WAT KIKKER KAREL TUIMELTJE BELEEFDEN r~) JnqziQitdm Stukken Leest onderstaanden brief van wederom een ander won derbaarlijk geluk, te danken aan 'n echten Oosterschen talisman. Bij de vele verschillende echte Oostersche amuletten, die bij Clysma No. 30 Sigaretten verpakt worden, zijn o.a. verscheidene talismans voor „Geluk bij Spel". Vele verzamelaars van deze amuletten hebben reeds groote prijzen gewonnen. Elk doosje Clysma No. 30 Sigaretten bevat 'n echten Oosterschen talisman of andere attractie en bovendien BATCOwereid COUPONS Uit onze Staatsmachine Is een arme onophefbaar, aan late men hem aan zich zelve over. Er zijn er, die het zijn door eigen schuld: werkschuwen, gedege nereerd door armoede, de echte paupers. Zij behooren op het terrein van de burgerlijke armenzorg. Er zijn ook onophefbaren zorder eigen schuld: zieken en ouden van dagen. De zorg voor hen is moeilijk. Zal men hen in een ge sticht brengen dat zij verfoeien? Neen! Het burgerlijk armbestuur zou hier kunnen optre den, maar dit kan s!echts geven wat nood zakelijk is om te leven, en dat is voor die menschen niet genoeg. Dan kan de zooge naamde meervoudige bedeeling goed werk doen. Samenwerking tusschen liefdadige en openbare armenzorg kan hier geluk brengen. De ophefbare armen zijn eigenlijk het ter rein voor de liefdadige armenzorg. r>at zijn menschen, die met veel liefde er toe gebrachr kunnen worden te werken en te zorgen om weer zoover te komen als voorheen. Zij mo®" ten heel anders bejegend worden dan de werkschuwen, die slechts van den „steun willen trekken; zij zouden onrechtvaardig behandeld worden als men dit wèl deed. Het armbestuur is voor hen een schrikbeeld, door dat daar de liefde ontbreekt. Uit zijn eigen rijke ervaring schetste spr. dat de arme wel eens gelijk kan hebben in zijn vrees voor de burgerlijke armenzorg en h:j deelde een en ander mee van de wijze waarop daar S0Ij]* wijlen de arme, hulpzoekende mensch wordt bejegend. Daartegenover stelde spr. wat een liefdevol tegemoettreden kan bewerken. Een ieder, die in de armenzorg geen liefde kan geven, moet dat terrein verlaten. Het applaus na de rede eigenlijk m<?er een causerie was een duidelijk bewijs, dat het woord van den spreker ingang had ge vonden. Dr. H o f s t ee betuigde namens de aanwe zigen dank voor het gesprokene en sloot de bijeenkomst ALKMAARSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN 1NDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond onder voorzitterschap van den heer H de Raat haar ledenvergadering in het hotel „De Burg" alhier. De opkomst was beter dan ooit te voren. De voorzitter opende de vergadering met een z.g. Nieuwjaarsrede, waaruit wij het volgende overnemen: Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Het jaar 1931 bracht vooral voor de vak ken ,die met voorraden werken, dikwijls be langrijke verliezen, die geen compensatie vonden in verhoogde omzetten. Integendeel bemerkt vooral het winkelbedrijf sterk aan den lijve de verminderde koopkracht der bui tengemeenten. Het afgeloopen jaar bracht een nieuwe wet, die in 1932 waarschijnlijk in werking zal treden, n.1. de wet op de winkelsluiting welke bedoeld is als sociale maatregel ten bate van den middenstand. Spr. vond het jammer, dat men van bepaalde zijde deze wet wil misbruiken ten bate van een groep, waarvoor ze niet gemaakt is en die de be drijven in de centrum-gemeenten groote schade zou berokkenen, als niet de gemeente besturen en in laatste instantie de Kroon zich bewust waren (of zijn) van de juiste be doeling van art. 6 dier wet. Spr. ging niet in op de verschillende fei ten, maar wees ten aanzien daarvan naar de Nieuwjaarsrede van den voorzitter der K. v. K. en naar het straks verschijnende jaarver slag van die instelling. Evenmin wilde spr. de oorzaken der economische verschrikkin gen nagaan, zooals die door diverse groe pen wordt beschouwd, omdat er nu eenmaal tal van oorzaken zijn, voor iedereen, al naar 's menschen