Alkmaarsche Courant. ^Bmneniand Honderd vier en dertigste Jaargang. Parëjsche brieven Voor de Huisvrouw. Pluimveeteelt. Donderdag 14 Januari ROND DE CONCORDE. Nog slechts korte tijd scheidt ons van de aanstaande Ontwapeningsconferentie en a. wordt er in het Verre Oosten tusschen het geregelde Japansche leger en de Chineesche „bandietenook nog zoo hard gestreden, in Europa is alles pais en vree. De crisis neemt steeds in kracht toe, douanemuurtjes stijgen overal langzaam maar gestadig, de jacht op de vreemdelingen in Frankrijk is geopend, eerstdaags debat in de Kamer over n nieu wen Franschen kruiser van 26.000 ton, kort en goed er blijft zoo goed als niets te wen- schen over. Wel werd in de zitting van de Académie des Sciences door den heer Jean Rey. ingenieur bij de Constructions Navales en lid van genoemde Academie een nota ge circuleerd, die eenigszins vreemd aandoet, doch waar genoemde Jean Rey de authenti citeit niet wenscht te garandeeren, zullen we het maar als een grapje beschouwen, zij het ook een ietwat misplaatst grapje, dat vcor ons landje niet zoo aangenaam is. De circulaire beweert, dat een lid van een be kende Parijsche beursfirma kort geleden voor zaken naar Holland was gereisd en daar had weten uit te vinden, dat Zweden, Denemarken en Holland onder orders van Duitschland zijn begraven voor aanmaak van oorlogsmateriaal. In Holland zouden de affuiten voor zwaar geschut worden ver vaardigd. Zweden zou de kanonnen zelve fa- briceeren en Denemarken was met de orders voor onderdeden gaan strijken. Ook Italië zou groote kwanta mitrailleuses en geweren voor Duitsche rekening fabriceeren. Dank zij de groote stiptheid der betalingen, bestaat er in deze bedrijven in de genoemde landen geen malaise. Het is prettig te weten, dat er althans nog ecnige bedrijven zijn, waarin geen malaise heerseht, maar of Duitschland met die Zweedsche kanonnen, de Deensche ond r- deelen en de Hollandsche affuiten „voor zwaar geschut" te benijden is, blijft een an dere vraag. Tenzij het niet waar is, in welk geval een rectificatie door genoemden heer Jean Rey in een volgende zitting van de Aca démie des Sciences niet geheel en al mis plaatst zoude zijn. Wat wel waar is, dat in de dagbladen, welke in Oost-Frankrijk verschijnen, een ad vertentie van belangrijke afmetingen voor kwam, die adviseerde een gasmasker „A. R S." te koopen als afdoende bescherming voor de burgerlijke bevolking tegen de aero-chemi- schen oorlog. Het was een smakelijke adver tentie, die den lezer adviseerde nuttelooze uitgaven te beperken en een gasmasker te köopen. „De beste belegging" was de ..slo gan" van de advertentie, die voortging met de volgende optimistische opmerking: „Zegt niet: Wij zullen morgen wel eens zien!" En menigeen, die de werken der Nationale Defensie van minister Maginot aan de Oost grens heeft zien groeien, heeft wellicht den raad van den wakkeren fabrikant opgevolgd en is naar zijn apotheker geloopen om te „passen". Een toepasselijk Kerstgeschenk voor den tegenwoordigen tijd, in plaats van den tekst, die we in onze jeugdjaren op de Zondagsschool kregen „Vrede op aarde, in den mensch een Welbehagen". De moeilijkheid schuilt evenwel in het te rugbrengen van de nutte'.coze uitgaven. Wij hebben die al eenige maanden geleden over boord gezet, toen de laatste termijn van de belasting verviel en nu zijn we weer aan het sparen om de huur op 15 Jan. te voldoen. De nuttelooze uitgaven kennen we niet meer, alles wat naar luxe zweemt, hebben de fat soenlijke