DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ko. 11 Directeur: C. KRAK. U»\I)I:KU4G 14 J4H VAR1 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie blad in Sugelliksch Ouetzicht DUITSCHLANDS HANDELS POLITIEK IN 1931. o Vermindering van den Duitschen uitvoer. o Gisteravond heeft de Duitsche ministerial- director Posse te Berlijn een rede voor de radio uitgesproken, waarin hij tot onderwerp had gekozen de Duitsche handelspolitiek in het afgeloopen jaar. Posse heeft daarbij o.m. het volgende opge merkt: Iu 1931 hebben wij er ons over het alge meen toe moeten beperken om, teneinde een omvangrijken nooduitvoer mogelijk te maken, het net van handelsverdragen te beschermen tegen kwetsuren. Het jaar 1930 was afgeslo ten met een activiteit van den handelsbalans van 1642 millioen rijksmark. Het overschot van de handelsbalans, met inbegrip van de cijfers voor December, die op dit moment nog slechts geschat kunnen worden, kan bij bena dering worden vastgesteld op 200 milüoen rijksmark. De activiteit van de handelsbalans in de maanden Juni tot November 1931 was reeds grooter dan de activiteitt gedurende het geheele jaar 1930. De achteruitgang van den uitvoer in 1931, vergeleken met 1928 (vol gens de hoeveelheid met plm. 10 pCt.) heeft daajjuj gestaan tegenover een vermindering van net industriëele productieindexcijfer met ongeveer 30 pCt. Zuiver volgens de cijfers beschouwd, is de inkrimping van de binnen- landsche markt dus grooter geworden dan van de uitvoermarkten. Het internationaal vaak ge- en misbruikte woord solidariteit heeft in den loop van 1931 steeds meer aan trekkracht en inhoud ingeboet. De handels verdragen met Roemenie en met Hongarije, welke de beroemde preferentiee'e rechten in houden, zijn in overeenstemming met de eco ncmische behoefte, aangezien er nauwelijks een economisch rijk bestaat, waarin de voor handen volksbedrijven elkander natuurlijk aanvullen, gelijk dit het s^eva' is voor den ruil van goederen tusschen Duitschland en de Zuid-Oost-Europeesche staten. Een verdere poging van Duitschland is in den kiem ge smoord. Wij zijn met het mislukken van de tolunie met Oostenrijk een smartelijke erva ring rijker geworden. Tegenwoordig treffen ons de dingen in de wereld nu eenmaal har der, dan voor den oorlog en nog steeds zege vieren in het internationale spel der krachten politieke over economische overwegingen, ook dan, wanneer de economische nog zoo zeer klaarblijkelijk zijn ingegeven door motieven van het verstand. Sedert eenige jaren is door de vergrooting van het Europeesche aandeel een zekere ver andering in de Duitsche buitenlandsche han del ontstaan, die in 1931 bijzonder duidelijk aan het licht is getreden. Volgens de waarde is de Duitsche Europeesche uitvoer in verge lijking met 1930 gedurende de eerste drie kwartalen van 1931 verminderd met 17.8 pCt. en de overzeesche met 30.8 pCt. De door de in hoofdzaak Europeesche 'egeeringen toe gepaste maatregelen van autarchischen aard zijn van velerlei soort. Iedere dag baart ons en voornamelijk ons Duitschers, die aangewe zen zijn op een krachtigen uitvoer, opnieuw onaangename verrassingen. Het optreden van Zwitserland, evenals de andere op vele plaatsen optredende invoerbeperkingen doen liet jaar 1932 niet onder een gunstig gestern te schijnen Wij hebben zeker geen aanleiding door eigen aggressieve maatregelen daartoe bij te dragen, dat de ter wereld reeds aanwe zige afweerbewegingen tegen de Duitsche goederen nog versterkt en bespoedigd wor den. Eerst wanneer men internationaal het prob'eem der Duitsche betalingen geliqui deerd heeft, is daarmede de groeiende uitvoer- dwang van ons en zijn druk op anderen