DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S100MEMJ S. KROM 20 °|0 KORTING SjOQjeÜiksch Ouezzkfd !Buiteidwtd Mo. 134e Jaargang. TEL. 1523 (3 lijnen) Door onze tijdelijke op alle stoomprijzen, worden deze nu heerencostumes Japonnen (wol) Japonnen (zijde) Mantels f 2.20 plissée f 2.60 extra f 2.80 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENYïftPH Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vl». HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. IM4AIDA6 II JA\IAKI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dll nummer bestaat alt 2 bladen. DUITSCHLANDS MIDDELEN UITGEPUT?! Een verklaring van dr. Bruening aan den Engelschen ambassadeur. Perscommentaren uit Engeland en Frankrijk, Uit Londen komt een sensationeel bericht! Onder het opschrift „Duitschland's ultima tufn", zoo meldt men ons n.1. uit de Engei sche hoofdstad, heeft de „Star" een telegram uit Berlijn gepubliceerd, betreffende een be zoek van den Britschen ambassadeur Sir Ho race Humbold bij den rijkskanselier dr. Bruening op Vrijdagmiddag j.1. Hierbij heeft de rijkskanselier den gezant medegedeeld, dat Duitschland noch op dit oogenblik, noch in de toekomst herstelbeta lingen, welke dan ook, zou kunnen verrich ten, indien het economische leven der wereld weer tot herleving moet worden gebracht. De Duitsche delegatie moet op de confe rentie van Lausanne krachtig opkomen voor een volkomen schrappen der herstelbetalin gen De meeningen van dr. Bruening en zijn kabinetscollega's inzake de herstelbetalingen zijn herhaaldelijk aan de buitenlandsche di plomaten medegedeeld. Ook de pers heeft dat gedaan. Men wijst er in bevoegde kringen te Ber- lijn op, dat het geleende geld, waarmede Duitschland tot dusverre zijn herstelbetalin- ;en verricht heeft, daar het niet voor pro* uctieve doeleinden gebruikt is, dood is. Het Duitsche economische leven staat thans aan den rand van een volkomen ineenstorting. Deze ineenstorting zou zeker geheel onver mijdelijk worden, wanneer een poging zou worden gedaan om Duitschland weer her stelbetalingen op te leggen. Wanneer Duitschland daarentegen van dezen last be vrijd zou worden, zou het in staat zijn zijn particuliere schulden te zijner tijd te beta len. Maar het lar.d kan onmogelijk deze par ticuliere schulden èn de herstelbetalingen te zamen aflossen. Te Berlijn wordt bevestigd, dat dr. Brue ning Vrijdagmiddag een onderhoud heeft ge had met den Engelschen ambassadeur over de herstelbetalingen. De kanselier heeft er bij die gelegenheid op gewezen, dat Duitschland niet de midde len heeft om de herstelbetalingen voort te zetten, doch dit zou niet in den vorm zijn ge schied, waarin het telegram in de Star is ge steld. o Tot zoover het bericht uit Londen. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat deze verklaring van 'dr. Bruening groot opzien heeft ge baard: allereerst wel in Engeland. De kranten daar melden met groote koppen „Een nieuwe bom", „Herstel-alarm" en soortgelijke benamingen. Sommige bladen schrijven, dat deze verklaring niet geheel on verwacht komt en de meeste kranten zien in deze verklaring den invloed der nationale oppositie als gevolg van het onderhoud, dat Bruening de vorige week had met Hitier (zulks inzake de aanstaande presidentsver kiezing!) De „Observer" schrijft, dat de verklaring, die de belangrijkste diplomatieke gebeurte nis met betrekking tot het herstelvraagstuk is sedert het Hoover-moratorium, in officiee ls Engelsche kringen een goeden indruk heeft gemaakt. De volledige schrapping van alle schulden is steeds het doel der Engel sche politiek geweest. Frankrijk en Amerika hebben echter het