menschen al lang afgeschaft en er is deze Kerstmis heel wat meer „boudin" (bloedworst) met fleschjes bier en mosselen en escargots opgegeten, dan kalkoenen en oesters met champangne. De restaurateurs hebben het wel degelijk gevoeld, dat iedereen er op uit is om zijn uitgaven zoo veel als mo gelijk is te besnoeien De groote magazijnen nebben voor liet eerst gedurende een reeks van jaren weer de concurrentie gevoeld van de onafzienbare kraampjes, die gedurende de Kerstweken langs de groote boulevards van ac Madeleine tot de Place de la République elkaar verdringen en waar men voor enkele franken wat aardig speelgoed voor de kin- ders of een kleine verrassing voor Moeder de vrouw kan krijgen. De „oamelots" kwamen handen te kort, ze hadden geen tijd om hun wonderbaarlijke speeches te houden, waar door ze als regel het publiek tot zich moeten trekken. Het was verkoopen en nogmaals ver- koopen en niettegenstaande de venijnige kou de, transpireerden ze alsof we in de honds dagen zaten. Maar niet voor een ieder is het Kerstfeest een gelukkige tijd geweest. Georges Gauchet, die eenigen tijd geleden een bijoutier ver moordde en zich met een handjevol juweelen uit de voeten maakte, moest op den Tweeden Kerstdag voor zijn misdrijf boeten en werd door „Monsieur de Paris" Deibier, en zijn trawanten naar het schavot gevoerd. Niette genstaande zijn advocaat, mr. Campinchi, nog in audiëntie bij den president der repu bliek was ontvangen teneinde te trachten gratie te verkrijgen, werd het vonnis vol voerd en Gauchet, die geweigerd had zelf 'n gratierequest in te dienen, besteeg als een man het schavot. Geen vrees voor den dood. daar hij, zooals hij zeide, niet wist wat de dood hem brengen zou; geen moment van zwakheid en geen oogenblik van weifeling. Wat een slag voor de kapitale straf, die de guillotine meent te zijn. Want zoolang de zondaar geen vrees heeft voor het moord werktuig, kan het geen straf zijn. Gauchet was een sportsman. Gauchet is als een sportsman gestorven. Dit behoeft geen be wondering te wekken, het promoveert hem niet van misdadiger tot held, doch niettemin geeft het een geheel anderen kijk op het in stituut van doodstraf. Gauchet heeft wellicht met zijn verwonderende kalmte, die niets ge meen bad met onverschilligheid, een sterke aanval gedaan op 't kamp der voorstanders van de doodstraf. En wellicht zijn anderen meer te beklagen. Nemen we het geval van den braven adver tentie-colporteur Baldot, die in het schuurtje terecht kwam omdat hij een uitvinding had gedaan Denis Baldot zou de kwalen gene zen, zooals honderden en duizenden vóór hem beloofd hebben. Denis Baldot zou de baard van een kaalhoofdige naar zijn kruin doen verhuizen. Denis Baldot had zich tot de vriendjes uit de den onvruchtbaren bodem, die men gemeenzaam een „kalen knikker" noemt, weer jonge haarloten te doen sprui ten. Denis Baldot, als al zijn voorgangers, die met het goede veld van de kaalhoofdigen gingen strijken, faalde. Maar deze ongeluk kige was dom genoeg geweest zich niet slechts tot de kaalhoofdigen te wenden, die als regel wel wijzer zijn dan naar den rechter te loopen en hun glimmenden biljartbal te laten zien, met de vraag: „Is dat nu waar voor mijn geld?" Neen, Denis Baldot had zich tot de vriendjes uit de buurt gewend en had een maatschappijtje me: hen gevormd om zijn nuttelooze vinding te rcmnercialisee- ren. En toen deze tot de ontdekking kwamen, dat het mengseltje van Baldot al evenmin haar uit een kalen schedel deed spruiten, als wat