fllkmaarsche Courant. Het kostbare meesterstukje Jiadiomeuws QemzenteWLdeit HeuilCeton Jkaoinciaat Tlieuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Maandas: 1» Januari. WIERINGEN. (Wordt vervolgd). No. 14 1932 Dinsdag 19 Januari 1932. Huizen 298 M. (Uitsl. K.R.O.-uitzending. /0.30—11.30 H1RO, 5.15—6.13 HIRO). 8.00 —9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.30— 11.30 HIRO. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 K.R.O.-trio. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpla ten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 K.R.O.- Kunst Ensemble. 6.15 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 5.156.15 HIRO. 6.45 Engel- sche les. 7.10 Praatje over Chemie. 7.45 Ver- bondskwartiertje. 8.00—11.00 K.R.O.-orkest. A. v. Wickevoort Crommelin, sopraan, Fr. Boshart, piano. Circa 9.15 Vaz Dias. 11.OC —12.00 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. (Uitsl. A.V.R.O.-uit- jending.) 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Concert. C. Schouten, piano, J. de Vink, zang E. Veen, pianobegeleiding. 11.00 Knip cursus. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramo foonplaten. 12.15 Omroeporkest. H. Didama, zang E. Veen, pianobegeleiding. 2.30 Gra mofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Cello- soli door R. Lanes, piano E. Veen. 4.30 Kin- der-koorzang. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30— 7.00 Kovacs Lajos en zijn Band. Bob Schol- te zang. 7.00 Kamermuziek. Mevr. Lysen, harp, Jean Devert, alt-viool. Joh. Feitkamp, fluit. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonpla ten. 8.15 „La Vita Nuova" van Wolf-Ferrari. Utr. Sted. Orkest, Koor Sursum Corda, me vrouw Vroeman, M. Kloos, zang. Uit de Stadsgehoorzaal te Leiden. 9.15 Orgelspel door Pierre Palla. 9.45 Guitaar-recital door Sainz la Maza. 10.00 Vaz Dias. 10.15 11.30 Omroeporkest. 11.3012.00 Gramo foonplaten. Daventry 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 12.20 Orgelconcert doof E. O' Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.25 Voor scholen. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Zang door S. Wyss en Fr. Phillips. 7.10 Fransche lezing. 7.40 Cabaret-programma. 8.50 Le zing. 9.40 Kamermuziek. Strijkkwartet. P. Jones, tenor. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris". 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Zangavond der chansonniers. Langenberg. 473 M. 6.257.20 Orkest concert. 10.40 en 11.55 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. A. Menn, piano. 4.20—5.20 Orkestconcert 7.20 Orkestconcert. 8.20 Derde acte van „Die Walküre" van Rich. Wagner. Ralundborg 1153 M. 11 201.20 Orkest concert 2.20—4.20 Orkestconcert. 7.20 Or kestconcert. 8.00 Radio-tooneel. 8.40 Fluit- soli. 9.1012.20 Feestavond der Deensche tooneelspelers. Rome 441 M. 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Ital. muziek. Brussel 509.3 en 338.2 M. 509.3 M. 12.35 —2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestcon cert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestcon cert m. m. v. solisten. 338.2 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Zeesen 1634 M. 5.50 Gymnastiek, gevo'gd door gramofoonplaten. 1.202.20 Concert. 3.50 Concert. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Con cert. 9.40 Berichten. Daarna tot 11.20 dans muziek. MR. VAN DOORNE CONTRA DR. MOLHUDSEN. De rechtszaak uitgesteld. De aangekondigde behandeling op Maan dag 18 Januari voor den Haagschen politie rechter van de aanklacht van mr. van Doorne contra dr. H. Molhuysen terzake smaad, is wegens verzet van de zijde van den advocaat van laatstgenoemde tegen de dag vaarding, tot nader order uitgesteld. NOORDSCHARWOUDE. (Vervolg.) Adres Vakvereenigingen. Ingekomen was een adres van de gezamen lijke moderne Katholieke, Christelijke eu