ülkmaarsclte Courant. BALfl NS-UTVERKIOr B. W. t. LIENESCH Van mijn Paiestijnsche reis Jladiomexms feuilleton KAMER VAN KOOPHANDEL. Het kostbare meesterstukje Honderd vier en dertigste Jaargang. Vergadering van Woensdag 6 Januari. No. 5 1932. Donderdasr Januari. Vrijdag 8 Januari. Hilversum, 1875 M. (6 4512.4 -8.— en 11—12.- V.A.R.A., 12.-4.- A.V.R.O. en de V.P.R.O. van 8.—11.—uur)- 6.4o 7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.— gra- mofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door K. Bakker 10.30 Viool en piano door Carla Rosen en Joh. Jong. Gra- mofoonplaten. 12.00-1.30 Omroeporkest o. 1 v. N. Treep. 1.30 Gramofoonplaten. 2.00 Mevr. W. van Hooff-Quathérie-Van Wee zei „IJsland". 2.30-4.00 Concert door het Winkels' trio. 4.00 Gramofoonplaten. 4.JU Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Concert V.A.R.A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Elize de Haas (coloratuurzangeres) en gramofoonplaten. 6.45 Causerie over het Kapitalisme. 7.15—8.00 Vervolg concert. 8.00 Lezing d mej. dr. N. A. Bruining. 8.29 Concert, Willy Cantév. Amerongen (so praan), Ludwig Werner (cello) en A. Adema (piano), o.a. Oud-Nederl. liederen in de bew. van W. Pijper. 9.00 Lezing door D. de Beer Hzn. 9.30 Vervolg concert, o.a. Ici-bas van Fauré en Oraison van Chausson. 10.00 rijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10-15 Jaaroverzicht Nederl. Romans door Mr. R. Houwink. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Op treden van Henry Durand (conferancier). Vleugel Joh. Jong en gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Algemeen programma verzorgd door de N.C.R.V.). 8.00 Schriftle zing. 8.159.45 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00—12.00 Gramofoonpla ten. 12.30—2.00 Concert. J. Meijer (bariton); Ff. Hermann (viool); H. v. d. Horst (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode (piano). 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Concert Utr. Strijkkwartet. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Orgelconcert J. F. Rootlieb. 6.00 Causerie door H. J. Steinvoort. 6.30 Radio-dokter. 7.00 Causerie A. J. Herwig. 7.45 Causerie over Duitschland. 8.0010.00 Concert door de H.O.V., o.l.v. M. Adam, o.a. 6de symphonie G-dur (paukenslag) Haydn-. 9.009.30 Cau serie over Diamant. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelconcert door W. S. Vale. 1.502.50 Gramofoonplatenconcert. 4.20 Moschetto en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's 48 preludes en fuga's door J. Ching (piano). 7.10 en 7.25 en 7.50 Lezin gen. 8.20 Militair orkestconcert o. 1. v. Wal ton O'Donnell. H. Bor (piano). O.a. Maros zeker Tanze, Kodaly. Eerste satz 5de sympho nie, Tschaikowsky. 9.209.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.35 Vaudeville-programma. 11.05 12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Or pheans. Parijs „Radio-Parijs 1725 M. 8.05; 12.50; I.25 Gramofoonplaten. 8.20 Opera „De Too- verfluit", Mozart. m. m. v. Orkest en solisten o. 1. v. Henri Defosse. Langeriberg 473 M. 6.257.20; 10.40— 12.10 Gramofoonplaten. 12 251.50 Concert o. 1. v. Pensis. 4.205.20 Strijkkwartetcon cert. 7.208.20 Goethe-programma 8.20 9 20 Muziek omstreeks 1760. Kamer-orkest der Werag o. 1. v. Buschkötter. Hierna tot 11.20 Avondconcert. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Con cert uit Hotel d'Angleterre. 2.204.20 Ra dio-orkest o. 1. v. Reesen. 7.20 Les Preludes, Liszt, Radio-orkest o. 1. v. Gröndahl. 7.50 „De Wevers", hoorspel van Gerhard Haupt- mann. 9.5010.20 Kamermuziek door Strijk kwartet. Strijkkwartet op. 18, nr. 4, c-moll, Beethoven. Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.; 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.2010.20 Concert uit „Die Walküre", Wagner en „But terfly'', Puccini. 