WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Jieck dc Schooi Jkomnciaai Tlieuws WIERINGEN. 3. dat de tuinder, aan wien een voorschot is verstrekt, zijn producten ten verkoop aanbiedt bij de door B. en W. aan te wijzen veiling of veilingen, behoudens door hen te verleenen vrijstelling; 4. dat overigens de door B. en W. vast te stellen voorwaarden moeten worden nageleefd II. de sub I bedoelde uitgaven nader te regelen bij suppletoire begrooting. BIJDRAGE IN DE KOSTEN VAN AAN LEG VAN EEN RIJWIELPAD BERGEN—SCHOORL—CAMPERDUIN. In bijlage 4 zeggen B. en W.: Het Dagelijksch Bestuur der Rijwiel- padvereeniging „Noord-Kennemerland" vraagt bij zijn, in Uwe vergadering van 16 December j.1. om advies in onze han den gesteld, adres van 12 December 1931 om beschikbaarstelling van een bijdrage van ten minste 2000.in de kosten van aanleg van een rijwielpad van Ber gen (grens) over Schoorl en Groet naar Camperduin. Wij zullen dit adres met de daarbij behoorende begrooting en tee- gen. keningen opnieuw voor U ter inzage leg gen. Hoewel wij den aanleg van dit rij wielpad van groot belang achten, leggen de omstandigheden ons den plicht op, de uitgaven zooveel mogelijk te beper ken. Over het nut van deze uitgave twij felt niemand. Maar wij zouden ze, al thans voorloopig, willen vermijden en zien ons daarom genoodzaakt U in over weging te geven, op het adres afwijzend te beschikken. (Ook wij ziju van oordeel, dat het ge- wenschte rijwielpad van waarde voor het toerisme zal zijn. In dezen tijd dient het nuttige en noodzakelijke echter voor te gaan en het plan maakt op ons wel den indruk, dat het bestuur van de rij- wielpadvereeniging „Noord-Kennemer land" te zeer achter de rijwielpadver- eeniging uit Schoorl aanloopt, evenals het achter de plannen van anderen aan liep met het rijwielpad van rieiloo naar Egmond-Binnen. Voor alles dienen thans rijwielpaden daar gemaakt te worden, waar ze voor de wielrijders het meest van nut kunnen zijn en dan dient wel allereerst een rijwielpad van Alk- naar naar Bergen aan de orde te worden gesteld. De Bergerweg wordt door het toenemend verkeer gevaarlijk. Gok aan den Heldersohenweg mist men een rijwielpad. De wielrijders uie van het ontworpen rijwielpad willen genieten zullen dus eerst gevaarlijker en drukker wegen moeten passeeren. Het komt ons dan ook wenschelijk voor de krachten te con- ce.itreeren op die rijwielpaden die het geheele jaar aan de wielrijders hun diensten zullen bewijzen. Red. Alkm Crt. SUBSIDIE STICHTING „ALKMAARSCH BORGSTELLINGSFONDS". In bijlage 2 zeggen B. en W. In Uwe vergadering van 18 December j.1. is om advies in onze handen gesteld een ver zoekschrift van het Bestuur der Stichting „Alkmaarsch Borgstellingsfonds" om toeken ning van een subsidie van 5000.In de met het verzoekschrift voor U ter inzage ge legde toelichting wordt bedoelde aanvraag nader gemotiveerd. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1931 werd aan het icnds een crediet van 1000.toegestaan, waaruit de stichting kan putten voorzoover zij als borg zou wor den aangesproken. Uit de toelichting tot het verzoekschrift blijkt, dat de stichting thans ook voorschotten verstrekt en dus het terrein van haar arbeid heeft uitgebreid. Hoewel wij dit toejuichen, zouden wij het met het oog op de tijdsomstandigheden niet verantwoord ach ten, uit de gemeentekas een zoo belangrijk bedrag beschikbaar te stellen als het bestuur vraagt, vooral niet nu ook de gemeentelijke instelling voor