aikmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Jiadiomeuws HeuilletoH Honderd vier en dertigste Jaargang. 1 11 A* No 12' 1932 Vrijflas 15 Januari. Zaterdag 16 Januari 1932. Hilversum 1875 M. (Alleen V.A.R.A.-uit zendingen). 6.457.00 en daarna weder te 7.30—7.45 Gymnastiek. 8.00 Het Drukker- Trio. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Lorenzo- accordeon. Louis Davids-voordracht. 12.00 V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. 2.15 Inst. voor Arb. Ontwikkeling. 2.30 Het Haagsche Toonkunstenaars-orkest o. 1. v H. Zelden- rust en solisten. 3.00 Voordracht. 3.*.u Voortzetting concert. 4.00 Gramofoonplaten 4 15 Voortzetting Concert. 4.50 Muziekvoor- dracht. 5.30 Allerlei uit het N.V.V. 5.45 Con cert van Volksliederen door „De Wielewaal". 6.00 Uitz. door de A.J.C. 6.15 Voortzetting Volksliederenconcert. 6.30 Literaire voor dracht door A. M. de Jong. 7.00 Friesche uitzending. 8.00 Teun de Klepperman. 8.15 V.A.R.A.-orkest. 8.45 Aansluiting met Thea ter Carré te Amsterdam; Revue „Lachpil- len" van A. Haagman. 9.45 Concert door V.A.R.A.-orkest. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Voort zetting concert door V.A.R.A.orkest. 11.15 Harry Bctschuyver, humorist. Joh. Jong, vleugel. 11.4512.00 Gramofoonplaten. Huizen 298 M. (Alleen K.R.O.-uitz.) 8.00 —9.15 Gramofoonplatenconcert. 10.00 Con cert door K.R.O.-Trio. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO.- sextet. 2.00 Gramofoonplaten. 4.00 Esperan to. 4.15 Concert. 6.20 Journalistieke voor dracht. 6.40 Esperanto-onderricht. 7.10 Voor de Katholieke vrouw. 7.45 Sportvoordracht. 8.0011.00 Concert door het K.R.O.-salon orkest. Tholen en van Lier. 9.15 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Radio-Paris 1725 M. 8.05 Gramofoonpla ten. 9.20 Idem. 12.50 Idem. 5.20 Orkestcon cert. 8.20 „Louise", opera van L. Charpen- tier. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1.20 Concert door The Commodore Grand Orkest. 2.55 Rugby-wedstrijd „WalesEn geland". 4.35 Concert door The Northern Studio Orkest. 5.05 Concert op Bioscoop orgel door Reginald Foort. 7.10 Voordracht. 7.50 Vroolijke avond. Revue etc. 8.35 Gramo foonplaten. 10.00 Het Militair Orkest en so listen. 10.5512.20 Dansmuziek door Am- brose en zijn orkest van The May Fair Ho tel. Ralundbcrg 1153 M. 11.201.20 Concert door het orkest van Restaurant „Wivel". 1.50 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 Namiddagcon cert door Otto Fessel en zijn Instrumentaal Ensemble. 7.20—11.20 Uitz. van Ouderwet- sche dansmuziek. Langenberg 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Gramofoonplaten. 12.251.50 Middagconcert. 1.55 Gramofoonplaten. 4.20 —5.20 Koorconcert. 7.20 Vroolijke avond. Tot 12.20 dansmuziek. Brussel 508 M. en 338 M. 508 M. 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep-orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep-orkest. 338 M. 12.35 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep orkest. 6.20 Gramofoonplaten 6.50 Idem. 8.20 Operette „Das Dreimadlerhaus" van Franz Schubert-Berthé. Zeesen 1635 M. 7.20 Opera-concert m. m. v. Joseph Schmidt, tenor e.a. Tot 11.50 dans muziek door Marek Weber en zijn orkest. Otto Kermbach en orkest. Rome 441 M. 8.20 Opera-avond. DE RADIO IN NED-INDIE. De „Loc." formuleerde op 29 Dec. j.1. een aantal sHllingen over den radio-telefoni- schen omroep in Ned.-lnaië als volgt: ten eerste: dat Ned.