Engelsche standpunt nooit goed begrepen. De gebeurtenissen gingen den laatsten tijd echter in een sneller temp en door deze nieuwe stap van Duitschland wordt het tempo wel al heel sterk versneld In een ander artikel schrijft de „Obser ver", dat de verklaring van Bruening een knap stuk staatkunde is, dat echter vele ge varen met zich brengt. Factoren van bin- nenlandsche politiek hebben bij dit besluit ongetwijfeld een groote rol gespeeld. De rijkskanselier is vermoedelijk van meening, dat zijn positie op de conferentie van Lau sanne hierdoor belangrijk sterker wordt. De geheele politiek van het Centrum was er voortdurend op gericht, Hitier te dwingen, zijn kaarten open te leggen. De „Sunday Times" gelooft niet aan een Fransch dreigement, aan de Conferentie van Lausanne niet te zullen deelnemen. Het ge zond verstand zal op den duur overwinnen Algemeen is men het er over eens, dat Duitschland de herstelbetalingen niet meer kan opbrengen, al weet men ook nog niet precies, wat er moet gaan gebeuren. Enge land is zich ervan bewust, dat het net van herstel- en oorlogsschulden de grootste hin derpaal is voor het economisch herstel der wereld. Het in de nota van Balfour gedane aanbod tot schrapping van alle schulden is ook thans nog van kracht. In elk geval zal Engeland echter eischen, dat met de schrap ping der herstelschulden tegelijkertijd ook de intergeallieerde schulden, aan Amerika ver vallen. De „Sunday Graphic" verklaart, dat Brue ning zich door zijn verklaring op het stand punt van Hitier plaatst en definitief gekozen heeft voor het standpunt van prioriteit der particuliere schulden, waardoor het Engel sche standpunt aanzienlijk versterkt wordt. De „Sunday Dispatch" vreest, dat de ver klaring van Bruening op het oogenblik de moeilijkheden slechts kan vergrooten. De voortdurende onzekerheid is echter het ergst indien men het herstel van Europa wenscht, mag de herstelconferentie niet langer wor den uitgesteld. o Niet alleen Engeland, ook Frankrijk heeft de noodige aandacht aan de Bruening-ver- klaring geschonken. De Parijsche bladen beschouwen bijna alle de verklaring van rijkskanselier dr. Bruening over de Duitsche herstelbetalingen als een schaakzet tegen de Fransch—Duitsche samenwerking. Eenige bladen maken melding van het gerucht, dat de vertegenwoordiger van het Britsche mi nisterie van financiën, Sir Frederick Leith Ross, nieuwe instructies zou hebben gekre gen, die een terugtocht van Engeland zou den beteekenen en waardoor de reeds aan Frankrijk toegezegde concessies zouden wor den ingetrokken. De „Paris-Midi" acht de bron van dit be richt te onbetrouwbaar, dan dat men er zon der meer geloof aan zou kunnen hechten. Andere bladen spreken hun ergernis erover uit, dat de verklaring van Bruening in En geland geen bijzondere ontstemming heeft gewekt. Zij spreken de hoop uit, dat de Duitsche politiek er niet in zal slagen, een wig tusschen Frankrijk en Engeland te drij ven. Het zou een zeer goede leer voor het Duitsche rijk zijn, wanneer de Duitsche in triges zouden afstuiten op een Fransch-En- geische overeenstemming. Pertinax noemt de Duitsche verklaring een der treurigste gevolgen van de ontrui ming van het Rijnland. Men heeft in Frank rijk steeds gevreesd, dat de verwijdering der buitenlandsche troepen den Duitschen schul denaars de mogelijkheid zou geven, hun woord te breken. Twaalf maanden na de ontruiming heeft de wereldcrisis Duitsch land de gewenschte aanleiding in handen gespeeld. Men heeft vergeten, dat het Duit sche volk zich slechts voor geweld buigt en slechts betaalt, wanneer het gedwongen wordt. Pertinax werpt de vraag op, wat men