Agenda OiecfitszpAeu ffiuMicaties £aatste Aecichten Jieck School Jüeecèecicfit Stad en Omgevingi g 1 Dinsdag 12 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo- dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. Slotrepetrtie Toonkunst. Woensdag 13 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo- dende lading (marinefilm); 2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 730 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. 8 uur, Stadhuis, lezing pater Hulsman voor den Armenraad over „Armenzorg in haar juiste en volle beteekenis". Uitvoering Toonkunst Harmonie, 8 uur. 8 uur, te Heiloo Uitvoering 't Ontluikende Roosje. gen der huurders bij staat en gemeente, on der meer door het aandringen op maatrege len, welke verlaging van huur tengevolge hebben. Niet alleen in Amsterdam, doch ook in alle andere daarvoor in aanmerking komende plaatsen zijn of worden comité's hiervoor op gericht Het secretariaat van den nieuwen bond is voorloopig gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 441 (tel. 31565). RUMOERIGE LEDENVERGADERING VAN DE ROTTERDAMSCHE FEDERATIE DER S. D. A. P. Ontstemming jegens de voor mannen. In „Libel" hield de Rotterdamsche federatie van de S. D. A. P. gister een ledenvergade ring, waarin het standpunt besproken werd van B. en W. en de raadsfractie der S.D.A.P. ten opzichte van de loonvoorstellen die den Raad zijn gedaan en welke neerkomen op een verlaging van 3 pCt. der inkomens. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, had een zeer rumoerig verloop. Een groot aantal der aanwezigen bleek het met de houding der voormannen van de S. D. A P. in Rotterdam niet eens te zijn. Wegens het groote rumoer moest de ver gadering tenslotte geschorst worden. Een definitief resultaat is niet bereikt geworden, al bleven vele aanwezigen er op aandringen, dat over de schorsing der vergadering eerst gestemd zou worden. Het is hiertoe echter niet gekomen. De vergadering, die om half acht was begonnen, ging tenslotte omstreeks 1 uur uiteen, hoewel de gemoederen nog zeer bewogen waren. NOTARIS DOOR EEN VROUW AANGEVALLEN. Vier man noodig om de furie in bedwang te houden. Zaterdagmorgen vervoegde zich ten kan tore van notaris Van de Velde, te Tholen, een echtpaar uit Overschie, ten einde bespre kingen te voeren over een overeenkomst met familieleden. Toen het echtpaar, in strijd met zijn ver wachtingen, geen geld kon ontvangen, omdat er door de familie niets was gedeponeerd, ontstak de vrouw zoodanig in woede, dat zij den notaris te lijf wilde, op grove wijze be- leedigde en uitschold, zegt de Tel. Het kan toorpersoneel, dat de herrie hoorde, kwam toeloopen, waarop de vrouw den candidaat- notaris Jonk een glas naar het hoofd gooide, echter zonder hem te treffen. Met veel moeite wist men met vier man de slaande en schoppende furie in bedwang te houden, totdat de inmiddels gewaarschuwde politie verscheen en haar buiten de deur zette. Telkens kwam zij evenwel terug en wilde opnieuw het kantoor binnendringen, wat ech ter door haar man werd verhinderd. Het was geruimen tijd een groote conster natie op het Marktplein, daar de vrouw ook op straat allerlei scheldwoorden richtte aan het adres van den notaris. Pas tegen den middag wist de man zijn vrouw met een zacht lijntje mee te krijgen. KANONNEN VOOR DUITSCHLAND. Herhaalde tegenspraak. Op de vragen van den heer Albarda, om /adere mededeelingen ten aanzien van de geruchten over vervaardiging van Duitsche munitie hier te lande, heeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van mi nisters, thans geantwoord: Inderdaad betreft de stellige tegenspraak, vervat in het antwoord op de derde der vra gen van 30 December 1931, niet alleen het bericht betreffende de munitie, doch ook dat, betreffende de kanonnen, zooals reeds kon worden afgeleid uit den meervoudsvorm „berichten", voorkomende in de laatste zin snede van het antwoord. De controle op de vervaardiging, vervoer en opslag van kanonnen, wordt van Over heidswege uitgeoefend ingevolge de bepa lingen der Vuurwapenwet, met dien ver stande, dat het toezicht op de vervaardiging automatisch een gevolg is van de controle op het