Agenda Amstetdamsche Jieucs JiidtenCand PxowHciaai Tlieuws Stad m Omgeving- Weeebecicht IV"' EEN JONGEN VERSLAAT DEN DUIVEL100 JAAR GELEDEN! WINKEL. KAASFABRIEKEN OP TEXEL. OUDE NIEDORP. NC ORDSCHARW OUDE. wan 21 Januari 1932. Opgave van hoorei hol la ndseh laimlhouwerediet lï.V, 975/16 91 S* 17-1/8 W5V, S'Va «®/8 21/4 DU. 34-ji/j 2'/, pCt. niet officieel =B^L^isrss3sr.| 1 STEENEMBRUG, TEL. 152. J LEERAAR M, Q. BOEKHOUDEN? - - ACCOUNTANT. Donderdag 21 Ja/utari. "7.30 uur/Cinema Americain: Boete (sens.) boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De trek naar het Westen (sens.); voor alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria-Theater: 1. Wij schake len over op Hollywood (revue)2. De Boe melluitenant (kom.); alle leeftijden. 8 uur, 't Gulden Vlies, optreden Willy Derby. 8 uur, Harmonie, volksvoorstelling Pvg- malion door het Rotterdamsch Hofstadtoo- neel. 8 uur, Gebouw Vrijz. hervormden, Heul 3, lezing met lichtbeelden van den heer C Sip- kes „Met kampeertent en camera door Al giers" voor de Ned. Nat. hist vereen en den Ned. jeugdb. voor natuurstudie. Zaterdag 23 Januari. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering van De Halter. DE GRONDWET VAN DE MANTSJOERIJSCHE REPUBLIEK. Afkondiging op 5 Februari. De nieuwe grondwet van de Mantsjoerij- sche republiek zal 5 Februari worden afge kondigd. Hierin wordt bepaald, dat de nieu we republiek democratisch is, de regeering moet het vertrouwen van het volk bezitten. Regeering en parlement moeten door het volk worden gekozen In bijzondere gevallen heeft de president dictatoriale volmachten. De nieuwe regeering zal als munteenheid de Mantsjoerijsche dollar uitgeven. De justitie zal naar Japansch voorbeeld worden geor ganiseerd. ONTBINDING VAN HET IAPANSCHE PARLEMENT. Het Japansche kabinet heeft besloten, aan gezien de oppositie in de laatste parlements- zittingen in de meerderheid bleek te zijn, het parlement te ontbinden. In de laatste zitting voerden verscheidene aanhangers der regee ring het woord, om de politiek van het kabi net te verdedigen. De minister van buiten- landsche zaken Yoshisawa bracht rapport uit over den buitenlandschen politieken toe stand. Het besluit tot parlementsontbinding is reeds door den keizer geteekend. Hoewel de regeering nog geen definitief besluit heeft genomen inzake de nieuwe verkiezingen, ver wacht men dat deze zullen worden gehou den op 20 Februari a.s. MIST BELET DE SCHEEPVAART. De mist, die reeds gistermiddag groote stagnatie in de scheepvaart op de beneden- Elbe veroorzaakte, heeft zich in den loop van den nacht zoodanig verdicht, dat van morgen de scheepvaart in de Hamburgsche haven, op de beneden-Elbe en in het Noord- Oostzee-kanaal geheel was stilgelegd. Sche pen, die gereed waren om te vertrekken, ble ven aan de kade liggen en de schepen, die reeds vertrokken waren, gingen op de Elbe voor anker. Het zicht in de Hamburgsche haven bedroeg hedenmorgen nog geen 100 M,. terwijl het zicht in Cuxhaven nauwe lijks 40 M. bedrceg. Vóór Kerstmis ging door de pers het bericht, dat een 11-jarige jongen in een eenzaam gelegen boschwatershuis in den Eifel een inbreker, die zich als 'ui- ve! gemaskerd had, doorgeschoten had. Uit een uitgebreid onderzoek in den geheelen Eifel, w elk onderzoek thrns in Eupen en Malmedie eindigde, is thans komen vast te staan, dat deze gebeurte nis inderdaad in het district Axonschau aan de Belgische grenshonderd jaar geleden heeft plaats gehad. Deze „mooie geschiedenis" werd aan de stam tafel in den Eifel weer eens verteld, ging eenige dagen van mond tot mond, tot dat eindslijk een correspondent van een plaatselijk blad de zaak actueel maak te en haar deed plaats hebben in het district Adenau. De redacteur van het plaatse'ijk blad publiceerde het bericht en gaf het aan een persbureau door, dat geen verder on derzoek instelde omdat de redacteur sinds jarer. als een betrouwbaar corres pondent bekend stond. Het bericht ging daarna door de pers in binnen- en buitenland doch bezorgde aan het kleine postkantoor tt Adenau groote