Alkmaarsciie Courant. Rechtszaken JCeck éi School Scheepstijdingen £ands en Juin&ouux ^Binnenland Vrachtboot vergaan op de Zuiderzee. Honderd vier en dertigste Jaargang. Donderdag: Januari Brieven uit de Hoofdstad tfo. 5 1932 Jazz-wedstrijd. Een hulp- verleenings-operette. Geef Amsterdam muziek als remedie tegen allerlei kwalen van dezen tijd: crisis, revolu tiegevaar en wat dies meer zij. Muziek ver mag voor ons, Amsterdammers, van een be wonderenswaardig effect te zijn, machtiger in uitwerking en suggestiever van kracht, aan yat dan ook. En geen Mengelbergconcert zoozeer, maar koperen straatmuziek, harmo- nicagejengel of jazz-bandlawaai. Zet tam boers en pijpers van de marine of voor an ders-denkenden het fanfare-corps van wes terkwartier, of van den drank-vrijen lienge- laasrbond op den Dam, laat ze trekken door de stad met fakkels en getrommelen heel Amsterdam loopt mee. In de specmeke Marineplaatsen als den Helder bijvoorbeeld wordt er geregeld een z.g. taptoe gehouden en elke keer weer beleven de stemmige plaats jes door dit gevaarlooze militaire vertoon een verjongingskuur van je welste. Er stroomt nieuw bloed door het volk, de menschen ko men de straat op, ze loopen in marschtempo mee en er is stemming. Een stemming, waar van juist in deze tijden zoo heel veel afhangt Zoo een stemming ook heeft Zondag het ver maarde feestgebouw Bellevue beheerscht. Er waren zalen vol menschen, ter bijwoning van een Hollandsche noviteit: een jazz-band-con- cours voor amateurs! Het was een origineele gedachte de duet- tantenblazers en strijkers uit alle oorden van het land, ja, en van daar buiten, Zondag op te trommen naar Bellevue. Uit Antwerpen en Breda, uit Leiden en Den Helder, uit Delft en Den Haag, maar voor het grootste deel uit de jazz-band-rijke hoofdstad waren de „Bonzonians, de groote en kleine „Serenaders", de „Jolly Fo.lies', de „Hot Wisperers", de „wisper nde Hotten- totten" of hoe de strijkjes, de blaas kwartetten en fanfare-corpsen zich nog anders mogen noemen, in vol ornaat verschenen. En ze heb ben geblazen. In rok en in smoking, in bla zers- en in Hawaian-costuum of grijze plus fours. Maar met vuur en élan, onder angst wekkend stille belangstelling van een paar duizend ooren en daverend applaus. Een zeer gemêleerd publiek van fanatieke supporters, trotsche vaders en moeders en dwepende ver loofden. heeft tot het einde toe in twee afdee lingen, 's middagks en 's avonds, bijna tot in den nacht, dit iazz-band-feest opgeluisterd. Dat het moeilijk was om bij zooveel jazz stil te zitten, bewezen de trappelende voeten, de wiegende lijven en schommelende hoofden. Een bij uitstek kundige jury, met een jurist aan het hoofd voor eventueele moeilijke be slissingen, heeft zich op waardige wijze van een zware taak gekweten. En aan het einde van dezen rumoerigen dag was het de men schen aan te zien, dat het niet meevalt om met aandacht en een zekere waardeering dan naar het eene en dan naar een ander podium te moeten luisteren, waar, al was het aange nomen werk, de eene band van wal stak, als na drie vrije nummers de andere verkoos te zwijgen. Geen wonder, dat er stemming in de zaal zat, toen de jury zich terugtrok om als wijze mannen, naar eer en geweten, recht te doen wedervaren. Breda nam ondertusschen de leiding, organiseerde met, zelfs voor ce hoofdstad benijdenswaardige energie, sliert- polonaises rond de