Agenda Zondag a.s. Zuur Alcm. Victrix I D.W.S. I Stad en O Jtheepsüjdutgen TBucgedijhe Stand £uchtvaact Bij ISCHIAS, RHEUMATIEK en JICHT IDeecêeticfit Jiunst en Wetenschap £and- en Suutbaiuv Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). Vrijdag 22 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum nier Show 01' Shows (revue van iilmsterren); toegang voor personen van eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer De Zeewolf (sens.), hoofdrol Milton Sils. Toegang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummei Yvonne, het schildersmodel (dram.), hoofd rol Greta Garbo. Toegang voor personen boven 18 jaar. Zaterdag 23 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf (sens); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Yvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur. Harmonie, uitvoering van De Halter Zondag 24 Januari. fn Cinema Americain van 2 uur n.m af doorloopende voorstelling van Show of Shows (revue); voor eiken leeftijd. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van De Zeewolf (sens); boven 18 jaar. In Victoria-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van Yvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar 8 uur, Harmonie, opvoering „Sonna" door .Het Alkmaarsch Tooneel". DE KERMIS TE ALMELO BLIJFT De raad van Almelo verwierp met 13 tegen 10 stemmen een voorstel van B. en W tot definitieve afschaffing der kermis, zoodat de kermis aldaar blijft bestaan. Ook dit jaar zal zij kermis worden gehouden, hoewel het aan vankelijk in de bedoeling lag haar wegens den toestand in Twente althans in 1932 niet te laten doorgaan. HET WRAK VAN DE STANFRIES IV. Hedenmorgen te ruim 11 uur is de eergis teren op de Zuiderzee gelichte vrachtboot „Stanfries 4" te Amsterdam aangekomen Het sleepen over de Zuiderzee is gunstig ver- loopen en nadat door de Oranjesluizen ge schut was, is het schip naar Verschure en Co.'s werf gesleept, waar het zal worden gerepareerd. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE. In verband met onregelmatigheden bij de militaire administratie te Breda zijn aldaar een officier en twee onderofficieren gear resteerd, terwijl te Den Haag een officier in arrest is gesteld. Er is n.1. aan het licht geko men, dat in het garnizoen te Breda bij het dienstvak der administratie een uitgebreid systeem bestond van het geven en aannemen van steekpenningen. Vermoed wordt, dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. De militaire- en de rijkspolitie stellen een nauwkeurig onderzoek in, dat zich over ver scheidene jaren uitstrekt Ook eenige Breda- sche leveranciers zijn bij deze onregelmatig heden betrokken. Het onderzoek is nog niet beëindigd Reeds jarenlang steekpenningen ge trokken voor het beperken van in schrijvingen. fn verband met de in de administratie van het garnizoen te Breda ontdekte onregel matigheden vernemen wij nog het volgende: Op het departement van defensie te Den Haag was het opgevallen, dat bij een in schrijving voor leveringen ten behoeve van het garnizoen de inschrijvingen veel lager waren dan tot nu tce. Wel waren voor ver schillende goederen de prijzen sinds de vorige jaren gedaald, doch thans waren de inschrij vingen de helft lager. Deze groote verminde ring wekte argwaan, waarna aan de mili taire politie te Breda opdracht werd gegeven een onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat reeds eenige jaren gebruikelijk was de gelegenheid om in te schrijven te beperken tct een bepaalde groep leveranciers. Het is gebleken, dat deze leveranciers een onderlin ge afspraak maakten, waarbij ook het perso neel van de militaire administratie was be trokken. Op deze wijze kon voor een hooger bedrag worden ingeschreven dan noodig was, waarbij een bepaald percentage werd afgestaan aan de officieren en onderofficie ren, aan wier zorg de aanbestedingen waren toevertrouwd. Dit jaar was met deze aanbestedingen o.m belast een onderofficier, die niet van deze afspraak op de hoogte was en die weigerde op in die