anders ook, klaagden zij den armen uit vinder aan wegens oplichterij. Hetgeen ge meen is, want iedereen weet, dat haar alleen maar daar groeit, waar het allerminst ge- wenscht is. King Gillette en vele anderen met hem hebben er hun fortuin aan te dan ken. Solingen bestaat voor vijftig percent ervan. De Pool Dunikowski, die gedurende jaren een rijk leventje leidde, omdat hij enkele kapi taalkrachtigen had weten wijs te maken, dat hij goud kon maken, kwam ook in de gevan genis terecht. De goudmakerij is al evenmin een nieuwtje als nieuwe haargroei en in beide branches zit een fortuin voor de eerste, die het werkelijk vindt. Dunikowski, de goud producent en Baldot, de haar-producent, zit ten thans dus beiden als nummer zooveel in een staatshotel. Doch ziet de ongerechtigheid in het land van Liberté, Fraternité en niet te vergeten Egalité. Met Dunikowski zijn er an deren, die in zijn fabricage-methode geloo- ven en die er zeker van zijn, dat Dunikowski, een buitengewoon knap ingenieur met 48 diploma's, goud kan maken. In het haar van Baldot schijnt niemand geïnteresseerd buiten de commanditairen uit zijn „quartier", die hun duitjes hebben geofferd. Dunikowski evenwel krijgt een geheel en volmaakt ge outilleerd laboratorium tot zijn beschikking om te bewijzen, dat hij geen oplichter is en dat hij werkelijk ten slotte het door de eeuwen heen gezochte geheim heeft ontdekt. En wie weet is het waar, zal het misschien hem ge lukken na een veertien dagen uit het labora torium te treden met een staaf goud in de hand, waarvan de Directeur der Banque de France zal sidderen. Zullen de 67 milliard, opgeslagen bij dat Instituut, blijken niets waard te zijn. Zal de frank met zijn niets waardige gouddekking lager kelderen dan ooit de Duitsche mark deed. Zal de geheele rijkdam van den Franschen Staat, zoo zorg vuldig en omzichtig tezamen gebracht, blij ken een partijtj^oud vuil te zijn, dat uit los zond en wat zwavelzuur is te maken? Het lot van Frankrijk en niet te vergeten van de Vereenigde Staten van Amerika wordt op het oogenblik beslist in het Laboratorium van de Ecole Centrale. Maar waarom, zoo vraag ik me af, krijgt de goede brave advertentie-colporteur, die eveneens een lang gezocht geheim meent te hebben ontsluierd, niet een partijtje kaal hoofdigen in zijn cel? Waarom mag ook hij niet practisch bewijzen, dat hij inderdaad een haardos kan tooveren op een kalen schedel? Is er de Fransche Staat niets aan gelegen den President der republiek voor kouvatten te be waren? A. P. Parijs, 29 December 1931. Eén van onze abonnées vraagt, of ik in deze rubriek niet een en ander zou willen vertellen over de verschillende zeepsoorten, die in den handel zijn. Dat kan ik natuurlijk onmogelijk, omdat er dan altijd zeepfabri kanten zouden wezen, die zich verwaarloosd of achteraf gezet zouden voelen; er zijn zoo een massa zeepsoorten; ze alle te noemen is niet uitvoerbaar. Ik zou u een zeer geleerd vertoog kunnen schrijven over de diverse samenstellingen der zeepen: natrium-, kalium- en ammoniumzout van vetzuren b.v., maar wat hééft u daaraan? Er zit nog zóóveel meer '1!..ze.eP' Glycerine, talk, palmoiie en andere oiièn. Door al deze grondstoffen op een be paalde wijze te vermengen, verkrijgt men de diverse soorten zeep: de één met een groot vetzuur gehalte; de andere met juist een laag procent vetzuur. Zeep, waar veel loof of soda in voor komt, waseht de wasch wèl schoon, doch tast bovendien het weefsel aan; daarmee komt u dus van den wal in de slooti \X ilt