zij hem ook een zakdoek in den mond stopten. Een van de indringers dreigde met een revolver. Daarna wierpen zij hem een doek over het hoofd en gingen de woning doorzoeken om geld te vinden. Alle kasten en laden zijn doorzocht en later bleek dat een bedrag van 15 was ontvreemd. Nadat de mannen waren vertrokken, heeft A. zich we ten los te wringen, waarop hij naar een in de nabijheid wonenden politie-agent is geloopen. Onder leiding van den Burgemeester, den heer H. P. Baron v. d. Borch tot Verwolde van Vorden, werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en met een politiehond de omgeving afgezocht. Tot nu toe heeft men van de da ders geen spoor kunnen vinden. AANBESTEDINGSNIEUWS. Heden vond te Utrecht door de Neder- flndsche Spoorwegen de openbare aanbe steding plaats voor het afbreken van woning No. 16 met haag en afrastering bij K M 17,219 van den spoorweg den Helder Amsterdam nabij Schagen. Geboden werd door Fa. de Boer en Bellis te Schoorl 243.43; J. de Jong te Den Helder J 91.80; J. Stipperiaan te Schagen 50; J. J. A. Carpentier *e Haarlem 43; H Visser te Leeuwarden 37 50; A. K. Pik te Barsinger- horn 34; S. Jonker te Anna-Paulowna f 25. Gevraagd werd door Fiege te Vinkenveen 47; A. Schrieber te Barsingerborn 68; J. Wester te Schagerbrug 2QÜ HOOG WATER IN GRONINGEN. Door den hevigen storm en de vele regen is het water in de provincie Groningen, dat gisteren goed daalde, in de omgeving van Slochteren met 3 c gestegen. Tal van huizen kunnen nog steeds dan met moeite worden bereikt. Ook in het Westerkwartier begint men last van het water te krijgen. In de buurt van Tolbert is het kanaal buiten zijn Oevers getreden. In de buurtschap Kreet is de weg naar school onbegaanbaar. SLAPEND HEILOO 1 Moet hedenmorgen vroeg gebeurd zijn. De electrische, die om 4.55 uur in den don keren morgen uit Alkmaar vertrok, reed in heerlijke vaart naar Amsterdam, een klein aantal mafferige passagiers meevoerende De Bergeroverweg was spoedig voorbij, de watervlakte aan den Westerweg lag rustig te wachten op een flinke nacht- en dag- vorsten, daar donkerde reeds het Heilooër- bosch. Een paar minuten nog en de trein stopte: Heiloo. De conducteur stapt met vasten tred op het perron en roept langs de wagons: Heiloo' Heiloo! Heiloo! Dan blijft hij stil staan, wat is hier gebeurd? Geen chef aanwezig, geen ander personeel ook! Heiloo slaapt! Slaapt in den vroegen, donkeren, regen- en wind- achtigen morgen. Oelukkig, de chef woont dichtbij. De con ducteur richt zijn schreden naar het stations gebouw en roept „den baas Deze verschijnt spoedig met slaperigen kop. En als hij den toestand verneemt, weet hij te vertellen, dat de dienstdoende chef hij zelf heeft verlof tijd en dag blijkbaar vergeten heeft. Een aangezien de afwezige ook de sleutels van het eigenlijke gebouw bij zich had, kan de trein niet „afgebeld" worden! Wat nu? De trein moet verder. En na eenig confereeren besluit men het er op te wa gen. Weliswaar zijn er Castricum weet na tuurlijk niets! onveilige signalen, maar dan maar alle voorzichtigheid betracht. En zoo kwam de trein met horten en stoo- ten en in langzaam tempo Castricum binnen rijden Heiloo sliep En dus kon men in Am sterdam waarschijnlijk het bordje gebruiken: „Trein 110. komt waarschijnlijk mi nuten te laat binnen." Omdat Heiloo sliept! NED. REISVEREENTGING. Afd. Alkmaar vergadert. De afd. Alkmaar der N.R.V. hield gister avond in de groote tooneelzaal van het Gul den Vlies haar eerste bijeenkomst in dit jaar, hetwelk den voorzitter in zijn kort wel komstwoord noopte, om de aanwezigen het beste voor 1932 te wenschen. Nadat de heer Vermeulen, voorzitter, en kele mededeelingen had gedaan en hij én den spreker van dezen avond, den heer Siets- ma én de declamatrice, mej. Bierman, wel kom had toegeroepen, begon de heer Sietsma met zijn reisbeschrijving naar Heidelberg, waar hij dezen zomer een weekje als N.R.V.