CALEIDOSCOOP J*xavittciaal Tlieuws £and: en Jwnbouux Ome Jiol Jlecht&zpAen HOORN. SCHERMERHORN. CASTRICUM. Ook Floraliavereenigingen, die toch niet Het Holiandsche klimaat verandert steeds als de beelden van een caleidos coop. Regen, wind en natkoude dagen wisselen elkaar af, tengevolge waarvan onze gezondheid voortdurend in gevaar is. Zorgt daarom juist in dezen tijd de be proefde Aspirin-Tabletten bij de hand te hebben. Indien U een buisje in de eerstvolgende dagen noodig heeft, vraagt dan Uw apo theker of drogist tevens om een caleidos coop. Met deze zeker welkome, kleur rijke en onderhoudende attractie kunnen zieken en gezonden zich aangenaam bezig houden. Overal in Europa en daarbuiten is ar moede en gebrek voor de groote massa Ruilhandel, heel mooi, maar die ruilhandel moet dan geschieden, ten bate van de wer kende producenten. Als een kapitalistische regeering zooiets doet, is het voor die regee ring „Middel". Als de producenten zelf die materie ter hand nemen, is het „Doel". Zie daar een groot verschil. Het moet geen mid del zijn om de menschen in andere landen, iets op te leggen, of iets af te dwingen Het moet als doel hebben de onderlinge behoeften der menschen op de beste en goedkoopste manier te bevredigen. Een regeering zal heel andere motieven laten gelden. Winst moet er zijn, behoeften hebben we niets mee noodig. Dividend moe: er zijn, gebrek laat ons koud Inkrimpen van productie en goedkoope ar beidskracht, dien kant moet het uit. Onder consumptie hindert ons niet, kan ons niet deren. Aldus wordt gedacht, gerekend, ge schreven, soms openlijk, een anderen keer be dekt. Toch moet dit spoedig anders worden. De verwarring in het stelsel, dat orde wordt genoemd, zal spoedig onhoudbaar worden. Met dank voor de plaatsing. K WILDEBOER. Nieuws uit BeEqië. Beschuldigingen van generaal Gallet in verband met de ge beurtenissen van Augustus 1914. In onzen vorigen brief schreven wij, dat het veelbesproken boek van generaal Gallet, den huidigen chef* van den Belgischen gene ralen staf, nieuwe inzichten geeft betreffende de rol van België en het Belgische leger in den wereldoorlog. En alhoewel men in som mige Belgische bladen ook beweert, dat de generaal vooral zich cp den voorgrond plaatst iets wat wij volstrekt niet voor onze eigen rekening zouden durven nemen vast staat, dat al dit feitenmateriaal, het welk buitengewoon zakelijk is, bijeengebracht en behandeld, de overtuiging versterkt, dat de Koning, door een onverwoestbaar ver trouwen in het land en door een in geen enkel opzicht bevoordeelde kennis van zijn kracht en zwakheid, de waarheid kritieke maanden van den' oorlog heeft weten te doorworstelen, als een geboren leider. Het is niet te veel gezegd, wanneer men verklaart nadat zooveel is beweerd van Fransche zijde, waar zelfs op zeker oogen blik de verdiensten voor den Ijzerslag aan het Fransche leger werden toegeschreven, dat de Belgische tactiek, de moedige Belgi sche doortastendheid en goede trouw ten op zichte van zijn geallieerden, naar uit de hier verzamelde documentatie blijkt, in een vrij wel beslissende mate hebben bijgedragen om, o het uiterste ocgenblik, de krijgskans te doen keeren. In welke omstandigheden dit heeft moeten gebeuren met welke hope'ooze middelen, in welk een atmosfeer van misver stand en onderlingen wedijver onder de hoo- gere officieren vindt men als hoofdschotel ei bij herhaling op een verschillend plan uit eengezet in dit boek. Wellicht is het ook hier om, dat generaal Gai'et zooveel afbrekende kritiek te hoeren krijgt. Generaal Gallet, die, vergeten wij het niet, een opdracht kreeg van