338 M. 12.352.05 Gramo foonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramo- foon. 8.20 Orkestconcert. O.a. Fakkeldan nr. 1 Meijerbeer. 8.50 „De terechtstelling" hoorspel van Johannsen. 9.3510.20 Ver volg concert. O.a. Liebestraume, Liszt. Rome, 441 M. 8.20 Operette „La duchessa del Bal Tabarin", in drie acten van Leon Bard. Zeesen, 1635 M. 7.20 Voorlezing uit de werken an Goethe. 8.20 Dansmuziek uit den tijd van Goethe. Kamer-orkest o. 1. v. Dr. W Buschkötter. 9.20 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door de kapel Eysoldt o 1. v Pensis. Algemeene vergadering ten huize te Alkmaar. Gistermiddag hield de K. v. K. en F. voor Holland's Noorderkwartier haar eerste ver gadering in het nieuwe jaar ten Stadhuize te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer S. W. Arntz. Afwezig waren de heer Blaauboer en Schmalz. De voorzitter heette de aanwezigen welkom, speciaal de nieuwe leden, de heeren Grunwald en Leber. Spr. memoreerde, dat eerstgenoemde opvolger is van wijlen zijn vader en dat met den laatstgenoemde Texel in de Kamer wordt vertegenwoordigd, iets waar reeds lang op gehoopt was en wat in vervulling kon gaan doordat Schagen den zetel van wijlen den heer König prijs gaf. Hierna hielde spr. zijn nieuwjaarsrede, waarvan wij in het vorige nummer reeds spraken. Wij willen hiervan nog aanhalen de opwekking van den voorzitter om op invoe ring van buurtverkeertarieven bij de Spoor wegen op de trajecten AlkmaarHaarlem en AlkmaarDen Helder te blijven aan dringen. Met voldoening herinnerde spr. nog aan de electrificatic der lijn erdam HaarlemAlkmaar. Namens de leden der Kamer antwoordde de heer K o 1 s t e r op deze nieuwjaarsrede Hij wist, dat deze in sombere stemming zou moeten zijn, maar was blij, dat de voorzitter toch ook nog eenige lichtpunten had ontdekt. Spr. was het er mee eens, dat het een uiterste inspanning zal kosten om de donkere tijden door te komen. Wederkeerig wenschte spr. den voorzitter namens de Kamer alle goeds in gezin en zaken. Verkiezing algemeen voorzitter en onder-voorzitters. Als algemeen voorzitter werd herkozen de heer S. W. Arntz, met op één na algemeene stemmen. De heer Moens kreeg één stem. De heer Kolster werd met 7 stemmen her kozen als voorzitter van de afd. Grootbedrijf, de heer Grondsma kreeg één stem. Met algemeene stemmen werd de heer C Th. M. Schmalz herkozen als voorzitter der afd. Kleinbedrijf. De beide eerstgekozenen namen de benoeming weder aan, de heer Schmalz zal met zijn herkiezing in kennis worden gestel.d Commissie n 1932 De commissiën uit de Kamer voor het jaar 1932 werden samengesteld zooals door het Bureau der Kamer was voorgesteld. Ingekomen stukken. a. Afschrift van een adres van de K. v. K te Nijmegen gericht aan den Raad van Mi nisters inzake de baksteenindustrie. In dit uitvoerige adres wordt gewezen op verschil lende factoren, die de genoemde nijverheid ernstig nadeel berokkenen: stopzetting finan ciering woningbouw door de crediet- en hypotheekbanken, uitstellen bouw openbare werken, uitvoeren van allerlei werken in be ton, wat vroeger met baksteen gebeurde. Ten slotte wordt verzocht om a. maatregelen ter voorziening in het financieren van den woningbouw; b. maatregelen tot niet-opschorting van de uitvoering van noodige openbare werken door Rijk, Provincie of gemeente; c. gebiedende voorschriften voor Rijk, pro vincie en gemeente tot aanwending van Nederlandschen baksteen bij den bouw van waterbouw en andere openbare werken van wege Rijk, provincie of gemeente; d. alsvoren voor den bouw van Nederland- sche klinkerwegen. Door dergelijke maatregelen zou, meenen adressanten, het doel bereikt worden nml saneering van een bij uitstek nationale in dustrie. De heer Grondsma vond de asfalt wegen wel wat extra zwart en bij avond ge vaarlijk, doordat dan de weg haast niet van een sloot is te onderscheiden. Kunnen aan de kanten geen strepen van lichtgekleurd mate riaal worden