Alkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Radionieuws JeuiMeton JUovinciaat Tlieuws Qemeettiecadm Honderd vier en dertigste Jaargang. Din«das: 12 Januari. oudkarspel. noordscharwoude. warmenhuizen. beverwijk. st. pancras. KOEDIJK. HENSBROEK. (Wordt vervolgd). No. 9 1932 DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de Aanvragen om vrijstelling van den dienst- Elicht wegens kostwinnerschap betreffende de ieronder genoemde personen, de uitspraak gedaan, achter hun naam vermeld: C STUIJFBERGEN, G. STROOKER en TH SCHARLEWI, lichting 1932. Uitspraak: Voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede- flen omkleed worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie der gemeente, al- afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 11 Januari 1932. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Woensdag 13 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A., 6.307.R. V. U.) 6.45—7.— en 7.30— 7 45 Gymnastiek. 8.— Gramofoonpl. 10.— V.P.R.O.-Morgenwijding. 10.15 Het V.A. R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. Voordracht door Adolf Bouwmeester. L. v. d. Wal, toespraak. 12.Het Amsterd. Solistenkwartet. Heinz Brisenick, zang. Johan Jong, piano. 2.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 3.Joh. Jong, piano. 3.30 Kindertooneel o. 1. v. W. van Cappellen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Vragenhalfuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 6.30 Uitz. v. d. R. V. U. 7 Joodsche uitzending. 8.— Leekenspel „De Moeder" van mevr. Henriëtte Roland Holst. Muziek v. Brandts Buys. Regie: A. v. d. Vies. 9.30 Het V.A.R.A orkest.'10.15 De Wederwaardigheden van Wakker en Tropenduit. 10.30 Voortzetting van het V.A.R.A.-concert. 11.Vaz Dias. 11.15—12.—Voortzetting en slot van het V A.R.A.-concert. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.— Lezen u. d. Schrift. 8.15 Gramofoonpla ten. 10 Het N.C.R.V.-Dameskoor. 10.30 Ziekenuurtje. 11.—12— Orgelspel door M. F Jurjaanz. Mej. D. Mynhout, sopraan. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Het N.C.R.V.- kwartet 2.Gramofoonplaten. 2.30 Lec- tuur-bespreking. 3.— Concert door Trio. 4.30 Gramofoonplaten. 5 Voor de kinderen. 6Landb. kundige voordracht. 7.Uitz. namens het Kristlik Frysk selskip. 7.45 Ned. Chr. Persbur. 8.Voordracht. 8.3010.45 De Haarlemsche Ork. Ver. o. 1. v. Frits Schuurman. 9.50 Persber. van Vaz Dias. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Parij s„Radio-P ar is?'1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.05 Hoorspel. 9.50 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Voordracht. 12.2 O Concert door het Northern Omroep-orkest. 1.35 Kerk-orgelcon- 3 50 Het Bournemouth Stedelijk Orkest met solisten. 5.05Cinema-orgelconcert door Reginald New. 8.35 Het B. B. C.-Symphonie- concert o. 1. v. Adrian Boult. 10.35 Ber. etc. 10.55—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn orkest. Ralundborg, 1153 M. 12.051.20 Con cert door het Orkes* van Restaurant „Wivex" 2.20—4.20 Concert door Louis Preil en zijn Instrumentaal Orkest. 7.20 Balletmuziek van Fransche componisten. Leiding: Launy Gröndahl. 8.35 Concert door Koor. 9.50 Concert door Mandoline-kwartet. 10.20— 11.50 Uitz. van Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 11.20 12.10 Gramofoonplaten. 12.251.50 Mid dagconcert. 4.205.20 Het Omroep-orkest. 8.10 „Der grüne Kakadu" hoorspel van Arthur Schnitzler. Daarna concert. Vanaf 11.05—11.30 Bij de Zesdaagsche te Dort- mund. Brussel, 508 n 338 M. 508 M.: 12.35 Gramofoonplaten. 5.20" Cello-concert. 