geaardheid. Ook de middelen tot verbetering zijn legio: vrijhandel protec tie, contingenteering, socialisatie, georgani seerde productie, distributie, ja zelfs inflatie worden aangeraden als de middelen. Maar ook hier geldt weer: „voor elk wat wils". Wat onze bedrijven betreft, wij zien, aldus spr., een geweldige prijsvermindering van bijna alle grondstoffen, een stabiel-blijven van de fabricage- en distributiekosten, een verlaging der pachten en een steeds voort schrijdende bemoeilijking van den handel door de overheid, hier zoowel als in het bui tenland. De prijsverlaging der grondstoffen, de daling der pachten, de overheidslasten en -bemoeiingen moeten noodzakelijk een sterke daling der koopkracht van ons volk tenge volge hebben en de middenstander dient zich dan ook af te vragen of het niet gewenscht is, dat ook de fabricage- en distributiekosten zich aan de lagere prijzen aanpassen. Hier stuit men echter op haast onoverko melijke moeilijkheden, hinderpalen van aller lei slag, die zeker door den enkeling niet kunnen worden overwonnen. Wij allen, die onze balanscijfers met zorg bestudeeren, aldus spr., bemerken, dat op bijna geen enkele post spoedig vermindering is te verwachten. Gas, electriciteit, water, huren, salarissen, belastingen, sociale ver zekeringen, reclame, het zijn alle grootboek rekeningen, waarop de koopman geen in vloed hoegenaamd kan uitoefenen. Hier staat men tegen machten, die zich nog baseeren op de afgeloopen vette jaren. Spr. wees er nog op, dat er nog nooit een tijd geweest is. waarop het meer dan nood- zakelijk is, schouder aan schouder te staan, opdat in de komende jaren de middenstand de schadelijke uitingen der malaise zal kun nen wegnemen. Met klem drong spr. er op aan, dat allen, die tot de handeldrijvenden behooren, toetreden tot de vereeniging, opdat men sterk en krachtig worde. Tenslotte hoopte spr., dat het alle leden naar wensch zou gaan in het thans begon nen jaar en dat door arbeid, wetenschap en techniek een spoedig herstel zal mogen ko men, zoodat de woorden van de Genestet: „Uit de neev'len zal de dag eenmaal zeker rijzen" ook nu bewaarheid mogen worden. Na de Nieuwjaarsrede, die door allen zeer aandachtig werd aangehoord en een gul ap plaus ontlokte, volgde voorlezing der no tulen en mededeeling der ingekomen stukken. Onder deze laatste was er een betreffende den cursus voor winkelpersoneel, voor welken cursus 50 gulden subsidie gevraagd werd. d Clysma*?3o kwaliteits sitya/'eÏÏe/t De voorzitter vond het werk zoo buiten gewoon belangrijk, dat hij het verzoek warm verdedigde.. Met algemeene stemmen werd besloten, de gevraagde subsidie te ver kenen. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van het feit, dat 1931 voor den mid denstand een zeer slecht jaar was geweest. Verder werd herinnerd aan de goedkeuring der nieuwe statuten, de algeheek bestuurs verkiezing, de herziening der electriciteits- tarieven, de cursus van winkelpersoneel, het vriendschappelijk contact met de Hanze en aan de steeds grooter wordende wenschelijk- heid, om de middenstandsvereeniging krach tig te maken. Het jaarverslag van den penningmeester was ons niet geheel duidelijk. Voor zoover wij konden nagaan, waren de ontvangsten 814.1454 (w.o. 712.50 aan contributie) en de uitgaven 785.99K. Er was dus een batig saldo van 28.15. En aangezien de bezittingen reeds 2295.68 waren, is er thans een bezit van 2295.68. Beide verslagen werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De heeren Rentenaar en Hcuwing werden met resp. 18 en 17 van de 23 stemmen her kozen als bestuursleden. Wat eet Incasso- en Informatiebureau be treft, hoewel men zoo goed als zeker een candidaat had voor administrateur, kreeg de voorzitter eergisteren mededeeling, dat de candidaat zich terug trok. Hij verzekerde echter, dat men zijn best zal doen, om een goeden candidaat te vinden en riep de hulp van de leden in. Het voorstel, om een lezing te laten houden, werd algemeen