JUovinciaai Vieums (htze Jiotouiën JUmnieuuis Jxtcn&ei _JEüutenland WARDEN- V THEATER HARMONIE. Het vroolijke weeuwtje. NESTKASTJES VOOR NUTTIGE VOGELS. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt tvederom de aandacht op het belang van een goeden vogelstand voor de bestrijding van schadelijke insecten. Een van de werkzaam ste middelen ter bevordering van den vogel stand is het aanbrengen van nestkasten in bosch, park en tuin. Niet alle vogelsoorten maken van deze broedgelegenheden gebruik, maar juist verscheidene van onze nuttigste soorten als meezen. spechten, en uilen, doen dit wel. Boschbezitters en eigenaars van tuinen en parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nestkasten, dat geplaatst wordt neemt dan ook jaar op jaar toe. Om hetzelfde jaar nog voor het broeden gebruikt te kunnen worden moeten nestkast jes vóór het midden van Maart opgehangen worden, het beste is daartoe thans zoo spoe dig mogelijk over te gaan. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen geeft gaarne advies over de soorten van nestkasten en het aantal, dat onder ver schillende omstandigheden aangebracht moet worden om de grootste kans op succes te geven, terwijl tevens adressen verstrekt kun nen worden van leveranciers, die goede nest kasten vervaardigen. Een volledige handleiding voor het zelf vervaardigen van nestkasten en de behande ling ervan vindt men in Mededeeling No 17 van den Plantenziektenkundigen Dienst „Vo gelcultuur door middel van nestkassen" Verder zijn bij genoemden Dienst modellen van nestkastjes tegen vergoeding van de ver zendingskosten ter leen te verkrijgen of tegen kostprijs te koop. hetgeen speciaal voor Ge meenten, die het vervaardigen van nestkastjes als model voor werkverschaffing gebruiken, is aan te bevelen. INVOER VAN AARDAPPELEN UIT DUITSCHLAND. Zooals bekend is, kunnen aardappelen uit Duitschland hier te lande alleen dan ten in voer worden toegelaten, indien zij vergezeld zijn van een door den officieelen plantenziek tenkundigen Dienst in dat land afgegeven verklaring met betrekking tot de groeiplaats en de afwezigheid van aardappel wrakziekte. Daar volgens ontvangen ambtelijke mede- deelingen alleen de certificaten, die door de zen officeele deinst worden afgegeven, van een ingedrukt stempel met de aanduiding: „Deutscher Pflanzenschutzdienst" zijn voorzien, zullen voortaan uitsluitend de aard appelzendingen, die van een dergelijk certifi caat vergezeld zijn na het voorgeschreven onderzoek ten invoer worden toegelaten. Aan alle importeurs wordt ten ernstigste aangeraden er voor zorg te dragen, dat geen ander certificaat dan met h:t hierboven aan gegeven ingedrukte stempel voor de in te voeren zendingen in Duitschlar.d wordt afge geven, dus bij den koop uitdrukkelijk dit cer tificaat bij de zending te bedingen, aangezien alle zendingen met andere, dat zijn ongeldige certificaten, voor invoer geweigerd zullen worden. NOORDSCHARWOUDE. Op 1 Januari 1931 bedroeg het aan tal inwoners dezer gemeente totaal 1977 nl. 999 in. en 978 vr. Op 31 December 1931 was dit totaal 2016 n.1. 1017 m. en 999 vr. Onze gemeente is de twee duizend dus gepasseerd. HEILOO. Bevolking op 31 December 1930 2547 fïi en 2387 vr., totaal 4934 Geboren 54 m. en 58 vr samen 112. Gevestigd 436 m. en 299 vr., samen 735. Totaal 490 m. en 357 vr., samen 847. Overleden 61 m 36 vr., samen 97. Vertrokken 229 m. en 207 vr., samen 430. Totaal 290 m. en 243 vr., samen 533 Vermeerdering 200 m. en 114 vr., to taal 314 Totaal 31 Dacember 1931 2747 m. en 2501 vr., samen 5248. Zeer tot teleurstelling voor hen die zich aanmeldden, gaat de cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken (E H. B. O.) niet door en evenmin de Moedercursus. Voor bel de cursussen waren te weinig deelnemers (sters). De door het bestuur van „Het Witte Kruis ondernomen poging om ook in de buurt van de r.