Agenda Sjjvu .58ucqedij&e Stand {luchtvaart Jkoumciaal Tlieuws £aatste betichten Jiech School Weec&eticht Stad en O VARIA UIT DE VOGELWERELD. ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK INDISCHE BRIEVEN. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON Voordam C 9. Donderdag 14 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. De doo- dende lading (marinefilm)2. Zeden van het Oosten (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Talu de Halfbloed (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Heden kust Parijs (rom.); boven 18 jaar. 8 uur, Harmonie, vertooning Ford-film. Zaal Renses te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Vrijdag 15 Januari. 8 uur, bioscoop Harmonie, voor de y°^s- universiteit, vertooning film Jeanne d' Are. Zaterdag 16 Januari. 7.30 uur, De Unie, bridgewedstrijd ten bate van het Nationaal Crisiscomité. 8 uur, Harmonie, feestavond „Turnlust In 't Gulden Vlies, balmasqué van de A. O. en O.-vereeniging. Zondag 17 Januari. Bij ter Burg te Schoorldam, uitvoering. 2 uur, Harmonie, derde uitvoering Naai Yamato. Maandag 18 Januari. 8 uur, in de Rustende Jager te Bergen, opvoering „De Goede Fee" voor den Berger Kunstkring. Donderdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie, gemeente-volksvoorstel ling van Pygmalion. DE OVERVAL OP DEN 70-JARIGEN MAN TE DE B1LDT. Drie verdachten aangehouden. De Bildtsche politie heeft in samenwer king met de Utrechtschê politie den 23 Janu ari te Utrecht een tweetal personen gearres teerd als verdacht van den roofoverval op den 70-jarigen Apeldoorn te De Bilt. Den 13en Januari wist de politie de hand te leg gen op een derde verdachte. Het zijn de 37-jarige W., de 28-jarige Z. en de 21jarige K., alle drie te Utrecht woonachtig. Heden middag zal hun door den officier van justi tie een verhoor worden afgenomen. Zij ont kennen alle schuld aan het gepleegde feit W en Z. hadden kort geleden in de ge meente De Bilt gevent. Het drietal is in de Bilt in arrest gesteld. POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Duif" te Karatsji De „Duif" is gistermorgen, volgens het Hbld., 5 uui uit Bushir vertrokken en na een tusschenlanding te Djask te 18 uur te Ka ratsji geland. De „Raaf" naar Indië. Hedenmorgen om 7.35 uur is het K.L.M vliegtuig „De Raaf" van Schiphol naar In dië vertrokken. Eerste bestuurder is P. Soer, tweede bestuurder J. K. F. Kress, mecanicien L. D. Stolk en radio-telegrafist C. H. Beuke ring. Het vliegtuig heeft 229.650 K.G. post aan boord, benevens 13 K G. goederen. Ver der maken twee passagiers, de heeren Poons, de reis tot Marseille mede. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR" Een onderhoud met Van Zadelhof! Den Tweeden Kerstdag passeerde, aldus het Koloniaal Bijblad van de Haagsche Courant, van Zadelhoff, de marconist van de verongelukte „Ooievaar", Belawaan aan boord van de „Huygens". Na zijn herstel heeft v. Zadelhoff zich naar Singapore be geven, waar hij op de „Huygens" embar- keerde. Hij beklaagde zich, dat hij de terug reis, op advies van den geneesheer, die hem te Bangkok behandelde, per schip moest maken. Dat ging hem n.1. te langzaam. Ik hoop zei van Zadelhoff, tot een redacteur van de „Deli Crt.", blijkens een verslag van dit onderhoud in het blad van 29 Dec. j.1. ik hoop, dat wanneer ik over drie weken weer in Holland ben, mijn rug weer zooveel beter is, dat ik weer kan gaan vliegen. Dit waren de woorden van den eenig overlevende der bemanning van de zoo noodlottig verongelukte „Ooievaar", van den telegrafist, die het aan een blind toeval dankt, dat hij het er nog levend