^Rechtszaken ^Binnenland J(unst en Wetenschap strafbare melkverdunning. schitterende door afwezig heid knoeierij met een njmmer- b2wijs en plaat. verdachte vrij j esproken heel wat op zijn kerfstok. 2.50 per 100 Kg. De noteering van de kale roode kool bedraagt van 0.60—2.30 per 100 Kg. De totale aanvoer bedroeg in deze week 147.400 Kg. tegen 30.800 Kg. in de vorige week. Gele kool. Aan de prijzen van de gele kool heeft men hier weinig bespeurd, dat de winter zijn intrede heeft gedaan Prijzen als 0.901.20 werden in de vorige we ken ook besteed. Doorschot gele kool is niet verkocht. De aanvoer bedroeg in deze week 3900 Kg. tegen 300 Kg. in de vorige week. Deensche witte kool. Met de prijzen van de Deensche witte kool ging het in de afgeloopen week beter dan met die van de gele kool. De vorige week werd ten hoog ste betaald f 1.60 per 100 Kg., terwijl in deze week voor het kleinere soort teerste kw ten hoogste 2.30 werd gegeven. De laagste noteering bedroeg in deze week voor de eer ste kwaliteit 1.50 per 100 Kg- Tweede kwaliteit Deensche witte kool is eveneens niet verkocht. De aanvoer bedroeg in deze week 5vUU Kg. tegen 4200 Kg. in de vorige week. Gele UienenDrielingen Wie had het in dezen tijd vol van tegenslagen vermoed, dat de prijzen zoo'n vlucht zou den nemen. Zeker de huidige voorraad is zeer gering, doch het valt niet tegen te spreken, dat degenen, die nog uien heeft er van profi- teeren kunnen. Op j.1. Dinsdag werd voor de gewone uien nog betaald van 6—/ 6.10. Medio dezer week bedroeg de noteering van 7.20—7.60 en Zaterdag j.1. van f 7.60 7.80 per 100 Kg. De prijzen van de grove uien liepen eveneens op en varieerden van 6.90—7.10. Voor de" drielingen uien is betaald van 5.40 tot 7.20 per 100 Kg Deze aanvoer bedroeg in deze week 19.800 Kg., tegen 7675 Kg. in de vorige Peen. 700 Kg. is verkocht voor 2.70 n 1. voor de grove en 1.60 voor de kleine peen. B i e t e n. De aangevoerde bieten bedra gende 975 Kg. zijn verkocht voor 1.20 2 per 100 Kg. BESTRIJDING VAN PLANTEN ZIEKTEN IN KLEINE TUINEN. Ten einde aan bezitters van tuinen (sier Zoowel als fruit- en moestuinen) de noodige aanwijzingen te verschaffen voor de bestrij ding van plantenziekten en schadelijke die ren, is door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen uitgegeven Mededee ling No. 19: Bestrijding van plantenziekten in kleine tuinen I. Van dit boekje is thans een derde herziene druk verschenen, waarin de tuinbezitter alle gegevens vindt, die hij noodig heeft voor een dc lmatige ziektebe strijding in zijne gewassen, in den winter. Belanghebbenden kunnen naar den inhoud van dit boekje verwezen worden. Aan hen, die verdere inlichtingen wen- schen over plantenziektenbestrijding worden deze gaarne verstrekt door den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzaam ge stelde ambtenaren van dezen Dienst. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. (Vervolg). De veehouder Paulus K., veehouder te H.-H.-Waard, had op f October aan den getuige H. Veenboer afgeleverd z.g. volle melk, die echter door Paulus naar- s'.i lijk met aqua pompa was versneden. Een kunstbewerking die hij echter ver zwegen had en dtze geheimzinnigheid deed hem den das om Hij tond althans heden terecht en tegen hem werd gevor derd mede op grond van zijn onsym pathieke houding, ook tegenover den heer Wiggers, 2 maanden gevangenis straf. De verdachte, die eerbiediglijk voor den politierechter wilde knielen en hem „eerwaarde" noemde, werd echter nog niet direct veroordeeld, doch de politie rechter stelde het vonnis uit, teneinde een uitvoerig onderzoek in te stellen naar de financiecle draagkracht van den •verdachte. Hervatting van het onderzoek op 29 Februari. De heer Alex W. W niet verschenen, Ingezetene van den Helder, had op 1 Nov. den politieagent de Glopper ge kwalificeerd