zorgen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest kwamen uit alle streken van Duitschland en ook uit het nabij gelegen buitenland postzendingen te Adenau aan, geadresseerd aan den dapperen jongen, die den duivel doodgeschoten had. De post kon den jongen echter niet vinden en heeft tenslotte alle postzen dingen aan de afzenders moeten terug zenden. HOORN. Door B. en W. werd aan den Raad voor gesteld hetterrein aan de Vale Hen in te richten als standplaats voor vrachtwagens. Deze hebben van jaren her voornamelijk hun standplaats aan het z.g. Breed. Voor bovenbedoeld werk werd van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw inmiddels de toezegging ontvangen, dat in de kosten van arbeidsloon door het Rijk subsidie zal worden verleend. Genoemd plan werd mede voorgesteld, omdat volgens B. en W. de tegenwoordige standplaatsen, voornamelijk aan het Breed, een belangrijke verkeersbelemmering veroorzaken. De kosten van het gcheele werk werden begroot op ongeveer 8200, waarin begre pen is aan arbeidsloon in werkverschaffing een bedrag van 3522. Het bestuur van den Westfrieschen Bond van Vrachtlieden heeft bij gehouden besprekingen met het Col lege toegegeven, dat de tegenwoordige toe stand op meer plaatsen in de stad en voor namelijk op het Breed zeer veel te wenschen overlaat. Inmiddels heeft het bestuur voornoemd een algemeene ledeenvergadering uitgeschreven ter bespreking van het door B. en W voorge stelde plan, waarbij bleek, dat door een meerderheid van de leden ter vergadering aanwezig, op prijs werd gesteld den tegen- woordigen toestand te handhaven. Men ziet dan ook met belangstelling de be handeling van genoemd voorstel tegemoet. De heer H. N. Roemer te Schellinkhout is bij de hooge Kade van het Munnikenveld wegens onbekendheid van den weg aldaar te water gereden. Door den heer A. M. werd hij met behulp van een ladder met moeite op het droge gebracht. Op 1 Januari werd de o. 1. school te Winkel bezocht door 116 leerlingen die te Lutjewinkel door 79 en de school voor u. 1. o. te Winkel, door 45 leerlingen. Dinsdagnamiddag is de heer W. Weetman Jr., die voor den K. N. S. B. was uitgezonden naar Davos en Engel berg in zijn woonplaats teruggekeerd, waar hij door de ijsclub Wirkel en de gymnastiekvereeniging Sparta werd ingehaald en verwelkomd en geluk ge- wenscht met zijn geleverde prestatie's. Van de vier zuivelfabrieken die het vorig jaar nog op Texe> werkzaam wa ren is gedurende 't jaar „De Samenwer- ki%" in Eierland reeds opgeheven. In 't begin van deze maand besloten de aan deelhouders van de Stoomzuivelfabriek „De Hoop" te De Waal zich aan te slui ten bij de Coöp. St. Zuivelfabriek „De Eendracht" die gebou -d is in de Laagte, nabij Oudeschild. Ten einde tot één groote zuivelfabriek voor geheel Texel te geraken zou men gaarne zien, dat ook „de Onderneming" te den Hoorn, zich bij „de Eendracht" aansloot. De aandeel houders van „De Onderneming" hebben echter Dinsdag in een vergadering hier toe te den Hoorn belegd met 33 van de 46 uitgebrachte stemmen besloten niet toe te treden, 3 stemden blanco, 10 vóór aansluiting. Door dit zesluit blijft den Hoorn zijn fabriek, die altijd zeer goed gewerkt heeft, behouden. In de gisterenavond gehouden verga dering door het nieuw gekozen bestuur de r. k. kit,svereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier, werden de functies verd eld als volgt: gekozen werd tot voorzitter de heer J. Bakker Junior te De Weel. Secretaris P. J. Tromp te Zijdewind en penningmeester Jac. Ur- sem te Zijdewind. De geref. knapenvereeniging „Samuel" hield haar jaarvergadering in de geref. kerk. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereeniging bloeit. Gelukwenschen wer den gesproken namens de jongelings- vereeniging en meisjesvereeniging ter plaaise. De agenda welke daarna werd afge werkt gaf een beeld van hetgeen alzoo verricht wordt. Na het behandelen van eti ige onder werpen n voordrachten werd .met ,een woord van dank gesloten. URSEM. Dinsdagavond werd in de tooneelzaal van den heer P. Th. Oudejans een vertooning gegeven van de film „Holland's Glorie" Deze propaganda-avond was belegd door de Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Ursem, in sa menwerking met den R.K. Land- en tuin- bouwbond, afd. Ursem. De heer J. Buis Jzn., voorzitter der Holl Mij. v. Landbouw, opende de bijeenkomst en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Laan uit Lisse, die vóór de vertooning een uiteenzet ting zou geven van het bloembollenbedrijf in zijn geheelen omvang, zulks in aansluiting op den gegeven cursus door den heer van Stijgeren te Heiloo. Spr. hoopte, dat deze avond een nuttige zou wezen voor de leer lingen van den cursus en dat de verdere aan wezigen een aangenamen avond mochten hebben. De heer Laan bracht in de eerste plaats zijn hartelijken dank voor de uitnoodiging en de gelegenheid over de bloembollen en de veiling te kunnen spreken en dit bijzonder mooie vak voor de talrijke aanwezigen op het doek te kunnen ontrollen. Op aangename en onderhoudende wijze gaf hij een uiteenzetting van het bloembollenbedrijf in zijn ganschen omvang, waarna de film nog aanschouwelijk voorstelde, hetgeen de spreker uiteen gezet had. Men mqakte kennis met de drie directeuren die ruim tien jaar geleden waren overgegaan tot oprichting van de vei ling voor bloembollen, men zag het prachtige veilingsgebouw te Sassenheim en vervolgens de tentoonstelling van bloembollen in Bloem- lust. Uitgestrekte velden in heerlijken bloei zag men voor het oog voorbijtrekken en de drukte bij de veilingen was geweldig. Een autopark met honderden auto's, het bezoek van vele vreemdelingen aan de velden, het veilen door den notaris met zijn helpers, op het land tusschen al de heerlijke bollenvel den, vervolgens de groote bedrijvigheid in de bollenschuren, het in orde maken van het land, de bemesting, het ritsen en dagvaar den, het zoeken naar zieke bollen, het pakken vervoeren van de bollen. Kortom, het was een lust dit groote bedrijf in zijn geheelen om vang te leeren kennen. Vermelden wij nog, dat de film werd opge luisterd door muziek en het publiek door her haald applaus zijn groote tevredenheid be tuigde. De heer van Stijgeren, leeraar van den bloembollencursus, sprak een slotwoord en was overtuigd de tolk te zijn van alleen, wan neer hij den heer Laan hartelijk dank bracht voor de aangename wijze Waarop deze een overzicht heeft gegeven over de bloembollen cultuur. De talrijke aanwezigen gingen zeer vol daan huiswaarts- GESLAAGD. De heer M. G Jonkers slaagt voor °P 14, 15 en 16 December gehouden examen voor het diploma boekhouden, afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handels wetenschappen te Amsterdam. De heer W. Bosman, dezer dagen ge slaagd voor het examen Boekhouden, afge nomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden, is ook geslaagd voor het ex amen Boekhouden, afgenomen door de Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen. AANVULLINGSAGENDA. Aan de agenda voor de op 21 Januari a.s. te houden Raadsvergadering wordt toege voegd punt 24. Voorstel tot aankoop van in den Weezenpolder gelegen grond (bijlage no. 15). AUTOBOTSINGEN. Naar men ons uit Heiloo meldt, zijn op de grens van Heiloo en Limmen hedenmorgen twee autobussen van de firma van Geelen en en van den Berkhof met elkaar in botsing ge komen. Beide wagens werden beschadigd naar de garage gebracht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Ongeveer op hetzelfde wegvak is door de gladheid en den mist een melkauto tegen een boom gereden. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. besluit van 16 Januari is aan den reserve-eerste-luitenant mr. H. A. J. M. Kusters, van het regiment jagers op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den mili tairen dienst. UITVOERING ALKMAARSCH TOONEEL Op 24 Januari a.s. zal door „Het Alk maarsch tooneel" in de schouwburg „Harmo nie" worden opgevoerd „Sonna", een Indisch tooneelspel in drie bedrijven van den beken den schrijver Jan Fabricius. De inhoud van dit mooie tooneelspel zal voor velen niet vreemd zijn. Zéér veel is er reeds over dit stuk geschreven en altijd is er bij iedere opvoe- rink groote belangstelling. Zuiver en onop gesmukt wordt de toestand in Indië naai voren gebracht. Hij geeft ons de betrekkingen en de verhouding weer tusschen inlander en Europeaan. Veel héél veel valt er uit dit tooneelspel te leeren. Een aansporing om Sonna te gaan zien zal zeker niet noodig zijn. EEN ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Ondergeteekenden, allen bewoners van den Omval en den Westdijk, hebben de eer, zich tot U te wenden, met het eerbiedig ver zoek, bijlage 13, betreffende den aanleg ver bindingsweg tusschen den Kanaaldijk en den ontworpen provincialen weg Alkmaar— Schagen niet in Uwe vergadering van 21 Januari a.s. aan te nemen. Zij gronden dit verzoek op de volgende motieven: 1. De bijlage is hun door middel van de plaatselijke pers eerst gisteren bekend gewor den, zoodat de tijd te eenenmale ontbreekt om belanghebbenden te hooren; 2. Voor de aan den Omval wonende tuin ders die daar een oppervlakte van circa 20 H.A. bebouwen, en die hun producten of in Alkmaar uitventen of in Alkmaar veilen, wordt de nieuwe weg een groot ongerief, omdat zij een grooten omweg moeten maken, wat tijdverlies meebrengt, nog afgescheiden van het ongerief voor degenen, die venten aan oen Schermerweg en nu eerst langs een omweg Alkmaar moeten bereiken en daarna' weer terug naar den Schermerweg; 3. Voor de veehouders, wonende aan den Westdijk en ook die aan den Schermerweg, die hun melk aan de fabriek Stompetoren afleveren, geldt hetzelfde ongerief; 4. Een zeer ernstig bezwaar is wel gelegen in het ongerief, dat uit deze wijziging voor de schoolgaande jeugd ontstaat. Behalve den enormen omweg is het gevaar verbonden aan het dagelijks passeeren van een weg voor snelverkeer zeer groot en kunnen ongelukken daar niet uitblijven Al deze bezwaren gelden niet bij het hand haven van het vorige plan met een verbete ring van den Schermerweg en het leggen van een klapbrug aan den Omval. Redenen waarom adressanten U verzoeken de bijlage aan te houden tot een volgende vergadering, opdat belanghebbende en ook Uw Raad de gelegenheid krijgen eerst deze zaak ernstig onder de ocgen te zien. Zij teekenen met de meeste hoogachting. 't Welk doende, enz. de Fiat zwaar beschadigd. De hond van K. is helaas verdronken; de zuivelproducten, die met de xiets werden ver voerd, zijn totaal waarde.oos geworden. Gelukkig was K. op het oogenblik der bot sing niet bij zijn voertuig, zoodat hij voor een ernstig ongeluk is bewaard gebleven. De heer Stapel kreeg een ernstige hoofd wonde, die door dr. Bloem te Spierdijk ver bonden werd. Rijks- en gemeentepolitie wa ren spoedig ter plaatse, maar de autobe stuurder mocht op advies van den genees heer niet worden gehoord. FAILLISSEMENTEN. Gedeponeerd is de eenige nitdeelingslijst in het faillissement van B. Lute te Castricum met een uitkeering aan concurrente schuld- eischersvan 24. 161/100 pCt. behoudens ver zet daartegen. AANKOOP VAN IN DEN WEEZEN POLDER GELEGEN GROND. B. en W. schrijven in bijlage no. 15: Zooals wij reeds in ons voorstel inzake bovenvermeld onderwerp van 10 December j.1. (bijlage nr 231 van 1931) hebben mede gedeeld, komt op hef ontwerp-uitbreidings- plan „West", dat ingevolge uw besluit van 19 November 1931, nr. 13, in voorbereiding is genomen, in het verlengde van den Fa- brieksweg een straat voor, welke de verbin ding tusschen den Bergerweg en den Helder- scheweg vormt. Behalve de in bedoeld voorstel vermelde perceelen grond, heeft de gemeente voor den aanleg van dezen weg o.a. ook de beschikking noodig over het aan J. Admiraal Jr., alhier in eigendom toebehoorende perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C, nr. 3292, ter grootte van 1 H.A. 27 A. 70 c.A Admiraal voornoemd is thans bereid den eigendom van dit perceel wei'and voor den prijs van 130 per M2. aan de gemeente over te dragen onder voorwaarde, dat de overdracht en de betaling de kooppenningen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 29 Februari a.s„ plaats vindt. Aangezien de gevraagde koopsom redelijk is te achten, meenen wij U