WAT KIKKER KAREL EN TUIMELT JE BELEEFDEN £xwd: en Juin&ouux een nieuwe industrie gevestigd, n.1. het ma ken van vischmeel en het drogen van garna len Verwacht mag worden, dat in 1932 de Zuiderzee afgesloten zal zijn. Dit geeft Den Helder de kans zich als visschershaven met zijn nevenbedrijven verder te ontwikkelen. Een krachtige medewerking der overheid zal daarvoor echter niet gemist kunnen worden. Middenstand. De resultaten zijn weinig bemoedigend. In het algemeen zijn de vakken, die weinig voorraden behoeven, er het allerbeste aan toe, hoewel echter ook daarin de ongunst der tijden zich afteekent door mindere ont vangsten. Als groot bezwaar blijft de winkelier de onmogelijkheid gevoelen om tot vermindering der algemeene onkosten te geraken, daar de uitgaven voor gas, electra, waterverbruik, salarissen, vrachten en vooral ook de belas tingen en reclame, geen centime daalden, zoodat bij een gelijkblijvenden stukomzet de verkoopprijs niet voldoende aan den inkoop prijs kan aansluiten. Algemeen is men van gevoelen, dat rijk, provincie en gemeente nog te veel leven in de sfeer der boomperiode, terwijl hetzelfde van de monopolistische particuliere bedrijven dient te worden gezegd. Het Bouwbedrijf. Ook het bouwbedrijf ontkomt niet aan de nadeelen van de buitengewoon moeilijke tij den, zij het dan ook dat dit als beschut bedrijf niet in de voorste rij wordt aangetroffen. Alhoewel in het vorige jaar nog van een betrekkelijk gunstigen toestand gesproken kon worden, komt thans ook hierin een ken tering. Waar de ervaring heeft geleerd, dat genoemd bedrijf later dan andere de gevol gen van maatschappelijken teruggang onder vindt, kan vrij zeker worden aangenomen, dat voor het bouwbedrijf het ergste nog moet komen. Kenmerkend zijn de aannemingscijfers, die, vergeleken met het voorafgaande jaar, een teruggang van ruim 17 pCt., of ruim 34 millioen gulden, doen zien. Een ongekend scherpe concurrentie heeft zich in den loop van dit jaar op zeer ongun stige wijze doen kennen en de bedrijfsmoge- lijkheden ernstig aangetast. Het prijspeil van vele bouwmaterialen be weegt zich ongeveer op het niveau van vóór den oorlog. De werkloosheidscijfers, hoewel boven de normale verhouding uitgaande met ongeveer 30 pCt., geven geen aanleiding tot pessimis me. De huidige toestand in het bouwbedrijf in Hollands Noorderkwartier kan, dank zij het blijvend initiatief van eigenbouwers en het vrij groote aantal in uitvoering zijnde wer ken, als tamelijk gunstig worden beschouwd. De Zuiderzeewerken, waaraan in September 4904 arbeiders werk zaam waren, tegen 5136 in 1930 werden met kracht voortgezet. In het afgeloopen jaar werd in den Wie- ringermeerpolder een oppervlakte van 11400 H A. ontgonnen. Het geheele jaar door vonden er ruim 2000 arbeiders regelmatig werk. Het gemiddeld verdiende uurloon varieer de van ongeveer 50 tot 59 cent. Handel en industrie vonden in den nieu wen polder een ruim afzetgebied. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat ook de binnen het gebied der Kamer ge vestigde industrieele- en handelszaken een belangrijk aandeel in de leveringen aan den Wieringermeerpolder hebben gehad. In het eerste kerndorp bij Sluis I kwamen reeds 20 woningen geheel gereed, terwijl ter plaatse nog ruim 80 woningen in aanbouw zijn. In het dorp bij Sluis III zijn ruim 100 woningen in aanbouw. Bereids werden 20 groote landbouwschu- ren gesticht en gedeeltelijk in gebruik geno men, terwijl met den bouw van 33 schuren deze maand wordt aangevangen. Daarenboven verrijzen bij de landbouw- schuren arbeiderswoningen, waarvan er reeds 100 zijn aanbesteed. Begin 1932 zal met de uitgifte van bouw- perceelen in erfpacht voor neringdoenden en klein-industrieelen worden aangevangen. Westfriesche kanalen Het jaar 1931 was voor de Westfriesche Kanaalvereeniging in hoofdzaak een jaar van afwachten, hoe de door de regeering en de Staten dezer provincie