Steeds witte tanden süS £and: ett Jmw&ouuh J&inamÉattd Brieven uit de Hoofdstad HET DROEVIG ONGELUK TE WATERINGEN. Drie jongens verdronken ia een auto. vakken te doen geven op den Woensdag avond. Tot nu toe werd onderwijs gegeven j op Maandag-, Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond. Neemt Uwe Vergadering be doeld voorstel aan, dan wordt het aantal avonden per week, waarop de conciërge van de school dienst zal moeten doen, van 4 op 5 o-ebracht. Het komt ons billijk voor, dat het salaris in gelijke verhouding wordt ver hoogd. De wedde bedraagt thans 300— 400 (5 tweej. verh. van 15 en 1 tweej. verh. van 25). Per avond per jaarcursus wordt dat 75—100 en voor 5 avonden 375500. Het maximum kan dan wor den bereikt door 5 tweej verh van 20 en 1 tweej. verh. van 25. Aangezien de te genwoordige functionaris de maximum-wed de heeft, moet het bedrag der kosten van fnvoering van genoemde vakken worden ver hoogd met 107 per iaar (wedde f 100, pensioenkosten 7 (15K %-8ƒ7). B. en W. stellen voor het desbetreffende besluit te nemen. TURNLUST'S TWEEDE AVOND. Zooals wij een week geleden schrev en, was de eerste avond van Turnlust een groot succes voor de vereeniging. Dat de tweede eigenlijk niets anders zou zijn. dar. een succes volle, lag in de lijn der verwachting. Die verwachting is we zullen het maar dadelijk hier neer schrijven bewaarheid ge worden. Weliswaar was het programma geheel anders van samenstelling, maar Turn lust bewees daardoor, dat het op verschillen de manieren kan ieestvieren! De groote Harmoniezaal was ook nu tjok vol Een heel enkele plaats was onbezet bij het begin, maar verder bleek alles de groote ruimte te hebben ingenomen. De stemming was ai voor den aan vang uitstekend en toen de voorzitter, de heer Budding, om even over achten opende, had hij en later de tooneelisten, een gemak kelijke taak. Ze behoefden alleen maar te zorgen, dat de stemming ei in bleef! De heer Budding heette de aanwezigen ook nu hartelijk welkom, vooral hen, d.e dezen avond zoo succesvol zouden maken: het duo HorstenTheunisse, Spruit c.s. en het Alkm. Tooneel. Veel zeide spr. niet, want hij begreep, dat allen wachtten op het op treden van mevr. Horsten met haar „trouwen, onafscheideiijken echtvriend"! En niet zoo dra opende het gordijn zich, othet con tact was er. Daar stond als een oude, goede bekende mevrouw Jeannc Horsten; daar zat achter de piano haar gezonde man, gul ladténd, vergenoegd rondkijkend! Een korte inleiding en mevr. Horsten lan ceerde haar eerste liedje. Zij weet uit haar uitgebreid repertoir steeds een goede keuze te doen en „met een lach en een traan' wist ze haar toehoorders te pakken Het zou ons te ver voeren, om alle num mers te noemen; het zij voldoende op te merken, dat het optreden van leanne Horsten ?in aaneenschakeling van successen was. enslotte mogen wij haar nog wei een com pliment maken over haar toiletten, die zij met smaak kiest en vol gratie draagt. En verder, dat zij later op den avond „liedjes op verzoek' zong. De heei Spruit was niet alleen leider van het Strijkje; hij gaf met een van zijn partners eenige harmonicanummertjes ten beste en verraste de aanwezigen met een niet-alle- daagsche hulde aan Turnlust en het turnen in 't algemeen, op dezelfde wijze, als hij het vorig jaar Alcmaria verraste up haar feest avond. En dan het Alkmaarsch Tooneel, dat voor een aardig blijspel zorgde: Voor Anker", een Fransch blijspelletje van Roulange. Een huwelijks- .dran*". dat uitstekend gespeeld werd en herhaaldelijk de