Alkmaarsche Courant. ïBitwmtaud EEN EINDE AAN HET LIJDEN! Jietk Sxhool Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrü<1"? ^2 Januari Nieuws uit België. No. 18 1932 (Van onzen correspondent). Steeds het „Geval Galet". De positie van het veldleger in het begin van den oorlog. Vergissingen aan Fransche zijde De belang rijke rol van den Koning. Het „geval Galet", zooais de verschijning van het boek „S. M. Le Roi Albert" reeds wordt genoemd, zal niet alleen voor de open bare meening. maar ook voor de rechtbank in behandeling komen. Inderdaad heeft generaal Lantonnois. die in de eerste jaren ook het bevel voerde over een Belgische troepen- afdeeling, een aanklacht ingediend wegens smaad. Het leger wordt soms „la grande muette genoemd. Hier te lande is dit zeker niet in overeenstemming met de waarheid. Alle ge neraals houden van strijdlustige polemiek, ijammer dat, wanneer zij aan het schrijven gaan, dit zoo bar gebeurt, dat de hulp van het gerecht moet worden ingeroepen. Het zal, wanneer het proces doorgaat, in elk geval een mooie geschiedenis worden, waar in men het laatst van al aan het prestige van den Koning schijnt te denken, wiens naam prijkt als titel van het boek. Intusschen blijven wij dit als een boeiend verhaal beschouwen, waarin de gebeurte nissen van de eerste maanden van den oorlog- omstandig worden weergegeven, met alle tekortkomingen, leemten en gebreken, maar ook met alle uitingen van heldhaftige ener- gie. Generaal Galet vertelt hoe het Belgische leger een positie op de Nethe koos, namelijk omdat de positie op de Maas onmogelijk was geworden, daar de Duitschers de enkele Belgische divisie die Luik verdedigde, mees ter werden. Was de Belgische legerconcen- tratie behoorlijk -georganiseerd geweest, zoo als de koning had voorgeschreven, dan had het leger op 5 Aug. op de Maaslinie gestaan, met al de voordeelen van een natuurlijke ves ting en den steun van de forten. Toen het te laat was, moest de Nethe worden gekozen, omdat een positie op deze kleine rivier het hart van het land dekte. Brussel, de groote stations, waarlangs geallieerde hulp komen kon Het leger wachtte den schok af. De Koning zelf hield toezicht over het gebruik dat van de troepen werd gemaakt, want in het groote hoofdkwartier heerschte een zeker onderling wantrouwen en hadden zich drie groepen ge vormd: de eene meende, dat de taak van het veldleger vrijwel was volbracht, door op de Nethe positie te kiezen; de tweede, dat het zich moest terugtrekken in de Antwerpsche vesting bij de eerste bedreiging; de derde droomde van een offensief. De Koning moest er over waken dat alles niet tot een groote verwarring werd. En hierin liet hij zich leiden door de ervaring dat de offensieve waarde van de troepen gering was, dat zij moeilijk in handen waren te houden. Steeds wachtte men op geallieerde hulp. Op de meest tragische ©ogenblikken heeft men hierop gehoopt. Maar telkens moest het Belgische leger alleen den strijd aanbinden. Aan geallieerde zijde bleek men overigens verkeerde denkbeelden te koesteren nopens de Duitsche plannen ten opzichte van België. Men meende nooit, dat ce Duitschers België als opmarschgebied zouden gebruiken voor het gros van hun leger. Het was onbegonnen werk, een nauwkeurig berekend, jaren lang voorbereide manoeuvre van de Fransche legerleiding op het laatste oogenblik te wijzi gen. De Franschen wilden niet begrijpen, dat het Belgische leger onmiddellijk en daadwer kelijk moest worden gesteund om de omsin gelende Duitsche beweging langs het Noor den tot staan te brengen, omdat zij zich een valsche voorstelling maakten van de juiste krachten die tegenover het Belgische leger stonden en aan deze bewering niet geloofden Het Belgische hoofdkwartier te Leuven ont ving