weggenomen. Er bestaat geen reden tot ver twijfeling. De erkenning van het economische lotsverband tusschen de volkeren der Euro peesche staten groeit, ondanks alle tegensla gen. Het gaat er thans voor ons om de zenu wen kalm en de oogen open te houden. Wil men door de afsluiting der exportmarkten ons tot een Anderen handelspolitiek en koers dwin gen, dan zul'en wij goed- of kwaadschiks den handschoen moeten opnemen. Het acute sta dium van de economische wereldcrisis zal misschien sneller tot zuivering van den at mosfeer leiden dan het sleepende tempo van de crisis voordien. Onder dergelijke omstan digheden kan het zijn. dat de nieuwe ordening van het economische Europa de algemeens verwarring en de autarchie tot uitgangspunt neemt. !Buüen£aad LAVAL MET KABINETSVORMING BELAST. Laval heeft zich gisteravond tegen acht t'.ur naar den president der republiek bege ven ten einde de officieeie opdracht voor de vorming van een kabinet in ontvangst te ne men Het nieuwe kabinet-Laval gevormd. De minister-president heeft om midder nacht zijn nieuwe kabinet gevormd en liet onmiddellijk aan den staatspresident in het Elysee voorgesteld. Het nieuwe kabinet wijkt slechts weinig af van het vorige. Briand is thans definitief als minister van buitenlandsche zaken afgetre den. Zijn portefeuille wordt overgenomen door Laval. Het ministerie van binnenland sche zaken komt in handen van Cathala, c!ie tot dusverre onderstaatssecretaris van bin- nenlandsche zaken was. Tardieu heeft er toch nog in toegestemd het ministerie van oorlog op zich te nemen. Zijn plaats aan het ministerie van landbouw zal worden ingenomen door Fould, die in het vorige kabinet onderstaatssecretaris van landbouw was. De onderstaatssecretariaten van binnenlandsche zaken en landbouw worden opgeheven. Alle overige ministeries en onderstaatssecretariaten hebben dezelfde bezetting gehouden. Bij het verlaten van het Elysee verklaarde Laval, dat hij in den loop van den avond nog gelegenheid had gehad ruggespraak te houden met Briand en dat hij hem verzocht had de regeering ook verder bij te staan met zijn autoriteit en ervaring in den vorm, dien hij het geschikste achtte. Hij zal de bespre kingen in den loop van vandaag voortzetten DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het roode Chineesche leger rukt op. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, heeft het Roode Chineesche leger de stad Kiang en net stadje Toentsjang op de grens van de provincies Hoepei en Kiangsi bezet. Japansch bombardement. Verder wordt gemeld, dat twee Japansche vliegtuigen bommen hebben geworpen op Pingtsjoe op 30 mijl ten Oosten van Char- bin. Verschillende personen werden door de bommen gedood. Aftreden der Chineesche regee ring? Volgens een Russische officieel bericht is de Chineesche regeering voornemens om in de eerstvolgende dagen af te treden. De mo tieven worden voorloopig nog niet bekend ge maakt. DE GESPANNEN TOESTAND OP HAWAII. Verdachten zullen voor inland- sche rechtbank terecht staan. De opwinding op Hawaiï wegens het ver moorden van den inlander Kahahawai door den zee-officier Massie en eenige Ameri- kaansche matrozen, is nog zeer groot, zegt de Haagsche Crt. Te Honoloeloe heerscht als het ware een staat van beleg. De nationale garde surveilleert met de bajonet op het ge weer en de politie is voorzien van traangas- bommen, om eventueele onlusten onder de i gekleurde bevolking te kunnen onderdruk ken De officieren en manschappen van de vloot moeten aan boord blijven, de soldaten in de kazernes, omdat men voor geweldda den vreest. De toestanden zijn zoo ernstig, dat de Europeesche vrouwen zich niet meer op straat durven te begeven. De