Agenda JficwUiciaal 'flieuws Jfcfieepstiidingen Mackt&ecichteti ftucqedüke. Stand Stad en Omqeving- lüeet&ericht KATER mVêntzS alkmaar. castrictdm. HEEMSKERK. Woensdag 20 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Boete (sens); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De trek naar het Westen (sens.); voor alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: 1. Wij schake len over op Hollywood (revue); 2. De Boe- melluitenant (kom.); alle leeftijden. 8 uur, Harmonie, voor Comité voor Too- neeluitvoeringen „De goede Fee" door het Rotterdamsch Hofstadtooneel. Donderdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie, gemeente-volksvoorstel ling van Pvgmalion. 7.30 uur, Cinema Americain: Boete (sens boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De trek naar het Westen (sens); voor alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: 1. Wij schake len over op Hollywood (revue); 2. De Boe- melluitenant (kom): alle leeftijden. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden Willy Derby. 8 uur, Harmonie, volksvoorstelling Pyg- malion door het Rotterdamsch Hofstadtoo neel. 8 uur, Gebouw Vrijz. hervormden. Heul 3, lezing met lichtbeelden van den heer C Sip- kes „Met kampeertent en camera door Al giers" voor de Ned. Nat. hist vereen en den Ned. jeugdb. voor natuurstudie. ECONOMISCHL SAMENWERKING NEDERLAND-BELGIE. Wij vernemen, dat de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor België te Brussel een commissie heeft benoemd 'er bestudeering van een nauwere ecconomische samenwerking tusschen Nederland en België. T; dien einde zal door de Nederlandsche K. v K. in Bel gië een referendum worden gehouden onder alle Nederlandsche en Belgische K. v. K en onder alle nijverheidsgroepen. ONGEREGELDHEDEN BIJ STAKINGEN. Vragen van den heer Wijnkoop aan de regeering. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft den ministers van Binnenlandsche Za ken en Landbouw en van Justitie gevraagd: Is het de regeering bekend, dat de burge meester van Enschedé en Schoterland maat regelen hebben genomen, die hierop neerko men, dat niet-ingezetenen hunner gemeenten het verblijf aldaar ontzegd kan worden. Is de regeering in staat en bereid den nauwkeurigen tekst mede te deelen, waarin die maatregelen zijn vervat? Is de regeering bereid en in staat mede te deelen, op welke wettelijke bevoegdheid die maatregelen berusten? Is de regeering niet van oordeel, dat, afge zien van de formeele zijde, deze maatregelen in strijd zijn met de vrijheid van zich in Nederland vrijelijk te bewegen en op te hou den, en leiden tot een aanslag op de vrijheid van organisatie en propaganda der arbei dersklasse gedurende de thans heerschende arbeidsconflicten? Is het de regeering bekend, dat op 13 Janu ari, een der advocaten van de Internationale Roode Hulp, die zich te Jubbega bevond uit hoofde van zijn ambt als advocaat in ver band met de verdediging van een aantal te Leeuwarden in het huis-van-bewaring inge sloten, te Jubbega woonachtige arbeiders, door de politie-autoriteiten' is belemmerd in het verrichten van zijn werk, gevankelijk op gebracht naar Heerenveen, gefouilleerd en over de grens van de gemeente Schoterland geleid, op grond van bovengenoemde maat regelen? Is de regeering bereid onmiddellijk de be- d- elde maatregelen te doen intrekken en, wat de laatste vraag betreft, er voor zorg te dra gen, dat een advocaat onbelemmerd zijn taak kan verrichten op de wijze, waarop de advo caat naar wet en gewoonte die taak pleegt te