voorhanden hebben van vuurwape nen (vergelijk o.a. art. 9 van de Vuurwapen- wet). Aangezien voorts de vervaardiging van geschut een fabrieksinrichting eischt, die niet aan het oog van de inspecteerende autoriteital is te onttrekken, heeft de regee ring op grond van de strenge controle, die van Overheidswege wordt uitgeoefend, de in de vorige vragen bedoelde geruchten ten stelligste kunnen tegenspreken. BRAND IN MEUBELFABRIEKJE. Een brandweerman gewond. Gisteravond omstreeks half elf is brand uit- febroken in een meubelfabriekje aan den .auwerecht te Utrecht Het vuur or.d gretig voedsel in de houtvoorraden en materialen, die op zolder lagen opgeslagen. Ha blusschingswerk, dat moest geschie den bii het licht van fakkels en schijnwerpers, werd ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het meubelfabriekje tusschen huizencomplexen in stond. De oorzaak van de brand is onbe kend. De eigenaar was laag verzekerd Tijdens het blusschingswerk is nog een commandeur door een straalpijp aan ha hoofd gewond. De man werd naar het academisch ziekenhuis ter behandeling vervoerd. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING. In Friesland. Men schrijft uit Heerenveen aan de N.R.Ct. Er worden druk pogingen aangewend om ook in andere rijkswerkverschaffingen in Friesland solidariteitsstakingen uit te roepen in verband met het gebeurde in Oost-Schoter- land. Voor zoover wij kunnen nagaan is dit tot dusver niet gelukt. Daarentegen hebben er arbeiders medegedeeld dat zij bereid waren weer aan het werk te gaan. Wij vernemen dat aan verschillende hunner daartoe gelegen heid zal worden gegeven en zij dus weer te werk gesteld zullen worden. Van de zijde der moderne arbeidersorganisaties wordt alles gedaan om haar leden terug te houden van de actie der communistische voormannen, die de leiding in handen willen nemen. Intusschen blijft hier en daar de toestand gespannen en wordt de politie versterkt. In een vergadering van communisten uit de gemeenten Schoter- land, Opsterland en Smallingerland, waar verschillende sprekers optraden, werden tele grammen van sympathie gezonden aan de ge arresteerden, terwijl de minister, de officier van justitie en de rijksinspecteur Falkema met deze afzending in kennis gecteld werden. In de werkverschaffing te Beets werden de tewerkgestelden overgehaald of door over macht gedwongen het werk neer te leggen, tezamen 400 man, Al spoedig bleek, dat ver schillende arbeiders wel aan het werk wilden gaan. Zoo werden een 40-tal arbejders uit Wijnjeterp weer toegelaten en toen kwamen al meer en meer aanvragen in. De burge meester van Opsterland deelt in verband met deze staking mede, dat werkwillige arbeiders gelegenheid zullen vinden in de werkver schaffing in zijn gemeente weer aan het werk te gaan, zoodat deze wilde staking vrij zeker zal doodloopen na zeer kort bestaan. Omtrent de heropening van de stop gezette werkverschaffing in Oost Schoterland ver namen wij, dat geprobeerd is deze op gister Maandag, te doen ingaan. De minister vond echter het gebeurde van de zijde der arbeiders van zoo ernstigen aard, dat hij het wensche- lijk oordeelde de heropening te bepalen op 18 dezer. Verleden week ging reeds het gerucht dat de arbeidersloonen van de door het rijk gesubsidieerde werkverschaffing met 10 pet. zouden worden ve laagd. Het Nieuwsblad voor Friesland verneemt thans uit zeer be trouwbare bron dat werkelijk binnenkort het loon met 5 pet. zal worden ver'aagd en na bepaalden termijn nogmaals met 5 pet. In Groningen Verbod van samenscholing te Fin- stcrwolde. De burgemeester van Finsterwolde heeft gisteren in verband i-.et te verwachten de monstratie van werkloozen een verbod van samenscholing van meer dan vier personen afgekondigd. De politie is versterkt. INBRAAK II! EEN GARAGE. Een flinke buit. Onbevoegden hebben vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel zich toe gang verschaft tot een garage aan de Da Costakade te Amsterdam. Zij hebben meege nomen: twee haarden, twee auto-plaids en een gestikte deken voor een gezamelijke waar de van 390, alsmede uit een auto, die in de garage stond, twee plaids en twee tocht dekens, die samen