maatshchappelijk hulpbetoon, in samenwerking met het borgstellingsfonds, voorschotten verstrekt en reeds een bedrag van 996.heeft uitgekeerd. Men moet hierbij voorts in aanmerking nemen, dat het bestuur nog steeds kan beschikken over het bovengenoemde crediet van 1000.waar mede praktisch het bedrag waarvoor het zich jegens derden borg stelt, kan worden ver hoogd. Wij zouden ons daartoe willen bepa- Een en meenen U derhalve in overweging te moeten geven, op het verzoek afwijzend te be schikken Benoemd aan de School met den Bijbel te Rijssen (O.) mej. A. v. Til, kweekeling met akte aan de Wilhelminaschool alhier. De heer L. Spaander, hoofd der school te Oosterland, heeft als zoodanig m. i. v. 1 Aipril a.s. ontslag aangevraagd. Tot kerkvoogd bij de herv. kerk te Oter- leek is gekozen de heer C. Moeijes. Tot kerkvoogd der herv. gemeente te Driehuizen (Groot-Schermer) werd benoemd de heer J. A. Rijnberg, zulks ter voorziening in de vacature J. Vermeer. Tot kerkelijk ontvanger werd benoemd de heer P. Moerbeek (vacature P. Visser). PROTEST-VERGADERING TE CASTRICUM TEGEN HET WETS ONTWERP-TERPSTRA. Dinsdag 12 Jan. had de vergadering plaats, uitgeschreven door het Plaatselijk Comité van Actie tegen het Wetsontwerp- Terpstra. De voorzitter, de heer Aukes, bracht in herinnering, hoe in 1917 door grondwetsher ziening mogelijk geworden was, dat de bij zondere school onder bepaalde voorwaarden "*eun kon ontvangen uit de overheidskassen; <5at de bevredigingscommissie onder voor zitterschap van dr. Bos gevormd was; en hoe de financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs in de wet was vastgelegd. De L.O.-wet 1920 bracht o.a.: afschaffing van het ambulantisme, meerderen invloed van 't personeel der school op de samenstel ling van het leerplan, er werden oudercom missies in 't leven geroepen, de standen school maakte plaats voor de eenheidsschool en een betere opleiding van de onderwijs krachten werd in 't vooruitzicht gesteld. Door bezuiniging dreigt al gauw veel van 't goede van de wet 1920 verloren te gaan, terwijl 't ontstaan van bijzondere scholen hoogtij viert, zóó, dat zelfs rechtsche ge meentebesturen ernstige bezwaren moeten maken, en ook in de Kamer zoowel van rechts als van links stemmen opgingen tegen de enorme sommen, die gevraagd werden. Dat heeft geleid tot het ontstaan der com- missie-Rutgers, die tot taak kreeg: 1. na te gaan, de mogelijkheid om tot bezuiniging te geraken, zonder de vitale belangen van het onderwijs te schaden; en 2. te onderzoeken of bij openbaar en bijzonder onderwijs meer vrijheid van inrichting gegeven kon werden. Het rapport-Rutgers kwam gereed en een storm van verontwaardiging ging op, zoo wel bij voorstanders van openbaar als van bijzonder onderwijs, toen minister Terpstra de conclusie van 't rapport ongewijzigd a.s wetsontwerp indiende. „Volksonderwijs" hield een protestverga dering te Utrecht. Het oude „Nutmaakte zich nogmaals nuttig door op te wekken tot algemeen protest, en de neutrale vereeniging „Volksonderwijs" noodigde verschillende or ganisaties uit om te komen tot een gezamen lijke actie. Bij Volksonderwijs sloten zich aan de Mij. tot Nut van 't .Algemeen, het Ned. Ond. Gen., de Bond v. Ned. Ond.. de Vereen, v. M.U L.O., de Ned. Ouderraad, de landelijke Commissie v. d. Openb. Sch., de Vr. Dem. Bond. de S.D.A.P., het N.V.V. en de Ned. Vakcentrale. Er werden plaatselijke comité's opgericht en het is dit Comité van Actie dat den heer v. Gaasbeek uitnoodigde