heeft afge bracht. Had hij niet juist voor zijn veerend opgehangen radio-toestel gezeten, waar schijnlijk zou hij er dan niet beter aan toe zijn geweest dan zijn kameraden. Nu werd hij wel tegen een tafel geslagen, waardoor hij een dag moeite had om te ade men, raakte hij wel beklemd en het gezicht overdekt met glaswonden, waarvan nu nog een groot lidteeken te zien is maar hij leeft nog. Van Zadelhoff vertelde als volgt over de verschrikkelijke momenten, welke hij heeft doorgemaakt in den morgen van 6 Decem ber: Toen het vliegtuig omsloeg, zat ik op de gewone plaats van den telegrafist, links achter de cockpit, voor mijn toestel. Ik heb van daaruit niet kunnen zien, of het noodluik, waar u over vraagt, open of dicht was, of ik had zóó moeten doen (hij buigt het lichaam voorover). Ik raakte be klemd met mijn bovenlichaam en hoofd en slechts met groote moeite ben ik losgeko men; daarbij heb ik misschien nog de meeste wonden in het gezicht opgeloopen. Toen ik daar op den vleugel lag, was mijn eerste gedachte: ik leef nog. Vreemd is het, ik heb toen niet kunnen denken, wat er van de an deren geworden was. Eerst den volgenden dag hoorde ik, dat Wiersma was overleden; de Fransche dokter van het Engelsche hos pitaal, waar ik ben verpleegd, vertelde me, dat het heel erg moest zijn ik begreep toen wel wat er mee was. Dan vertelt hij verder hoe vriendelijk de Hollandsche kolonie voor hem is geweest. Zoodra hij bezoek mocht ontvangen, zijn de leden van de kolonie hem komen opzoe ken; veel rozen hebben ze hem gebracht. Ook onze gezant, de heer Huber, is nog in het hospitaal geweest. Na een week in 't hospitaal te hebben vertoefd, verbleef hij ten Huize van den agent van de K. L; M. in Bangkok, den heer Keylart. De laatste avond. Navrante bijzonderheden vertelt van Za delhoff over den laatsten avond voor het ongeluk, toen de vliegers en passagiers nog gezellig bijeen hadden gezeten in de mess op het vliegveld van Don Muang, waar ze, zooals men weet, niet van af kunnen, omdat het zoo ver van Bangkok ligt. De heer Borg, een der omgekomen passagiers, had nog lang zitten praten over HollandHij zou Holland niet meer terug zien. Kolonel Brinsmead was nog niet buiten levensgevaar, toen van Zadelhoff uit Bang kok vertrok. Dat zal waarschijnlijk een langdurig lijden worden; de longen zijn be schadigd, een Eversharp-potlood is hem in het lichaam gedrongen onze zegsman had telkens weer naar hem gevraagd, maar de doctoren laten zich niet over den toestand uit. Gelukkig is de patiënt ontzaglijk sterk van gestel, met een groot weerstandsvermo- gen. A's men van Zadelhoff ziet, zou men niet zeggen, dat hij er toch nog zoo leelijk aan toe is geweest; als hij opstaat, ziet men wel, dat het hem moeite kost (hij heeft ook nog ijn in den rug) maar overigens is alles weer in orde. Zijn wonden in het gezicht waren wonderlijk snel genezen. Er waren ook een paar kiezen uitgeslagen, en hij was met den buik tegen de tafel te recht gekomen, waardoor hij nog al pijn had gehad, doch alles was best losgeloopen. Ik weet wel, wie er blij zullen zijn, besluit van Zadelhoff. Ik kreeg vandaag den eersten brief van mijn ouders uit Holland, de eerste na het ongeluk. Nog drie weekjes en ik ben thuis. De heer Behage over de oor zaak van de ramp. Te Medan heeft, naar de N.R.Crt. meldt, de Sumatra Post een onderhoud gehad met den heer Behage, van de K.N.I.L.M., die op het vliegveld te Bangkok te onderzoeken had wat er van het verongelukte toestel te redden was. In Siam is hij door de Siameesche autori teiten op de meest voorkomende wijze behan deld. Hem werd op het vliegveld