WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN JUomnciaaC Tlieuws £xutd= enJuin&auw plaats, die den naam draagt van Choerjxah, of voluit Choerwath Rabbi Jehoedah He^ha- sier. Deze plaats waar een der eerste .fsch- leenaziem zich in Jerusalem genesteld heb ben en waar in het einde der zeventiende eeuw R. Jehoedah Hechasied, d.L de vrome, zich uit Polen met zijn schare heeft neerge laten, is later tot een woestenij gemaakt en ontving daarvan haar somberen naam. Sir Mozcs Montefiore is het weer geweest, die van den toenmaligen Sultan het verlof heeft weten los te krijgen, om op deze plaats een groote Synagoge te bouwen. Zij is nog niet oud. Nog geen zeventig jaren. Maar zij heeft al veel gezien. Zij is inderdaad wel mooi en steekt mer haren koepel nog boven den koepel der Mos kee uit, die op de Tempelplaats staat. Een mooie ijzeren poort geeft toegang tot de plaats, en door prachtige deuren komen we in het ruim der Synagoge. Veel marmer en veel houtsnijwerk. De Heilige- Arke, hoog, maar niet zeer breed, bevat talrijke Torah- rollen, die van kostbare sieraden zijn voor zien. Er is geen dienst bij ons bezoek Doch één der deuren van de Heilige Arke is juist open. En een moedertie staat er vóór, en bidt er handenwringend. Zij heeft een zieke thuis, die met den dood ligt te worstelen. En als zij haast waggelend is heengegaan en wij beginnen rond te gaan, dan toont ons de koster de drie zetels op een rij, op welke bij den eersten dienst, dien Sir Herbert Samuel, de eerste High Commissioner, in deze Syna goge heeft bijgewoond, hij in het midden en naast hem, rechts en links, de opperrabbijn Rabbie Abraham Izak Hakkohen Qoeq, en de opperrechter Norman Bentwich, hebben plaats genomen De stoelen staan er nog met hun toepasselijke Bijbelspreuken. Den opper rabbijn zullen we in mijne reisbeschrijving wellicht nog wel ontmoeten. Benthwich is geen opperrechter meer en Samuel heeft reeds zijn derden opvolger. En de Choerwah heeft geen luisterrijke diensten meer. Zij be gint er vervallen uit te zien. Op werkdagen komt er nog net het vereischt aantal man nen samen om een gezamenlijke godsdienst oefening te kunnen houden, en op Sabbath is het veel, als er een dertig Synagoge-bezoe kers verschijnen. Zoodat de oneigenlijke naam een werkelijkheid begint te worden. De oorzaak evenwel is minder droevig dan ge denkt: het Joodsche kwartier van de 'Ier 'atieqa wordt langzamerhand door de Jood sche bewoners verlaten. Vooral na de onlus ten van voor twee jaren is de trek er uit ge stadig toegenomen. Onder de muren aan den anderen kant dichtbij verrijst een nieuwe buurt, die met haar flinke winkels en woningen een druk handels- en marktcentrum belooft te worden Ook daar is een Synagoge, maar slechts een bescheiden bedehuis, niet vergeten. We dwalen nog door vele straatjes en be treden verschillende stichtingen, aan welda digheid of aan Joodsche studie, of ook wel aan beide tegelijk gewijd. We komen in den specialen kring der Sefardiem en in het Be dehuis, waar voornamelijk de mystici teza men komen, die de Kabbalah beoefenen. En bij de Jeschiewah, de Talmoed-school, van waar we, te midden der den ganschen dag voornamelijk den Talmoed studeerende jon- fe mannen, over de plek schouwen, waar de empel stond en we nu van vrij dichtbij de Mohammedaansche heiligdommen kunnen zien. En eveneens de rest van den ringmuur, waar we ons Vrijdagmiddag andermaal in de rij der biddenden zullen plaatsen. Zou daar wellicht de schare eveneens be ginnen te dunnen? En de brandende kwestie van den Klaagmuur vanzelf veel van haar gewicht gaan verliezen? Als mijn tweede Sabbath in Jeroeschala- iiem zal komen, trek ik andermaal naar den Kothei ma'arawie. Nu alleen. Ik zal den weg erheen door den