-k. kerk een cursus te geven heeft ook geen succes gehad. Jammer voor het bestuur en voor de doctoren die zich be langeloos aanboden. Andetmaai heeft men van Zaterdag op Zondag patronen op de rails gelegd en nu bij den overweg aan de Kerklaan. Ook heeft men misbruik gemaakt van de telefonische verbinding van de wachtposten met het Sta tion. Men vraagt zich met verwondering af hoe al die oud kaliber patronen in handen van onbevoegden komen Of het werk is van kwajongens of van an deren weet men nog niet, maar het is meer dan ergerlijk. Uit het overzicht van het r.-k kerkbe stuur van deze parochie blijkt dat het aantal katholieke gezinnen is gestegen tot 541 me: 1950 communiecanten. Gedoopt zijn 78 kin deren en 21 volwassenen zijn overleden. Op de Jongensschool staan 188 op de Meisjes school 208 en op de bewaarschool 121 leer lingen ingeschreven. De St. Elisabethsvereeniging heeft aan v?le groote gezinnen warme kleeding ver strekt, wat een welkom geschenk was AKERSLOOT. Loop <}pr bevolking gedurende het *^1. Werkelijke bevolking op 1 Jan ono mannen en 975 vrouwen, totaal 2004. Vermeerdering door geboorte 30 roann. en 31 vrouwen, totaal 61, vermeer dering door vestiging 76 mannen en 68 trouwen, totaal 144, totale vermeerde ring 205 Vermindering door sterfte 12 m. en 9 vr., totaal 21. door vertrek 76 m. en ü4 v,totaal 140, vermindering 161. Verschil tusschen de geheele vermeer dering en vermindering 18 m. en 26 vr., totaal 44. Bevolking per 1 Jan. 1932 1047 m., en 1001 vr., totaal 2048. Gesloten huwelijken 7. OTERLEEK Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 1 Januari 1931 totaal 812 personen; vermeerdering door ge boorten 18; door vestiging 67; verminde ring door overlijden 8; door vertrek 76; to tale vermeerdering 85; totale vermindering 84. Verschil 1. Zoodat de bevolking was op 31 December 1931, 418 m. en 395 v., to taal 813 personen. MEDEMPMK. Zaterdag ontstond brand bij den groen ten-exporteur C. Buisman. Een groote schuur met voorraad ging verioren. Door krachtig optreden van de brandweer bleef het huis- perceel behouden. PURMEREND. Publiek door de politie van de tribune uit den raad verwijderd. In de Vrijdagavond gehouden gemeente raadsvergadering is het nogal rumoerig toe gegaan bij de behandeling van de werkloo- zenzorg. De raad had in een der vorige ver gaderingen aangenomen een voorstel tot het betalen van een loon van 0.40 per uur bij de werkverschaffing. Dit uurloon is van hooger hand teruggebracht op 0.36. Het S. D. A. P.-raadslid Van den Berg laakte de houding der regeering. Ook de r.-k. par tij in den raad kreeg een beurt. De heer Wilcke r.-k. kwam hiertegen in verzet en zei de, dat de r.-k. arbeiders niet mee willen gaan met de s. d. a. p. om revolutie te ma ken. Dit ontlokte hevig tumult op de publie ke tribune, zoo zelfs, dat de burgemeester de vergadering schorste en het publiek, dat niet uit eigen beweging ging, door de politie liet verwijderen. De s. d. a p.-raadsleden wenschten niet verder te vergaderen zonder publiek op de tribune en verlieten ook üe raadzaal. De heer Tadema (v.d.) gaf den voorzitter gelijk met deze manier van optreden, doch verzocht den voorzitter toch maar het besluit om zonder publiek op de tribune te vergade ren in te trekken, omdat de s. d. a. p.-leden (zes op totaal dertien raadsleden) erbij hoo ren. De voorzitter bewilligde hierin, waarna de s. d. a. p.-raadsleden weer ter vergadering verschenen. Een motie van de s. d. a. :p. van protest tegen de regeering werd verworpen. Verworpen werd een voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de r.-k. middenstandsvereeniging „De Hanze" om eventueel aan te besteden werken alleen onder georganiseerde patroons aan te beste den. WIER1NGERWAARD. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 31 December 1930 1171 personen. Toename door vestiging 143 pers., toename door geboorte 16 pers totaal 159 pers. Afname door overlijden 14 pers., af name door vertrek 116 pers., totaal 139 pers., alzoo een toename van 29 pers. zoodat de bevolking op 31 Dec. 1931 bedroeg 1200 personen. Voltrokken huwelijken 17 pers. DE BERICHTEN VAN BALI WAREN OVERDREVEN. Telegrammen van den gouver neur-generaal aan den minister van koloniën. Aneta-Holland verneemt van het departe ment van Koloniën dat van den gouverneur- generaal van Ned. Indië de volgende telegra- tische berichten zijn ontvangen betreffende het noodweer dat op het eiland Bali heeft gewoed: „De resident van Bali seinde: Het weste- ijk gedeelte en Djemhrana zijn door een he- vigen storm en bandjirs op 3 dezer ernstig geteisterd. Vier nieuwe bruggen werden weg geslagen in den weg DjembranaTabanan alsmede een isolatorenhuis, waardoor de tele grafische verbinding met Java werd verbro ken. De totale schade aan wegen, bruggen en telefoon is voorloopig geraamd op twee ton. henschenlevens en verlies van vee vallen te fc.treuren; tot dusver zijn drie lijken gevon den". „De resident van Bali seinde 89 dezer na der: De persbericht en zijn onverantwoordelijk overdreven, van schrikkelijk noodweer is geen sprake geweest. De schade aan sawah's is niet noemenswaardig. Tijdens de reeds ge rapporteerde bandjirs kwamen voor zoover tot dusver bekend vier personen om, één meer dus dan tevoren gemeld. In zekeren zin was ook tevoren van noodweer geen sprake. Door zwaren regenval in het gebergte zijn buiten gewone bandjirs veroorzaakt, waardoor de slachtoffers werden verrast en vier perma nente bruggen tusschen Tabanan en Djem brana zijn vernield. Twee houten bruwcen werden vernield tusschen Djembrana en Gih- maroek; binnen tien dagen zal ook hier ver keer weer mogelijk zijn Te Benoa werd een zinken loods door wind ingedrukt Storing van telefoon en te'egraaf door omgewaaid geboomte komt jaarlijks gedurende den west moesson in beboschte streken voor Na Zondag is tot dusver niets bijzonders gebeurd. Het weder blijft buiig, echter nor maal: alle telefoonverbindingen en telegraaf verbindingen zijn reeds gisterer hersteld. As verkeer, behoudens over weggeslagen brug gen. is weer geheel nornaal". DE INOfSCHF MARINE EN DE SALARISVERMINDERING. De secretaris van de marinebonden te Soe- rabaja, de heer Van Klaveren, verklaarde in een interview, dat het personeel, dat in de marine-bonden is georganiseerd, zijnde 80 pCt. van het totaal, geen enkele onwettige of onkrijgstuchtelijke actie zal voeren tegen de salarisvermindering. Het marine-personeel denkt niet aan eenig verzet. DRAISMA-vanVALKEMBURC'S-- e A ••,LEVERTRAA|ji - De commandant der Marine te Soerabaja verklaarde, dat de geest op de vloot uitste kend is. Gister en heden wordt in het Theater Harmonie een alleraardigste film op het doek gebracht, namelijk Het vroolijke weeuw tje, een rolprent naar hét tooneelstuk A wel- come Wife van F. Thompson en E. Paulton. Het is de geschiedenis van een bon vivant- type, die op een dollen nacht, den laatsten, dien hij als vrijgezel tusschen zijn vrienden en vriendinnen doorbrengt, zoo dronken wordt, dat hij met een aardig meisje uit de zaal trouwt. Hij herinnert zich daar den vol genden morgen evenwel niets meer van en wordt wakker op zijn piano, waarna de but ler hem laconiek meedeelt, dat zijn jonge vrouw, die nog boven in bed ligt, hem graag eens zou willen spreken. Tegelijkertijd belt de zaakwaarnemer van zijn echte bruid, die al in trouwcostuum staat, hem op om hem aan het huwelijk te herinneren. George, het gedupeerde fuif- type, heeft een „ernstig" gesprek met zijn jóng vrouwtje, dat voor haar allesbehalve van pleizierigen aard is en terwijl de jeug dige echtelieden nog aan