Donmuang alle vrijheid gelaten om te onderzoeken, af gescheiden van het onderzoek der Siamee sche commissie. De leden der commissie hebben den heer Behage niets kunnen mededeelen, wijl zij nog niet met hun rapport gereed waren. Daarbij is den heer Behage gebleken, dat het noodluik openstond. Of dit voor het on geluk dan wel tijdens of na het ongeluk ge schiedde, is nu niet meer na te gaan. Voorts stond de benzinekraan van den linkermotor dicht, doch het is aannemelijk, dat deze na het ongeluk gesloten is. Vast staat, dat de motoren goed werkten, afgezien van de mo gelijkheid, dat de benzinetoevoer van den lin kermotor afgesloten was. Trouwens, Van Zadelhoff had een normalen loop van de mo toren geconstateerd. Wat de overbelasting aangaat, deze moge lijkheid verwierp de heer Behage. De K.L.M berekent, dat het toestel 237 K.G. beneden het toegestaan maximum was belast. Oordeel van den oudsten piloot der K. L. M. In het Oudejaarnummer van de Sumatra Post bevinden zich nog eenige mededeelingen over een gesprek met den heer Sillevis, oud sten piloot der K.L.M., den middag te voren met de Reiger uit Holland aangekomen. Het openstaan van het luik van de Ooievaar moet volgens hem tot de onmogelijkheden behoo- ren, daar iedere piloot dit direct moet be merken. Ook meende hij dat men te Bangkok zeker een langer startveld noodig had dan te Medan. AMBACHT VAN WESTFRIESLAND. Bij K. B. is benoemd tot heemraad van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht, de heer J. de Groot Jbzn te Warmenhuizen. SCHAGEN. De heer J. Staal, ambtenaar aan het post kantoor te Sehagen, is Woensdag geslaagd voor het examen adiunct-commies P.T.T. Naar wij vernemen, heeft het R.K. kerk bestuur alhier de pachtovereenkomsten met de landhuurders voor dit jaar belangrijk ge wijzigd en reductie op de pachtprijzen ver leend van 20 tot 40 en zelfs meer. WIERINGER WAARD. Nabij Sluis III wordt op 16 Januari a.s. het tweede poststation in de Wieringermeer geopend. Tot tijdelijk stationhouder is be noemd de heer K. Heerschap. Door het Dep. van Waterstaat is ge gund aan den heer J. de Vries te Heemstede ae aanleg van den straatweg Sluis ISluis III in de Wieringermeer. BERGEN. Door de commissie der belasting is proces verbaal opgemaakt tegen den villabewoner B. en den villabewoner S. wegens het in voor raad hebben van meer dan 200 liter benzine, zonder daarvan aangifte te hebben gedaan. De heer B. bleek 600 liter en de heer S. 400 lieter in voorraad te hebben. Ongecorrigeerd. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Tsjang Kai Sjek keert naar Nanking terug. De gevolmachtigde vertegenwoordiger van maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft medege deeld, dat de afgetreden president, die sedert zijn aftreden buiten Nanking vertoeft naar Nanking zal terugkeeren. In verband hier mede vermoedt men, dat na zijn terugkeer on derhandelingen worden geopend over recon structie van het Chineesche kabinet Schaken. Nooteboom Jr. overleden. De bekende schaker D. Nooteboom Jr. is op jeugdigen leeftijd plotseling in het 1 an crashospitaal te Londen overleden. Nooteboom, die 22 jaar oud is geworden, was lid van de schaakvereeniging D. V. te Den Haag. Hij speelde in het laatste tour- nooi van Hasting mee en wist daar op een der prijzen beslag te leggen. Nooteboom was woonachtig te Noordwijk bij Leiden. Voor de vacante betrekking van hoofd der O.L. school te Blokker hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Mej. A. K. H. Meijers te Bergen is be noemd tot onderwijzeres aan de r k. school te 't Zand. (Van onzen Indischen correspondent). De