verrichten? Is het de regeering bekend, dat in Gronin gen en een aantal andere gemeenten door de betrokken burgmeesters verboden zijn uitge vaardigd van samenscholing van meer clan drie personen en van demonstratie? Is de regeering niet van oordeel, dat deze maatregelen er op berekend zijn om de arbei ders in hun strijd tegen de verslechting en vóór verbetering van hun levenspeil te dwarsboomen? Is de regeering bereid onverwijld maatrege len te nemen tegen de samenscholingsver boden. HET LOON IN WERKVERSCHAFFING TE LAAG GEACHT. Zij leven liever van milddadigheid. Bij sellingen (Westerwolde) ligt een 40- <al schippers uit Groningen met hun sche pen, die, ofschoon hun de gelegenheid is ge boden aan het werk te gaan bij de werkver- »chaffing, daarvan geen gebruik willen ma ten, daar het loon hun te laag is. Zij leven van hetgeen zij bij particulieren krijgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Lan- jestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd 12 tot en met 19 Januari 1932: sjaaldoek; bal; •nantelband; schapenbei; R.K. kerkboek; ceintuur; gummischoen; ceintuur; dames- taschje; handschoen; sleutels; paar hand schoenen; kerkboekje R.K. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12 tot en met 19 Januari 1932: J. F. Burgering, Klein Nieuwland 2, handwarmer; Benard, Zeglis 13, sleutel C. Trompert, St. Jozesltraat 27, medaillon, A. Gijzen. Snaarmanslaan 23, glassnijder; J. Jonker, Verdronkenoord 3, 2 vulpotlooóen; S. Elte, Laat 105, pakje; M. Keiisper, Popelmanslaan 10, portemonnaie C. Jonker, Trompstraat 10, vermoedelijk zil veren vlindertje; G. Mazereeuw, Hooftstr. 23, zijde; A. Vergunst, Oudorperdijkje 43, portemonnaie met inhoud; J. Peperkamp, Wogmanschebuurt 6, rijwielbelastingmerk; K. Groot, Pieterstraat 1, dameshandschoen; A. Vuren. Dijkgraafstraat 10, rozenkrans; Buren, Westerweg 29, portemonnaie met in houd; C. H Weijmer, 2e Kabelstraat 6, belastingmerk; H. Smorenberg, Schouten- straat 15, 3 schriftelijke bescheiden; E. Ul- rich, Verl. Landstraat 45, portemonnaie met inhoud; P. Hoogland, Laat 171, fietspomp; S. van Stralen. 2e Landdwarsstraat 9, porte monnaie; A. Nijmeijer, Forestusstr. 5, sier speld; J. Godvliet, v. d Woudestraat 7, handschoen; B. Lelie. Wagenmakerstraat 18, portemonnaie; P. Mantel, Rochdalestr. 36, portemonnaie met inhoud; Vogelzang, KI. Nieuwland 13, lorgnet; De Kort, Stü- artstraat 87, electrische lamp; Jac. Groet, Kennemerstraatweg 24, kinderportemonnaie met inhoud; P. v. d. Burgt, Fabrieksweg 13, overall; G. de Koning, Westdijk 8, porte monnaie met inhoud; B Schouten, Baansln- gel 46, tasch met boeken; F. Nol, Snaar manslaan 66, kinderportemonnaie. Wanneer men weder in 't bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. DE NOOD DER KLEINE GEMEENTEN. Pleidooi van samenvoeging van mi niatuur-gemeenten. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. schrijft: Dezer dagen is de aandacht gevestigd op de groote financieele moeilijkheden, waarin de gemeente Hensbroek verkeert. De ze gemeente van nog geen 1000 inwoners heeft haar begrooting voor 1932 afgesloten met een geraamd tekort van 13.500. De door Ged. Staten gegeven aanwijzingen: verhooging van de opcenten op de gemeente fondsbelasting van 80 op 100 en van de op centen op de personeele belasting van 50 op 200, heeft de raad niet gevolgd. De begroo ting is ongewijzigd aan Ged. Staten terugge zonden. Dit is natuurlijk geen oplossing van de moeilijkheid. De begrooting zal zonder tekon moeten sluiten en daartoe zal men wel eerst moeten