lachspieren in be weging stelde. Je zal getrouwd zijn als man met zoo'n vrouw! Verder moeten wij nog melding maken van een fraai opgebouwde pyramide. uitgevoerd door de heerenafdeeling van Turnlust en in gestudeerd onder leiding van den directeur, den heer Pol. Het spreekt vanzelf, dat de heele avond uitstekend slaagde en dat er na afloop nog heel gezellig gedanst werd. Totdat het klokje van gehoorzaamheid sloeg en de aanwezigen huiswaarts moesten keeren. Maar voordien had de heer Budding een bedankspeechje gelanceerd met woorden van dank aan de spelenden en aan de aan wezigen. Turnlust kan op twee buitengewoon ge- xlaagde avonden terugzien. BRIDGEWEDSTRIJD TEN BATE VAN HET NATIONAAL CRISIS- COMITE. Zaterdagavond had op de bovenzaal van de Unie, die daarvoor door den heer Witte belangeloos was afgestaan, de bridgewed strijd plaats door de Ned. Bridge Bond ge organiseerd ten bate van het Nationaal Cri- siscomité. In 't geheel namen 32 personen aan den wedstrijd deel, zoodat er 96 kpn worden afgedragen aan het Hoofdbestuur van den Bond. De avond werd met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen geopend door de afgevaardigde van den N. B. B. Deze bracht hartelijk dank aan de dames en hee- ren, die zich spontaan voor den wedstrijd hadden aangemeld, waardoor zii op prettige wijze gelegenheid kregen het Nat. Crisis Comité te steunen. Dank bracht spr aan de firma's Ringers, Hoogenstraaten, v. d Horst. Frankenberg en de heer Jansen, dir der Meubelfabriek Eik en Linden voor de prachtige oriizpn, die zii voor den wedstriid hadden beschikbaar geteld. En verder dankte spr. de Sociëteit De Club. den heer Witte en de A'km. Courant voor hun steun en medewerking. Na een korte uiteenzetting van het voor dezen wedstrijd soeciaal door den Bond vast gestelde reglement nam de strijd een aan vang. In 't geheel moesten 9X4 spellen worden gespee'd. waarna de uitslag werd benpald volgens het aantal behaa'de winst punten. Fr is den geheelen avond op de meest prettige en snortieve wijze gespeeld in een vlot tempo en de deelnemers waren over het verloop zeer voldaan Men had kennis gemaakt met de diverse speelwijzen van an dere caren en meermalen gelegenheid ge- ziin krachten op moeilijke spellen te be proeven. Na beëindiging der spellen kon de uitslag spoedig worden bekend gemaakt. Ie pr. de heer en mevr. P. Boelmans ter Spill 5315 p.; 2e pr. de heeren N. Sehermer- horn en partner 3105 p.; 3e ipr. dr. J. Th van Leeuwen en dr. F. G. de Wilde 3035 p.; 4e pr. de heeren dr. Mol en Postma 1790 p 5e prijs mej. M. Schermerhorn en de heer P. Kleinzin 1495 p.; 6e pr. de heeren dr. Elema en dr. Hoeneveld 1425 p. De troostprijs werd toegekend aan de heeren dr. C. A. v. Hoofwerff en mr H Scholten. De prijswinnaars waren met de keurige ,prijzen ten zeerste ingenomen. Aan 't slot werd het woord gevoerd door mr. Ledeboer als voorzitter der Sociëteit de Club en als deelnemer. Hij juichte het initiatief van den Bridge Bond in deze buitengewoon toe, vooral ook omdat dit een eerste steunpoging was in Alk maar ten bate van het Nationaal Crisis comité en spr. hoopte dat dit misschien een aansporing zou kunnen zijn om ook in onze stad te komen tot de oprichting van een Crisiscomité. Dank bracht spr. aan den leider voor de voorbereiding en het goede en prettige ver loop van den wedstrijd. Tooneelmisère. De laatste man! Het tooneel in de hoofdstad blijft toch al tijd nog maar een groot vraagteeken en ik geloof niet; dat er iemand is, die van eenen op den anderen dag weet wat er