als een groote zwerver, hetwelk deze ambtenaar beleedigend achtte. De politierechter ïitte echter zijn twijfel omtrent de beleedigende be- teekenis van de geïncrimineerde woor den. In verband evenwel met de omstan digheden gaf da officier echter den ge tuige gelijk en vorderde 20 boete of 20 dagen hechtenis Vonnis conform den eisch De 27-jarige monteur n. J. R., te Hel der, had op eenigszins wonderlijke wijze omge-prongen met een nummerbewijs, da. ten name stond van den heer C. J. Best en dat door hem weer werd gebe zigd bij een Indianmotor, die hij ver huurd had aan zekeren heer J. Bakker, stoker 2e klasse bij de K. n. M. te Helder Een nogal ernstige aanrijding op het Ritsevoort te Alkmaar gaf aanleiding vo de ontdekking door de Ikmaarsche Politile van de gepleegde onregelmatig heid Eisch 10 boete of 10 dagen hech tenis Uitspraak: niet bewezen, vrij spraak. v jarige metaalbewerker Cornelis te Medeinhlik. verscheen tamelijk o.i voordeelige positie voor den politie rechter, aangezien hij volgen^ dagvaar ding in den nacht van 28 op 29 Nov. in de eerste plaats een raam met glas en al had ingetrapt van het hotel van den heer v. Overbeek. Voorts had hij den rijksveldwachter Brouwer met een stuk uit dit raam gerukte hout een slag toe- gebracht en den gem.-veldwachter Vij zelaar een schop tegen den buik gegeven, terwijl hij, om de kroon op het werk te zetten, zich bij zijn overbrenging naar het arrestantenlokaal allergeweldigst verzette door rukken, trekken enz. De jonge wilde man herinnerde zich niets van al zijn pekelzonden en beriep zich op zijn dronkenschap. Voorts had hij later zijn excuses aangeboden en toonde zich bereid de schade te vergoeden. De officier noemde verdachte met zijn gladde gezicht een watertje met een diepen grond en verzocht een voorw. straf voor hern van 1 maand en civiel rechtelijk onder toezichtstelliug. Uit spraak conform en 1 jaar onder toezicht. De gezinsvoogd zal nad3r worden aan gewezen. MINDER MOOIE PRAA'iJES. De niet verschenen Enkhuizer eere burger N. C. G.. had te Enkhuizen op den openbaren weg onderscheiden belee digende dingen naar het hocfd geslin gerd van brigadier Laagland. Hij han delde blijkbaar onder stimulans van het genoten „spraakwater". Eisch tegen de zen onhebbelijken snuiter, meermalen veroordeeld, 50 boete of 50 dagen hech tenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. ONVOORZICHTIGE MANIER VAN UITDRUKKEN. De 28-jarige huurschilder Dirk H., wo nende te Winkel, die blijkbaar nog geen cursus in de burgerlijke wellevendheid heeft doorgemaakt, stond terecht ter zake beleediging van de 20-jarige mej. Jannetje Grietje Winkel, zijn voormali ge verloofde, welke jongedame hij in den nacht van 29 op 30 Nov. een zeer onbe hoorlijke kwalificatie toevoegde en haar animeerde „haar schulden" te be- tFen. Het meisje deelde mede, dat zij nè, het verbreken der verloving steeds door verdachte werd lastig gevallen. De politierechter noemde het een misselijk optreden van dezen huisschilder en wenschte dat hij hem kon veroordeelen riet het opleggen van een groot slot op zijn mond. De heer J. Strijbis, veehou der, in gemelden balnacht de momen- tèle cavalier van de beleedigde jonge dame, bevestiede haar verklaring. Mis schien is de oude liefde nog niet geheel gedoofd! Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechte nis. Verdachte is werkeloos en staat niet ongunstig bekend, de oorzaken der clementie van den trafrechter, EEN PLUIMVEEHOUDER MET EEN PLOERTENDOODER De 25-jarige pluimveeh ader Jac. K., wonende te Wijdenes, maakte bij kunst licht zijn opwachting ter audiëntie, ten einde zich te verantwoorden ter zake een tweetal hem ten las e gelegde straf bare feiten ar, wel dat hij in den avond van 22 Nov. den caféhouder M. Oele- mans met een ploertendooder op het hoofd had getimmerd en hem bloedend verwond, terwijl hij ook de echtgenoote, mej. A. M. de Greeuw op een dergelijke ongewenschte wijze had behandeld. De verdachte beweerde tot dit optre de,. te zijn genoopt om dat Oerlemans zekeren eer Dijkman, een dorpsgenoot, in do borst had gegrepen. Dit werd ech ter door den heer Oerlemans ontkend, doch de heer Dijkman als getuige ge hoord, zeide dat Oerlemans hem bij de keel had gegrepen. De officier noemde het optreden van verdachte ergerlijk en ernstig en vorder de 2 maanden gev. met vernietiging van het wapen. Vonnis conform den eisch. KINDERMISHANDELING TE EGMOND AAN ZEE iJe 10-jarige Arendje Kok uit Egmond aan Zee was op 30 November 1931 ge slagen door haar niet verschenen dorps- genoote Cornelia A., echtgenoot van den heer Klaas K., aldaar. Het meisje had in dt Bergstraat ruzie gehad met Maartje Krab, het dochtertje van verdachte en toen was de moeder toegesneld en had Ai endje een bloedneus geslagen. Moeder Kok werd bij wijze van toegift nog door de opgewonden vrouw uitgescholden. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig het requisitoir. VERVALSCHTE CHEQUES. Een scherp requisitoir. Zwaar der straf geëischt. De Vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank heeft in September van het vorige jaar twee buitenlanders, een Weensch opti cien en een uit Boekarest afkomstig reiziger, ieder veroordeeld tot twee jaren gevangenis straf. Den opticien was ten laste gelegd, en dit werd door de rechtbank als bewezen aan genomen, dat hij een zgn. traveller-cheque valschelijk had onderteekend en daarna ter verzilvering had aangeboden. De tweede ver dachte werd veroordeeld wegens heling van het door misdnjt verkregen geld. De zaak dateert reeds uit het begin van 1931. Toen verscheen op een Zondag de banken waren gesloten de opticien bij den kassier van het Victoria-hotel te Amsterdam, bood daar een cheque aan, waarop hij 243 kreeg uitbetaald. Nadat de vreemdeling was vertrokken, werd ontdekt dat de cheque valsch was onder teekend; andere hotels werden direct gewaar schuwd, en in hotel de 1'Europe, waar de vreemdeling vervolgens kwam om een cheque aan te bieden, liet men hem het papier eerst afteekenen en hield hem daarna vast om de politie te waarschuwen. Buiten, voor het ho tel, trof men den compagnon aan, die in 't bezig was van het bij hotel Victoria geïncas seerde geld. Beide veroordeelden waren van het vonnis in hooger beroep gekomen en, evena's voor de rechtbank verklaarde de opticien nu ook voor het gerechtshof dat hij wèl een schrijfbewe ging had gemaakt, doch met een snelle hand beweging een cheque uit het boekje had ge scheurd, die reeds geteeker.d was. Hij kwam er rond voor uit dat hij zich aan oplichting had schuldig gemaakt, maar dat hij valschc handteekeningen had geplaatst, daar was geen sprake van. De andere verdachte bleef ook bij zijn reeds vroeger afgelegde verkla ring, n.1. dat hij den opticien den dag tevoren in Antwerpen had ontmoet, door hem was uitgenoodigd mee te gaan naar Nederland, w aar hem in Amsterdam bij een hotel geld in bewaring was gegeven, doch van de heele zaak of eigenlijk van zijn pas verworven vriend wist hij eigenlijk niets af. Ook nu weer voor het gerechtshof bleek dat de mannen zich „internationaal bewo gen", hetgeen voor den procureur-generaal mr. Bauduin aanleiding was tot een zeer scherp requisitoir. Want behalve dat deze het ten laste gelegde bewezen achtte, qualificeer- de hij de beide verdachten als internationale misdadigers van de eerste soort, waartegen met alle strengheid moet worden opgetreden. Voor misdadigers van dit kaliber zoo zeide de procureur-generaal is een door de recht bank opgelegde straf veel te licht. Na deze scherpe woorden hoorden de ver dachten resp. vier en drie jaar gevangenis staf tegen zich eischen. Het Geechtshof be paalde het arrest op 19 Januari. POOING TOT DOODSLAG OP EEN RIJKSVELDWACHTER. Een 20-jarige tuinder uit Rijswijk heeft op 22 Dec. terecht gestaan wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter W. L. Kop- penol aldaar, door op dezen op een afstand van 40 M. met een met hagel geladen ge weer te schieten. Het O. M. had tegen ver dachte twee jaren gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf. ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. Tien jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft een 28-jarige zeilmaker terecht gestaan, beschul digd van zware mishandeling van zijn echt genoote, den dood tengevolge hebbende. Het echtpaar leefde gescheiden, doch ver schillende malen had de man pogingen aan gewend om zijn vrouw te bewegen het echte lijk leven weer op te vatten. De vrouw, die in Utrecht zeer slecht bekend stond, weiger de ondanks de zeer dringende verzoeken van den man. welke ten slotte in bedreigingen overgingen. Op 10 October j.1. heeft de zeil maker zijn vrouw 's avonds laat in de Dam straat opgewacht en haar met een mes dood gestoken De eenige verklaring, die hij voor zijn daad wist te geven, bestond hierin, dat hii haar ondanks haar immoreel leven terug wilde hebben. Na uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van tien jaar. Uitspraak over tien dagen. DE OVERVAL IN DEN HAAG. Beide verdachten veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een dertig jarigen buffetchef en een twintigjarigen rei ziger, die op 22 December terecht hebben ge staan wegens poging tot diefstal met geweld pleging (de bekende overval aan de Laan van Nw Oost-Indië op 5 November j.1. te 's-Gra venhage). De rechtbank veroordeelde beide verdach ten, overeenkomstig den eisch van het O. M ieder tot drie jaar en zes maanden gevange nisstraf. TOONKUNST. In Sept. j.1., bij den aanvang der repetities, werd reeds aangekondigd, dat op de eerst volgende uitvoering der zangvereeniging „Toonkunst", voor Alkmaar een geheel nieuw werk ten gehoore gebracht zou wor den, n.1. „Die Geisterbraut" van Anton Dvorak (Dworschak), een Ballade van den Boheemschen dichter K. J. Erben, waarvan de tekst door Richard Wickenhausser in 1907 in het Duitsch overgezet werd; daarna werd deze compositie uitgegeven door Novel lo and Company, limited, te Londen. Met medewerking van het Alkmaarsch Strijkorkest zal de uitvoering van dit werk (de tweede in Nederland) nu plaats hebben op 12 en 13 Januari e.k.; voor de pianobe geleiding heeft mej. Truus Tuijn zich wel willend beschikbaar gesteld. Dvorak heeft deze compositie geschreven voor soli, gemengd koor en orkest De hoofdpersonen, die in deze Ballade hande lend optreden, zijn „Die Geisterbraut" en de vermeende Bruidegom, in werkelijkheid een booze Geest. Deze solopartijen zullen ver tolkt worden door mevr Ankie Wickevoort Crommelin, sopraan uit Den Haag en den heer Kees Smulders, tenor uit Baarn; ter wijl een derde solo-partij, het verhalende en beschrijvende gedeelte uit den tekst, vervuld zal worden door den heer J. van Duuren, bariton uit Nijmegen; het koor zal hem hier bij begeleidend en aanvullend ter zijde staan. De sopraan en de bariton zijn voor de Alkmaarders geen onbekenden meer, en zul len zeker met veel instemming begroet wor den, zich nog het groote succes herinnerende, waarmede dezen in de laatste paar jaren, al hier opgetreden zijn .De zeer gunstige critie- ken over den heer Smulders bij diens optre den in verschillende plaatsen van ons land, waarborgen ons, dat ook deze solist veel tot een goede, mooie uitvoering van genoemd nieuw werk zal bijdragen. Wanneer hierbij nu nog opgemerkt wordt, dat deze muziek van Dvorak, buitengewoon interessant is, zoowel wegens de vele prachti ge melodieën, als door het bijzondere, eigene karakter, dan is het zeker wel overbodig, de