aangebracht? vroeg spr. Als men klinkerwegen ging maken zooals dat ge beurt met asfalftwegen, d.w.z. met een alles zins stevigen ondergrond, zou spr. aan eerst genoemde de voorkeur geven. Dat zij zoo vaak vol kuilen en gaten zijn, komt doordat de onderbouw niet voldoende is. De heer Kluitman prefereerde klinker wegen boven asfaltwegen vanwege het ge ringere gevaar voor slippen. De heer R i n g e r s merkte op, dat klin kerwegen zooals de heer Grondsma die zou wenschen, heel wat duurder zijn dan asfalt wegen. De heer Grondsma zou zich uit dier. hoofde wel kunnen neerleggen bij asfalt wegen, mits men dan maar aan de kanten Stad- lichte strepen aanbracht of ze geheel van een lichter gekleurd materiaal maakte. Na nog eenige besprekingen werd het idee- Grondsma ter onderzoek overgegeven aan de wegencommissfe. b. Antwoord van het ministerie van water staat op het schrijven der Kamer d.d. 14 April j.1. betreffende hinder, ondervon den van stoom en rook van tramweglocomo tieven (Was in de vorige vergadering aange houden, daar de hear Kluitman toen afwezig was). De heer Kluitman vond, dat de kwes tie, waar het hier om gaat, inmiddels wel al heel lang geleden is voorgevallen (verleden jaar Jan.) Maar intusschen duurt het euvel van stoom en rook over den weg nog ge regeld voort als de wind oost is. Spr. had dit dezer dagen nog geconstateerd, maar meen de, dat men toch moeilijk telkens daarover kan klagen bij de directie der spoorwegen Men moet nu maar wachten tot er weer eens een ongeluk gebeurt. Het schrijven werd hierna voor kennis geving aangenomen. c. Antwoord van den minister van binnen- landsche zaken en landbouw op het door de Kamer gedaan verzoek tot benoeming van een kaasexporteur in de delegatie tot beharti ging der zuivelbelangen bij den import in rankrijk. De minister meende niet aan het verzoek te kunnen voldoen, omdat z. i. de belangen van de zuivelindustrie bij den export van zuivel 'waaronder kaas) naar Frankrijk reeds vol doende vertegenwoordigd zijn in de delegatie, welke de Nederlandsche landbouw-exportbe langen voor dat land behartigt en daartoe vermoedelijk zeer binnenkort voor de derde maal naar Parijs zal vertrekken. De heer Grondsma was ingenomen met het goede werk, dat de Bond van Zuivel fabrieken in de commissie had verricht en wees erop, dat die aanvankelijk flink succes had gehad met het onderhoud te Parijs Later had de minister Tardieu weer andere bepalingen getroffen. De heer Nobel zette uiteen hoe de be sprekingen waren gegaan. De heer Grondsma constateerde, dat wel gebleken is van hoe groot belang het ge noemd kan worden als bij technische onder handelingen over tarievenkwesties e.d. ook mannen van de practijk worden gehoord. d. Verzoek om adhaesie van de Rotterdam- sche commissie tot wering van het prijsbe- derf aan het door haar gezonden adres aan den minister van arbeid, handel en nijverheid inzake wettelijke banderollebescherming. Het verzoek werd toegelicht door mr. Moens, voorzitter der commissie van veror deningen. Hij wees erop, dat de*minister de zaak op verzoek van adressanten had door gezonden aan den Middenstandsraad te Den Haag, dat er door de K. v. K. zeker niet meer argumenten zouen kunnen worden aange voerd voor de kwestie waar het om gaat en dat het stuk dus gevoegelijk voor kennis geving kan worden aangenomen. Aldus werd besloten. Adres van de K. v. K. te Hilversum Uit het Engelsch door mej. G M. O. de W 52. Op dat oogenblik kwam Laura Babraham binnen. Zij was laat thuis gekomen van de danspartij en had haar vader dien morgen nog niet gezien. En nauwelijks had zij hem goeden morgen gezegd of haar oog viel op het schilderstuk en een angstige uitdrukking verscheen in haar oogen. Heeft u al iets uit het ziekenhuis ge hoord? vroeg zij nieuwsgierig. Ik heb ze een half uur geleden opge beid, zei Sir Arthur. Het meisje is inderdaad ernstig ziek. Uit