Zij zal bloeien als een roos. Relletjes in Enschedé. Vfrêsst Onze Jiolomw Wat de borstel is voor Uw tanden - Geneeskundige brieven BRANDEN. dot A 45 en 65 ets. voor Uw k*«l. den van zijn bestaan is slechts f 150.000 in het fonds gevloeid, omdat vele bakkers en be schuitfabrieken niet of slechts gedeeltelijk ge bruik maken van hun recht tot het ontvangen van de onvermengde, aan toeslag onder hevige onvermengde bloem. De onderhande lingen ter zake met de meelfabrikanten zijn reeds eenigen tijd gaande. Maag- en darmziekten. II. De meest voorkomende afwijkingen in het maag-darmkanaal is de catarrh, d.w^z. een lichte ontsteking van het slijmvlies, net ge heele maag- darmkanaal kunnen we beschou wen als een buis, nu eens wijder dan weer nauwer, die geheel bekleed is met slijmvlies Op deze binnenste laag volgt een tweede, ot beter gezegd: een dubbele, waarin zich veel spieren bevinden, die óf langs den omtrek ot in het verlengde van de buis verloopen. Deze spieren zorgen voor de beweging van den in houd. De derde laag, die de beide vorige om hult, zorgt voor het verband met andere lichaamsdeelen, of wel, dient als afzonder lijke begrenzing (b.v. buikvlies). Wordt het slijmvlies ontstoken, dan open baart zich dat door zwelling, roodheid en vermeerderde afscheiding van slijm. Ieder kan het aan zichzelf bestudeeren bij gelegen heid van een verkoudheid. De zwelling mer ken we dan door den vernauwden neusdoor- gang, soms zelfs zoo erg, dat de neus ge heel verstopt is. De door groote bloedstoevoer veroorzaakte roodheid is meest duidelijk te zien en de vermeerderde afscheiding van slijm, maakt veelvuldig gebruik van den zak doek noodzakelijk. Ongeveer oo dezelfde wijze speelt zich een catarrh in het maag darmkanaal af. Hierbii valt echter nog wel een en ander op te merken. Zoo kan de zwelling van het slijmvlies in den twaalfvingerigen darm de uitvoerope- ning van de gal verstoppen. De gal hoopt zich dan in het bloed cp, hetgeen wij zien door geelkeurig van het wit der oogen en de huid. Dit is de catarrhale vorm van geling of geelzucht, welke meest van betrekkelijk on- schuldigen aard is en snoediger verdwijnt dan andere vormen waaronder soms van zeer ernstigen beteekenis Bij catarrh van de maak kunnen groote hoeveelheden slijm wordes afgescheiden. Men onderscheidt acute- en chronische vormen. De acute ontstaan meestal door diëetfou- ten; door te overvloedige of ondoelmatige samengestelde maaltijden, waartoe b.v. ook te sterk afgekoelde spijzen behooren. Behalve de slijmafscheiding wordt dan ook dikwijls invloed op de spierlagen uitgeoefend. Er kan pijn ontstaan en het geheele verdere orga nisme kan er onder lijden (slapeloosheid, slecht humeur, enz.) De werkisg der spier lagen kan men opvatten als een natuurlijk geneesmiddel. Terwijl toch de normale wer king der maag- en darmspieren den normalen inhoud van den mond af benedenwaarts be weegt (peristaltiek), zien we in deze omstan digheden menigmaal, dat een tegengestelde richting wordt ingeslagen (anti-peristaltiek), zoodat de maaginhoud weer uit het lichaam verwijderd wordt (braken). Die verwijdering van ongewenschten inhoud zien wij ook bij vergiftiging. De meeste jongens hebben dit wel aan den lijve gevoeld, wanneer zij hun eerste sigaar of sigaret rookten. Een derge lijke acute maagcatarrh kan binnen enkele dagen genezen Minder gemakkelijk gebeurt dit met de chronische maagcatarrh, die be rust op aanhoudende prikkels. Sterke rookers vertoonen wel altijd, zij het ook in lichten graad, een chronische catarrh van keelholte, slokdarm en maag. Maar vooral 't geregeld gebruik van alconol heeft deze afwijking ten gevolge. Op den duur wordt dan zelfs de bouw van het slijmvlies veranderd en met name de oppervlakkige laag cellen afgeplat Maar nog op andere manieren kan zoo'n maag- en darmcatarrh ontstaan; zoo b.v. door kouvatten. Maar niet alleen die invloed van de koude, maar ook warmte kan een der- gelijken invloed uitoefenen. Het is algemeen bekend, dat in de warme maanden