goedgekeurd. Het punt „Autobusverbindingen Alkmaar en Omstreken" verwierf de noodige interesse. De voorzitter deelde mede, dat de fa. Kok, Tuinman en Wilken eenige concessie-aan vragen gedaan heeft, om het nieuwe gebied van den Wieringermeerpolder met Alkmaar te verbinden door autobusdiensten. Spr. hul digde dit initiatief van de firma. Het plan is voor Alkmaar van buitengewoon belang en daarom stelde spr. voor, om Ged. Staten van N'oordholland een schrijven te zenden, teneinde de concessie-aanvrage te steunen J). Weliswaar zijn er nog twee andere firma's, die busdiensten willen organiseeren, doch zij bestrijken niet den gehtelen polder en zijn bovendien hoofdzakelijk van belang óf voor Schagen óf voor Hoorn. Alle aanwezigen waren het met den voor zitter eens en met algemeene instemming werd goedgevonden, een adres met adhaesie- betuigingen naar Ged. Staten te zenden. Verder merkte de voorzitter op, dat door de opheffing van den tramdienst naar Purmer- end een hiaat is ontstaan in de verbinding AlkmaarDe Rijp en Graft. Deze beide plaatsen dreigen voor Alkmaar verloren te gaan, en de voorzitter drong aan om paraat te blijven. Als voorlaatste punt stond op de agenda de winkelsluitingswet. Door de Vereeniging van kantoor- en winkelbedienden was een adres naar den Raad gezonden, om een ge dwongen middagsluiting in te voeren, zuiks naar aanleiding van art. 6 dier wet. De Middenstandsvereeniging is daar tegen, niet alleen, omdat de wetgever deze even- tueele sluiting bedoelde als een halve rustdag voor de winkeliers, maar ook, omdat er an ders een halve dag verloren gaat, wat slechts dit beteekent: 1/6 deel der week van de ge legenheid, om te verkoopen. De winkeliers hebben geen sluiting gevraagd en dat is goed o-ezien, omdat anders de concurrentie met omliggende plaatsen zeer moeilijk wordt. De voorzitter vroeg verlof, om dat te doen, wat het bestuur het beste leek om een groote strop af te wenden. Hij hoopte, dat de Alkmaarsche raad geen gedwongen slui ting zou goedkeuren. De heer Heuzeveldf vroeg, welke motieven de Middenstandsvereeniging had neergelegd in het adres aan den raad, op welke vraag de voorzitter hem uitvoerig antwoordde. Nadat de voorzitter den heer Nordemann op diens vraag had geantwoord, dat art. 6 in de Tweede Kamer uitdrukkelijk voor de win kelsluiting bestemd bleek te zijn, werd dit punt als afgedaan beschouwd Bij de rondvraag bracht de heer Heuseveldt hulde en dank aan het bestuur, dat ook weer in het afgeloopen jaar getoond beeft, de be langen van den Middenstand te behartigen. De heer v. Thijn doet een ont hulling. De heer van Thijn deed vervolgens een sensationeel verhaal. Een Alkmaarsche inge zetcne moet al sinds zes jaar steun van het M. H. hebben ontvangen, terwijl deze steun trekker al dien tijd in betrekkelijk goeden doen verkeerde. Door dezen steun was het den onbekenden mogelijk, om buitengewoon scherp te concurreeren tegen den heer v. Thijn, zoodat deze cliënten verloor. Spr. had daarom een onderhoud gehad met den directeur van het M. H. en met den bedeelde en deze laatste zou zoo werd beloofd geen uitkeering meer krijgen. De kwestie was daarmee echter niet van de baan, want tot nog toe was van intrekking van steun geen sprake. Nog steeds deed het M. H. uitkeering aan den man, die het niet noodig heeft en spr. vond daarin aanleiding, om den directeur van het M. H. niet als de goede man op de goede plaats te beschou wen. Deze zaak hield de aanwezigen geruimen tijd bezig en den beer v. Thün werd van ver schillende kanten beantwoord. De heer Hildring deed vervolgens een se rie vragen: hij vroeg, hoe het met het vrachtrijdersvraagstuk stond: hoe met het remboursvraagstuk; hoe met het incassobu reau; hoe met den gasprijs van een gasra- diator; enz. enz. De voorzitter beantwoordde de vragen Dat het vrachtrijdersvraagstuk nog niet is opgelost, was de schuld van den raad; wat het remboursvraagstuk betreft, de winke liers moeten bedenken, dat er gelukkig nog