het uitleggen en verklaren zijn, gaat de deur van de slaap kamer open en komen de nieuwbakken schoonouders binnen, een paar familieleden waarop de pas tot schoonzoon gepromoveer de George het allesbehalve begrepen heeft, maar die dadelijk beslag otp een deel van zijn huis leggen. Tot overmaat van ramp blijkt het jonge vrouwtje de bruid van een bokser te zijn, een kampioen zwaargewicht, die zijn meisje komt terug eischen en daarbij met George m gevecht raakt. Al vechtende rollen beiden van het balkon in het water en de politie constateert na korten tijd. dat beiden verdwe nen zijn en dus wel tot de overledenen zul len behooren. Plotseling duikt George weet in zijn woning op en zijn jong vrouwtje maakt hem duidelijk, dat h-ij nu een moorde naar is en zich dus heel stil en verborgen moet houden. Zij krijgt op deze manier alles van hem gedaan, maar weldra blijkt, dat ook de bokser Bill nog leeft en zich in den kelder van hetzelfde huis verborgen houdt Beide mannen denken, dat zij elkaar ver moord hebben en welke comische situaties hieruit voortvloeien moet men zelf maar eens in de Harmonie gaan bekijken. De ge heele zaal is voortdurend in de alleraange naamste stemming bij de dolle verwikkelin gen waaraan ten slotte natuurlijk een voor allen bevredigend einde komt. Vóór deze film verschijnen nog een paar kleinere op het witte doek. een aardige zang opname, een uitgebreid journaal, een dolle screensong en „De gesyncopeerde rechtszit ting", een parodie op een Engelsche straf zaak-behandeling. „DE GOEDE FEE" DOOR HET VER. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL. Maandag 18 Januari a.s. geeft het Rott. Hofstad-Tooneel voor den Berger Kunst kring een uitvoering van het bekende blij spel „De Goede Fee" van Frans Molnar. De Molnars zijn de spécialités de lamai- son van den heer en mevr. v. d. Lugt. Deze sprookjes voor volwassenen hebben al hun liefde en wij hebben aan die liefde heel wat voortreffelijke voorstellingen te danken. De Goede Fee is als het ware geschreven voor Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees en overal viert zij met de vertolking van deze rol triumphen. De N.R.Crt. noemde haar in deze vertol king bewonderenswaardig. Zij weet het eenvoudige volksmeisje, vol fantasie, roman- tischen zin en met een hart van goud tot een levend wezen te maken, dat men, hoewel zij de onwaarschijnlijkste leugens vertelt, lief gaat krijgen. Liegende volgt ze haar verbeel ding, die voor haar bijkans een schoone werkelijkheid is. Na het spel van Adolf Engers als advo caat, dat van Cor v. d. Lugt Melsert als oberkellner, dat van Anton Roemer als Ame rikaan en dat van Willy Dunselman als as sistente van den advocaat te hebben ge roemd, eindigt de N.R.Crt. aldus: Het stuk is allerhartelijkst ontvangen. Het publiek heeft na elk bedrijf geestdriftig geklapt. Haarlem's Dagblad schreef: Wat een dot van een rol is die Lou, wat een succes wordt ze in dat verrukkelijk-geestige spel van An nie v. d. Lugt Melsert—v. Ees. De triomf van den avond was dan ook voor haar. Wie zou in ons land Annie v. d. Lugt Melsert— v. Ees in zoo'n rol kunnen overtreffen, ja, zelfs evenaren? Hot Rotterdamsch Hofstad Tooneel kan zeker met De Goede Fee nog wel eens naar Haarlem komen De lach was gisteravond niet van de zaal en het publiek toonde zich na de onverwachte toegift aan het slot één van die wonderlijk knappe vondsten van dien Hongaarschen auteur uitermate dankbaar. Het werd een ovatie welke regel recht uitging naar de favorite van het Haag- sche gezelschap, die voor ons allen dezen avond weer De Goede Fee was geweest. De Nieuwe Haarlemsche Courant schreef: Dat zoo'n luchthartig en in tal van details van geest flonkerend stuk door het publiek gretig ontvangen werd, behoeft niet te ver wonderen. Over het spel schrijft dit blad: Want An