DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN DxiqeÜiksch OvecücfU ^Buitenland tBinmnland 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters aaar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. II O. IN Directeur: C. KRAK. 1HIJDAO 22 JA VU Alt 1 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADËMA. Dit nummer bestaat uit drie bladrn. DE DEBATTEN IN DE FRANSCHE KAMER. Niet Dnitschland, maar Frankrijk is arm! Een rede van Herriot. Minister-president Laval is nog niet klaar kunnen komen met de eerste zitting van de Fransche Kamer na de regeeringscrisis. Eerst heeft hij een z.g. regeeringsverklanng gtlanceerd en toen kwamen de debatten los. Er waren blijkbaar zooveel heeren, die iets wilden zeggen, dat deze debatten niet in een zitting konden worden afgehandeld, zoodat nu gisteren met nieuwen moed is begonnen. Het was weer de buitenlandsche politiek, die de gemoederen bezig hield, en natuurlijk was Duitschland met zijn crisis en zijn ver arming enzijn herstelbetalingen het kardinale middelpunt. Forgeot (linksrepublikein) verklaarde, dat Duitschland meer dan alle andere landen van de crisis heeft te lijden, aangezien het behalve de economische crisis nog de last der herstelbetalingen draagt. Frankrijk heeft zeer zeker een recht op deze herstelbetalin gen. Ter pacificatie van de wereld is het evenwel niet voldoende steeds slechts op zijn rechten te wijzen. Het is niet raadzaam steeds weer „neen" te zeggen. De sleutel voor de oplossing van het herstelprobleem, ligt op het gebied der ontwapening. J)e afgevaardigde Marin stelde vervolgens "vast, dat de herstelbetalingen berusten op de oorlogsschuldclausule. Zij zijn het teeken van de schuld van Duitschland aan den we reldoorlog en mogen alken al daarom niet worden opgegeven. De internationale com missie van onderzoek, die door Blum is voor gesteld, is nutteloos, want de fiuancieele commissie van de kamer kan gemakkelijk te allen tijde het bedrag vaststellen, dat Duitschland tot dusverre betaald heeft. Frankrijk heeft in werkelijkheid tot dusverre nog geën 7 pCt. ontvangen van wat men het schuldig is. Amerika heeft tijdens den we reldoorlog verklaard, dat Frankrijk zijn le gers in de weegschaal moest werpen en dat het zelf met zijn geld ter beschikking stond. Toentertijd heeft men in Frankrijk nog niet geweten, dat dit geld eens met rente terug- geëischt zou worden. De spreker stelde aan de hand van de buitenlandsche handelsba lans van Frankrijk en Ehiitschland de bewe ring op, dat niet Duitschland arm is, maar Frankrijk en dat niet Duitschland financieele ondersteuning noodig heeft maar Frankrijk. Duitschland heeft zich, aldus spr. verder op een werkelijk ontzaggelijke wijze bewa pend, vooral op het gebied van luchtvaart, waar de strijdkrachten bijna die van Italië in den schaduw stellen. Er is geen volk, bij hetwelk de revanchegeest zoo onderhouden wordt als het Duitsche. Het is de plicht der regeering niet toe te geven aan dit Duitscn- land. In aansluiting hierop wees Herriot er op, dat het uitgangspunt van de debatten de ver klaring van den rijkskanselier moest zijn, waarin hij den wil tot uitdrukking heeft ge bracht, dat geen herstelbetalingen meer zul len worden verricht. Deze opvatting is voor alle volkeren onaanvaardbaar, welke leven in de achting der verdragen. Het geweld der wapenen kan alleen vervangen worden op rechtheid. (Bijval op alle banken.) Onder hilariteit las Herriot vervolgens eenige passages voor uit de Haagsche over eenkomst, waarin Duitschland zijn spijt tot uiting brengt dat de mogelijkheid, dat het willens zou zijn het plan te verwoesten, ook maar ter sprake is gekomen. Op 12 Maart 1930 heeft rijkskanselier Bruening in den rijksdag