- lid en in N.R.V.-verband had doorgebracht. Ongetwijfeld heeft de heer Sietsma dik wijls reis-causerieën gehoord en zal het hem opgevallen zijn, dat deze vertellingen wel eens langdradig en langdurig worden. Wel nu, hij heeft gemeend, dat een beknopt ver slag met de voornaamste punten voldoende zou zijn, om aan te toonen, wat men onder N.R.V.-hoede op gemakkelijke wijze kan zien Hij. heeft getracht, om duidelijk te maken wat zoo'n reisje voor genoegens biedt en zijn be doeling zal wel allereerst geweest zijn, om door zijn causerie anderen warm te maken voor zoo'n vacantie-uitstapje. De heer Sietsma is daar in alle opzichten vólkernen in geslaagd. Het mag dan waar zijn, dat de kiekjes dikwijls verre van scherp waren (ook de omstandigheid, dat de meeste er van gemaakt moesten worden bij donkere lucht en geen zonneschijn, zal daar niet vreemd aan zijn geweest), én door de vertel ling én door de foto's heeft iedere toehoorder zeer zeker een indruk kunnen krijgen van het vele schoone, dat Heidelberg en omgeving biedt. De heer Sietsma heeft bij verschillende cu riositeiten en merkwaardige bouwwerken meerdere historischefeiten en anecdotes ver teld, waardoor hij er in slaagde om zijn ver haal levendig te houden. Hij mag dan ook wel tevreden zijn over deze lezing! Na de pauze heeft de voor ons nog onbe- bekende mej. Bierman als „Maartje van West-Friesland" de aanwezigen nog een uur bezig gehouden met eenige vertellingen in het West-Friesche dialect Zij deed dit op zeer verdienstelijke wijze, zoo zelfs, dat al len „het bar pittig" vonden. Mej. Bierman had gezorgd voor een licht verteerbare kost, zoodat de heele zaal voort durend grinnikte van het lachen. Zonder een toegift kwam ze er dan ook niet af! Jammer voor ons, dat wij „krantenmen- schen" haar als 't ware moesten beloven, om een geschiedenis, die Maartje overkwam en die ze in vertrouwen vertelde, niet in de krant te vermelden. Ze zou, als ze het las, er verle gen om worden, zoo „verlegen mooi" was het! En weer bleek eens. dat een dialect nooit leelijk is; weer bleek eens, dat door een dia lect veelal beter de zeden en gewoonten van een streek weergegeven künnen worden, dan in een officieele taalweer bleek, dat een dia lect even zeker levendig en levend is! Mej. Bierman kreeg bloemen, haar aange boden door mej. Roldanus, nadat de voorzit ter haar en den vorigen spreker dank had ge bracht voor het gebodene. gedaan heeft, omdat daardoor ten slotte kan blijken wie het wel geweest is. Waar de j heer Jonker zich echter te juister tijd en plaats bevond, waar het feit geconstateerd werd, is er eenige reden om thans aan dit verzoek te voldoen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 16.30 uur licht £P_ FAILISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van C. Koopman Franszoon te Anna Paulowna R.c. Mr. H. M. Fruin. Cur. Mr. A. J M Leesberg, Alkmaar. WIE HET NIET OEWEEST IS. De heer J. Jonker, kapper alhier, verzoekt ons te melden, dat hij niet de schrijver is van het ingezondeii stuk, geteekend J. J., waarin de politie venveten werd, dat 3 agenten wei naast elkander op de fiets rijden, terwij' dit den burgers verboden wordt. In het algemeen voldoen wij niet aan ver zoeken te vermelden, dat iemand iet» niet MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 5 December. HET VREESELIJK AUTO-ONOEVAL OP 29 OCTOBER J.L. OP DEN HELDERSCHEN WEG ONDER BERGEN EN KOEDIJK. In den middag van 29 October had op den Helderschen weg nabij de gemeente Koedijk een vreeselijke en noodlottige aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijdster, de 9-jarige Neeltje Slotenmaker, die zich ge heel rechts van den weg bevond op een rij wiel en alstoen van achter met groote kracht