strijd van de koffie op Java. In den grooten tuin van Java is geen teelt zoo fraai en opwekkend als die van koffie. Wanneer in den ochtend spranken van zon licht door de dadaps (de schaduwboomen) vallen op de hooge heesters met hun krach tig groen, met hun sneeuwwitten bloesem of roodende bessen, dan is het een lust over de paden te wandelen en het heugelijk leven te aanschouwen, dat in schoone tinten prijkt met een belofte van rijken oogst. Helaas, het is niet altoos en alom een gedicht van den heerlijken wasdom in de koffietuinen. Er moet steeds worden gestreden tegen ziekten en plagen en dikwerf is de strijd er een voor het leven. Het groote gebied van de koffie op Java ligt in het oosten, in de residenties Kediri, Pasoeroean, Besoeki. Vóór 1870 werd de koffie op heel Java, ook wel in de vlakte, ge teeld door de inlandsche bevolking, ten deele op last en met gedwongen levering aan het gouvernement, dat met tevoren vastgestelde bedragen betaalde. Populair kon de teelt op die wijze niet zijn en, toen de dwang werd opgeheven, verviel de bevolkingsteelt bijna geheel. In dien tijd begon de Europeaan kof fietuinen aan te leggen, meerendeels op erf pachtgronden, en hij gaf de voorkeur aan de berghellingen van Midden- en Oost-Java; uit West-Java is de ko'fie gaandeweg ver dwenen, zij het niet geheel. Men verbouwde vóór 1890 algemeen de mooie Javakoffie, van Arabischen oorsprong, een kostelijk gewas. Maar het bleek gevoelig en de planter stond met niet veel meer dan zijn eigen ervaring gewapend tegen elke be dreiging. Kediri was bovenal de residentie van de koffe; oidc hellingen van de Kawi, de Wilis, de Keloet lagen de tuinen gezaaid, maar toen de beruchte koffiebladziekte daar verscheen, was het met de koffie schier ge daan. TusschenJ880 en 1890 stond het er somber geschapen. Men redde wat men kon; men beproefde, als er durf en middelen wa ren, de Liberia, een koffie, die den naam had van sterk te zijn tegen ziekte. Onaantast baar bleek de Liberia niet. Er was wel eenige voorlichting mogelijk, uitgaande van 'sLands Plantentuin een Landbouwdepartement bestond nog niet maar die voorlichting kon slechts zeer beperkt zijn. Het bleef suk kelen en in de keuze van gronden bleef het een waag. Sommigen hadden gelegenheid el ders, vooral meer oostwaarts in Besoeki, grond ter beschikking te krijgen. Was er een rijke oogst, dan was de planter voor een tijd je weer geholpen en kon hij een paar schrale jaren verdragen. Donker werd het hem, als in de oude tuinen de oogst tegenviel en ter- zelf dertijd een of andere ziekte de jongere vernielde. Er is véél leed geweest in de kof fie, ook veel onbezonnenheid, zorgeloosheid in goede dagen. Hoe menig oud-militair was niet bij wijze van avontuur in de koffe geko men! Er waren er onder, de het wel leerden en een scherp inzicht verwierven. Tenslotte zijn aanleg en karakter de krachtige facto ren tot volhouden en slagen. In den aanvang van onze eeuw lieten en kele planters in Kediri een nieuwe koffie- soort, de Robusta, komen en op hun proefne ming was veler oog gevestigd. Zij handel den daarmee geheel naar den raad van Mel- chior Treub, directeur van 's Lands Planten tuin (in 1908 de eerste directeur van het Landbouwdepartement), die steeds tot 'proef nemingen met nieuwe soorten aanmoedigde, opdat men de beste zou vinden voor be paalde streken. De Robusta werd een ware uitkomst en zij heeft in een kwart eeuw een waren zegetocht gehouden door heel Indië. Want de oude Java-koffie is gelukkig wel niet overal ver dwenen, zelfs Liberia komt hier en daar nog voor, maar de ondernemingen hebben