bij jeug dige individuen veelvuldig maag-darm catarrh optreedt, met braken, pijn en hevige diarhee, als de voornaamste symptomen. Soms wordt daarbij vermoed, dat ontwikke ling van bacteriën, dus een soort van vergif tiging, de oorzaak is. Zeker is dit het geval bij twee zeer gevreesde besmettelijke ziekten: buiktyphus en cholera. Bij buiktyphus is het verschijnsel van catarrh niet altijd even dui delijk; het kan zelfs geheel ontbreken. Bij cholera is dat nimmer het geval en zien we een maximalen vorm van de kinderdiarrhee Het vochtverlies is dan zóó groot, dat het ge heele lichaam als het ware uitdroogt, zoodat een in de huid gemaakte plooi blijft staan Alle drie genoemde ziekten zijn van ernsti gen aard. De zomerdiarrhee der kinderen is tot zekere hoogte gelijk te stellen met afwij kingen ten gevolge van diëetfouten, ook zon der dat de warmte een rol speelt. Het is dan steeds raadzaam, zoo spoedig mogelijk des kundige hulp in te roepen, omdat het ziekte beeld soms onverwachts een ernstige wending nemen kan. Het is daarom van belang het diëet der kinderen, in warme dagen, zorgvul dig te regelen. Als er eenmaal catarrh bestaat, dan werkt bijna elk voedsel als een ongunstige prikkel Het voorgeschreven diëet maakt dan ook zulk een slappen onvoldoenden indruk, dat het dikwijls veel moeite kost om de gegeven voor schriften te doen opvolgen, uit vrees voor 011 voldoende voedseltoevoer Behalve het schrale diëet behoort dan groote lichaams rest tot de aangewezen geneesmiddelen. Over cholera is het onnoodig veel te zeggen; hoe wel velen de ziekte nooit gezien hebben, is zij genoegzaam bekend als een der meest besmet telijke ziekten en zoodra zich een geval voor doet, worden er van overheidswege allerlei maatregelen genomen om het kwaad in de kiem te smoren. Deze ziekte komt vooral in e warme gewesten voor en en het is ook nog nooit gelukt, nietegenstaande alle genomen maatregelen, om haar geheel te doen verdwij nen. H. A. S. Het is wonderlijk welk een verscheidenheid van rijk gevarieerd leven ook op schijnbaar dorre plaatsen vaak groeit en bloeit. Neem de zee, schijnbaar een oneindigheid van zil te, onvruchtbare wateren, waarin weinig of geen leven tieren kan. En toch is, welbe schouwd, die wijde, onmetelijke zee vol leven, microscopisch klein en fantastisch groot le ven, van algen tot walvisschen, onmetelijk mysterieus! Neem de woestijn, waarvan inderdaad het oude Bijbelwoord geldt, dat zij bloeien zal gelijk een roos. Bij Jesaja is het als toe komstvisioen bedoeld en zinnebeeldig te ver staan: de woestijn en de dorre plaatsen zul len vroolijk zijn en de wildernis zal zich ver heugen en zal bloeien als een roos. Maar voor ons is het ook in den meest letterlijken zin geen toekomstvisioen, maar werkelijk heid, wondere werkelijkheid: in de woestijn en op de dor schijnende plaatsen ook en zelfs daar ontplooit en ontvouwt zich het leven, niet in armoedige, schriele, verschrom pelde plantjes alleen, maar in rijk, stralend, uitbundig schoon van kleur en vorm en geur. Misschien staat voor uw raam wel een teeken van dat woestijnleven, dat bloeit als een roos. Wij hadden dezen zomer voor ons serreraam de groote, roode bloemen van de bladstengelcactus staan, als een mysterie opengebloeid uit de sierloos stijve cactus plant. En als ik het boek, het prachtige boek dat hier voor mij ligt doorblader, dan is het een rijk geschakeerde variatie van bonte kleuren, van wit en geel, van rood en paars, van licht en donker, die zich vertoonen aan het bewonderend oog. Ja, ze staan hier wel op hun mooist, in Verkade's Cactussenal- bum, door de schilders Rol en Voerman zoo smaakvol geïllustreerd, zult ge zeggen. En inderdaad, hier is wel in woord en beeld een zeer rijke en veelzijdige keurcollectie samen gebracht. Zooveel bijeen, in zoo rijke bloei, zult ge in uw kamerhoek, in uw erker of ser re niet krijgen. Maar een zonnig hoekje, waar deze interessante planten met hun wonderlijke vormen en af en toe ook met hun bloeiende schoonheid