den Koning, ver haalt, dat België den tra^ischen strijd begon met een verdeelden legerstaf zender dat de uitdrukkelijke bevelen van den Koning, mei het oog op de concentratie van het leger wa ren uitgevoerd en dat de generale staf vol strekt niets had voorbere'd voor deze concen tratie, in geval van oorlog met welk land ook. De Koning, die meer begaan was met de dreigende internationale gebeurtenissen, waarin zijn land. volgens de inlichtingen die hij bezat, hoogstwaarschnijlijk zou betrokken worden, dan met de binnenlandsche poli tieke intriges, had maatregelen genomen met het doel België tot den strijd gereed te ma ken. Volgens de bestaande plannen in 1912 zou de concentratie van het leger inderdaad plaats hebben in den driehoek Brussel— AntwerpenLeuven. Alle garnizoenen zou den hun standplaats verlaten en de vestin gen Namen en Luik zouden buiten de vesting troepen, slechts door een enkel regiment elk, verdedigd geworden zijn. De Koning zag in, dat in deze omstandigheden een inval uit het Zuiden of uit het Oosten gemakkelijk kans op slagen moest hebben en hij gaf bevelen na eerst de regeering te hebben overtuigd dat de verdediging aan de grens moest be ginnen, met ten minste een legerdivisie te Namen en te Luik en concentratie van het leger nabij de grens, eventueel, in geval het gevaar uit het Oosten kwam, op den linker Maasover, zoodanig dat de verbinding met de legerbasis niet in gevaar werd gebracht. Steeds moest er rekening mee gehouden, dat alleen de Nederlandsche grens veilig was Deze opvatting druischte evenwel regel recht in tegen de plannen van den generalen staf. Om de nieuwe plannen te doen uitvoe ren stelde de Koning de benoeming voor van een bepaald kolonel als onder-chef van den staf De benoeming bleef uit. De staf zelf gaf na een jaar slechts een kleinigheid toe, name lijk dat de regimenten in hun garnizoen zelf op versterkten vredesvoet zouden worden ge bracht, wat nog geen mobilisatie was. Wat de concentratie betreft ging hij alleen in op de plannen van den Koning, inzooverre deze een legerdivisie voorzagen te Luik en Namen Intusschen echter kreeg de Koning uit Berlijn onrustwekkende berichten. Men moest haast maken De reeds genoemde kolonel werd slotte toch benoemd. Er heerschte bij den staf evenwel een coteriegeest en er werd niet ge werkt. De kolonel zelf schoot niet op en de minister van Oorlog stelde aan den Koning de benoeming voor van generaal de Selliers de Moranville als chef van den generalen staf, toen de chef, die in functie was ontslag had genomen. Generaal Gallet verhaalt dit gedeelte van de historische gebeurtenissen op strijdlusti- gen toon en brengt generaal de Selliers de Moranville, zijn voorganger in 1914, ernstig in het gedrang. Hij heeft zich trouwens scherp verdedigd. Volgens generaal Gallet was de koning niet volkomen overtuigd, dat de nieuwe chef naar zijn inzichten zou wer ken en vóór zijn benoeming had fyj met hem een onderhoud over dit onderwerp. Van de plannen, zoo bevestigt generaal Gallet, kwam, ondanks alles, steeds niets terecht. Toen het tragische oogenblik was aangebro ken bestond er niets. De nieuwe chef van den generalen staf had verzuimd aandacht te schenken aan de concentratie van het le ger aan de grens. Op 1 Augustus, toen de mobilisatie reeds was begonnen, schreef hij een gansch andere concentratie voor. zonder dat een legerdivisie te Luik werd gehand haafd. Alleen te Namen handhaafde hij een divisie. De koning was ontzet. Om geen ho- pelooze verwarring te stichten liet de koning den chef handelen. Door bemiddeling van minister van oorlog gaf hij echter bevel, dat