tegenover de Duitsche weigering zal doen. Wie spreekt over een groot gebaar van toegeven door Frankrijk, kent de Duitschers niet, die elke toegeeflijkheid als zwakheid beschouwen. Het ergst zou zijn, wanneer Frankrijk den wil verliest, met alle beschik baar zijnde middelen de vervulling van de afgelegde beloften af te dwingen. In zijn antwoord aan Breuning heeft de Fransche minister van financiën Flandin verklaard, dat de Fransche regeering niet naar Lausan ne zal gaan, wanneer Duitschland erop blijft staan, dat het geen verdere betalingen zal doen. In dit geval zou Frankrijk zich met een klacht tot het Haagsche Hof kunnen wenden 1). Men weet echter niet, of het Haagsche Hof Frankrijk zonder meer in het gelijk zou stellen. Tenslotte moet men be denken, dat zelfs wanneer Frankrijk juri disch het recht aan zijn zijde heeft, er geen ander daadwerkelijk middel dan oorlog over blijft Er is nog een tweede weg open: men kan aan het sprookje der Duitsch-Fransche verzoening een einde maken en elke directe of indirecte hulp weigeren. Het Duitsche eco nomische leven hangt nog slechts aan een draad. Een belangrijke rol in deze zaak krijgt Engeland te spelen, aangezien de europeesche vrede van de Fransch-Engel- sche samenwerking afhankelijk is. Pertinax vraagt 2'fjh af, of Engeland den toestand wel begrijpt. De besprekingen van gisteren tusschen de Britsche en de Fransche finan- cieele deskundigen hebben Frankrijk niet in staat gesteld, deze vraag met zekerheid te kunnen beantwoorden. De „Temps" wijst erop, dat de Duitsche regeering de bepalingen van het Young- plan en van het Verdrag van Versailles voor goed van de baan wil hebben. Dat is de eenige logische verklaring, die men aan de woorden van den Duitschen rijkskanselier kan geven. Er bestond voor Duitschland 1) De Parijsche correspondent van de „Sunday Times" meldt, dat Frankrijk, op grond van de toegevoegde bepalingen van de Overeenkomst van Den Haag van Januari 1930, de herstelkwestie waarschijnlijk voor het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag zal brengen, indien men niet tot overeenstemming zal kunnen komen. Men dient af te wachten, of de Fransche regeering inderdaad tot dezen uitersten maatregel zal overgaan. De „Peuple" ver klaart, te hebben vernomen, dat men in Fransche kringen zoo spoedig mogelijk een bijeenkomst der crediteuren-staten van Duitschland wenscht om tot overeenstem ming te komen over een gemeenschappelijk te voeren politiek. Men acht het echter waar schijnlijk, dat Frankrijk daarbij niet op den steun van Engeland zal kunnen rekenen. niet de geringste verontschuldiging, aange zien geen enkel behoorlijk mensch zich op deze wijze mag afmaken van een verplich ting, die hij vrijwillig op zich heeft geno men. nl het rapport van de Bazelsche com missie van deskundigen komt geen regel voor, waaruit Duitschland het recht kan putten, te Lausanne een definitieve regeling te eischen, waarbij tot volledige schrapping der herstelbetalingen. Duitschland heeft slechts het recht, te verklaren, dat het niet in staat is, na afloop van het Hoover-mora- toriumjaar het beschermde deel der betalin gen te doen. Het zou daarbij dan uitsluitend om voorloopige maatregelen, ter bestrijding van tijdelijke moeilijkheden zijn gegaan. Hoe men de zaken ook bekijkt, moet men tot de conclusie komen, dat de eisch van schrap ping der herstelbetalingen een grootsche po ging wilde zijn om een aanslag op het Youngplan te doen, en als zoodanig is het een daad van kwaden wil. Duitschland zal de internationale orde verstoren, elk vertrou wen dooden en de rol speelen van een poli tieke partij, waarvoor internationale