hieromtrent ontstellende berichten. Men signaleerde de aanwezigheid van sterke Duit sche korpsen. Sommige gevechten bewezen nogmaals dat de Belgische ruiterij wel aan vallend kon optreden, maar dat met de infan terie voorzichtig moest worden gewerkt. De Koning bleef van meening, dat het Belgische leger meer op den vijand moest drukken door zijn eenvoudige aanwezigheid dan door zijn werkelijke actie. Dit had de goedkeuring niet van de offensief-voorstanders, die werden op gezweept door dwaze persberichten, dat de Duitschers honger hadden, ontmoedigd waren, met afgematte paarden reden, dat 40.000 Belgische vrijwilligers dienst hadden genomen, terwijl het iuiste aantal slechts de helft bedroeg. De infanterie beschikte over vrijwel geen machinegeweren. De Koning achtte het zelfs noodig de re geering op den waren toestand te wijzen, om dat allerlei verdachte geruchten werden ver spreid over de passieve houding van het leger Men besloot zoolang ter plaatse te blijven, tot de Duitsche massa een aanval zou beginnen. Maar het Belgische leger bleef voortdurend in scherpe voeling met de Duit schers, wier operaties het stelselmatig belem merde. Intusschen rees er 'n wanhopig mis verstand met de Franschen, die het steeds voorstelden alsof er slechts een gering aan- ta' Duitsche troepen in België was, terwijl alles op het tegendeel wees. Zij zwegen tevens over de be'oofde hulp van een Fransch leger Ook Engelsche hulp bleef uit. De Koning zou zich echter aan geen vernietiging bloot stellen en besloot, na advies van den oorlogs raad, de regeering naar Antwerpen te ver plaatsen Toen op 18 Augustus het absoluut vast stond dat de Duitschers een groote ma noeuvre begonnen langs het Noorden van de Maas, werd de aftocht gelast, in strijd met de Fransche opvattingen. Meestal moest de Belgische legerleiding handelen in strijd met de nieening van de Franschen. De Fransche ver tegenwoordigers bij den Belgischen leger- staf meenden zelfs te moeten protesteeren te P71.jt ibukowsky, waarin dat zijn leger er de gen den aftocht. Zij beschouwden den te rugtocht als een verzaking aan de Fransch Belgische samenwerking en meenden, dat het gevolg was dat het Fransche leger werd be dreigd. Het was de Koning die den chef van den staf de elementen gaf voor een duidelijk antwoord. De samenwerking werd niet opge heven, zoo luidde het, en het Fransche leger was wel degelijk geholpen geworden door hu feit, dat het gros van de Duitsche troepen ge durende een 12-tal dagen in België werd op gehouden. Het zwakke Belgische leger kon zich niet laten overrompelen en zich laten afsnijden, in het open ve'd, van zijn basis: Antwerpen. Generaal Galet voegt er bij dat, volgens Duitsche na-oorlogsche documenten de Belgische inlichtingen juist waren en 160.000 Duitsche soldaten tegenover ten hoogste 100.000 Belgen bonden met het doel „het Belgische leger F rn'etigen door het van Antwerpen af. te sr i; 'en". De Koning h-v onderhoud met den Franse!1"11 hij er nogmrr 20.000 man bid verio- n te Luik, dat geen reserve was, dat het leger voor meerderheid uit geïmproviseerde soldaten be stond en op adem moest komen. enz. De Fransche officier, die geprotesteerd had. werd teruggeroepen. Generaal Galet pro testeert tegen de opvatting dat de veldslag op de grenzen niet is gewonnen, omdat de ge allieerden een linkervleugel hadden, die uit ongelijke elementen bestond. Hij erkent, dat de bezetting van bet oostelijke gedeelte van België aan België zelf is te wijten, omdat het niet voorbereid was. Maar het Belgische leger heeft zich veertien dagen genesteld tusschen Namen en Antwerpen, twee vestin gen, in afwachting van geallieeerde hulp, om den aanval te weren. Indien de hulp geko men was, dan was wellicht het grootste ge deelte