u zéker zijn een volkomen onscha delijke zeep voor het wasschen van wol b V. te krijgen, dan moet u vragen naar pakjes zeep, die de aanduiding Vlokkenzeep of Zeepvlokken dragen. Weet u hoe het komt. dat goederen, die met zeep gewasschen worden, schoon wor den, terwijl zij in water alleen vuil bleven? De zeep dringt gemakkelijker in het vuil van het waschgoed, daar dat vuil meestal eenig vet bevat; bij dat indringen maakt de zeep het vuil los en zoo komt het waschgoed, van het vuil bevrijd, te voorschijn. Daarom leest u zoo dikwijls, dat u eenige sopjes na elkaar moet maken; mèt het sop verwijdert u een deel van het vuil; bleeft u het goed steeds in hetzelfde sopje reinigen, dan zou het vuil zich weer kunnen vast zetten aan het goed. Hier heeft u een lijstje van veel voor komende zeepsoorten en eenige beschou wingen over hun uitwerking. Groene en gele zeep zijn hetzelfde; de groene kreeg haar kleur door toevoeging van kleurstof; deze laatste veroorzaakt soms vlekjes, die niet of moeilijk te verwijderen zijn. Vandaar dat men tegenwoordig bij voorkeur gele zeep vraagt. Zij bevatten 40 vetzuur; u moet er op letten, dat de zeep goed doorschijnend is; neem een klein beetje op een vork, en houdt er een brandende lucifer achter; zoo kunt u den proef nemen: voorts behoort de zeep gehéél in water op te lossen en ook mag zij in geen geval naar viech ruiken. A1s deze drie punten kloppen, dan is uw zeep goed! Huishoudzeepen met 70 vetzuur (b.v. Sunlightzeep) zijn best te gebruiken voor on gekleurde weefsels en voor plantaardige weefsels met sterke kleuren, zooals b.v. huis- houddoeken met een rooden rand. De Marseillezeepen zijn net als de hier boven genoemde huishoudzeep. Spaansche zeep bevat ook 70 pCt. vetzuur en geen soda; u kunt hierin alle weefsels wasschen. doch vooral de fijne wollen en zijden stoffen, zoowel gekleurd als onge kleurd. De vlokkenzeep, waarover ik reeds even schreef, is geheel neutraal en bevat minstens 80 vetzuren; deze zeep is duurder dan goede huishoudzeep; ammoniakzeep bevat 60 vetzuur; deze zeep wordt gebruikt in dezelfde gevallen als de vlokkenzeep, bij voor keur voor fijne witte wollen en zijden stoffen. In zeeppoeder zit gewoonlijk ongeveer 40 soda; het bevat overigens minstens 30 vetzuur; u kunt dit alleen gebruiken voor on gekleurde sterke weefsels en soms voor een gekleurd sterk weefsel, indien de kleur maar sterk is. U moet echter voorzichtig zijn en mag de zeeppoeder niet droog op het goed strooien; zij moet eerst volledig zijn opgelost in kokend water. Dit zijn wel de voornaamste soorten, die de huisvrouw in haar bedrijf noodig zal hebben. Voorts bestaan er natuur lijk nog tal van speciale zeepen (houtzeep, monopolzeep, soda); ook verscheidene bleek middelen. doch ik kan hier niet verder op in gaan. Mocht een lezeres iets wenschen te weten over een bepaalde zeep of een bleek- methode, dan vraagt zij het mij maar; ik zal het in deze rubriek beantwoorden. Nu nog een paar algemeene wenken: ik raad u aan goed, dat zeer vuil is, een nacht over, of anders toch zeker een paar uur vóór het wasschen te weeken te zetten. Het vuil wordt daardoor reeds wat losgemaakt en het zeepsop zal er iater gemakkelijker in kunnen doordringen. U moet niet den ganschen in houd van een waschmand tegelijk in een tijl met water uitstorten. Eerst dient u soort bij soort te zoeken: alle zijden kleedingstukken bijeen, en alles wat katoen is; voorts een stapeltje wol; ook hoort gekleurd en onge kleurd gescheiden te worden gehouden