verdra gen slechts vodjes papier zijn. DE TOESTAND IN HbT VERRE OOSTEN. In dienst neming van „Wit- Russen" bij Chmee chen Oos terspoorweg. Volgens een officieel Russisch bericht uit Peking hebben de Chineesche autoriteiten ce Charbin verklaard, dat zij bereid zün 200 Wit-Russen in dienst te nemen bij de Chinee sche politie en de administratie van den Chi- neeschen Oosterspoorweg. De consul-generaal der Sovjet-Unie te Moekden heeft instructie ontvangen te pro testeeren tegen deze Chineesche onderhande lingen met de „Wit-Russen". Nog meer Japansche oorlogs schepen te Sjanghaikwan. Volgens een officieele mededeeling van het Russische Telegraafagentschap zijn Vrij-' dag te Sjanghaikwan nog eenige Japansche oorlogsschepen binnengeloopen, welke in het bizonder zullen dienen als vliegtuigmoeder schepen. Gevechten bi) Tsjintsjau. Volgens een bericht uit Tokio zijn de Ja pansche troepen ten Westen van Tsjintsjau door Chineesche bandieten aangevallen, waarbij zij verschillende verliezen leden. Vier officieren en 15 soldaten werden ge dood, 23 zwaar gewond. Eerst toen vliegtui- V n in den strijd ingrepen, konden de Chi- neezen teruggedreven worden. De Japansche opmarsch naar Charbin. De Japansche troepen rukken, volgens een bericht van de Exchange Telegraph Company, van Kirin naar Charbin op. Een Japansch vliegtuigeskader heeft de stad Woetsjang Yoesjoe (op 150 K.M. van Charbin) gebombardeerd. De opmarsch der Japanners naar Peking. Het Japansche oppercommando deelt me de, dat de Japansche troepen Zaterdag hun opmarsch naar Peking hebben voortgezet. De steden Itsjau en Tsinsi zijn door de Ja pansche troepen bezet. Antwoord van Japan aan de Ver. Staten. De Japansche nota van antwoord op de Amerikaansche nota houdt in hoofdzaak in: De militaire maatregelen in het gebied van Tsjintsjau hebben geen ander deel dan de ongeregelde Chineesche troepen en de ban dieten te verdrijven. Dit geschiedt overeen komstig het besluit van den Volkenbonds raad d.d. 10 Dec. j.1. Japan als onderteekenaar van het Negen- mogendhedenverdrag heeft niet de bedoe ling China's onafhankelijkheid of de „open deur-politiek" in Mantsjoerije te schenden. Japan wenscht dat het Mantsjoerijsche geschil wordt bijgelegd en zal daarbij de beide volgende gezichtspunten in acht ne men: 1. Geenerlei maatregelen die in strijd zijn met het Ketloggpact, zullen worden ge nomen 2. Japan is voornemens geenerlei nieuw verdrag of nieuwe overeenkomst met China in de Mantsjoerijsche kwestie te sluiten. Japan wenscht evenwel een staking van de systematische anti-Japansche beweging in China en de erkenning van de tusschen Japan en China bestaande verdragen. Leidende Chineesche ministers uit Peking vertrokken. De Daily Express meldt uit Peking, dat de leidende ministers der Chineesche regeering die hun standplaats te Peking hebben gehou den, naar Shanghai zijn vertrokken. Voor hun vertrek hebben zij den Chineeschen ge zant te Washington opdracht gegeven tegen over den Amerik. staatsscretaris den dank der Chineesche regeering uit te spreken voor de Amerikaansche nota aan Japan. De oor zaken voor dit einde der Chineesche regeering ziet men v.n.1. in de hopeloosheid van China tegenover de Japansche politiek in.Mantsjoe rije en in de weigering der N.