van België en Fankrijk voor de bezet ting gespaard gebleven. Het is onmogelijk generaal Galet in zijn uiteenzetting over het beleg van Antwerpen op den voet te volgen. Hij behandelt uitvoe rig de Belgische uitvallen om de Duitschers te verontrusten, hun verbindingen met hun legers in Frankrijk te bedreigen en aldus het Fransche front te verlichten. Men vindt er op spannende wijze in verhaald hoe aanhou dend de grootste bezorgdheid heerschte over de betrekkingen van 't leger met de zee en de steeds beloofde, maar nooit komende gealli eerde versterking. Begin October werd de chef van den staf, generaal de Selliers de Moranville, van zijn bevel ontheven, alsmede generaal Dufour, gouverneur van de Ant werpsche vesting. De medewerking van het Belgische leger aan den Marneslag wordt duidelijk uiteengezet. De Koning heeft tragi sche uren beleefd, toen bleek dat door den de moraliseerenden invloed van het zware Duit sche geschut het leger als door een onweer staanbare kracht naar de zee werd gedron gen, waarbij de zenuwspanning kwam door voortdurend vechten, gedurende weken Ge neraal Galet onthult, dat de Koning nooit kennis heeft gekregen van een rapport, in 1912 ingediend, luidende dat de forten nooit aan de nieuwe zware artillerie zouden kun nen weerstaan. Een fout werd begaan bij het bouwen van de forten die geconcentreerde punten waren van versterking, waarop de ar tillerie een goed doelwit had. Het was beter geweest vele steunpunten te bouwen, op een groote oppervlakte, waarop de artillerie min der vat heeft. Dramatisch is het slot van het boek: „La manoeuvre de 1'Yser". Na den aftocht uit Antwerpen kon het leger aan den Ijzer weer op adem komen. Weldra zag men in dat de Duitschers met versche krachten zouden op treden, om den geallieerden linkervleugel, bezet door afgematte Belgische manschap pen, in te drukken. De Koning gaf het bevel in geen enkel geval te wijken Men moest zich liever ter plaatse laten in de pan hak ken. De officieren, wier eenheden weken, kon den onmiddellijk worden afgesteld en ver vangen door een moedig soldaat. Deze dra- comische bevelen hadden de verwachte uit werking. Het Belgische leger heeft zich als radeloos, met den moed der wanhoop, verde digd. Generaal Galet steunt ook op Duit sche documenten om aan te toonen wat de Duitschers van den Ijzerslag verwachtten en hoe zij in hun verwachtingen werden be drogen door het verzet van het leger, dat, wanneer het weerstandsvermogen ten einde raakte, werd geholpen door de overstroo ming. In dit laatste hoofdstuk onthult gene raal Galet nog hoe van Fransche zijde ook dan werd getracht te doen gelooven, dat de Duitsche macht voor den Ijzer slechts uit enkele bataljons bestond. De Koning wou hiertegen protesteeren en stelde een brief op, voor Foch, die in krachtige termen was ge steld. Maar hij werd niet verzonden, omdat eindelijk Fransche hulp opdaagde, hoe ge ring ook. DE STAKINGEN VAN TEWERK- GESTELDEN. Verbod van samenscholingen te Groningen opgeheven. De burgemeester van Groningen heeft gis teravond het verbod van samenscholingen, dat 13 Januari was uitgevaardigd, ingetrok ken. OP HOL. Twee man van den bok geslagen. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf wilde in de Raadhuisstraat te Amsterdam het voor een wagen van een brandstoffen- handelaar uit de Jordaan bespannen paard, dat geschrokken was door het aan een kant breken van het meloen, op hol slaan. Op den bok zaten de eigenaar en een kennis, dien hij, benevens nog twee andere mannen, tot meerijden had uitgenoodigd. De laatste twee hadden achter den bok plaats genomen. Door den schok, dien de wagen kreeg, toen het paard plotseling hevig aantrok, sloegen de koetsier en de naast hem zittende man van den bok. Deze leelijke val