-Indië wat het aantal radiotoestellen betreft verre achterstaat bij vrijwel ieder land ter wereld, zelfs in het Oosten. Hier zouden honderdduizd radio toestellen méér zijn, wanneer tijdig in de omroepzaak voorzien was; ten tweede: dat Ned.-Indië wat de zenders betreft hopeloos ten achter is bij zeer vele andere landen, ook in het Oosten. Men hoort hier uitnemend Saigon, en Manilla, en Cha- barovsk, en Australië. Maar wat hoort men gindsvan ons? ten derde: dat Nederland en Ned. Indië den prachtigen voorsprong, die dank zij dr. De Groot en velen anderen verkregen was op radiogebied, hebben verloren; ten vierde: dat men zóó weinig ervaring Uit het Eugelsch door mej. C. M. G. de W 59) HOOFDSTUK LV. Veertien dagen lang ging Willem iede- rer. dag naar het ziekenhuis, maar de patiënt kreeg hij nooit te zien. Julie's leven hing aan een zijden draad. En zelfs toen de crisis voorbij was en men begon te hopen, was het nog heel onze ker, of zij haar verstand weer geheel terug zou krijgen. Willen voelde zich in dien tijd dood ongelukkig. Wat zijn eigen leven betrof ging alles vlug in zijn werk. Hij zei zijn g wezen baas goeden dag en verhuisde niet pak en zak van No. 44 New Cros- street naar een antiquiteitenkoopman ih dezelfde straat, een man met vrij wat ruimer opvatting dan S. Gedge. Een man, die begreep hoeveel een bediende als Willem in zulk een zaak waard is. Voor Willem was het een vreeselijke verandering. Hij was als een plant, die men met wortel en al uit den grond had gerukt. Met al de warmte, die in hem was, had hij zijn meester lief gehad, hij vertrouwde hem en geloofde in hem, zooals alleen mogelijk is bij een persoon, die zeldzaam gelukkig is voor zich zelf. meer heeft met broadcasten op Indië, dat technische fouten het onmogelijk maakten de stem onzer koningin in Indië te hooren. Het blad vervolgt dan: En om dat laatste nog eens goed duidelijk te maken: dienzelfden Kerstnacht, waarop men in Nederland vergeefs getracht heeft het Koninklijk Kerstwoord te doen hooren door de duizenden, die daarop in Indië wachtten, hoorden wij wel, eenige uren later, de stem van Moskou. De stem van Moskou, op een uitmunten den zender, welke den geheelen nacht en avond hoorbaar is. Daar zond men, in den Kerstnacht, in het Duitsch het verslag van een rondwandeling door het Anti Religions- Museum. Daar hoorden wij, hard, helder en duidelijk, vertellen over Gift der Religion, en over het Joch der Kirche, en over de Ergan- zung der Historisch-Materialistische Bil- dung, welke men verkrijgen kan in het Anti- Godsdienst-Museum, dat gevestigd is in het klooster, van waaruit in 1905 op de betoo- gende arbeiders werd geschoten Dat hoort Indië welMoskou bereikt Indië wel maar Holland bereikt Indië niet. Moskou spreekt dagelijks tot de geheele we reld; maar Holland zwijgt en Indië zwijgt eveneens. Wij kunnen daar niets aan veranderen; maar wij kunnen het feit, tot leering derge nen die hiervoor verantwoordelijk zijn, wel vaststellen. Tot zoover het Semarangsche blad, in welks betoog een Semaranger aanleiding vindt aan het Hbld. mede te deel en dat het artikel de meening weergeeft van tienduizen den Nederlanders in Ned.