Xzoumciaai Tlieuws Qememteaxden Rechtszaken Gele tandpn bij rockers Va lans zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal Gebruikt had, waren mijn tanden beider wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer eebruiken dan Chlorodont,' B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorrdout-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Overal verkrijgbaar. gebruik hoewel hadden gebruike Verlangt met rood en 60 cent! jieid onze ontstemming hebben doen blijken, blijven volharden. Het gemeentebestuur kan dit niet waardeeren en betreurt dit om mo- reele redenen. Wat er nu moet gebeuren, als de heeren blijven volharden, spr. zou willen zeggen: „Daar blijf ik buiten', en zou hen wel voor de moeilijkheid willen zetten. Altijd had hij nog gehoopt, dat zij zouden terug komen op de dwalingen hunnerzijds en dat zij zouden begrijpen, dat met juristerij der gelijke zaken niet worden gediend. De hee ren Bakker en Keijsper hebben zich in een zeer scherpen vorm over die heeren geuit. Spr. weet niet, of het goed zal zijn, hun advies te volgen, maar hij weet ook niet, of het goed zal zijn. dat te negeeren. De heer Van derVall achtte zich spe ciaal geroepen om het woord te nemen, nu zijn fractielid Bakker zich uitliet in een vorm, waarmede spr. in geen enkel opzicht ac toord kan gaan. De heer S i e t s m aGoed zoo De heer Van de Va 11Hij, die werkt, maakt fouten. Deze roenschen hebben fouten gemaakt, maar die kunnen nog hersteld wor den. Een straf, zoo fel als hier wordt voor gesteld door enkele van de raadsleden, daar tegen wil spr. ernstig waarschuwen, omdat die straf beteekent: gedeeltelijke broodeloos- beid. Protesten vanSoc. Dem. zijde. De heer Van de Va 11Daaran zitten voor mij groote consequenties vast, waarte gen ik bezwaar moet maken. Mej. C a r e 1 s sloot zich aan bij het be toog van den heer Van de Vall. Men mag niemand het recht ontnemen om voor eigen vermeend recht op te komen. Weth. B o n se m a: Hoe vindt U de kwes tie moreel? Weth. Westerhof: Onder den druk van het temperament zou men geapplaudi- seerd hebben bij hetgeen de heer Bakker gezegd heeft. De heer Van de Vall vergat, dat het hier geen broodroof is. Er zijn een groot aantal leeraren, die er graag genoe gen mee zouden nemen. De heer Vogelaar: Het is een eerste stap op den weg naar brcodroof. Weth. W es ter hof meende te mogen zeggen, dat de geheele Raad de houding van deze heeren voor 100 pCt. afkeurt. Voor spr. is dit voldoende en hij vertrouwt erop, dat de heeren hieruit leering hebben getrokken. De heer K e ij s p e r betoogde, dat natuur lijk niemand eraan denkt, wanneer de hee ren öp hun dwalingen terugkeeren, daaraan consequenties te verbinden. Wanneer zij ech ter blijven volharden, dan zou spr. bij het doen van benoemingen daarmede wel reke ning willen houden. Het voorstel van het College werd hierop z.h.st. aangenomen. Vragen van den heer Keesom. De heer Keesom bekwam hierop het Woord voor het doen van de volgende vra gen: Heeft het Gemeentebestuur van Gedep taten een schrijven ontvangen, waarin ge wezen wordt op het feit, dat in deze ge meente nog niet is overgegaan tot vaststel ling eener verordening als bedoeld in de art. 6 en 9 der Winkelsluitingswet? Zoo ja, willen B. en W. den Raad dan van den inhoud daarvan in kennis stellen? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat, wan neer niet spoedig de noodige voorstellen aan den Gemeenteraad worden ingediend de wettelijke regeling voor de gemeente Alk maar van kracht zal woren? En dat hieruit voor de gemeentenaren in het bijzonder voor den middenstand groote bezwaren zullen voortvloeien? Spr. dankte voor de hem thans gebo den gelegenheid. Hij wees erop, dat de mi nister wenscht, dat de gemeentebesturen spoed betrachten met het indienen van voorstellen, wanneer zij niet willen, dat zij zich voor het feit gesteld zien, dat de Rijks regeling van kracht wordt en daaruit groote bezwaren voortvloeien. Hij haalde aan, het geen de wet in dezen zegt. In bizondere om standigheden kan van de wet worden afge weken. In seizoenplaatsen kan men het slui tingsuur verlaten Een tweede vraag is, of het niet gewenscht is, het sluitingsuur te verlengen voor avon den, die aan speciaal Alkmaarsche feesten vooraf gaan. Hoe zal de verordening luiden ten opzichte van de automaten na het slui tingsuur? In Arnhem is het besluit geno men, dat de automaten alleen mogen wor den aangebracht aan het winkelpand en slechts die artikelen mogen bevatten, welke in den betreffenden winkel worden verkocht. Welke bepalingen zullen gelden ten aanzien van verkoop van melk op Zondag? Er zijn tal van dingen van groot belang voor den middenstand bij betrokken. Velen denken, dat het gaat over de winkelsluiting alleen, maar dat is niet het geval. De winkelsluiting is geen beletsel om de verordening aan de orde te stellen. Ten aanzien van de winkel sluiting besloot Arnhem af te wachten de be slissing van de Kroon over de Amsterdam- sche verordening. Hoe denken B. en W. er over om te voren den Middenstand te hoo ren? Is daarvoor tijd genoeg? De minister zegt: „1 Maart moet de verordening in mijn den Raad behandeld kan worden. Hierna werd de openbare raadsvergade ring gesloten. zijn 20 Febr. zullen wij weer moe- 1 J -w *J «vv* M'VV jen vergaderen en dan staan wij voor het »eit, dat wij een beslissing moeten nemen. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat de ont- Werp-verordening tijdig in den Raad kwam en dat de Raad niet voor een fait accompli gesteld werd. v 0 0 r z i 11 e r zeide, dat B. en W. in- erdaad aanvankelijk van opinie waren, de oeshssmg van de Kroon af te wachten over ot Amsterdamsche besluit. De circulaire, waarop de heer Keesom doelde, heeft een icuwe positie geschapen en spr. erkende, nu niet meer op de beslissing van de Aroon gewacht kan worden, p.,, dossier ligt ter bespreking in het hoh 5 8efeed. Het wordt nu een overhaaste nandding, maar in ieder geval zal het 00 zijn, dat de zaak uiterlijk 18 Febr. in SCHOORL. De Rijwielpadvereeniging „Noord Ken- "nemerland" welke tracht, in 't belang van het rijwielverkeer, in dit gedeelte van de pro vincie rijwielpaden te stichten, heeft in Schoorl groote plannen, zooals we in het laatst van de vorige week in dit blad kon den lezen. En als-van-zelf-sprekend tracht deze vereeniging voor dit doel propaganda te maken. Dinsdagavond was dan ook hier voor de zaal van de Roode Leeuw disponibel gesteld, en 't was onder tamelijke belangstel ling, dat de heer C. Kriller Jr., voorzitter van de afdeeling Schoorl, de bijeenkomst opende. Hij heette alle aanwezigen, voor de zen avond uitgenoodigd, van harte welkom, speciaal den Burgemeester van Bergen, de beide aanwezige Schoorlsche raadsleden, den heer de Kok, hoofdbestuurder van de B. B. N., den heer A. C. Bos, propagandist van de hoofdvereeniging, de bestuursleden van de beide V. V. V. Hierna kreeg de heer mr. J. P. Bosman, voorzitter van „Noord-Kennemeriand", het woord. Spreker had gaarne voldaan aan het verzoek van de afdeeling Schoorl om de eerstkomende propaganda-avond in dit dorp te houden, vooral ook daarom, omdat het jongste werkplan van de vereeniging geheel op Schoorl's gebied is uitgedacht. Spreker