nie v. Ees verstaat de kunst de dingen zéér leuk te zeggen, zóó leuk soms, dat ze telkens weer den lach doet schateren, 't Is het oude spel van overmoed, waarvan het publiek niet spoedig te veel krijgt. Daarbij heeft ze naast zich haar man als den cynischen oberkellner, 1 Adolohe Engers als een zeer ongewoon en boeiend type van een advocaat; Anton Roe mer als zeker niet nuchteren Amerikaan, maar als mensch het meest aannemelijk van het gansche gezelschap; Willy Dunselman als de toegewijde secretaresse van Ludzer; Eringa als den referendaris, die tenslotte tot ieders verrassing het best bij de gewezen ouvreuse bleek te passen. Een troepje spe lers, die ieder in zijn rol en gemeenschappe lijk in verzorgd samenspel voortdurend het tooneel levendig houden. Zooals gezegd, de vertooning vond in den aardig bezetten schouwburg veel bijval en deze werd het gulst uitgezonden naar de ge liefde actrice, die cok nu weer den toon wist te treffen, die haar populariteit verzekert. Ook wij waren er in Haarlem getuige van hoezeer dit stuk door het publiek met ent housiasme werd ontvangen en wij twijfelen er dan ook niet aan of ook deze voorstelling, die ook voor niet-leden toegankelijk is, wordt voor den Berger Kunstkring een succes. EEN BEROEP OP DE INDUSTRIEËN. Er is veel noodig voor onze landge- nooten. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede: Met uitzondering van de zoo mooie gift van 1000 ton eierkolen door de Staatsmijnen in Limburg en de particuliere mijnen, zijn ae giften in natura bij het N. C. C. geheei ver deeld. De ergste wintermaanden moeten evenwel nog komen. De nood is ontzettend, en gelukkig kunnen zeer velen zich daarvan geen denkbeeld vormen. Wij meenen zelfs te mogen vaststellen, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk steun kan geven aan hun minder bevoordeelde mede-landgenoo- ten. Maar wij hebben veel, zeer veel nog noodig om den nood te lenigen, en wij roe pen daarvoor dringend de medew.rking in van die industrieën en maatschappijen, die ons gratis levensmiddelen, dekens, lakens, kleedingstukken en brandstoffen kunnen ver strekken. Wij herhalen dat de nood groot is en dat er zeer, zeer spoedig steun moet verkend worden. WAT TE DOEN MET ONZE DRUIVEN? De in den laatsten tijd wezen moei lijkheden om voor de Westlandsche druiven een voldoend afzetgebied te vin den, hebben plannen doen rijzen om hier te landt een wijn-industrie U vestigen. In verband hiermee hetf het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zich gewend tot den Neder- landschen Tuinbouwraad, met het ad vies dezen weg niet op te gaan. Het wijst er op, dat in de echte wijnlanden over productie bestaat en gezocht wordt naar middelen om de druiven voor an dere doeleinden te gebruiken. De wijncultuur is een moeilijke zaak. Niet alle druiven leveren goeden wijn op en klakkeloos is een eeuwenoude er varing van de wijnlanden niet over te nemen. De Nederlandsche Vereeniging stelt de vraag, waarom niet de Zwitsersche methode is gevolgd dooi op zeer eenvou dige wijze de alcoholvrije most te ver vaardigen. die daar tot een uitnemende volksdrank is geworden en het hier eveneens zkunnen. Naar het oordeel .ran de N V. zou voor dit artikel in Nederland een flink afzet gebied kunnen worden gevonden, waar mee zoowel de druivenkweekers als de volkskracht zouden worden gebaat. EEN „DRANK-AANWIJZER" Middel om ,een stuk in den kraag" te eenstateeren. Over het „dubbel zien" van hen, die te veel aan Bacchus offerden, zoo lezen wij in „De Auto, zijn reeds veel aardigheden gemaakt, maar nog nooit is er van deze omstandig heid zoo'n nuttig gebruik gemaakt als thans gedaan werd door professor Van Wulfften Palthe. Deze heeft namelijk in tegenwoordig heid van den procureur-generaal, ambtena ren van de rechterlijke macht en vele politie autoriteiten