zien op Java nagenoeg alle en geheel aan de Ro busta gewijd, die in de eerste jaren een krachtige producent bleek... mits goede ver zorging aan haar wordt besteed. Maar o schrik daar bleek ook de Robusta niet onaantastbaar voor de plagen en ziekten, die men voorheen had leeren vreezen. Het was alweer in Kediri, en het vertrouwen in de nieuwe soort slonk. Evenwel was men er nu beter aan toe. Java had een aantal proef stations gekregen, jong nog. De studie heeft lange jaren noodig en men begon pas. Als er nu nog in Oost-Java een goede Ro- busta-cultuur is, dan dankt men die aan het werk der proefstations. De Robusta kent als elke andere soort haar plagen, die de plan ter met oplettendheid moet bestrijden. Maar er treden nu en dan verschijnselen op in zijn tuinen, die den bloei bedreigen en die hij niet uit eigen kracht kan overwinnen. Dan is er wetenschappelijk onderzoek noodig om de middelen te vinden tot bestrijding. Ern stige bedreiging was een kever, die de tak ken doorboorde. Voor de hand lag het, de aangetaste takken af te nemen en te ver branden, maar op die manier vermindert men de boomen in capaciteit. Door proef- stationarbeid kwam men er achter, dat de dikke takken niet werden aangetast en dat de oude boomen vrij spoedig herstelden van het aangerichte kwaad. Tien jaar geleden vertoonde zich een ke vertje in de bessen en onder leiding van de proefstations werd de „bessenboeboek" we streden door in den aanplant een sluipwesp los te-laten, die men uit Oost-Afrika was gaan halen. Men heeft de plaag niet uitge roeid, doch de plaag heeft ook de koffie niet kunnen vernietigen. Het is voordurend strij den, en den moed, dien de planters wel eens dreigen te verliezen, houden de proefstations er in. Dat is ook onlangs weer gebleken, al weer in Kediri. Er vertoonde zich een hoogst schadelijke kever, een zwarte, die de takken aantast. Sommige planters zagen het gevaar zoo groot, dat zij alleen heil meen den te mogen zien in overgang tot een ande re koffiesoort, wat natuurlijk kostbaar is. Zij toch bleken van oordeel, dat de Robusta daar onderhevig is aan degeneratie. Maar de proefstations te Malang en te Djember hebben die meening gelukkig niet en waren in staat de vervliegende hoop weer te ster ken. Uit een Robusta-verleden van 25 jaar blijkt nu wel, dat ook die soort steeds wordt bedreigd en steeds uiterste verzorging be hoeft om in stand te bijlven en oogst te leve ren, die de moeite loont In de koffie is het altijd vechten tegen ziekten en plagen als aaltjes, schimmel, topsterfte, boeboeks. En tegenwoordig* komt er vechten bij tegen de lage marktprijzen: 9 cent voor het pond te Soerabaja kan geen winst geven, al is men op de onderneming nog zoo zuinig. Men zou in Nederland heel wat kunnen doen om den koffieplanter op Java te helpen, als men voor zijn goede waar 50 tot 60 cent het pona wilde betalen. De meeste koffiedrinkers be talen méér. maar nu ben ik aan de raadselen van den koffiehandel toegekomen, die ik niet ken DENGAN HORMAT. Vogelenzang in de win terkwartieren. Reeds eerder deelde ik mede, dat onze nachtegaal in Egypte en in tropisch West- Af rika (twee zijner winterkwartieren) zijn zang laat hooren en dat de tjiftjaf dit van Februari af in Egypte doet. Thans vermel den Engelsche ornithologen, dat zij laatst genoemden vogel en de fitisjn de Kenya-ko- lonie (Br. O.