deelde mede dat de heer van Steijn, Inspec teur van het Staatsboschbeheer, mededteling van verhindering had ingezonden. We we ten hoezeer deze heer met zijn staf zijn medewerking verleent aan den arbeid van „Noord Kennemerland" in Schoorl. Mede gedeeld werd, dat ter aanvulling van den avond de rolprent van de A. N. V. V. zal worden vertoond. Deze film toont aan, hoe de A. N. V. V. tracht, om in 't buitenland ons eigen land bekend te maken. De werk zaamheden van een verkeersvereeniging gaan parallel, en 't streven van zulk een vereeniging gaat vrijwel in dezelfde rich ting als van een rijwielpadvereeniging. Verder hooren we, hoe ook de A. N. W. B. eenzelfde richting is toegedaan, ja zelfs, dat de officieel erkende rijwielpadvereenigingen op initiatief van de A. N. W B. zijn opge richt. Vroeger, zeide spreker, heeft in Schoorl ook een afdeeling van Noord Kennemerland geleefd, doch na een kort bestaan is ze ge- likwideerd, ontmoedigd, doordat nergens emplooi voor haar was te vinden, doordat daar, waar een rijwielpad werd uitgedacht, elke medewerking van onmisbare corpora ties en menschen ontbrak. Men kreeg geen concessies. Later is in Schoorl een aparte vereeniging opgericht, welke naast „Noord- Kennemeriand" stond. Ook voor deze vereeniging was geen werk, daar ze langs de onvermijdelijke officieele wegen, nimmer konden komen, waar ze wil der. zijn. Om practische redenen werd deze vereeniging weder afdeeling, met als gevolg, 't ontworpen pad in Schoorl, dat ieder nu zal kennen. En nu is het de bedoeling dat dezen avond over dit pad iets zal worden gezegd; dat vragen kunnen worden gesteld, en zoo mogelijk beantwoord. Doch meer zal niet kunnen gebeuren. Men probeere niet, om verandering te bren gen in de richting en in 't beloop van dit ontwerp. Men bedenke dat 't zeer veel moeite heeft gekost, om 't tot zoover te brengen Men weet toch, dat 't Staatsboochbelieer in deze alle medewerking geeft, en 't kan al moelijk gebeuren, dat in de met dit lichaam overeen gekomen plannen, wijziging zal worden gebracht. Men heeft gezegd: 't is niet goed dat het ontwerp tot den Harger zeeweg gaat en niet tot Kamperduin. Weet, dat dit ontwerp al een begrooting heeft van 39000 Een ver lengstuk tot Kamperduin zou een te duur plan geven. Later kan men hieraan denken, evenals over de aansluiting met het pad naar Bergen aan Zee, een pad van Schoorl grens tot aan den Franschman te Bergen En als de Kampenaren al teleurgesteld mogen zijn. toch vroeg spr. hun, om als een man voor dit ontwerp, de vereeniging te steunen. U zijt toch allen Schoorlaars. Dit ontwerp is volgens de spreker een noodzakelijkheid voor Schoorl. 't Ontlast 't drukke straatverkeer. In Hargen. en Kamp, waar de straat zoc uitstekend i* kan 't rij wielverkeer heel goed geleid worden over de straatweg. (Ter opheldering diene dat de straat te Kamperduin niet breeder is en niet anders Is dan van Schoorl. De breedte is over al 4.25 M. Verslaggever). Spr. zou wenschen dat de Raad van Schoorl zich niet tegen 't plan zal verzetten, anders dan om financieele bezwaren. De wandelaar zal ook gebruik mogen maken van 't pad. In HUloo is dit ook zoo en 't gedt daar geen bezwaren. Aanleg van paden is in Noord-Holland duur, veel duurder dan elders. Een beproefd middel om kosten te dekken, kunnen de men schen welke rijwielen stallen, aanwenden, n 1. door een verhoogd parkeergeld te heffen, en deze verhooging aan de vereeniging al te dragen. Spr. vraagt van de Schoorlsche rij- wielstallers de volle medewerking. Na deze spr. kreeg nog den heer A. C. Bos, penningmeester van Noord-Kennemer- land" het woord, welke in een kort betoog wees op 't feit dat „de Cost voor de baet" uit moet. Vandaar deze propaganda, waarvan 't doel is, de harten te winnen voor 't rijwiel pad. !n een kort doch krachtig betoog deed spr. uitkomen hoe van al 't vroeger schoon, N.