5.50 Uit het Engelsch door mej. C. M. G. de W 66 En toen wendde hij zich tot len ouden man, die de tijding kalmer had aange hoord en opgenomen of misschien later begrepen of wien het misschien minder kon schelen, en zeide: Het is een toe stand, die zeer zorgvuldig behandeld moet worden, naar het oordeel van den dok ter, die haar dadelijk is komen zien nadat zij bij mij aan huis was gekomen; op zijn raad werd zij naar het zieken huis gezonden. Het spijt mij zeer dat ik zelf het u niet dadel \jk heb lf ten weten! Het was echter de jonge man, zoo als Sir Arthur dadelijk opmerkte die werkelijk verschrikt scheen over het geen het ongelukkige meisje was over komen. S. Gedge echter toonde al heel spoedig dat zijn gedachten zich bij iets anders bepaalden. Zou u mij ook kunnen zeggen mijn heer zei hij met een opgewonuenheid die hij niet trachtte te verbergen, of het schilderstukje dat zij meegekomen heeft ia veiligheid gebracht is? Sir Arthur keek den ouden man scherp aan voordat hij antwoordde: Mijnheer Gedge het schilderstukje is volmaakt veilig. Goddank! Die uitroep wa- onvrij en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending vanuit Verviers Concert en sclisten. 338 M.: 12.35 Gramofoonpiaten. 5.20 Orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert door Om roep-orkest, o.m. De Serenade „Eine kleine Nachtmusik" Mozart. Zeesen, 1635 M. 7.20 Concert door Mili tair Orkest. 8.35 Goethe-uitz<*nding Daarna concert door Michael Schugalté en orkest samengesteld uit werklooze musici. Rome, 441 M. 8.20 Opera uitzending. Vergadering van den Neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers ten lokale van den heer C. Vis, onder leiding van den heer K. Kaan. Als lid van het hoofdbestuur was aan wezig de heer Vennik te Venhuizen. Over de vraag of de stichting van een Neu tralen bond gewenscht is, werd breedvoerig gediscussieerd, waarbij de sociale lasten en pogingen om de vrachtprijzen verlaagd te krijgen, enz. ter sprake kwamen. De punten van het programma van den Neutralen bond werden ter degen besproken. Mog werd medegedeeld, dat pogingen in het werk waren gesteld om met den L. T. B. sa menwerking te verkrijgen inzake de credieten. doch van den L. T. B. was geen bericht ont vangen. 40 personen gaven zich als lid op, zoodat een afdeeling werd gevormd. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren K. Kaan, C. Borst, G. IJffD. Wonder en P. Wijn. De heer P. Wijn bedankte wegens drukke werkzaamheden, de anderen namen allen hun benoeming aan. Voor den heer Wijn werd de heer L. Kal- verdijk gekozen. Voor de eerst volgende Bondsvergadering werd het bestuur vrij mandaat gegeven. Twee leden van het bestuur zullen als af gevaardigden worden aangewezen. Na nog eenige huishoudelijke zaken be sproken te hebben, werd onder dank voor de goede opkomst de vergadering gesloten. In verband met de tuinbouwcrisis werd ons medegedeeld, dat de termijn van beta ling voor de Banne Oudkarspei veriengd werd tot half Maart. Omtrent het werkloozenvraagstuk waar over deze week in den raad werd gespioken, werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat bij den zuurkoolfabrikant nog menschen uit omliggende dorpen aan 't werk zijn, ter wijl deze werkgever de dorpelingen de voor keur geeft. De afdeeling Langendijk van de J. G. O. B. hield Zaterdagavond in de zaal van „Concordia" een propaganda-kunst- avoi.d. Een vrij groot aantal personen waren aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van den Takmarsch Vervolgens werden door den heer Henk Geersinga (viool) en W. J. Smit (piano) eenige muzieknummer ten ge- hoore gebracht, welke met een dank baar applaus werden beloond. Als volgend nummer stond op het programma „Declamatie door dr. J. de Voogd", doch deze was door ziekte 'ver hinderd te komen. Nadat eenige jeugddansen waren uit gevoerd, werd