gaat gebeu ren. Geheel naar wensch gaat het zeker niet Daarop wijst wel alles: de Bond van Pro minenten, zoo gezegd een sterrenvereeniging, die eenige weken geleden nog al sensationeel werd aangekondigd, doch weinig om het iijf bleek te hebben, de aanhoudende geruchten omtrent financieele moeilijkheden bij de Ko ninklijke Vereeniging en de doorioopende on- deruandelingen met het personeel over sala risreducties en betalingsregelingen En wan neer wij dan de groote maquette geëtaleerd zien van den ondernemenden theaterkoop man, die het aan zou durven om in deze tij den van tooneelmalaise zelfs zijn nieuwen Grooten Schouwburg te scheppen, dan vra gen wij ons onwillekeurig af hetgeen hon derden reeds deden wat is er nu eigen lijk aan de hand met ons tooneel? Men kan moeilijk ontkennen, dat ook Amsterdam ons creaties verschaft op tooneelgebied, die er wezen mogen. „Jud Siiss". „De Kapitein van Köpenick", „Misdadigers en nog enkele an dere voorstellingen zijn er een duidelijk be wijs van en men kan zonder meer vaststel len, dat onze Amsterdamsche toneelspeel kunst op even hoog peil kan staan als de zoo vaak en veel geroemde buitenlandsche En toch mankeert er iets aan ons tooneel en de geheele organisatie er om heen. Het zijn misschien op het oog onbenullige kleinighe den, maar het geheel is niet af. Onze voor stellingen beginnen nooit of te nimmer op tijd. Wanneer er werk' lijk eens veel men- ochen naar onze schou vburgen gaan na tuurlijk een abnormaal geval bij den huidi- gen gang van zaken is stagnatie op alle mogelijke manieren blijkbaar een noodzake lijk gevolg. Het zou niet voor mogen komen, dat aan onzen hoofdstedelijken officieelen schouwburg reclameplaten en foto's op zulk een manier worden geëxposeerd, dat men al ras gaat vergelijken met de kermistent van den spullebaas of derde rangs gelegenheden. Dit wat de buitenkant betreft. Binnen zijn het andere grieven, die onge twijfeld ook vat moeten hebben op een leeken- publiek, dat dan niet artistiek aangelegd mag zijn, doch dat evenzeer de ongerechtigheden opmerkt, welke helaas bij zoovele voorstel lingen, welke goed hadden kunnen zijn, roet in het eten gooien. In het bijzonder valt zoo iets op wanneer er tusschen de tallooze expe rimenten eens een werkelijk, door vaklieden en goed gespeeld stuk voorkomt. Nemen wij „Süss, de Jood", een voorstelling, die onder Saalborn's leiding klinkt als een klok, en waar geen speld tusschen te krijgen is. Dau blijkt weer eens overduidelijk, dat wij geen te groote geze'sehappen en geen te vérgaande proefnemingen noodig hebben om de sympa thie en bewondering van het Amsterdamsche publiek voor het Amsterdamsche tooneel te herwinnen, dat een paar rasacteurs volkomen in staat zijn om onder deskundige leiding, zij het dan uit oude school, prima tooneelspel af te leveren en dat aan animositeit tusschen re gisseurs en „prominenten", van hoogerhand, ik bedoel van de zijde eener krachtige, com petente en zakelijke directie, voor eens en voor altijd een eind gemaakt moet worden. En als dan het Nok aan het been. dat Stadsschouw burg heet, ook nog eens voor een tijdje uit den weg geruimd zou kunnen worden en niet onze Amsterdamsche raad adviseert of decre teert hoe het zal mceten gaan en wat men er wel en wat men niet zal moeten spelen, dan is de toekomst voor ons Amsterdamsch tooneel hoopvol cp den duur. De losse, „niet-officieele gezelschappen" geven daar van eveneens het bewijs En laat men toch niet te hard schreeuwen om de kansen aan ion pc acteurs en actrices te