nagaan, welke middelen de gemeente daarvoor nog kan beschikbaarstellen. En dan zal het verder moeten komen tot het steunen met Rijks- en provinciale bijdragen. Dat de gemeente nog veel in het tekort zal kunnen bijdragen, is riet waarschijnlijk. De inwoners zijn bijna uitsluitend tuinders, men- schen, die er zonder steun niet meer kunnen komen. Het geval Hensbroek zal men dan ook niet als een op zichzelf staand geval kunnen be schouwen. De zeer verminderde inkomsten in de tuinbouwstreek, de toenemende werkloos heid zal meer van zulke kleine gemeenten voor moeilijkheden plaatsen, zoodat wel over wogen zal moeten worden of in de tuinbouw streek deze vorm van steun niet noodzakelijk is, dat Rijk en provincie voorzien in de kosten der gemeentelijke huishoudingen. Blijven deze gemeenten aan zichzelf over gelaten totdat ze tot pauperisme vervallen zijn, dan zal de ellende nog veel grooter zijn en de moeilijkheid om tot herstel te komen eveneens. De loop van zaken, zooals die nu bij Hens broek te constateeren valt, moet, behalve aan de algemeene moeilijkheden, zonder twijfel voor een groot deel worden toegeschreven aan de in stand houding van zoo kleine ge meenten. Zoodra de inwoners, die alle het zelfde bedrijf uitoefenen, achteruit gaan, on dervindt de gemeente-huishouding daarvan de gevolgen in zoo sterke mate, dat er van Rijk en provincie hulp moet komen. Deze gemeenten ontvangen nu al, in den vorm van werkverschaffing, zóó groote bijdragen, dat de kosten bijna geheel door Rijk en provincie worden gedragen. Maar het gebied dier ge meenten is al weer zoo klein, dat er geen of weinig objecten voor werkverschaffing zijn. Er zit hierin waarschijnlijk wel voldoende aanleiding om de mogelijkheid na te gaan van samenvoeging van een groep van zulke miniatuur-gemeenten. Het belang van de in woners zou er door gediend zijn DEN HELDER. In verband met het plotseling ontslag van den wethouder van financiën der gemeente Den Helder, welke betrokken is in het kaste kort bij den Bond van Marine-schepelingen, heeft de burgemeester de behandeling <^er be grooting verdaagd. Hiermee zou hedenmid dag worden aangevangen. KOEDIJK. Door de afdeeling Koedijk van den Neu tralen bond van Boeren, Land- en Tuinbou wers is onderstaand verzoek toegezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en tevens aan de voorzitters der Kamerfrac ties. De gemeenteraad is verzocht mede een dergelijk bericht te zenden, en ook zal het hoofdbestuur van den Neutralen Bond een schrijven richten aan den minister. Het verzoek luidt als volgt: De afdeeling Koedijk van den neutralen bond van boeren, land- en tuinbouwers ver zoekt U met verschuldigden eerbied om: de gemeente Koedijk te machtigen, dat zij een gedeelte van de thans aan te vragen rentelooze voorschotten direct kan uitbetalen en wel; Een gedeelte benoodigd voor meststoffen, zooals kali en fosfor, wat al eenigen tijd op het land moest zijn, en wanneer dit niet zeer spoedig gebeurt, het te laat zal worden. Zoo dat dan volstaan moet worden met eenzijdi ge bemesting, waardoor nog meerdere verar ming plaats zal hebben, daar toch in de meststoffen omzetting tot voedsel der plan ten de z.g. minderheid regeert; en een ge deelte voor eigen levensonderhoud en beta ling van arbeidskracht, daar de nood bij velen zeer hoog is gestegen, zoodat gebrek aan het noodige geleden wordt en de werk loosheid door het missen van contanten door de tuinders, onrustbarend toeneemt en het land niet naar behooren kan worden ver- Redenen waarom wij Uwe Excellentie be leefd verzoeken machtiging te verleenen. 