werd aangereden door een achterop komen den auto, met het gevolg dat het meisje werd weggeslingerd en als toen zulke geweldige verwondingen bekwam aan het achterhoofd, dat de dood al zeer spoedig intrad. Ook de automobilist, die het ongeluk had veroor zaakt had dusdasige verwondingen bekomen, dat zijn toestand ernstig genoeg werd be schouwd om hem te doen overbrengen naar het ziekenhuis te Alkmaar, alwaar hij her stelde, terwijl hij thans ter zake het veroor zaken van den dood door schuld terecht stond. Het bleek te zijn de 30-jarige Gerar- dus J., bloemist te Anna Paulowna, en In deze zaak waren een 10-tal getuigen gedag vaard, waarvan dr. Hulst uit Leiden, die de sectie had verricht en een visum repertum had ingeleverd, doch zelf wegens ongesteld heid afwezig was. Verdachte werd verdedigd door mr. C. J. de Groot. Als eerste getuige werd gehoord het 10- jarige zusje van het gedooae meisje, ge naamd Maartje Slotenmaker, die zeer weinig kon verklaren omtrent het ongeluk. Haar zus werd aangereden en weggeslingerd en een heel eind verder had zij haar zien liggen op de grasberm. Voorts werd gehoord de heer G. J. Vis, landarbeider, die verklaarde, dat het om streeks licht en donker was en hij 2 meisjes op het rijwiel uit de richting Alkmaar zag aankomen, welke meisjes geheel rechts van den weg reden. Voort zag hij in groote vaart en op zonderlinge wijze achter de meisjes eer. auto aankomen. Hij dacht direct, dat loopt verkeerd en bijna dadelijk gebeurde de aan rijding. Hij liep terstond naar de.plaats van van het ongeval en sprak met het zusjé, iets verder lag de vernielde fiets en ongeveer 7 meter verder lag het lichaam van het aange reden meisje. Voorts merkte hij op, dat de auto werd voortgestuwd tegen een vrachtauto aan. Ge tuige was bij het meisje gebleven tot de gem.- veldwachter van Slooten van Koedijk kwam. De auto reed heel hard, zei getuige nog. Als stukken van ov^rtpiging waren ter zit ting aanwezig het zwaar beschadigde nog gloednieuwe rijwiel en een haarspeldje van net overleden meisje. Tot getuige Vis richtte de verdediger eenige vragen met betrekking tot zijn waarnemings vermogen vanaf de plaats waarop hij stond in de schuur van den heer Zwaag. Het was echter geen schuur, maar zooals de Frie zen zeggen: een jester of in 't N.-Hol- landsch een melkhok, dus was het uitzicht voor getuige vrij. Getuige had nog opgemerkt, dat het rijwiel van het aangereden meisje zich vóór de aan rijding iets voorbij het rijwiel van haar zusje bevond. Het was nog dag, toen het on geval plaats greep. Vervolgens verscheen de heer P. Zwaag, veehouder, wonende onder de gemeente Ber gen, die op den bewusten tijd in 't melkhok zat te melken en had gezien twee auto's in snelle vaart, vreeselijk hard, uit de richting Alk maar komend en daarvoor twee meisjes op een rijwiel, rechts van den weg en schuin voor elkander. Dat de tweede auto het vooroprij dende meisje aanreed, had get. niet gezien, maar de bestuurder gooide het stuur om, met het ge volg dat deze wagen tegen den vrachtauto van den heer Vis aanreed, dat had getuige wel opgemerkt. Getuige Zwaag had ook bloedvlekken gezien bij de tramrails. De heer P. Oly, sigarenmaker te Alkmaar, reed destijds per rijwiel in de richting Alk maar en had de twee in razende vaart voort snellende auto's gezien en ook de twee meisjes bespeurd maar de aanrijding had hij niet kunnen waarnemen, omdat 'alles al voorbij was. Later had hij een plas bloed geZies. Het meisje kende hij niet. De auto, die het meisje moet hebben aangereden, had getuige iets meer naar rechts zien schuiven. Getuige Cornelis Spaan, expediteur te Z. en N. Schermer, had te Castricum zijn vracht auto gemist. Deze bleek gestolen te zijn door zekeren A. v. Huysteden en deze persoon was de bestuurder van den eersten auto, die vóór den