-Afrika) hoorden zingen. Ook vernamen zij daar het „ratelen" van den gei tenmelker. Onze koekoek liet er op den trek niet het ons bekende „koekoek-koekoek,koe koek" enz., doch slechts één lettergreep daar van: „koek-koek-koek" enz. hooren. Van onze gierzwaluw hebben ze nog nimmer eenig ge luid gehoord. Een paar waterhoentjes, dat 4 maal broedde. Uit Engeland deelt men mede, dat men in Tadworth (Surrey) op 23 Maart 1930, in een kleinen vijver, waarin in dat jaar slechts één paar waterhoentjes gebroed heeft, een nest daarvan vond met 7 eieren. Een week later was het nest leeg, maar een ander al weer kant en klaar, dat tot aan het einde van het broedseizoen dienst heeft gedaan. Vier broedsels werden daarin groot ge bracht, resp. bestaande uit 3, 4, 4 en 2 jon gen. De jongen van het laatste broedsel kwamen op of omstreeks 28 September uit en bleven beiden, in gezelschap der ouden, tot 15 Maart 1931 op den vijver. Als regel brengt het waterhoentje twee broedsels groot; drie komt, vooral bij ver storing, ook wel voor; het legsel bevat dan allicht hoogstens 5 eieren. Eerste legsels, uit niet meer dan 7—8 eieren bestaande, houdt men voor die van jonge vogels. Een b ij zonder geval in het koekoeksleven. Uit Frankrijk meldt men het navolgende, waargenomen in het broedseizoen 1930, in den omtrek van Saint-Benoit (Meuse). In het nest van een klapekster bevond zich een koekoeksjong, en wel in gezelschap van vijf flinke jonge klapeksters; een zéér mooie foto hiervan, genomen toen het 5-tal aanstalten maakte de wijde wereld in te gaan, staaft de waarneming. De jonge koekoek zat op de kinderen zijner pleegouders alsof hij „<Je moeder" was. We zien dus, dat de jonge koekoek niet al tijd de jongen zijner pleegouders uit het nest werpt. Arnhem, Jan. 1932. A. A. VAN PELT LECHNER. Correspondentie. Van den heer J. F. Wouters (Velp, G., Boschweg 24) mocht ik een schrijven ontvangen, dat ik zéér gaar ne voor den belangstellenden lezer hier in zijn geheel laat volgen: Naar aanleiding van de opmerkingen in uw „Varia uit de Vogelwereld" (Arnh. Crt 9 Dec. "31) betreffende den zwaarderen ar beid bij den nestbouw door het kuifmeezen- wijfje verricht, zou ik deze nog willen aan vullen met de meermalen gedane waarne ming, dat aan verhoogde vruchtbaarheid wetmatig eene vermagering moet vooraf gaan. We zien 't bij een broedsche kip (om gekeerd leidt vetzucht tot steriliteit). Abri kozen en kersen worden in een vetten bodem onvruchtbaar. Magere, zelfs ziekelijke vrou wen baren dikwerf vele kinderen. Sommigen vinden hierin de bevestiging van de stelling van Malthus, „dat de vermeerdering van on- derhouds- en voedingsmiddelen in omgekeer- «houding staat tot de bevolkingstoena me Wellicht schonk dus de natuur met deze diepere bedoeling aan het meezen-wijfje het intensief werkzame nestbouwinstinct Winkler Prins Encyclopaedie zegt n.1.: ,het broedsel bestaat uit 8—14 eieren; in goede zomers broeden zij soms tweemaal"; naar waarnemingen, verricht in den morgei van 14 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775 7 te Boeda pest. Laagste barometerstand 718 8 te Isafjord Verwachting, geldig tot den avond van 15 Januari: Krachtige tijdelijk stormachtige, Zuide- lijke tot Westelijken wind; zwaar bewolkt 0! betrokken met tijdelijke opklaring; waar schijnlijk regen; iets kouder. Overzicht. Een sterke tijdelijke opklaring trad ovet een groot deel van het gebied in als ge- volg van een ongewoon snelle luchtdrukver. meerdering, die uit het Westen naderde, en die gistermiddag in Ierland barometerstij. gingen tot nagenoeg 10 mM. in 3 uur ver- oorzaakt. Deze stijging is sedert door een nieuwe daling uit het Westen gevolgd. De daarbij optredende temperaturen, zijn naar 't schijnt ook op den oceaan, aanzienlijk la- ger, dan die dei" laatste dagen, hetgeen erop zou wijzen, dat dc Westelijke luchtstroom aldaar