goedgekeurde plan nen zouden worden ten uitvoer gebracht. Uit den aard der zaak vordert de voorbereiding van die werken geruimen tijd. In de pers duiken zoo nu en dan berichten op van personen die de kanalisatie met het oog op het toenemend autoverkeer meenen te moeten ontraden. Inderdaad zal het auto verkeer in de naaste toekomst groote afme tingen aannemen, doch daarnaast zal voor het massale vervoer de vaarweg in ons land steeds noodig blijven. Het verkeer door het Groot Noordhollandsch Kanaal liep zelfs bij de huidige malaise en sterk verbeterde land wegen ook geenszins achteruit, doch vooruit en het respectabele aantal van bijna 57.000 schepen, dat in 1930 de vlotbrug te Alkmaar passeerde, wijst ook allerminst op een afna me der binnenscheepvaart in ons district Uic het voorafgaande blijkt wel, zoo ging spr. voort, dat het jaar 1931 voor het be drijfsleven verre van rooskleurig is geweest Ook in ander opzicht heeft dit jaar zijn droe ve sporen achtergelaten. De Kamer verloor n.1. twee leden door den dood, de heeren D H. Grunwald en B. G. G. König. Zij hebben zich naar beste krachten gegeven voor den arbeid, die op hun schouders werd gelegd. \an de in het District der Kamer overle denen noemde spr. nog de burgemeesters der gemeenten De Rijp en Nieuwe Niedorp, de heeren P. A. Romijn en A. Visser, met wie de Kamer steeds prettig mocht samenwer ken. Medewerking der gemeenten Het verheugde spr., dat de besturen der gemeenten er geleidelijk meer toe overgaan betreffende economische vraagstukken advies bij de Kamer in te winnen. Toch blijven er nog altijd vele waaronder groote gemeen ten zelfs die blijkbaar nog niet. althans op al te bescheiden wijze, gebruik maken van art. 12 van de wet op de Kamers van Koop handel. Volgden alle gemeentebesturen het lof waardig voorbeeld van de gemeente Alk maar, die vrijwel steeds advies inwint, dan zou de arbeid der Kamer ongetwijfeld nog doeltreffender kunnen zijn. Inlichtingendienst. Opmerkelijk is het. dat. nu vele bedrijven door de tijdsomstandigheden de bakens moe ten verzetten, ontzettend veel aanvragen om handelsinlichtingen de Kamer bereiken. Bij na zonder uitzondering heeft de Kamer al deze aanvragers kosteloos van advies kun nen dienen. Ook het Handelsregister bleef een vraag baak voor velen, zoodat het totaal aantal ter inzage verstrekte dossiers sedert de wet telijke instelling van dit register bijna 37.000 bedraagt. Voor den arbeid, dien de commissies weder geheel belangloos hebben willen verrichten, is de Kamer zeer erkentelijk. Vooral voor de Verkeerscommissie en de Handelscommissie is nog een groote taak weggelegd. Nog zeer veel is er te verbeteren aan de wegen in Noordhollands Noorderkwartier. Spr. wees hierbij op de verbindingen in de omgeving van Schagen, Groot-Schermer, Graft en De Rijp. Het vraagstuk van de bruggen over het Groot Noordhollandsch Kanaal is een schre de nader tot zijn oplossing geraakt door de gevallen beslissing tot het maken van een nieuwe brug te Stolpen en het herstellen van de vlotbrug te 't Zand. De verbindingen met den nieuwen Wieringermeerpolder zullen vooral ook aandacht vragen De cursus voor de opleiding van winkel personeel die op initiatief der Kamer is op gericht, telt circa 100 leerlingen. Jammer is het, dat de gemeente Alkmaar in hare laat ste raadsvergadering besloot daaraan zulk een gering subsidie te verleenen, dat het voortbestaan er van min of meer bedreigd wordt. Een woord van dank richtte spr. tot den secretaris, die met zijn staf welke door het uit bezuinigingsoverwegingen niet vervuld worden van de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. v. Willigen, aanmerkelijk is ingekrompen de werkzaamheden op zeer lofwaardige wijze het hoofd wist te bie den. Tenslotte wenschte spr. de leden in zaken en huiselijken kring een nieuw jaar van voorspoed, vrede en geluk toe. Aan het slot zijner rede las de heer