eveneens zijn teleurstelling over de ze veronderstelling uitgesproken. Er bestaat op het oogenblik in Duitschland weliswaar veel ellende, maar wat voor het oogenblik waar is, is dat nog lang niet voor de toe komst. Men moet Duitschland voor den duur der crisis helpen, maar alleen onder voor waarde, dat het rijk eens even grootmoedig tegenover Frankrijk zal zijn. Het is zeer wel mogelijk dat de crisis in Frankrijk het hoog tepunt eerst bereikt wanneer Duitschland die reeds overwonnen heeft. Wat het Young- plan betreft, men moet bedenken, dat geen verdrag eeuwig is en dat het Youngplan on der voorwaarde, dat de geheele wereld, van de crisis verlost, een tijd van voorspoed zou beleven, is opgesteld. In werkelijkheid is het tegendeel gebeurd. Toch mag echter geen verdrag eenzijdig worden opgeheven. Ten slotte deed Herriot een beroep op de regeering om haar krachten niet te verspil len in afzonderlijke onderhandelingen, maar zich te verzekeren van de medewerking van alle Europeesche staten en Amerika. Het moet de taak zijn van de Fransche regeering de belangen van Frankrijk in het kader van het algemeen belang van den vrede en de menschheid te verdedigen. Hierna werd de zitting verdaagd tot he denmiddag. MOEILIJKHEDEN IN DE SPAANSCHE REPUBLIEK. Algemeene revolutionnaire staking in Caralonie. Gisteren is in Catalonie een revolutionnai re algemeene staking uitgebroken, welke oor spronkelijk vastgesteld was op 25 Junari en die zich over geheel Spanje zou moeten ver breiden. De beweging wordt geleid door de anarchisten en communisten gezamenlijk Het centrum van den otpstand ligt in he! mijngebied van Llobregat tusschen Manresa en Serga. De opstandelingen hebben alle te lefoon- en telegraafverbindingen met Barce- lona en Saragossa afgesneden. Het spoor wegverkeer met Berga hebben zij met geweld stopgezet. In drie dorpen werden de huizen der burgemeesters bestormd en de telefoon centrales vernield. Te Sarrel plunderden de opstandelingen het kruitmagazijn van een mijnbouwonderneming, waarbij hun 800 Kg dynamiet in handen viel Te Manresa werd gepoogd een katholiek vereenigingsgebouw te bestormen, hetgeen echter door de guardia nivil werd voorkomen, waarbij twee leden der guardia gewond werden. De regeering, die gisteravond een motie van vertrouwen had gekregen van de nati onale vergadering ten behoeve van streng onderdrukken der communistische kuiperijen, poogt met alle energie den toestand in Cata lonie meester te worden. Tot dus verre zijn twee comipagniën guardia civil uit Saragos sa, twee bataillons bergjagers, twee eska drons cavallerie en drie veldbatterijen der waarts gezonden. Bovendien zijn verscheide ne oorlogsschepen naar de haven van Barce- celona gezonden, teneinde te voorkomen, dat de beweging overslaat op de Catalaansche hoofdstad. Volgens de laatste berichten is de rust in den loop van den nacht weer her steld. De raddraaiers zouden reeds gearres teerd zijn. In de rest van Spanje heerscht rust, met uitzondering van Coruna, waar het tot bot singen is gekomen tusschen stakende arbei ders en de politie. De laatste zag zich ge dwongen van de vuurwapenen gebruik te ma ken, waarbij een persoon gedood werd en verscheidene anderen zware verwondingen bekwamen. Voor de Baskische provincie is een buitengewoon gouverneur-generaal aan gesteld, die bijzondere volmachten heeft ge kregen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Communistische bedrijvigheid in het Japansche leger. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat het de politieke politie is gelukt een geheime communistische organisatie op het spoor te komen welke zich tot taak heeft gesteld bij leger en vloot propaganda te voe ren De organisatie welke verscheidene on- derafdeeling had, werd gesteund door de communistische internationale. De gearres teerden zullen terecht staan voor den krijgs raad. ONGEVEER 6 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Per 15 Januari 1932 waren bij de ver schillende Duitsche arbeidsbeurzen in totaal rond 5.966.000 werkloozen ingeschreven, dit is 300.000 meer dan per ultimo December jl. Sinds den afgeloopèn zomer is het aantal werkloozen met rond 2.012.000 toegenomen BOM ONTPLOFT TE SARAGOSSA. Veel schade aan gebouwen. Gisteravond ontplofte voor het seminari um San Carlo te Saragossa een bom, waar door het gebouw zwaar werd beschadigd. De ruiten van alle huizen in de omgeving wer den vernield. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. DUITSCHE KAPITAAL VLUCHT. Medewerking van een Am- sterdamsch bankiershuis? De officier van justitie te Berlijn had te gen den bankier Geert een aanklacht inge diend wegens het verzenden van effecten naar het buitenland, hetgeen op grond van de noodverordening is verboden. De vervolging geschiedde naar aanleiding van een prospectus, dat door een Berlijnsch adressenbureau in tienduizend exemplaren aan zakenlieden in Zuid-Duitschland gezon den werd. Als afzender fungeerde het ban kiershuis Geerlings Co. te Amsterdam, fn het prospectus werd den ontvangers ge vraagd of zij effecten van IG-Farben, AEG, Bemberg, Kunstzijde of Deutsche Bank, Dis- konto, Dresdener Bank, Reichsbank, Young- leening en andere ondernemingen of goud pandbrieven bezaten. Er werd op gewezen, dat de effecten thans onverkoopbaar waren in verband met het feit dat de Berlijnsche beurs gesloten is. Bij eea heropening der beurs zouden cata- strophale koersen te verwachten zijn. De bank in Amsterdam zou echter nog redding kunnen brengen en de Duitsche zakenlieden voor ernstige verliezen besparen. Zonder schending van de noodverordening of van de wet op de kapitaalvlucht zouden de effecten gerealiseerd kunnen worden. Het prospec tus dateerde van 5 Aug. 1931. De politie te München werd op het pros pectus opmerkzaam gemaakt. Men verdacht den bankier Geert, van wien men aannam, dat hij belangen heeft bij het genoemde ban kierskantoor te Amsterdam, afzender te zijn. Daar de prospecti uit Berlijn verzonden wa ren, werd de zaak in handen gesteld van de Berlijnsche justitie, die de gedragingen van den bankier Geert naging. Tegen een borg stelling van twee duizend Mark werd Geert vrijgesteld van preventieve hechtenis. Uit het onderzoek bleek, dat het voorstel, dat in het prospectus werd gedaan, in strijd was met de wet tegen de kapitaalvlucht, daar de effecten in Nederlandsche guldens zouden worden omgewisseld en de deviezen niet ter beschikking van de Rijksbank zou den worden gesteld. Bij de behandeling voor de rechtbank eischte de officier van justitie vijf duizend mark boete. De rechtbank sprak den bankier evenwel vrij. In het vonnis overweegt de rechtbank, dat het in het prospectus gedane voorstel zeker in strijd is met de wet tegen de kapi taalvlucht. De beschuldigde bankier zou echter alleen dan gestraft kunnen worden, wanneer bewezen zou zijn, dat hij eigenaar of beambte van het bankiershuis te Amster dam is. Dit kon niet bewezen worden. Zijn verklaring, dat hij alleen het adressenbureau te Berlijn in verbinding heeft gebracht met het bankiershuis te Amsterdam, kon niet worden weerlegd, zoodat hij moest worden vrijgesproken. De officier van justitie zal tegen dit von nis waarschijnlijk in hooger beroep gaan. DE ONTWAPÖNINGSKWESTIE. Groener eischt gelijke rechten voor Duitschland. In de nieuwe Ufa-Ton Woche wordt, naar gemeld wordt, een afzonderlijk gedeelte ge wijd aan de ontwapeningskwestie. De rijks- weerminister Groener heeft hiervoor de vol