straatjesdoolhof wel vinden. Want als ik twijfel, zal ik uitzien naar Joodsche mannen in hun Sabbath- dracht of naar vrouwen met hoofd- en om slagdoeken, en dezen ondervragen of volgen op hun schreden. Zoo ben ik er gekomen. Verbeeld ik mij, dat er minder volk aan wezig is? Of kijk ik rond met koeler oogen? Ik twijfel aan het eene en aan het andere. De indruk, dien ik nu ontving, was niet ge ringer dan dien der eerste maal. Voor den terugweg zie ik om naar een ge schikt geleide. Want het begin donker te wor den. En ik wil niet aan het zoeken raken. Of in de noodzakelijkheid, ooi, bijvoorbeeld in de Arabische buurt, den weg te moeten vra gen. Ik beken gaarne, dat ik me daar niet thuis en niet eens heelemaal op mijn gemak gevoel. Een Poolsche broeder merkt mijn rondzien. Hij zegt mij te herkennen van een congTes voor zoo en zooveel jaren. Hij vindt een jongmensch voor mij, die mij naar den uitgang der oude stad zal geleiden. „Of hij in Jerusalem of misschien elders fn Palestina is geboren?" „Neen" zegt mijn nieuwe vriend „ik kom uit Frankrijk, en ben een jaar of vijf in 't Land. Ik kon het ginds" zoo vertelt hij mij verder, beantwoordende mijn vragen en ook daar zonder, uit zichzelf „ik kon het daarginds niet langer uithouden Niet, om dat ik er geen eten of geen werk had. Mijn ouders leven er En ik heb er ongeveer mijn heele familie. Maar ik moest er op Sabbath werken en onze Feestdagen kon ik er niet vieren. En ik was genoodzaakt niet-ritueelen kost te eten. Waarom ik mijn leven ginds niet zoo kon inrichten, dat ik wel de trouw aan Leer en Overlevering kon bewaren, kan ik u misschien wel uitleggen en aannemelijk maken. Maar 't is overbodig. Want in ieder geval: ik wilde het niet langer dragen. Ik heb mij losgemaakt van het Galoeth, ik heb de landen der diaspora den rug toegekeerd en ik heb den weg hierheen weten te vinden. Ik ben niet onfortuinlijk geweest. Want ik heb terstond werk gevonden. Veel geld ver dien ik niet. Maar met mijn vier a vijf pond in de maand kan ik rondkomen. Ik heb on derdak en sterf niet van den honger. Ik ben hier! Hier heb ik Sabbath en Feestdag en geen zorg voor mijn leven naar Torah en Traditie. Brood en water hier is mij duizend maal liever dan overvloed ginds. En wan neer ik nu ook als trouwe volgodsdienstige jood in Galoeth zou kunnen leven, dan nog zou ik het niet willen ruilen voor mijn be staan, mijn tegenwoordig toch maar scha mel leven hier" Wij waren reeds de Jaffapoort doorgegaan en een eindweegs in de Jaffastraat gekomen Ik kon zijn geleide nu wel ontberen. Wij drukten elkander de hand en wenschten el kander ten afscheid een goeden gezegenden Sabbath. De Sabbath was reeds gekomen. De stra ten lagen stil en donker. De Joodsche win kels waren gesloten en de Joodsche men- scben waren thuis of gingen, evenals ik, van hunne bidstonden huiswaarts. De Sabbath is wel merkbaar in Jerusalem. En deze jonge man is niet de eenige aldus in het Lar.d. ZUIDSCHAR WOUDE. De leden van het Plaatselijk Crisis-Comité zijn, ieder in hun wijk, bij de burgers rond geweest om te vernemen wat of men missen wil en kan ter tegemoetkoming aan hen, die in deze veel bewogen dagen zooveel moeten ontberen. Hoeveel en wie of dit zijn, kan men natuurlijk nog niet overzien. In de deze week gehouden vergadering ten ïaadhuize bracht ieder lid het resultaat van zijn bezoek ter tafel, dat in totaal de volgen de bedragen aanwees, n.1. een gave ineens van 222.50: per maand werd geteekend voor een bedrag van 36.50; per week 1.50 en per 3 maanden 6-75. Wat voor een jaar een totaal bedrag vertegenwoordigt van pl.m. 700. Naast deze gaven in geld werden ook nog verschillende gaven in na- tura toegezegd, n.1. boonen, spek en klee- dingstukken. Met dankbaarheid werd