-Indië die, schrijft hij, ondanks het feit, dat Nederland op het gebied van de radio een internationale repu tatie heeft verworven en door de Phohi be wezen heeft in staat te zijn zijn stem in zijn overzeesche bezittingen in het Verre Oosten op voortreffelijke wijze te doen hooren „en kel en alleen als gevolg van een benepen politiek welke niemand in Indië begrijpt, reeds sinds twee jaren van alle radiouitzen dingen uit het moederland verstoken zijn. De schrijver gaat dan voort: De mislukking van de uitzending der Kerstrede, te wijten aan het hierdoor ontsta ne gebrek aan technische ervaring, verwekte dan ook een bittere teleurstelling bij ontel- baren hier te lande. Want de menschen hier zijn vóór alles Nederlander en zijn niet ver deeld in tientallen scherp tegenover elkaar staande partijen en godsdiensten. Het klimaat is bovendien te afmattend en er wordt te hard gewerkt om nog tijd en lust te vinden zich aan politieke beuzelarijen over te geven. De overgroote meerderheid der Nederlan ders in Indië, om hun koloniseerende presta ties bewonderd door alle vreemdelingen, die deze uitnemend bestuurde gewesten bezoe ken, wenschen radio-uitzendingen voor ont spanning, zooals de Phohi hun gaf, na zwa- ren, inspannenden arbeid en verfoeien poli tieke of godsdienstige redevoeringen in den aether. Ik hoop, dat deze regels er toe mogen bij dragen, dat de uitzendingen uit Nederland zoo spoedig mogelijk zullen worden hervat tot heil, zoowel van Nederland als van de Nederlanders in de tropen. EEN TECHNISCHE RADIO-SENSATIE IN HET NIEUWE JAAR. Net-transformator overbodig. Steeds meer legt men er zich op toe, ont vangers te construeeren, die zoowel op gelijk- a.s wisselstroomnetten kunnen worden aan gesloten. Op dezen weg heeft de techniek thans weer een belangrijken stap vooruit ge daan, daar het den Weenschen Radio- en Gloeilampenfabriek „Gustav Ganz Co" is gelukt, gelijkrichtlampen te fabriceeren. die derhalve op ideale wetenschappelijke wijze zonder transformator gebruikt worden en die alle benoodigde anode- en roosterspanning zoo uit het lichtnet kunnen afnemen. Deze gelijkrichtlampen berusten op hetzelf de principe als de voor eenigen tijd bekend geworden „Vollnetz" ontvanglampen. Terwijl echter de laatstgenoemde lampen door patent rechten niet in Duitschland te Verkrijgen zijn, mogen de nieuwe gelijkrichtlampen wel ver handeld worden. De toestel-bouw-industrie zal zich met deze lampen verder moeten bezig houden, daar zij roote wetenschappelijke voordeelen met zich rengen en met deze lampen zeer veel nieuwe toepassingen mogelijk zullen zijn. De voor- dee en in het kort samengevat, zijn de vol gende: Terwijl de tot op heden gebruikte gelijk richtlampen een bijzonderen transformator behoefden, welke de netspanning omlaag transformeert tot 4 volt, kunnen de nieuwe En hoeveel het hem ook kostte hij was nu genoodzaakt de harde en bittere waarheid te aanvaarden, dat de man niet alleen een gierigaard was, maar nog iets veel ergers. Wanneer de hartstocht, die zijn leven neheerschte, werd opge wekt, was hij tot alles in staat. Ofschoon hij begon te wanhopen of hij Julie ooit zou weerzien, liep hij, zooals gewoonlijk, op een middag naar het ziekenhuis en werd ontvangen met het zoo lang verwachte bericht, dat de pa tiënt wat beter was. Daarenboven had zij gevraagd of hij even bij haar mocht komen en dit werd toegedaan. Met het bouquetje in de hand (hij bracht haar iederen dag wat bloemen en daaraan had Julie van zijn trouwe zorg een bewijs gezien) werd hij naar haar bed gebracht. Hij schrikte van haar uiterlijk. Wat was er weinig over van het grillige en toch zoo hoogmoedi ge en tevens practische meisje, dat hem had uitgelachen om zijn zwakheid en gebrek aan wereldwijsheid en men- schenkennis. Toe.i hij die groote schrik achtige oogen