onthutste en eensklaps be zadigde stedelingen. Dat hadden ze nog nooit gezien. Breda belandde op het tooneel en ongevraagd, maar vrij en frank werd ons een Brabantsch vers geschonken, dat aan sappigheid en ongedwongen strekking niets te wenschen overliet. Het was voor vele Amsterdammers: Belle vue, in ouden vorm. Geen goed Amsterdam mer is het, of het eerste bal heeft in Bel.evue gelegen, met alle verschrikkingen aan een dergelijk evenement verbonden. Bellevue als feestgebouw heeft een eervolle reputatie. Fui ven en weldadigheids-feesten, oud-.eerlingen- reunie's en bal-masqué's, Broekhuistrekkin gen en Dancings, Ober-Bayern, tentoonstel lingen en beurzen, wat al niet heeft Bellevue geherbergd. En een kleine kans is er, dat wel licht eens op diezelfde plaats de groote schouwburg zai verrijzen van Koopman en de zijnen. Maar zoo iang zijn in den loop der jaren deze plannen nu al plannen, dat het ge vaar, ook Bellevue aan de góed-Amsterdam- sche traditie te ontnemen, nog altijd wat denkbeeldig lijkt. Het is misschien, omdat wij allen in Beilevue zooveel zoete herinneringen hebben liggen. Maar laat ons Bellevue nu nog wat houden. Al is het maar om later nog vluchtig te beleven, wat Bellevue ons schonk Een land vol herinneringen o Hoewel het hier misschien niet een specifiek Amsterdamsche kwestie betreft, is er aanlei ding voldoende om van deze plaats het optre den van een aantal lieden, die verstandig werden, althans schijnen dat te worden, even te memoreeren. Het Roode Kruis en het Oranje Kruis hebben, naar een krantenbe richtje heeft gemeld, blijkbaar ingezien, dat op den weg naar succes, waar het de hulp verleening aan gewonden betreft, concurren- tie-strijd en geharrewar met persoonlijke ijdelheid, leelijke zaken zijn. Ook Amsterdam heeft van de parade-organisaties met hulp posten en palen het hare meegenoten. En niet voor niets vecht de directeur van den Amster- damschen Geneeskundigen- en Gezondheids dienst tegen organisaties op papier en het lij den der slachtoffers voor wie hulp, zelfs on der den rook van de groote stad, uitlbijft, uit bureaucratische overwegingen en door leem ten in een verouderde wetgeving. Immers het gaat helaas in de practijk maar al te vaak niet in de eerste plaats om deze hulpverlee ning, maar om de vraag, wie de kosten van transport en verpleging betalen. En dokter Heijermans, die op zoo energieke wijze den strijd tegen verouderde begrippen heeft aan gehouden, heeft ze vaak geschilderd, de ge vallen, waarbij de Amsterdamsche zieken auto's en verplegers er op uit trokken naar omliggende gemeenten en onverrichter zake terug moesten keeren. De veldwachter van Diemen, of een andere autoriteit in Duiven- drecht, durfden geen aansprakelijkheid voor de gemeente te aanvaarden, met het gevolg, dat de slachtoffers, kreunend en stervend, veelal op ondeskundige wijze werden toever trouwd aan de hoede van goedwillige auto mobilisten of karrevoerders, die blijkbaar niet beseften, welke de gevolgen van hun „welwillendheid" konden zijn. Terecht be toogt dr. Heijermans, waar en wanneer hij zulks maar kan, dat aan dezen wantoestand een einde moet komen en men de zorgen voor deze slachtoffers niet maar mag toevertrou wen aan vriendelijke amateurs, op wier aan wezigheid, goed-bedoelde organisaties ten spijt, zooals de practijk aantoont, niet eens onder alle omstandigheden gerekend kan