verno men, dat de gezamenlijke bakkers overwe- fen om ook van hunne zijde iets te doen. let was voor den voorzitter dan ook een aangename taak, toen hij niet alleen de leden dank kon zeggen voor hunne welwillend heid en moeite, maar ook in het bijzonder den dank kon uitspreken aan de burgerij voor de betoonde hulpvaardigheid. Natuur lijk zal nu getracht worden de distribueering zoo goed mogelijk te doen zijn en het comité is zich bewust dat er altijd wel ruimte zal zijn voor critiek. Men besloot dat er invul- formulieren gedrukt zullen worden en dat elk comité-lid eenige hiervan onder zijn ot haar berusting krijgt.. Inwoners, die nu mee- nen de hulp van het comité te moeten inroe pen, kunnen zich in vol vertrouwen dan bij een comité-lid vervoegen, waar men dan een met redenen omkleed verzoek met de meeste vrijheid kan doen en dit met zijn handteeke- ning bevestigen. Naar bevind van zaken zal het comité dan nagaan in hoeverre het ver zoek kan en mag ingewilligd worden. Reeds zijn al een paar aanvragen ingekomen en Maandag komt het comité weer bijeen ter verdere beraadslaging. Daar het plaatselijk comité aan de voor waarden van het Nationaal comité voldoet, wordt het ook als zoodanig erkend. Gaven per week, hoe klein ook, worden eveneens gaarne in ontvangst genomen, waardoor dus aan ieder de gelegenheid geboden wordt een offertje te brengen. Nog werd besloten dat onderscheidene burgers (winkeliers b.v.) verzocht worden een busje te willen plaat sen. Een etiket: „ten bate van het plaatselijk crisis-comité" zal hun dan worden toegezon den. De voorzitter zegden allen hartelijk dank ZUID- EN NOORDSCHERMER. De heer Jb. Waterdrinker zal voorloo- pig de functie van directeur der Coöperatie ve Boerenleenbank alhier nog blijven waar nemen. HENSBROEK. Vergadering van het Polderbestuur op Dinsdag 5 Jan. 's n.m. 2 uur. De voorzitter, de heer Jb. Groot Jr., opende met een woord van welkom. Dit is, zeide spr., de eerste ver gadering in het nieuwe jaar en spr. hoopte, dat dit jaar voor den Polder voordeelig mag zijn. Hij hoopte, dat het nieuw benoemde lid de heer Fok zijn beste krachten aan den polder zal geven. Inzake de werkverschaffing deelde de voor zitter mede, dat hier voor den polder een som van 250 beschikbaar is gesteld zoo lang de nieuwe regeling van het rijk nog niet is afgekomen. Met de nieuwe regeling zal dit ophouden. Deze nieuwe regeling luidt dat er van den polder 10 pCt. zal moeten bijgedragen wor den, rest Rijk en gemeenten. Deze 10 pCt. moest worden verstrekt, omdat het meeste werk voor den polder moet worden gedaan. Deze regeling is echter nog niet in werking getreden en zal blijven gelden tot 27 Febr. Uitsluitend werkloozen, geen tuin ders. De voorzitter vroeg aan de vergadering hoe men over de bijdrag van 10 pCt. dacht. Algemeene instemming. De heer de Vries vroeg hoe hoog het bedrag nu kan worden, waarvan de 10 pCt. moet worden bijgedra gen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit nog niet bekend is. De heer Fok vroeg of er op 't oogenblik nog anderen dan werkloo zen aan het werk zijn. Hierop werd geant woord, dat dit niet mag met de oude rege ling. Ingekomen was een schrijven van het Prov. bestuur van N.H. inzake gebruik van Nederl. steenkool met de vraag hoeveel men ongeveer noodig heeft. De voorzitter deelde hierover mede, dat hij na een onderhoud met den machinist gecon stateerd heeft, dat deze de buitenlandsche ko len prefereert boven de Hollandsche. Algemeen was men van oordeel de Hol landsche industrie zooveel mogelijk te moeten steunen. Besloten werd een 20 ton Holl. ko len te bestellen. Een schrijven was ingeko men van C. Dekker en R. Overman om den dam bij het dijkje open te laten, daar er nu toch geen vee meer loopt De