richting gedane aanbiedingen in te gaan. Het gevolg was, dat aan de aanbe steding thans ook andere leveranciers deel namen, die een zoo scherp mogelijk gestelde inschrijving omaakten. Dit was aanleiding, dat bij verschillende leveranciers een nauw keurig onderzoek werd ingesteld, welke onder zoek de gepleegde onregelmatigheden aan het licht bracht. Verder bleek, dat een offi cier en een adjudant-onderofficier voordeelen in verband hiermede hadden genoten. Het ge bruik van het aannemen van dergelijke steek penningen was reeds jarenlang ingeburgerd. De betrokken officier en onderofficier zijn in arrest gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Wij vernemen verder bij geruchte, dat het ontdekken van malversaties in het garnizoen te Breda aanleiding is geweest om ook in an dere garnizoenen een onderzoek in te stel len. Wat betreft de arrestatie van den offi- sier te Den Haag konden wij geen zeker heid krijgen, dat deze arrestatie met deze zaak in verband staat. STOOMVAARTLIJNEN Kon. Paketvaart Maatschappij. Ajax, 21 Jan. v. Valencia te A'dam. Iris, 20 Jan. v. Gyon te Oporto. Saturnus, 20 Jan. v. Konstantinopel n. Bour- gas. Stela, 20 Jan. v. Konstantinopel n. Smyrna. Van Rensselaer, uitreis, 20 Jan. v. Dover n. Nladeira. Venus, 20 Jan. v. Malaga n. Cadiz. Barneveld, thuisreis, 19 Jan. v. Corral. Hebe, 21 Jan. v. Vigo te Lissabon. Aliesn de echte IERSCHE SWKEPSTAKE Loten a f5 voor de a.s. Derby verkrijg baar bij H. BOOIJ, Klaas van 'tVeerstraat 50. Lot erfje labs reductie. Nereus, 21 Jan. v. A'dam n. Danzig. Proteus. 20 Jan. v. Danzig te Stettin. Uiysses. 20 Jan. v. Cristobal n. Buenaven- tura Vesta. 21 Jan. v. Mostaganem te Genua. Vulcanus, 21 Jan. v. Valencia te Rotterdam. Stoomvaart Mij. Nederland. P. C. Hooft, 21 Jan. v. A'dam te Batavia. Poelau Tello, uitreis, 20 Jan. v. Cabang. Tajandoen, thuisreis, 21 Jan. te Suez. Holland—Afrika Lijn Meliskerk, uitreis, 20 Jan. te Durban. Nieuwkerk, 20 Jan. v. Hamburg n. A dam. Kon. Paketvaart Mij. Houtman. 20 Jan. v. Pt. Louis (Maur.) n. Lorenzo Marqués. N. Zeeland, 20 Jan. v. Sydney n. Singapore. Holland—Amerika Lijn. Beemsterdijk, Rott. n. New-York, 21 Jan. v. Plymouth. Maasdam, Rott. n. New-Orleans, 20 Jan. te Tampico. Lochkatrine, Vancouver n. Rott., 18 Jan. te San Francisco. Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan, thuisreis, 21 Jan. te Marseille. Holland—West-Afrlka-LIjn. Eemland, uitreis, 1 5Jan. te Ass.nië Lochgoil, Pac.-Rott., 21 Jan. v. Londen. Volendam, 21 Jan. v. W.-Indië te New-York. IJstroom, thuisreis, 15 Jan. te Cape Palmas Maaskerk, 21 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Java—China—Japan Liln. .Tjibadak, 19 Jan. v. Hongkong n. Manila. Tjimanok. 19 Jan. te Hongkong. Holland—Oost-Azië Lijn Ouderkerk, 21 Jan. v. Roü. n. Hamburg. Emzetco Lijn Jonge Elisabeth, 20 Jan. v. Rott. te Almeria Jonge Jacobus, 21 Jan. v. Londen te A'dam HollandBritsch-Indlë Lijn. Giekerk, thuisreis. 21 Jan. v. Colombo. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Pieter den Boer en Elizabeth Stemmerik. Hendrik Mors en Stanislawa Jaworski Ber nardus Lammers en Alida de Vet. Lamber- tus Nierop Groot en Aafje Molenaar. Pe trus Schellings en Theresia Stinauer. GEBOREN: e u Cornelia Johanna Anna d. v. Petrus Smit en Margaretha van Baar. Michael z. v. Pe trus van Wanrooij en Bertha Bauer. Aman- dina Catharina Virginie d. v. Charles Maes en Petronella Ajpeldoorn. OVERLEDEN: Willem Hendrik Reinewald 34 jaar. Mar garetha Maria Hogervorst wed. Wilhelmus van Slingerland 78 iaar. Dieuwertje Bossen gehuwd met Klaas Winkel 70 jaar. Christl- na Noest gehuw met Gerrit Piet 39 jaar. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Heen. „De Raaf" is gister om 6.05 uit Jodhpoer vertrokken, om 10.35 te Alla- habad aangenomen en vandaar vertrok ken om 11.25 en te 15.43 te Calcutta aan genomen. „De Valk", dm gister van Schiphol is vertrokken, kwam des middags om 15.35 te Lyon aan. Terug. De „Uil" is gister om 9.04 uit Bagdad Vertrokken, arriveerde om 14.13 te Gasah, vertrok vandaar weer om 14.45 en landde te 16.53 te Cairo. Een boodschap van Geysen- dortter. Gisterochtend, even nadat Hondong met de „Valk" van Schiphol vertrokken wa.