- Kennemerland nog ligt als een stukje mooi Nederland, doch tevens als een oase in de woestijn. Dit stukje Nederland kan boogen op een zee van natuurschoon, en als we bij machte zijn om dit te ontsluiten voor 't pu bliek, gaan we een schoone toekomst tege moet. Laten we schouder aan schouder wer ken. om dit mooie Noord-Kennemeriand te doorkruisen met een net van rijwielpaden. Teleurstellingen komen er. De eerste is al te zien te Alkmaar, betreffende de gevraagde 2000, en er zullen er wel meer komen Doch als ieder de schouder er onder zet, zeide spr.. zullen we er komen. Hierna deelde de heer Kriller in korte trek ken 't beloop van 't rijwielpad mede en was er gelegenheid voor gedachtenwisseling. De heer Wognum, voorzitter van V. V. V. Schoorl, had met genoegen gehoord, hoe de belangen van V. V. V. en rijwielpad paralel gaan, en deelde mede, dat zijn vereeniging de subsidie aan N.-Kennemerlana had verhoogd. (Applaus). Spreker zeide, dat we trots zijn op onze mooie duinen en zou gaarne hooren, dat het pad, in zooverre 't langs de zoom van 't duin aan den Duinweg is gedacht, geen schade zou doen aan 't natuurschoon, terwijl hij wees op 't gevaar dat een verhard pad met 't verkeer daarlangs, kan geven bij de beide speelplaatsen aan de duinen. De heer Bosman antwoordde hierop met ee:i woord van dank voor 't verhoogd sub sidie, terwijl de zin voor natuurschoon bij 't Staatsboschbeheer en de daadwerkelijke zorg van de A. N. W. B. voor 't zelfde doei, de noodige garantie geeft voor behoud van 't mooie, 't welk thans de duinweg biedt. De heer Kriller stelde den heer Wognum gerust betreffende gevaren bij de beide speelplaatsen. Den heer P. Kos, voorzitter van V. V. V. Groet-Kamperduin. had met verwondering kennis genomen met 't ontwerp. Nadat de vereeniging Schoorl, afdeeling van „Noord-Kennemeriand'' is geworden, hebben we nooit iets vernomen over de dingen, welke stonden te gebeuren, tot we sinds eenige dagen hoorden van plannen en begrooting, welke ons van te voren totaal vreemd waren. De heer Bosman vond geen reden om hier veel op te antwoorden, 't waren z.i. interne zaken van de afdeeling Schoorl. Ook de heer G. Duinmeijer had met ver wondering gehoord, hoe 't plan slechts ging tot de nieuwe toevoerweg van de Prov. Waterstaat, waar de fietsers een pad moeien volgen, 't welk totaal onvoldoende is voor een intens rijwielverkeer. en aangezien 't een pad is, alleen ten dienste van 't werk van de Prov. Waterstaat, zullen de fietsers zeer veel ongerief ondervinden van passeerende spoor wagens met reishcut en ander materiaal, waardoor ze telkens af moeten stappen. Een naar 't eindpunt van 't pad ver ver wijderd is van bad Kamperduin, zal de ge meente Schoorl ook daar weer een badman moeten aanstellen voor 't ontwikkelend strandleven op dit punt. De heer Bosman antwoordde hierop dat verandering moeilijk kan worden aange bracht. Ter vulling van den avond werd dan de film vertoond van Mooi Nederland. Een mooie rolprent, bedoeld als reclame voor Holland in de Vreemde. Zeer veel opnamen vond men van stedenschoon, en minder van natuurschoon. We zijn 't met de voorzitter van V. V. V. Schoorl eens, dat de directeur van de A. N. V. V. de werkzame heer Van Deventer een goede daad zou doen door ook een in de vreemde, beelden van Kennemerland en van Schoorl te laten