Arntz nog een uitvoerige lijst voor van de handels belemmeringen. welke in den loop van 1931 door de verschillende staten der geheele we reld werden uitgevaardigd. Een zeer belang rijke lijst, welker samenstelling ongetwijfeld een tijdroovend werk is geweest, dat door den handel wel op de juiste waarde zal wor den geschat. PROEVEN TER BESTRIJDING VAN RATTEN MET ZELIOPASTA IN 1931. (Vervolg). Proeven ter bestrijding van het „knoppen" of knolvoet in de kool, genomen door de Com missie van Correspondenten van den Plantenziektenkundi- gendienst „Kring Langendijk". Op verschillende plaatsen werden proeven genomen ter bestrijding van knolvoet. Naar aanleding van een artikeltje in het „Tijdschrift over Plantenziekten", waarin uitkwam, dat men in het buiten land met betrekkelijk geringe hoeveel heden versch geblu hte kalk ze. goede resultaten had, werd besloten, ook deze proeven door de commissie te doen plaats vinden. Naast ongebluschte kalk werd nog gebruik gemaakt van kalk stikstof, die daarvoor gratis was ter be schikking gesteld en verder nog een proef genomen met de reeds veel be proefde ontsmettingsmiddelen van de N. V. „Defa" nl. Uspulun. Wel was reeds besloten, geen gebruik meer te maken van dit middel, als zijn de onbruikbaar (voor dit doel), maar op verzoek van den importeur, heeft de heer Hazeloop nogmaals een proef er mede genomen. In Sint-Pancras, Obdam en Koedijk ging men als volgt tewerk: 1 snees kreeg 125 K G versch ge- bluschte kalk. 1 snees kreeg 25 K G. kalkstikstof. 1 snees bleef onbehandeld. Verschillen ten opzichte van knolvoet konden niet,worden vastgesteld. Overal op den akker kwamen zeer geringe ver schijnselen van knolvoet voor. Tengevol ge van het niet voldoende optreden der ziekte konden dus geen cijfers worden gemaakt. Dit verschijnsel doet zich bij h.t nemen van proeven zeer veel voor. Ten opzichte van den groei kon men opmerken, dat het met kalkstikstof be handelde deel veelal beter stond dan het met kalk behandelde en het onbehandel de. Soms was men van meening, dat de kalkgift remmend werkte op den groei. T'alk. tikstof gaf in het algemeen betere opbrengsten. In een geval (bij vroeg gele) was, de kool op het met kalkstik stof behandelde eerder oogstbaar. Proef tegen knolvoet bij den heer Dignum te Noordscharwoude. De opper vlakte bedroeg een kleine bunder. Op de plaats zelf is 4000 K G. ongebluschte kalk geblu.icht, terstond uitgestrooid en goed met eggen ingewerkt. Ongeveer 10 dagen later zijn 12000 planten (zuurkoolwitte) uitgeplant. Op twee plaatsen van het terein is een gedeelte onbehandeld ge bleven. Elk ter grootte van een kleine snees. De algemeene ndruk is, dat hier de versch gebluschte kalk goed geholpen heeft. Niet dat alle planten vrij bleven van knop, daarvoor was de verdeeling van de kalk in den grond onvoldoende. Maar toch brachten 5/6 deel der planten het tot een redelijk product Bij het snijden zijn honderde planten over het geheele veld opgetrokken waarbij bleek, dat vele vrij waren van knobbels. Andere hadden slechts kleine gezwellen. Langs de greppels kwam aet meeste knpp voor Op de onbehandelde gedeelten is geen enkele plant vrij gebleven. 5/6 deel leed in heel erge mate aan knolvoet en kool is van deze deelen niet gesneden. Het grondmonster dat van tevoren ge nomen was bevatte absolut geen kool zure kalk. Proef tegen knolvoet bij den heer P. Bekker te Noordscharwoude. De te gebruiken planten waren geteeld op een gezonde plantenbaan en den 9en Juni '31, uitgeplant op de volgende wijze: A 7 regels werden ongeveer 1 week voor het planten op den grond bespoten tnet een oplossing van een „pasta" die zwavelkoolstof bevatte. Hier werd dus de grond bespoten. B. 5 regels kregen 1/4 L. 1/4 Uspu- lunoplossing in het plantgat. Verder werden deze planten op de gewone wijze geplant. C. 5 regels. Het onderste deel der stengels en de wortels der planten w er den voor het planten