\ kwam daar een telegram van Gey- sendorffer uit Bagdad, waarin deze vioeg om eenige onderdeelen, die alleen van hieruit verkregen kunnen worden. Onmiddellijk was do gronddienst van dc K.L.M. aan het werk. Radiografisch kreeg Hondong opdracht om te Brussel een tusschenlanding te maken in dien tusschentijd werd de E Z. vliegklaar ge maakt en ontving Both de opdracht om de benoodigde deelen naar Brussel te brengen. Aldus geschiedde. Hondong landde te Brussel, wachtte er een poos, zag de E.Z. komen, die om 11.23 op het vliegveld neerstreek. Zes minuten, zegge zes minuten later bracht Jan Hondong de motoren van zijn „Valk" weer op vol-toeren en even latei; verdween hij in Zuidelijke rich ting. Met de onderdeelen, die hij er gens onderweg tusschen hier en Bag dad aan Geysendorffer zal overhandi gen, zegt het Hbl. T e r u g. De „Duif" te Medan. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de „Duif" om 6.15 uur uit Batavia is vertrok ken en met een tusschenlanding te Palem- bang van 9.10 uur tot 9.25 uur om 14.25 uur te Medan is aangekomen. zijn blijkbaar, zoo concludeert prof. Garstane thans, vazallen van Egypte ge weest: zij droegen Syrische namen, maar het zegel van de Pharao's staat op het bezit, dat nu een vijf en dertig eeuwen in het graf heeft gerust, duide lijk afgedrukt. Een der graven, dat uit den tijd van Toethmosis III yan Egypte dateeren moet, bevat niet minder dan vijfhonderd vazen; het totaal der ont dekte voorwerpen beloopt ruim duizend. CORRESPONDENTIE. A. J. v. d. Z. te Uitgeest. Wij zullen een en ander nader onderzoeken en U nader be- richten. Red. Alkm. Crt. GESLAAGD. De heer C. N. Troostheide is voor het examen van Leeraren in de Handelsweten- j schappen geslaagd voor het Dipl. Boe'-hou- den. BOKKEBRUG. Burgemeester en Wethouders hebcen he! maken van een nieuwen onderbouw voor de Bokkebrug over de Kaarsemakersgracht in de j Kanaalkade met bijkomende werken opge- j dragen aan den heer D. Woud te Wormer. FEESTAVOND BURGER IJSCLUB. De traditioneele feestavond der B. IJ- zal a.s. Woensdagavond in de Harmonie worden gehouden. De feestcommissie heeft er voor gezorgd, dat het programma, dat geboden zal worden, tn allé opzichten goed is en daarom heeft zij niets meer en minder dan het gezelschap „Faveur" geëngageerd. „Faveur", het bekende gezelschap, dat hier tijdens de kermis zoo succesvol optrad, zal ook nu zorgen voor een uitstekend program ma. Allereerst we mogen wel een paar nummers verklappen! treedt op Willy Derby, die gisteravond zoo'n groot succes had in het Gulden Vlies. Hij zal ook nu weer trachten om de aanwezigen te laten lachen. Verder is er Rodi Roeters; er komt Enfin, er komt een sterk varieerend gezel schap, dat op velerlei gebied iets brengt, dat de aanwezigen bezig houdt. Zoodat de B. IJ. al bij voorbaat weet, dat niemand der aanstaande bezoekers teleur gesteld zal worden! TERAARDEBESTELLING IR. H. BARON. Donderdagmiddag is op de algemeene be graafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ir. H. Baron, oud-ingenieur van den weg bij de Nederl. Spoorwegen, die te Heemstede is overleden. Onder de vele aanwezigen bevonden zich als vertegenwoordiger van de Ned. Spoor wegen de heer dr. ir. G. W. Heukelom, als mede de heer C de Boer, chef de bureau te Alkmaar. De heer Heukelom voerde het woord en constateerde, dat de overledene zich geheel door eigen verdiensten van onderaf heeft op gewerkt in zijn teehmsbhe loopbaan. De heer De Boer sprak een afscheidswoord namens de ambtenaren, die dagelijks met den overledene samenwerkten. blijkt het, dat Togal-tabletten niet te evenaren zijn! Waar andere middelen faalden, en zelfs bij jarenlang lijden, werden met Togal verrassende resul taten bereikt! Togal stilt niet slechts de pijn, doch werkt rechtstreeks op de kiem van het kwaad, het lost het urinezuur op! Onschadelijk voor maag, hart