en ten slotte moet u de wasch sorteeren naar den aard van vuilheid; het is onverstandig om bijzonder vuil goed in één teil te stoppen met half vuile stoffen; geef de vuilste stukken een extra sop; week de wasch niet in warm water; lauw mag het zijn, maar beter is koud. Wanneer het eigenlijke wasschen be gint, dient u eerst een goed sop te maken, waarin de zeep en eventueel de soda geheel zijn opgelost. Sommige menschen smeren een lik zeep op het waschgoed en maken zoo een sop; dat is verkeerd, veroorzaakt vlek ken en doet het sop mislukken. Zeep en sodo lossen het beste in heet water op; wanneer dit geschiedt is, kunt u aan het sopje koud water toevoegen tot de gewenschte wasch- temperatuur bereikt is. Zorg dat uw sop goed schuimt, want zer.der een flink schui mend sopje krijgt u uw wasch niet helder en schoon. Gebruikt niet te veel zeepdat is geld weggooien, waar niemand iets aan heeft. Is de wasch gewasschen, spoel dan twee maal met warm water 't losgeweekte vuil en de zeepresten er uit; gebruik hier niet te véél water voor: Daarna begint het bleeken. Maar dat valt buiten mijn praatje van van daag. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Beenzwakte bij kuikens en kippen-verlamming. Deze week weer zoo'n lading brieven dat ik die af moet doen alvorens met het boter-wortelen-geel en het eidooier blad-geel te kunnen doorgaan. Ie. Ik heb half October 330 piepkui kens gekocht en na eenige dagen werd de koppel kleiner en bleken er 50 door de ratten te zijn weggehaald. Ze waren 14 dagen oud toen ik ze kreeg en nu ster ven er dagelijks, soms zes op één. dag. Wat kan de oorzaak zijn? Ze waggelen op de beenen, kunnen zeer slecht loo pen, sommmigen moet ik zelfs bij de drinkbak zetten. Het komt mij voor dat er te weinig kalk in het voer zit. Ik zorg voor de beesten zoo goed ik kan, goede verwarming, versche lucht, dagelijks karnemelk en 's morgens water. Er is mij aangeraden zoo'n kuiken naar U op t'i zenden voor onderzoek doch het leek mij beter U eerst eens te schrijven. Er zijn nu buiten de 50 door de ratten weg gehaald al 31 gestorven. Zie, dat noem ik nu een echt zielig briefje. Iemand die zijn best doet om wat met de kuikens te verdienen'en het loopt dan op zoo'n manier mis. We kun nen allen uit dit geval veel leeren: Een kuikenverblijf behoort gevrijwaard te zijn tegen ratten. Onder geen beding moet dit ongure tuig bij de kuikens of het voer kunnen komen. Niet alleen omdat zij in korten tijd hoopen kuikens kunnen vermoorden, doch ook omdat het zeer gevaarlijke smetstofverspreiders zijn. Wie dus kuikens wil gaan opfok ken zorge voor een stevig hok, liefst met een cementen bodem. Zoo'n bodem kan ieder tegenwoordig zelf wel aan brengen. Gaat dit niet dan brenge men onder de wanden van het hok een rand mus chengaas aan, dat ongeveer een halve Meter in den grond zit en schuin naar buiten in den grond loopt. Willen de ratten dan onder de wanden door naar binnen graven dan loopen ze steeds tegen dat gaas vast en moeten terug. Aangevreten deuren en ander houtwerk moet men met blik bespijkeren. Tevens neme men de rattenverdelging ter hand en liefst niet met de bekende vergiften als phosphorus (rodent), rattenkruid (arsenicum) of nog erger stryhnine. Ge weldig veel kippen, honden en varkens sneuvelen jaarlijks doordat onvoorzich tig met deze vergiften wordt omgegaan. Men kan beter het rattenvergif bestellen dat de Rijksseruminrichting aflevert. Dit middel is ongevaarlijk voor kippen en kuikens en wèl gevaarlijk voor de ratten. Zorg