federatieve werknemersorganisaties aan den Langendijk, houdende verzoek de vaststel Uit het Engelsch door mej. C M. O. de W 61) Maar die rijkdom was helaas! de spaak in het wiel. Die rijkdom kon maar uit één brm komen en boven die bron dreven altijd donkere wolken. Zij had geen recht op het geld, dat haar gegeven zou worden en ofschoon zij ab soluut geen ander middel van bestaan had, zij begreep dat zij er nooit een cent van mocht aannemen. Het was el lendig en onpractisch misschien, maar zij had nu eenmaal die overtuiging. Toen Julie ongeveer een week in Ho- mefield geweest was, vond juffrouw Babiaham haar op een morgen in een zonnig hoekje van de z'tkamer. Zij kon nu weer lezen en haar gedachten bepa len bij haar lievelingsboek. In het eerst was Julie wat schichtig geweest tegen over zulk een rijk voornaam meisje. Maar nu zij haar en ook den stand, waartoe zij behoorde, wat meer van na bij leerde kennen, begon het gevoel van afgunst van vroeger te verdwijnen en plaats te maken voor wat anders. Haar vriendelijkheid en beschaafd uiterlijk was niet het gevolg van dure kleeren; neen, Julie begreep daf haar lieftallig heid niet met haar beurs in verband stond- ling van een steunregeling voor georgani seerde werklooze arbeiders of het verschaffen van productief werk. De voorzitter deelde mede, dat de regeling der transportarbeiders, die allen georgani seerde arbeiders zijn, is getroffen. De voorzitter wees op, dat den 20sten December 1931 slechts één werklooze was in geschreven. Toen er kans was, dat er arbei ders uit deze gemeente aan de kabileering konden komen, leek het wel of dit niet zou gebeuren, omdat er geen werkloozen waren. Den 7den Januari waren ingeschreven 4 ge- organiseerden en 4 ongeorganiseerden. Van die georganiseerden waren er drie gehuwd. Van de 5 ongehuwden was er een kostgan ger en 4 inwonende zoons bij gezinnen, die eenig inkomen genoten. Later waren er meer werkloozen en is naar productief werk ge zocht door B. en W. Dit is gevonden, n.1. de demping van de slooten achter de school, waaraan 14 arbeiders zijn geplaatst. B. en W. zouden bijtijds met maatregelen komen, als er werkloosheid was, nu, de werkloozen kunnen arbeid verrichten. Spr. adviseerde dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Er wordt niet gevraagd of er behoefte is aan steun. Er is een steun regeling en er is een werkverschaffing. De instelling van een Bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon is volgens spr. practisch onuitvoerbaar. De betaling der steungelden wordt ook, zcoals in het adres wordt gevraagd over den penningmeester van den-bond betaald. De heer Schrijver bracht de vergadering van 4 November in herinnering, toen het adres van den Tuinbouwarbeidersbond werd behandeld. Toen werd door 6 raadsleden dit adres breedvoerig besproken en werd de in stelling van een werkverschaffing billijk ge acht. De heer Barten was er niet tegen een rege ling te maken, al waren er veel of weinig werkloozen. Het werk achter de school zal echter afgelcopen raken. Er wordt op de ge- organiseerden gewezen, doch als raadslid moet men ook aan de ongeorganiseerden den ken. De steunregeling der transportarbeiders wijkt of. Dat voorstel had spr. in de vorige vergadering overrompeld, zoodat spr. zich niet goed had kunnen inwerken. Het is een beetje eigenaardig, dat teen er gevraagd werd naar de kosten, die de regeling zou mee brengen, werd geantwoord van 600 a 700 en nu is er maar een honderdviiftig gulden uitgekeerd. Ook is het eigenaarcfig, dat maar 8 van de 27 steun krijgen, terwijl de raad van meening was, dat steun dringend noo- dig was. Spr. heeft mee het adres opgesteld en ook onderteekend. Er zijn in het adres cijfers genoemd, welke degelijk zijn onder zocht, ook de manier, op welke de arbeiders konden worden geholpen. Maar de menschen boven 60 jaar kunnen