gedoopt in een mengsel van 1/3 klei, 1/3 koemest en 1/3 Uspulur,oplossing, 1/4 Daarna ge woon geplant. D. 5 regels. De planten worden na het planten begoten met 1/4 L. Uspulunop- lossing 1/4 E. 5 regels. De planten werden voor het planten gedoopt als in C. en 14 dagen daarna gegoten als bij D F. 5 regels. Onbehandeld. Deze proef is tweemaal herhaald. Hoe vreemd het ook klinken moge, toch kan met zekerheid worden medege deeld, dat reeds 14 dagen na het uit- planten verschillen waren op te merken. Het met pasta bespoten deel stak zeer gunstig af bij het overige deel van den akker en die voorsprong heeft het be houden tot het najaar toe. De gedeelten, waar een begieting was toegepast hadden aanvankelijk een heele toer en ware,- achter bij de onbehandel de en gedoopte. Vooral waar gegoten was voor het planten kwam dit sterk tot uiting. M. i. verdient het geen aan beveling deze methode opnieuw toe te passen. Gedurende den zomer zijn de perceelen geregeld geinspecteerd geworden. Knol- voetverschijnselen deden zich niet voor. Na het snijden der kool zijn de struiken uitgetrokken en gecontroleerd, waarbij op te merken viel, dat het pastagedeel te rij was van knolvoet. De overige per ceelen vertoonden verschijnselen van de ziekte echter zeer onbeduidend. Wij zouden niet durven beweren, dat het onbehandelde deel sterker was aange tast. De cijfers waren als volgt: No. 1. 7 regels, behandeld mét pasta. Opbrengst 300 K.G. No. 2. 5 regels, 1/4 L. Uspulun voor het platen, 145 K.G. No. 3. 5 regels, gedoopt in Uspulun en klei en mest, 155 K.G. No. 4. 5 regels, 1/4 L. Uspulun na het planten, 150 K.G. No. 5. 5 regels, gedoopt als in 3.14 da gen later 1/4 Uspulun, 140 K.G. No. 6. 5 regels. Onbehandeld. No. 7. 5 regels, 1/4 Uspulun voor het planten, 150 KG. No. 8. 5 regels, gedoopt in Uspulun, klei en mest, 130 K.G. No. 9. 5 regels, 1/4 L. Uspulun na het planten, 158 K.G. No. 10. 5 regels, gedoopt als 3.14 dagen later 1/4 L. Uspulun, 205 K.G. No. 11. 5 regels, onbehandeld. De volgende proef, waarvan we het schema laten volgen is genomen op den proeftuin „Kennemerland" en stond on der toezicht van den heer Hazeloop. Behandeling Aantal Aantal Percen- plan- knol- tage ten voeten knolvoet Usplun in de plant- gaten 120 11 9.1 Gedoopt in Uspulun 180 35 19.4 Gedoopt en begoten 180 28 14.4 Begoten direct na na het planten 180 30 16.6 Onbehandeld 130 55 30 Voor het doopen der wortels in Usplun werd gebruikt een soort brei, bestaande uit 1/3 deel koemest, 1/3 deel klei en 1/3 deel Uspulun-oplossing van 1/4 procent. Voor het begieten werd alleen een scheutje van deze oplossing toegediend na het planten. Als de platen gedoopt werden en bego ten had de begieting plaats omstreeks veertien dagen na het planten. Uspulun in de plantgaten beteekent, dat de oplossing van 1/4 procent Uspulun in de plantgleuf werd gegoten voor dat de plant werd gepoot. Zooals men ziet, heeft men hier weer zeer goede resultaten door het gebruik van Uspulun. Dit is echten- wel meer voorgekomen. Zie daarvoor de verslagen van de commissie van het jaar 1929. Proeven van de commissie van correspondenten van d- Plan- tenziektenkundigen dienst „Kring Langendijk" tegen de draaihartigheid in de kool. Proe.ven met bespuitingen met zeepspi.ritu8. Deze proeven werden genomen in ver band met de gunstige resultaten die ir. Spithorst gedurende een zomer met dit zelfde middel verkregen beeft tusschen Hoorn en Enkhuizen. Gebleken is toen, dat in dat jaar een wekelijksche behan deling met dit middel geschikt was, om de draaihartigheid behoorlijk te be strijden. Onze proeven zijn nu, om te onderzoe ken, of in andere jaren gelijke resultaten zouden worden verkregen. (Ook vorige jaren zijn deze proeven genomen, veelal met minder gunstig resultaat). Ook was het de bedoelint, te zien, of dezelfde resuLaten aan den Langendijk te krijgen waren en ook, of misschien een 2 of 3 wekelijksche