wagen van verdachte reed. Deze auto dief is later opgespoord en werd thans ook gehoord als getuige. Gemelde Huysteden, wonende te Beverwijk, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Haarlem, verklaarde, dat hij op 29 October met zijn kameraad de Meijer te Castricum een vrachtauto had „gegapt" Het was een versnellingswagen, geen ouwe ford. De auto stond voor het café van Borst. Getuige is er mede naar Alkmaar en daarna den Helder schen weg opgereden. Hij reed 60 a 70 kilo meter. Voorts had hij niets bijzonders opge merkt. Hij is weer naar Beverwijk terugge keerd Hij onderging thans 10 dagen hechte nis straf voor een ander delict. De heer KI. Walen, wonende te Bergen had een tweetal auto's uit de richting Alk maar zien komen, kort achter elkaar en rij dende met groote snelheid. Hij hoorde een klap, doch wist niet welke auto dit veroor zaakte. Van den eersten auto had hij het nummer genoteerd, doch de tweede auto had hij met verder zien komen. Hierop had het verhoor plaats van ver- dachte, die erkende op tijd en plaats vermeld, aldaar te hebben gereden. Hij reed met be hoorlijken gang. Chauffeerde pl.m. 2 V, jaar alkmaar M IENT2^/ De snelheid schatte verdachte op 70 a 75 K.M. Hij had bij de spoorboomen te Alkmaar stil gestaan achter een vrachtauto (Huyste den met zijn gestolen wagen). Verdachte had een glas bier gedronken in het café van Hóutkooper op de Laat te Alk maar. Hij drinkt zelden sterken drask en in het café is men van meening, dat hij wel het glas bier had besteld, doch niet had opge dronken. Hij had de meisjes op de fiets niet eerder opgemerkt, als toen de eerste auto haar had gepasseerd. Waarom nam u toen geen maatregelen, vroeg de president. Dat deed ik, beweerde verdachte, ik remde, maar het meisje maakte een zwenking naar links. Ook viel het mij op, dat de meisjes met elkander praatten en in het gezicht keken De president noemde een snelheid van 55 K.M. bij het nemen van een S bocht veel te snel en te roekeloos. Na de aanrijding is ver dachte tegen een vrachtauto aangebotst en kwam zijn wagen omgedraaid op den weg te staan. Het bleek, dat verdachte in de maand Sep tember onder Anna Paulowna met een auto in een sloot had gezeten. Hij ontkende overigens aan het ongeluk eenige schuld te hebben. De 10-jarige Maartje Slotemaker, desge vraagd, verklaarde alsnog, dat haar zusje niet naar links was gezwenkt, wel iets naar voren was gereden. Zij ging juist meer naar den grasberm. Het meisje bleef beslist bij deze verklaring. Requisitoir. De officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, uitte bij den aanvang van zijn requisi toir een woord van deernis met het slacht offer en haar betrekkingen, ging daarop in bijzonderheden het verkeersdrama nog eens na en vestigde de aandacht op het verweer middel van verdachte, dat het meisje een on verwachte zwenking naar links-zou hebben gemaakt, hoewel duidelijk was, dat hij in deze verdediging geheel alleen stond. Van een reflexbeweging bij nadering van auto's was hier geen sprake. Het meisje toch hoorde den auto aankomen en reed juist vóór haar zusje meer naar rechts. De officier schakelde dit verweer van ver dachte uit en ontwikkelde successievelijk de elementen, die wezen op de schuld van ver dachte. In de eerste plaats de groote snel heid door getuigen waargenomen, voorts dat hij door den voorgaanden auto, zooals hij zelf had erkend, de meisjes niet had gezien en hij niet bij machte was, tijdig de noodige maatregelen te nemen. Het was beslist on- noodig om tegen dit meisje aan te rijden, omdat de weg breed genoeg is. Daardoor kon wonden vastgesteld, dat verdachte on voorzichtig en roekeloos had gereden. Daarop besprak de officier de funeste ge volgen van deze roekeloosheid, en ging na op welke wreede wijze het ongelukkige meis je letterlijk was