een legerdivisie te Luik moest blijven. De koning schikte zich in het onvermijdelijke. Hij meende, dat desnoods van uit de centrale positie, die het leger zou innemen, nog tijdig de Maas zou kunnen bereikt worden. Gene raal Gallet, die dit alles mededeelt met een massa bijzonderheden, stelt tenslotte de vraag hoe de toestand, begin Augustus zou geweest zijn, indien het oorspronkelijke ope ratieplan was uitgevoerd en een legerdivisie de Luiksche forten op den rechter-Maasoever had verdedigd, terwijl de vijf andere leger divisies den linker Maasoever zouden bezet hebben. Hij meent, dat het leger van von Gemmenich een volledige nederlaag geleden zou hebben te Luik, dat het Belgische leger zijn positie zou gehandhaafd hebben, dat geen enkel Duitsch soldaat over de Maas zou gekomen ijn en de afzonderlijke actie te gen een overmachtig leger door een enkele Belgische legerdivisie, die te Luik was gela ten, vermeden zou geworden zijn. Men begrijpt wat dergelijke beschuldigin gen, want beschuld:gingen zijn het wel, in den mond van den chef van den generalen staf, tijdens den oorlog, conseiller militaire du roi", beteekenen. De generaai spreekt uitdrukkelijk over de „nalatigheid van den staf" in deze kwestie van vitale beteekenis voor het land. In zijn verhaal over den weerstand van de derde le gerdivisie van generaal Leman te Luik haalt hij voortdurend bijzonderheden aan, waaruit blijken moet, dat de koning herhaaldelijk moest ingrijpen om bevelen van den chef van den legerstaf te vernietigen, o.m. toen deze generaal Leman, op 3 Augustus het bevel had gegeven, een gemengde brigade van zijn divisie naar Tongeren te sturen om de concentratie van het leger te dekken. Ge neraal Leman moest, over den staf heen, een 1 roep doen op den koning, om te verkrijgen, dat dit bevel werd ingetrokken, op een oogen- b.ik, dat zijn troepen reeds slag hadden ge leverd tegen het Duitsche leger. In de gehee- le zaak van Luik heeft de koning den staf steeds in strijd met zijn inzichten aangetrof fen, schrijft generaal Gallet. In deze omstan digheden, ziende dat er voor het land veel verbonden was aan een vaste leiding in den oorlog, boven elke coterie, besloot de koning zelf de opperste leiding van het leger in han den te nemen, wat hij tot het einde toe gedu rende de 52 maanden van den oorlog heeft gedaan. Op 5 Aug. begaf hij zich onmiddel lijk naar het groote hoofdkwartier te Leu ven. Dit is o.i. het voornaamste gedeelte van het werk van generaal Gallet. Wij stellen ons voor, aan de verdere hoofdstukken nog een brief te wijden, inzooverre dit verhaal nieuwe bijzonderheden aan het licht brengt. De wereldoorlog is in de geschiedenis van zoo'n groote beteekenis, dat gebeurtenissen die zich vlak bij de Nederlandsche grens hebben afgespeeld, niet onbesproken kun nen blijven als dergelijke documenten bij het dossier worden gevoegd. Intusschen is het niet uitgesloten, dat de publicatie van dit boek bij een interpellatie in de Kamer ter sprake wordt gebracht. Een volksvertegen woordiger had aan den minister van lands verdediging een schriftelijke vraag gesteld om te vernemen of de generaal vooraf toela ting had gevraagd voor de uitgave. Het ant woord luidde, dat dit niet is gebeurd. Men neemt het den generaal zeer kwalijk, vooral daar de minister nog niet lang geleden in een rondschrijven alle officieren verbod heeft opgelegd stukken te publiceeren over mili taire aangelegenheden, die tot openbare po lemiek tusshen leger-autoriteiten aanleiding zouden kunnen geven. Dit rondschrijven ver scheen naar aanleiding van de vele artikelen in bepaalde organen, waarin het beleid van generaal Gallet, met het oog op de organi satie van de Belgische verdediging, scherp werd gehekeld. BLOKKER. —De veilingsvereeniging „Op hoop van Zegen" boekte over het afgeloopen jaar een totaal-omzet van 178.379.38 tegen 159.419.70 in 1930. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdagavond sprak voor de afd. van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de heer J. J. de Roode, buitenland-redacteur van „Het Volk", over het „Fascisme". In een heerlijke rede gaf spr. een uiteenzetting van het ontstaan en de geschiedenis van het fascisme tot heden ten dage. In volgende bij eenkomsten zullen nog behandeld worden: „Bolsjewisme" en „Democratie", door den zelfden spreker. De gemeentelijke boterveiling zal 6 Febr. a.s. geopend worden. Loop der bevolking. Bevolking op 1 Jan. 1931 557 m., 522 vr., totaal 1079 pers. Geboren 10 m., 23 vr., totaal 567 m., 545 vr. Overleden 9 m6 vr., totaal 558 m., 539 vr. Ingekomen 49 m.. 60 vr., totaal 607 m„ 599 vr. Vertrokken 51 m., 50 vr., totaal 556 m„ 549 vr. Totaal bevolking op 31 Dec. 1931 1105 pers. Deze week trad voor den r.k. vrouwen bond alhier op de bekende declamator Oscar Tijdgat (Lode van Gent). De leden waren in behoorlijken getale opgekomen, wat lang niet altijd het geval is en hebben geen spijt ge had van hun gang naar de zaal van den heer Stuyt, want de lezing die de bekende Vlaming in zijn eerste gedeelte hield, over de drie zustersteden Gent, Antwerpen en Brugge, welke werd toegelicht met gekleur de lichtbeelden, o.a. reproductie van beroem de schilderstukken van Rubens, Memüng, v. Dijk en andere Vlaamsche meesters, was werkelijk heel mooi. In zijn sappig Vlaamsch liet hij het mooie van de Vlaamsche cultuur bewonderen. De bezieling die van hem uit ging deed de aanwezigen met graagte luis teren naar dezen bekenden Vlaming. De avond was niet alleen daardoor genotvol, maar vooral ook levendig, terwijl zijn Vlaamsche humor den lachlust opwekte, vooral ook omdat deze op vaak orgineele wijze werd voortgezet. Het was werkelijk een mooie avond en de vrouwenbond kan gerust dergelijke avonden meer ar rangeeren. TEXEL. De werkzaamheden aan de Texelsche dij ken in verband met de drooglegging van de Zuiderzee, zijn thans zoover gevorderd, dat de keten voor de werklieden tot nabij Ooster end geplaatst worden. Om te voorkomen dat deze werklieden te Oosterend alleen in een café hun heenkomen moeten zoeken, zal in 't gebouw van chr. belangen aldaar gelegenheid gegeven wor den, dat de werklieden door voor geringen prijs koffie enz. kunnen bekomen en zich daar kunnen amuseereo. BEVLRWMK. Te Beverwijk is Woensdag krachtens art. 1223. B. W., uit den faillieten boedel van den heer Jac. Priester Az. publiek verkocht, woonhuis met broeikassen, staande aan den Groenenweg te Wijk aan Zee en Duin ter grootte van ongeveer 8 A. en tuingrond aan den G'.adiolenlaan en Tulpenlaan ter grootte an 1.21.10 H.A. Kooper in massa voor 14000 de heer Tonie de Vries Hzn. te Noorddorp. WIGRINGER WAARD. Dinsdagavond werd door de N. V. Zwaardemakers Handel en Industrie te Zaandam een lezing gehouden in de zaal van den heer P. Schenk over rationeele vee voeding. Na een inleiding gehouden te heb ben over de lijnkoekvoeding van hoornvee, maïs en gerstvoeding van varkens, werd een uiteenzetting gegeven over hetgeen een dier voor lichaamsbouw en onderhoud en voor de melkproductie noodig heeft. Uiteenzetting werd verder gegeven van de verschillende eiwitten, de zouten en tevens gewezen op de Deensche voedermethoden. Ook werd gewezen op de noodzakelijkheid van een juiste verhouding tusschen eiwit