den toon van de persoon, waarmee ik gesproken heb, maak ik op dat het een ernstig geval is. Ja, zei Laura, dat dacht ik wel. Ik wou Eet graag weer een menschelijk wezen zien Jn den toestand waarin dat arme kind gister avond verkeerde. Het vervolgt mij bepaald. Ja, het was ellendig. Sir Arthur pluki san zijn knevel. Ik hoorde uit het ziekenhuis aa zij er ellendig aan toe was. Ze hebbei geslagen en slecht behandeld, schijni h - h waren w°nden en blauwe plekken in «aa hals en zij willen weten wat ik er vau vino of ze de politie er bij zullen halen. En wat raadt u ze aan, Papa, zei Laura Eet toenemende belangstelling. Ik weet waarlijk niet wat ik ze zal raden, Sir Arthur ging voort over zijn knevel te strijken. Het geval komt mij zoo raadselachtig voor. Vindt u dat het een zaak voor de politie is als zij niet beter wordt? Ja zeker. En in ieder geval, ook als ze wel beter wordt. Ja, Laura was het met haar vader eens, maar toch dacht ze dat het probleem er niet door opgelost zou worden. Sir Arthur deed den eersten stap, die tot een verklaring van het geval moest leiden Hij wees op de Van Roon: Lief kind, zei hij, zonder eenigen twijfel is dit een zeer kostbaar stuk. En daar wij op het oogenblik niet weten waar dat jonge meisje gisteravond vandaan kwam, moeten wij ons afvragen: Hoe komt zij aan dat stuk? En waarom liep zij er 's avond laat in den mist mee op straat? Uit wat wij konden opmaken van het geen ze zei, is het schilderstuk haar eigen dom, en haar oom, die oude, zonderlinge man uit New Crosstraat, bij wien zij aan huis is, had besloten het van haar te stelen. Juist, Zoo luidt haar verhaal, zoo ver uen het van haar begrijpen kan. Maar ik raag je, is het niet veel waarschijnlijker dat et juist andersom is en dat zij het wil stelen an den ouden koopman? Neen, ik geloof dat het arme kind .vaarheid spreekt, zei de Vrouw, in de ge daante van Laura Babraham. Lieve kind, je meent zeker, dat je hoopt dat het meisje de waarheid spreekt, zei haai verstandige vader met een droevig lachje. Pok ik hoop da/ van gancher harte, al is het e. aan den Middenstandsraad inzake de mislei ding van het publiek bij veilingen. De heer De Raat herinnerde aan 't suc ces, dat de Alkmaarsche middenstand eeni gen tijd geleden heeft gehad, toen hij ontdek te dat een ondernemer van een veiling oneer lijke concurrentie voerde. De man kreeg een veroordeeling. Spr. stelde voor, de Kamer te Hilversum deze zaak mede te deelen. De voorzitter zegde zulks toe. f. Antwoord van het gemeentebestuur van den Helder op de door de Kamer gestel de vraag welke maatregelen door de gem. Den Helder zijn genomen ter voorkoming van een verdere strandvervuiling te Texel door huisvuil afkomstig van den Helderschen reinigingsdienst. De heer Kolster vond het antwoord van Den Helder onvoldoende. De visschers hebben ook geklaagd over de vervuiling van de zee door het storten van het vuil. Zij heb ben den laatsten tijd niet gevischt in de DAMESCONFECTIE Langestraat 41-43-45 buurt waar die storting plaats vindt. Als zij over eenigen tijd ook daar weer komen, zul len we wel weer klachten hooren, meende spr. De heer Leber zei, dat B. en W. var. Texel en de middenstandsvereeniging zich thans met het schrijven kunnen vereenigen en zich voorstellen er nader op terug te ko men, zcodra er weer klachten mochten ko men. De voorzitter stelde voor, eenzelfde houding aan te nemen. Alzoo werd besloten. g. Schrijven van het gemeentebestuur te Warmenhuizen met verzoek om steun aan dt actie dezer gemeente om indeeling te verkrij gen bij het kantongerecht te Alkmaar in de plaats van Schagen. Ter afdoening aan het Bureau der Kamer overgedragen. Afsluiting Zuiderzee. Verslag van den voorzitter der Zuiderzee - commissie, den heer G. Nobel, omtrent de gehouden vergadering ter bespreking van de vraag of het al dan niet wenschelijk is dat de afsluiting over den