had voor laatstgenoemde vrij ernstige gevolgen. Met een hersenschudding is dit slachtoffer op genomen en kort daarna naar het Binnen gasthuis vervoerd. De koetsier liep alleen een wonde aan de hand op. De twee andere mannen waren inmiddels van den wagen ge sprongen, die, doordat het meloen nog slechts aan één kant vastzat, heftig slinger de. Ten einde te voorkomen, dat er nog meer ongelukken zouden geschieden, trachtte een automobilist met zijn wagen voor het ang stig vootdravende paard te komen en het zoo tegen te houden. Dit bleek echter niet meer noodig, daar voor de Gasthuismolensteeg een wiel van den wagen af liep. waardoor het paard tot taan werd gebracht. DE VERDUISTERING BIJ DE NED. LANDBOUWBANK. Uitlevering aangevraagd van Kok en de Haas. Naar het Hbld. verneemt hebben de Fran sche justitie autoriteiten aan de Amsterdam- sche politie het verzoek geseind, om zoo spoe dig mogelijk de voor de uitlevering van Kok en De Haas benoodigde stukken op te zenden. Het tweetal is te Marseille voorloopig opge sloten in afwachting van hun uitlevering. DE RELLETJES IN SITTARD. Verbod iet samenscholing. De burgemeester heeft Woensdag een verbod tot samenscholing afgekondigd, waaraan streng de hand zal worden gehou den. Woensdagavond was het in de stad echter zeer rustig. In een groote vergadering van de ver schillende buurtcommissies werd besloten met het carnaval, ondanks het maskerade verbod, tccli een grooten optocht te houden. Men zal trachten nog zooveel mogelijk var. het carnavalsfeest te behouden. naast een sloot, welke langs de spoorbaan loopt. De «loot was vanmorgen dichtgevro ren, maar commissaris Pijper liet het ijs openhakken en men vond inderdaad ter plaatse in de sloot een ijzeren hectometer- paaltje van 1.60 a 1.70 M. lengte, de moe ten waren van dat paaltje afkomstig. Even verder bleek het paaltje uit den grond te zijn gehaald en de bedrijvers van den aanslag hebben klaarblijkelijk het paaltje over de rechtsche en de lorrie op de linkerrails gezet. Op het ijzeren paaltje waren de moeten te zien van de treinwielen, waaruit geconclu deerd mag worden, dat de trein den ijzeren staaf gegrepen en terzijde in de gisteravond nog niet dichtgevroren sloot geslingerd heeft In de omgeving van de plaats, waar de rails geblokkeerd zijn geworden, heeft de politie ook voetsporen en knie-afdrukken ge vonden, doch elk spoor omtrent de bedrijvers van deze euvele daad ontbreekt nog, tot nu toe is niet gebleken dat iemand iets van hem gezien heeft; het onderzoek duurt nog met volle kracht voort. Of er hier sprake is geweest van baldadig heid of van een werkelijken aanslag, kan dus nog evenmin uitgemaakt worden. Het feit, dat van een ijzeren staaf en van ee nlorrie gebruik is gemaakt, v;»st in elk geval niet op een goed voorbe1 -.inslag, maar de baldadigheid droeg Ik geval een uiterst misdadig karakter, o - kans op ontsporing van twee treinen heeft immers 'erdege bestaan! OPIUM OP NEDERLANDSCH SCHIP. De „Hermes" op Malta aange houden. Het Nederlandsche stoomschip „Hermes" is, naar Reuter meldt, op Malta vastgehou den, daar aan boord honderd kilogram opium was aangetroffen, waarvoor niet de noodige vervoervergunning kon worden ge toond als voorgeschreven bij de Conventie van Genève. De kapitein van het schip ver klaarde voor de politie, de opium voor ge neeskundige doeleinden te vervoeren. Experts stellen thans een scheikundig onderzoek naar den aard van de stof in. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Een matroos, wenende te IJmuiden, van de stoomtrawler „Nelly" IJM. IX is Woensdag door onbekende oorzaak over boord geslagen en verdronken. Hij was nog slechts 26 jaar oud en laat een weduwe en één kind achter. De trawler kwam gistermorgen te IJmuiden binnen. COMMISSIE WETTELIJKE REGELING BINNENVAARTRECHT. De minister van justitie heeft benoemd tot voorzitter van de commissie inzake wettelijke regeling van het binnenvaartrecht mr. C W Star Busmann, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, thans lid, en tot leden mr. G. van Slooten, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage en mr. R. P. Cle- veringa, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Leiden. VOORTVLUCHTIG. Sedert Zaterdag j.1. is te Tilburg voort vluchtig de 45-jarige boekhouder van H., werkzaam op de Twijnerij en ververij Braek- hoven, aldaar, met medeneming van een vrij belangrijk bedrag aan geld, toebehoorende aan de werkgeefster. ROODE KRUIS. Afscheid van generaal ten Bosch. Woensdag heeft luitenant-generaal J. L. ten Bosch, hoofdcommissaris van het Neder landsche Roode Kruis, die door het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie heeft moeten neerleggen, afscheid genomen van het dagelij ksch bestuur, van den secretaris generaal van het departement van defensie, tevens lid van het hoofdbestuur, van de mili taire commissarissen, woonachtig te 's-Gra venhage en van de ambtenaren en beambten van het hoofdbestuur. De voorzitter van het hoofdbestuur, de prins der Nederlanden, heeft generaal ten Bcsch dank gebracht voor hetgeen hij gedu rende 5 jaar in zijn functie heeft verricht. Namens de Nederlandsche regeering over handigde de prins hem de regeerings-Roode- Kruis-medaille. De Prins heeft als een persoonlijk bewijs van bestelling generaal ten Bosch zijn portret met handteekening geschonken. AANVARING OP DE THEEMS. Nederlandsche scheepskapitein ge wond. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat het stoomschip „Edenhurst" uit Westhartle- pool in den mond van de Theems in aanva ring is gekomen met de Nederlandsche motorboot „Catherina" uit Dordrecht, welk schip de rivier afvoer, komende van Green wich. De kapitein van de Nederlandsche boot, de heer Kramer, werd aan het linkerbeen ge wond door de spaken van het stuurwiel, dat bij de botsing brak. Nadat de heer Kramer in een ziekenhuis verbonden was, is hij op de boot teruggekeerd, die tengevolge van de beschadiging voorloopig in de havenbocht voor anker moest blijven. AANSLAG OP TREINEN? Naar het Hbld. verneemt, heeft het onder zoek van de spoorweg-autoriteiten en van de politie uitgewezen, dat, behalve de lorrie op de lijn naar Amsterdam, waarover de Parij- sche trein reed, ook op het spoor in de rich ting-Haarlem een voorwerp was neergelegd. De politie vond nml. naast de van Amster dam af gerekend rechtsche rails een ver sche moet op de spoorbaan van 1 h 1 M lengte. En iets verderop werd eenzelfde moet 1 waargenomen op den berm van den weg, VERKEERSONGEVALLEN. Op den Haarlemmerweg. Gisternacht omstreeks één reed een motor i;ets, bestuurd door ee nbewoner van IJmui den, op den Haarlemmerweg. Op de duozit ting zat een dame. Bij het Kruithuis slipte het motorrijwiel door de gladheid van den weg. Bestuurder en duo-rijdster kwamen er on gedeerd af. Terwijl de bestuurder zijn rijwiel nakeek, wachtte de dame op den weg. Er naderde een auto en de dame sprong, om niet te worden overreden, op zij en wel op de tramrails. Juist kwam de laatste tram aan. Deze reed tegen de dame aan en slingerde haar een eind weg. De dame was zwaar ge wond en is naar het Tesselschade ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Terwijl een en ander zich afspeelde, kwam een auto aanrijden uit Amsterdam, waarvan bestuurder stopte om te kijken wat er was gebeurd. Op dat oogenblik kwam van de an dere zijde ook een auto, die tegen den stil- staanden opbotste Beide wagens waren be schadigd Persoonlijke ongelukken gebeurden er bij deze botsing niet. Een nog meer gecompliceerde bot