vernield. Het was opgeno men tot een manshoogte en met vreeselijk geweld neergesmakt, de achterschedel was verpletterd. Een en ander was in het rapport van dr. Hulst neergelegd. Ook de toestand van het rijtuig van ver dachte na de aanrijding (de officier had een en ander persoonlijk in oogenschouw ge nomen) getuigde van de kracht waarmede deze aanrijding had plaats gevonden. De officier releveerde de steeds toenemen de ernstige ongevallen door dergelijke roeke loosheden veroorzaakt, die eer. krachtig op treden noodzakelijk maken en eindigde tegen verdachte te requireeren twee maanden principale hechtenis. Mr. de Groot opende zijn uitvoerige pleit rede met een betuiging van deelneming aan het zoo zwaar getroffen gezin van de fami'ie Slotemaker, mede namens den verdachte, die vermoedelijk zulks aan verdediger had1 opgedragen. Pleiter stelde daarop in het licht, dat een buitengewoon noodlottig toeval, zooals blijkt uit het rapport van dr. Hulst, de oorzaak is geweest van den dood van het meisje. Voorts twijfelde pleiter aan het causaal verband tusschen de aanrijding en de tenlaste gelegde dood door schuld. Volgens pleiters meening was het alleen de verdachte, die met juistheid kon beoordeelen, hoe het gebeurde zich had afgespeeld. Verdachte kon door den voorgaanden auto niet juist waarnemen, wat zich rechts van den weg achter dien auto bevond. Het rechts houden van de bocht is ver dachte in dit geval noodlottig geweest. Onmogelijk noemde pleiter het om met een snelheid van 70 kilometer zonder eevaar een dergelijke bocht te nemen. Ook bestreed pleiter uitvoerig het tweede punt der telastelegging, dat verdachte roeke loos en onvoorzichtig en onnoodig deze aan rijding had veroorzaakt en vestigde de aan dacht op het gevaar, veroorzaakt op den ver keersweg door wielrijders, die naast elkaar rijden. Bij ervaring wist pleiter, welk een zuiging ..n..wor^en uitgeoefend door een snel voor bijrijdend voertuig. Voorzichtig moest men voorts zijn met een negatieve verklaring, als bijvoorbeeld afge legd door het jongere zusje, welk idee door pleiter nader werd uitgewerkt. Vast stond ook, dat de verdachte zich stipt had gehouden aan de regels van het verkeer. De ernst van de aanrijding mocht niet wor- -®1 afgemeten naar den toestand van het rijtuig. Bovendien mocht men niet vergeten, dat ook verdachte ernstig werd getroffen door deze aanrijding. ^?or,^e getuigenverklaringen was niet met juistheid vast te stellen, hoe zich dit ongeval had toegedragen Wat de schuldvraag betrof, haalde verde diger professor Simons aan en eindigde zijn pleidooi met vrijspraak te concludeeren voor zijn cliënt. E>e officier repliceerde op verschillende punten in het pleidooi en werd door pleiter beantwoord. Uitspraak de volgende week. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Tou- Iouse. Laagste barometerstand 726.8 te Nor- °Verwachting, geldig tot den avond van 7 Januari: Meest krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt; regen buien; weinig verandering in temperatuur. Overzicht. In het groote lage-druk-gebied in het Noordwesten vormde zich een zeer diepe kern, die naar de Noorsche kust trok, terwijl een volgende ten Zuidwesten van Ierland zichtbaar wordt, zoodat de warme lucht- strooming voorloopig nog toeneemt. Het, stormt uit Zuidwest aan het Kanaal en de Noordzee, en de Zuidelijke winden verdreven de vorst geheel uit Duitschland en drongen reeds tot halverwege Zweden door. Alleen in het Noorden en in Finland bleef de vorst nog zeer streng. Behalve in Spanje waar fraai weer met lichte nachtvorst in het bin nenland voorkomt is overal de lucht betrqk- ken en valt neerslag het meest in Ierland en Zweden. DE MOORD OP NOTARIS COURRECH STAAL. Tegen verdachte's vrouw negen maanden geëischt wegens heling. Gistermiddag heeft de Utrechtsche