steeds goede vrachtrijders ziin. die deze zaak geheel r.aar genoegen afwikkelen; geeft die dan de remboursementen. En wat de gasprijs van radiatoren betreft, als men een aoarten meter heeft, krijgt men dit gas veel goedkooper. Tenslotte merkt» d» voorzitter nog op. dat de portiekjes in de Langestraat maar al te dikwij's door ongewenscht bezoek" vereerc worden. Spr. stelde voor. om den cornmri«a- ris van politie te verzoeken, het toezicht daarop te verscherpen. Daarna sluiting: BEDRIJFSRADEN II. Gelijk we in onze vorige bijdrage reeds meedeelden heeft de Tweede Kamer een wetsontwerp ontvangen, dat de instelling van Bedrijfsraden beoogt. De redenen, wel ke bij de indiening van dit wetsontwerp heb ben voorgezeten, hebben we in die bijdrage uiteengezet. We eindigen met het onderscheid tusschen een bedrijfsraad en een onderne mingsraad te geven. Bedrijfsraden zijn in stellingen, die in een bedrijf, d.w.z. in een complex van ondernemingen, die een soort gelijk product voortbrengen, worden ge vormd. Ondernemingsraden zijn instellin gen in de afzonderlijke ondernemingen. In elk bedrijf, dus wil het wetsontwerp, waarin de omstandigheden daartoe aanlei ding geven, wordt hetzij voor het gehee'e land, hetzij voor een gedeelte des lands, op voordracht van den minister van arbeid enz. door de Kroon een bedrijfsraad ingesteld. De Kroon bepaalt ook de werkzaamheden, welke naar den aard van den arbeid, geacht moeten worden tot dat bedrijf te behooren en tot welke werkzaamheden in dat bedrijf de taak van den bedrijfsraad zich uitstrekt. Zulk een raad dan wordt voorgesteld te zul len bestaan uit een minimum aantal van zes en een maximum aantal van twintig leden, terwijl er ook plaatsvervangende leden kun nen zijn. De benoeming dezer leden ge schiedt door de vakvereenigingen van werk gevers en d:e van werknemers in dat bedrijf, ieder voor de helft. Welke vakvereenigingen daartoe bevoegd zijn wordt beslist door den minister van arbeid enz., terwijl de Kroon kan bepaien, dat een door dien minister aan gewezen persoon, niet in dat bedrijf werk zaam, als voorzitter of plaatsvervangend voorzitter, al dan niet met stemrecht, aan den raad wordt toegevoegd, terwijl verder op voorstel van den bedrijfsraad of van een commissie (waarover straks nader) nog le den en plaatsvervangende leden, niet in het bedrijf werkzaam, al dan niet met stem recht, aan den raad door den minister kun nen worden toegevoegd. Hun benoeming ge schiedt in overleg met den raad. Deze be noeming geschiedt voor alle of slechts voor bepaalde "werkzaamheden. Bovendien wor den door den raad benoemd twee secretaris sen één op voordracht van de werknemers en 'één op voordracht van de werkgevers. Deze behoeven geen lid van den raad te we zen, maar is dat het geval dan hebben zij slechts een adviseerende stem. De duur van de zitting dezer leden is vier jaar met on middellijke herkiesbaarheid. De vraag kan gesteld worden of de instelling of opheffing van een bedrijfsraad geschieden kan buiten het betrokken bedrijf om. Het antwoord daarop kan ontkennend wezen. Want alvo rens tot instelling of opheffing wordt over gegaan wint de minister het advies in van een door hem aangewezen of samengestelde commissie omtrent de wenschelijkheid var, zulk een raad, het ledental daarvan, de vak vereenigingen, welke voor het doen van be noemingen in aanmerking komen enz. enz. evenals over de benoeming van een voorzit ter buiten het bedrijf. Wat is nu de werkkring van zulk een be drijfsraad? Hij is bevoegd tot het ontwerpen van arbeidsvoorwaarden, zoo mogelijk in den vorm eener collectieve arbeidsovereen komst; het ontwerpen van regelen ter be vordering van een goede vakopleiding in de vakschool, op vakcursussen en in de werk plaats; liet overwegen van maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werkloosheid en ter verruiming van de werkgelegenheid; het bevorderen van het overleg tusschen werkgevers en werknemers in de afzonder lijke ondernemingen