een spreekbeurt te willen vervullen. Vóór deze het podium beklom om zijn re de: „Een aanslag op de Volksontwikkeling" te houden, liet het koortje het mooie lied „Eendracht door de zaal klinken. Daarna begon de heer Gaasbeek met het gedichtje an De Genestet: „Uit het nu, wat worden zal". Zoo ooit, dan is het nu noodig, de oogen open te houden: het gaat om de belangen van het kind, dat we zoo gaarne zouden zien in betere verhoudingen, in een betere maat schappij. Na 1917 hadden we wat anders mogen verwachten, 't Zou uit zijn met den strijd om de richting van het onderwijs, nu zou alle energie besteed worden aan de kwaliteit. Toch is die strijd niet uit, hij is alleen maar verplaatst. De wet 1920 bracht veel goeds: 7 leerja ren, 'n meer democratische inrichting der school, afschaffing der standenscholen, zoo dat niét als voorheen de dikte der portemon- naie, maar zijn kennen en kunnen zou be slissen wat het kind worden zou. Maar er kwam ook vrijheid tot het bou wen van bijzondere scholen! Is die vrijheid behoorlijk gebruikt? Neen! Ga door de dorpen en ge zult er minstens evenveel bijzondere schooltjes vinden, als er torens boven de daken uitsteken. Is dat de bedoeling geweest? Is dat opbloei? Men verslechterde, versnipperde het onderwijs. Het was achteruitgang. Millioenen zijn uit gegeven, maar de resultaten werden niet be ter. Integendeel. De vrijheid heeft geleid tot bandeloosheid. Velen, ook der rechtsche par tijen vragen is dat de bedoeling geweest? Troelstra heeft reeds in 1921 de aandacht er op gevestigd en zijn bezorgdheid er over te kennen gegeven. Daarna is de commissie- Rutgers gevormd, die tot taak had na te gaan: Hoe kunnen we op het onderwijs be zuinigen, zonder de vitale belangen te bena- deelen. Hoe is dat anders uitgekomen. Het afwij zende rapport van Ketelaar, Gerhard en mej. Westerman negeerend, nam minister Terpstra het overige vrijwel als handleiding voor zijn ontwerp. Hierin ligt een gevaar van groote beteekenis voor de volkskracht: Het cultureele loopt gevaar! De M.U.L.O.-scholen met 9-jarige oplei ding plus schoolgeld (standenscholen) zijn vervallen. Men wil ze weer invoeren. Dat is reactie! Dat is barricadeeren van den weg van het volkskind naar de H.B.S. en het gymnasium, welke dan niet meer te bereiken zijn uit de L.S. Dan stelt het ontwerp „een meer gediffe rentieerd strafstelsel voor de onderwijzers" voor. Er zijn 30000 onderwijzeres. Zij, die met liefde en overtuiging van het kind trach ten te maken, wat er van gemaakt kan wor den, zij worden nu met een geraffineerd straffenstelsel bedreigd. Overal openbaart zich verlangen naar sa menwerking en medezeggingschap in fa brieken, werkplaatsen, enz. Waar zou dat beter kunnen dan in de scholen? Samenwer king tot verhooging van 't onderwijspeil is dringend noodig. Hoe kan de minister nu een wetswijziging voorstellen, zonder aan dit verlangen tegemoet te komen? Ambulantisme: voorheen werden de beste krachten aan de school onttrokken, door ze ambulant te maken. In 1920 is dit afge schaft. Nu willen ze 't weer invoeren. Weer een stuk reactie! 