gende redevoering ter beschikking gesteld: Temidden van een wereldcrisis zonder ge lijken, gaat Duitschland den zwaren strijd der ontwapeningsconferentie in. De waan zin der vredesverdragen heeft de menschheid aan den rand van den afgrond gebracht. Het Duitsche volk is niet langer bereid het lij dend voorwerp te zijn van deze politiek van het onverstand. Uit den nood van het verle den, uit het leed van het heden, groeit voor dit volk de wil tot vrijheid, tot gelijke rech ten en tot herwinning van zijn nationale vei ligheid. Vernederend en ondragelijk voor hel vrijheidsgevoel van een groot volk zijn de boeien van Versailles, zoolang de ontwape ning van Duitschland niet gevolgd wordt door de plechtig beloofde ontwapening der overwinnende mogendheden in gelijken om vang en volgens dezelfde methoden. De vol kenbond moet Duitschland gelijke rechten brengen in de weer-kwestie, of wel hij ver woest de bases, waarop hij rust. Er mag geen tweeërlei recht voor overwinnaars en overwonenen zijn. Omringd door zwaar be wapende nabuurvolkeren, financieel en eco nomisch tot in het merg getroffen, kan Duitschland zijn nationale veiligheid alleen door ontwapening van de overwinnaars, niei door deelneming aan bewapeningswedloo- pen herwinnen. Duitschland eischt echter, een gelijke mate aan weerpotentie als de an dere mogendheden. De strijd in Geneve za> moeilijk worden. Aan verlokkingen tot zwak kelijke compromissen zal het niet ontbreken Des te meer gaat het er om in gesloten front in de bres te treden voor de onaantastbare aanspraken van Duitschland". Deze zelfde redevoering is ook ter beschik king gesteld van de DeuligTon Woche. BEGROOTING DER BELGISCHE LANDSVERDEDIGING. In den senaat. In den Belgischen senaat werd gistermid dag de algemeene behandeling van de be grooting voor landsverdediging voortgezet. De heer Dens, minister van landsverdedi ging, betoogde de noodzakelijkheid van een sterker bewapening voor België. Hij is over tuigd, dat de tegenstand van België in 1914 den oorlog heeft doen winnen. België is ook voor ontwapening, maar eerst moet de mo- reele ontwapening komen. Wij gaan naar Geneve met vredelievende bedoelingen doch willen niet het voorbeeld van ontwapening geven omdat sedert 1914 wij geen vertrou wen hebben in de internationale verdragen. Op de begrooting werd met het oog op de crisis 350 millioen franken bezuinigd. Toch wordt onze weerbaarheid aldus de minister, niet geringer. De wederindienststelling van de forten vordert snel en voor de voltooiing onzer Oostergrens zal de regeering nog 190 millioen aan het parlement moeten vragen. Hierbij ontstond heftig rumoer. De socia listen riepen: ziedaar dus met welke bedoe ling gij naar Geneve gaaL PAPIERGROOTHANDELAAR GEZOCHT. Wegens voorgezet bedrog. De groothandelaar in papier, Karl Schei demantel, die o.m. leverancier was der groo te Berlijnsche bladen, wordt door de politie gezocht omdat hij zich onder valsche voor spiegelingen bij de Deutsche Bank Discon to Gesellschaft voor meer dan 100.000 M. credieten had verschaft. Scheidemantel, die waarschijnlijk de wijk heeft genomen naar Italië, had daarbij o.m. brieven eener beken de uitgeversmaatschappij vervalscht, waar door hij grootere credieten verkreeg dan hem op grond zijner feitelijke leveranties toe kwamen. WERKLOOZENONLUSTEN IN OOST- OPPER-SILEZIE. Naar gemeld wordt is het na een verga dering van werkloozen gistermiddag in Rybnik tot een botsing gekomen tusschen de politie en deelnemers aan de vergadering. Hierbij werd een werklooze neergeschoten en drie voorbijgangers ernstig gewond. DE STAKING BIJ MINERVA TE ANTWERPEN TEN EINDE. De twee duizend werklieden der Mij. Mi- nerva Motors te Antwerpen, die een maand geleden in