en nieren. In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgbaar. Monstertube en brochure worden U gratis toegezonden tegen inzending van deze advertentie in open enveloppe, ge frankeerd met IK ets Vergeet niet Uw adres duidelijk te schnijven op den klep van het couvert Te adresserenA. J. Ameye, Prinsengracht 1111, Amsterdam. was er een buikspreker, die met zijn pop de aanwezigen bezig hield op de bekende ma- nier. En toen kwam Willy Derby zelf, die bij zijn opkomst een hartelijk applaus ontving. Hij begon met een praatje over Indië, hij vertelde tal van bijzonderheden van zijn reis en hij vervolgde met een aantal liedjes, die er als koek ingingen. Na de pauze nog eens weer de harmonica spelers en dan Willy Derby, die nu liedjes op verzoek zong. Toen kwam het einde. Tenminste, het gor dijn sloot zich, de lichten gingen aan en het publiek vertrok. Zonder dat iemand eigenlijk wist, of het afgeloopen was De avond zelf is best geslaagd. Het pu bliek amuseerde zich en Willy Derby bewees, dat hij nog steeds zijn toeschouwers weet te boeien. En dat het aantal menschen, dat hem hooren wil, na zijn Indi"''"" reis, mogelijk nog is toegenomen. Een volgende keer zoude wij echter wel een programma willen hebben, om tenminste te weten, wie er naast hem optreden en wel ke nummers gegeven zullen worden. (Vervolg.) Mr. P. Langeveld werd in de gelegenheid gesteld zijn reeds vroeger aangehouden vra gen te stellen inzake den bouw van een gym nastieklokaal bij de R.K. school aan de Koornlaan. Besloten werd om aan de daarvoor in aan merking komende tuinders te Alkmaar een steun te verkenen van ten hoogste 9 per week onder bepaling, dat het gezinsinkomen plus de steun per week niet hooger mag zijn dan 16 per week. Aan deze tuinders worden voor bedrijfs doeleinden rentelooze voorschotten verstrekt van ten hoogste 300 per H.A. De raad besloot gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de verandering van in richting der Julianaschool (g.l.o. en u.l.o.) en voor aanschaffing van meubelen en leermid delen voor de Wilhelminaschool ten behoeve van het vak handenarbeid. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de stichting Alkmaarsch Borgstellings fonds om toekenning van een subsidie van 5000. Besloten werd goed te keuren de begroo ting voor 1932 van de Comm. tot Huisver zorging in ontvang en uitgaaf op 3550 met OPGRAVINGEN IN PALESTINA. Prof. J. Garstang, die een paar maan den geleden voor de zooveelste maal te Jericho is gaan graver en verleden jaar daar de befaamde muren heeft blootge legd, bericht nu in de Engelsche kran ten, dezer dagen de oude koningsgraven gevonden te hebben. Zij zijn, zoo heeft hij Dinsdag getelegrafeerd, vrijwel on geschonden en bevatten honderden voorwerpen die men meestal in graven vindt, vazen, lijfsieraden enz., die over het algemeen in zeer goeden staat moe ten zijn. Een riike ontdekking dus! Deze koningen heerschten dus over de stad een belangrijke vesting vóór de in het land binnengevallen Israëlieten haar 1460 voor Chr. veroverden en MINDER KAAS GEEXPORTEERD. Naar de Kamer van Koophandel ons mede deelt, is er in 1931 een partij van 7.3 mil- lioen kaas minder naar het buitenland geëx porteerd dan een jaar te voren, wat een min dere ontvangst van 5.700.000 beteekent. Dat men voornamelijk te Alkmaar daar van de terugslag ondervonden heeft, laat zich begrijpen. NED. VER. V. D. VOLKSZANG, AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Maandagavond as. moet de zaal vol zijn; dat kan als iedereen, die regelmatig bezoeker der zangavonden is, zijn familielid of vriend eens op de schouder klopt en zegt, nu ga je mee, geen gezeur, geen uitvluchten, zet je hoed op, trek je jas aan, en ga er met me mee op uit naar de Unie, je zult er heusch geen spijt van hebben. Het programma zit weer goed in elkaar, Six, och kom, wat moeten we nu nog van onzen leider zeggen, waar hij komt, daar is de zang niet van de lucht en zingen wil men toch zoo graag, al maakt men zich wel eens dik. dat het niet zoo is. En