belangstellende muziekliefhebbers nog op te wekken, deze uitvoering toch vooral bij te wonen. Wat den tekst dezer Ballade betreft, is het zeer aan te bevelen, hiermede van te voren kennis te maken, om des te beter de vertol king te kunnen volgen en begrijpen; als al tijd zijn de tekstboekjes, voorzien van een vrij uitvoerige verklaring, weder te verkrij gen bij den Boekh N V. Herm. Coster Zn. en 's avonds aan de zaal. Velen der trouwe bezoekers van de Toon kunstuitvoeringen zullen tot hun groote ver wondering en tevens tot hun teleurstelling merken, dat de naam van mej. A. M. Oort thans niet op het programma vermeld wordt; een, als verplicht gevoelde, verklaring hier van moge op deze plaats gegeven worden. Mejuffrouw Oort heeft gemeend, wegens bijzondere, persoonlijke omstandigheden, tot haar grooten spijt, het besluit te moeten ne men, zich terug te trekken en voortaan de medewerking bij de uitvoeringen niet meer te mogen verkenen. Dat dit voor „Toonkunst" een groot ver lies is, zal men kunnen begrijpen, als men bedenkt, met hoeveel ambitie, liefde en opge wektheid mej. Oort haar muzikale talenten aan den bloei en het welzijn van onze afdee- ling gewijd heeft. Gedurende een lange reeks van jaren heeft zij haar zoo zeer gewaar deerde, welwillende en belangelooze mede werking verleend, niet alleen bij alle uitvoe ringen, doch ook bij de repetities der zang vereeniging, zoodat een Toonkunst-uitvoe ring, zonder mej. Oort, thans nog niet goed denkbaar is. Het is voor de afdeeing Alkmaar van „Toonkunst" een dure, doch ook een zeer aangename plicht, mej. Oort hiervoor op rechte hulde en wannen dank te mogen be tuigen, haar tevens toewenschende, dat zij nog lange jaren in de gelegenheid moge zijn, om op allerlei andere wijzen van de Toon kunst te kunnen genieten. ZONS- EN MAANSVERDUISTERING. Naar „Hemel en Dampkring" mededeelt zullen er van 't jaar twee zon- en twee maan- eclipsen zijn. De eerste (ringvormige) zon eclips op 7 Maart zal alleen in de Zuidpool ringvormig zijn waar te nemen. De tweede zal als totale eclips op 31 Augustus zichtbaar zijn in Canada en het N.O.lijke deel van de Vereenigde Staten. (Totaliteit 1 min. 45 sec.) Een gedeeltelijke maansverduistering op 22 Maart zal in Ned.-Indië waarneembaar zijn. Een gedeeltelijke maaneclios op 14 Sep tember zal in Europa te zien zijn. DE SMOKKELARIJ LANGS DE OOSTGRENS. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de Duitsche douanebeambten, in verband met den nog steeds toenemenden smokkelhandel in het Ntderlandsch-Duitsche grensgebied, opdracht hadden gekregen om na de -eerste aanroeping op auto's, die doorrijden het vuur te openen. Op den hoofdweg Nijmegen CranenburgKleef zagen enkele automo bilisten nog wel eens kans door te rijden. In verband hiermede werd op dezen weg een versperring opgesteld. Dezer dagen naderde daar een vrachtwagen uit Nederland en de bij de versperring op gestelde douanebeambte gaf het stopsein. Of de bestuurder dit niet bemerkte of begreep, is niet duidelijk geworden, in ieder geval, de man reed door, ook nadat de douanier een schot in de lucht gelost had. Door een volgenden douanepost werd de wagen hier na onder vuur genomen en tweemaal ge- trooffen. Eerst hierna stopte de bestuurder en bij onderzoek bleek hij geen smokkelwaar in zijn wagen te hebben. Even later naderde een tweede auto, die onmiddellijk op ce waarschuwing stopte. De inzittenden bleken niet in het bezit te zijn van de noodige papieren en bij onderzoek bleek, dat de met leer bekleede rugleuningen en kussens met tabak gevuld waren, terwijl voorts nog een partijtje koffie in den wagen aangetroffen werd. De drie inzittenden, af komstig uit Gelsenkirchen, werden in voor- loopige bewaring gesteld en de auto met inhoud in beslag genomen. Teneinde de nachtelijke „sluikers" op het spoor te