't Wetsontwerp wil 't opheffen van open bare scholen gemakkelijker maken. De wet schrijft voor, dat de openbare school ge handhaafd blijft, zoolang er 8 leerlingen zijn met de bedoeling minderheden te steu nen. Nu wil men verschillende gemeenten het recht geven scholen te combineeren. Dat beteekent achteruitgang, minder vrijheid; dat voorspelt niet veel goeds! Opleiding der onderwijzers. Overal zien we verbreeding en verdieping. Waarom komt nu de beloofde opleiding niet? De wetgever zegt nu: Tot 12 jaar L.O. dan 3 j. ulo en nog 3 jaar kweekschool, dus op 18 jarigen leef tijd staan ze voor de klas. Terwijl met de bestaande scholen de opleiding verbeterd kan worden. Een dokter krijgt 5 j. H.B.S., j dan 3 j. universiteit. Een veearts 5 j. H.B.S en 4 of 5 j. Veeartsenijschool om zijn var kens te behandelen. Voor een onderwijzer géén H.B.S., met eenige jaren verdere oplei ding. Dat is een nadeel voor de volksontwik keling. Er is crisis, inzinking. Dat blijf: niet zoo. En de groep, die goed voorbereid is, staat sterk in de komende tijden. Men heeft 40 handteekeningen noodig om tot oprichting van een bijz. school te komen. Wie heeft bezwaar, officieel naar buiten te komen bij geboorteaangifte, enz.? Zou 't te veel gevraagd zijn, op diezelfde plaats te verschijnen om een officieele handteekening te zetten tot aanvrage van een bijzondere school? Maar nu wordt 't zelfs al te veei een handteekening te zetten; in de toekomst zal dat niet eens noodig zijn. De clou van de wet is de leerlingenschaal. Thans geldt: van 1 tot 32 leerlingen één on derwijzer, van 32 tot 72 twee, van 72 tot 116 drie. Deze opgave beperkt zich tot de klei nere scholen (met 3 leerkrachten). In een stadsschool staat één onderwijzer voor hoogstens 40 leerlingen. Hij is daar met de zelfde groep steeds bezig. Hoeveel meer en inniger kan daar persoonlijk contact zijn dan in een school, waar de onderwijzer staat voor een zelfde aantal leerlingen, maar dan verdeeld over 3, 4 of7 klassen. De eene greep leerlingen is daar bezig met reke nen, de andere misschien met lezen, geschie denis-of aardrijkskunde, enz. Wie goed ziet, wil daar het getal verla gen. Maar deze minister, die vroeger zelf als onderwijzer werkzaam was, wil voor elke 45 leerlingen één leerkr-cht beschikbaar stellen, dus voor 80, 85 tot 90 twee. enz. Een toestand, die de meest ongelukkige ge volgen zal hebben. In de oude scholen had een onderwijzer wel 70 tot 100 leerlingen. Men kan rekenen dat 5 tot 6 pCt. dier leerlingen terecht kwa men, d.w.z. niet verongelukten. Dat was massa-productie, terwijl men bij het onder wijs juist moet kunnen komen tot het indivi- dueele. Bij invoering van een hoogere leerlingen- schaal gaan we weer terug, we krijgen dan weer den toestand van 50 tot 60 jaar gele den. Nu reeds zijn er nog veel klassen, die ver boven de 50 leerlingen tellen en dat zou bij de uniforme 45 leerlingenschaal nog veel erger worden. Als 't zou gelukken het wetsontwerp te doen aannemen, dan zou dit met een zwarte kool in de analen van ons onderwijs aange- teekend moeten worden. Ook bij het Ulo dreigt de desorganisatie. De opzet van 't wetsontwerp moest zijn: Uit te zien, bij het dóórwerken der racifica- tie, naar bezuinigingen, zonder de vitale be langen van het onderwijs te schaden. Wat is het geworden? In flagranten strijd met den opzet worden bezuinigingen voor gesteld, die het onderwijs ten zeerste zullen Senadeelen. Had men in de wet vastgelegd, dat geen medewerking zou verleend worden tot oprichting van bijzondere scholen met minder dan 3 leerkrachten; dat bij de aan vrage tot oprichting van een bijzondere school bezoeken; en had men voorgeschre ven de concentratie van de Ulo-scholen door verschillende gemeentebesturen te bevorde ren, dan had men inderdaad bezuinigd en daarbij het belang van het onderwijs ge diend. Dien weg is men niet opgegaanWij moe