worden. Districtsgezondheidsdiensten moeten er komen, aldus de Amsterdamsche expert; de financiëele kwestie, die is van het meest urgente belang. Daarna, wanneer de regee ring in dit verband heeft ingegrepen, zal van de diensten van eerste-hulp-bij-ongelukken- vereenigingen wellicht nog gebruik gemaakt kunnen worden. Op weg naar verbetering zijn de toenade ringspogingen tusschen de verschillende ver- eenigingen, welke op dit gebied elkaar vóór hebben willen zijn en de eer hebben af willen kapen, al buitenewoon belangrijk. En als deze organisaties thans ook nog inzien, dat de eerste stappen hier van regeeringswege moe ten komen, omdat reclame-palen en inspectie tochten nu eenmaal voor kermende slacht offers geen baat kunnen brengen, dan zullen zij zich ruimschoots gevleid kunnen voelen en de eer mogen incasseeren voor een alleszins lofwaardig streven om uit dezen hulpverlee- nings-chaos, annex eerzucht-comedie, te gera ken. Een kluchtspel, waarbij ongetwijfeld geld en moeite werd verknoeid, waarvan een veel nuttiger gebruik te maken was geweest. VAN SIEGEN. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De 19-jarige dienstplichtige soldaat P. T. uit Groningen van de spec. comp. 12e inf., werd door den Krijgsraad te 's-Hertogen- bosch wegens dienstweigering veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek- van voorarrest en ontslag uit den dienst. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Vervolg.) NATTE LIEFDE VOOR HET VORSTENHUIS OP URK. In de namiddagzitting stonden terecht de 22-jarigen visscher Klaas de Vr. en zijn com pagnon in de boosheid Klaas H., 'n 29-jarige scheepstimmerman, beiden wonende te Urk aan welke heeren was bij dagvaarding te laste gelegd, gezamenlijke mishandeling van den getuige Hendrik de Wit in den nacht van 18 op 19 September. Klaas de Vr. had gezegde de Wit „afge droogd" door hem op het hoofd tegen het ge laat te slaan, te stompen, te trappen en wat dies meer zij, terwijl ook de scheepstimmer man, die goed in het slaan is getraind, een duit in het zakje zou hebben gestopt, door de Wit een stomp in den nek toe te brengen. Er heerschte dien dag op Urk een feeste lijke stemming ter eere van Hare Majesteits verjaardag en er waren ook vele Volendam- mers overgewaaid, om het nationale feest mede te maken. Getuige de Wit had zoo ongeveer na afloop der festiviteiten de Volendammer gasten naar boord gebracht en werd bij zijn terug komst op de bovenomschreven wijze verwel komd door de beide verdachten op het zon daarsbankje. Deze heeren werden thans als „prodeanen" verdedigd door mr. Dwars uit Hoorn. De hoofdgetuige, de heer H. de Wit, scheen niet het geheim te hebben ontdekt om met den president gezellig en aangenaam te converseeren, althans kreeg hij nog al eens 'n fortissimo geuitte correctie. Volgens de opvat ting der verdachten echter berustten de waar nemingen van den getuige de Wit in hoofd zaak op fantasie, en was het getuige, die de vijandelijkheden had geopend. Hij had ver dachte Klaas H. een klap in het gezicht ge geven, zoo erg, dat hij schrammen in zijn ge laat had bekomen. De president was zoo vrij, van deze toe lichting niet veel te gelooven. De heer A. de Boer, 'n rasechte Volen dammer, had het vechtpartijtje meegemaakt en den verdachte Klaas de K., die de Wit van achter aanviel, tegen een muur gesmeten. De titanische worsteling werd daarop door de Vries en de Boer