dus dat Uw hok tegen den tijd dat er kuikens in moeten rattenvrij is! Nu de ziekte der kuikens. Alweer jam nier dat de vraagsteller mij eerst schreef en niet begon met direct bij dat schrij ven een paar doode kuikens te zenden aan de Rijksseruminrichting. (Vooral niet naar mijn huisadres). Ik zond per omgaande een kaart dat de kuikens op gestuurd moesten worden. Aan de be schrijving te oordeelen dachtt ik aan En gelsche ziekte of coccidosis. Beide komen op het oogenblik onder piepkuikens voor, beide veroorzaken beenzwakte, doch vooral de Engelsche ziekte ver- eischt thans enorm veel slachtoffers. Deze ziekte is een zonlicht-gebreksziek te. Jammer genoeg is er thans weinig zon en als zij schijnt zitten de kuikens toch binnen achter de glasruiten en heb ben er niets aan. Gelukkig is er een mid del dat de zonnestraal-werking kan ver vangen, n.1. goede levertraan. Niet de viezigheid die men tegenwoordig veel als levertraan verkoopt, d.w.z. een don kere, troebel-bruine, stinkende en stroopachtige massa, maar goede echte levertraan. Als deze bij piepkuikens tot 2 in het voer gemengd wordt doet zij wonderen, daar zij naast de zonnestraal werking nog veel meer nuttige stoffen bevat. Zorg er tevens voor dat Uw kuikens tevens kalk in voldoende mate hebben, b v. gewone gemalen strandschelpen, liefst niet gewasschen zoodat er nog wat zeezouten en andere zee-stoffen tusschen zitte.. Als gij in het voer vleeschmeel als eiwitbron hebt moet gij ook nog beendermeel toevoegen. Wordt evenwel diermeel of vischmeel gebruikt, die beide rijk zijn aan phosphorzure kalk, dan is toevoeging van beendermeel niet ncodig. Ik vermoed dan ook dat in Uw geval de handelaar uit zuinigheid te weinig levertraan in het kuikenvoer ge mengd heeft, of dat hij zelf door zijn le verancier min of meer in den nek ge zien is en geen eerste klas levertraan gehad heeft. Een handelaar kan zelf de traan die hij koopt niet beoordeelen, vandaar dat het koopen van traan een zaak van vertrouwen is en dat een flin ke voer-fabrikant zijn levertraan laat onderzoeken. Een derde mogelijkheid is nog dat in het door U gebruikte voer, vischmeel, diermeel of levertraan gebruikt is met een te hoog gehalte aan vrije vetzuren. Ook deze vrije vetzuren veroorzaken abnormale gang en verzwakking der kuikens en men moet êr bij den aan koop dan ook wel degelijk op letten. Ile. Ook alweer een vraag over kip pen met zwakke beenen. Ik heb 60 flinke jonge witte Leghorns gekocht, nu wordt er verleden week een kreupel aan een pootje, doch dat is nu zoo verergerd dat beide pootjes onbruik baar zijn geworden en de teenen heele- maal samentrekken. Op het oog ziet die kip er nog goed uit. Is er nog wat aan te doen of moet ik haar slachten voor de soeppot. Als antwoord zou ik willen geven: Het geldt hier niet zooals in het eerste geval beenzwakte bij kuikens, doch bij jonge hennen en zal dan ook wel geen Engelsche ziekte zijn. Aan de beschrij ving te oordeelen is het hier een geval van de beruchte jonge hennen verlam ming, een ziekte waar we noch de oor zaak, noch de geneeswijze van kennen. Probeer het vier a vijf dagen de kip per dag in pilletjes ter groote van een flinke erwt wat levertraan met wat gist te voe ren, zoodat zij ongeveer 1 gram lever traan per dag krijgt. Is zij daarna niet beter dan slachten. Eiken dag dat ze langer leeft teert ze meer weg en er is dan toch niets aan te doen. Deze ellen dige ziekte veroorzaakt over de geheele wereld enorme schade. Vermoedelijk is deze ziekte besmettelijk