bieden. Zij. die hun Vans waord zijn. krij gen die ongetwijfeld. Maar de jonge men- schen. die thans nog ons tooneel ferquen- teeren. van wie sommige hartgrondig weige ren in te zien. dat men zonder talent zelfs geen kans waard is. behoorden te verdwi'nen en een ander baantje gaan zoeken. Laten zii kapper, timmerman, dame van gezelschao of iets anders worden, uit liefde voor ons too neel. De Plantage laat het weer overduidelijk zien, hoe deze tooneel-wantoestanden zoowel voor het eene als het andere gez.elschao fnui kend zün. Terwijl in hef eene theater bij een goeH stuk en goede regie de vrouwelüke hoofdrol, hoewel te priizen in menig op zicht. toch volkomen onvoldoende moet worden beschouwd en met het onontwikkelde jonge talent tegen door den acteur gestelde eischen ook geenszins opgewassen blijkt, is in het theater er naast de tegenovergestelde constellatie de groote misrekening Ik heb hier het oog op ..X.Y.Z." en op ..Mava". In het eerste geval het zonder twijfel wel be gaafde actricetje Georgette Hagedoorn. die aan tempo en routine voor Klabund's vlotge schreven satire te kort schiet. Fn het andere geval toont ons Nel Stants. bijgestaan door enkele eerste-plaa-menschen als Cor Hermus, Frits van Dijk en Paul Huf. die tijdelijk nog J ontbrak natuurlijk niet te vergeten, met als vulling en verdere bezetting een aantal dilet tanten, die op sommige plaatsen van dit spel van Cantillon een slecht gespeelde revue scène maken. Natuurlijk, de advertenties trek ken, en vooral het laatste zinnetje, onderaan, is veelzeggend genoeg om Amsterdam nieuwsgierig te maken: Alleen geschikt voor volwassenen. Zij komen dus, dat deel van een op sensatie beiust publiek. laci.en waar er niet gelachen moet worden en besmeuren deze door Verkade goed bedoelde opvoering. Maar het is niet de schuld van het publiek, het is dat deel van de voor*tel*Jng, dal door onvolwaardige krachten inderdaad ook be lachelijk wordt gemaakt. Want de scènes, waarin Nel Stants, als een -jier geverfde vrouwen uit de havenwijk, in dit zonder twijfel heel bijzondere stuk. haar talent heeft mogen toonen, tezamen met echte acteurs, vermoeiden evenzeer de vereischte stemming te brengen, in de soms weliswaar voor onze ooren hard klinkende vertaling, als in Parijs en Londen deze scènes zulks deden Dan i wordt er tooneel gespeeld, terwij! weer op andere momenten bombast-episodes onze stemming bederven en veelal, helaas, ons het mooie doen vergeten. Het is niet alles af en dat is het naar mijn bescheiden meening dan ook, waaraan ons tooneel mank staat. Aan gemis aan krachten, vereenigd tot een goed willende schaar van ijverige vakmenschen. die zonder geharrewar tezamen ets kunnen en willen presteeren. Want juist in deze tijden. I waarir. dejülm ons zulk een ver'okkend amusement weet te bereiden, is kwaliteit aan ons tooneel meer geboden dan kwantiteit, samenwerking meer dan versnippering, staag arbeiden meer dan geëxperimenteer. Er zijn in Amsterdam nog helden! Of 's het soms geen heldendaad om met een wijn winkel op een hoek van de straat, hoek Leid- schestraat in dit geval, als laatste steunpunt van een drietal bouwvallige perceelen, die op gezag van B. en W. thans gesloopt moe ten worden stand te houden tot het laatste Tot de sloopers alle etages al hebben ver woest en de binten beginnen te kraken, tot de deurwaarder al bij exploit het verlaten van het perceel, dat bijna geen perceel meer is, heeft gesommeerd, misschien tot er geen steen meer op anderen staat. Dat zijn de consequenties van intens