plastisch gedemon streerd. Het succes was enorm en de mimi sche acteurs werden door den president plech tig bedankt. Volgens getuige R. Post had de Wit den tweeden verdachte het eerst gestompt Onder het gevecht riep de Wit: Nu heeft ie m'n „poot" stukgetrapt! Daarop werd nog gehoord het Urker echt paar H v. d. Berg—Kofferman, wiens ver klaring gunstig luidde voor de verdachten. De officier vermeende dat het koninklijke feest niet koninklijk was gevierd en als de ko ningin zulks zou hebben geweten, zij over deze wijze van huldebetuiging niet voldaan zou geweest zijn. Voorts requiree-de de offi cier vrijspraak. De verdediger sloot zich daarbij volgaarne aan. De heeren waren het bij uitzondering roerend eens! EEN ZUIDERZEEDEMPENDE BEKKESNIJDER? De 19-jarige Duitscher, op 3-jarigen leef tijd op Frieschen bodem overgeplante Jozeph KI., thans vertoevende te Wieringen, is blijk baar niet zoo groen en onschuldig als hij er uitziet, althans hij stond heden terecht omdat hij op Zondag 4 October den getuige J. Rein- dering een steek met een mes had toegebracht, een por, die toevallig een eenvoudige verwon ding had veroorzaakt, doch ook den getrof fene het hoekje om had kunnen zenden. De heer Reindering, die blijkbaar dien Zondag niet populair was bij zijn dorpsge- nooten werd door sommige hunner nagezet en was gevlucht in een keetwoning. Het zou toen verdachte zijn geweest, die Reindering den steek toebracht De bekkesnijder, thans terechtstaande, ont kende echter gestoken te hebben en voerae als meest inslaand argument aan, dat hij geen mes in zijn bezit had. Over het algemeen scheen het alstoen een zeer rumoerigen Zondag te zijn geweest Getuige Bakker had gezien, dat verdachte een mes in de hand had. Tegen anderen had hij gezegd, dat hij dien vent in zijn blauwe kiel moest hebben. Dit was dan Reindering. De officier vorderde dus ditmaal geen vrij spraak, maar na reconstrueering der feiten, 4 maanden gevangei sstraf. EEN GEVAARLIJK VIERTAL. Voor de rechtbank te Leeuwarden hadden zich gisteren te verantwoorde ntwee meubel makers, een drukker en een los werkman, allen te Franeker, die verdacht werden van diefstallen met braak in 1929 en 1931 daar gepleegd. De heeren schenen meer plannen te hébben beraamd, welke echter door hun arrestatie niet uitgevoerd kon worden. Zoo werd een plan beraamd om een melkrijder te overvallen. De eisch luidde resp. 2Y, jaar, een jaar, een jaar en acht maanden. Mej. J. C. Stoutjesdijk te Alkmaar heeft de benoeming tot onderwijzeres aan de O.L. school te Driehuizen niet aangenomen. De functie wordt tijdelijk vervuld door mej. C. W. B. ter Brugge van Heiloo. KERKELIJK LEVEN IN UITGEEST. Het kerkelijk leven te Uitgeest dat se dert onheugelijke jaren in verval is geweest is door den tegenwoordigen predikant ds. v. Peursem tot een bloei gebracht zooals men daar de laatste jaren niet gekend heeft. Se dert het vertrek van ds. A. M. A. Reijnders die in 1886 Uitgeest met Aartswoud verwis selde en die steeds volle kerken trok in het kerkelijk leven sterk in verval geraakt. Na ds. R. dienden te Uitgeest nog de vol gende predikanten: ds. Beekhuis, A H. Claassen, de Kloet, Cannegieter, Rosber gen en thans de tegenwoordige leeraar. Met uitzondering van laatstgenoemde was het met het kerkbezoek daar vooral bij enke le predikanten treurig gesteld. Het was ook om die reden dat de recht zinnige ring Haarlem bij vacatures zoo graag Uitgeest dat met Santpoort nog in vrijzinnige handen was omzag waarom het slechte kerkbezoek wel eenigszins koren op den molen was. Bij de intrede van ds. van Peursem op 9 Febr. 1930 sprak o.a. ds. Baar te Alkmaar den wensch uit dat Uitgeest van nu af aan eens moest toonen dat de geest er niet uit was en tot dusver is zijn wensch in vervul- ling gegaan. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Delfland (thuisr.) 5 Jan. v. Montevideo. Zeelandia (thuisr.) 5 Jan. v. Las Palmas. Rotterdamsche Lloyd. Kota Inten 5 Jan. v. Hamburg n. Rott. Kota Radja (uitr.) te Belawan. Kota Tjandi (uitr.) 6 Jan. te Sabang. Sibajak (uitr.) 5 Jan. v. Tanger en v. Gi braltar. Patria (thuisr.) 6 Jan. te Marseille. Tosari (uitr.) 6 Jan. v. G^nua. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen (thuisr.) 6 Jan. v. Southampton. Poelau Tello (uitr.) 6 Jan. v. Suez. Tabinta (uitr.) 5 Jan. v. Sabang. Enggano 6 Jan. v. Batavia 1. v. Havre te Amst. Marnix v. St. Aldegonde 6 Jan. v. Amst. n. Batavia. P. C. Hooft (uitr.) 6 Jan. v. Suez. Tanimbar (uitr.) 6 Jan. te Antwerpen. HollandAmerika Lijn. Delftdijk, Roo./Vanc., 6 Jan. v. Londen. Dinteldijk, Vanc./Rott., 5 Jan. te San Fran- cisco. Lochgoil, Pacifickust n. Rotterdam; 4 Jan. op 1300 mijl Z.W. van Valentia. Kon. Paketvaar? Mij. Rantaupandjang 5 Jan. te Shanghai. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Erato 6 Jan. v. Gothenburg te Amsterdam. Ajax 6 Jan. v. Barcelona te Genua. Amazoen 6 Jan. v. Oran te Napels. Euterpe 6 Jan. v. Oporto te Lissabon. Hermes 6 Jan. v. Reshadige te Smyrna. Irene 6 Jan. v. Triest te Fiume. Theseus 5 Jan. v. Danzig n. Stettin. Barneveld (uitr.) 5 Jan v. Callao n. Arica. Bodegraven (thuisr.) 5 Jan. v. Calalo. Clio 5 Jan. v. Tarragona n. Valencia. Haarlem 5 Jan. v. C.onstanza te Constantl- nopel. Jason (uitr.) 5 Jan. v. Curacao n. Cristobal Orion 6 Jan. v. Hamburg te Amst. Orpheus 6 Jan. v. Stettin te Amst. Saturnus 5 Jan. Algiers n. Malta. Stella 5 Jan. v. Saïonica n. Smyrna. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 2 Jan. v. Castellon n. Bur- riana. Jonge Elisabeth 5 Jan. v. Bona te Londen. Jonge Jacobus 31 Dec. v. Philippeville te Valencia. Holland—Oost- Azië-Lijn. Grootekerk (uitr.) 2 Jan. te Yokohama. HollandWest-Afrika-Lijn. Amstelkerk (uitr.) 5 Jan. v. Bordeaux. SilverJava Pacific Lijn. Bintang, Calcutta n. Vancouver, 4 Jan. v Belawan. HollandAustralië Lijn. Talisse 6 Jan. v. Bremen te Hamburg. Stoomvaart Mij. Oceaan. Diomed, Japan/Rott., 5 Jan. v. Hongkong. Mentor, Japan'Amst., 6 Jan. v. Singapore Thesues 5 Jan. v. Amst. te Liverpool. JavaNew-York Lijn. Polyhemus 4 Jan. v. Jacksonville n. New York. HollandBritsch-Indië Lijn. Hoogkerk (uitr.) 5 Jan. v. Suez. Holland—Afrika Lijn. Springfontein (thuisr.) 5 Jan. te Duinker- ken. Waalkerk 6 Jan. v. Rotterdam te Bremen. DE NOOD DER VEEBOEREN. De afd. Utrecht van den Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft zich met een adres ge richt tot den Minister van Binn. Z. en Land bouw, waarin o.m. de volgende wenschen worden kenbaar gemaakt: lo. Zoo spoedig mogelijk worde uitgevaar digd een verbod van invoer van alle vleesch; 2o. zoo spoedig mogelijk worde bewerkt, dat voor de bereiding van brood in Neder land het water vervangen worde door melk (in hoofdzaak ondermelk), waardoor welis waar het brood iets duurder zal worden, maar ook belangrijk