door den heer Eli Prins, van Alkmaar, het sprookje van den Noorschen schrijver Andersen „De Nachtegaal" voorgedragen, met muziek begeleiding door zijn zuster. Dit sprook je werd op zeer verdienstelij' wijze voorgedragen en oogstte een warm ap plaus. Na de pauze werd door den heer Wim Wiese een rede gehouden over „De Jeugd en de Wereldcrisis", waarin de spreker de wereld vergeleek met een plant, die, als het winter wordt, afsterft, maar in de lente weer tot nieuw leven ontwaakt In zoo'n tijd leven wij nu ook. De oude maatschappij gaat afsterven, maar met dezelfde menschen, die aan h .t eigen egoïsme vasthouden zal geen betere maatschappij ontstaan. Het is de taak der jongeren, er voor te werken dat het wel beter wordt. Spr. wees op het feit, dat in Italië, Rusland en China de jongeren worden onderwezen in de krijgskunde. Spr. wees vervolgens op de werkloos heid en de gevolgen daarvan. j_ willig en daardoor des te hartelijker ge meend. En juffrouw Julie? vroeg Willem met heesche stem. Is zijIs zij Hij was te zenuwachtig om de vraag onder woorden te brengen. Zij is zeer ernstig ziek, vrees ik, zei sir Arthur vriendelijk, maar zij is in beste handen. Al wat mogelijk is zal voor haar gedaan worden, ik weet zeker dat u daar op kunt rekenen. Zou zij sterven? Sir Arthur schudde het hoofd. Toen ik den laatsten keer het zieken'.uis op belde, heb ik die vraag gedaan, maar zij kunnen er nog niets van zeggen. Zij zeggen alleen, dat zij gevaarlijk ziek is. De tranen kwamen Willem in de oogen Zijn geweten pijnigde hem gewel dig. Als hij dat ongelukkige schilderstuk niet in huis gebracht had, dan zou er nooit zoo iets vreeselijks gebeurd zijn. Willem's gesprek met sir Arthur, die zoo onverwachts op het tooneel was verschenen was S. Gedge lang niet aan genaam, want nu zou de loop van zaken misschien beslist worden. De twee koop lieden wisten nu dat de Van Roon in goede handen was, maar zoo ver sir Arthur en Willem in de zaak betrokken waren, was de toestand nog lang niet zuiver. Er zou nog vrij wat slimheid voor noodig zijn om het warnet uit elkaar te halen en te dien einde was het in de eerste plaats noodig, zooals de oude man dadelijk begreep, den Franschman en zijn agent den winkel te doen verlaten. Mijnheer u hoort dat het schilder- We moeten voor de verbetering vech ten, niet uit haat of angst, maar uit de heilige overtuiging, dat het voor een betere wereld is. We moeten zijn een dienende schakel tusschen dat, wat was en wat komen zal. Nadat nog eenige jeugddansen werden uitgevoerd en eenige nummers werden gespeeld door de heeren Geersinga en Smit werd tot sluiting overgegaan. De J. G. O. B. kan op een goed ge slaagden avond terug zien. Besloten is tot het oprichten van eene afdeeling der R. K. Middenstan- dersbond, 15 leden traden onmiddellijk too. Het kasteel .Waterland", gelegen aan den rijksweg VelsenHaarlem, sedert onheugelijke jaren bewoond door jhr. Boreel v. Hogelanden, is door vertrek van den bewoner naar den Haag onbewoond. De tooneelvereeniging „Kunst naar kracht" heeft in huishoudelijke verga dering besloten ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan op 4 Maart a.s. een wed- stiijd te organiseeren van énacters, waarvoor zullen worden uitgenoodigd „U.L.V.A.D.E.R O." uit Alkmaar, „De Roos" te Koedijk, „Kunst naar kracht" te St. Pancras. Als juryleden zullen fungeeren de hee ren P. Deutekom van Noordscharwoude, G. C. van Gulik te Alkmaar en J. H. Keizer te Noordscharwoude. Zondagavond werden wij opgeschrikt door het geroep van brand op Oostwijk. De hooi- klamp stond in brand en bedreigde de koe stalling van den veehouder Joh. Spruit Brandweer en pöütie waren direct ter plaatse en met twee stralen op de waterleiding wist men erger te voorkomen en dus bleef de brand bij de hooiklamp beperkt. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 8 Jan. 's nam. 2 uur, onder leiding van burgemeester Kooiman, tevens secreta ris. Afwezig de heer Schrooder De voorzitter opende met een woord van welkom aan alle aanwezigen en hoopte dat allen met goeden moed het hoofd zullen bie den aan de moeilijkheden die vooral in het voorjaar niet gering zullen zijn. We moeten, zeide spr., er van trachten te maken, wat we kunnen, denkende aan de spreuk: „Zijn best gedaan, is voor de helft gezorgd". Mededeelingen. De voorzitter deed hierna de volgende mededeelingen: dat al het materiaal van het G.E.B. zal worden verzekerd, waar het zich ook bevindt dat de beslissing van Ged. Staten op de geldleening a 13.500 is verdaagd. dat de geldleening a 3800 door tusschen- komst van de Bank van Sas is gesloten tegen 5 en dat het geld, voorzoover dit noodig bleek, reeds weer is uitgegeven. dat Ged. Staten de verlaging van de wo- ninghuren hebben goedgekeurd. Ingekomen stukken Schrijven van het Inl. Bureau inzake Maatsch. Hulpbetoon, houdende een lange lijst van corporaties op het gebied van evan gelisatie en maatsch. werk, die de ontvangen gelden geheel of grootendeels ten eigen bate aanwenden. De voorzitter waarschuwde de ingezetenen op geen lijsten te teekenen, die niet van het gemeentestempel zijn voorzien. Verzoek van het gem.bestuur van Wehl om adhaesie te betuigen aan een tot de regeering gericht adres inzake de instelling van een apart ministerie van landbouw. B. en W. stelden voor hieraan geen gehoor te geven. Wel zien zij het belang der zaak in, doch h. i. is er reeds genoeg op aandrongen. De heeren Visser en Koning meenden, dat dit wel ligt op den weg der gemeente, waar hoofdzakelijk land- en tuinbouw wordt be oefend. De heer Oudejans meende, dat B. en W. zich hiertegen zullen verzetten, vooral omdat er zooveel verzoeken om adhaesie komen. Be sloten werd aan het verzoek te voldoen. Van Ged. Staten de begrooting 1932 met een aantal opmerkingen. stuk in goede handen is, zei hij zoet sappig tot den heer Duponnet. Ik zal het dadelijk gaan halen. Als u morgenoch tend terug wilt komen, zal het voor u gereed liggen. Mijnheer Duponnet scheen liever den verderen afloop te willen afwachten, maar S. Gedge aarzelde niet zijn mede samenzweerders weg te zenden. Zonder veel omhaal van woorden noodzaakte hij de beide heeren beleefd maar drin gend de deur uit te gaan. De nieuwe wending die de zaak genomen had maakte hen zeer beniewd wat meer van de kwestie te vernemen, maar zij besef ten, dat zij zelf ook op zwak ijs stonden en de afdoende toon van S. Gedge ver sterkte die overtuiging. Dus morgen ochtend komt u terug, niet waar hee ren? zeide hij, terwijl hij de winkeldeur openhield om deze lastige bezoekers uit te laten. Toen deze zaak volbracht was, wacht te hem nog iets moeilijkers. Hij moest èn sir Arthur Babraham èn Willem alle kwade vermoedens omtrent zich zelf zien af te nemen. Met het meest schijn heilige gezicht van de wereld kwam hij naar hen toe. Ik kan u niet zeggen mijnheer, zei hij tot sir Arthur, welk een rust het voor mij is te weten dat mijn nichtje in goede handen is. Maar ik ben bang, dat het een heel verkeerd meisje i.Toen wendde hij zich plotseling tot Willem en zei fluisterend dat hij den Brabaham even alleen wou spreken. Voor dezen eenen keer toonde de jon ge man niet zijn gewone volgzaamheid. Hij was zeer verlangend alles te hooren Inzake de post „werkverschaffing" ad 1000 vragen Ged. Staten op welke wijze dit zal worden geregeld. Indien de regeling niet door hun college is goedgekeurd, dient betaling uit „onvoorzien" te geschieden. De voorzitter