uw oog en hart ver heugen, kunt ge toch wel hebben, en dit boek, een reclameuitgave, maar hoe voor naam, onopdringerig en vol distinctie, zal m^eeen tot caHu®vriend maken. De woestijn, die bloeit als een roosja dan denken we wel aan cactusb'oei aller meest. Toch moet ge niet denken, zooals wel vaak wordt gemeend, dat de cactussen enkel woestijnbloeiers zijn. Zeker, heete. dorre streken en woestijnen vormen cactusgebieden, maar ook langs de hellingen van bergen, in vochtig-warme tropische bosschen en op uit gestrekte grasvelden komen zij voor. ^Xel maakt hun typische vorm met de afwezigheid meestal van bladeren en de dikke, vochthou- dende stammen deze merkwaardige plant ge schikt om ook daar. waar zij water lang moet ontberen, zich te handhaven en uit te brei den De dikke, leerachtige huid met zeer wei nig huidmondjes houdt bovendien de vocht- rdamping tot een minimum beperkt. Mexico is het land waar de cactus tegen woordig het meest in het wi'd voorkomt Oorspronkelijk komt de plan echter uit Zuid- Amerika, vanwaar hij zich verder naar het Noorden heeft verspreid. Zijn natuurlijk ver spreidingsgebied is bijna uitsluitend tot Amerika beperkt. Overal elders waar de cactus voorkomt is hij ingevoerd. Soms, als in Australië, wordt die import betreurd; daar is de cactus tot een schede1 ijk onkruid voor de landbouw verworden. Maai aller dingen is ook ine, weer de mensch. Al naar de om standigheden waarin hii zich bevindt en de vreugde of de schade die hij van de dingen ondervindt, vormt hij vaak zijn oordeel. De klaproos, sieraad, kostelijk sieraad der vel den voor mij, is voor eei; ander een verwer pelijk kruid. De castus, eens met zorg inge voerd, is nu een iastige plaag voor den Aus- tralischen boer. Wij sieren onze kamer met dezelfde plant, die ais vaak nog onaanzien lijk gewas staat tusschen kiezej en kleurige steentjes in een schaal van Leerdam, en soms zijn kleurige pracht, lang verborgen gebleven, opeens in sierlijken bloei ont plooit. En ginds in de zandvlakten van Mexico staan zij in honderden soorten, klein en soms reusachtig groot, verborgen en on opvallend soms en dan weer prijkend in gloed van kleuren, bloeiend, sierlijk als een roos! A. L. B. zen, een vreeselijk gevolg gehad. Op de on derneming Sampali is een Bengaleesche jon geman, een chauffeur van een onderneming, doodgeslagen met stokken en onherkenbaar verminkt, omdat men in hem het gevreesde wezen zag. fn de nabijheid van de onderneming was hij blijven vastzitten met zijn autobus, en nadat vergeefsche pogingen waren gedaan om het ding los te krijgen, had hij zich op weg begeven naar het emplacement om een stuk touw te halen. Hij was daarbij te ver doorgeloopen, het emplacement voorbij en in de nabijheid der lemboestallen (ossenstal len) was hij opgemerkt. Twee andleren, die ook op het busje zaten, en met hem waren meegekomen, werden ge pakt en aan de Veldpolitie overgegeven; de chauffeur vluchtte echter het bosch in. Dat gebeurde om tien uur 's avonds. Om twaalf uur kwam de gevluchte echter weer voor den dag en plotseling hieven de Ben galeesche wakers bij de veestallen de kreet aan: „Tjoelik! tjoelik!" Er kwamen veel menschen toeloopen, gewapend met stokken, en de ongelukkige chauffeur vond een vree- selijken dood. Er zijn reeds vijf arrestaties verricht, en vermoedelijk zullen er nog meer bijkomen. Den verdachten zal doodslag in vereeniging ten laste moeten worden gelegd. Wat de Deü Crt. frappeerde was, dat de Maleische bladen, wier redacties toch boven dergelijken onzin verheven moesten zijn, maar heel weinig deden om deze geruchten den kop in te drukken, en bijna dagelijks ver halen brachten over de verschijningen van den tjoelik, zonder daarbij duidelijk te laten uitkomen, dat het boerenbedrog op groote schaal betrof. EEN RAMP OP BALI EN LOMBOK? Naar gister door Aneta uit Batavia werd gemeld, zijn de telefoon- en telegraafver bindingen met de eilanden Bali en Lombok verbroken. Gemeld wordt dat deze eilanden op 4 Jan. door zeer hevige