zag en dat magerige ge zichtje, zoo doodsbleek op het witte kussen, voelde hij zijn hart ineen krim pen van smart. De tranen liepen Julie langs de wan gen toen zij de bloemen zag, die hij voor haar meebracht. Ik verdien je goedheid niet, zei ze. Je weet niet hoe slecht ik ben. En toen ze haar magere armen naar hem uitstrekte, had hij moeite zijn lampen dezen transformator geheel .missen. Daarbij is vanzelfsprekend van groot belang, of de nieuwe lampen ook een voldoend hooge anodespanning kunnen leveren. En dat is, zooals ver doorgevoerde onder zoekingen hebben bewezen, wel zeker het ge val. Het laat zich aanzien, dat de gelijkricht lampen bij stroomafname voor normale 4 of 5 lampsontvangers, een volkomen toereikende spanning leveren Dit feit kan voor compacten ontvanger- bouw van groot nut zijn, daar het de vele moeilijkheden, die de vervolmaking van „all- spannings-ontvangers" (dus apparaten, die zoowel op gelijk- als wisselstroom zijn aan te sluiten) weer met één vermindert Men die'nt echter nog zeer goed rekening te houden met de gewone ontvang- en versterkerlampen, waarvan de toepassing in all-spanningsont- vangers nog zeer veel moeilijkheden met zich brengt. Vermeld zij verder nog, dat de levensduur gelijk moet zijn aan die van normale lampen en dat zij ook bij 110 volts netten gebruikt kunnen wordenin het laatste geval wordt de Greinacher-schakeling toegepast, waardoor de gelijkspanning twee maal zoo hoog wordt als de aangelegde wisselspanning. EEN AMBTELIJKE SCHREDE TEGEN OMROEPSTORINGEN. De Fransche minister van openbare wer ken, Deligne, heeft een studie-commissie be noemd, die op technische bruikbaarheid van anti-storingsmiddelen in den radio-omroep zal beproeven. Hierbij wordt gelet op storingen van al lerlei aard en wel op die, veroorzaakt door wetenschappelijke instituten, laboratoria, de omroepindustrie, electriciteitswerken, tram- en spoorwegen, electrische apparaten-indus trie, electrische installateurs en verbruikers Tot voorzitter van de commissie werd gene raal Ferrie benoemd. HET EERSTE „GOLVEN-ORGEL" TER WERELD. De kleine Villemomble (Dept. Seine) in de naaste omgeving van Parijs heeft het voor recht in zijn zoo juist voltooide ultra-moder ne ijzerbetonkerk het eerste golven-orgel ter wereld te bezitten. Dit orgel heeft geen pij pen, maar de aan het orgel onttrokken ge luiden worden electrisch opgenomen en door radioversterkers tot volle kracht opgevoerd. Bemerkigswaardig is het feit, dat Ma nuaal en Pedaal van het orgel normaal zijn, zoodat iedere organist het kan bespelen. De weergave van alle tonen zoowel van alle ge luidsterkten moet voortreffelijk zijn. Spiftven uit_RusBand De sovjet-rep cering en haar schuldeischers. (Nadruk verboden). Sinds de Engelsche regeering in 1920 de handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland heeft hervat (in het begin heette het, dat En geland handel zou drijven alleen met de Russische coöperaties, maar als vertegen woordiger van die coöperaties kwamde bolsjewistische leider Krassin) doen de bolsje- wiki al het mogelijke om in het buitenland credieten te krijgen en, het moet erkend wor den, niet zonder succes. Het is waar, tot nu toe is het hun niet gelukt in het buitenland een staatsleening voor langen tijd op te ne men, maar credieten voor den aankoop van goederen hebben zij vrijwel overal gekregen en die credieten vormen nu een geweldig bedrag. Bijna onmerkbaar heeft de Sovjet- regeering, die begonnen was