-Chineesche generaals om hun troepen tegen Japan aan te voeren en in 't feit dat Amerika China slechts moreelen en geen militairen steun wil geven tegenover Japan. DE TOESTAND IN INDIE. Ansari tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Dr. Ansari, de derde voorzitter van het Congres, is tot zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 200 roepies veroor deeld. De communistenleider Roy is te Cawnpore wegens deelnamen aan een samenzwering tot 12 jaar deportatie veroordeeld. De effectenbeurs in Bombay is heden door een vrouwelijk vrijwilligerscorps gesloten De politie heeft heen groote demonstratie van congresaanhangers verboden. Een bedrag van ruim 60.000, dat het congres bij een bankfirma te Bombay ter beschikking stond, is door de regeering in beslag genomen. 38 personen gewond bij 't hou den van demonstraties. Naar uit Allahabad wordt gemeld, zijn 10 personen, waaronder eenige vrouwen en kinderen, gewond, toen zij trachtten een demonstratie te houden voor de Europeesche club. Uit Karachi wordt gemeld, dat daar 28 personen zijn gewond, waarvan 3 ernstig tijdens een politiecharge op vrijwilligers, die een verboden demonstratie hielden. Gandhi's vrouw gevangen ge nomen. Uit Ahmedabad wordt gemeld, dat te Bardolide echtgenoote van Gandhi en twee andere vooraanstaande vrouwen uit de na tionalistische beweging zijn gearresteerd. DE POLITIEKE STRIJD IN DUITSCHLAND IS HERVAT. Bloedige botsing in Rendsburg. Volgens een mededeeling van nationaal socialistische zijde zijn Zondag 20 leden van nat. soc. stormtroepen te Rendsburg overval len door 200 communisten en rijksbanier- leden. Een 22-jarig nationaal socialist werd gedood, 4 zwaar gewond en 16 licht gewond Nationaal Socialisten door Com munisten overvallen. Vrijdagavond werden, naar de politie mededeelt, te Zaborze vijf Nationaal Socia listen door ongeveer 30 Communisten over vallen. Daarbij zijn zes schoten gelost. De metselaar Oscar Gerblich, die lid is van de NSDAP, werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. TWEE EN TWINTIG GEWONDEN. Om een mcoi meisje. De „Politica" bericht uit Bosnisch Brod, dat daar in het plaatsje Lischnjatze een veld slag is geleverd. Twee jongens hadden twist gekregen om en mooi meisje. Daar geen van beiden zich wilde terugtrekken, verzekerden zij zich elk van den hulp van zoo veel moge lijk vrienden. Toen de strijd eindelijk uit barstte waren meer dan 100 boerenzoons ge wapend met messen, hooivorken en dergelijke wapenen, op het slagveld verschenen. Na korten tijd waren niet minder dan 22 jon gens min of meer ernstig gewond. Het meisje, waarom deze Trojaansche oorlog gevoerd werd, was tijdens den strijd aanwezig en volgde met groote spanning de wisselende krijgskansen. HET MIJNONGELUK TE BEUTHEN. Een deel der bedolven mijn werkers nog in leven. De sinds de instorting van een gang der Karstenmijn. welke Maandagavond plaats heeft gehad, ononderbroken voortgezette bergingswerkzaamheden, zijn, nadat ontzag lijke moeilijkheden zijn overwonnen, met succes bekroond. Gistermiddag, dat wil dus zeggen na on geveer 6 dagen, is het gelukt eerst met vier der bedolven mijnwerkers en later met nog drie in verbinding te komen. Het staat der halve vast, dat van de reeds doodgewaande veertien mijnwerkers nog ten minste zeven in leven zijn. Zondagavond tegen 5 uur 30 kon men reeds direct contact met hen krijgen ten deele door klopsignalen. De bergingswerk zaamheden gaan met koortsachtige haast voort. Men hoopt zeer spoedig de eerste in- geslotenen te kunnen bevrijden. Omtrent het lot van de zeven anderen verkeert men nog in onzekerheid. Zeven mijnwerkers levend geborgen. Gisteravond om zeven uur werden in de Kartstemnijn de zeven bedolven mijnwerkers, waarmede men sinds eenige uren in verbin ding was gekomen, levend geborgen. Ze zijn natuurlijk, nadat zij zes dagen en zes nachten ook volkomen waren afgesloten geweest van toevoer van levensmiddelen, bui tengewoon verzwakt en kunnen nog geen mededeelingen doen. Zij werden onmiddellijk