heer de Vries voelde er wel iets voor den dam weer in orde te brengen en van een poortje te voorzien. De voorzitter zeide, dat alles toch weer werd vernield. Eerst wilde de voorzitter nog eens met den eigenaar van het land praten en dan zal wel verder worden gezien. Mede gedeeld werd dat 80 M3 basalt is aangekocht tegen een prijs van 6.90 per M3. Inmiddels is 40 M3 ontvangen. Verder las de voorzitter voor een schrijven aangaande 't ambtenaren-reglement waar over veel besprekingen werden gevoerd, ter- wijl de wijzigingen ingevolge een beslissing van Ged. Staten moesten worden teruggeno men, zoodat het reglement is vastgesteld zoo als het door den bond van Waterschappen in overleg met de vertegenwoordigers van de ambtenaren-organisaties was vastgesteld. Toelichting over enkele artikelen werd nog gevraagd. Hierna volgde voorlezing van de toelich ting van de wegenbelastingsverordening. Dit schrijven behelst een verzoek om de wegen m onderhoud te doen overgeven aan door het college te bepalen groote lichamen, zooals bijv. Waterschap, Hoogheemraad, de vier Noorderkoggen of Drechterland. In verband met dit schrijven zeide de voorzitter, moet dit punt ernstig noder de oogen worden gezien. Spr. zeide, dat wat het onderhoud aangaat, men den weg beter kan overdoen. Opgaaf moet worden gedaan aangaande de onderhoudskosten van den weg over de jaren van 1924 tot 1929, dus over vijf jaar. De voorzitter had gaarne nog verdere in lichtingen ingewonnen, maar had de daartoe bevoegde persoon niet thuisgetroffen. Deze inlichtingen zijn: overneming bruggen, weg werker enz. Voor 1 Febr. moet dit worden opgegeven. De heer Wit verwonderde zich er over, dat niet direct een lichaam is genoemd waar we bij kunnen aansluiten. Spr. zeide, we kunnen eerst we! eens informeeren bij een van de groote lichamen en dan zien welke ons het beste lijkt. Algemeen was men van oordeel, dat de inlichtingen te vaag zijn om direct een besluit te nemen. Dit werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer de Vries hoe het staat met den schoorsteen van het stoomgemaal. Dit zal met den nieuwen dienst in orde komen. De heer Wit had klachten gehoord over de dammen in het pad van den dijk naar de sluis. Deze zijn bijna niet door te komen. De voorzitter antwoordde, dat dit in on derhoud is bij den polder Obdam en deze er voor aansprakelijk is. Genoemd polderbestuur zal ermee in ken nis worden gesteld. Bij zijn sluitingswoord dankte de voorzit ter voor de aangename besprekingen van dezen middag. Verder zeide spr. voel ik mij verplicht een woord van dank te brengen aan het schei denden lid den heer Jb. Baan, den oudste van het college. Bijna 25 jaar hebt gij uw beste krachten aan den polder gegeven en wegens hoogen leeftijd heeft U die plaats moeten af staan aan een jongere en wel aan het nieuw benoemde lid den heer Fok. Ik geloof wel, zoo vervolgde de voorzitter, dat ik spreek na mens allen en dank U voor het vele werk dat U heeft gedaan en ik wensch U een welver diende rust. De heer Baan dankte den voor zitter voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en hoopte dat het nieuw benoem de lid ook een lange reeks van jaren zitting in het college mag hebben. BROEK OP LANGENDIJK, Door het uitwijken voor een wielrijder geraakte Woensdagmiddag de heer W. uit Zuidscharwoude met zijn auto in het ijzeren hek voor het woonhuis van den heer A. Glas, met het gevolg dat de vooras geheel werd omgebogen. Daar ter plaatse de straat over de eene helft was opgebroken werd het verkeer belemmerd. Met vereende krachten werd het vehikel achteruitgetrokken en later door de crack uit de garage Bosmar-, weg gesleept. PURMEREND. Naar een officiëele kaasbeurs. Door het gemeentebestuur van Purmerend worden, naar