met alle oude schulden te annuleeren, een niet onbeiang- rijken schuldenlast op het volk gelegd. De belangrijkste schuldeischer van Sovjet- Rusland is Duitschland. Om begrijpelijke po litieke redenen publiceeren de Duitschers geen uitvoerige gegevens over de afmetingen van de credieten, welke Duitschland aan de Sov jet-regeering verleent. Wij kunnen echter op grond van afzonderlijke publicaties en offi cieels verklaringen de afmetingen van die credieten wel schatten. De eerste r'aats nemen daarbij de credieten in, welke de Duitsche re geering gegarandeerd heeft; zij belocpen 850 millioen mark. Daarna volgen de credieten, welke de Duitsche Generale Staf verschaft voor de reorganisatie van de oorlogsindustrie der sovjets. Wanneer wij de totale credieten op 1 milliard schatten, dan zijn wij eerder aan. den lagen dan aan den hoogen kant. De tweede plaats neemt Engeland in. De directeur van het departement voor den bui- tenlandschen handel heeft in het Engelsche parlement verklaard, dat de Engelsche regee ring tot 3 October 1931 garanties heeft ver eigen tranen te bedwingen. Hoeveel leed had hij, zonder het te beseffen, dat arme kind berokkend: Maar het was onmoge lijk haar gedachten te vólgen; hij had den indruk of zij een afschuwelijke nachtmerrie gehad had. God alleen wist waarin haar geest nog verward was. Zij huiverde stuiptrekkend bij de herinneringen, die zijn stem en zijn per soon bij haar opwektende woorden, die zij sprak, sneden hem door het hart. Ben ik krankzinnig? Ben ik net als de Hoodo? Ben ik als Oom Si? Die verwardheid beschouwde hij als een Levvijs van een verward br-'n. En dagen* daarna hoorde hij nog steeds de onsamenhangende woorden. Hij hoorde ze overdag en ook 's nachts, als hij niet slapen kon. Toen hij uit het ziekenhuis terug keerde naar zijn nieuw tehu-'s, nommer 116 in dezelfde straat, waar hij met Oom Si had gewoond, wachtte hem een ver rassing. Er was bezoek voor hem ge weest en toen hij het huis in kwam, was de man juist op het punt weg te gaan. Het was zijn oude baas, die er zeer grijs en slecht uit zag. Hü kwam hem smeeken bij hem terug te komen. Hij was te oud om alleen te zijn. Zijn gezicht en gehoor gingen achteruit. Hij had weer onaangenaamheden gehad met de werkvrouw en was genoodzaakt geweest haar voor goed weg te zenden. De waar heid was echter, dat de vrouw eindelijk in opstand was gekomen tegen de tiran nie van den ouden man en een andere leend voor sovjet-aankoopen in Engeland voor een totaal bedrag van 10,893,106 pond. Wel heeft het pond intusschen een niet onbe langrijk gedeelte van zijn waarde verloren, maar het totale bedrag is nog steecj^ groot genoeg. Naast deze door de regeering ge garandeerde credieten wisten de bolsjewiki ook in Engeland credieten bij ondernemingen, banken e.d. te krijgen. Verschillende banken hebben den bolsjewiki voorschotten verstrekt voor de goederen, die zij later in Engeland zouden invoeren. Zoo b.v. heeft een.bank een dergelijk crediet van 6 millioen pond toege staan, dat de bolsjewiki uit de opbrengst van het in te voeren graan zouden betalen. Dergelijke voorschotten hebben zij ook ge kregen voor in te voeren eieren, hout, bont enz. De totale waarde van de sovjet-wissels, die in Engeland ondergebracht zijn, wordt geschat op pl.m. 10 millioen pond. Voegen wij daarbij de gegarandeerde credieten van den staat en die van afzonderlijke lichamen en personen, dan krijgen wij een totaal van ruim 20 millioen pond. Amerika