verdachten van den moord op Kahaha wai zullen volgens hun eigen verlangen voor een rechtbank, samengesteld uit inlan ders, terechtstaan. Luitenant Massie en twee matrozen mogen ook voor den marine-krijgsraad terechtstaan, een recht, waarvan zij hebben afgezien. Zij willen mevr. Fortescue, de moeder van me vrouw Massie, die door den vermoorden in lander zou zijn aangerand, niet alleen voor de inlandsche rechtbank terecht laten staan. Wat er gebeuren zal, als zij door een jury uit Hawaiï, bestaande uit kleurlingen, schul dig verklaard en ter dood veroordeeld wor den, is moeilijk te zeggen. In ieder geval hebben zij hooger beroep bij het oppergerechtshof te Washington, tenslotte kan de president hun nog gratie verleenen. Mevrouw Fortescue, die zich op het oogenblik op den kruiser „Alton" in gevan genschap bevindt, wordt overladen met bloemstukken en geschenken. De stroom houdt voortdurend aan, zoodat de comman dant besloten heeft, verdere geschenken te weigeren. Onder groote belangstelling van inland sche zijde, meer dan 2000 inlanders bevon den zich in den stoet, is de vermoorde Kaha hawai met ukulele-treurmuziek begraven. DE HERSTELBETALINGEN. Een rede van Dr. Frick. Gisteravond heeft de oud-minister van binnenlandsche zaken in Thüringen, dr. Frick, een rede gehouden in een groote nationaal- socialistische vergadering. Hij vergeleek de verklaring van Brüning over de herstel betalingen en het te verwachten resultaat te Lausanne met het lot van de Duitsch- Oostenrifksche tolunie onder dr Curtius en verklaarde, dat Brüning uit Lausanne slechts een nederlaag mee naar huis zou brengen Wanneer de regeering dan nog niet zou af treden, zou de verkiezing van een rijkspresi dent het uiterste tijdstip zijn voor den val vanBrüning, want de nat.-soc. waren niet bereid de centrum-dictatuur van Brüning ook maar een dag langer te dulden, dan strikt noodzakelijk was. Als sterkste partij van Duitschland. maakten zij er aanspraak op, dat de rijkspresident uit hun rijen zou wor den gekozen. Dat alles gold echter slechts de veronderstelling, dat Brüning nog langer aan het roer zou willen blijven. Iets anders was •het, wanneer de situatie zou veranderen, wan dan konden de nats.-soc. het rustig af wachten. Wanneer door de actie van Brüning de waardigheid en het aanzien van de rijks president zou worden geschaad, dan was niet de nationale oppositie, maar de tegen stander daarvan schuldig hieraan. DE BLOEDIGE GEBEURTENISSEN AAN DE DNJESTR. Voorloopig geen staat van beleg. Zooals bekend zijn eenige dagen geleden zes personen door een Roemeensche grens wacht te Coroka doodgeschoten. Een bizon der artikel in de „Adeverul" brengt nadere bijzonderheden. Volgens hét blad hadden de zes jonge mannen een onderofficier van de grenswacht omgekocht en aldus van hem verlof gekregen de rivier jDnjestr over te steken. Nadat de onderofficier 41000 Lei had ont vangen, heeft hij de weerlooze en op niets bedachte slachtoffers op een afgelegen plaats koelbloedig vermoord. Het geneeskundig on derzoek bevestigt dat de schoten van kleinen afstand in gezicht en borst zijn afgevuurd. Er is derhalve geen sprake van verdenking te ontvluchten. Het blad eischt een scherp in grijpen van de regeering. Het blad verklaart zich tegen ae door de regeering in overwe ging genomen afkondiging van den staat van beleg in Bessarabië. De -.ainisterraad heeft zich eveneens hiertegen verklaard. HET MIJNONGELUK TE BEUTHEN. De kans de zeven overgeble venen te redden gering. De hoop, dat men de 7 nog in de Karsten Centrummijn ingesloten mijnwerkers levend zal kunnen redden, wordt helaas steeds ge ringer. Het reddingswerk, dat onvermoeid wordt voortgezet, is