we toch niet aan hun lot overlaten. Op dat standpunt heeft de or ganisatie zich geplaatst, we moesten doen wat mogelijk is. Spr. zou ook gaarne willen, dat de werk loozen werden gepubliceerd in de plaatselijke pers, dat zal in het belang van arbeiders en werkgevers zijn. De voorzitter verwees naar het advies van B. en W., de transportarbeiders worden ook genoemd in het adres en de regeling was reeds in werking. Het adres is gestuurd, zon der dat men zich had overtuigd, dat het noo- dig was. De heer Kwadijk kon meegaan met het in stellen van een werkverschaffing, doch vroeg zich af, of deze werkte in den geest van het adres. Spr. wees er op, dat den ongeorgani seerden met de paplepel moet worden inge- even, dat zij zich, als ze werkloos zijn, bij e arbeidsbemiddeling op moeten geven, doch als ze weer werk hebben, laten ze zich niet afschrijven. Er zijn er ook, die 1 of 2 dagen wat verdienen, doch hiervan kunnen zij niet leven. De steun aan de transport is spr. niet meegevallen. Er worden maar 8 gesteund, dat is niets gedaan. Ook wordt het gezinsin komen er afgetrokken. Het heeft nu 150 ge kost inplaats van 600 a f 700. Dat zou wel goed zijn, als de toestand zich had ver beterd, doch daarvan is niets te bemerken. Spr ging mee met aanneming van het adres. De voorzitter begreep het betoog van den heer Kwadijk niet. Het adres is niet op zijn plaats. De heeren hebben betrekkelijk weinig waar deering voor wat B. en W. hebben gedaan De toestand is nu zoo, dat de werkloozen werk hebben. De heer Duijvis vroeg of het nog lang kon duren met het werk achter de school. De voorzitter antwoordde van wel, en ais het klaar is, hebben B. en W. iets anders op het oog. De heer Kooif zeide, in de vorige vergade- Ja, het jonge meisje was onder een gelukkig gesternte geboren: zij was een kind van haar vader en vader en doch ter hadden beiden een goed hart. In de menigvuldige gesprekjes, die Julie had met haar gastvrouw, de tuinmans vrouw, kwam telkens uit: er was er geen te vergelijken met juffrouw Babra- ham. Dat was een engel. Dien morgen sprak ze met het meisje over het boek, dat ze zat te lezen. Voor mijn ziekte, zei Julie, dacht ik dat alle romannetjes flauw waren en dat het tijd vermorsen was om ze te lezen. Maar nu begin ik te begrijpen dat je er heel veel uit leeren kunt. Zij was in een heel ernstige stemming. Ze kon de dingen nu eenmaal niet lucht hartig opnemen; ze had als kind tranen gestort als zij haar rekensommen niet begreep. En nu vroeg zij zich zelf af of ze ooit iets op juffrouw Babraham zou kunnen gelijken. Neen, zeker niet. Toch zou ze haar best doen. Nadat het jonge meisje wel een uur bij Julie had zitten praten stond ze op om heen te gaan. Als het morgen zulk mooi weer is als vandaag, zou je dan niet eens naar ons toe kunnen komen. Je kent den weg. Het is een aardige wandeling en niet zoo heel lang. Julie dacht zeker van wel. Ja, doe dat. Kom dan tegen elf uur ongeveer. En ik hoop, voegde ze er bij, dat ik een aardige verrassing voor je heb. Gedurende de laatste weken had Ju lie heel veel aardige verrassingen onder- ring op werkverschaffing te hebben aange drongen. Dat kan ook niet anders. Spr. ging mee met het advies van B. en W., dat is ook in den lijn van het adres. De heer Schrijver zeide, dat het groote fantasie was, dat door ons werd betreurd, dat menschen in gunstige omstandigheden ver- keeren. Het zou ons genoegen doen, als het bedrag minder was, als de toestand verbeterd was. We moeten on sverstand gebruiken zeide de voorzitter, maar we zitten hier niet als verstandelooze menschen. Ook de menschen die het adres hebben opgemaakt, waren niet verstandeloos. Spr. hoopte, dat de werkloo zen, als er vorst kwam, dan ook inkomen zou hebben. B. en W. zeggen, dat er goed voor de werk loozen is gezorgd, maar Gier de gehuwden van boven de 60 jaar is niet gesproken. Spr verdedigde ook de instelling van het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Kwadijk zeide, in het geheel de be doeling niet te hebben gehad de werkver schaffing af te kammen. Het was bij hem al leen de vraag, of deze voldeed aan de hand van het adres. Bij vorst zal er misschien werk zijn bij de ijsboeier of bij de transport. De heer Barten zeide, dat de menschen van boven 60 jaar bij het Burg. Armbestuur moeten komen. Spr. wees op het schrijven van den Armenraad te Alkmaar over de on derhoudsplicht. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Tegen stemden de heeren Kwa dijk en Schrijver. De salariskorting. Op de verschillende verzoeken aan de ge meentebesturen in Noord-Holland om adhae- siebetuiging op het verzoek, aan Ged. Staten gedaan, om de salarissen van burgemeesters en secretarissen met 5 en die van de Ont vangers met 10 te verlagen, waren 44 antwoorden ontvangen. Vier deelden mede, dat adhaesie werd betuigd, 38 hadden het verzoek voor kennisgeving aangenomen, ter wijl aan Ged. Staten zullen verzoeken de salarissen te verlagen, zonder een percentage te noemen. De voorzitter zeide, dat men er dan zijn consequenties uit kon trekken. Verzoek om adhaesie Oterleek. Inzake het bekende adres van den ge meenteraad van Oterleek deelde de voorzitter mede, dat de wethouders voor adhaesiebetui- ging zijn. Hij zeide, als de minderheid van B. en W., dat men zijn eigen besluit ont zenuwde, door het adres van Oterleek aan te nemen. De heer Ootjers zag dit niet in en begreep de bedoeling niet. Die pensioen heeft, moet er ook iets voor betalen. Van huis uit is spr. wel voor premievrij pensioen, maar dan voor iedereen. Er werd besloten adhaesie te betuigen. Aangaan geldleening Lichtbedrij- ven. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening bij de N.V. voor Gemeentecrediet, groot 36000 tegen een rente van hoog- sten 5 af te lossen in 30 jaren. De jaarlijksche kermis versteld. Op verzoek van de verschillende belang hebbenden werd verzocht, den. aanvangs datum der kermis te vervroegen op de eerste Zondag in Augustus. Gewoonlijk wordt de kermis den eersten Zondag in September ge houden, doch valt dan samen met de Alk- maarsche kermis. B. en W. adviseerden gunstig te beschik ken. Weth. Barten zeide, principieel tegen de kermis te zijn, doch wilde de aanvragers in dezen wel tegemoetkomen. Aldus besloten. Daarna sluiting. ZUID- EN NOORDSCHERMER. De raad dezer gemeente vergaderde op Donderdag 14 Januari 1932, ten tien ure voormiddag. Aanwezig alle leden. Voorzitter was de heer C. de Groot, burgemeester. Op voorstel van B. en W. werd vastgesteld een suppletoire begrooting voor den dienst 1931, ten bedrage van f 10, model D. nr. 12. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van mejuffrouw J. C. Stoutjesdijk te Alkmaar, waarbij deze verklaart, hare be noeming tot onderwijzeres aan de O. L School te Driehuizen niet aan te nemen. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat mejuffrouw C. W. B. ter Brugge van Heiloo thans vanaf 4 dezer tijdelijk die func tie waarneemt. Aan de orde was nu eene nieuwe benoe- vonden. Zij dacht telkens wat dit nu weer wezen zou, maar ze begreep niet wat het was. HOOFDSTUK LVIII. Den volgenden morgen om elf uur stond Julie, heel netjes gekleed, voor den ingang van het mooie huis. Zij was op gewonden en voelde zich op het oogen- blik weer heel sterk; daarenboven had men haar een belooning beioofd voor de moeite, die zij zich gegeven had. En dat nog daargelaten, het was een heele ge beurtenis voor haar te schellen aan zulk een voornaam huis. De knecht, die de deur open deed, was h el beleefd en toonde, dat men hem ge zegd had dat zij komen zou. Zij werd een prachtige hall ingelaten met zwart eikenhouten lambriseering, familiepor tretten, hertenkoppen en wapenrustin gen met een