afsluitdijk bespoedigd wordt. De heer Nobel stelde namens de commis sie voor, een adres aan de regeering te zen den, waarin gevraagd wordt: a. de afsluiting van de Zuiderzee zoo spoedig mogelijk te vol tooien, b. den aanleg van een spoorweg over den afsluitdijk zooveel mogelijk te bespoedi gen, c. bij den aankoop van gronden daar voor rekening te houden met de in de toe komst noodzakelijke aftakking daarvan naar Den Helder. De heer Kolster stelde zich de vraag of de voordeden vap de afsluiting der Zuider zee wel opwegen tegen de nadeelen en wees erop, dat de Amsterdamsche riolen loozen in de zee en straks dus in het IJselmeer. Zoet water zal men daar niet krijgen doordat tel kens bij het openen der sluizen zout water wordt ingelaten. De heer De Raat noemde als een voor deel het stichten van een apart bedrijf voor de levering van water aan de bedrijven, die dan goedkooper zullen worden voorzien dan thans. De heer Nobel vreesde geen vervuiling door de Amsterdamsche riolen, omdat de biologische reiniging vlug gaat en de opper vlakte waar de riolen loozen zeer groot is. Ten slotte werd het voorstel der Zuider- zeecommissie met algemeene stemmen goed gekeurd. Medewerking van' den handel bij tariefskwesties enz. met het buiten land. Bij de mededeeling van het aan den mi nister verzonden schrijven inzake benoeming van een kaasexporteur in de commissie tot behartiging van de exportbelangen van Ne derland bij de contingenteering van invoer van zuivelproducten in Nederland betoogde de heer Grondsma de noodzakelijkheid van de medewerking van handelsmenschen bij onderhandelingen met het buitenland over handelskwesties. De voorzitter zou bij de regeering wülen aandringen op het benoemen van een lid der K. v. K. voor Hollands Noorderkwar tier in dergelijke commissies, omdat juist in dit district zooveel geëxporteerd wordt. In oorlogstijd was er ook een exporteur bij der gelijke besprekingen aanwezig. Dit voorstel werd goedgekeurd. Rondvraag De heer Nobel deed eenige mededeelin- gen over den stand van de aankoopen van gronden voor de kanaalplannen. De heer Hoogland dankte voor den spoed, die daarbij betracht wordt in het be lang der schipperij. De heer Leber wees op een motie der Kamer te Meppel, waarbij aangedrongen werd op spoedige inwerkingtreding van de contingenteeringswet. De heer Grondsma zei, dat die wet er nu is, de motie heeft dus geen zin meer. De wet is eigenlijk te laat gekomen en kan nu nog slechts dienen voor die landen, die er over denken de tariefmuren nog hooger op te trekken. Ons land had er eerder bij moe ten zijn, dan hadden allicht eenige buiten- landsche maatregelen voorkomen kunnen werden. De heer De Raat stond op vrijhandels standpunt en verdedigde dit uitvoerig, waar bij hij er o.a. op wees, dat in landen met be schermende rechten de crisis en de werkloos heid niet geringer zijn dan in ons land. De heer V a 1 k e r i n g waarschuwde tegen het aandringen op contingenteering. Men moet eraan denken, dat elke streek weer an dere belangen heeft. De voorzitter was het hiermee eens De heer Moens vestigde de aandacht op de spoorboekjes. Het kleine is slecht, het een bewijs dat die oude man Gedge zeg je dat hij heet den gemeenen schavuit is. Een van de twee is een bedrieger, dat is zeker, maar zooals ik al zei, als wij er de politie bij halen, dan is het bijna zeker dat het 't onge lukkige meisje is dat naar de gevangenis gaat. Dat ben ik volstrekt niet metu eens, ant woordde het meisje, het arme kind zei dat Willem, de assistent van den ouden man, het stukje aan haar cadeau heeft gedaan en in al de handelzaakjes, die ik in den loop van het jaar met dien Willem gehad heb, was hij de eerlijkheid zelve. Haar vader schudde zachtjes het hoofd. Alles goed en wel, maar die mijnheer Willem is juist het gedeelte van de historie, waar ik het minste mee op heb. Is het waar schijnlijk in de eerste