en zetmeelwaarde. Een tekort van eiwit is ver keerd evenals een teveel onvoordeelig is. Na de lezing kregen we een kijkje in het bedrijf van Zwaardemaker mat behulp van lichtbeelden. Wat eer interessant was. Wie er meer van wil weten, wendde zich tot den heer C. Reselman Jzn. alhier. OUDE NIEDORP. Maandag werd de jaarvergadering ge houden van de R.K. Kiesvereeniging „Een dracht maakt Macht" ten lokale van den heer J. Brouwer te 't Veld. Voorzitter was de heer P. Wijnker. Medegedeeld werd, dat de burgemeester verhinderd is om de vergadering bij te wonen en dat wegens de crisis de contributie is ver laagd. Voor het jaarverslag, waarin een speciaal dankwoord werd gebracht aan de Prop Club, oogstte de secretaris een woord van dank. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat er momenteel nog in kas was 24.01, doch dat nog verschillende rekenin gen betaald moesten worden, zoodat na af loop daarvan c:n kastekort ontstond van 56. Deze rekening onderzocht door de hee ren Jb. Berkhout Fz. en H. Tamis wejd voor goedgekeurd gerapporteerd. De heer J. Bakker Sr. bracht als afgevaar digde naar den Statenkieskring verslag uit. Tot afgevaardigde naar den Statenkies kring w erd heibenoemd de heer J. Bakker Sr en naar den Rijkskieskring de heer J. H. Verlaan. Op voorstel van den heer W. Kolk man werden plaatsvervangers benoemd, waarvoor respectievelijk waren aangewezen W. Kolkman en C. de Boer. Bij bespreking van den finandeelen toe stand der kas werd besloten een verzoek te richten, om te mogen collecteeren bij de R.K kerk en zoo dit niet gaat eene geldleening te vragen bij de Boerenleenbank; tevens werd aangedrongen op contributieverhooging, wat aan het bestuur werd overgelaten. Bij de daaropvolgende bestuursverkie zing trad het geheele bestuur af. Van de 9 aftredenden wenschten 5 niet meer in aan merking te komen. Voor het bestuur, dat thans bestaat uit 7 leden, werden gekozen de aftredende heeren J. Bakker Jr., de Weel, W. H. Bierman, Zwarteweg, P. Klaver en Jac Ursem, Zijdewind, terwijl als nieuwe be stuurleden werden gekozen de heeren H. Tamis, de Weel, W. Goudsbloem, de Leijen en P. J. Tromp, te Zijdewind. Tot plaatsvervangers werden benoemd de heeren Th. Wijnker, P. Burgmeijer, P. Jong Jz., P. Hoebe, E. van Leeuwen, P. Wijnker en P. Broersen. De heer Goudsblom vroeg of het wel op den weg ligt eener gemeënte om huizen te bouwen voor een groote maatschappij. De heeren Bakker en Kolkman (raads leden) antwoordden, dat het onder de gun stige omstandigheden, waarbij zulks even tueel zou geschieden, geen bezwaren op levert, terwijl de gemeente uitbreiding onder gaat. De heer G. Groen besprak de werkver schaffing en achtte het aanleggen van ijsba nen minder productief, als b.v. het verrichten van slootwerk. De heer P. Klaver lichtte toe als voorzit ter des ijsclub, op welke gronden een aan vraag is ingediend De heer G. Groen drong nogmaals aan op het laten verrichten van slootwerk met steun van de gemeente en wilde in deze een schrijven richten aan het bestuur van den W.O.L. Polder. De heer Jb. Jong Jz. bestreed dit en zeide, dat men moet schrijven naar de gemeente, dat is het lichaam belast met werkloozenzorg en niet de polder, daarna kan de gemeente overleg plegen met polder of banne. Weth. Bakker meende als een verzoek van belanghebbenden bij de gemeente komt, zeker overleg en zoo mogelijk inwilliging zal vol gen. Na eenige dankwoorden aan de schei dende bestuursleden volgde sluiting. alleen het kweeken van kamer- of kasplanten voorstaan moeten zulk een exemplaar toch in hun blibliotheek hebben. KEUR VAN EENJARIGE SNIJ BLOEMEN. Onder