't Welk doende enz. Het Bestuur van bovengenoemde Bond, (w.g.) P. Hart, Voorzitter. (w.g Ws. Butter. secf. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Lloyd. Entrerios 19 Jan. v. Amst. n. Braz via Antw. Flandria, thuisr., 18 Jan. v. Pernambuco. Rijnland 19 Jan. v. Amst. n. Zd. Amerika. Immo, uitr., 17 Jan. te Samos. Stoomvaart Mij. Nederland. P. C. Hooft, uitr., 18 Jan. v. Belawan. Christiaan Huygens 19 Jan. v. Batavia te Amsterdam. Marnix van St. Aldegonde, uitr., 19 Jan. te Port Said. Kon. Paketvaart Maatschappij. N. Zeeland 16 Jan. v. Melbourne n. Singa pore. Rotterdamsche Lloyd. Blitar 19 Jan. v. Rott. te Middlesbro. Kota Pinang, uitr., 19 Jan. v. P. Said. Holland—Amerika Lijn. Nictheroy Pacofick. n. Rott. 16 Jan. te San Francisco. Beemsterdijk 19 Jan. v. Rott. n. Baltimore. Blommersdijk 18 Jan. v. Rott. te Norfolk Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amezone 18 Jan. v. Bari n. Catania. Aurora 18 Jan. v. Rott. te Barcelona. Bodegraven, thuisr., 17 Jan. v. Gura?ao n- Santander Hermes 18 Jan. v. Cephalonia n. Patras. Luna 16 Jan. v. West Indië te New York. Pluto 19 Jan. v. Danzigte Amst. Stella 18 Jan. v. Constanza n. Constanti- nopel. Ulysses, uitr., 17 Jan. te Curagao. Venus 18 Jan. v. Torrevieja n. Carthagena. Baarn, thuisr., 18 Jan. op 25 mijl Z W. van Land's End. Nero 19 Jan. v. Gothenburg te Amst. Atlas 15 Jan. v. Curagao n. St. Thomas. Van Rensselaer 19 Jan. v. Amst. n. W.-Indië Holland—Oost- Azië-Lijn. Grootekerk, thuisr., 18 Jan. te Shanghai. Serooskerk, uitr., 18 Jan. v. Hong-kong. Holland—West-Afrika-Lijn. Maaskerk 19 Jan. v. W.-Afrika, 1. v. Havre, te Amsterdam. JavaNew-York Lijn. Myrmidon, Java-N. York, 16 Jan. v. Cochin. JavaChinaJapan Liin. Tjibadak 17 Jan. v. Shanghai te Honk-kong Tjikandi 18 Jan. v. Manila n. Mikke. Tjikembang 18 Jan. v. Semaring te Shang hai. Tjisalak 18 Jan. v. Tsingtao n. Amoy. SilverJava Pacific Lijn. Saparoea, Calcutta n. San Francisco; 18 jan. v. Singapore. Silverguava. 17 Jan. v. Los Angeles te Cal cutta. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Alphacca, uitr., 18 Jan. te St. Vincent. Stoomvaart Mij. Oceaan. Eurylochus, Rott.-Japan; p. 18 Jan. Perim. Mentor, Japan-Rott. 14 Jan. v. Colombo. Tantalus, Amst.-Java; 17 Jan. v. Sabang. Ajax 19 Jan. v. Yokohama te Amst. HollandAustralië Lijn. Ameland, uitr., 25 Jan. te Wallaroo verw. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 19 Jan. v. Rott. n. Algiers. Holland—Afrika Lijn. Nieuwkerk 18 Jan. v. Rott. n. Hamburg. Holland—Britsch-Indië Lijn. Giekerk, huisr.,t 18 Jan. v. Cuddalore. Hoogkerk, uitr., 19 Jan. te Colombo. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 20 Jan. 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 318 vette kalveren: le kw. 6876 cent, 2e kw. 5866 cent en 3e kw. 46 56 cent per K.G. levend gewicht;26 Nuch tere kalveren 49700 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90—110 K G., 36—37 cent, zware varken- 3435 cent, vette var kens 3233 cent per K.G. slachtgewicht; 16 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. 1932. Langendijker Groentenveiling. 6800 K.G. Roode Kool le soort 0.70—7 1.40 p 100 K.G., Roode Kool 2e soort 0.601, 30.000 Kg. Gele Kool le soort 0.60 1.40, 58000 Kg. Witte Kool (Deensche) 0.80—1.60, 21000 Kg. Uien 7.70— 8, Grove Uien 6.507, Drielingen 7.608.10, 1800 Kg. Bieten 2.10, 625 Kg. Peen 3.50, Kleine Peen 1.40, 250 Kg. Spruitkool 3.103.70. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Jan. 1932. 