dan de afwisseling, daar zorgt Eli Prins voor, lid van het vasie corps der mede werkers; ook hij heeft een gevarieerd pro gram, waaronder meer op voorkomt „De Nachtegaal" van Andersen, den sprookjes dichter, met klavierbegeleiding (muziek van Winternitz van mejuffrouw Roosje Prins, de zuster van den declamator. Zooals gezegd, op een volle zaal wordt gerekend, het program en zij die voor de uitvoering daarvan zorg dragen, zijn het in alle opzichten waard. WILLY DERBY IN 'T GULDEN VLIES. Willy Derby is in Indië geweest! Dat weet bijna iedereen, en voor degenen, die het nog niet wist, heeft Willy Derby het duidelijk gemaakt. Hij kwam gisteravond voor het eerst na zijn uitstapje in onze Oost weer in 't Gulden Vlies en heeft ons verteld, dat fn- dië een mooi land is! De zaal was, ondanks de zware concurren tie van de volksvoorstelling in de Harmonie, zoo goed als geheel gevuld met een publiek, dat met Willy Derby dweept, maar dat zich op verschillende momenten niet kon onthou den van een buurpraatje. Weliswaar hield men zich tijdens de causerieën van den zan ger zelf stil, maar o.a. bij het optreden van de harmonicavirtuozen was er midden en achter in de zaal een geroezemoes, dat niet prettig aandeed en dat voor de „praters" zelf heusch geen complimentje was. Een volle zaal dus. En toen de lichten voor de eerste keer gedoofd waren, kwamen twee harmonicaspelers, die op hun fraaie in- strumenten een aantal nummertjes ten beste gaven. Zij speelde met veel bravour en ont vingen een daverend applaus. Vervolgens toekenning van een subsidie uit de gemeente kas van f 1600. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur der Rijwielpadvereen. „Noord Kennemerland" om een bijdrage van 2000 uit de gemeentekas in de kosten van een rij wielpad van Bergen naar Camperduin. Met de gemeente Oterleek werd een over eenkomst aangegaan inzake hulpverleening bij brand. Besloten werd jfoed te keuren de rekening over 1930 van de Vereen. Kinderbewaar plaats in ontvang op 5242.46, in uitgaai op 2922.14 met een batig saldo van 2320.32. Wijzigingen werden aangebracht in het Raadsbesluit tot voorloopige vaststelling van de rekening over 1929. Het bedrag der ont vangsten van de gewonen dienst werd veran derd in 3.374.579,39. Het bedrag van het voordeelig slot van den gewonen dienst werd veranderd in 100.634.88 Besloten werd aan te koopen 1 H.A. 27 A 70 c.A. grond in den Weezenpolder van den heer J. Admiraal Jr. voor een bedrag van 1.30 per c-A. Besloten werd, te rekenen met ingang van 1 Sept. 1931 op te heffen de school "voor voorbereidend middelbaar technisch onder wijs en met dien datum op te richten een gem school voor uitgebreid nijverheidsonderwijs. In verband met een en ander werd met in gang van 1 Sept. 1931 eervol ontslag ver leen aan de heeren A. Fledderus, I Blom f 8ar£er' J' GMHarzel0°P. C. F. D. Kohneri! J' £,rTe'. M' J' Lutterot, K. Suzenaar en G. Waalewijn. Aan de nieuw te stichten school werden be noemd de heeren A Fledderus, J. J. Blom, M. J. Lutterot en K. Suzenaar. De heer Keesom hield vervolgens een inter pellatie over het nog niet vaststellen eener verordening als bedoeld in de artt. 6 en 9 der W inkelsluitingswet. De crisis-veeteelt- en zuiveleommis- sie van de H. M. v. L. en het Kon. Ned. Landbouwcomité hebben den minister van A., H. en N. telegrafisch verzocht om contingenteering van den invoer van vleesch. OUD-LEERLINGEN EN LANDBOUWCRISIS. Dezer dagen is aan den minister van binn. zaken en landbouw, den minister raad en de Tweede Kamer namens meer dan 8500 oud-leerlingen van landbouw scholen en -cursusser een geteekend adres gezonden, waarin er op wordt ge wezen, dat de rampspoedige daling van de prijzen der landbouwproducten den nood onder de landbouwers voortdurend doet stijgen, dat, gelet op de hoogte van de vaste lasten, die op het landbouwbe drijf drukken, hier beperkingen van de naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Januari Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 779.8 te Dyon. Laagste barometerstand 