beter, terwijl daardoor aan groote hoeveelheden melk een goede be stemming zal worden gegeven en deze hoe veelheden aan de zuivelproductie worden ont trokken 3o. Mede zonder verwijl worde uitgevaar digd een invoerverbod voor buitenlandsche boter. Tevens wordt het noodig geoordeeld op te richten een botercentrale, waaraan alle pro ducenten hun boter leveren tegen een bepaal den prijs. Daardoor wordt de boterproductie ongetwijfeld geholpen doordat de boterprijs wordt gestimuleerd en de boter voor binnen- landsch verbruik op een behoorlijk prijspeil afzet kan vinden. Het overschot kan dan door de botercentrale, door subsidie daartoe in staat gesteld, worden uitgevoerd. Tenslotte verzoekt adresasnte den minister te bevorderen, dat het rijk de kosten der Rijkskaascontrole overneemt van de boeren, b.v. in den vorm van subsidie aan de kaas controle-stations, terwijl mede te overwegen ware in hoeverre ook in afzet en prijs van kaas door centralisatie verbetering ware te brengen. MAZELEN. Onder de kinderen te Nieuwendijk heerscht een mazelenepidemie. Van de 400 school kinderen waren er gistermorgen 140 af wezig. Het aantal patiëntjes dat den school leeftijd nog niet heeft bereikt, is nog grooter. Het Vad. schrijft: Den Haag wordt door een vrij hevige mazelen-epidemie bezocht, waarvan het eigenaardige is, dat vele gevallen neiging tot complicaties en met name overgang tot roodvonk ver toonen. Deze stand van zaken heeft den directeur van het gemeentelijk ziekenhuis, dr. Kocli, genoopt, de oude school aan het Korten- bosch, welke reeds lang geleden tot hulp- barak werd ingericht, weer in gebruik te nemen, daar het wenschelijk is de lichtere gevallen van mazelen, welke geen neiging tot complicatie vertoonen, af te zonderen en te vrijwaren voor het complicatiegevaar, dat uit den aard der zaak in de barak van het ziekenhuis met zijn zwaardere gevallen dreigt. Deze onvermijdelijke maatregel is intus- schen een strop voor de St. Jozefsambacht- leerlingen van dc St. Vincentiusvereeniging, aan welke B. en W. de oude school hadden afgestaan, in de hoop dat de hulpbarak wel niet meer noodig zou zijn, maar natuurlijk onder voorwaarde, dat, bij gebleken nood, de gemeente er weer dadelijk de beschikking over zou krijgen. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Weer een slachtoffer. Gisterochtend is op den onbewaakten overweg bij Deurne de heer H. de Corte, door den sneltrein van 9.20 uur uit Helmond overleden. Het lijk was onherkenbaar ver minkt; de armen waren afgerukt en het hoofd was verpletterd. Het slachtoffer was ruim 60 jaar oud en laat een weduwe na. De oor zaak moet gezocht worden in doofheid, ten gevolge waarvan hem reeds eerder ongeval len zijn overkomen. STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE. Naar de Tel. verneemt, beraamt de regee ring maatregelen tot steun aan de aardappel- meelindustrie c. a., welke zouden neerkomen op een prijsverhooging van glucose, zoowel buitenlandsche als binnenlandsche. DIRECTEUR-GENERAAL VAN HANDEL EN NIJVERHEID. Bij Kon .Besluit is dr. H. M Hirschfeld, te Rotterdam, te rekenen van 28 Decembre 1931, benoemd tot directeur-generaal van handel en nijverheid. Dr. H. M. Hirschfeld studeerde aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam. Hij is daarna eenigen tijd werkzaam geweest in het bankwezen hier te lande, waarna hij als secretaris van de directie der Javasche Bank naar Indiê is gegaan Daar heeft hij zich in het bijzonder bezig gehouden met de bestudeering van den economischen toestand van Ned.