bespuiting met hetzelfde middel nog voldoende voordee- len zou opleveren. De proeven werden genomen te St. Pancras bij den heer A. Schuur, te Broek op Langendijk bij den heer P. Glas, te Zuidscharwoude bij den heer P. Berk hout (onder toezicht van den heer L. Mallekote) en te Obdam bij den heer P. Groenland. Volgens het proefplan zou de proef reeds beginnen op de plantenbaan, waar op het eind van Mei een deel met zeep- spiritus -zou worden besproeid, een an der gedeelte echter niet, De planten van dit andere deel zouden ook verder onbe handeld blijven voor controle. Bij het uitplanten zouden a'le planten behalve deze laatstbedoelde controle planten, voor het uitpoten in de zeep- spiritusoplossing bestaande uit 2 K.G. groene zeep, en 1 Liter spiritus, worden gedoopt. De uitplanting zou plaats heb ben in regels dwars over de akkers en wel 10 regels voor elk perceel. De kop- einden zouden buiten de proef vallen, maar toch elke week een bespuiting krijgen, omdat die kopeinden dikwijls sterk door de kwaal worden aangetast. Vervolgens zou het eerste perceel on behandeld blijven, het tweed1 elke week, het derde elke twee weken en het 4e elke drie weken worden bespoten. Deze behandeling zou in gelijke volgorde zoo dikwijls worden herhaeld, als de lengte va. den akker zou toelaten. Kortheid- halve zullen we alleen de behaalde re sultaten opgeven, anders lou ons ver slag te lang worden. Op het perceel van den heer P. Berk hout te Zuidscharwoude waren de eind cijfers als volgt: Behandeling der planten: Onbehandeld. Totaal aantal behandel de planten 878, aantal draaiers 120, per centage draaiers 13.6 Elke week gesproeid. Totaal aantal behandelde planten 643, aantal draaiers 23, percentage draaiers 3.6 Elke twee weken gesproeid, totaal aantal behandelde planten 588, aantal draaiers 42, percentage 7.1 Elke drie weken gesproeid, totaal aan tal behandelde planten 543, aantal draaiers 56, percentage draaiers 10.3 Kopeinde elke week gesproeid, totaal aantal behandlde planten 223, aantal draaiers 17, percentage draaiers 7.6 Hier waren de uitkomsten van de be spuitingen dus tamelijk goed te noemen. Ook op het volgende proefve,d, name lijk bij den lieer Schuur te Sint-Pancras zijn, hoewel wat onregelmatiger toch in hoofdzaak te vergelijken bij de hier boven gegeven cijfers. Opgemerkt moet hierbij nog worden, dat op dit veld vele draaihartige planten later vergroeiden en daarom zijn ook twee tellingen uitge voerd. Hier zal echter alleen rekening gehouden worden met de eerste telling Behandeling totaal aantal percen- der planten aantal draaiers tage planten draaiers elke week gesproeid 840 47 5.6 elke 2 weken gesproeid 860 69 8 Elke 3 weken gesproeid 860 81 9.4 Onbehandeld 840 84 10 Zooais men ziet, is ook hier weer het voordeel van een wekelijksche bespui ting waar te nemen. Hetzelfde kan onge veer ook gezegd worden van het laatste, nu volgende proefveld, waar het welis waar een onregelmatigheid is, dat de on behandelde perceelen tezamen een zeer gering aantal draaiers opleverden. Het verschil tusschen een wekelijksche, een twee-wekelijksche en een drie-wekelijk- sche bespuiting komt echter toch nog naar voren. Dit perceel was gelegen ln Opdam bij den heer Groenland. Behandeling totaal aantal percen- der plantei. aantal draaiers tage planten draaiers Elke week gesproeid 10ÉO 82 5 Elke 2 weken gesproeid 1620 103 6.3 Elke 3 weken gesproeid 1620 117 7.1 Onbehandeld 1620 100 6.1 De verslagen van deze proeven tegen de draaihartigheid zijn zeer verkort weergegeven, wie er meer van zou willen weten, kan zich te allen tijde wenden tot den secretaris of tot een van de leden der commissie. Ten slotte rest ons nog te vertellen, dat evenals vorige jaren, ook nu weer spuitproeven genomen zijn door de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft. Het is wel jammer, dat deze instelling, die zich nu eenige jaren moeite noch kosten