in den afgeloopen nacht op nieuwe moeilijkheden gestuit. Onder alle omstandigheden wil men echter trachten, vandaag zekerheid, omtrent het lot der in gesloten slachtoffers te krijgen. DE BRAND BIJ SARRASANI. Naar aanleiding van een bericht in de „Berliner Zeitung" dat van Duitsche zijde verder is verspreid, als zouden er te Ant werpen straatbetoogingen tegen Sarrasani zijn gehouden en als zou er van brandstich ting sprake zijn, zoomede dat de brandweer eerst twee uren na het brandalarm zou zijn uitgerukt, kunnen wij het volgende mede- deelen: Het is wel waar dat Sarrasani Dinsdag een dreigbrief heeft ontvangen, doch Sariasani zelf verzocht hieraan niej de minste aandacht te besteden. Van antipathie der bevolking is nimmer sprake geweest. Waarom zou men antipathiek staan tegen over Sarrasani in een midden waar het Duitsche circus Gleich en het Duitsche ope rettegezelschap Hirsch een kolossalen bijval vonden en nog vinden Sarrasani heeft nooit moeilijkheden gehad, om te Antwerpen te komen. Straatbetoogingen tegen Sarrasani hebben nimmer plaats gehad en de brandweer der gemeente Berchem, de gemeente, waar het circus stond, is oogenblikkelijk ter plaatse gekomen. Zij werd in het bestrijden van den brand bijgestaan door het brandweercorps van het circus zelf. De toestand der olifanten. Een der verbrande olifanten, n.1. Baby. de kleinste van het gezelschap, zou vermoedelijk den nacht niet meer doormaken. Van de andere olifanten bleek de toestand hoogst bedenkelijk en kunnen de bevoegde personen geen uitspraak doen, gezien het uiterst zeldzame van het geval. Het onderzoek naar de oorzaak. Men neemt te Antwerpen algemeen aan dat de brand in het circus Sarrasani het gevolg is van brandstichting, te meer daar de ex ploitanten van bioscooptheaters en schouw burgen zich ernstig verzet hebben tegen het toelaten van Sarrasani te Antwerpen. Het onderzoek wordt met groote nauwkeu righeid voortgezet. UIT VIJF PERSONEN BESTAANDE FAMILIE DOOP GAS VERGIFTIGD. Uit Darmstadt meldt men ons: Buren hebben Woensdag de leden der familie Drohmann in de slaapkamer van hun woning door gas vergiftigd bewusteloos aangetroffen. Alle vijf personen werden direct naar het ziekenhuis overgebracht. Twee kinderen zijn onderweg overleden. DE SPAANSCHE GEVANGENE MAAKT WEER SLACHTOFFERS. Tweemaal 57.000 franken in La Louvrière. De beruchte internationale oplichters bende, die bekend is onder den naam van „Spaansche gevangene" als zoodanig in alle landen slachtoffers heeft gemaakt en die geruimen tijd niets meer van zich heeft la ten hooren, overstelpt op het oogenblik het Waa'.sche gedeelte van België met brieven. De laatste dagen richtte hij zich vooral tot de bewoners van de omgeving van Char leroi en het kanon van Beauraing. Als er iemand naief genoeg is om te ant woorden dan wordt hij uitgenoodigd naar het Zuiden van Frankrijk te komen. Natuur lijk moet hij een zeker bedrag aan geld mee brengen. Twee bewoners van La Louvière lieten zich beetnemen en stortten ieder 57.000 fran ken. Nadien hebben zij van den Spaanschen gevangene natuurlijk niets meer vernomen. Ter herinnering zij er hier op gewezen, dat deze manier van oplichten reeds 150 jaar in practijk wordt gebracht. NOG 40.000 PATRONEN TE OTTAKRING IN BESLAG GENOMEN, Afgevaardigde Deutsch, de leider van den soc.-dem. Schutzbund in Oostenrijk, heeft Woensdag het woord gevoerd voor een aan tal vertrouwensmannen der soc.