heeft tot nu toe, ondanks de pres sie die van alle kanten op de regeering uit geoefend werd, geweigerd garanties te ver kenen voor credieten aan de sovjet-regeering. De sovjet-regeering wist echter toch credie ten bij particulieren en groote ondernemin gen te krijgen. De Russische schulden aan Amerika zijn ontstaan doordat de Ameri- kaansche leveranciers van landbouwmachines e.d. bereid waren gevonden de goederen te leveren na ontvangst van de helft van hun waarde; zij gaven dus crediet van 50 pCt. Het totale der sovjet-schuiden aan Amerika wordt geschat op 50 millioen dollar. Ook 'e kleinere landen hebben aan de sovjet-regeering niet onbelangrijke credieten verleend. Onder de schuldeischers van Mos kou bevinden zich staten, die zeif noodlijdend zijn en overal om credieten moeten bedelen. De vaak geuite beschuldiging, dat sommige staten in het buitenland credieten opnemen om een gedeelte daarvan aan de bolsjewiki af te staan, is niet geheel ongegrond. Italië heeft sovjet-aankoopen en bestellin- gegarandeerd tot een totaal bedrag van 300 millioen lira's. Hiervan hebben de bolsjewiki ruim 200 millioen reeds opgenomen. De Oos- tenrijksche. Poolsche. Noorsche en Tsjechi sche credieten worden geschat op ruim 25 millioen dollar. In het geheel heeft du& het buitenland aan de sovjet-regeering gegarandeerde credieten verleend tot een totaal 'bedrag van pl.m. 500 millioen dollar. Indien dus de bolsjewiki niet in staat blijken te zijn die sommen te betalen, dan zullen de belastingbetalers in de verschil lende landen dat geld maar moeten op brengen. Daarnaast hebben de bolsjewiki, zooals wij boven vermeld hebben, ook vjel niet gegarandeerde credieten weten te krijgen. Waren al die credieten verleend voo r een termijn van een jaar of tien of nog langer, dan hoefde de sovjet-regeering zich niet on gerust te makenwie dan leeftDe cre dieten zijn echter verleend voor korte ter mijnen. Alleen de Duitsche en Engelsche credieten zijn verkend voor een tijd van pl.m. 30 maanden. Dit geldt echter alleen de ge garandeerde credieten; de voorschotten voor in te voeren goederen e.d. zijn ook in Enge land verleend voor kork termijnen, hoog stens voor een jaar. Wel behoeven de bolsje wiki zich voor de allernaaste toekomst niet ongerust te maken, omdat in de eerstvolgen de maanden geen al te groote sommen be taald moeten worden, maar de tijd snelt en de betaaldag voor verschillende veel belang rijker wissels nadert. Hoe zullen de bolsje wiki die millioenen kunnen betalen? En zul len zij het wel kunnen doen? Om die groote sommen te betalen zullen de bolsjewiki hun uitvoer moeten forceeren of goud uitvoeren. De vermindering van den in voer, die door verschillende sovjet-deskundi gen voorgesteld wordt, kan alleen voor de toekomst baten. Hoe staat het nu met die mogelijkheden Indien de crisis niet was uitgebroken, dan hadden de bolsjewiki wel kans op een aan zienlijke opvoering van den invoer. De crisis, die nu in de geheele wereld woedt en steeds scherper vormen aanneemt, heeft echter het absorptievermogen van de kapitalistische landen aanzienlijk verminderd. Een opvoering van den sovjet-uitvoer zou onvermijdelijk tot tegenmaatregelen van de regeeringen der ka pitalistische landen leiden. Wanneer wij de uitvoerstatistieken van het laatste jaar bestu- deeren, dan zien wij dat de opbrengst van den Russischen uitvoer sterk gedaald is. Dit is vóór alles het gevolg van de sterke daling van de prijzen op de wereldmarkt. De