heeft ontzien om een goed middel tegen de draaihartigheid te vinden, evenmin als wij >eel veel verder is gekomen. Het zou toch voor den tuinbouw in onze con treien een uitkomst zijn, als een goed middel tegen deze kwaal gevonden werd. Vorige jaren werd door deze fabriek gespoten met drie verschillende midde len. Dit jaar is echter slechts met een van die middelen gespoten De cijfers van een paar dier proeven laten we hier volgen. Proefveld van den heer Biersteker te St Pancras. Iedere week bespoten 288 planten, 9 diaaiers, 3 Iedere 2 weken bespoten 288 planten, 4 draaiers, 2 Iedere 3 weken bespoten 288 planten, 11 draaiers, 4 Controle 288 planten, 26 draaiers, 9 Proefveld bij den heer Groen te Sint- Pancras. Iedere week 140 planten, 1 draaier, 1 Iedere 2 weken 140 planten, 3 draaiers, 2 Iedere 3 weken 140 planten, 6 draaiers, 4 Controle 140 planten, 14 draaiers, 10 Nu zullen we nog een proef laten vol gen, waar eens veel draaiers voorkwa men nl. bij den heer de Geus te Sint- Pancras. Iedere week 154 planten, 70 draaiers, 45 Iedere 2 weken 143 planten, 64 draaiers, 45 Iedere 3 weken 154 planten, 71 draaiers, 46 Controle 276 planten, 166 draaiers, 60 Hoewel er ook hier wel een winst is ten voordeele van de wekelijksche be spuiting zijn de getallen toch zeer gril lig, in sommige gevallen is er niet veel verschil tusschen een wekelijksche en een driewekelijksche bespuiting. Dit kan wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat Irer met een kleefstof gespoten wordt (waarvan c^e samenstelling natuurlijk nog geheim is). We hopen, dat het ons nog eens geluk ken zal een goed middel tegen de draai hartigheid te vinden. De proeven in deze richting worden "door onze commissie voortgezet. De Secretaris, Sint-Pancras. VAN HERWIJNEN. PROTESTVERGADERING VAN L ANDPACHTERS. Te Groningen is gister in de Harmonie een groote crisis- en protestvergadering gehou den van den Bond van Lanapachters. Als sprekers traden op de heeren F. E. H. Ebels, lid der Tweede Kamer, te Nieuw Beerta, W. van der Sluis, lid der Tweede Kamer te Goor en H. S. van Houten, alge meen secretaris van den Bond van Land- pachters. r WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 28 Dec. 1931 t. m. 2 Jan. 1932. Evena's de vorige week kenmerkt deze week zich ook door een geringen aanvoer van producten. De kort na Kerstmis ingetre den winter bracht meer leven in de brouwe rij. Dat men hier thans weder treurt over het heengaan van koning winter, behoeft geen betoog. Roode kool. Ontegenzeggelijk heeft het winterweer op de prijzen van de roode kool gewerkt. In de vorige week werd voor eerste kwaliteit ten hoogste 2.70 betaald. In deze week liepen de prijzen voor de eer ste kwaliteit (kleine soort) op tot 3.60 per 100 Kg. De groote roode kool eerste kwali- teit ging van de hand voor 1.60 tot 1.80 per 100 Kg. Ook de prijzen van de tweede kwaliteit ondergingen eene verhoo ging van eenige beteekenis. De minimum prijs van 0.60 ging men steeds te boven. De groote roode kool (doorschot) is in deze week verkocht voor 0.80 tot'1.30 en de kleine roode kool (doorschot) voor 1.80 to* 39. Samen gingen ze naar huis. Toen kikker Karei en Tuimeltje in het paleis kwamen, moesten de kik kers verschrikkelijk lachen. Wat zag Tuimeltje er nu toch leelijk uit, vonden ze allemaal. „Dat geeft niets" antwoordde Tuimel, „want morgen vroeg zullen jullie me met meer uitlachen." De kikkers begrepen niets van dat geheimzinnig antwoord, en plaagden hem net zoo lang, tot ze naar bed moesten. 40. Gelukkig was den volgenden dag de baard van tuimeltje weer heel lang, want die groeien bij de ka boutertjes in een nacht weer heelemaal bij. Ze zouden samen gaan wandelen, doch toen kikker Karei en tuimelt je in de straten kwamen, zagen ze een heele- boel spinnen, torretjes, kevertjes en kikkers hard rennen. Er was brand in de stacL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6