zien. HEILOO. Jaarvergadering Onderling Veefonds. Het Onderlinge Veefonds hield Woens dagavond voor het eerst vergadering des avonds, daar vele leden bezwaar hadden ge maakt tegen vergaderen op den dag. In één opzicht week de vergadering niets af van de vorige Men huldigde de slechte gewoonte om een uur over tijd te beginnen, hoewel nu als excuus gold dat de voorzitter verhinderd was. De voorzitter, de heer P. Bakker Pzn opende, heette allen welkom en verheugde zich over het groote bezoek. Door 47 leden was de presentielijst geteekend. In zijn ope ning wees spr. cp de ledige plaats naast hem. In het afgeloopen jaar is aan ons fonds ontvallen de tweede directeur, de heer H. Bak ker Hzn. Wat hij voor ons was weet U allen, zijn aandenken zal in dankbare herinnering blijven. Wat den algemeenen toestand betreft krijgt ook ons fonds zijn deel van de slechte tijdsomstandigheden. We moeten echter het hoofd koel houden, aaneengesloten blijven en ons best doen om er weer boven op te komen. De nieuwe secretaris-penningmeester zeide dat hij, in afwijking van de werkwijze van zijn voorganger, met de omslachtige gewoon te van oplezen van alle aanslagen, zal breken, Alle bescheiden liggen bij hem ter inzage. De totale ontvangsten zijn 6047.75. Aan om slag is geheven 3482 05, van afgekeurd vee 1954.03, geldleening 500 en diversen 111.67. De uitgaven zijn 5634.37. Aan afgekeurd vee is uitgekeerd 4916.25, ge leend geld 200, veeverloskundige 60, di versen 458.32. Er was dus een saldo van 413.18. De schuld is gereduceerd tot 86.82. Het ledei. al is 66, afgekeurde run deren 18, omslagen over 433 dieren. De om slag was f 034 A per 100 verzekerd kapi taal, omslag per maand. De heer M. Wessel bracht verslag uit namens de financiëele com missie en roemde de overzichtelijke boekhou ding. De penningmeester werd onder dank gedechargeerd. Verkiezing tweede directeur. Voorgesteld werden de heeren S. Akkerman, M. Wessel en J. Mors. Na een tweetal stemmingen werd gekozen de heer J. Mors. De heer Jb. Zoon werd bij acclamatie als correspondent herko zen. In de financieele commissie werden be noemd de heeren S. Akkerman en L. Jonker. Van de heer S. Modder Azn., was een dank schrijven ontvangen voor het huldeblijk bij zijn aftreden aangeboden. Op voorstel van den heer S. Akkerman werd hij, onder alge- meene instemming, als eerelid benoemd. Voorstel inzake vergadering bestuur en on- kostenrekening. De secretaris zeide dat men vroeger op Zaterdag in een café in Alkmaar vergaderde en dat men zelf de onkosten be taalde. Spr. had voor beiden bedankt. Hij stond op het standpunt dat als er onkosten gemaakt moeten worden, die door de vereeni ging betaald moeten worden. Dit voorstel werd aan alle kanten bekeken en eenige leden stelden voor om hiervoor 25 uit te trekken. De voorzitter vroeg goedkeuring voor een blanco crediet voor één jaar. Dit voorstel werd goedfc'-urd Een voorstel van Veen, om het ïnlegpeld te verminderen of te wijzigen, had een "u'j discussie als gevolg. Uit die discus?! een voorstel van het bestuur gebrren om 2 inleggeld te vragen en 1 voor hen die slechts 1 koe bezitten Dit voorstel werd be streden en een bevoorrechting voor de groote veehouders genoemd. De voorzitter en de heer Akkerman zeiden dat er een maas in dat artikel van het regle ment is, men kan er altijd aan ontkomen. Het voorstel van het bestuur werd verworpen met 34 tegen 12 stemmen. Hierdoor werd de aan slag bepaald op een A pCt. van de waarde der runderen. Voorstel-W. Nanne. De heer Nanne wilde juiste taxatie der koeien en niet zöo maar een schatting, het lijkt nergens op. De voorzitter