het Hbld. meedeelt, plannen overwogen, om zoo het niet anders kan, over te gaan tot het inrichten van een kaas- beurs. Aanleiding daartoe is het volgende: Reeds ongeveer een jaar geleden begonnen, tegen den zin van de handelaren, enkele fa brieken uit den omtrek hun kaas in plaats van aan te voeren op de markt, te verkoopen in een café op de markt en wel op monster. Het voordeel van het verkoopen der kaas op monster voor de fabrieken is in de eerste plaats, dat de rompslomp van het vervoeren van de geheele partij naar de markt uitge schakeld wordt. Bovendien worden de kosten van marktgelden en wat daar meer bij komt bespaard, terwijl voorts de verkooper meer vrijheid heeft, om de kaas al of niet te ver koopen wanneer de prijs hem niet aanstaat, hij behoeft dan niet zijn geheele partij kaas weer mee naar huis te nemen. Er verdween steeds meer kaas van de markt, die thans nog maar alleen een paar stapels omvat van boeren, die 's winters door kazen. Met dezen toestand is feitelijk niemand te vreden, aldus gaat bovengenoemd blad voort Het gemeentebestuur niet, omdat het groot ste gedeelte van de markt en daarmede de marktgelden verdwenen zijn, de koopers niet (hoewel ze het voordeel hebben van minder vervoerkosten), omdat het koopen op monster niet altijd volle bevrediging kan schenken daar de partij kaas nog al eens van het monster afwijkt en verder is met de markt verloren gegaan een reclamemiddel voor de Hollandsche kaas. Ten slotte zien de fabrieken, die er het meeste vóórdeel van hebben, ook wel de fouten in van een onge ordende kaasbeurs, zooals beperkte ruimte, niet altijd contante betaling en geen officieele noteering. Pogingen van het gemeentebestuur, om de markt te heretellen, zijn tot dusverre mislukt. De koopers willen zich in deze neu traal houden, om niet in conflict met de fa brieken te komen en de fabrieken (hoewel niet alle eensgezind) willen niet meer medewer ken, om den ouden toestand terug te krijgen. Nog worden door het gemeentebestuur pogingen aangewend om de fabriekskaas op de markt te krijgen. Een voorstel zal worden gedaan tot verlaging der marktgelden van 0.60 op 0.40 per 100 K G. Doch daar de oorzaak niet enkel in het marktgeld gelegen is, wordt van deze pogingen weinig resultaat verwacht. Het gemeentebestuur wil in ieder geval het heft in handen houden en daarom wordt thans uitgekeken naar een zaal. waar van gemeentewege kaasbeurs zal kunnen worden gehouden. Deze kaasbeurs zal naast de markt worden gehouden, dus de markt za! niet opgeheven worden, maar blijven bestaan, daar de boeren liever op de markt blijven aanvoeren. SINT PANCRAS. Dinsdagavond waren eenige dames en hee- ren uitgenoodigd door den burgemeester ten raadhuize bijeen te komen om tot oprichting van een crisiscomité te komen. De vorige week was reeds een voorloopig comité gevormd en thans werd tot aansluiting bij het Nationaal Steuncomité besloten. Besloten werd om een circulaire aan alle ingezetenen rond te zenden, met opgave der voorwaarden en werking van het comité. Meisjes zullen worden aangezocht om elke week met busjes een beroep op de burgerij voor het door nood gedwongen comité te doen. Het comité bestaat uit de dames: mevr. Jel- lemaRouma, mevr. DestreeLandwehr, mevr. KroonenturgDuif. mevr. Kok Stins, mevr. KleinZeeman, mevr. Dekker Groen, mevr. Hartde Groot, mevr. Volkens Kuiper, mevr. KloosterboerKoedijk, mevr. v. KampenPeereboom, mevr. Snel— Sagekule en de heeren Jb. Kroonenburg, H. Hart, H. G. Muurling, J. v. Kampen, S Timmerman, D. Hartman, A. Bobeldijk, Jto. Dz. Kloosterboer, A. Dekker, J. Wagenaar Cz. en W. Snel. Tot voorzitter werd benoemd burgemeester Kroonenburg, tot secretaris-penningmeester de heer H. Hart. Besloten werd om het werkcomité te