open galerij van boven, net een tooneel uit de bioscoop en dan een breede trap op met een dikken looper, heel zacht onder de voeten, een gang door naar een heel lang vertrek, waar een glazen dak een hel mooi licht gaf. Daar hingen verscheidene schilderstuk ken aan de muren. Julie trilde even toen zij daar in kwam, want dit was zeker de Lange Galerij. En het was niet alleen het vertrek dat haar deed ontstellen. Er was, dacht zij, niemand toen zij binnen kwam, maar he 1 aan het verste eind zag zij een langen jongen man, in een bekende houding van diepe aandacht. Slechts één persoon op de heele wereld kon zoo verdiept zijn in hetgeen h$ aanschouw de, dat hij alles om zich heen kon ver- ming voor de betrekking. B. en W, boden daartoe eene voordracht aan, die in overleg met den inspecteur van het L. O. en gezien het bericht van het hoofd der betrokken school is opgemqakt en die luidt: 1. C. W. B ter Brugge; 2. M. D. Kroon. Staande de vergadering kwam bericht in van mejuffrouw ter Brugge, dat zij zich niet wenschte te binden door te verklaren, dat zij eene eventueele benoeming te Driehuizen zal aannemen. Zulks in verband met het feit, dat zij meerdere sollicitaties heeft loopen en liever eene mogelijke andere benoeming zou aanvaarden. Met algemeene stemmen werd nu benoemd mejuffrouw M. D. Kroon te Bloe- mendaal, die met hare benoeming werd in kennis gesteld. De benoeming zal ingaan 1 Februari a.s. Voor kennisgeving werden aangenomen een viertal missives van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van respectievelijk ver daging van de beslissing omtrent evenzoo- vele raadsbesluiten, in vorige vergadering genomen. Voorts eene missive van den heer D. de Geus Pzn., waarbij deze verklaarde, zijne be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aan te nemen. Een brief van den directeur van het Gemeente-Slachthuis te Alkmaar, inzake ver voer en vernietiging van afgekeurde slacht dieren werd met erkentelijkheid aan genoem den directeur voor zijn advies, eveneens voor kennisgeving aanvaard. Over deze zaak ontspon zich eene levendige discussie, waarbij velerlei vragen voorloopig onbeant woord moesten blijven. De voorzitter advi seerde eerst eens het verloop van de practijk ten deze af te wachten. De voorzitter zou over deze zaak nog eens een onderhoud aanvragen met genoemden directeur. De lijst van de aantallen kilowatturen, in 1932 door de stroomafnemers van het elec- triciteitsbedrijf voor afname te garandeeren, werd na eenige discussie vastgesteld, geheel zooals zij door B. en W., gehoord de ambte naren van het bedrijf, is voorgedragen. De werkverschaffing, waarbij thans 17 menschen betrokken zijn, gaf stof tot velerlei besprekingen. De Dijkgraaf van Eilands polder heeft medegedeeld, dat de te werk stelling van tien arbeiders in baggerwerk, voor gezamenlijke rekening van dat Heem raadschap en de Gemeente einde Januari zal moeten afloopen, omdat het toegestane cre diet bij den polder dan zal zijn verbruikt. Besloten werd genoemd polderbestuur te vragen, of hetzelve tot het verleenen van eenig verder crediet bereid zou zijn, indien de gemeente hare bijdrage van 15 cents in het uurloon van 30 cent zou brenger, op 20 cent.. Hetzelfde zal met de Noordeindermeer worden overlegd. De heer C. Molenaar zou gaarne zien, dat ook te Driehuizen werd ge baggerd. De dijkgraaf van Eilandspolder, de heer J. Smit, zal dit overwegen. Mevrouw Slooten achtte het in het belang van ge meente en werkeloozen, dat weder een ge meentelijk orgaan der arbeidsbemiddeling wordt ingesteld. De voorzitter en eenige leden wezen er op, dat zulk een orgaan hier eenige jaren heeft gewerkt en niet levensvat baar is gebleken. Mevrouw Slooten heeft het oog op het haar bekende feit, dat meerdere thans werkelooze grondarbeiders voorne mens zijn, zich bij eene vakvereeniging met werkeloozenkas