op 50 worden geschat. STRAATROOF. Zondagavond liep een dame van middélba- renleeftijd, wonende in de 2e Constantiin Huy- gensstraat, in de Beethovenstraat (Z.) te Amsterdam, toen zij een man achter zich hoorde, die haar wat toeriep. Zij keek om en de man vertoonde daarna een revolver, of een daarop gelijkend blinkend voorwerp, en riep „je geld of je leven". Hij knipte met een schaar het kettinkje van de handtasch door en rende met detasch weg. Zijn buit was in dit geval al bijzonder klein, maar de daad niette min buitengewoon vermetel! ONTDUIKING BENZINEBELASTING. Te Haarlemmermeer 60000 liter ontdekt. De belasting-ambtenaren hebben te Haar lemmermeer op verschillende plaatsen in die gemeente groote partijen benzine ontdekt, in totaal 60.000 L. waaronder hoeveelheden van 10.000, 6000, 4000 liter, waarvan geen aan gifte was gedaan in verband met de navorde ring op de benzine. Deze partijen waren verborgen onder den grond, slooten, mesthoopen, pulpkuilen enz. VERKEERSONGEVALLEN. Met een gestolen auto tegen een boom gereden. Twee zwaar gewon den. Zondag reed in den vroegen ochtend op den Bezuiderhoutscheweg te Den Haag te genover perceel no. 96 een automobiel, be stuurt! door een 20-jarigen man en met een 21-jarigen man, wonende aan het Langroenf als passagier, in volle vaart tegen een boom. Beide personen werden zwaar gewond. Zij werden in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. De auto, welke zwaar werd beschadigd, werd in beslag genomen. Intusschen deed in den namiddag een be woner van het Zieken, bij de politie aangifte van vermissing van zijn auto, die gestolen bleek te zijn. Men toonde hem ten politiebu- reele den in beslag genomen zwaar bescha digde auto, welken hij als zijn eigendom herkende. Een vrouw gedood. Zaterdag is te Berg aan de Maas de 60- jarige vrouw Van der Schalk door een auto overreden, met het gevolg dat zij een schedel breuk opliep. Bewusteloos werd zij in haar woning binnengebracht, waar zij gistermor gen zonder tot bewustzijn te zijn terugge keerd overleed, WINTERVOEDERING VAN VOGELS. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vo- gelvoedering wenschelijk en bij het invallen van strenge koude zelfs noodzakelijk wordt, wekt 't com. voor wintervoedering v. vogels, allen, die er toe willen bijdragen een zoo uit- gebreid mogelijken vogelstand gedurende het ongunstige jaargetijde in het leven te houden, op, hunne maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commis sie de aandacht op de brochure over dit on derwerp, waarin aanwijzingen voor zeer een voudige wintervoedering, die door iedereen uitvoerbaar is, te vinden zijn. De brochure is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Ma- riestraat 40, 's Gravenhage, bij het secreta riaat der Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels,- Heerengracht 540, Amsterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeni ging Westerlaan 7, Aerdenhout. Onderwijzers en jeugdleiders kunnen, voor zoover de voorraad toereikend is, een aantal exemplaren bekomen ter verspreiding onder de door hen geleide jeugd. DE ONRUST IN DE WERK VERSCHAFFINGEN. In verband met de ernstige onregelmatig heden, welke plaats hebben gehad in enkele werkverschaffingen in Friesland, hebben de burgemeesters van verschillende gemeenten, zooals Schoterland, Engwirden, Haskerland, Opsterland e.a. hedenmorgen een groot aan tal politieverordeningen uitgevaardigd, o.a. het verbod van samenscholing, het zich tus schen 's avonds tien uur en 's morgens 5 uur op den openbaren weg bevinden, behoudens gewettigde noodzakelijkheid; verder het ver bod van meedragen van knuppels of andere aanvals- en verdedigingsmiddelen en van wapens in den zin van de wapenwet, alsmede een verbod om zich anders dan langs den kortsten weg naar of terugkeeren van den arbeid te begeven met gereedschappen of werktuigen. Geen loonsverlaging. Naar aanleiding van de berichten in ver schillende groote bladen, betreffende 10 loonsverlaging bij de werkverschaffing in Friesland verzoekt de heer J. J. G. S. Falke ma, rijksinspecteur der werkverschaffing in Friesland, om te willen melden, dat deze be richten volkomen uit