recht bank de zaak behandeld tegen de vrouw van den in Woerden wonenden landbouwer, die in Nov. jl. notaris Courrech Staal te Gorin- chem vermoordde. Zijn vrouw had zich we gens heling te verantwoorden. Verdachte ontkende. Zij verklaarde bank biljetten, die haar man van dit misdrijf had meegebracht, zonder natellen te hebben ver brand en in een kapokmatras slechts 200 te hebben genaaid, die niet van deze zaak af komstig waren. Men herinnert zich, dat cir ca/5700 werd buitgemaakt, waarvan later 4800 in een matras zijn teruggevonden. Na langdurig getuigenverhoor, waarbij de heer Van Ledden Hulsebosch o.a. mededeel de, geen sporen van bankpapier in de asch van de kachel te hebben gevonden en waarbij de man van verdachte ontkende de 4800, in verschillende pakjes verdeeld, in de ma tras te hebben verstopt, zooals ze er later zijn uitgehaald, eischte de officier van justi tie een gevangenisstraf van negen maanden onder aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. EEN VECHTPARTIJ MET EEN VOORGESCHIEDENIS. Voor de rechtbank stond, heden terecht de 28-jarige chauffeur J. E. P., die in den nacht van 4 op 5 Augustus een vroegeren kennis van hem, zekeren O. met een mes zou hebben gestoken. O. werd niet ernstig gewond en herstelde tamelijk spoedig. Eenigen tijd later werd hij echter door een auto aangereden, zijn been werd verbrijzeld, zoodat hij niet als kroongetuige kon fungeeren. Deze gebeurte nis, die zfch afspeelde in donker Amsterdam, heeft een voorgeschiedenis. Op zekeren dag werd ingebroken in een perceel op den Singel waar 700.werd buitgemaakt. Naar aan leiding van deze inbraak werd iemand ge arresteerd, die echter ontkende doch geen vol doende alibi kon bewijzen. Eenigen tijd later werden twee andere verdachten aangehouden, terwijl de eerste vrij werd gelaten. Volgens P. zou hierin O. de hand hebben gehad en de politie hebben ingelicht. Toen O. hoorde, dat P. hem voor „loenenaar" (verrader) uit maakte, ging hij op den laten avond van 4 Augustus naar P. om hem hiervan reken schap te vragen, een vechtpartij met het be kende resultaat was het gevolg. Verdachte verklaarde in drift te hebben ge handeld en zeker niet de bedoeling te hebben gehad om te dooden of zwaar te verwonden. In een uitvoerig requisitoir ging de Offi cier van Justitie Mr van Arkel de voorge schiedenis van deze zaak na. De getroffene was reeds vóór het gebeurde bij de politie ge komen om bescherming te vragen, daar P. op hem loerde. Verd. staat zeer ongunstig be kend, hij wordt verdacht van souteneurschap en is direct met het mes klaar. In verband hiermede en met het oog op de generale pre ventie eischte spr. een gevangenisstraf van vier jaren. (Kreten op de dicht bezette tribune). De verdediger vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. OPLICHTING VAN BIJNA 70.000. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben gisteren drie mannen terechtgestaan, die zich hebben schuldig gemaakt aan oplich- ting van een bekend bewoner van de Maas- v..rï'e rï°or de manipulaties van dit drie tal bijna 70.000 heeft verloren. De eerste verdachte, een 35-jarige koop man, heeft dezen Rotterdammer in ongeveer vijf jaar tijd weten op te lichten voor 65 a 70.000. In 1926 was hij komen vertellen, dat hij lang werkloos was geweest, maar dat hij nu een betrekking als kellner kon krijgen, v oor zijn uitrusting had hij evenwel geld noodig. Hij had het adres van den philan- troop gekregen van een man, die zich Koen Heyer noemde. Het geld voor de uitrusting kreeg hij en daarna heeft hij voortdurend geld van den weldadigen man ontvangen, zoodra hij er maar om vroeg. Hij kreeg op den duur zooveel geld, dat hij een paar villa's in Domburg kon koopen. Tenslotte kwam de koopman vertellen, dat zijn tante

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2