aan te sluiten. De heer Van der Laan adviseerde dit dan eerst eens af te wachten, waartoe werd besloten. Op een vraag van een der leden antwoordden B en W.. dat zoowel bij de Gemeente zelf als bij het gemeenschappelijk werk van gemeente en polder de achturendag regel is. Hierna werd de vergadering gesloten. BEVERWIJK. Door 3 inbrengers werd Vrijdag aan de vrije veiling de eerste Rabarber aangevoerd. CASTRICUM. Vrijdagavond werd ten gemeentehuize alhier geïnstalleerd het plaatselijk crisis comité. Het comité is samengesteld uit de ver tegenwoordigers van de meeste stand- en vak organisaties welke een afdeeling in deze ge meente hebben, aangevuld door enkele per sonen die door hun beroep geacht kunnen worden in alle lage der bevolking thuis te zijn. Het lidmaatschap van het comité is een post van vertrouwen zij die onder de crisis goten. En toch was het een alleraardigst bedacht plan van juffrouw Babraham. Daar zag zij den dweper, in de hoogste mate verrukt. De fee had haar toover- staf opgeheven en daar stond Willem voor haar in vleescli en in bloed. Hij stond op te grooten afstand van de deur en was daarenboven zoo zeer in aanbidding voor het meesterstuk, waar naar hij stond te kijken, dat hij Julie niet had hooren binnen komen. En dus had zij, voordat hij haar zag, tijd om zenuwachtig te worden en dit was heel jammer. Want nu had zij juist al haar moed noodig Er was den laatsten tijd heel wat wa ter onder de brug doorgestroomd. Het was of het honderd jaar geleden was dat zij durfde hem een droomer te noe men. Hij was gegroeid en zij was ach teruit gegaan. Het was zoo heel in het verre verleden, dat zij zich elkaar gelij ken hadden gevoeld of zij dat ooit wer kelijk geweest waren Zoo veel is zeker, dat zij nu ontzag voor hem moest heb ben. Hij had menig uur bij haar bed door gebracht. Aan hem was het misschien te danken dat zij eindelijk uit de ver- dooving was ontwaakt, die haar zoo lang had gevangen gehouden. Zijn edel ka rakter had een echt heilzamen invloed gehad op haar gestel. De uitdrukking van zijn oogen, de muzikale klank van zijn stem, dp poëzie van zijn gedachten, het bekoorlijke van zijn tegenwoordig heid alleen had hem verre verheven boven een gewoon mensch, zooals zij was. Indien jufrouw Babraham een toovergodin was, dan was deze jonge lijden zullen zich oaarom ook in volle ver trouwen tot die leden kunnen wenden. Wij hopen dat het crisiscomité een zegen rijken arbeid za! kunnen verrichten. Dc namen der leden van het comité zullen nader worden bekend gemaakt. In de zaal van den heer Stuijt had Don derdagavond de aangekondigde uitvoering plaats van het patronaatsfanfare onder lei ding van den heer Kuijs. Het slechte weer zal wel oorzaak geweest zijn dat de zaal niet geheel gevuld was, dat was jammer voor het fanfare maar ook voor de thuis blijvers want wat de heer Kuijs liet uitvoeren stond op hoog peil. Direct na den aanvang liet de fanfare eenige opgewekte marschen hooren welke de stemming er al direct deden inkomen. Ook de overige nummers werden goed ver tolkt. Voor de pauze werden door eenige leden van het fanfare eenige voordrachten ten bes 'e gegeven welke alle goed geslaagd mogen heeten, terwijl na de pauze na eenige muziek nummers een comisch tooneelstukje werd opgevoerd. Zij die gekomen waren hebbeo dan ook naar hartelust genoten. HLERHUGOWA ARD. Donderdagavond werd de door het plaat selijk crisis-comité uitgeschreven ledenverga dering gehouden. Ongeveer twintig leden hadden aan den oproep van het bestuur ge hoor gegeven. Aanwezig was ook de heer Van Slooten, burgemeester der gemeente, hiermede blijk van instemming gevende met het streven van het comité. Nadat de voorzitter, dr. Spierings, er op gewezen had, dat thans voor de tweede maal werd vergaderd, werden door hem eenige be langrijke mededeelingen gedaan, betreffende de werkzaamheden, reeds door het bestuur verricht. Mededeeling werd o.a. gedaan, dat men na onderling overleg er toe gekomen was, de functies van secr.