de lucht gegrepen en van allen grond ontbloot zijn. VIERING VAN HET GOUDEN JUBILEUM TE HAARLEM EN HEEMSTEDE. Het bestuur van de christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, te Haarlem en Heemstede, brengt ter kennis, dat, gezien de tijdsomstandigheden, de feestviering bij haar a.s. Gouden Jubileum zoo sober mogelijk moet zijn. Deze gedach tenisvieringen zullen zich bepalen tot inzege ning van 12 zusters tot Diakones in de Nieu we Kerk te Haarlem, tot een gedachtenis godsdienstoefening, terwijl de verwachting bestaat, dat in alle kerken en evangelisaties in o:is Vaderland dien dag in de godsdienst oefeningen aan den een halven eeuw gezegen- den arbeid dezer stichtingen met dank en ge bed en collecte zal worden gedacht, en tot een radio-uitzending via de Ned. Christ. Radio Vereen, van uit de kapel „Irene" op „Meer en Bosch" te Heemstede, bij welke gelegen heid Z. E. Minister van Staat Dr. J. Th. de Visser namens het Nederlandsche Volk het bijeengebracht Jubileumfonds aan het bestuur hoopt te overhandigen. Een en ander heeft plaats op 21, 24 en 25 Januari a.s. Op Dinsdag 26 Januari (den eigenlijken gedenkdag) gedenken vier zusters der stich tingen haar 40-jarigen arbeid binnen deze inrichtingen, terwijl dan tevens het 40-jarig bestaan van den zusterkring alszoodanig in de gedachtenis zal worden opgenomen. Voorts zal het bestuur en broeders en pa tiënten dezen dag in intiemen kring zeer be scheiden vieren, zonder dat bij deze samen komst publiek van buiten zal worden ver wacht. Voorts stelt het bestuur zich voor in de Meimaand een openlijken receptiedag later vast te stellen, waarbij particulieren en corpo raties van buiten in de gelegenheid zullen worden gesteld in voor allen toegankelijke samenkoms' het vijf tig-jarig bestaan dei- stichtingen ietwat feestelijk te gedenken en eventueele heilwenschen uit te spreken. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Maandag 12 Januari» Uitspraken van 5 Januari. Gerardus J., bloemist te Anna-Paulowna, dood door schuld, 8 maanden hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Klaas de Vr. en Klaas H. te Uurk, mishan deling; le vrijgesproken, 2e 40 boete of 40 dagen hechtenis. Jozef K. te Wieringen, mishandeling met gebruik van een mes, hervatting onderzoek door den rechter-commissaris. IS EEN „TAMME" FAZANT OOK „WILD"? De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, concludeerde gisteren in een zaak van den officier van justitie te Arnhem contra J. Soetendal. Deze laatste heeft een fazantenkweekerij te Lunteren en is geverbaliseerd omdat hij fazanten ten verkoop had nadat de minister van binnen landsche zaken voor Gelderland den jacht tijd had gesloten verklaard. De kantonrechter te Wageningen achtte het ten laste gelegde wel bewezen, maar niet strafbaar omdat volgens de Jachtwet het ten verkoop voorhanden hebben van wild (op bepaalde tijden) weliswaar straf baar is, doch op een boerderij uitgebroede fazanten niet tot „wild" gerekend kunnen worden. De ambtenaar van het O.M. te V agenin- gen teekende hooger beroep aan tegen dit vonnis, een beroep doende op het Kon. be sluit van 19 Februari 1931, waarin ook fa zanten gerangschikt worden onder „wild krachtens art. 1 der Jachtwet. De rechtbank te Arnhem heeft het vonnis bevestigd. In zake het hiertegen door den Arnhemschen officier van justitie ingestelde cassatieberoep overwoog mr. Wijnveldt, dat de Jachtwet ook allerlei andere dieren als „wild" noemt, hetgeen niet wegneemt, dat vele dezer ook als pluimvee kunnen voorko men. Dit laatste is het geval met fazanten, die op een boerderij uitgebroed en gekweekt zijn. In dit verband concludeerde spr. tot verwerping van het beroep. Arrest 8 Febr. DIEFSTAL EN BEROOVINGEN. Het gerechtshof wees heden arrest in de strafzaak tegen de vrouw H. G., verdacht van diefstal van 150. Een tweede vrouw had e enman meegelokt naar een perceel aan de Bloemgracht, waarna H. G. haar slag sloeg. De rechtbank veroordeelde haar tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Het hof ver nietigde het vonnis op formeele gronden, doch veroordeelde haar, opnieuw rechtdoen de, wegens diefstal tot 4 jaar gevangenis straf. Verdachte had in een 6-tal perceelen gewoond, waar beroovingen hadden plaats gehad. Het hof overwoog dan ook in zijn vonnis, dat zij deel had genomen aan een stelselmatige beroovingscampagr.e. WOEST RIJDEN. Eisch 8 maanden. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan W. F. L., chauffeur te Vaesrade-Nuth, ter zake, dat hij op 27 Oct., terwijl hij dronken zijnde woest met z'n auto reed, zekeren Volders heeft aangereden, zoodat deze een paar me ter hoog en ver werd weggeslingerd en met gebroken wervelkolom, dood in een greppel werd gevonden. Het O.M. eischte de maximumstraf: 8 maanden gevangenisstraf. ONSCHULDIG VEROORDEELD? De Hooge Raad wees gisteren arrest in de zaak tegen H. S., die in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld tot een gevangenisstraf wegens ladelichting in den kaaswinkel van S. te Haarlem, van welk arrest de veroordeelde revisie heeft aangevraagd. In verband daar mee heeft de Hooge Raad thans bevolen schorsing van de ten uitvoerlegging van het gewijsde, hernieuwde behandeling der zaak en wel door het gerechtshof te 's-Graven- hage en invrijheidsstelling van den aan vrager. TRIGAMIE. Voor de rechtbank te Maastricht heeft te recht gestaan J. T. B., 37 jaar, bankwerker te Nuth, ter zake, dat hij op 5 November voor de derde maal was gehuwd, nadat hij reeds voor een tweede, te Utrecht aangegaan huwelijk, dat niet wettig was, 1 jaar gevan genisstraf had gekregen. DRANKWET. Heden is ingekomen een verzoek van C. LEGUIT alhier, om VERLOF tot den ver koop van alcoholhoudende dranken anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel KOOLTUIN nr. 13. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 12 Jan. 1932 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester. A. KOEL MA, secretaris. GEHEEL DORP TOT GEVANGENIS STRAF VEROORDEELD. Er kunnen maar tien personen tegelijk in de gevangenis. Wegens het sprokkelen van hout, om te voorzien in de behoeften aan brandstof wer den aille volwassen bewoners van het dorpje Naujamiesta veroordeeld tot gevangenisstraf fen, varieerende van twee tot vier weken. Het hout was gesprokkeld in de staatsbosschen Aangezien de gevangenis van het plaatsje slechts tien gevangenen kan herbergen, zul len de bewoners bij groepjes van tien hun gevangenisstraf ondergaan. ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto aangereden. Door den sneltrein, die om 10.32 uur uit Enkhuizen is vertrokken, is op den onbe waakte —overweg te Middelie een luxe-auto uit de provincie Utrecht aangereden. De auto werd tegen den spoordijk geslingerd en zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam slechts verwondingen aan een zijner armen De trein had 10 minuten vertraging. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche trein door Chinee- zen tot ontsporing gebracht. Een Russische bericht uit Tokio meldt, dat gisteravond bij Shinmintoen een Japansche pantsertrein tot ontsporing is gebracht, door dat Chinetsche bandieten de rails hadden opgebroken. Volgens nog niet bevestigde be richten zouden 31 Japansche officieren en soldate zijn gedood. De pantsertrein was op wg naar het gebied, waar Japansche troepen met Chineesche in gevecht waren. GEEN NIEUWE SCHOOL. Doordat de tegenwoordige r.-k. school in Krommenie te klein is geworden en uitbrei ding van dit gebouw niet mogelijk is, had het kerkbestuur de noodige stappen gedaan bij het gemeentebestuur ter verkrijging van een nieuwe school. In verband met den ongun- riigen financiëelen toestand der gemeente naar waarnemingen, vernchi m den morgea van 12 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Memel. Laagste barometerstand 737.7 te Reyk- javik. Verwachting, geldig tot den avond van 13 Januari: Matige later weer toenemende Zuidweste lijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; later waarschijnlijk regen; wel- nig verandering in temperatuur. Overzicht. De oceaan depressie is veel dieper gewor den en de rug van hoogere druk heeft zich reeds naar Engeland verplaatst, zoodat weer spoedig krimpende en toenemende wind te wachten is. Intusschen heeft de warme l_ucht- strooming ook uit Noord-Scandinavië de matige vorst