komen, die te voet of per rijwiel langs ongebaande wegen hun slag pogen te slaan, wordt in den laatsten tijd veelvuldig gebruik gemaakt van politiehonden, die speciaal voor dit werk zijn afgericht. HET DRAMA VAN EEN HAAS. In den omtrek van Utrecht liep een haas. Hoewel hij uit den aard der zaak liep als een haas, wandelde hij nochtans rustig en zijn Fazenhart klopte gelijkmatig als van een meneer, die 's Zondagsmiddags op de Malie baan wandelt. Edoch, het is het noodlot van hazen, dat zij niet rustig mogen wandelen en de Utrechtsche haas werd dan ook plotseling opgeschrikt door een meneer, die vanuit een hinderlaag verraderlijk een schot op hem loste. Hoewel het schot niet heelemaal mis geweest was, koos de haas het hazenpad en holde een bouwterrein op, helaas zijn dood tegemoet. Want op het bouwterrein was een werkman bezig, die een stuk hout in zijn hand had en den armen haas dood sloeg. Maar als lijk nam de haas wraak op de wreedheid der menschen, vertelt „De Tijd" „Het haas is van mij!" zei de jager, want een haas van een jager is onzijdig. „De haas is van mij", zei de werkman, omdat hij geen jager was. Maar de jager, die eindelijk een kans zag om een haas thuis te brengen, die niet in de étalage van den poelier geëxposeerd was ge weest, hield voet bij stuk en toog met den werkman naar de politie. „Hebt u den haas doodgeslagen?" vroeg de politie aan den werkman. „Ik heb den haas doodgeslagen!" zei de werkman, trotsch en argeloos. „Dan maak ik proces-verbaal op, omdat u gejaagd hebt zonder jacht-acte!" zei de poli tie. „Ik ben het haasje!" zei de werkmaa. En de politie hield den haas. REGEERINGSHULP VOOR DE GEMEENTE VELSEN. De N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten drong bij de gemeente Velsen aan om zoo spoedig mogelijk de opgenomen kasgelden terug te betalen. Pogingen om deze in een vaste leening om te zetten hebben nog geen resultaat gehad. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. zich tot de regeering gewend, die bereid is de gemeente een tijdelijke kasgeldleening te verstrekken van ten hoogste f 2 mill. voor twee maanden tegen 4 3/4 pCt. rente. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS. Het rapport der commissie va/1 onderzoek gereed. Naar de Haagsche correspondent van het Hbld. verneemt is dezer dagen de interdepar tementale commissie, aan welke was opge dragen een onderzoek in te stellen en aan de regeering te rapporteeren omtrent het vraag stuk van het werken van buiteniandsche ar beiders in ons land, met haar taak gereed gekomen. Het eindrapport is bereids samengesteld en zou dezer dagen aan den minister van Arbeid, H. en N. worden uitgebracht. DE TILBURGSCHE TEXTIEL NIJVERHEID. Loonsverlaging aanvaard, Maandag is de loonsverlaging in de Til- burgsche wollenstoffenindustrie ingegaan. Van de zijde van het N.A.S. waren enkele dagen te voren pamfletten verspreid, waarin tot staking werd aangespoord. Er heeft ech ter niemand aas deze oproep gehoor gegeven. Slechts aan één fabriek heerschte Maandag ochtend eenige aarzeling onder het personeel, of het al dan niet aan net werk zou gaan.: Spoedig was die aarzeling echter overwon- 'nen en des middags bij het aangaan van da fabriek had alles zijn gewonen loop. Het gevaar voor een conflict aan de Til- burgsche katoenspinnerij wegens het niet uit betalen van de Kerstdagen is op het laatste oogenblik bezworen. Aan deze fabriek gaat de 5 pet. loonsverlaging pas de volgende week in, maar men verwacht, dat het ook hier niet tot een staking zal komen. TREINONTSPORING TE UTRECHT. O een persoonlijke ongelukken, doch aanzienlijke vertraging in het trein verkeer. Gisteravond is op het Centraal Station te Utrecht bij het uitrijden van trein D 172, die uit Berlijn komt en te 18 uur 53 van Utrecht C.S. naar Rotterdam en Den Haag door gaat, bij