rijverkeer en huur contracten in straten met verzakkende hui zen; van processen van eigenaren tegen de gemeente, vice versa, en van een handigen winkelier, met gevoel voor origineeie publi- citeits-mogelijkheden, die verkoopen blijft tot de stukken er af vliegen. Drie keer per dag ongeveer komen de sloopers waarschuwen dat het nu niet langer zoo gaaten dat gaat nu al tien dagen zoo door. De man van de Wijncentrale blijft op zijn post en be weert als een rechtschapen kapitein de laat ste te zullen zijn, die het schip verlaat, ja, desnoods met het schip zelf den grond in te willen gaan. Zakenpolitiek en energie, waar voor men respect moet hebben. Ende handige reclame voor het wijnzaakje op den hoek van de straat. Hoe lang nog? VAN SIEGEN. Hl aangenaam U te kunnen SINT PANCRAS. Jaarvergadering van „De Tuinbouw" op Vrijdag 15 Januari in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer C. Kloosterboer. De voorzitter herinnerde aan de afwezig heid van den penningmeester en was over tuigd dat hij na: :ns de geheele vergade ring sprak, als hij den heer Madderom, een algeheel herstel toewenschte. Uit het jaarverslag stipuleeren wij de vol gende mededeeling. Het ledental nam iets toe en bedraagt thans momenteel 244 leden. Het bestuur is als vertrouwenscommissie benoemd en heeft als zoodanig reeds nuttig werk heeft geleverd. Door afwezigheid van den penningmees ter werd de rekening door den voorzitter voorgelezen er bleek een ontvangst te zijn van 1032,84 en uitgaaf van 972,01 met inbegrip van saldo is het bezit der vereeni ging 1949.55. De rekening is in orde be vonden. Ingekomen stukken. Van de L. G. C. is een schrijven ontvan gen over bloemkoolzaad, dit is wederom be schikbaar voor de tuinbouwvereenigingen. Er werd besloten om 14 dagen de gele genheid te geven om bij de secretaris bestel lingen te doen Van de L. G. C. is tevens de mededeeling ontvangen dat het hoofdbestuur heeft beslo ten om de jaarvergadering der L. G. C. niet zooals altijd door 1 op de 10 leden te ver tegenwoordigen doch met 't oog op de groo te ksten 1 op 20 leden wordt zonder discus sie aanvaard. Ook is bericht van het hoofdbestuur ont vangen om het lidmaatschap der L. G. C. wederom te verlengen, daarvoor is een bil jet ingekomen om door het bestuur te wor <ien geteekend, namens de vereeniging. Thans heelt de L. G. C. een schuld van 60.000 daarvoor hebben 6 bestuursleden geteekend en het is wenschelijk dat dit door de geheele vereniging wordt gedaan. De heer T. Bakker was van meening dat er niet moet worden geteekend, het hoofdbe stuur doet maar, en wij moeten maar slik ken. De heer Hoogland zeide, dat gerust ge teekend kan worden, gevaar kan het abso luut niet opleveren, want het zal uit de pro centen moeten worden verhaald. Elk jaar moet opnieuw worden geteekend. Dit bedrag leek verschrikkelijk hoog, doch we moeten niet uit het oog verliezen dat de afschrijving van de bollenveiling hierbij is inbegrepen, de gedachte was, om het geld voor het te stichten gebouw, op te nemen en uit de gewone middelen te bestrijden. Dit is echter anders geloopen. Hierbij is ook nog het tekort der jBollenveiling. Als wij weigeren, zullen we meer procen ten moeten betalen, dan zal royement als lid het gevolg zijn. De heer C. Duif vroeg of bij de 60.000 is inbegrepen de uitbetaling der geveilde bollen. De heer Jb Duif zeide dat 10 000 voor rekening der bollenveiling komen, deze zijn mededeelen, dat wij reeda meer dan 15 Jaren tandpasta Cblorodont gebruiken en dat deze ons nooit beeft