gaf den voorsteller in overwe ging om het zelf eens te doen, stellig zou hij dan anders spreken. Daarop volgde een drukke discussie waarop tot uiting kwamen de moeilijkheden die de leden fiiet kunnen be- oordeelen. Zou men het voorstel-Nanne aan vaarden, dan zcru men meer malen moeien taxeeren. Gelukkig heeft het bestuur de vrije hand om naar eer en geweten te oordeelen als het dier komt te sterven en dit moet men handhaven De heer Nanne trok zijn voor stel in. Voorstel-Akkerman c.s. De heeren Akkerman en Westerop stelden voor om de koeien die aan streploccen lijden ('n besmettelijke melk- ziekte) op te ruimen. Uit de uitvoerige discu- sie bleek dat meer leden met die ziekte kennis maakten. De voorztter raadde aan om bij vermoeden der ziekte apart te melken, overleg te plegen met het bestuur en zoo noodig hulp van een dierenarts inroepen. Wanneer de melk on bruikbaar is kan de dierenarts het dier kunst matig droog maken. Noodig is om aan die ziekte aandacht te wijden. Het bestuur zal, in algemeenen zin, aan 't voorstel tegemoet ko men, daar men dieren zonder gebruikswaar de opruimt. Voorstel-de Bruin. De heer de Bruin stelde voor om de kosten van den dierenarts te ver goeden als bij het werpen het kalf dood gaat (is). Voorsteller vond het onbillijk dat de ge dupeerde ook nog de kosten van den dieren arts heeft. Wederom had dit voorstel de onverdeelde aandacht; men vond de tarieven der dieren artsen aan den hoogen kant, vooral als blijkt dat het vlug af'oopt. De voorzitter erkende dat de gedupeerde schade lijdt. Over de tarieven der dierenart sen zou spr. niet veel zeggen. Een contract met een^nierenarts is moeilijk uit te voeren. Het bestuur wil de moeilijkheid ontzeilen en stelde voor dat een vergoeding kan gege ven worden, als men het bestuur mandaat geeft om elk geval op zich zelf te beoordee- len en Z09 noodig de kosten te vergoeden. Op voorwaarde dat het kalf dood moet zijn, an ders zou het wel eens kunnen gebeuren dat men voor elke futiliteit naar den dierenarts loont. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Aan het einde der vergadering zeide de voorzitter dat men geen medicamenten moet toedienen waardoor de waarde van het afge maakte dier vermindert (in casu onbruikbaar wordt voor de consumptie). Laat men liever hulp in roepen van een dierenarts. Uit de hierop gestelde vragen bleek wel dat vele dieren bij ziekte op alle mogelijke medicamen ten onthaald worden. De onwetendheid is groot en het aantal deskundigen legio. En het arme zieke dier moet raapolie, petroleum en nurgeermiddelen slikken. Zeer terecht waarschuwde de voorzitter tegen der gelijke hulpmiddelen en sloot daarna de ver gadering. SINT PANCRAS. De raad dezer gemeente kwam Woensdag voltallig bijeen. Na opening sprak de voorzitter een woord van welkom en bracht naar voren, dat het nieuwe jaar onder zeer moeilijke omstandig heden begonnen was. De financieele zorgen zijn voor velen buitengewoon groot; land- en tuinbouw verkeeren in een jammerlijken toe stand. Dit alles geeft aanleiding tot pessi misme, maar, zei spr., laten we den moed niet verliezen en ook onder deze omstandig heden het hoofd koel houden en allen samen werken om zoo goed mogelijk door dezen tijd heen te komen. Van de ingekomen stukken vermelden wij a. Een schrijven van den inspecteur aer Dir. Bel., dat de raming der inkomsten voor de grondbelasting is 2200 in hoofdsom en aan opcenten 1200; voor de personeele be lasting 3600. b. Een schrijven van B. en W. der gemeen te Alkmaar bericht, dat de vernietiging van afgekeurd vleesch zal kunnen geschieden aan het abattoir te Alkmaar. Volgens een voor stel van den directeur zal dat dan geschieden zonder eenige kosten voor de gemeente Sint Pancras. c. Van den bond voor geheelonthouding afd. Langendijk een dankbetuiging voor toe gezegde subsidie. d. De commissie voor de vergoeding der aardappelschade verzocht het zenden .van een vertegenwoordiger naar een bijeenkomst, te houden te Horn, waar deze zaak zal wor den behandeld. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. e. Een schrijven van den transportarbei dersbond, waarin verzocht werd om naar aanleiding van een schrijven van den mi nister een steunregeling vast te stellen voor de transportarbeiders. De voorzitter zeide, dat door hem aan den Langendijk is geïnformeerd, hoe daar de regeling thans is. Hem is gebleken, dat de daar geldende regeling met Januari 1.1. niet is verlengd, er is den vorigen keer in dezen raad afwijzend beschikt op een dergelijk request en spr. stelde voor thans eveneens te doen. De heer Lek vroeg of de voorzitter heeft gelezen wat er in Zuid-Scharwoude werd ge geven als steun. De behandeling kwam voor spr. wat onverwacht en hij verklaarde zich voor aanhouding tot een volgende vergade ring. Weth. van Kampen zei. dat voor de transportarbeiders de zelfde regeling geldt als voor de andere arbeiders, als ze werkloos worden. Weth. Muurling was het daarmede niet geheel eens, omdat de transportarbeiders in den regel per week eenige dagen werk heb ben en daardoor meer moeilijkheden met het stempelen. Ook hij achtte het beter het schrij ven aan te houden tot een volgende vergade ring. Aldus werd besloten. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen, De voorzitter deelde mede, dat voor de be trekking van tijdelijk dienaar van politie vijf en zeventig sollicitanten'waren. De benoe ming van deze functionnaris wordt spoedig verwacht. Met de verstrekking der bonnen zal vol gens B. en W. niet worden voortgegaan, om dat er aan het college mededeelingen zijn gedaan van wat er mee gedaan werd. Spr. achtte het 't beste in het vervolg iemand die in broodnood zit te verwijzen naar het Bur gerlijk Armbestuur. De raad ging hiermede accoord. Betreffende een patiënt in het sanatorium „Sonnevanck" was een verzoek om nog ver lenging van den steun, door de gemeente ver leend voor den tijd van zes maanden, met nog twee maanden. Omdat de vader van deze patiënt zich had verklaard voor nog één maand verlenging, stelden B. en W. voor al dus te besluiten. Werd goed gevonden. Daarna was aan de orde de vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur. De ontvangsten waren 5479,27^, waarbij een subsidie van de gemeente ad 21000; de uitgaven 4867.20^, zoodat er een batig slot was van 612.07. De rekening werd goedgekeurd. Daarna deed de voorzitter eenige mede deelingen betreffende het renteloos crediet, dat aan behoeftige bouwers zal worden ver strekt, vanwege de regeering en gemeente resp. 70 en 30 De voorloopige maat regelen zijn getroffen en de raad zal zich moeten beraden over deze credietverleening. Ook deze steunverleening vraagt weer be langrijke offers van de gemeenten. Voor de gemeenten in West-Friesland wordt een be drag genoemd van 700.000. Aan degenen, die daarvoor in aanmerking wenschen te ko men, zullen formulieren ter beschikking wor den gesteld, welke volgens een model van de regeering zijn gedrukt. De vragen daarop voorkomende zullen voor velen wel moeilijk heden opleveren, maar de corresp. voor de Arbeidsbeurs is bereid tegen een kleine ver goeding daarbij behulpzaam te zijn. Ook voor de gemeentebesturen zijn aan deze cre dietverleening vele moeilijkheden