door doktoren ter zijde gestaan. f 3 60 De bemoeiingen tot opsporing van de an dere zeven ingesloten mijnwerkers worden voortgezet. Tot nu toe heeft men nog geen verbinding met deze mijnwerkers kunnen tot stand brengen. Officiéél communiqué. Het officieele communiqué over de redding der mijnwerkers luidt: De reddingswerkzaam heden hebben het ten zeerste verheugende re sultaat gehad, dat van de door een instorting bedolven 14 mijnwerkers na 6 dagen 7 mijn werkers levend geborgen zijn. De geredden verkeeren in betrekkelijk gunstigen toestand, al zijn zij voor een deel ook zeer zwak. Slechts twee van hen zijn gewond. Het lot der ove rige bedolvenen is nog onzeker; men moet echter verwachten, dat de meesten hunner dood zullen zijn. De bergingswerkzaamheden zijn buitengewoon moeilijk. Het bereikte schoone resultaat kon slechts bereikt worden doordat alle menschen zonder acht op levens gevaar te slaan hun uiterste krachten hebben ingespannen om hun bedolven kameraden te bereiken. Het bergingswerk wordt met alle kracht voortgezet. De hoop op redding der an dere 7 nog niet opgegeven. In den stand van het reddingswerk op de Karsten Centrummijn te Beuten is heden morgen vroeg nog weinig verandering ge komen. Men is er tot nog toe helaas niet in geslaagd verbinding te krijgen met de 7 laatste ingeslotenen, maar na de gelukkige redding van de 7 andere mijnwerkers is alle hoop nog niet opgegeven. De toestand van de geredden die naar het mijnwerkers hospi taal zijn overgebracht, is naar omstandig heden bevredigend. Levensgevaar bestaat voor geen hunner meer. HOOG WATER IN DUITSCHLAND. Derde dijkbreuk aan de 01- denburgsch-O. Friesche grens. Bij de OldenburgschOost Frieschr grens, van waar men recJs het doorbreken va r den noordelijken en van den zuidelijken dijk bij Augustfehr. .n he! historiën van het pomp werk bij Ho'f/sstmeld<'e. is nu de wettelijke dijk bij het gemaal Hengstforderfeld ge broken. De breedte van de breuk bedroeg on geveer 5 M. De bewoners van de omgeving probeerden met zandzakken het gat te dich ten. De breuk, die Vrijdag in den noorde lijken dijk is ontstaan, heeft zich ongeveer 30 M. verwijd. Hier was aan de afdammings werkzaamheden levensgevaar verbonden, daar het water op de plaats, waar 25 man werkten, weer doorbrak. De mannen konden zich eerst op het laatste oogenblik door het water redden. Het gaat hier voor alles om het afwateren van de Moore in het gebied van de Leda, een zijrivier van de Ems. De afwaterings kanalen kunnen het door sneeuw-smelten en neerslag abnormaal hooge water niet meer verwerken. JEUGDIGE OPLICHTERS TE HAMBURG GEARRESTEERD. Op het Centraalstation te Hamburg zijn twee handelsscholieren in den leeftijd van 15 en 17 jaar aangehouden. Een van hen heeft reeds bekend van zijn in Brambeck wonen den vader een chequeboek te hebben gestolen en zich door middel van vervalschte cheques gelden te hebben toegeëigend. De aldus ver werven gelden hebben de beide knapen ge meenschappelijk opgemaakt. Ongeveer 100 Mark hadden zij nog bij zich. DE BOMMEN AAN BOORD VAN HET S.S. „EXCALIBRE". Geen voorgenomen bomaanslag op Mussolini en den Italiaan- schen Koning. Naar uit Marseille wordt gemeld, blijkt de kwestie van de bommen aan boord van het s s. „Excalibre" een vergissing blijkt te zijn. De kapitein verklaarde aan de havenpolitie, dat hij nooit een waarschuwend radiogram ontvangen heeft en dat de zich aan boord be vindende postzak absoluut geen bom be vatte. De geruchten over den bomaanslag op Mussolini en den Italiaanschen Koning blijken dus een flauwe grap uit New York te ziio.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1