teleurgesteld! WIJ hebben steeds witte tanden en een aangenamén smaak in den mond, mede omdat wij ook sinda lang Chlorodont- mondwater gebruiken. Bovendien wordt door onze geheele familie alleen gebruik gemaakt van Chlorodont-tandenbontels." (w. g.) C. Chudoba, Fr. Verlangt alleen de echteChlorodont-tandpasta met rood-wlt-blauwo garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. door de L. G. C. aan de bollenveiling in voorschot gegeven. De heer 1. Bakker: Wij moeten hier tegen stemmen, ze smijten maar raak met de cen ten laten ze maar eens hooren dat er in St Pancras een anderen geest heerscht, wij hebben nergens iets in te zeggen. De heer Verduin vroeg indien dit aan vaard wordt blijft het l'/i pet. an gehand haafd of wordt het evengoed 2 De heer Hoogland gaf uitlegging van het reglement, dit heeft „De Tuinbouw" voor heen gewild, dat besluiten over salarissen enz. door het bestuur konden worden gere geld behoudens goedkeuring der algemeene vergadering. Dit is echter verworpen. De heer Bus: Er kan toch statutenwijzi ging plaats hebben. De heer Js. Ploeger Jr. vroeg of het tekort aan de bollenveiling steeds door blijft gaan. De heer Aid. Bakker was van meening dat het drukwerk $nz. der bollenveiling altijd voor de L. G. C. komt, en vond dat de bol- lenveiling moet worden stopgezet. De heer Stammes: Alles wordt maar ge daan door het hoofdbestuur. Statutenwijzi ging zal moeten voigen. De voorzitter: De bollenveiling staat thans los van de L. G. C, het is thans zoo dat 10.000 door de bollenveiling aan de L. G. C. is verschuldigd. De heer T. Bakker: Als protest tegen het dagelijks bestuur moeten wij niet teekenen. 2 jaar heeft het slecht gegaan, en de schulden zijn niet te overzien, dit bewijst genoeg. De heer J. Wagenaar: Wij moeten in deze toch niet alles van één kant beschouwen, we worden thans voor het feit gesteld om te ieekmen. dit zullen we moeten doen, indien het bestuur te eigenmachtig is opgetreden, zou dit een punt kunnen zijn, om te verbete ren. doch als we de historie van de bollen veiling eens nagaan, dan zullen we toe moe ten geven, dat alles niet van een leien dakje is aeioonen. Het zal zoo worden: 100 pCt. betalen en 50 pCt. vangen. De gedachten waren dat de bollenteelt brood zou geven, doch daarin zijn we bitter teleurgesteld. Dit is alles om best gedaan door ons en het bestuur. We moeten deze zaken verstandig bespreken. Zou het niet wenschelijk zijn dat de secre taris deze zaak met het dag. bestuur verder onderzocht en dan verder daar rapport van uitbrengt. De heer Hoogland: Voor deze eer wensch ik te bedanken, alles wordt in het dag. bestuur besproken en gezien de ervaring die ik heb opgedaan met die dingen, bedank ik voor deze zaak. als het dag. bestuur haar oordeel heeft geveld krijgt men de zaak niet aan het wankelen, want in de Rijp enz. vindt men alles goed. Spr. wilde wel met het dag. bestuur, doch dan met 3 of 4 bestuursleden gezamenlijk. Besloten werd om voorloopig aan te houden een onderhoud te vragen. Vaststellen salarissen en precentiegelden. De heer Huiberts was van meen-ing, dat de jaarvergadering inet 50 pCt. moet worden verlaagd van 1 op f 0.50 en de tracte- menten van voorzitter van 25 op 10; secretaris van 75 op f 50 en penningmees ter van f 50 op 25. De heer Aid. Bakker merkte op, dat er voor het bestuur veel werk is. Dit wordt steeds uitgebreid. De heer Huiberts: Als er extra werk komt, wordt dit extra betaald, dus vind ik de trac- tementen vee! te hoog. De voorzitter antwoordde, dat het tekort de schuld