dezen titel heeft Turkenburg's Zaadhandel N.V. te Bodegraven, een fraai geïllustreerd werkje uitgegeven, dat wil aantoonen welk een bloemenschat gevonden wordt onder de éénjarige zaaibloemen, die, afgesneden, gedurende den zomer een prach tige kamerversiering vormen. Betreffende de kweekwijze, die over het geheel zeer eenvou dig is, wordt een algemeene beschrijving ge geven, terwijl onder elke afbeelding beknopt de nadere gegevens vermeld zijn. BESTRIJDING VAN PLANTEN ZIEKTEN IN KLEINE TUINEN. De ambtenaar bij den Plantenziektenkun- digen dienst, de heer van Herwijnen te Sint Pancras, schrijft ons: Hoewel reeds door bericht no. 299 van den Plantenziektenkundigen dienst de aandacht gevestigd is op het verschijnen van een her druk van no. 19 van de verslagen en mede- deelingen van dien dienst acht ik het toch nog nuttig hierop nog eens terug te komen. Het verschijnen van een mededeeling van dx.n dienst wordt altijd in de verschillende bladen bekend gemaakt en commentaar wordt daarop veelal niet geleverd. Dat we hier voor nu een uitzondering willen maken, vindt zijn oorzaak in het feit, dat dit beekje uit nemend geschikt is om den leek als leidraad te dienen, als hij (of zij) een tuin heeft, waarin schade of ongemak ondervonden wordt van een of andere ziekte of insect. De meeste andere mededeelingen van den dienst zijn meer in het bijzonder geschreven voor den tuinbouwer die zijn bestaan vindt in een van de takken van tuinbouw. Vroeger hebben we al wel eens gezegd, dat het bestrijden van ziekten of kwalen bij hoo rnen het meest dankbare werk is, dat men zich op het gebied van plantenziektenbestrij- ding denken kan. In een kleinen tuin, waar men ieder boompje dag in dag uit te zien krijgt, geldt dat nog meer. Ook kan men daar gebruik maken van bestrijdingsmiddelen en methoden, die in de praktijk misschien te duur of te omslachtig zouden zijn. Wat de noodzakelijkheid van het bestrijden van ongemakken in kleine tuinen betreft kan opgemerkt worden, dat dit nog veel meer noodig is dan in een grooten tuin, want, in een kleinen is een dichten stand van de hoo rnen en planten gemakkelijk de oorzaak, dat de zieke exemplaren de gezonde besmetten. Door de heterogene gewassen, die men er meestal heeft, vindt men er ook bijna alles, wat er op dat gebied te koop is. Ik heb de inhoudsopgave van mededeeling no. 19 eens nagelezen en het is niet zoo ge makkelijk, die planten of bcomen op te noe men, die er niet in behandeld worden. Ei worden niet minder dan 57 verschillende boo- men en planten in genoemd en de lijst van namen der behandelde ziekte, schadelijke en nuttige dieren is ongeveer even lang. Nu is het de bedoeling van den Planten ziektenkundigen dienst, in de eerstkomende weken een massa van deze mededeelingen onder het publiek te brengen. Men gelieve niet te vergeten, dat in dezen tijd de bestrij ding van vele dieren tamelijk gemakkelijk gaat, in ieder geval veel gemakkelijker dan in den zomer. Hier in Noord-Holland, waar toch reeds niet te veel boomen te vinden zijn, moeten we zuinig zijn op wat we hebben en ik kan dan ook het aanschaffen van deze mededeeling, die 25 ct. (vijfentwintig cent) franco per post kost, aanraden. Een briefkaartje aan ondergeteekende of aan het hoofd van den Plantenziektenkundi gen dienst te Wageningen en U ontvangt het thuis. 'S LANDS PLANTENTUIN TE BUITENZORG. Opheffing te vreezen De heer J. Sibinga Mulder, oud-directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel in Ned.