prijzen toonen geen neiging tot stijging, terwijl de betrekking gevonden had. S. Gedge was nu waarlijk wel te be klagen, maar Willem, nog geheel onder den indruk van den hartverscheuren- den toestand van het nichtje dat zoo schandelijk door haar oom op straat was gezet, voelde op dat oogenblik niets voor hem. Jammeren, zooals bij hun laatste ont moeting, dat den eerlijken man tegen de borst stuitte, deed hij nu niet meer. Nu stortte hij tranen van een beangst man. Het was een feit, dat deze oude man, zonder kinderen, zonder vrienden, ten prooi aan een hartstocht, die zijn leven had vernietigd en nooit in staat was ge weest aan iemand anders te denken, eenvoudig niet buiten het eenige wezen kon, dat hij had leeren liefhebben. De betrekking, waarin zij tot Ukander stonden, was veel hechter dan de ver houding tusschen heer en knecht ge woonlijk is. Willem beteekende voor hem jeugd, opmerkingsgave, opgewekt heid, gemis van eenig egoisme. De toon van zijn stem, zijn vriende lijke hulpvaardigheid, zijn verdraag zaamheid voor oer ouden man, zelfs het geluid dien besten jongen de meubels te hooren verzetten in de aangrenzende kamer,'dat alles te samen genomen be- teekende zoo heel veel voor hem en nu hij dat miste, waren alle andere dingen hem niets waard. Maar Willem had steeds het gezicht van het zieke meisje voor oogen; hij hoorde haar stem. Hij verloochende zijn meester. En toch, toen hij zijn klach- J—JB NA 10 UUR SLAAP NOG MOE. Overdag weer een dntje noodlg. Na frisch en opgewekt. Iedereen weet wel wat er bedoeld wordt als men spreekt van het „Kruschen- gevoel". Welnu, h(gr volgt een typisch voorbeeld van een lijnrechte tegenstel ling van dezen toestand. Deze vrouw had namelijk voortdurend een gevoel van vermoeidheid. Uit haar brief kunt U lezen hoe het haar verging: „Ik ben 34 jaar en moeder van twee kleine jongens; uit den aard der zaak heb ik dus een erg druk leven. Zoolang ik me herinneren kan heb ik altijd ge leden aan een gevoel van moeheid, 's Morgens voelde ik me te slap om op te staan, zelfs na 10 uur slaap. Dikwijls voelde ik me na het koffiedrinken weer zoo moe, dat ik drie of vier uur lang ging slapen en al mijn werk 's avonds moest doen. Toen nam ik 14 dagen lang Kruschen Salts en ben dat gevoel van moeheid totaal kwijt geraakt. Ik voel me nu frisch en opgewekt en beter dan ik ooit geweest ben". Mevr. E. M. W. Millioenen mannen en vrouwen over de geheele wereld nemen dagelijks Kru schen Salts niet omdat zij zich nu juist ziek voelen neen, maar omdat zij weten dat de kleine dagelijksche dosis Kruschen hen voortdurend fit en ener giek houdt en hen inwendig behoedt voor overtollige zuren. Menschen, die eiken morgen Kruschen Salts nemen, hebben geen last van kwaaltjes als: hoofdpijn, hardlijvigheid, neerslachtig heid, duizeligheid, beslagen tong, on- frissche adem enz. En dit alles omdat zij inwendig vrij zijn van alle schadelijke stoffen. De dagelijksche dosis Kruschen. Salts werkt zoodanig op lever, nieren en ingewanden, dat alle overtollige en schadelijke stoffen geregeld verwijderd worden. Indien U wilt genieten van een stralen de gezondheid of opgewekte levenslust indien U hard wilt werken en daar plezier in hebben neem dan eens eiken dag Kruschen Salts. Millioenen menschen genieten van eiken dag, die hen gegeven is, en dit alleen dank zij „de kleine, dagelijksche dosis Kruschen" Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a, t.90 en 1.60 per flacon. koopkracht