vor men door dames en heeren. Daarvoor werden benoemd de dames- mevr. Kroonenburg—Duif, mevr. Dekker- Groen, mevr. Destree Landwehren, mevr. Kok—Stins en mevr. v. Kampen—Peereboom en de heeren: H. Hart, P. Hartman, A. Bo beldijk, J. Wagenaar Cz. en Jb. Dr. Klooster boer. Met een woord van dank aan de vergade ring, voor de aanvaarding van dit mensch lievende werk, werd de vergadering gesloten ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Het jaar 1931 ligt achter ons en er zal in tuinbouwkringen wel niemand zijn die met heimwee aan het afgeloopen jaar terug denkt We zullen niet in details weergeven welke te leurstelling de tuinbouw te boeken had maar kunnen toch nog dankbaar zijn dat het niet erger was. We zullen de laatste zijn om te zeggen dat er ook hier geen marktdagen waren dat het misère was, doch als we een vergelijking maken met Beverwijk dan wa ren èn de kwaliteit der groente èn de prijzen hier beduidend beter, waarmede we even min verklaren dat er geen dagen geweest zijn waarop de prijzen in Beverwijk niet hoo ger waren. De laatste twee weken was de handel van heel vlug tot middelmatig. Het was te ver wachten dat op een zoo vluggen handel als tijdens de Kerstdagen een luie handel moest volgen, temeer daar na een vluggen handel als regel een „te veel" aanwezig is. Wanneer we dan ook prijzen noemen dan doen we dat over het gemiddelde van de laatste 2 weken, terwijl we 3e soort uitscha kelen. Dan willen we nog op iets anders de aan dacht vestigen. In Alkmaar heeft men nog de ongelukkige gewoonte om per pond en per zak te veilen. Het laatste treft men voor sommige artikelen ook op enkele andere vei- :!P£e",aan- Verkoop „per pond" is uit den tijd. Wanneer we dan ook melding maken van prijzen, dan zullen we die noemen per kilogram, ook al wordt het artikel per pond of per zak aangeboden. Andijvie werd in middelmatige kwaliteit aangeboden en was duur. De noteerino- was f .2—i 4.50 per 100 stuks. Boerekool is ge- wild en de mooie kwaliteit loopt in prijs op. De prijzen waren 2.50—5 50 per 100 stuks. Bloemkool wordt hier in mooie kwali teit aangevoerd en was duur, de prijzen 8.5014 per 100 stuks. De niet genoem de koolsoorten kunnen we over een kam scheren, kwaliteit matig en prijzen laag, n.1. 2—3.50 per 100 stuks. Een bijzonder ge zocht artikel is uien, die wederom duur wa ren, de prijzen bewogen zich om de 5—7 per 100 Kg. Brusselsch lof werd in sterk af wijkende kwaliteit aangevoerd en was erg duur, de prijzen liepen voor le soort iets op, en waren 12—24 per 100 Kg. Spruiten waren er genoeg of juister gezegd te veel. Het prijsverschil van de vorige week en deze liep al heel sterk uiteen, n.1. voor dezelfde kwaliteit 12 en 4.50 per 100 Kg., het ge middelde over le en 2e kwaliteit was van 3—6.50 per 100 Kg. De overige aanvoer gewone prijzen, welke al weken lang op hetzelfde niveau staan, n.1. lage prijzen voor 2e soort en middelmatige prijzen voor le soort. KENNEMERLAND. Het jaar dat achter ons ligt was een jaal vol teleurstelling, waarvan in de eerste plaats de tuinbouw weet mee te. spreken. We hebben nog geen cijfers over 1931 doch we ten zeker dat het nog veel slechter was dan 1930. De inzet van 1931, de glascultuur, was wel goed, maar de aardbeien waren een zóó groote teleurstelling als we in geen reeks van jaren meemaakten. Wel viel de opbrengst der aardbeien mee, doch de prijzen waren extra laag. De boonen, die nog wat beloof den, en waarvan de prijzen bevredigend wa ren waren ook weer een desillusie dat de op brengst beneden het middelmatige bleef. En toch maakt Kennemerland nog een draag lijk figuur als we een vergelijking maken met de koolstreek, de streek waar men op ex port is aangewezen en waar de uitvoer van kool en aardappelen een