-Indië en er de leiding van de statistische afdeeling op zich genomen. HOOG WATER. In Groningen. De toestand in den Eelderwolderpolder, waar het water gisternacht is gestegen en ook gistermorgen nog steeds steeg, is ernstig. Men is thans bezig den afsluitingsdijk bij Kuidermade, die thans ook gevaar loopt, te stutten. Maar men weet niet, of het mogelijk is de groote watermassa te blijven tegenhou den. Bruggetjes en vonders zijn aangebracht, om de huizen in den omtrek te bereiken. Aan beide kanten strekt zich een groote water massa uit. De stand van het water in de pro vincie Groningen is 61 boven Westerkwar- tierpeil. terwijl de normale toestand 10 be neden is. Ook de kanalen in Groningen staan heel hoog. Onoordeelkundige inpolderings- werken? In een vergadering van den Eelderwolder polder, waar zooals men weet de overstroo mingen het ergst zijn, is gistermiddag protest aangeteekend tegen de wijze, waarop de in- polderingswerken door de Eelder- en Pejzer- made zijn uitgevoerd. Naar de meening van het bestuur zijn onvoldoende voorzorgs maatregelen getroffen en is ondanks de waar schuwing van het polderbestuur het afgraven van den dijk toch voortgezet, waardoor ge vaar blijft bestaan, daar de stevige wind en de vele regen nog steeds aanhouden. De toe stand is uiterst critiek. Het bestuur is er van overtuigd, dat wanneer voldoende voor zorgsmaatregelen waren genomen, gevaar voor de groote doorbraak niet mogelijk zou zijn geweest. „Stanfries IV" op Zuiderzee ver mist. Vier personen aan boord. Naar wij Woensdagavond vernamen, wordt de vrachtboot „Stanfries IV" van den stoombootdienst AmsterdamLeeuwarden „Stanfries", welke boot Dinsdagavond van Amsterdam is vertrokken, vermist. De „Stanfries IV" is Dinsdagavond om 8 uur uit Amsterdam vertrokken met bestem ming naar Harlingen, waar het schip Woensdagochtend tusschen 5 en 6 uur moest aankomen. Woensdagavond te zes uur, dus 12 uur later, had men niets meer van het schip ver nomen en bij onderzoek is gebleken, dat het ook niet de sluis van het Kornwederzand in den afsluitdijk van de Zuiderzee is gepas seerd. Alle nasporingen langs de kust van de Zuiderzee en alle informaties op Marken, Urk en Schokland waren tevergeefsch. Daar het schip geen radio aan boord heeft, bestaat de mogelijkheid, dat het voor anker is gegaan op een plaats van waar geen ver binding met den wal mogelijk is. Het schip, dat 111 ton groot is en onge veer 25 jaren geleden werd gebouwd, had on geveer 110 ton beurtgoederen als lading in. De pogingen om het schip en de bemanning op te sporen, worden voortgezet. In verband met het niet-aankomen van de Stanfries IV te Harlingen, waar het schip Woensdagmorgen verwacht werd, vernemen wij van deskundige zijde, dat de mogelijkheid bestaat, dat het schip ten Noorden van Enk huizen tusschen den vuurtoren de Ven en Andijk langs de Noord-Hollandsche kust voor anker is gegaan. Dit is ongeveer de eenige plaats, waar voor het schip het voor anker gaan mogelijk was in verband met de richting van den wind, die in den afgeloopen nacht vrij sterk uit het Zuid-Westen woei. Van eigenlijken storm kon echter niet worden gesproken. Wanneer het schip inderdaad daar geankerd heeft, bestaat de mogelijkheid, dat het van den wal af