-dem. arbei ders. Spr. verzekerde dat in plaats van de geroofde voorwerpen „honderdmaal zoo veel andere zullen komen". Hij zeide: wij kunnen vrij en openlijk aankondigen dat wij ons niet laten ontwapenen, zoolang niet al les ontwapend is. Verder noemde spr. het onwaarschijnlijk dat de bondskanselier en de minister van binnenlandsche zaken had den aangedrongen op deze actie. Dit zijn veeleer donkere elementen 'geweest, die een regeeringscrisis wilden uitlokken. Zij zuilen haar hebben. Of zij daarbij dan evenwel door haar resultaat bevredigd zullen wor den, staat nog te bezien. Het verdere onderzoek in het opgespoorde wapendepot heeft uitgewezen dat in totaal 40.000 patronen in beslag zijn genomen. 10.000 stuks hiervan waren voor machine geweren op banden vastgemaakt. Voorts zijn apparaten gevonden om patroonbanden voor machinegeweren gereed te maken. Veer tig kis'' waren met handgranaten gevuld. De in! tan 100 flesschen moet nog schei kundig den onderzocht. GEHEIMZINNIGE MISDAAD. In een kapperswinkel te Brooklyn (New- York) is Maandagmorgen, naar wij in de Haagsche Crt. lezen, de 21-jarige May Sa- vage doodgeschoten gevonden. Het meisje, dat juist gekapt was voor een partijtje, zat rechtop in een armstoel, alsof ze heel kalm den dood was ingegaan. Voorbijgangers waarschuwden de politie, dat er een schot gevallen was. Toen men binnendrong dacht men, dat het meisje een natuurlijken dood was gestorven. De ouders werden gewaarschuwd. Toen de vader haar uit den stoel lichtte bleken zijn handen vol bloed te zijn en men kwam toen tot de ont dekking, dat het meisje vermoord was. Het bleek, dat zij door een van dichtbij in den oksel afgevuurd schot gedood was. De ver moorde was een bijzondere schoonheid en had tal van aanbidders. Men meent, dat een afgewezen minnaar de moordenaar is. DE VROEGERE KONINGIN VAN GRIEKENLAND OVERLEDEN. De voormalige koningin van Griekenland. Sophie, de zuster van den vroegeren Duit schen keizer, is heden om 23 uur in de Noor- densche kliniek te Frankfurt am Main, waar zij een operatie had ondergaan, overleden. Koningin Sophie was 14 Juni 1870 in Potsdam geboren. In October 1889 huwde zij koning Constantijn van Griekenland en ging in 1891 tot het orthodoxe geloof over. Na d-e afdanking in 1922 ging h<t koninklijk paar in Florence wonen, waar koning Con stantijn reeds in Januari 1923 overleed. Uit het huwelijk zijn 6 kinderen, 3 zoons en 3 dochters geboren. HOOGE TEMPERATUUR IN DE VEREENIGDE STATEN. Aan de Noordoostkust der U. S. A. en in het binnenland der staat Ohio, heerscht een voor dezen tijd van het jaar ongewone warmte. Te New-York bedroeg de tempera tuur gisteren 20 gr. Celsius en in Ohio bloeien op verscheidene plaatsen de rozen. EEN WERVELSTORM IN ALABAMA. 11 personen gedood. In den staat Alabama heeft een tornado het overgebied van de Mississippi geteisterd. De wervelstorm richtte groote verwoestingen aan en veroorzaakte groote materieele schade. In totaal werden 11 personen ge dood en ongeveer 150 gewond. Ü5Uuiwland BRAND OP HET EILAND PAMPUS. Houten loods afgebrand. Voor het eerst met de „Jan van der Heijden" het zeegat uit. Gistermiddag ontstond er een brand op het eiland Pampus en in Amsterdam maakte men er toen van, dat het fort in brand stond. Dit klonk te meer omdat het gerucht de ron de deed, dat in den kelder van het fort een hoeveelheid kruit in voorraad is. Aangezien het zicht van de kust af zeer slecht was, kon van het „vasteland" af niet worden waarge nomen, welken omvang de brand had aange nomen. Tegen drie uur bereikte de Amster- damsche brandweer echter het verzoek, as sistentie te willen verleenen, zoodat men vermoedde, dat de toestand er ernstig uit zag. Eenige minuten nadat de brandweer was gealmeerd, verliet de „Jan van der Heijden" haar ligplaats aan de Nieuwe Ach tergracht, onder bevel van den Adjunct- Hoofdbrandmeester Schuitemaker. Het was de eerste maal, dat de „Jan van der