orkanen en over stroomingen zijn geteisterd, waardoor ver schillende bruggen zij ingestort, terwijl wegen gedeeltelijk werden weggeslagen. Men vermoedt dat beide eilanden een ramp heeft getroffen, daar de onderzeekabels van Banjoewangi naar Singapore en Port Dar- win eveneens gestoord zijn. De eilanden zijn volkomen geïsoleerd. Thans wil men een vliegtuig van de K.N.I. L.M. ter verkenning uitzenden. Hoogstwaar schijnlijk vliegt een Aneta-correspondent mede. NOODLOTTIG GEVOLG VAN EEN GERUCHT. Een Bengalees doodgeslagen. Vijf arrestaties. Sinds eenigen tijd was de bevolking in Deli in hooge mate verontrust over 't gerucht be treffende het rondwaren van een „tjoelik", een koppensneller, die kinderen zou stelen en andere wandaden plegen. De krankzinnige verhalen deden de ronde, vooral ook naar aanleiding van een poging van een Benga lees om een Europeesch kind te ontvoeren. Het vermoeden werd zelfs uitgesproken, dat deze verhalen vooral gecolporteerd werden door dieven, die door schrik te brengen on der de bevolking gemakkelijker spel hoopten te hebben bij hun operaties. In den la? sten tijd is menige kampong door den plotselingen roep tjoelik! tjoelik! in rep en roer gebracht. Dit tjoelik-geloof heeft nu, naar wij in de per luchtpost ontvangen Delische bladen le Ontevredenheid over de steun- uitkeeringen. De Twentsche correspondent van het Hbld. meldt: De strijd in de textielindustrie schijnt in een nieuw stadium te komen. Heerschte er na 14 Dec., den dag waarop de algemeene staking begon, volkomen rust, deze week is daarin wijziging gekomen. Een belangrijke factor in dezen zijn de ongeorganiseerden, die rumoerig worden, omdat zij zoo goed als geen uitkeering ontvangen. Dinsdag hield het comité voor de ongeor ganiseerden een vergadering waarin werd uiteengezet dat de steunregeling allertreu rigst is. De drie samenwerkende organisa ties verleenen, aldus werd gezegd, niet de minste medewerking, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat in al den tijd dat de sta king duurt slechts één keer een uitkeering is verstrekt nl. van vijf gulden voor de gehuw den en van 3.50 voor ongehuwden boven achttien jaar. Op die wijze, zeide de voorzitter, kan men niet doorgaan en wanneer de organisaties niet steunen, worden de ongeorganiseerden door den honger weer de fabriek in gedre ven. De vertegenwoordiger van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders betoogde dat de Federatie aan meer dan 700 ongeorgani seerden een wekelijksche uitkeering verstrekt nl. aan hen die tusschen 30 November en 14 December het stakingsparool van de Fe deratie hebben opgevolgd. Het is te begrij pen, zeide deze spr., dat de Federatie niet hen steunt, die op 14 Dec. op het parool van de drie organisaties in staking zijn gegaan. Spr. drong met kracht aan op de instelling van een steunactie en hij laakte het, dat de drie organisaties daaraan niet willen mede werken, waardoor er met verschillende lijs ten wordt gecollecteerd. Vele sprekers voerden daarop het woord. Sommigen beweerden dat de drie organisa ties graag van de staking af willen en dat zij, door de ongeorganiseerden niet te steu nen, dezen weer de fabriek in willen drijven De ongeorganiseerden kunnen dan als zon: debokken dienen. De zeer druk bezochte vergadering ont aardde ten slotte in een communistisch rel letje en de voorzitter liet zich geheel leiden door enkele R. V. O. sprekers, die betoogden dat men van de drie organisaties moet eischen dat de kassen voor de ongeorgani seerden worden geopend. Ten slotte werd een motie in dien geest ingediend door de com munisten, aangenomen. Medegedeeld werd nog dat de communistische I. A. H. levens middelen zal verstrekken en dat men zal trachten in Air-terdam een collecte te orga- niseeren. Bombardement met straatstee- nen. Enkele politiemannen en betoogers gewond. De rumoerige stemming kwam in het bij zonder tot uiting bij de fabriek der firma Gerhard Jannink en Zonen, waar zich een groote menigte verzamelde, die wachtte