is van het bestuur omdat in de laatste spoedvergadering presentiegeld is uitgekeerd. Dit hoeft volgens reglement niet te gebeuren. De heer Jb. Wagenaar Sr. wilde de presentiegelden 50 pCt. laten zakken De heer Gerritsen was van gedachte, dat dit niet moet gebeuren, als de presentiegelden lager komen, zal zaalhuur moeten worden geheven. Besloten werd om alles te laten zoo als het was. Bespreking voorstellen L. G. C. Van de heer Huiberts was een voorstel in gekomen om het te geven bedrag 600 aan de kanahsatie in te trekken. Dit is echter al vervallen door de bepalingen welke de L. G. C. had gesteld. Door den secretaris was het voorstel ge daan om statutenwijziging, behoudens goed keuring der algemeene vergadering. Bestuursverkiezing. De heeren Jb. Duif en Jb. de Vries traden af en werden resp. met 102 en 69 stemmen herkozen. Verkiezing bestuursleden L. G. C. De heeren Jb. Duif en A. Hoogland traden af en werden resp. met 95 en 116 stemmen herkozen. De heer Verduin vroeg of er plannen be staan tot splitsing van de leden De voorzitter antwoordde dat hem hier niets van bekend is. „De Tuinbouw" heeft altijd voor hunne leden, de zaken zoo goed mogelijk behartigd. Ook werd door de voorzitter medegedeeld, dat de vertrouwenscommissie een onderhoud heeft gehad met de inspecteur der Directe Belastingen dat tot tevredenheid kan leiden. Door den secretaris werd thans aan de vereeniging gevraagd om telefoon, dit zou kunnen worden betaald door „De Tuin bouw". „Vrone" en ..Witte Kruis". De kosten zullen bedragen f 25 aanschafüngskosten en 2 59 per maand. Dit werd zonder dis cussie aangenomen. Door H. Olie werd nog gevraagd wat er gebeurd met kool die door de klok loopl. We zijn aan het einde van onze agenda. Heb ik aan het begin der vergadering den wensch uitgesproken, dat wij op prettige wijze mochten vergaderen, thans dankte spr. de vergadering ook namens het bestuur voor de gezellige besprekingen. Omtent het droevig ongeluk te Wate ringen, waarvan wij in ons vorig no. reeds kort melding maakten, wor:eu nog de volgende bijzonderheden gemeld: Een der verdronken jongens uit Delft heeft des middags den auto gestolen en is er mee uit rijden gegaan. De wagen behoorde aan een dokter, die toen op bezoek was in het ziekenhuis aan den Zuidwa! te Den Haag Omstreeks 7 uur is hij in Delft geweest en daar heeft hij vijf kornuiten opge haald om met elkaar nog een eindje te gaan rijden. Twee jongen vonden nog een plaats naast den bestuurder, de drie andere knapen kropen achterin. Het jeugdige gezelschap koos de rich ting Wateringen en hesft daar eenigon tijd rondgetoerd, via den Kleiweg ging het naar Delft terug. Omstreeks negen uur reed de auto met zeer groots snelheid (een dei jongens achterin heeft nog tegen den bestuur der geroepen, dat hij niet zoo hard moest rijden) ter hoogte van het café van den heer C. Draak, toen de wag-ui, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg, plotseling slipte, van den weg geraakte en in de er naast liggende sloot terecht kwam. Daar maakte ca auto een heelen slag om en kwam on dersteboven tegen den anderen walkant terecht De heer Draak, die op dat oogenblik zich alleen in zijn café bevond, liep het huis uit en ontdekte tegenover zijn huis den verongelukten auto. Ten zeerste geschrokken riep hij eenige buren te hulp, die dadelijk trachtten bij den auto. welke met de wielen omhoog vrij wel geheel onder water lag, te komen. Daar de auto echter aan den anderen kant van de sloot lag, was dit niet dade lijk mogelijk. Voor men dan