zeide, dat als Ged. Staten het hiermee niet eens zijn, zij zich maar tot den minister moeten wenden. Wij weten geen andere oplossing. Verder vinden Ged. Staten het jammer, dat het gemeente-bestuur de gunstige gelegenheid tot het sluiten van geld- leeningen heeft laten voorbijgaan. De voorzitter zeide, dat dit juist na de vaststelling der begrooting is geschied. Juist door Ged. St., die geen genoegen namen met een lagere aflossing, is deze zaak vertraagd Tegen de geldleening ad 13.500 noodig om het tekort op de begrooting te dekken, ma ken Ged. Staten ernstig bezwaar. Al het mo gelijke moet gedaan worden om het tekort zoo klein mogelijk te maken. Voor het restant kan een geldleening worden gesloten op korten termijn. Ook keurden zij het af, dat de oude geldleening van 3800 in de nieuwe is opgenomen. Zij geven de maatregelen aan, die door de gemeente moeten worden geno men. Ten eerste kan de aflossing der leeningeri zoo worden geregeld, dat nog te dekken blijft 10.626 en door verhoogde raming van be lastingopbrengst kan het bedrag worden ver laagd tot 9.353,97. Hiertoe moeten de op centen van de gemeentefondsbelasting wor den verhoogd van 80 op 100 (meerdere op brengst 400) en de opc. personeele bel. van 50 op 200 (meerdere opbrengst 3600) Blijft over een bedrag van 5.353,97, waar voor een geldleening mag worden aange gaan van 5500 af te lossen in 5 jaar. Eer ste aflossing in 1933. De voorzitter vroeg het oordeel van den raad over de verhooging der opcenten. Spr wilde wel bekennen, dat B. en W. dit vreese- lijk vinden. De heer Wit, die schrijven van Ged. Staten ziende, vroeg zich af; waarvoor zitten we hier? of voor het belang der gemeente of om Ged. Staten hun zin te geven? Door deze regeling goed te keuren zou men er in mee werken. Hensbroek heelemaal in den put te helpen. Spr. protesteerde uit alle macht en wenschte de begrooting ongewijzigd te hand haven en de regeling aan Ged. St. op te dra gen. De heer Duin beweerde met het oog op de verhoogde pers. bel., dat de meeste menschen hun inkomen reeds kwijt zijn, alleen wonen zij nog wat fatsoenlijk en moeten zij daar voor nu zooveel betalen? Spr. was het geheel met den heer Wit eens. De heer Visser: Bij de vaststelling der be grooting waren we reeds overeengekomen, dat de belasting niet zou worden verhoogd en de toestand is intusschen nog slechter ge worden. We zouden kans hebben, dat den de belasting niet meer kon worden betaald. Ook de heeren Koning en Oudejans waren het met den spreker eens. De voorzitter: De opcenten der gem. fonds belasting vallen nog op 't inkomen, doch die 400 zal ons ook niet redden. Voor de geld leening van 5500 weet spr. niet hoe rente en aflossing bij elkaar te krijgen. Zoo wordt de begrooting voor 1933 ook nooit sluitend. Alleen een geldleening op langen termijn zou Hensbroek uit den put kunnen helpen De heer Koning zeide, dat het zoo zou worden, dat men voor elke aflossing een lee ning zou moeten sluiten. De voorzitter onderschreef dit. Men kan ons wel 1000 opcenten voorschrijven, doch de vraag is of men die 50 opcenten wel kan be talen. De raad voelde niets voor verhooging. De heer Oudejans vroeg wat dan te doen. De voorzitter: Dan zullen Ged. Staten vermoedelijk de begrooting vaststellen, maar dan mogen ze het ook voor 1933 doen. Het bezwaar wordt nog grooter, als de gemeente ook voor de tuinaerscredieten een leening zal moeten sluiten op korten termijn. Alge meen werd besloten de begrooting ongewij zigd aan Ged. Staten terug te zenden. Schrijven van de R.K. Kiesvereeniging in de Wogmeer in verband met den noodtoe stand in den tuinbouw. Als de regeerings- steun voor de tuinders afkomt, zag men die gaarne zoo spoedig mogelijk in werking