op werkwilligen. Dezen verschenen echter niet, daar zij door een achteruitgang de fabriex hadden verlaten. De menigte begaf zich daarop in looppas naar de op vijf minuten afstand gelegen arbeiderswijk, het Pathmos, waar relletjes werden veroorzaakt Zij con centreerden zich op het Pathmos-plein, waar eenige werkwilligen wonen. In totaal werden twintig lantaarns stukgegooid en de duis ternis werd benut om met steenen, welke uit de straat werden gebroken, naar de politie te gooien. Een wachtmeester van de marechauS' see en een rijksveldwachter liepen bloedende hoofdwonden op. zoodat zij zich onder ge neeskundige behandeling moesten stellen Voorts hebben eenige agenten van politie lichte verwondingen opgeloopen door steen worpen. In verschillende woningen van werkwilli gen werden ruiten ingeworpen. Later is dit ook in andere deelen der stad geschied. De politie zag zich genoodzaakt van de wapens gebruik te maken. Driemaal is ge schoten. echter zonder iemand te treffen. Verschillende personen die klappen had den opgeloopen moesten door geneesheeren worden verbonden. De politie werd ton slotte versterkt door marechaussee te pa#rd, welke de straten schoonveegde. Desondanks werd van tijd tot tijd nog uit enkele tuinen met stee nen geworpen. De marechaussee, die zich in een tuin wilde begeven, bleef in het prikkel draad haken, waarop hij kwam te vallen. Er werd toen een steenenbombardement op hem geopend, waarop de marechaussee heeft ge schoten. Hij schijnt echter niemand te heb ben geraakt. Eerst laat in den avond was de rust terug gekeerd. De fabrieken van Jannink stilgelegd. In verband met de gebeurtenissen van Dinsdagavond zijn gistermorgen de te En schede wonende werkwilligen van de fa. Jan nink niet meer aan het werk gegaan, blijk baar uit vrees voor molest. In verband hier mede zijn de fabrieken der firma Jannink stil gelegd. Ook gisteravond weer onrust te Enschedé. Opnieuw ruiten ingegooid. Twee marechaus sees gewond door steenwor pen. Vijf arrestaties. Verbod van samenscholingen. De toestand te Enschede was gisteravond ondanks het slechte weer, tamelijk onrustig. Op verschillende punten van de stad hadden relletjes plaats, welke echter over het alge meen van minder ernstigen aard waren dan Dinsdag. Ditmaal had men het niet alleen gemunt op de ruiten van de werkwilligen, doch ook op die van beter gesitueerden. In de Haaksbergerstraat werden van twee wo ningen ruiten stuk gegooid. Het zelfde ge schiedde met twee huizen in de Vondelstraat. Ook werden ruiten vernield in de villa van een fabrikant aan de Rembrandtlaan. De politie neemt aan, dat in het laatste geval de ruiten zijn stuk geschoten. In de arbeiderswijk het Pathmos werd weer met steenen naar de politie gegooid, als ge volg waarvan twee marechaussees bloedend aan 't hoofd werden verwond. Zij moesten zich onder geneeskundige behandeling stel len. De marechaussee heeft van de vuurwa pens gebruik gemaakt, doch tot zoo ver kon wordejj vastgesteld werd niemand getroffen. Vijf personen, allen opgeschoten jongens, werden door de politie gearresteerd, verdacht van met steenen te hebben gegooid. Men ver wacht, dat te Enschede een verbod van sa menscholingen zal worden uitgevaardigd. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA ONDER MILITAIREN. Naar de Haagsche Crt. meldt, heeft zich Dinsdag aan verschillende kazernes in de residentie aan de hoofdwacht het volgende geval voorgedaan: Er verschenen een paar mannen, die een doosje sigaren overhandigden en verschillen de doosjes lucifers, met een oranje-etiket, dra gende den naam en het merk van een bekende sigarenfabriek hier te lande. Zij deelden mede, dat een en ander was bedoeld als re clame en bestemd voor de soldaten, die op wacht moesten. Daarop verwijderden zij zich. Naderhand bleek, dat in de doosjes alleen een dunne laag lucifers aanwezig was en dat daaronder zich een communistische manifest bevond. Door de militaire autoriteiten wordt een onderzoek ingesteld. DE KONINGIN EN DE KUNST- SCHILDERS. De