door middel van een daartoe strekkend orgaan; het bevorderen van het tot stand komen van fondsen en an dere instellingen in het belang der arbei ders, hetzij voor het geheele bedrijf, hetzij voor één of meer ondernemingen in dat be drijf; benevens, cp verzoek van belangheb benden, het uitoefenen van toezicht op die fondsen en instellingen en het deelnemen aan de uitvoering van de reglementen betref fende die fondsen en instellingen en het be spreken van de technische en commerciee'e aangelegenheden van het bedrijf, voorzoover van invloed op de positie van den arbeider; het erzamelen van statistische gegevens be treffende het bedrijf en het bevorderen van al die maatregelen, welke goede verstand houding tusschen werkgevers en arbeiders in het bedrijf kunnen versterken. Ook wordt aan den bedrijfsraad de bevoegdheid ver leend den ministers, provinciale- en gemeen tebesturen en betrokken hoofdbestuursorga nen van advies te dienen ten aanzien van alle onderwerpen, welke op den arbeid in dat be drijf betrekking hebben. Zoo kan ze ook dotn aan particuliere personen Ook zal eventueel de minister, kanneer krachtens Arbeids- of Veiligheidswetten bij hem hooger beroep is ingesteld tegen een beslissing van een districtshoofd der Arbeidsinspectie enz. niet beslissen dan nadat het advie van den be trokken bedrijfsraad is ingewonnen. (Buden veraniwoo'd?i'ikheid van di Redait'e. De opname tn ae rubriek, b^wqst geenszins dat ce •eda-ne er meae instemt). Schoorldam, Jan 1932. EINDELOOZE BESCHOUWINGEN OVER DEN NCOD DER TUINDERS. Mijnheer verzoeke eenige plaatsruimte ift uw blad. Allerlei raad en middelen worden aan de hand gedaan. Nu weer iemand uit Noord- Scharv.oude J. V. Actieve handelspolitiek, want de regeering legt ons land- en tuin bouwers verplichtingen op, door allerlei so- cia'e maatregelen e.d. Ongunstige handelsbalans, door verschil tusschen in- en uitvoer. Waar blijft ons geld, zoo wordt gezegd? Ik zal het verklaren, als men het soms nog niet weet, of niet weten wil. - Ons geld is op plaatsen waar het niet be hoort te zijn. Ons geld dat wij met harden arbeid verdiend hebben, verdwijnt in de zak ken van de niet-werkers Al het geld dat wij verdienden met werken, gaat naar lieden die niets doen De wereld verarmt niet, de wer kers vcarmen. Deze aarde is rond, geld is ook rond, toch ro't er geen geld van den aardbol af, om te verdwijnen in het onein dige. Begrijpen we dat allen eerst goed, dan zullen we ook snoed'ger de fouten ontdek ken die ens werkers in stad en land zóó arm deen worden. Honderden millioenea worden vermorst aan militairisme en waan zinnig hooge salarissen. Al dat geld wordt improductief verbruikt. Tarieven, belemmering, economische oorlog, zoo roept men aan alle kanten. Voor de werkers is dit een va'sche leus. Naar wij kunnen mededeelen, staat ook de gemeente Alkmaar zeer svmpathiek tegen over het pjan der firma Red. Alkm. Crt. „We zullen die twe© wel eens hebben," zei kikker Karei. Jij neemt deze schop en begint te graven zoo hard als je maar kunt. Ik zal voorop gaan, want ik ben veel sterker dan jij en dan moet je eens zien wat een fijn plan ik heb uitgedacht, Als we vlug zijn kun nen we nog precies een flink stuk gebak binnen krij gen." Eu de tw ee snaken begonnen te graven dat het een lust was Groote zweetdruppels parelden op hun voorhoofd, maar ze letten er niet op en weldra zaten ze diep onder den grond. o*. „Zeg K&rel waar moeten we uit komen?", brom de Tunneltje. „Ik ben zoo moe in mijn knieën en mijn ïeele muts wordt vuil." Beste Tuimeltje direct zijn we nij de twee gierige kikkers aangekomen", antwoord de Karei. Ik merk al dat bet licht wordt. Direct komen we juist boven de schaal met gebak uit en zul je eens zien, wat die twee anderen opkijken als ze hun lekkere koek naar beneden zien glijden. En warempel de grond schoot plotseling los en daar hield kikker Karei ue heerlijke koek in ziju handen,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6