verbonden, zooals de controle der bedrijven, de te ver strekken inlichtingen aan de regeering over het te verstrekken crediet, het zenden van een specificatie waartoe dit crediet zal dienen en het zenden van een verzamelstaat aan het Bureau van de Statestiek enz. De volgende vergadering zal over deze credietverleening worden beraadslaagd. Nadat daarna eenige vragen van den heer Snel over de wegen en het onderhoud van de lanen door den voorzitter waren beant woord, volgde sluiting. POLITIECHEF VALT FLAUW IN DE RECHTSZAAL. Na onder handen te zijn genomen door den kantonrechter te Zaandam. Op de rechtszitting van het kantongerecht te Zaandam heeft zich Woensdag een inci< dent voorgedaan. Een automobilist te Krommenie had zich te verantwoorden wegens het aanrijden van een politieman te Koog aan de Zaan. De automobilist, die blijkens de verklaringen van de getuigen onder invloed van sterken drank verkeerde, had tegenover de politie te Krommenie toegegeven, een aanrijding te hebben gehad, doch op het Rokin te Amster dam, waarvan de politiechef geen proces-ver baal had opgemaakt. Bij de verklaringen der getuigen heeft een agent van politie, die voorheen te Krommenie was en thans te Winkel in dienst is, den kan tonrechter een brief overhandigd, waarin zijn gewezen chef hem opdracht gaf te verklaren, dat de bedoelde automobilist iemand anders moest zijn geweest dan oorspronkelijk was verklaard, wat in strijd met de waarheid werd genoemd. Over dit feit is die chef op dusdanige wijze door den kantonrechter on derhouden, dat hij flauw viel. De brief werd in beslag genomen, terwijl tegen den politiechef rechtsingang werd ver leend. EEN HUIS GERAMD. Daarbij werden twee kinderen uit hun bed op een bleekveld geworpen. Voor het kantongerecht te Hoorn werd gisteren een strafzaak behandeld tegen iemand uit Enkhuizen, tijdelijk in Amerika verblijvend, die onder invloed van sterken drank van de Hoornsche kermis komend te Hoogkarspel met zijn wagen een woonhuis had geramd, waardoor een hoek van het huis werd verwoest. In dat deel van het huis was een bedstede, waarin twee kinderen slie- en. De kinderen werden het bed uit op een leekveld geworpen. De verdachte werd veroordeld tot 150 boete of 50 dagen hechtenis veroordeeld; voorts werd hem het rijbewijs ontnomen voor twaalf maanden. DE PARATYPHUSZAAK TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De Paratyphuszaak te Alphen aan den Rijn zal binnenkort voor de rechtbank te 's-Gravenhage in hooger beroep worden be handeld. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Alphen aan den Rijn heeft n.1. beroep aangeteekend tegen de von nissen van de kantonrechter, waarbij de ver dachte slager tot twee kleine geldboeten werd veroordeeld en van de hem ten laste gelegde levering van met paratyphus-bacillen besmet boterhamsoek werd vrijgesproken. Het O.M. is van oordeel, dat de betrok ken slager deb esmette vleeschwaren niet uit een andere gemeente heeft ingevoerd, zooals door verd. wordt beweerd, maar dat hij zelf een aan pest lijdend dier heeft geslacht en dit tot vleeschwaren heeft verwerkt. UITLOKKEN VAN BEDRIEGELIJKE BANKBREUK De procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft vier jaar gevangenis straf gevraagd tegen een 40-jarigen make laar te Hoogeveen wegens het uitlokken van bedriegelijke bankbreuk door een gefailleerde aan te raden, een vordering van 650 in schijn aan hem, verdachte, over te dragen. De rechtbank te Assen had hem veroordeeld tot een jaar en zes maanden onder aftrek der voorloopige hechtenis.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7