koningin heeft het voornemen opgevat om in het belang van de noodlijdende schil ders haar teekeningen en olieverfschetsen, zoowel hier te lande als op haar reizen in het buitenland vervaardigd, ten toon te stellen in de Kon. Kunstzaal Kleykamp. De koningin heeft oen kunstschilder W. A. van Konijnenburg verzocht, daartoe een keuze uit haar werk te doen. De geheele opbrengst zal ten goede komen aan de noodlijdende kunstschilders. SALARISVERLAGING. De directie der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde te Vlissingen heeft wegens de tijdsomstandigheden, het personeel, werk zaam op haar kantoren met ingang van 1 Januari 5 pCt. op het loon gekort en zal dit met 1 Mei nogmaals dooen. zoodat de salarissen dan 10 pCt. zullen zijn gedaald. Voor het overwerk kreeg het kantoorper. soneel al sinds eenigen tijd geen betaling meer. VERWARRING BIJ STEUN- VERLEENING. Een waarschuwing tegen vele in stellingen, die bij het publiek om steun komen aankloppen. Het Centraal Archief en inlichtingenbu reau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam (Vop delstraat 19) zendt ons een uitvoerig schrijven, waarin wij o.a. lezen: Het schijnt ons van belang in dezen tijd, waarin zoovele instellingen een beroep doen op de milddadigheid van het publiek, de aan dacht te vestigen op verschillende personen en instellingen, die naar het voorbeeld van het „Leger des Heils" zich hebben georgani seerd als organen van „evangelisatie" en daarbij maatschappelijk werk verrichten. Ve len denken, wanneer zij deze personen of lichamen steunen, hun giften goed zijn be steed, aangezien de organisaties steeds met nadruk betoogen, dat zij volstrekt voor alle richtingen openstaan en niemand afwijzen, 't Optreden van deze instellingen blijkt bij uitstek geëigend tot 't maken van verwarring, zoodat de giften, bestemd voor de een, de an der in handen komen en in 't algemeen is het maatschappelijk werd, dat deze personen of kleine vereenigingen verrichten, van zoo ge ringen omvang en ook van zoodanigen kwa liteit, dat niet kan worden aangeraden en in sommige gevallen beslist moet worden ont raden, deze instellingen of personen door bijdragen te steunen. Het Centraal Archief acht dan niet gemo tiveerd het geven van ondersteuning aan Het Nederlandsche Leger des Heils (dat een zeer kleine groep bestrijkt), waarschuwt tegen het steunen van het Nationaal Reddingsleger (dat geen bona fide instelling van weldadig heid is), ontraadt ernstig steun aan de Stich ting „De Heilsbrigade" te 's-Gravenhage (omdat haar tehuis in het geheel niet be staat), aan „Maranatha( stichting voor zen- dingsarbeid en maatschappelijk werk" te 's- Gravenhage (maatschappelijk werk van mi nimalen omvang en officieren verdienen geen vertrouwen), aan De Haagsche Stadszen- ding „Emanuel" (leider ongunstig beoor deeld), aan de Nederlandsche Vrij-Evangeli- sche Vereeniging (waarschijnlijk slechts een gefingeerde vereeniging) en aan De vrije Evangelisatie „Filadelphia'' te Amersfoort (giften worden gebruikt voor levensonder houd van een der evangelisten) en waar schuwt tegen „Remalia. Hervormd-Katho liek Leger des Heils", te Utrecht. Hbld- DE GEARRESTEERDE NOTARIS. Onderzoek van de Broederschap. Omtrent het geval van de arrestatie van een te Amsterdam gevestigden notaris ver neemt het Hbl. nog het volgende: In de dagen van de „Aufwertung" van di verse Duitsche leeningen was het vaak van groot belang of de stukken, die „aufgewerfet" moesten worden, zich al dan niet in handen der oorspronkelijke houders bevonden, d w.z. in handen van hen, die deze snikken reeds bezaten toen de val van de Mark begon. Hij. die er in slaagde aan te toonen dat zijn stukken zoogenaamd „Albesitz" waren, kreeg belangrijk meer vergoed dan anderen, die dit bewijs niet konden leveren. Hiervan heeft een destijds te Amsterdam gevestigd financier klaarblijkelijk op groote schaal misbruik gemaakr door 3tukken, die m werkelijkheid nieuw-bezit waren, als oud- bezit aan te dienen. Gewoonlijk moesten