735 6 te Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van 23 Januari: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig regen; iets zachter in het Westen; in het Oosten zachter. Overzicht. In het Oosten en Zuidoosten bleef het hooge drukgebied nog onveranderd stand houden. Slechts een ondiepe depressie strekt zich over de Middellandsche zee uit Het ne velige windstille weer bleef er voortduren, des nachts vriest het er een weinig. In het hooge Noorden verplaatste de depressie zich Oostwaarts, ver in het Westen vertoont zich een nieuw uitgestrekt gebied van lagen druk. De westelijke en zuidwestelijke winden blij ven over Scandinavië warme lucht aanvoe ren, zoodat nog steeds hooge temperaturen worden aangetroffen. Plaatselijk is daar zelfs het sneeuwdek geheel verdwenen, wat voor dezen tijd van het jaar wel een zeld zaamheid mag worden genoemd. In het noor den van Noorwegen viel zware regen. Voor de eerstvolgende dagen is het waarschijnlijk dat wij weer geheel naar het zachte weer van de vorige weken terug zullen keeren. In het oosten van ons land zijn de temperaturen nog meer dan 2 graden Celcius boven nor maal. productie veel minder mogelijk is dan in de nijverheid, dat de steeds voort gaande bemoeilijking van den uitvoer onzer landbouwproducten krachtige tegenmaatregelen ejscht, dat verrui ming van den afzet die producten op de binnenlandsche markt een dringende noodzakelijkheid zal blijken, dat maat regelen ter verhooging van de prijzen van deze producten op de binnenland sche markt onontbeerlijk zijn', dat daar- ast verlichting van de lasten, die op het landbouwbedrijf drukken, niet zal kunnen worden gemist, dat de landbou wende stand, die in de oorlogsjaren ons volk heeft gevoed, thans op ons volk een dringend beroep doet om hulp in den nood Tenslotte wordt de regeering uitge- noodigd, alle maatergelen te willen be vorderen, die dringend noodip zijn om te voorkomen, dat de landbouwende stand in Nederland ten onder gaat. TOMATEN NAAR ENGELAND. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat ae Engelsche minister van Landbouw een nieuwe verordening heeft afgekondigd, volgens welke op tomaten twee pence pe. Engelsch pond (454 gram) invoerrecht wordt geheven tusschen 1 Juni en 31 Juli en een penny tusschen 1 Augustus en 31 October. HET DUIT SC HE INVOERRECHT OP BOTER. Naar Reuter uit Kopenhagen meldt, heeft het bestuur van de Deensche vereeniging van landbouwers (die 150.000 leden telt) Woens- zegg'nS van het handelsverdrag Denemarken en Duitschland wordt aange drongen; dit wegens de verhooging door Duitschland van het invoerrecht op boter, waardoor in het bijzonder de Scandinavische landen getroffen zijn. Voor Nederland geldt voorloopig nog de volle heffing. De inklaring der gecontingenteerde hoe veelheid boter tegen een invoerrecht van 50 Rm. mag alléén geschieden via douanekanto ren, welke daarvoor na overleg tusschen Ne derland en Duitschland zullen worden aan gewezen. Voorloopig bedraagt de heffing voor alle boter uit Nederland 100 R.m. Tevens zal met 1 Febr. a.s. het invoerrecht van magere melk van 6 Rm. op 17 Rm worden gebracht. DE TUINBOUWWINTER SCHOOL TE NIJMEGEN. Protest yan de Evangelische Maat schappij tegen de overdracht aan een r.-k. vereeniging. ..h^t hoofdbestuur van de Evangelische Maatschappij, kennis genomen hebbende van net voornemen van den minister van binnen landsche zaken en landbouw om de rijkstuin- bouwwinterschool te Nijmegen over te dra- £e'1 aaa het bestuur van den Noordbrabant- sche Chr. Boerenbond, een roomsch-katho- lieke vereeniging, heeft in een adres aan de I weede Kamer geprotesteerd tegen deze overdracht, omdat net daarin ziet een een' zijdige bevoordeeling van een r.-k. instelling, en omdat de belangen van de helft der leer lingen dezer school, die niet-roomsch-katho- liek is, daardoor worden geschaad. Het bestuur dringt bij de leden van de Staten-Generaal met kracht er op aan. dit voorstel niet goed te keuren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2