Heijden" sedert haar in dienst stelling bij de brandweer het zeegat uitging. Zij heeft haar zeewaardigheid ten volle bewe zen, al is zij dan ook niet het ideale vaartuig om een zeereis mee te doen. Korten tijd nadat de Oranjesluizen verla ten waren, kon men ter hoogte van Pampus een rookwolk waarnemen, en even later zag men den gloed van vuur tusschen het rook gordijn door. Dichterbij gekomen kon men ook duidelijk de vlammen onderscheiden, die o:p veiligen afstand bleken te zijn van de bei de huisjes op het eiland, waar de militaire bezetting met haar gezinnen woont. Het vuur was begonnen in een loods, waarin le vensmiddelen en werktuigen stonden opge slagen, waaronder eenige patronen en hoe wel het schip Pampus van de N.V. Scheep- werf Schouten te Muiden al begonnen was met blusschingswerk, ging de loods toch ge heel in vlammen op. De brandende loods, die aan den Westelijken kant van het eiland ligt, leverde geen gevaar op voor de beide woonhuizen, en in het geheel niet voor het fort, welks betoonen koepel zich op ongeveer tachtig meter afstand van de plaats van den brand boven den grond verheft. Toch werden van boord van de „Jan van der Heijden" twee slangen uitgelegd en ruim een uur lang werd met twee stralen water gegeven om de ruïne van de inmiddels geheel ingestortte loods te blusschen en de laatste overblijfse len van het vuur te „verdrinken". De tot den grond toe afgebrande loods mat 20 bij 7 meter, en diende, behalve voor het opslaan van levensmiddelen, voor het bergen van hout, touw, kalk en olie, waarin het vuur gretig voedsel vond. Tegen half zes was het werk voor de „Jan van der Hey- den" geëindigd en keerde zij naar Amster dam terug. De militaire bezetting op het eiland ver moedt, dat de brand is ontstaan doordat vonken uit den schoorsteen van een der beide huisjes op het dak van de loods terecht zijn gekomen. KLACHT OVER TERREUR IN ENSCHEDE. Dinsdagavond vergaderde het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van bazen in de Textielindustrie met de touwbazen van eenige fabrieken te Enschede, welke ten gevolge van de heerschende terreur genoodzaakt waren hun arbeid neer te leggen, alhoewel daartoe geen enkele aanleiding bestond in verband' met de door dezen verrichte werkzaamheden. Op deze vergadering waren tevens aanwezig de voorzitter en penningmeester van het Verbond van hoófdarbeiders in Nederland. Vastgesteld werd, nadat de betrokkenen had den medegedeeld op welke wijze zij geterrori seerd waren, dat het in Enschede niet meer mogelijk is, volgens een eigen vastgestelde opvatting te handelen, maar dat onder be dekte bedreigingen zij, die aan den arbeid waren gebleven, volgens het voorschrift van anderen moesten handelen. Alle aanwezigen spraken oeslist tegen, dat hunnerzijds ook maar het minste besmet werk was verricht. De wensch werd uitgesproken, dat aan deze terreur ten spoedigste een einde mocht komen, opdat zij die werken willen, daarin niet worden gehinderd, hetzij door waarschuwingen of bedreigingen. EEN AUTOBUSGIDS VOOR NEDERLAND. Wij ontvingen een exemplaar van deft Autobusreisgids, officieeie uitgave van den Nederlandschen Bond van Autobusdienston- dernemers. Bij de Waterstaatsbegrooting hebben som mige Kamerleden zich over ae samenstel ling enkele waardeerende woorden laten ontvallen en heeft ook de Minister van Wa terstaat zijn ingenomenheid met deze te ver wachten uitgave uitgesproken. De gids wordt in den Stationsboekhandel op de perrons verkocht. Nagekomen wijzigingen worden ter ken nis van het publiek gebracht door het gratis verkrijgbaar stellen van supplementen aan de Stationskiosken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1