ten zeggenGa dien weg alsnog op. De pacificatie was sommigen tegen den zin, maar als we nu zien, welken weg men uitgaat, dan zien we daarin een aanslag op de pacificatie. En dan rijst tevens de vraag of sommige politieke partijen nog langer de gelijkstelling kunnen schragen. Mag in dezen tijd een aanslag op 't onder wijs gepleegd worden, alleen om materieele redenen? Neen! We moeten het onderwijs hoog houden in 't belang van onze kinde ren, opdat zij beter geharnast zullen komen te staan in den strijd des levens; om te ko men tot een betere samenleving. Tot zoover de heer Gaasbeek, wiens geest driftige rede onder de diepste stilte was aan gehoord. De voorzitter was zeker de tolk der vergadering toen hij hem zijn dank uitsprak. Daarna zong het koortje „Het Strijdlied van Volksonderwijs" en de voorzitter bracht mej. Geuzenbroek en den jeugdigen zange ressen en zangers hulde. Nog werd met algemeene stemmen de be kende motie aangenomen, die aan de Tweede Kamer en de pers gezonden zal worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering die bezocht was door 100 personen. NOORLSCh AFWOUDE. Zaterdagavond half acht vergaderde de Langendijker Bestuurdersbond in „Concor- dia". De voorzitter, de heer J. v. d. Abeele, opende de vergadering met een woord van welkom, er zijn spijt over uitdrukkende, dat de zaal niet tot in de uiterste hoeken bezet was. Spr. had vooral het oog op de ongeor ganiseerde arbeiders, om te hooren wat de heer van der Meulen over de organisatie zou zeggen. Deze vergadering wordt niet gehouden, om, zooals men dacht, de raad van Oud karspel de jas uit te vegen, maar was reeds eerder voorbereid. Het is naar aanleiding van het adres om steunverlening en werk verschaffing aan de verschillende gemeente besturen, waarbij dcor den burgemeester van Oudkarspel is gezegd, dat het de schuld der organisatie was, dat er geen georganiseerden waren. Er is ook gezegd, dat de organisatie eerst een onderzoek had moeten instellen, doch de raad had ook eerst wel een onderzoek mogen instellen. De steunregeling zelf heeft in 3 van de 4 gemeenten geen succes gehad De reden, dat men een gezamenlijk adres had gemaakt, was daarom, dat er anders deze maand een adres der transportarbeiders, de andere maand een van anderen zcu ziju. Men was het er over eens, dat de steunrege ling der transportarbeiders onvoldoende was. Van de 45 zijn er maar 13 gesteund. Daar om werd een andere regeling gevraagd, waarbij men binnen de perken der redelijk heid is gebleven. Inplaats van een bedrag van 10 werd 12.50 gevraagd, plus een kindertoeslag van 1.50 en een brandstof- fenbon van 1 per week. Men kan door deze steunregeling niet hooger komen, dan 18.50 met een gezin met 3 a 4 kinderen. Dat is toen geen overdreven steun. De aangevraagde steunregeling is dan ook de laatste, die men heeft gevonden bij een on derzoek in 11 gemeenten. In Oudkarsel werd gezegd, dat er geen ge organiseerde werkloozen waren, doch als er een bond wordt opgericht en er zijn een 10- tal werkloozen, komen deze, omdat ze nog geeen steun kunnen trekken, met de uitge- trokkenen voor rekening van de gemeente. Wij hebben gevraagd of men rekening wilde houden met de 60-jarigen. Doch daarvoor krijgt men geen subsidie van het Rijk en zijn deze menschen aangewezen op het Burg Armbestuur. Door de transport is hiervoor een kameraadschappelijke regeling gemaakt, doch er waren er zoo weinigen, die steun kregen, dat ze blij waren als ze het zelf had den: Bij