verdreven, alleen in Finland komt nog plaatselijk strenge vorst voor. Lichte vorst in Oost-Duitschland. Uit Frank- rijk wordt bijna overal windstilte met och tendmist gemeld. In Engeland en ons land, is de lucht tijdelijk opgeklaard, overigens is de lucht meest zwaar bewolkt, met regen en sneeuw in Scandinavië. Zware regen viel in Hollyhead en aan de Noorsche kust, maar ook in Zuid-Frankrijk, waar Dyon 42 mM. meldt. hebben de resultaten van de besprekingen niet tot den bouw van een school mogen leiden. Het gemeentebestuur heeft de toezegging gedaan, dat gebruik kon worden gemaakt van twee lokalen van de nieuwe opgerichte bewaarschool. Naar men mededeelt wil het kerkbestuur hier geen gebruik van maken en gaat het niet op het voorstel van het ge- meentebeestuur in. AUTO'S TEGEN ELKAAR. Gistermiddag 3 uur kwam de auto, be stuurd door den heer H. de J. alhier, op den hoek Snaarmanslaan—Spoorstraat in bot sing met een vrachtauto, gemerkt G 35392. De bestuurder van laatstgenoemden wagen vergat, dat aan rechts den voorrang moet worden gelaten. Beide wagens bekwamen eenige schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Proces-verbaal is opgemaakt. EEN KLEINE AANRIJDING. Te kwart voor zes gisteravond kwam de wielrijder J. J. T. alhier op den hoek Schou tenstraat—Langestraat in aanrijding met een auto, bestuurd door den heer M. v. D. De aanrijding geschiedde, doordat de wiel rijder plotseling moest uitwijken voor een dame. De fiets werd eenigszins beschadigd. Van schuld is geen sprake. Een dame, fietsende op den Kennemersin- gel, kwam gisteravond omstreeks 7 uur op den hoek van den Kennemerstraatweg in aanraking met een auto, die van den Nieuw- landersingel kwam. De dame viel, doch ge lukkig net naast den auto, zoodat ze met den schrik vrij kwam. Van schuld was ook hier geen sprake. HET BAL-MASQUE VAN T. O. P. Het bestuur van T.O.P. heeft ernstig over wogen of ook dit jaar het jaarlijksch bal- masqué, de uitlooper van het Carnavalfeest, moest doorgaan en na ampele overweging besloten dit wel te doen. Toen T.O.P. vóór 6 jaar het initiatief nam om het in het Zuiden zoo geliefde bal-mas- qué ook in het op de grens van West-Fries land gelegen centrum-stadje in te voeren, deed zij dit in de overtuiging, dat o.a. in dit nuchtere leven nog wel iets was achterge bleven van de oer-Germaansche gewoonte om den gang der natuur naar het licht, door verkleedpartijen enz. te vieren. Deze gewoonte bestond bij de volkeren reeds voor het Christendom en werd door het Christendom overgenomen, doch geraakte, onder den invloed van het Calvinisme in ver val, al bleef men in de zuidelijke landen, vooral in het zonnige Italië, de gewoonte ge trouw. Het bestuur van T.O.P. bleek goed te heb ben gezien. Het bal-masqué van T.O.P. werd 'n jaarlijksch succes en toen 't vorig jaar het le lustrum werd gevierd, beloofden de be stuursleden plechtig dezen feestavond van jolijt jaarlijks te zullen handhaven. Inmiddels werden de tijdsomstandigheden gedrukter en de boven gestelde vraag kwam naar voren. Burgemeester Van Oppen van Maastricht, een van de weinige steden in ons vaderland waar Prins Carnaval nog steeds het feest opent met een verdwaasde toe spraak, gaf als zijn meening Ie kennen, dat het wenschelijk was het feest ook dit jaar te laten doorgaan. Het kan niet ontkend worden, dat de deel name tot het feest kosten met zich brengt, die niet tot de direct noodzakelijke kunnen worden gerekend. Aan der. anderen kant, zoo redeneerde men in het bestuur vaii de wak kere tooneelvereeniging T.O.P., komt de vraag naar voren wat noodzakelijk is en het meest enthousiaste bestuurslid, sprak in ver band met het tooneelstuk van Heijermans „De Opgaande Zon" met de prachtfiguur „Matthijs de Sterke" als zijn overtuiging uit, dat juist in tijden van gedruktheid een avond van opgewekte, prettige en gezellige vroo- lijkheid, meer dan noodzakelijk is. Voorts betoogde hij, dat de jongelui recht hebben op een dergelijken avond en men het gerust aan hun vindingrijkheid kan overla ten om met geringe kosten zich een costuuffl te verschaffen. Hoofdzaak was de medewer-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2