tre den, waarom wordt verzocht reeds nu pogin gen aan te wenden om de 30 welke de ge meente moet bijdragen, van de provincie te verkrijgen. De voorzitter wist nog niet of de gemeente 30 in geld moet bijdragen of dat zij hier voor borg moet zijn. B. en W. willen probee- ren die 30 ook van het Rijk te krijgen. De heer Oudejans lichtte het adres nader toe. Men vreest, dat het met de uitvoering var. wat er met Julie gebeurd was en zoo mogelijk een verklaring te vernemen van haar zonderling gedrag, daaren boven wantrouwde hij de vreemde ver andering in het gedrag van zijn baas. De verstandige man met zijn men- schenkennis aan wien de taak was ten de,l gevallen, de waarheid op te sporen, merkte dadelijk de aarzeling van den jongen man op en al zou hij misschien later genoodzaakt zijn de zaak van den eigenaar op te nemen tegen de bediende in, toch kwam ook hij onwillekeurig onder den invloed van dien openharti- gen eenvoud van den jongen man, die ook op zijn dochter indruk had gemaakt. Mijnheer Gedge zouden wij elkaar iets te zeggen hebben dat deze jongeman niet hooren mag? zei sir Arthur be daard; en toen de oude kc»opman niet dadelijk antwoord gaf voegde hij er kalmpjes bij: Ik geloof het niet. En tot Willem zei hij: Wees zoo goed liever hier te blijven. Ik wou een paar vragen doen waarop u misschien wel antwoord kunt geven. Dit paste volstrekt niet bij het plan van den ouden man, maar hij besloot een stout spel te wagen. Ik ben u heel dankbaar voor uw vriendelijkheid zorg te dragen voor het schilderstukje, zei hij met een gemaakte glim'ach. Zooals u weet is het een ding van groote waar- d Als er iets mee gebeurd was, zou het verlies verschrikkelijk geweest zijn. Misschien wilt u mij veroorloven het dadelijk te gaan halen, want ik moet u zeggen meneer, dat ik niet gerust ben, voordat ik het terug heb- dit besluit erg over den langen weg zal gaan. Als de gemeente eerst na ontvangst van het rijkscrediet pogingen moet aanwenden om de 30 te krijgen, duurt dit veel te lang en de menschen moeten geld hebben. De voorzitter gaf toe, dat zij geen uur meer kunnen wachten, de vraag is echter hoe groot het bedrag moet wezen. De heer Oudejans: We kunnen toch het idee van Rijk en Prov. vragen. De zaak zou anders kunnen stranden, omdat de 30 er niet is. De heer Koning vond het verstandiger bij het Rijk aan te kloppen. Verder is het de vraag of het crediet ineen of in termijnen worat uitgekeerd. De voorzitter: Als het afkomt, telegrafee- ren we direct, dat we geen geld meer hebben. De heer Wit wilde zelf naar den Haag gaan. De voorzitter zeide, dat als men een confe rentie aanvraagt, men bericht krijgt, dat men niet wordt toegelaten. De heer Oudejans stelde voor reeds nu bij de Prov. een bijdrage van 30 aan te vra gen. De heer Wit was bang, dat men hierdoor nog langer zal moeten wachten, zoodat het voorstel van den heer Oudejans werd aange nomen. Brief van den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw, houdende beslissing onder welke voorwaarden de regeering bereid is de werk verschaffing alhier te steunen. Dit schrijven luidde als volgt: Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik be reid ben, voor de werken welke de polders Hensbroek en Wogmeer bij wijze van werk verschaffing willen uitvoeren, een Overheids subsidie toe te zeggen van 90 der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werk- loozen, alsmede eenzelfde percentage in de kosten der te plakken rentezegels en het regenverlet. (De verdeeling van deze 90 tusschen Rijk en gemeente zal t.z.t. plaats vinden). Aan deze toezegging worden de volgende voorwaarden verbonden: le. alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) mogen worden te werk gesteld; 2e. er zal zooveel mogelijk in accoord mde- ten worden gewerkt tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 24 cent per uur kan worden verdiend Aangezien in het vrije bedrijf in uwe gemeente geen kindertoe slag wordt uitbetaald, mag deze ook niet in de werkverschaffing worden toegekend.) 