34600 K G. Uien, w.o. Gele nep 8.60 8.80: Drielingen 8.10—8.30; Uien 7.60— f 8.50; Grove uien f 77.60; 1800 K.G. Peen 3; Kleine peen 1.20; 2750 K.G. Kroten 2.30—/ 2.60; 102600 Kg. Roode kool 0.60— f 1.50; Doorschot roode kool f 0.60— f 1.20; 91800 K.G. Deensche witte kool 0.80—/ 1.40; Doorschot Deen sche witte kool 0.60— 1.20; 17200 K.G. Gele kool 0.60—f 1.20; Doorschot gele kool 0.60, alles per 100 K.G. PURMEREND, 19 Jan. 1932. Coöp. Cen trale Eierveiling. Afdeeling eieren: 24672 st. Eendeieren f 3.30— f 3.60; 105000 st. Kip peneieren, 70780 K.G. 5.20—5.70; 65/66 K.G. f 4.404.70; 63/64 K.G. 4.20— 4.60; 60/62 K G. 3.70— f 4.20; 58/59 K.G. f 3.60-/ 3.90 56/57 K.G. f 3.40—/ 3.80; 53/55 K.G. 3.20- 3.60; 50/52 K.G. 3— 3.30. Afdeeling pluimvee: Oude kippen 1 tot 1.50; Oude hanen f 11.60; Jonge hanen f 0.851.30; Konijnen f 2—2.20; Kiloprijs Oude kippen 0.600.58; Kilo prijs Jonge hanen 0.65f 0.75. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 18 Jan. 1932. Op de heden ge houden eierenveiling waren in totaal 65713 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 58—62 K.G. (per 100) 3 60 4.20; 62—66 3.90—4.60; 70 4.70; Kleine eieren 2.80—3.50; Piepkuikens (vorige week) 65 cent per K.G. TEXEL, 18 Jan. 1932. Op de heden ge houden weekmarkt waren a.^oer en prijzen als volgt: 4 kalveren 20—30, o 20—25; 4 Schrammen f 1217,JO Biggen 7—/ 12; 1 Koe, I Pink; 1 Schaap en 2 Nuchtere kalveren, waarvan de prijzen niet genoteerd. WARMENHUIZEë, 19 J^J93* Roo de Kool, le kw. 1-10— 160, 2e kw. 0.60-/ 0.70, Ode kool, 1.30, Witte Kool le kw. 0.60—f 1.10, 2e kw. 0.60, Uien: Drielingen 7 80— 8.20, Uien 7.708.40, Grove Uien 6.607.10. v ,,nn Aanvoer: 22125 Kg. Roode Kool, K.G. Witte Kool; 14750 K G. Uien. GETROUWD: Johannes Schuit kamp. GEBOREN: Agine Johanna d. v. Jacob Mann en Aagje Timmerman. OVERLEDEN: Jacob Hart 90 jaar. Duijkes 8 jaar. en Wilhelmina Huls Demfienia Maria Geboren: Albertus Laurentius, z. v R. Stet en W. Mulder. Florentius Joannes Maria, z. v. G. Twisk en G. Meijne. Catharina Anna, d. v. A. Zoontjes en G. Castricum. O ve r 1 e d e n: Cornelis Krom, oud 63 jaar, wonende te Assendelft B e v a 1 1 e n: J. v. Duivenvoorde—Wie- ring z. P. WelpTamis z. Q. Rijke— Noordermeer d. A. v. BaarNisten d. W. J. BeentjesDam d. A. Beentjes Duineveld d. C. KluftMager d. GEGUND- Voor den bouw van de 42 woningen voor de r.k. bouwvereeniging „Goed Wonen'' is bij onderhandsche aanbesteding alle lood- gieterswerk gegund aan de laagste inschrij vers, de heeren H. N. van Veen en B. Hui- berts alhier. naar waarneminven, verricht in den morgefl van 20 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.1 mM. te Weenen. Laagste barometerstand 744.4 te Jan Maijen. Verwachting, geldig tot den avond van 21 Januari: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; lichte vorst des nachts; overdag zelfde temperatuur. Overzicht. De hooge druk handhaaft zich in Oost- Scandinavië en Polen en de Oostelijke win den brachten in West- en Zuid-Duitschland en ons land opklaring. De lucht is echter op meer dan 2 K. M. hoogte vrij warm en voch tig in de onderste lagen, zoodat nergens meer dan enkele graden vorst voorkwam en voorloopig slechts lichte vorst in den^ nacht te wachten is. Een nieuwe daling bij IJs land doet aanhouden van het zachte weer op de Britsche eilanden en in Scandinavië ver wachten met tijdelijk eenige opklaring in Scandinavië. In Abisko viel in 2 dagen 80 mM. neerslag, grootendeels sneeuw. Op de Britsche eilanden viel matig regen. WINKELSLUITING. Vragen aan B. en W. De heer Keesom, lid van den gemeente raad, heeft de volgende vragen gericht tot den voorzitter van den Raad Heeft het gemeentebestuur: van Ged. Sta ten een schrijven ontvangen, waarin gewe zen wordt op het feit, dat iim deze gemeente nog niet is overgegaan tot vaststelling eener verordening als bedoeld in die artt. 6 en 9 der Winkelsluitingswet? Zoo ja, wilen B. en W. den Raad dan van den inhoud daarvan in kennis te stellen? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat, wan neer niet spoedig de noodige voorstellen aan den gemeenteraad worden ingediend, de wettelijke regeling voor de gemeente Alk maar van kracht zal worden? En dat hier uit voor de gemeentenaren in het bijzon der voor den middenstand groote bezwa ren zullen voortvloeien? WIJDINGSDIEN5T KERK EN VREDE Men verzoekt ons te melden, dat niet de heer Corn. Pieket Weeserik, maar de heer KI Pieket Weeserik het org>el gedurende de zen kerkdienst op sublieme wijze bespeelde. DE TOELAATBAARHEID VAN DE PRIKPLANKEN. De Commissaris van Politie te Alkmaar vestigt er de aandacht cjep ingezetenen op, dat den laatsten tijd in tal van winkels hier ter stede suikerwerken en dergelijke worden verkocht, aan welken verkoop de attractie eener prikplank is verbonden, zulks in strijd met de Loterijwet 1905. Waar bij de winke liers blijkbaar de verkeerde opvatting be staat, dat in verband met een arrest van den Hoogen Raad het gebruik wan alle prik- planken is toegelaten, terwijjl bij dit vrijspre kend arrest alleen sprake is geweest van een bepaald soort prïkplanken, wordt iederen winkelier in zijn eigjen belang aan geraden omtrent de toelaatbaarheid van de prikplank, die zal worden gebruikt, vooraf inlichtingen in te winnen tem bureele van po litie. EEN DOOPSGEZIND BROEDERSCHAPSHUIS IN SCHOORL. Een commissie voor het Doopsgezind Broederschapshuis in Noord-Holland, waar van de heer J. M. Leendertzt te Haarlem voor zitter is, me]. E. M. Buys te Alkmaar alge meen secretaresse en dè heer E. A Veen te Zaandam penningmeester, heeft aan geloofs- genooten en geestverwanten een circulaire met inschrijvingsbiljet gezonden, waarin mededeeling wordt gedaan van den voor genomen bouw var. een Doopsgezind Broe derschapshuis in Noord-Hollland. ,.ln 19z5 zoo wordt in dezen oproep ge- ze2d, „werd begonnen mer den bouw van een Doopsgezind Broederschapshuis te El- speet, dat in 1928 voltooid werd. Bedoeld werd te scheppen een centrum van gods dienstig leven, waar allerlei werk tot den geestelijken opbouw onzer Broederschap zou worden ondernomen. Aan deze verwachting heeft Elspeet in allen deele beantwoord. r aast Elspeet, waar plaaits is voor twee honderd gasten, worden of zijn thans kleinere gewestelijke huizen gebouwd. Voor het Noorden nabij Steenwijk. Ook te Bilthoven is een dergelijke inrichting aanwezig. Besloten is om ook in Noord-Holland waar wellicht meer dan de helft der Neder landsche Doopsgezinden wonen, een Broe derschapshuis te stichten. Nabij Schoorl is vlak aam de duinen een prachtig gelegen beboscht terrein van ander halve H A. gekocht. Hieraan grenst een re- bied van 500 H A. duin en bosch. dat v<£r wandelingen openstaat. Ir W. P. C. Knuttel te Deventer, architect B. N. A., die het Broe derschapshuis te Elspeet afbouwde, heeft een aantrekkelijk ontwerp gemaakt, waarvan een deel in 1932, naar de commissie hoopt, zal worden voltooid. Het huis zal dan omstreeks Juli in exploi tatie kunnen worden genomen. De waarde van een Broederschapshuis in Noord-Holland mag hoog worden aange slagen. Het kan een