-Indië, schrijft aan het Hbld. „Zoo juist bereikt mij uit particuliere bron het bericht dat de Indische Bezuinigngscom- missie aan den directeur van L., N. en H. heeft voorgesteld om de geheele wetenschap' pelijke afaeeling, dus alles wat onder den directeur van 's Lands Plantentuin ressor teert, op te heffen. Alleen op het herbarium zou iemand in functie blijven voor het loo- pende onderhoud zoo ook op het zoölogisch t museum. Eén van beiden zou over den tuin moeten waken en beiden zouden worden ge steld onder den directeur van het Alg. Proef station voor den Landbouw. Met Februari a.s. zal de beslissing vallen". Tot zoover de heer Sibinga Mulder, wiens mededeeling ongetwijfeld de botanici der ge heele wereld met ongerustheid zal vervul len. Doch vooral houde men dit voor oogen aldus teekent het Hbld. hierbij aan: de regeering moet nog beslissen op het door de Bezuinigingscommissie ingediende advies, al bestaat wellicht nu reeds de ervaring der laatste maanden leert dat aanleiding om het ergste te vreezen. Misschien zal dus een nieuwe slag worden toegebracht aan ons zeer onder den druk der tijden te lijden heb bende Indië, aan Insulinde's aanzien naar buiten. Maar alle hulp is nog niet verloren! Hier staat zeer veel op het spel, o.a. Ne- der'and's glorie! Wel bevindt de regeering te Buitenzorg zich in een weinig benijdenswaardige posi tie! Al zal de toevloed van plantkundigen uit alle deelen der wereld in deze dagen niet bijster groot zijn, onze gedachten gaan vooral uit naar de mogelijke gevolgen van het achterwege blijven van onderhoud van het heerlijke paradijs en steeds tot nieuwe ontdekkingen leidende dorado voor botanici, dat zich in wijden boog; tot op de berghel lingen, uitstrekt rond het landvoogdelijk pa leis. DE DUIVELS VAN DEN WEG. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft zes maanden gevangenisstraf gevraagd tegen een 26-jarig chauffeur uit 's-Graven- hage, die het vorige jaar bij Heerenveen een voetganger, die rechts van den weg liep, met zijn auto heeft aangereden en in hulpe- logzen toestand heeft achtergelaten. De aan- geredene was zóó ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. PROCES NIEUWE BOERHAVE. De door curatoren „ontslag" door den ter afgewezen. gevorderde kantonrech- De Amsterdamsche kantonrechter mr. L. S. G. de Hartog heeft gister uitspraak gedaan in het bekende proces tusschen curatoren in het faillissement van de „Nieuwe Boerhave" en een vroegere verzekerde maatschappij. De curatoren vorderden van alle verzekerden een „omslag", ten bedrage van tweemaal de jaar premie, als bijdrage in het tekort der maat schappij. De verzekerden meenden hiertoe niet verplicht te zijn en vormden uit hun mid den een comité, dat met de curatoren overeen kwam dat een proefproces aanhangig zou worden gemaakt, opdat de reenter zou uit spreken wie in deze kwestie gelijk had. Eén van de verzekerden werd daarop in rechte tot betaling van de dubbele jaarpremie aange sproken. Voor curatoren is opgetreden mr. Van Haafter., die als een der sterkste argumenten voor de verplichte „omslag" aanvoerde dat de verzekerden tevens ieden der maatschappij waren, een opvatting die door mr. And ré de Leeuw, optredende voor gedaagde, uitvoerig is oestreden. De kantonrechter heeft thans, o m. op grond dat de verzekerden bij de Nieuwe Boerhave niet als leden zijn aan te merken, de vordering van curatoren afgewezen. JEUGDIGE INBREKERS. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen drie jeugdige arbeiders v. :,s een reeks van inbraken, diefstallen e .o gingen daartoe, in November en D c te Leeuwarden en Huizum gepleegd -/-■ jaar, een jaar en twee maanden gevang^isstraf, gevraagd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7