en kan door broedeieren of kuikens overgebracht worden. De smetstof blijft dan maan denlang in het lichaam zitten om dan plot eling ziekte te veroorzaken tegen dat de dieren volwassen zijn. Vóór dien tijd zijn ze kerngezond. Dr. TE HENNEPE. BOUWBEDRIJF EN HYPOTHEEK BANKEN. Verzoek aan de regeering om te be vorderen, dat financieele rijksinstel lingen weder pandbrieven ajnemen. Nu de stagnatie in het bouwbedrijf van langen duur schijnt te worden, heeft de Ka mer van Koophandel te Leiden gemeend een adres te moeten richten tot de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van financiën om hierop de aandacht te vestigen. Als de voornaamste directe oorzaak mag wel beschouwd worden aldus het adres de moeilijkheid voor de bouwers om gel den op eerste hypotheek te verkrijgen, ten ge volge waarvan de door leveranciers van bouwmaterialen tijdelijk verstrekte credieten niet terugbetaald kunnen worden en nieuwe bouwplannen onuitgevoerd moeten worden gelaten. Met name zijn het de hypotheekbanken, die, door de universeele crisis verstoken van de gewone toevloeiing van gelden middels het plaatsen van pandbrieven, belemmerd w orden in hun gewone functie om gelden op eerste hypotheek uit te zetten. Deze toestand wordt, naar de Kamer ter oore gekomen is, nog in hooge mate verer gerd doordat ook de Pensioenfondsen, de Rijksverzekeringsbank en de Rijkspostspaar bank momenteel geen pandbrieven meer af nemen, aangezien deze fondsen hun midde len voor de geldbehoeften van het Rijk en andere publiekrechterlijke lichamen zouden reserveeren. De Kamer verzoekt de ministers te bevor deren, dat deze fondsen en instellingen we der pandbrieven aankoopen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond ongeveer half negen is de ka pitale boerderij van J. R. de Koning te Wal- derveen (gem. Ede) door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Aangezien de bewoners afwezig waren, kon niets gered worden. De brandweer uit Lunteren die spoedig ter plaatse was, kon niets tegen de vuurzee uitrichten en bepaalde zich in hoofd zaak er toe de belendende perceelen te be houden. Daar reeds een drietal branden in zeer korten tijd onder Lunteren voorkwa men, waarvan de oorzaak aan kwaadwillig, heid moest worden toegeschreven, heerseht er groote ongerustheid onder de buitenbewo ners. De politie onderzoekt de zaak zeer nauwkeurig. DE STAKINGEN VAN TEWERK- GE STEL DEN. De eischen der stakers in Gronin gen. Gistermiddag had in hotel „Centrum" te Delfzijl een groote vergadering plaats van stakers uit de werkverschaffingen in de pro vincie Groningen. Uit de geheele provincie had men afgevaardigden naar Delfzijl ge zonden. Ter vergadering werden als voor naamste punt de eischen der stakers bespro ken. Deze luiden als volgt: 1. 't voorschot zal niet terugbetaald behoeven te worden; 2. een garantieloon vanaf 15 per week; 3. door betaling, indien door weersomstandigheden niet kan worden gewerkt; 4. 2.50 huurtoe- slag: 5. de schippers zullen gelijk gesteld woraen met andere arbeiders; tonnengeld van 2 cent per ton en per dag; vrij brand stof; 6. instellen van keet-commissie, door de arbeiders gekozen, ter beslechting van ge schillen in de keten; 7. verbetering van de menageregeling, onder controle van een door elke keet aan te wijzen vertrouwensman. Na afloop der vergadering begaf zich een deputatie naar het gemeentehuis om den bur gemeester van Delfzijl, den heer J. Buiskool, in zijn kwaliteit van rijksinspecteur der werk verschaffingen in de provincie