3e. voor gebruik van eigen waterlaarzen, baggerbeugel en schuitje, mag 1 per week worden vergoed; 4e. bij verzuim wegens regen, mogen de eerste 3 uren per week niet worden vergoed, de volgende regenuren met 20 cent. 5e. het algemeen toezicht op de werkver schaffing dient door U te worden opgedragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. De daaruit voortvloeiende kosten dragen Rijk en gemeente elk voor de helft. De dagelijksche leiaing van de werkzaamheden kan bij uw personeel berusten 6e. de premie, welke verschuldigd is inge volge de Ziektewet, moet voor de helft op de arbeiders worden verhaald. Het Rijk draagt in de andere helft niet bij 7e. declaraties gelieve U na afloop van iedere maand vergezeld van de orgineele of gewaarmerkte afschriften van loonlijsten, waarop de tewerkgestelden voor ontvangst geteekend hebben, bij mijn Departement in te dienen. Deze toezegging wordt voorloopig van kracht verklaard tot en met 27 Febr. 1932. De voorzitter betreurde het, dat dit ant woord nu het resultaat is van hetgeen de Raad op 11 Dec. tot stand bracht, doch dit wordt niet eens opgenoemd. Spr. las de be kende circulaire van den minister nog voor, doch zonder subsidie zal de gemeente zich niet kunnen redden, zoodat B. en W. nood gedwongen met de regeling accoord gaan. De minister spreekt van versoberen en zui niger leven, maar de heer Koning betreurde het, dat de arbeiders juist hiermee moeten be ginnen, z. i. moest de bezuiniging van boven af aanvangen. De heer Wit was er slecht over te spreken, dat termijn men elders van loonen van 28 en 30 cent leest, we hier met 24 cent toe moeten, De ministers hebben zeker zelf geen kinderen, dat ze geen kindertoeslag willen toestaan, maar het zal wel niet veel helpen. De voorzitter zeide ook, dat een gezin on mogelijk van een uurloon van 24 cent kan be staan, doch wanneer we toeslag geven, ver valt de toezegging van den minister. Nood gedwongen zal men dus op deze regeling di« Maandag in werking treedt, ingaan. Voorstel van B. en W. om tot vaststelling Sir Arthur keek den ouden man met zijn onaangenaam listig gezicht aan dachtig aan en antwoordde toen heel be daard: Het spijt mij wel, mijnheer Gedge, maar ik moet u zeggen, dat uw nichtje beweert, dat het haar eigen dom is. De oude man was voorbereid op zulk een antwoord. Ik vrees, dat het een heel slecht meisje is, zei hij op den be droefden toon van een echt goed mensch, wiens gevoelens diep gekwetst zijn. Ik vraag u mijnheer, het wel waarschijnlijk, dat een ding van zoo on schatbare waarde, haar zou toebehooren. Ja, dat moest sir Arthur toegeven en toch toen hij zich zijn dochter's diepe overtuiging herinnerde omtrent deze kwestie, bleef hij Julie's aanspraak ver dedigen. Een valsche bewering dat verzeker ik u mijnheer. Sir Arthur liet zich met deze verkla ring niet tevreden stellen. Na alles wat er gebeurd was, voelde hij het zich tot plicht, een duidelijk bewijs te zoeken aan wie het stukje toebehoorde. Toen wendde hij zich tot Willem er vertelde, dat het meisje in het ziekenhuis verteld had, het van Willem cadeau gekregen te hebben. Hij verzocht hem dit te verkla ren en de jonge man aarzelde dan ook geen oogenblik een verklaring te geven. Oorspronkelijk had het stuk hem toe behoord, maar een week geleden had hij fiet aan het nichtje van zijn baas ten ge schenke gegeven.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5