het buurtstation, ter hoogte van het seinhuis A, een vierassige bagagewagen ont spoord. De trein reed langzaam en stopte on middellijk. De ontspoorde wagen is olijven staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de weg werd een weinig bescha digd. Het spoor naar Woerden raakte doof het ongeval versperd, zoodat den geheelen verderen avond tusschen Utrecht en Woer den enkel spoor werd gereden, hetgeen een aanzienlijke vertraging in het treinverkeer tengevolge had, welke zich met het oog op de aansluitingen in alle richtingen deed gevoe len. De onderhavige trein 172 werd terugge haald en vertrok later samengevoegd met een anderen trein. DE TOLBESCHERMING TE MAARTENSDIJK. De tolbaas heeft zich niet aafi een onbevoegde verkeersbelemme- ring schuldig gemaakt. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer F. Vos in verband met een verkeers- belemmering op 30 November j.1. op den weg van Hilversum naar Utrecht, als gevolg van het gesloten houden van den tolboom te Maartensdijk hebben de ministers van Justi tie en van Binnenlandsche Zaken en L. ge antwoord, dat de verkeersbelemmering niet een gevolg was van het gesloten houden van den tolboom, doch van het door autobestuur ders bij onderlinge afspraak weigeren van betalen van het tolgeld, terwijl de belemme ring niet drie, doch anderhalf uur heeft ge duurd. Twee gemeenteveldwachters, een rijksveld wachter en drie manschappen der militaire politie waren aanwezig, zoodat wel moeilijk van de aanwezigheid van onvoldoende politie kan worden gewaagd. Wanneer met „dit feit", waarvan proces-verbaal zou moeten zijn opgemaakt gelijk in verband met den inhoud van het eerste gedeelte van de vraag schijnt aangenomen te moeten worden is bedoeld het gesloten houden van den tolboom als veronderstelde oorzaak van de verkeersbe lemmering, zijn de ministers van oordeel, dat er geen reden was vo<u het opmaken van een proces-verbaal, daar '.e tolbaas, die den tol gesloten houdt bij niet-betaling ;an den ver- schuldigden tol, zich zeker niet schuldig maakt aan onbevoegde verkeersbelemmering. De ministers meenen zich te mogen onthou den van het uits u-eken van een voorspelling; indien inderdaad weggebruikers, op welke gronden dan ook, met voordracht en bij her haling aanleiding zouden geven tot gebeur tenissen, als die, welka aan dc gestelde vra gen ten grondslag lagen, kunren de ministers dergelijk afkeurenswaardig optreden niet an ders dan in hooge mate betreur- Het niet weder intreden van verkeersstag- naties, als bedoeld, zal uit den aard der zaak het eenvoudigst bereikt kunnen worden door dat weggebruikers zich ervan onthouden door niet goed te keuren gedragingen zich te verzetten tegen vettig bestaarde regelingen; bij herhaling zal voorzeker het politair gezag te handelen hebben, zooals in gelijke en overeenkomstige gevallen in overeenstemming met zijn taak en plicht aangewezen ic. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER. De behandeling door de Haagsche recht bank van de strafzaak betreffende den moord op den heer Eschauz'er is thans nader be paald op 4 Febr. a.s. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Op 23 en 25 Februari voor het Gerechtshof. Naar het Hbld. verneemt, zal voor het Ge rechthof te Amsterdam op 23 en zoo noodig 25 Februari in behandeling komen de zaak van den leidekkerspatroon, die hooger beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis van ae Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank, waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zijn compag non Arkenhout in den toren van de Gerardus Majellakerk aan het Ambonplein te Amster- dam in Maart 1929. Mr. F. A. Kokosky, die den verdachte voor de rechtbank heeft verdedigd, zal ook in deze instantie voor hem optreden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7