de eischen kenbaar te maken. Daar de burgemeester echter afwezig was, werden de eischen daar op schriftelijk ingediend. Voorts kan nog worden gemeld, dat de sta kers overgegaan zijn tot maatregelen, die dui delijk blijk geven van communistische agita tie. Zoo werd bijv. gistermiddag tusschen 2 en 4 uur het gemeentehuis te Delfzijl vanuit alle Groningsehe gemeenten, die bij de staking betrokken zijn ongeveer 40 in getal door onbekenden opgebeld, die voorgaven te spreken namens betoogers of vergaderingen van stakers en telefonisch hun eischen mede- deelen, waarop een enkele keer „rond front" werd geroepen. Tegelijkertijd kwam 'n groot aantal telegrammen binnen van dezelfde strekking. Het lijdt geen twijfel of deze tele foon- en telegramcampagne is van te voren door communisten in scène gezet. Doordat de heer Buiskool afwezig was, heeft men alleen de ambtenaren ter secretarie en die der N.V. Ontginningsmaatschappij de „Vereenigde Groninger Gemeenten", wel ker kantoor tevens in het gemeentehuis is ge vestigd, van hun werk gehouden. De schippers staken ook mee. Te Jipsinghuizen zijn 30 schippers in sta king gegaan. Zijn zijn onmiddellijk ontsla gen. Een stakersvergadering te Gronin gen. Charge door de politie. Gedurende de groote communistische ver gadering, die gisteravond gehouden is in Ons Huis aan den Heerenweg te Groningen, is het in de binnenstad rustig gebleven. Op den Heerenweg was het heel druk, de politie be hoefde echter alleen regelend op te treden. Na afloop van de vergadering trokken al len weer naar de Groote Markt, waar het in een oogwenk stampvol was, ondanks het ver bod van samenscholingen. Even voor 11 uur zag de politie zich gedwongen een charge uit te voeren, waarbij flinke sabelklappen wer den uitgedeeld. De markt was toen spoedig leeg, waarop de binnenstad weer geheel werd afgezet. Omstreeks middernacht was het nog vrij rijmoerig op straat, maar aangezien de communistische leiders in de vergadering de menschen hebben aangespoord zich rustig te houden, hoopt men, dat de rust weer spoedig in de stad zal zijn weergekeerd. De werkverschaffing in Friesland De agitatie in de Centrale werkverschaffin gen van de N.V. Ontginningsmaatschappij De Drie Provinciën wordt nog steeds voort gezet. In de Boornbergummer Petten bij Drachten werkten tot gister ongev. 60 man. Ook hier was het echter gister met de rust gedaan. Arbeiders uit Opsterland kwamen deze werkverschaffing bezoeken en wisten met dreigementen te bewerken, dat men ook hier het veiliger vond het werkterrein te ver laten. Ook deze werkverschaffing is nu stop gezet. FRAUDE. De knecht van den boterhandelaar W. té Landsmeer verzorgde een gedeelte van de wijk van zijn patroon, doch hij kwam dezer dagen niet met de afrekening terug. De po litie stelde een onderzoek in en de man werd opgespoord. Hij bleek de waren verkocht te hebben, maar het bedrag aan geld 200 was niet aanwezig. DE TOESTAND VAN DEN EX-KEIZER. De ex-keizer heeft uit de verkoudheid van onlangs nog een hardnekkige bronchitis overgehouden. Het verloop is koortsvrij, maar deze overblijvende ziekteverschijnselen maken het noodig den eersten tijd nog voor zichtig te zijn. DE HARWICH-BOOTEN. Geen inkrimping in de passagiers diensten. De inkrimping van den dienst op Harwich tot vier afvaarten per week, betreft slechts den goederendienst, die vertrekt van Rotter dam. In den passagiersdienst, die van Hoek van Holland vertrekt, is geen verandering ge komen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9