niet zichtbaar is, zoo dat het niet behoeft te zijn opgemerkt. Vol gens berichten bij de „Stanfries" binnengeko men, heeft het schip geen haven aangedaan. Lading van de deklast gezien. Naar wij nader vernemen, is reden tot ernstige ongerustheid omtrent het lot van de „Stanfries IV". gistermiddag te vijf uur is te Harlingen aangekomen de „Dokkum I", eveneens van de Holland-Frieslandlijn. De kapitein van dit schip rapporteert, dat hij ter hoogte van Workum lading, afkomstig van de deklast van de „Stanfries IV", heeft zien drijven. Aan boord van de „Stanfries IV" bevinden zich vier personen, n.1. de kapitein C. Veen- strat, afkomstig uit Leeuwarden, de machi nist Talstra uit Wyns, de stuurman P. de Vries uit Leeuwarden en de matroos Jasper, eveneens afkomstig van Leeuwarden. Alle op varenden zijn gehuwd. De Stanfries vergaan Ook hedenmorgen had men noch in Fries land, noch bij de directie van de „Stanfries" te Amsterdam eenig bericht ontvangen van de opvarenden van de „Stanfries 4", die Dinsdagavond uit Amsterdam is vertrokken met bestemming naar Harlingen en tot dus ver daar niet is aangekomen. De mogelijkheid bestaat echter, dat het schip den storm heeft doorstaan en dat de opvarenden alsnog be houden zijn. Uit Schellinkhout nabij Hoorn werd ons hedenmorgen gemeld, dat eenige honderden meters uit de kust een schip aan den grond heeft gezeten, dat hedenmorgen omstreeks 10 uur, doordat het water tenge volge van den naar het Noorden uitgescho ten wind is gestegen, vlot is gekomen en zijn reis heeft voortgezet. Te Schellinkhout weet men echter niet welk schip het is en kon men ook niet met zekerheid zeggen of het een mo torschip dan wel een s.s. was. Volgens andere door ons hedenmorgen ontvangen inlichtingen zijn op de Friesche kust ter hoogte van Makkum, Gaast en Hin- deloopen verschillende voorwerpen aange spoeld, die tot de lading van de „Stanfries 4" hebben behoord. Het schip had 75 ton la ding, niet zooals oorspronkelijk werd ge meld, 110 ton, aan boord, waarvan 30 ton Chineesche matten. Een aantal matten is he denmorgen langs de kust bij Makkum gevon den. Daar is ook een stuurhut aangespoeld, die vermoedelijk van de „Stanfries 4" afkom stig is. Volgens mededeelingen van schippers zou den zij op dezelfde hoogte eenige petten en klompen hebben zien drijven. Hedenmorgen te ongeveer half zeven is van de sluis in den afsluitdijk van de Zuider zee op Kornwerderzand de sleepboot „Jacob Albert" van de M.U.Z. vertrokken met aan boord de directie van de Mij. Stanfries, on der wie de heer Colthoff uit Leeuwarden. Verder is uit Harlingen eveneens naar het gebied ten Zuiden van den afsluitdijk de red dingboot van Harlingen vertrokken. Wanneer de bij Schellinkhout gestrande boot de „Stanfries 4" is, dan zal het schip, wanneer het geen ernstige averij heeft opge- loopen, vermoedelijk de reis naar Harlingen voortzetten. Men vreest, dat de ramp plaats had Dinsdagnacht aan de Friesche kust. Omtrent de vermissing van de „Stanfries 4" vernemen wij nader, dat thans met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het schip met man en muis is vergaan. Te Harlingen neemt men in deskundige kringen aan, dat de „Stanfries 4" reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de Zui derzee ten Noorden van Stavoren in de na bijheid van de Friesche kust moet zijn ver gaan.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9