in de Centrale Burgerlijke Zie- keninrichting te Batavia een interessante demonstratie gehouden met een toestelletje, waarmede positief kan worden vastgesteld, of iemand al dan niet onder den invloed is van sterken drank. Het instrumentje is er op ge baseerd, dat men onder den invloed van al cohol „dubbel ziet". De kunst is om een beweegbare staaf door middel van twee touwtjes op gelijke hoogte en evenwijdig te brengen met twee vaste staven, wat voor iemand, die nuchter is. vrij eenvou dig is, maar dengene, die te diep in het glaaste heeft gekeken, niet schijnt te kunnen gelukken. Dit laatste wordt althans beweerd door assistenten, die opzettelijk onder den invloed van sterken drank waren gebracht. Genoemd bedenksel is vooral van belang bij auto-ongelukken, waarbij men niet geheel zeker is van den graad van nuchterheid van den bestuurder, mits deze laatste het er bij een ongeluk heelhuids afbrengt. Reeds sinds overoude tijden bestaat er een andere, probate proef om te controleeren of iemand aangeschoten is: orobeeren of hij „de rechte lijn nog kan houden". HOOG WATER. Het peil op de Vecht weer normaal. Tegen elf uur Zaterdagmorgen was het binnen- en buitenwater dank zij den Z.W. wind in een evenwichtstoestand gekomen. Spoedig kon het gemaal te Muiden worden stopgezet, omdat de keersluisdeuren automa tisch opendraaiden en de Vecht weldra hard begon te stroomen. Alle gevaar is weer ge weken. Een slachtoffer van het over stroomde gedeelte van de Maas Zaterdagavond te 10 uur is te Echt te water geraakt en verdronken inej. Beunen, onderwijzeres, aldaar. In de nabijheid van haar woning is zij, toen zij op weg naar huis was. terecht gekomen in het overstroom de gedeelte van de Maas. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. EEN OPLOSSING VAN DE WERELDCRISIS. Bij den uitgever A. J. G. Sfengholt te Am- sterdam is een uitgave aangekondigd getiteld „Problemen van dezen tijd". Als eerste num mer van deze reeks brochures over wereld vraagstukken is verschenen „Een oplossing van de wereldcrisis door M. C. W. Sölnee. Deze behandelt daarin de oorzaak der we reldcrisis, de bron van alle ellende, hij be spreekt wat noodig is, acht loonende prijzen noodzakelijk, behandelt steun der export productie, acht minimum-prijzen gewenscht en verkoopcentrates noodzakelijk. Verder be handelt hij inkrimping der productie, produc tie naar behoefte, verlaging van kostprijs, hooge detailprijzen en acht bescherming een gebiedende eisch. Er zullen in dezen tijd zeker veel belang stellenden voor deze lectuur worden gevon den. HARINGViSSCHERIJ IN DE ZUIDERZEE. Voorgoed geëindigd* Enkele haringvisschers uit verschillende plaatsen langs de Zuiderzee, hebben in de laatste weken, door het plaatsen van hun netten, de proef genomen of er al voldoende haring was, om de najaarsvisscherij te kun nen uitoefenen, maar de resultaten waren zoo gering, als in de laatste jaren nimmer is voorgekomen. In 1929 werd te Enkhuizen in 't najaar aangevoeld 160.800 stuks reepha- ring, en in 1930 bedroeg de vangst zelfs 951.600 stuks. En nu staat het bedrijf stil door den grooten fsfluitdijk. Wijl er tegenwoordig bij 't Nieuwediep ook geen haring wordt gevangen, wordt hieruit wel eens de gevolgtrekking gemaakt, dat er aan den buitenkant van den afsluitdijk ook wel geen haring zal worden aangetroffen, en dat dus genoemde dijk nu niet bepaald de oor zaak zal zijn van Jc ma'ai«e in het Zuider- zeeharingvissche.s;iedrijf. Wijl de zooge naamde najaarsharing juist altijd door de Oostgaten bij Tersnhel-ling en Vlieland bin nen komt, is de vangst bij Nieuwediep in het geheel geen maatstaf voor de haringvangst in de Zuiderzee. Dat is niet alleen zno in de laatste jaren, maar was al zoo tientallen jaren te-ug, toen de Enkbuizer visschers nog van Nieuwediep uit met de schelvischbtug