-penningmeester in den heer Hoogland, gemeente-ontvanger te ver eenigen, terwijl de dames Eommezij— Schaap en Trompv. d. Pal waren benoemd als sub comité voor afd. kleeding en voe ding. Een eerste gift ad 50 was reeds ingeko men in de gedaante van een toezegging door de vereeniging ter bevordering der huisvlijt. Gehoord de verschillende opmerkingen om trent het verstrekken van geldelijken steun, werd besloten deze wijze van ondersteuning zoo weinig mogelijk toe te passen en de gif ten zooveel mogelijk in natura te verstrekken. Waar het comité, uitgezonderd het boven genoemd bedrag nog geheel van middelen ontbloot was, werd besloten, dat door de ver schillende leden (28) zoo spoedig mogelijk met de collecte een aajivang zou worden ge. maakt. Huis aan huis zal worden bezocht, terwijl dan tevens voor diegenen, die nood lijdend zijn aan het collecteerend lid opgaven omtrent steun kunnen worden gedaan. Een wijkverdeeling werd ingesteld en be sloten Maandag a.s. met de werkzaamheden te beginnen. De besturen van vereenigingen op verschil lend gebied werden reeds gepolst om even tueele financieele medewerking en besloten werd naar aanleiding van de opgedane er varingen verschillende aanschrijvingen 11 verzenden. De bevolking bedroeg den 31 Dec. 1930 in totaal 4905 personen te weten 2556 m. en 2349 vr. Door geboorte vermeerderde het totaal met 85 m. en 81 vr., door vestiging in de gemeente met 115 m. en 131 vr. De ver mindering door sterfte bedroeg 22 m. en 25 vr., door vertrek uit de gemeente 150 m. en 162 vr. De geheele vermeerdering bedroeg alzoo 28 m. en 25 vr., zoodat het surplus mannen, dat het vorige jaar 207 bedroeg thans tot 210 steeg. Totaal bevolkingscijfer 31 Dec. 1931, aldus 4958. Geboortecijfer 33.84. Sterftecijfer 9.58. Voltrokken werden 31 huwelijken, terwijl eenmaal een gelukkige vader aangifte kwam doen van een twee ling. Naar we vernemen worden door de vier tuinbouworganisaties in deze gemeente, die in gezamenlijk overleg daartoe bijeen waren, de voorbereidende maatregelen ge troffen, die een vlotte afhandeling van de aanvragen der .(zooals verluidt) thans spoe dig te verwachten tuinderscredieten zullen waarborgen. Op 1 Januari 1931 bestond de bevolking van Wieringen uit 2870 m., 2595 vr, totaal 5465 inwoners. In den loop van het jaar man zeker de prins. Zij, meer dan iemand anders, had al tijd geweten dat hij begrip had van die grootsche dingen in den hemel en op aarde, die alleen wat beteekenen op de wereld. Hij was de profee' van al wat choon is in woord en in daad. Gedu rende den langen nacht, dien zij had doorgemaakt, was het bewustzijn van haar minderwaardigheid niet de min ste van haar zorgen. En dat bewustzijn kwam nu weer bij haar op, toen zij verlegen bij de deur bleef staan en keek naar de stralen der Aprilzon, die bijna even bescheiden als zij zelf, een aureool vormen om zijn hoofd. Dat was de Goo van haar droo- men zij, die tot nu toe geen God had ge kend én zich zelve al wat droomen was, had verboden. Eindelijk keerde hij zich om en zag haar. Jij daar! Met een kreet ijlde hij naar haar toe. Een prachtig oogenblik voor een theatervoorstelling. Maar ongelukkig waren de# acteurs niet geheel berekend voor hun" rol. Julie's verlegenheid deel de zich aan den gevoeligen jongeling mede. Er zou geen een reden geweest zijn waarom hij haar niet in zijn armen genomen had, want hij was haar innig gaan liefhebben. Die rol zou voor hem bestemd zijn, de daad verwacht, maar deze jonge man was in sommige opzich ten veel minder verstandig dan in ande re. Hoe goed hij sommige mysteriën kon ontdekken, er was één hart, waarin hij niet kon lezen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5