met het oog op het bovenstaande en in overeenstemming met het advies van de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf, dat wij bij de overige stuk- ERNSTIGE AANRIJDING ONDER DE GEMEENTE URSEM. Mist en gladheid van den weg waren hedenmorgen ongeveer 10 uur wel de voor naamste oorzaken van een ernstig verkeers ongeluk onder de gemeente Ursem. De heer KI. Stapel, reiziger in wijnen te Hoogkarspel, kwam met zijn luxe-auto, een 4-persoons Fiat, uit de richting Alkmaar, rechts van den weg rijdend. Aan dien kant stond ook de met een hond bespannen drie- wielde bakfiets van den heer Jasper Kuiper, winkelier in boter en kaas te Ursem, terwijl even verder een autobus van de firma Vet- haak uit de richting Hoorn naderde. De heer S. heeft vermoedelijk deze autobus hee- lemaal niet gezien en de fiets van J. Kuiper eerst te laat opgemerkt. Hij reed tenminste in volle vaart tegen deze op, hoewel hij had moeten stoppen om de autobus eerst te laten passeeren, als van rechts komende. De fiets van Kuiper werd een viertal me ters verder in de Ringvaart geworpen en on- middellijk daarop kwam de luxe-auto, die niet tijdig meer kon remmen, in botsing met de autobus. Door deze beide botsingen werd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.3 te Buda laagste barometerstand 732.6 te Isa- f jord. Verwachting, geldig tot den avond van 22 ^Zv^kke tot matigen meest Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, nog weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, later waarschijnlijk zachter. Overzicht. Het gebied van lagen luchtdruk over IJs land nam in diepte en omvang toe. De kern van hoogen druk in het oosten hield bijna onveranderd stand. De dichte vorst breidde tot aan de Noordzeekust en Zuid-Frankrijk uit. Bij de nachtelijke afkoeling en het wind stille weer vormde zich plaatselijk zware mist, vooral in onze omgeving, Duitschland en iredeeltelijk in Noord-Frankrijk. De de- pressie-invloed is op de Britsche eilanden reeds weer duidelijk merkbaar. Bijna overal daalt daar de barometer. In het Noorden bleef daar het zachte weer aanhouden. In Abisko is de temperatuur 16 graden boven haar normale waarde. De drukverdeeling deed overal verwachten, dat na het wind stille weer met lichte vorst de wind weer eenigszins zal toenemen, terwijl de vorst wel weer spoedig zal verdwijnen. ken ter inzage hebben gelegd, in overweging te moeten geven het perceel weiland aan te koopen en daartoe het desbetreffende besluit te nemen. i Koers van heden te (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLENINGEN. 4H Nederl. 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie --. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küclienm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker a U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions ..at MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton a a Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. a a Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi «sta latere. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah ..at AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabash 'Exdividend. tExclaim. 1000 PROLONGATIE Vor Vorige koers 74 50»/, «<v* g* l«W/l6 181 Va 89Va U,*U 175/8 2-1S/l6 -Vi G'/i 45"/* l-S/8 i'/s 74*/4 40 2/.50 75 35 07 112 1241/, TiVs G'/i» 2t*/4 251/4 l*/s lS/8 l«5/s 1«V, 63 Ï451/4 1741/a 199 89 1*7, 79'/i« 3% ge koers pl.m. 1.30 551/, 601/, 43 62 90 1088/4 13 241/a tVi 46 12'/» 3 180. 125 88 40 78 3/1/, 68 1251/4 7n M/s 4 491/4 25 20 63 148 178 202 14 821/, 33/, bpl.m. 1.45 617,-2 '21-3/4 106J-/J 2>/( 227/,- S* 3 771/4-3 1235.41 3"A« Hedeu pl.m. 2.00 60 42a 'Vi 106-V, 23 374 pl.m. 2.15 60 105-eVs 179 12 s/4 4 1271/4.4 63/s 49 70 V, 18-1/, WISSELKOERSEN AMSTERDAM 3% Londen Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo J New-York Italië 1 I i 1 1 I 1 i Vorige koers 8.59 58j5Ü 9.771/a 34.627, 48.50 47 50 48 00 46 50 248.»/, 12 50 Koers op heden 2 uur 8.617, 58.73 9.777, 34.62»/® 48 527, 47^50 48.25 46 75 243 5/, 12 50

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2