plaats, dat een jonge man die bijna zeker geen fortuin van zich zelf heeft, in staat zou zijn zulk een ding in zijn bezit te krijgen? En aangenomen, dat hij zoo slim was dat te doen, zou hij dan zult een zot zijn om het weg te geven aan dat meisje? Je moet alle dingen eens goed onder de oogen zien. Mij dunkt, dat hoe meer men er over denkt, hoe zekerder de oplossing is. Ik ben volkomen overtuigd, dat Willem in ieder geval eerlijk is. Sir Arthur fronste het voorhoofd opende zijn sigarenkoker. En ik voor mij ben overtuigd, zei h i met een zucht, terwijl hij het puntje van een sigaar afsneed, dat onze vriend Willem een slimme schavuit is, die zoo slim was het meisje het vuile werk te laten doen en alle gevaren te laten loo- pen, omdat hij zoo goed als iedereen wist, dat er een groote som geld op het en groote is te duur. Dit kan wel goedkooper, als men de kaart weglaat; die wordt toch nooit veranderd. Het zou wel goed zijn, als voorde verschillende streken uittreksels ver krijgbaar werden gesteld, zooals bijv. in den zomer voor den dienst op Bergen en Egmond worden uitgegeven. Men heeft meestal geen belang bij de andere lijnen. De heer Kolster zegde toe deze opmer king over te brengen in den Spoorwegraad, maar vreesde dat zij niet veel zal uitwerken, omdat de Spoorwegen aan het boekje willen verdienen De heer Kluitman vestigde de aan dacht op den overweg naar Bergen. Het wachten duurt er vaak veel te lang. De heer Grondsma meende, dat er een wez zou komen naar de gasfabriek buiten den overweg om. De heer R i n g e r s merkte op, dat het nog zoover niet is, alle benoodigde terrein is nog niet in het bezit der gemeente. De secretaris herinnerde aan een vroeger verzoek van de Spoorwegen om de tijden te noteeren, als men meent dat het wachten te lang duurt. Alleen op gedocu menteerde klachten kan worden ingegaan. De heer De Raat meende, dat de kwestie van verbetering van de tunnel van de baan raakt door den toestand der gemeente-finan* ciën, maar toch is zij van zeer groot belang, veel meer dan menige andere zaak waarvoor wel geld is of wordt uitgegeven. Zij houdt immers verband met de uitbreiding der ge meente naar dien kant en is daarom zoo be langrijk omdat de stadsuitbreiding in andere richting minder populair is. De voorzitter wilde afwachten of de nieuwjaarsrede die de burgemeester in den raad gewoon is te houden, iets mee zal dee len omtrent deze kwestie. Ook spr. was van het groote belang van van verbetering van de tunnel overtuigd met het oog op het af zetgebied dat de handel heeft in andere ge meenten. Als laatste punt bracht de voorzitter naar voren het in de vorige vergadering aan gehouden adres van den Bond van Steen houwers met een klacht over het handeldrij ven (verkoopen van grafsteenen) door den brievenbesteller te Hippolytushoef. De Kamer had nadere inlichtingen ingewonnen over de werkzaamheden van dezen besteller en nu vernomen dat hij een volledigen werkkring heeft bij de posterijen. Spr. stelde nu de vraag of gevolg zal moeten worden gegeven aan het verzoek om bij de Posterijen aan te drin gen op een verbod van handeldrijven door dien besteller. Verschillende heeren bleken ervoor te zijn, vooral omdat het hier een postambtenaar be treft. Van deze menschen kan gemakkelijk gedacht worden, dat zij een ongepast gebruik maken van poststukken. De voorzitter sloot hierna de verga dering. door Rabbijn S. Ph. DE VRIES Mzn. V. In de oude stad. Jerusalem heeft me in zijn ban gekregen. Het heeft me langer vastgehouden, dan ik er van den tijd, waarover ik te beschikken had, aanvankelijk aan wilde besteden. En toen ik het verlaten had en mijn tocht door het Land was begonnen, ging toch steeds mijn hart weer naar Jeroeschalajim uit. Naar zijn oude muren met de opene poorten, die naar buiten leiden, en de geslotene, die van den Olijfberg zijn te aanschouwen En naar zijn nieuwbebouwde