de daarbij over te leggen stukken worden ge- verificeerd of gecertificeerd door een notaris. De financier in kwestie wist tot dat doel benoodigde verklaringen van den desbetref- fenden notaris te verkrijgen, o.a. door onder valschen naam verschillende van zijn hand langers bij den notaris te introduceeren. Op deze vvijze zijn een groot aantal on ware, althans onjuiste, verklaringen in de wereld gekomen, waardoor diverse Duitsche steden ernstig zijn gedupeerd. Het was op grond van haar aanklacht, dat de betrokken notaris als verdacht van medeplichtigheid! aan de gepleegde oplichting werd gearres teerd. Het bestuur van den Ring Amsterdam van de Broederschap der Notarissen heeft ge meend deze aangelegenheid, waarmede uit den aard der zaak de reputatie van het no tariaat ten nauwste gemoeid was, zoo ver zulks in zijn vermogen was, te moeten onder zoeken. Daarbij is gebleken, dat de betrokken notaris veeleer de dupe is geworden van zijn cliër.t dan diens medeplichtige zou zijn. Van eenige verduistering of persoonlijke bevoordeeling is naar het oordeel van het bestuur dan ook geen sprake. Het bestuur heeft zich daarom op Dinsdag 29 December 1931 tot de rechterlijke autori teiten gewend om de door den raadsman van den betrokkene gevraagde invrijheidstelling te bevorderen. Deze invrijheidstelling is dienzelfden dag nog gevolgd. HET NATIONAAL CRISISCOMITE. Het secretariaat van het Nat. Crisiscomité meldt, dat de gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg een hoeveelheid van 1000 ton eierkolen ter beschikking hebben gesteld van het Nationaal Crisiscomité. OFFERBLOKKEN GELICHT. Twee mannen uit Doetinchem zijn tê Steenderen op heeterdaad betrap* bij het lich ten van offerblokken in de r.k kerk. Zij wer den reeds door de politie gezocht voor een zelfde feit verleden week te Wehl gepleegd Beiden hebben volledig bekend. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen is nabij de draaibrug in het Wilhelminakanaal te Hooge Zwaluwe drij vende gevonden het lijk van een onbeken den man van ongeveer 50 jaar. Het is naai het gemeentehuis van Terheyden overge bracht ter indentificeering. Vermoed wordt dat de man een hengelaar uit Breda of om geving is. Varken en pluimvee omgekomen* Te Peize is door onbekende oorzaak de landbouwschuur van den landbouwer K. Nieboer tot den grond toe afgebrand. Twin tig varkens en zestig kippen zijn mede ver brand. In een manufacturenzaak. Gister is brand uitgebroken in de groote manufacturenzaak van den heer M. Oudge- noeg te Weiwerd (Gr.). Het geheele perceel is uitgebrand. Een groote voorraad manufac turen en confectiegoederen ging verloren. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbe kend. In een radiomagazijn. In het perceel Conradkade 11 te Den Haag, waarin het radiomagazijn van den heer J. H. Mair is gevestigd, heeft gisteroch tend een felle uitslaande brand gewoed, waar door een groot deel van het huis een prooi der vlammen is geworden. Toen tegen half 11 de melkboer belde, struikelde de broer van den heer Mair over een brandende petroleumkachel in den win kel de kachel viel om en in een oogwenk ver spreidde de brandende petroleum zich door het vertrek, waar het vuur verder volop voed sel vond in den voorraad radiokastjes en andere magazijn-artikelen. De winkelinventaris, het geheele beneden gedeelte zoo mede de trap en de gang met twee vertrekken op de eerste étage werden door het vuur vernield. De brandweerman nen zagen nog kans een poes met drie jongen van ongeveer drie maanden te redden. In een metaalwarenfabriek. Gisteravond ongeveer half zeven werd de brandweer gewaarschuwd voor een uitslaan- den brand welke woedde in de metaalwaren- faljriek „Amsvorde" te Amersfoort, eigenaar de heer H. Ch. Kuvers. Het linkergedeelte van het pand brandde uit, terwijl het rech tergedeelte belangrijke schade kreeg. De he vige wind belemmerde ten zeerste het werk van de brandweer. De oorzaak van den brand is onbekend.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7