brandpunt worden van geestelijk leven. Ouderen en vooral jongeren uit verschillende gemeenten kunnen daar samenkomen voor conferenties, cursussen en „week-ends" tot opbouw van hun geestelijk leven. Daarnaast kan het huis voor vacantie- oord dienen. Dergelijke dingen zijn in onzen tijd van geestelijke ontwrichting en afbraak wel noodig. Niet slechts geestelijk, maar ook geldelijk is Elspeet een succes geweest. Aan giften werd voor deze stichting ontvangen ruim 30.009. Geleend werd 35.000. Ten deele renteloos en verder tegen 4 pCt. De rente looze leening is in 1931 reeds geheel aflos baar gesteld. Waarschijnlijk zal van de lee ning tegen 4 het restant ad f 8000 in 1932 aflosbaar gesteld worden. Volgens raming is voor aankoop fan een terrein, bouw en inrichting van een huis, twee slaaphuizen en fietsenschuur te Schoorl noodig f 45.000. De commissie voor het Broederschapshuis te Elspeet heeft hiervoor een bedrag van f 10.000 renteloos geleend onder gunstige voorwaarden van aflossing. De Vereeniging voor Gemeentedagen van Doopsgezinden heeft thans voor het Broeder schapshuis in Noord-Holland twee leeningen uitgegeven. Een rentelooze van 10.000, waarvan te beginnen in 1933 jaarlijks min stens 500 aflosbaar zal worden gesteld. Daarnaast een leening van f 15000 tegen 4 pCt. Van beide leeningen is thans reeds bijna de helft geplaatst. Obligaties zijn ver krijgbaar in coupures van 1000, 500 en 100. Ten slotte wordt gehoopt een bedrag van f 10000 aan giften te verkrijgen. De vereeni ging behoudt zich het recht voor om, zoo dit bedrag onverhoopt niet geheel wordt bijeengebracht, voor het restant obligaties uit te geven. Zal het gelukken om het bedrag, dat voor een Broederschapshuis in Noord-Holland noodig is, bijeen te brengen? Pessimisten vragen: in deze tijden? Maar destijds meen den zij, dat het ook voor Elspeet noodige nooit verkregen zou worden. Doch de opti misten hebben de hand aan den ploeg ge slagen. En zij hebben in alle opzichten gelijk gekregen. Indien er in Noord Holland opti misten zijn, dan hebben zij een prachtige kans om op hun beurt voor 100 pCt. gelijk te krijgen. Bedacht worde, dat van de° be zoekers te Elspeet ruim 60 pCt. uit Noordw Holland komen, terwijl de plaats voor onze Friesche broeders en zusters ook zeer ge makkelijk te bereiken is. vooral na de vol tooiing van den afsluitdijk der Zul lerzee. Bij de rondgezonden circulaires is een in schrijvingsbiljet gevoegd met het verzoek dit liefst vóór half Februari aan den penning meester te willen terugzenden. ONTSPANNING VOOR WERK- LOOZEN. Een cabaret-avcnd voor de rA Zooals in verschillende andere plaatsen al is gebeurd, heeft zich ook hier ter stede een comité gevormd voor het organiseeren voor ontspannings-avonden voor werkloozen ter bestrijding van verveling en wat daaruit kan voortvloeien. Gisteravond waren het de r.k. werkloozen voor wie de zaal van 't Gulden Vlies beschik baar was gesteld voor een cabaret-avond, waarvan organisator was de hr. C. H. Muy- laert alhier. Hij had verschillende personen bereid gevonden om belangeloos mee te werken of anderszins steun te verleenen, waarvoor hij hen allen bij de opening dank bracht. Hij noemde het in zijn inleiding noodzakelijk de leiders en voormannen der organisaties te volgen en niet toe te geven aan den drang van ontevredenen, omdat hun pogen om daardoor verbetering van de maatschappelijke toestanden te krijgen ave- rechtsche gevolgen zal hebben. Daarna werd begonnen aan de afwer*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2