totale mislukking was. En lang, zeer lang zullen de tuinders en vooral de grove groentetelers, de naweeën van 1931 gevoelen. De handel over de laat ste twee weken liep sterk uiteen. Goede vraag en hooge prijzen voor de feestdagen en lusteloozen luien handel en extra lage prijzen na de feestdagen, ziedaar het over zicht over de laatste weken. Andijvie was het artikel dat steeds in trek is en trots den luien handel, heel duur. De noteering voor andij vie le soort, was 6.5011 en voor 2e soort (ook mooi) 3.50—6 per 100 stuks. Hoewel de bloemkool in kwaliteit terug gaat. gaat de pri<s niet terug, le soort bloem kool bracht 8 5012 op, 2e soort idem 2.506.50 per 100 stuks. Met uitzon dering van groene kool, die goed betaald werd, was het met den handel in grove kool soorten (meest z.g. doorschot) matig gesteld Groene kool bracht 46.50 op, de ove rige koolsoorten 1 502.75 per 100 stuks. Boerekool was een artikel dat nogal liep, hoewel de handel „trekkend" was, de prijzen 2.506.50 per 100 stuks Prei, pieterselie en selderie waren duurder, doch de beperkte aanvoer zal wel de reden zijn geweest. De prüzen van prei waren 4 50 J 18. die van de overige bosgroente 2.50 6.50 per 100 stuks. Spinazie en sla waren gezochte groenten, hoewel de prijzen toch niet hoog zijn. Spina zie gold ongeveer 12—15 per 100 Kg. en sla 1.502.50 per 100 stuks. De geweldig groote aanvoer van spruiten liep or> een fiasco uit en dat was te verwach ten. Als gevolg daarvan liep de prijs 2/3 te rug, de doorsneepriizen over de laatste twee weken waren 3.50—8.50 per 100 Kg., terwijl 3e soort waardeloos was. Witlof werd in sterk afwijkende kwaliteit aangevoerd en lijkt ons niet zoo mooi als de laatste jaren (enkele weken uitgezonderd). Mooi ,,1oP' go'd 14—24, 2e soort 8.50 13 per 100 Kg. Uien was een gewild artikel en steeds hoo- ger in prüs. De afgeloopen week golden uien 5.507 50 per 100 Kg. In aardappelen wortelen en bieten was een gereserveerde handel. Alleen le kwaliteit Zeeuwsche blau wen en duinaardanpelen waren duurder, met priizen van 6.509 50 per 100 Kg. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. TARWEWET EN MEEl IMPORTEURS. Geldelijke steun van de meel» fabrikanten. Het „Volk" meldt, dat de gezamenlijke Ne- derlandsche meelfabrikanten zich op bepaal de voorwaarden bereid hebben verklaard, een zeker bedrag ter beschikking te stellen tot schadevergoeding aan de bedrijven van meel- hnporteurs c.a., die door de werking der Tarwewet gedupeerd zijn. Het blad voegt er aan toe, dat het voor deze schadevergoeding bestemde fonds van de Meelcentrale, te vor men uit de 2 per 100 K G toeslag op he onvermengde meel voor beschuitfabrieken ei broodbakkers (7 XA van hun meelverbruik) toi dusver niet toereikend is gebleken De regee ring had gerekend op één millioen gulden per jaar. doch gedurende de eerste zes maan- 41 „Daar moet ik naar toe," zei kikker Karei tegen luimeltje. „Ik ben commandant van de brandweer en ga gauw de brandauto halen." „Mag ik dan niet mee vroeg Tuimeltje aan Karei. „Je kunt niet in den wagen zitten", zei kikker Karei, „maar je mag er wel achter aan gaan hangen, dan zal ik er wel een stevig touw aan vastmaken". Zoo vertrokken ze naar de brand. Van alle kanten zag Tuimeltje dieren rennen. Zelf vogeltjes met gerui te petjes op vlogen er zoo hard ze konden heen. n heelemaal geen pleizierig ritje voor Tui- me tje. Hij liet zich achter de auto aan voorttrekken en kreeg allemaal stof in de oogen. Ze reden heel erg Hard en kwamen onderweg verschillende kikkers eginen met emmers en ladders. Tuimeltje vond het erg aardig, dat die diertjes elkaar zoo goed hielpen ais er brand was en daarom werd hem het rennen minder zwaar.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6