staking zijn gegaan, zullen Maandag a.s. het werk hervatten. Dit besluit werd genomen in den loop eener vergadering, welke gisteren Don derdagavond is gehouden in het Rubens Paleis. Er dient aan toegevoegd, dat de tusschen- komst van den heer Kamiel Huysmans, oud minister voor kunsten en wetenschappen, die onlangs opnieuw werd benoemd tot schepen van Antwerpen, er veel toe heeft bijgedragen het conflict op te lossen, dat overigens niet ging over een loonsvermindering, maar over een betere en meer rationeele organisatie van het werk. SCHIEBEN VAN DEVIEZEN. De Duitsche douane is er in geslaagd een grootsch opgezette onderneming voor het schieben van deviezen op het spoor te ko men. In verband hiermede is de vertegen woordiger van de Londensche bankiersfirma Singer Friedlander, dr. Gutherz in den D-trein BerlijnPraag gearresteerd. Verder is de eigenaar van een Berlijnsche commis sionairsfirma, Palari, in arrest gesteld, ter wijl nog meerdere arrestaties zullen volgen. Van de saldi van de Londensche bankiers firma Singer Friedlander zijn in totaal 500.000 Mark in beslag genomen. Een derde bankiersfirma schijnt nog bij deze affaire te zijn betrokken. Singer Friedlander hadden vergunning voor nominaal een millioen Duitsche obliga ties op legale wijze te ruilen voor preferente aandeelen der Duitsche Rijksspoorwegen. Het deviezenbureau had vergunning verleend tot het uitvoeren van deze referente aandee len. De Engelsche bankfirma heeft hiervan echPgeen gebruik gemaakt, maar de pre- fer. ie aandeelen in strijd met de wettelijke bepalingen in Duitschland verkocht. Gutherz betaalde met de op deze wijze verkregen Rijksmarken de schulden van Engelschen aan Duitsche crediteuren en verhinderde op deze wijze, dat Engelsche deviezen naar Duitschland afvloeiden. Omgekeerd zouden ook schulden van Duitsche firma's in Enge land op deze wijze vereffend zijn. NOG STEEDS MIST OP DE ELBE. Tengevolge van den dichten mist, die nog steeds boven de Hamburgsche haven hangt, kan de scheepvaart slechts zeer voorzichtig plaats vinden en liggen practisch met uitzon dering van de veerdiensten de zeeschepen stil. Hedenmorgen was het zicht op de Elbe niet verder dan 30 M. Tegen 11 uur werd echter een lichte opklaring gemeld, zoodat men hoopt dat de stagnatie spoedig voorbij zal zijn. ER VAN DOOR MET 350.000 DOLLAR. Drie gewapende bandieten zijn te New York binnengedrongen in de woning van den millionnair Harry Glendy, een fabrikant van haarnetjes. Zij ontsnapten met een buit van 350.000 dollar aan juweelen. AFGRIISELIIK DRAMA IN DUITSCHLAND. Volgens berichten in de Berlijnsche bla den heeft zich te Neuner, een grensplaatsje in het Bohmer Wald, een afgrijselijk drama afgespeeld. Daar keerde plotseling een reeds lang op de doodenlijst staande voormalige Oostenrijksche soldaat terug, uit Siberië, waarheen hij tijdens den oorlog als krijgsge vangene was overgebracht. Niemand herken de hem, maar hij vertelde een herbergier wie hij was. Om zijn ouders te verrassen ging hij toen naar het ouderlijke huis en vroeg daar om nachtverblijf. Ook de ouders herkenden hem niet en stonden hem toe in den stal te slapen. De moeder, een hebzuchtige vrouw, zocht intua- schen de bagage van den vreemdeling door en vond een groot bedrag aan geld. Zij wil de haar man overhalen den onbekende te dooden en zich meester te maken van het geld, maar de man wilde hier niet van we ten. Hij liep het huis uit en ging naar den herberg. Hier vertelde de herbergier, die zijn geheim niet langer kon bewaren, wie zijn gast was. Ijlings vloog de man terug. Hij kwam echter te laat, want de vrouw had van de afwezigheid van haar man gebruik gemaakt om den vreemdeling, haar eigen zoon, den hals af te snijden. EEN TRAGEDIE UIT DE DUSSEL DORFSCHE ONDERWERELD. Op 21 Juli van het vorige jaar werd in een restaurant te Dusseldorf de banketbak ker Emil H. door zijn vroegere verloofde, de danseres Emilie Dreesen door een revolver schot gewond. De thans 27-jarige danseres heeft in ver band hiermede voor de rechtbank te Dussel dorf terecht gestaan. Deze zaak trok door haar voorgeschiedenis groote belangstel ling van het publiek. De behandeling voor de rechtbank geschiedde met gesloten deu ren de pers werd evenwel toegelaten. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat Emil H. de zoon was van den eigenaar van een nachtcafé, dat ook „morfinehol" ge noemd werd en in het centrum van Dussel dorf gelegen was. De beklaagde vertelde, dat zij, komende van eenvoudigen huize, na drie jaar werk zaam te zijn geweest in een levensmiddelen zaak, naar het tooneel ging. Spoedig trad zij te Dusseldorf en Keulen als danseres op. Na dat zij Emil H. had leeren kennen, werd zij dansdame in wijnlokalen en bars. Volgens haar verklaringen zou zij door H. gedwon gen zijn met mannen om te gaan, hetgeen haar ongeveer vijfhonderd Mark per maand opbracht, welk geld zij aan H. afdroeg. Wanneer zij dit niet deed of te weinig af droeg, werd zij mishandeld. Desondanks maakte zij met H. groote reizen, ook naar het buitenland, die zij zelf betaalde. Toen zij zich ongeveer op de helft van het jaar 1931 te Rotterdam bevonden, begon de tra gedie. Zij vernam daar, dat H. zich achter haar rug om, met een andere vrouw ver loofd had en binnenkort in het huwelijk zou treden. In opgewonden stemming ging zij onmiddellijk naar Dusseldorf. Buiten haar zelf van woede en jalouzie op den man, die haar beloofd had te zullen trouwen, stak zij een revolver bij zich en ging naar het lokaal waar zij vermoedde, dat hij zich zou bevin den. Hij was daar niet doch kwam later, waarop zij hem verzocht even mee naar bui ten te gaan. Nauwelijks was de deur achter hem dicht gevallen of zij nam de revolver uit haar tasch en schoot. Volkomen in de war vluchtte zij naar het toilet waar zij zich opsloot tot dat de politie haar daar met ge weld vandaan haalde. Voor de rechtbank verklaarde zij, dat zij zich voor de oogen van H. had willen dood schieten. In haar opwinding gingen de schoten echter af, vóór dat zij het wist. De rechtbank heeft haar niet wegens moord, doch wegens poging tot doodslag met aftrek van zes maanden preventieve hechtenis tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, zoodat zij onmiddellijk op vrije voeten werd gesteld. Toen zij door haar moeder in ontvangst werd genomen, bleek dat zij nog zóó ver ward was, dat zij niet begreep waarom zij op vrije voeten was gesteld. VRACHTAUTO IN BBAND GERAAKT. Woensdagavond is de vrachtauto van J. Dekker te Hoedekenskerke tijdens het bijvullen van het benzinereservoir, waarbij gebruik werd gemaakt van een stallamp, in brand geraakt en gedeelte lijk verbrand. De chauffeur liep ernstige brandwonden op hij is naar het zieken huis te Goes vervoerd en aldaar ver bonden. ONTDUIKING BENZINEBELASTING. De rijkspolitie te Nieuwer-Amstel heeft te Ouderkerk en omgeving niet minder dan 10.300 liter benzine, waar voor geen belasting was betaald, in be slag genomen. De benzine was voor het grootste gedeelte verstopt in mesthoo- pen. De belasting-ambtenaren hebben te Uithuizen (Gron.) 1300 liter benzine in beslag genomen, die niet voor de belas ting was aangegeven. POGING TOT AFPERSING. Naar het huis van bewaring te Mid» delburg is overgebracht zekere J. uit Hansweert, die er van verdacht wordt getracht te hebben een oude vrouw, in wier woning te Driewegen hij was bin nengedrongen, geld af te persen. -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1