naar de Noordzee voeren, en haring noodig hadden als aas voor het hoekwant. Ook al die dagen was daar in dien tijd -an 't iaar nimmer haring te koop, maar moest uet aas voor de beug (de Zuiderzeeharing) van Enk-huizen worden aangevoerd En dat er nu geen haring buiten den afsluitdijk zou zijn, is geb'eken niet juist te zijn. Een visscher heeft het onlangs ge waagd zijn netten voor een korte poos te plaatsen aan de buitenzijde van den dijk. De touwen braken direct en de ankers rolden van hun plaatsen, zoodat er in die enkele oogenblilcken al aardig wat aver:> werd ge maakt, maar bij het binnenhalen van de net ten bleek het, dat er toch al 1800 haringen waren gevanegen. terwijl er op dat moment aan de binnenzijde van den grooten afsluit dijk, ja zelfs in de gansche Zuiderzee, bijna geen spoor van haring werd aangetroffen. MALAISE Motorenfabriek gesloten* Bij de firma E. J. Smit en Zn. te Hooge- zand scheepswerf, machine- en motoren- fabriek, worden met ingang van 9 Jan de laatste dertig arbeiders die van 180 nog zijn overgebleven, ontslagen. BANKOVERVAL TE SOEST. De vogels gevangen. Toen,Zaterdagavond te ongeveer half 9 uur de heer van Sehaik, directeur van het kantoor Soest der Nederlandsche Midden- standsbank, visite wilde uitlaten en de jassen van de heeren wilde halen, viel het hem op, dat de deur van het couponkamertje dat een grootte van ongeveer één tot anderhalve meter heeft en waarin een tafeltje het eenige meubelstuk is ongeveer 20 c.M. openstond en langzaam dichtging. Onder luidkeels roe pen plaatste de heer v. S. zich voor de deur, cp welk geroep de twee heeren, die juist zou den vertrekken, kwamen toeloopen. Door den cogenblikkelijk geboden tegenstand kon een ontvluchten van de ingesloten j^ersonen wor den voorkomen, met groote moeite konden de drie heeren de deur dichthouden. Toen de naaste buur, de winkelier H., tevens plaat selijk leider van den Vrijwilligen Land storm ook te hulp was gekomen, kreeg v. S. gelegenheid de politie op te bellen, waar na deze zijn plaats voor de deur weer moest innemen, om aan H. gelegenheid te geven zich met een geladen geweer onder het hoog geplaatste venster van het eouponkamertje te posteeren. Plotseling ging een revolverschot in het kamertje af. De ingeslotenen zullen getracht hebben één der voor de deur staan de personen te treffen. Toen de politie verscheen en de deur werd open getrokken, trof men twee zeer ongun stige personen aan, die voorzien waren van een revolver, een masker en een groot aantal inbrekerswerktuigen Op den grond lag een groote plas bloed. Het bleek, dat een der per sonen zich zelf of den ander in het dijbeen had geschoten. Met behulp van burgers wer den beide personen zwaar geboeid naar het politiebureau overgebracht. De getroffene verzocht om een dokter, die overbrenging naar het ziekenhuis te Utrecht gelastte. Uit het onderzoek bleek, dat de eene revolver nog geheel geladen was, n.1. nog 5 patronen be vatte, terwijl de andere revolver nog 4 pa tronen inhield. De huls werd teruggevonden in het kamertje. Men vermoedt, dat beide personen Italianen zijn. Nog gemeld wordt, dat de inbrekers geen gelegenheid hebben gehad ook maar iets uit te voeren. De twee personen, die den overval ge pleegd hebben, zijn aan de achterzijde van de directiekamer binnengekomen, doordat zii een raam forceerden. Tenslotte zijn zij in het couponkamertje terecht gekomen. Er schijnt voorts twee maal geschoten te zijn. De directeur van het filiaal deelde nl. mede, dat hij gistermorgen een tweede huls heeft gevonden. Er bevindt zich een gat, van een kogel afkomstig, in het raam, waar de heer H. onder stond. Eén van de twee gearresteerden is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, de ander is te Soest in hechtenis gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7