het punt Bureau voor Maatschappe lijk Hulpbetoon kregen we weer een poeier van den burgemeester, die vroeg, of wij wel begrepen, wat dat was. Dat is ook door hem gezegd bij de aanvraag voor georganiseerd Overleg op de Gasfabriek, maar evengoed be staat deze instelling al eenige jaren. De commissie heeft de heilige overtuiging, binnen de perken te zijn gebleven, en is over tuigd, niet te veel te hebben gevraagd. Alleen te Noordscharwoude is een goed resultaat bereikt. Daarvoor is men die ge meente zeer erkentelijk. Spr. nam aan, dat de werkverschaffing is ingesteld als een gevolg van het adres. De loonen zijn ook goed. Er werd gevraagd 3 per dag, de gemeente gat 3.25 en heeft het zoo gemaakt, dat de ar beiders vast 19.50 per week verdienen. Sor. eindigde zijn rede met de mededeeling, dat het bestuur zal doorgaan met de actie en wees er op, dat de gemeentebesturen er heel anders tegenover hadden gestaan, als er in plaats van 250 eens 2500 georganiseerden waren. Na de vertooning van de N.V.V. film „Triomph" voerde de heer Van der Meulen, bestuurslid van den Transportarbeidersbond, het woord. Spr. ging den loop der gebeurtenissen na en kwam er op neer, dat deze kapitalistische maatschappij een gekkenhuis was. SCHAGEN. Vrijdag vergaderde de afd. Schagen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en -Slijters. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. Raven te Schagen, werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De heer Duinker. hoofdbe stuurslid en propagandist Ned. Bond fe liciteerde den heer H. Raven met zijn 25-jarig jubileum als penningmeester der afd. en bood hem uit naam van den Bond de gouden medaille aan. Hierna complimenteerde de heer Schenk (voorzitter) den jubilaris en bood hem een vulpenhouder aan. De heer P. W. E. van Laere, ambte naar aan het postkantoor alhier is Za terdag geslaagd voor het examen adj.- cominies P. T. T. Tot tijdelijke onderwijzer aan de o. 1. school te Schagen is benoemd de heer B. Brouwer aldaar. Het is de politie nog niet mogen ge lukken de dader(s) te achterhalen van de brutale inbraak met diefstal, ge pleegd vorige week bij den heer de Moei en waarbij een bedrag van ongeveer 500 is gestolen. Een aantal effecten, welke de heer de M. voor een ander in bewaring had, zijn door de dieven over het hoofd gezien oi opzettelijk in de brandkast gelaten. Uit het po.itieonderzoek is overigens vast komen te staan dat dj wijze van in breken veel overeenstemming vertoont met de wijze waarop voor een paar maanden bij eenige andere zakenmen- schen in deze gemeente is ingebroken er, waar ook een bedrag van ongeveer 500 is gestolen. Ook di gevonden voet afdrukken vertooneo veel overeenstem ming. In verband met „Onveilig Scha gen" worden pogingen aangewend tot stichting van een particulieren nacht- veiligheidsditnst. LIMMEN. Het Onderlinge Veefonds hield jaar» vergadering in café Kroon, onder presi dium van den heer C. Pepping. Uit het jaarverslag bleek dat het afge- loopen jaar niet ongunstig was. De ont vangsten waren: saldo vorig jaar 24.28, ontvangsten 2497.82, uitgaven 2321.11, saldo 176.71. De controlecommissie be vond alles accoord, waarna de penning meester onder dank werd gedechar geerd. Het verzekerd kapitaal was 67550 (vorig jaar 76430). omslag 3 10 (vorig jaar 5.20) per 100. Afgemaakt zijn 11 dieren (vorig jaar 19). Tot directeur en correspondent werden herkozen de hee- ren C. Pepping en W. v. d. Steen. Den heer Th. Swart, dia 30 jaar cor respondent was, werd dank gebracht en hem werd een cadeau aangeboden. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting BERGEN. De heer B. de Jonge, ambtenaar aan het postkantoor te Bergen, is Zaterdag geslaagd voor het examen adj.-commies P T. T. SCHAGERBRUG. VeevergiftiBing, Bij den veehouder de Lange te Scha- gerbrug zijn onder verdachte omstandig heden een tweetal koeien gestorven, ter wijl bij meerdere andere beesten zich ziekteverschijnselen voordoen. Een tweetal veeartsen, wier hulp was inge roepen, konden geen opheldering geven van de oorzaak. Na opzending der magen van de ge storven dieren is gebleken dat deze aan arsenicumvergiftiging zijn gestor ven. Thans is ook 't voedsel (ongekuild gras) voor onderzoek opgezonden De uit slag hiervan is nog niet bekend. TEXEL. Loop der bevolking* Op 31 Dec. 1931 bedroeg het aantal in woners dezer gemeente 7971 personen o.w. 4185 mannen en 3786 vrouwen. De bevolking vermeerderde in 't afgeloo- pen jaar met 364 zielen n.1. 209 mannen en 155 vrouwen. Is 't aan al mannen in deze gemeente al tijd grooter geweest dan dat der vrouwen, dit jaar is 't nog belangrijk vermeerderd Het aantal vreemde werklieden, dat thans in deze gemeente vertoeft voor de dijkwerken, is hiervan wel als oorzaak te noemen. In 1931 ziin overleden 32 mannen en 42 vrouwen, geboren 74 jongens cn 79 meisjes. GTERLEEK. Op den op 14 dezer te De Rijp ge« iden reciteerwedstrijd behaalde onze plaafsgenoot. de heer P Slot, een 2den prijs in de 2de afd. met 74 punten Voor een eersten prijs waren noodig 77 pun ten. WARME NHUIZEN. Door den minister van binnen!, zaken êA landbouw is aan het gemeentebestuur mede gedeeld, dai aan zelfstandige en alleenwer- kende tuinders wekelijkschen toeslag kan worden verleend van ten hoogste 9. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Na grondige voorbereiding door het bestuur en een bijeenkomst, waar dr. J. Hemelrijk van Bergen heeft gesproken, is alhier tot stand gekomen een voorbereidende klas se van de kaderschool Troeistraoord. Een viertal personen van Wieringen is bereid ge vonden om als leeraren voor de verschillen de vakken op te treden (Ned. taal boekhou den, staatsinrichting, economie), terwijl het aantal deelnemers, dat zich tot heden opgaf, 15 bedraagt. Wieringen zal de eerste plattelandsplaats zijn, waar op dit gebied een proef wordt ge nomen. Met ingang van 1 Januari j.1. is de premie voor het dooden van zeehonden te ruggebracht van 3 op 2. Wegens gewetensgelden zijn ten bate van deze gemeente gestort bedragen van 40, 200 en 55. Gedurende 1931 zijn alhier 95 bouwver gunningen verleend. Het aantal gereed ge komen woningen bedroeg in dat jaar 48. 61. O wee, wat een verschrikkelijk stofwolken kwa men er uit het tapijt. Tuimeltje kreeg tot overmaat van ramp stof in zijn oogen en kon bijna niets zien en kikker Karei was al zoo wijs zijn oogen maar direct dicht te houden en er flink op los te slaan. Ze sloegen er geducht op en het scheen wel of er geen jir.d kwam aan de stof. Eindelijk was het tapijt schoon. 6~. Kikker Karei en Tuimeltje probeerden nu hun oogen weer ver open te doen en toen neen maar ze beefden voor elkaar, zoo verschrikkelijk zwart zagen ze. De een keek verbaasd naar den ander. Dat was geen gewone stof, neen dat was roet. Ze keken rond of niemand hun had gezien en toen ze de twee kikkers triumpheerend zagen staan begrepen ze, dat zij er wel meer van gouden weten,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6