heuvelen, en zijn volle stra ten, waar het bonte leven golft in alle kleu ren. En naar zijn vele stichtingen Veel te veel. En naar zijn Synagogen, zonder tal. Ook veel te veel. omdat er ieder streven naar eenheid en systeem volkomen aan ontbreekt. En naar zijn scholen, die er nog lang niet te veel zijn, en waarin van lieverlede 't He- breeuwsch althans een zekere eenheid en tot op zekere hoogte zelfs wonderen tot stand brengt. En naar zijn atmosfeer. Die atmos feer, welke alleen aan Jerusalem eigen is. Maar niet naar de oude stad binnen de muren. Zij heeft mij niet geboeid. En toch heeft ook zij mij nog eens naar zich toe ge trokken. En ik ben ook nog een tweeden Vrij dagavond naar den Kothei ma'arawie terug gekeerd. En als ik nog een derde Sabbath in jerusalem zou gezien hebben, ware ik er on getwijfeld nogmaals heen getrokken en had ik den gang door de Arabische wijk erheen voor lief genomen. De groote Synagoge in de oude stad ligt er haast verlaten. Beth-Jacob is haar naam. Maar men noemt haar de Choerwaih, het geen beteekent: ruïne. Het is echter niet de Choerwah, maar de Choerwah-Synagoge, dat wil zeggen: de Synagoge, die staat op de spel staat. Laura Babraham had veel respect voor het oordeel van haar vader, maar toch kon zij haar eigen opinie niet op geven. Zij geloofde, dat het niet mogelijk was zich zoo zeer te laten misleiden; haar ondervindingen en onderhandelin gen met Willem hadden haar altijd den indruk gegeven van zijn volkomen be trouwbaarheid; indien hij werkelijk de verachtelijke vent was, dien Sir Arthur meende in hem te zien, dan zou zij nooit iemand meer kunnen vertrouwen. En toch, haar vader's voorstelling van het geval was aannemelijk, dat is zoo: het werd een moeilijk te beoordeeien geval voor haar. Of deze jonge man was een dwaas of het was een schavuit. Van die twee kwaden koos zij zonder aarzelen het eerste, dat was tenminste vrij wat beier dan het tweede. Hij leek mij altijd iemand, die wel wat simpel was in sommige dingen wat onnoozel en ik geloof, dat hij veel te veel onder den duim zat van dien ouden koopman, maar hij is heel knap en han dig. Sir Arthur scheen geestkracht te wil len putten uit zijn sigaar. Niet verstandig genoeg om eerlijk te blijven, kindlief. Veroordeel hem nHt te gauw. Die slechte oude man zit overal achter. Nu, dat is het nu juist waar wij moeten zien achter te komen. Dat was Laura met hem eens. Maar toen deed zich het moeilijke vraagstuk voor: op welke manier. Het was waar schijnlijk het beste beide Dartijen te hooren. Het meest waarschijnlijke van de twee verhalen zouden ze dan geloo- ven. Maar Willem's vriendin begreep dadeajk dat de omstandigheden tegen hem getuigden. Het verhaal van het jonge meisje, dat nu in het ziekenhuis lag, was niet zeer waarschijnlijk. Het was haast nie,, te geluoven. Laura Babraham herinnerde zich het treurige tooneeltje, dat zich hier den vo- rigen avond had afgespeeld. Het meisje had haar gesmeekt het schilderstukje niet af te geven. Zoo lang zij goed bij kennis was, had het ongelukkige schep seltje volgehouden dat het haar eigen dom was. Laura had plechtig beloofd dat haar geen onrecht zou worden aan gedaan; zij moest zich aan haar belofte houden. Heeft u al met mijnheèr Gedge ge telefoneerd, papa? Dat heeft het ziekenhuis gedaan, ge loof ik. Dat heb ik tenminste gevraagd. Di oude man zal zich zeker heel onge rust maken over het meisje en misschien nog meer over zijn Van Roon. Zeg als je blieft niet z ij n Van Roon voordat hij zijn eigendomsrecht bewij zen kan. Dat zal geen bezwaar voor hem zijn, vrees ik. Wij moeten het hem zoo moeilijk maken als maar mogelijk, zei het jonge meisje, dat haar meening niet op gaf. Sir Arthur schudde het hoofd. Hij had weinig hoop dat het geheim zou worden opgelost op de manier, die Laure wenschte. .(Wordt vervolgd!,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5