ook bij den verongelukten wagen was, hadden twee jongens, die zooals later is komen vast te taan achterin hadden gezeten reeds kans gezien, zichzelf uit hun ne telige positie te verlos en. Nog voordat de te hulp gesnelde bewoners het eigen lijk beseften, waren die twee jongens reeds in het donker verdwenen. Naderhand is komen vast te staan, dat zij naar hun ouderlijke woning in Delft zijn geloopen. Intusschen schonken de bewoners meer aandacht aan den auto, wat later een geluk bleek te zijn, want zij zagen eerst een hand uit het water steken en even daarna werd ook een hoofd zicht baar. Direct greep men toe en zoo kon een jongen uit het water worden getrok ken. De heer Draak nam hem mee naar zijn café, waar hij van droge kleeren werd voorzien en zeer liefdevol werd verzorgd. Natuurlijk, zegt het Hbld., was dit jongmensch zeer onder den indruk va het gepeurde en kon hij aanvanke lijk maar weinig uitbrengen. Maar hij vertelde dan toch, dat er meer jongens in den auto hadden gezeten. De red dingspogingen werden onmiddellijk voortgezet. Inmiddels had een passeerende chauf feur zich naar de Rijswijksche politie begeven. Deze rukte onmiddellijk met het noodige reddingsmateriaal uit, ter- wiil dr. Niks gewaarschuwd werd, die zich eveneens met zijn auto naar de plaats van het ongeluk begaf Met bijlen werd de bodem van de auto opengehakt terwijl men met behulp van takels de auto gedeeltelijk trachtte te lichten. De hulp van een kraanwagen k niet baten, omdat de auto aan den anderen kant van den weg lag, dus aan de zijde van het weiland. Het gelukte de politie intusschen vrij spoedig, twee van de drie jongens achter de bestuurders plaats voorin vandaan te halen. Dr. Niks paste kunstmatige ademha ling toe, hetgeen evenwel niet mocht baten. Na een uur moest hij den dood constateeren. Met den derden jongen had men intusschen meer moeite. Eerst na ruim een uur gelukte het, hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Ook bij hem moest de dood worden geconsta teerd. Aangezien de wagen bijna geheel on der water heeft gelegen, zijn de drie jeugd'ge slachtoffers door verdrinking om het leven gekomen. Hun namen zijn L. G. A Haring, 18 jaar, J. F. Glode- mans, 17 jaar en H. J Piket, 17 jaar, al len te Delft woonachtig Op het gerucht van een ongeluk was inmiddels de brandweer van Waterin gen ook nog uitgerukt teneinde hulp te verleenen. Men kon zoodoende den ver ongelukten wagen gedeeltelijk op het welland trekken. De wagen is zwaar gehavend. De kap is o.a. geheel vernield, terwijl geen ruit meer heel is. Toen men op de plaats van het onge luk de reddingspogingen had beëindigd, moest de politie nog een onderzoek in stellen naar de identiteit van de slacht offers, hetgeen aanvankelijk nog eenige moeilijkheden opleverde. Uit de in den auto aanwezige papieren wist men spoe dig. wie de eigenaar was. De geredde jongen wist omtrent het lot van zijn kameraden niets. Hij kon alleen hun namen opgeven en enkele adressen. Met behulp hiervan is de Rijs wijksche politie naar Delft gegaan om vast te stellen, wie de verongelukten waren. Bij een der jongens thuis zij zijn alle zes uit verschillende gezinnen ver telde de moeder aan de politie, dat haar veertienjarige zoon, eenig kind, nog al laat en doornat thuis *vas gekomen. Ge vraagd, hoe dat kwam, dischte de jon gen een verhaal op, dat hij na de avond school de meesten van het troepje hadden feitelijk Vrijdagavond op school moeten zijn in het water van de Voor-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7