van de wereld steeds afneemt, zoodat de vooruitzichten van den sovjet-uit voer weinig bemoedigend zijn. Trouwens, de bolsjewiki beschikken geens zins over onmetelijke hoeveelheden exportgoe deren, zooals men vaak in het Westen ver- ónderstelt. Hoe weinig de tegenwoordige re geerders ook rekening houden met de behoef ten van de eigen bevolking, een zeker mini mum levensmiddelen moeten zij toch in het land laten, al is het om de arbeiders, die de exportgoederen moeten produceeren, van het allernoodzakelijkste minimum te voorzien Om den uitvoer te kunnen forceeren hebben de bolsjewiki opnieuw distributiekaarten in gevoerd, laten bij gewapenderhand alles bij de boeren weghalen, wat maar eenigszins weggehaald kan worden en ondanks al deze draconische maatregelen is het hun gelukt de waarde van den uitvoer op te voeren met 33 pCt. (in vergelijking met den toestand van vóór het begin van de pjatiletka), terwijl de plannen voorzagen in een stijging van 80 pCt. Den laatsten tijd zien wij overigens niet alleen geen verdere stijging, maar een daling (met 21 pCt.). Er zijn menschen, die beweren, dat de sov jet-regeering haar verplichtingen zal naleven door goud uit te voeren. Deze bewering is niet steekhoudend. Het goud dient natuurlijk als dekking van het papieren geld. Volgens de officiëele mededeelingen van de sovjet- regeering had de Rijksband op 1 September 1931 de volgende actciva: goud 544.158.550 roebel, andere waardevolle metalen 23.465.380 roebel, buitenlandsche valuta 50.167.800 roebel, wissels 2.885.200 roebel. In het geheel dus 620.075.930 roebel. Deze activa dienden als dekking voor bankbiljetten ad 2.403.461.270 roebel en schatkistbiljetten ad 2.467.800.000 roebel. De dekking bedroeg dus toen reeds 13 pCt. terwijl de wet een dek king van 25 pCt. eischt. Daar bij komt nog het volgende De daling van het pond heeft de waarde der valuta in oortefeuille sterk verminderd, terwijl de emissie onafgebroken voortduurt. De werkelijke dekking bedraagt nu 'hoogstens 8 pCt. De bolsjewiki erkennen dit ook en leveren roebels aan buitenlandsche banken, met wie zij dienaangaande een over eenkomst hebben gesloten, tegen den koers ten tot het laatst toe aan had aange hoord, kon hij niet anders dan medelij den met hem hebben. Alle gevoel voor den ouden man was dood; het meisje in het ziekenhuis had de laatste sprank van zijn genegenheid uitgedoofd en toch, hij mocht geen oordeel uitspreken. Ik zal je tweemaal zooveel loon geven als je nu verdient als je terug wilt komen, zei de oude man. Hij keek dat gezicht aan, dat steeds droeviger werd. Nu, wat zeg je mijn jongen? Hij vatte zijn hand als een vader een geliefden zoon zou doen. Ik zal je alles geven als je maar te rug wilt komen. Ik zal niet lang meer leven. Kom vanavond terug en ik zal je de heele zaak over doen. Nu, wat zeg je daarvan? Het zou heel menschelijk geweest zijn op zulk een oogenblik vergiffenis te schenken. Maar Willem was onver murwbaar en bleef sprakeloos staan tegenover den ouden man, dien hij had liefgehad. Ik zit er warmpjes in. De stem van den ouden koopman, die geld tot zijn afgod gemaakt had, werd fluisterend, toen hij zulk een heilig onderwerp aan voerde. Mijn geldbelegging is goed uitgeval len. Ik kan je niet zeggen wat ik waard ben, maar en dit deel ik je in diep vertrouwen mede ik heb grondeigen dommen. Zijn fluisterende woorden wa ren nauwelijks verstaanbaar. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5