direct uit Noordelijke streken wordt toegevoegd, wat zou beteekenen, dat de op- eenvolging van depressies vooreerst ten einde is. In het Zuidoosten en Zuiden, steeg de barometer nog een weinig. Over Ierland, einde is. In het Zuidoosten en Zuiden steeg sche kust waaien nog stormen, en onder in vloed van de nieuwe drukdaling zal waar schijnlijk dit stormveld zich weer uitbreiden over de Britsche eilanden en het kanaalge- bied. ALKMAAR. GETROUWD Jan Veis en Helena Stroet Jan Flokstra en Johanna Dokter. GEBOREN: Johanna Theresia Maria d. v. Jacobus Stikvoort en Maria Rigtet Cornelia d. v. Pieter Bloem en Cornelia Molenaar. Petrus Jozef z. v. Petrus Louter en Klazina Dek ker. Jacoba Elisabeth d. v. Jan Kooij en Ernestine van der Laan. OVERLEDEN: Loures Couvert 54 jaar. Pieter Jongkind 58 jaar. Wijntje Kooij gehuwd met Jan Wil lem van de Graaf 52 jaar. JUBILEUM. Heden voor 25 jaar trad de heer J. H, Ooyevaar, als boekhouder in dienst bij den heer W. Kerkmeer, grossier in rijwielen en onderdeden, alhier. Een feit dus, dat in deze steeds wufter wordende tijd wel vermelding verdient en al kunnen we hier, zooals dat bij vele jubilea wel het geval is, niet spreken van de krasse oudjes de jubilaris en zijn vrouw zijn wat men noemt nog een jong stel toch kan dit jubileum dienen als voor beeld voor een jongere generatie, die zich nog een werkkring kiezen moet. Het zou dus niet opgaan, dat we, zooals de heer Ooyevaar had gewild, dit feit voor bij zouden gaan. Trouwens, dat de jubila ris niet vergeten was door vrienden en be kenden, daarvan getuigden de talrijke bloem stukken, die waren opgesteld in het kantoor van den heer Kerkmeer, waar de receptie plaats had en daarvan getuigde last not least de heer Kerkmeer zelf, die den jubila ris een enveloppe overhandigde onder het uitspreken van zijn waardeering voor het zoo lange jaren met zorg vervulde admini stratieve werk van den jubilaris. De heer Ooyevaar, die al zeer veel bezoek van belangstellenden had ontvangen en nog zou ontvangen zou den dag verder door brengen in gezelligen huiselijken kring. OPENING ZAAK. Hedenavond om 6 uur zal aan de Gedemp te Nieuwesloot 87 geopend worden het nieu we Fotografische Atelier van den heer A. Ris, voorheen gevestigd aan de overzijde. Dit perceel, dat voorheen een woonhuis was, is geheel omgebouwd door den heer de Bruin, ten einde zoo goed mogelijk aan het nieuwe doel te beantwoorden, waarmee men buiten gewoon goed is geslaagd. Van de straat af trekt de nieuwe voorpui al direct de aan dacht; de etalage ziet er zeer smaakvol uit en stelt het werk van den heer Ris, waaron der heel mooi gelukte en met de hand ge kleurde foto's, ten toon. Aan de andere zijde bevindt zich een kleine etalage uitsluitend dienende om lijsten uit te stallen. Ook de winkel ziet er smaakvol en mo dern uit, de wanden zijn bekleed met maho niehout, terwijl het plafond uit berkenhout bestaat. De stoffeering, die is geschied door den heer Schoonhoven, completeert dit zeer goed ingerichte geheel. Het zelfde goeds kan men vertellen van de kleed- en kapkamer en van het atelier waar voor gezeefd licht wordt gezorgd, dat de; geen, die gefotografeerd wordt, op geenerlei wijze hindert. Onder de bloemstukken, die van de be langstelling waren komen getuigen, was er ook een van de Vereeniging tot Verbetering van het Centrale Stadsgedeelte Nieuwesloot —Magdalenenstraat—Hofplein, die telkens met een blijk van belangstelling aankomt, als op eenige manier weer een verbetering of verfraaiing van dit gedeelte van de stad is tot stand gekomen-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2