sing. Een vrachtauto met visch van een visch- handelaar uit Monnikendam, die in de rich ting Haarlem reed, is bij het Kruithuis, door hef slechts zicht en door de gladheid van den weg tegen den wegberm gereden en over den kop geslagen. De bestuurder kwam er goed af; een jongeman, die naast hem zat, kreeg een lichte hoofdwond. Een bestelauto stopte op den weg, omdat de bestuurder wilde zien, wat, er was gebeurd. Even daarna naderde een auto uit Amster dam, die op den stilstaanden wagen inreed. Tenslotte kwam er nog een Duitsche auto aan, die weer tegen den wagen uit Amster dam botste. De Duitsche auto, die onbekend is gebleven, is doorgereden. De schade aan de auto's was niet groot, de inzittenden kregen geen letsel. Een doode, twee gewonden. Gistermiddag omstreeks twaalf uur reed op vier K.M. afstand van Ede op den weg van Ede naar Arnhem nabij De Ginkel een auto beladen met melkbussen van de firma Hartog uit Bunschoten in de richting Arn hem, toen uit laatstbedoelde richting twee personenauto's naderden. De laatste dezer twee auto's wilde de eerste nog passeeren juist op het oogenblik, dat de melkauto met vrij groote snelheid voorbijreed, zoodat op een gegeven moment de drie auto's zich naast elkaar op den niet te breeden betonweg be vonden. De auto's botsten met kracht tegen elkaar. De melkwagen kwam tegen een boom terecht en het voorstuk werd totaal versplin terd. Te hulp geschoten personen vonden den chauffeur, den 29-jarigen J. Hartog uit Bun- schotes, dood tegen den boom geklemd lig gen boven op de wrakstukken. De melkbus sen waren over den weg verspreid en de weg baadde zich over grooten afstand in de melk. Beide personenaufo's waren eveneens bescha digd. In de eene auto vervoerde de heer Van der Horst uit Ede een zieke. Beiden bekwa men licht letsel, doordat hun auto eveneens tegen een boom botste. De derde auto van den Rotterdamschen smeeroliehandel uit Rot terdam, bestuurd door den heer Loube, was het minst beschadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Het lijk van den melk rijder is evenals de licht gewonden naar Ede gebracht. Aan de verwondingen overleden. Het slachtoffer van het auto-ongeluk op den Rijksweg ouder Muiden, de 47-jarige heer A. Meijer uit Bussum, is gisteren in de Majellastichting aldaar, een uur nadat hij er was binnengebracht, overleden. KORTE BERICHTEN. Het 44e jaarcongres van den Kon. Bond van oud-onderofficieren zal in Juli as. te Venlo gehouden worden. De heer G. Nieuwenhuysen, aangewe zen als opvolger van den heer Lingbeek als lid der Tweede Kamer, heeft die benoeming niet aangenomen. De nu volgende op de lijst is dr. J. J. Woldendorp, nerv. predikant te Groningen. Toen gisterochtend een vrouw aan de Lindenstraat te Amsterdam haar 74-jarige moeder, die in 't zelfde huis woont, zou wek ken, bleek de oude vrouw te zijn verdwenen. Later is haar lijk uit de Brouwersgracht op gehaald. Minister Beelaerts van Blokland is gis ter 60 jaar geworden. De rijksbemiddelaar in het 4e district, prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de N.V. Zwanenbergs Fabrieken te Qss, opge roepen tot het verstrekken van inlichtingen op Dinsdag 26 Jan. te Den Haag. Het voortdurend succes van Foster'» Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal." „Had ik uw genees middel maar vroeger gekend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", zoo danig drukken duizenden dankbare personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuw pijnen, rheumatiek, spit, urinestoornis- sen, blaasaandoeningen, waterzuchtige zwellingen en andere verschiinselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergif ten in het b'oed achterblijven, en dat gij dringend behoefte hebt aan de op wekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. Het circus Gleich heeft moeite gedaan om tegen April het Paleis voor Volksplein- terrein te Amsterdam te huren. De onder handelingen zijn nog niet afgeloopen. BRAND. Modevakschool uitgebrand. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de modevakschool van mej. Toom te Giesendam. De brandweer wist na eenigen tijd het vuur te blusschen. De school is van binnen vrijwel uitgebrand. Veel materiaal ging verloren. De schade is groot. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Woensdagavond werd in de geref. kerk te Broek op Langendijk een gecombineerde jaarvergadering met begunstigers (sters) ge houden door de Jonge Meisjes en Jongelings- vereen. op geref. grondsiag. Ds. Donner, opende met psalmgezang en gebed, riep een we,kom toe aan de talrijke aanwezigen, waarna volgde de jaarverslagen en het overbrengen der groeten van de afge vaardigden der verschillende zustervereni gingen ter plaatse en in den omtrek. Door twee leden der vereeniging werd een Bij- belsch en Maatschappelijk onderwijs behan deld, waarop een aangename gedachtenwisse- ling volgde. Eenige voordrachten werden gehouden, ernst en luim, terwijl door een gemengd koor, gevormd uit leden der vereeniging, enkele liederen zeer mooi ten gehooie werden ge bracht. Vermelding verdient nog dat de verschil lende hoofdfiguren van den bond op het doek werden gebracht, welke met applaus werden begroet; terwijl bij tijd en wijle chocolade werd geschonken en koek gepresenteerd. Te ruim een uur werd deze geanimeerde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze ge sloten. Lezing van Prof. Grosheide te Broek op Langendijk. Op uitnoodiging der catechisanten wafe prof. Grosheide van Amsterdam over gekomen om door middel van lichtbeelden weer te geven het onstaan van den Bijbel. Voor dit doel was welwillend de Geref. Kerk afgestaan, welke geheel gevuld was met belangstellenden. Op duidelijke en interesante wijze werd vertoond, hoe in de oudheid gedeelten werden bewaard op papyrusrollen en later geschreven cm toch maar iets van de Bijbel in huis te hebben, terwijl weer later door de ontwikke ling de bijbel te duur werd om te koopen, tot ten slotte de boekdrukkunst in staat stelde den bijbel in zijn geheel te drukken, welke nu in verschillende talen over de geheele we reld is verspreid en van zulk een groote waarde is. GOEDKOOP LAGER ONDERWIJS. In de vergadering van den gemeente raad van 's Gravenpolder werd o.a.' me degedeeld dat den heer Eckhardt, onder wijzer aan de o. 1. school, wegens over compleet, eervol ontslag werd verleend. De heer Eckhardt, die den pensioen gerechtigden leeftijd dicht nadert, had evenwel verzocht toch onderwijs te mo gen blijven geven, zonder bezwaar van de gemeentekas. Dit voorstel werd. als in belang van het onderwijs, in dank aangenomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Januari. Groote Kerk, voorm. 10 uur, ds. H. E. Vinke. Coll. noodl. kerken en gemeenten Kapel, voorm. 10.30 uur, ds. Deetman Avond 6 uur, ds. Hak. Avond 7.30 uur Jeugddienst, ds. M. Groenenberg, Ooster end op Texel. Evangelisch-Luthersche Kerk, Voormidd. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. P. J. Glasz, van Utrecht. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, av. 7.30 uur, ds. Miedema, van Amersfoort. Gereformeerde Kerk, vm. 10 en 5.30 uur, ds. C. v. Meijenfeldt. Coll. hulpbehoevende kerken in de classis. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag 27 Jan., a s., des avonds 7 uur, ds. J. v. Apeldoorn. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 2 uur, ds. Baar. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboora. Vrije Evang. Geref. Gemeente, voorm 10.15 uur, J. J. Ruijs. EGMOND AAN DEN HOEF, 1015 u„ ds Nobel. GRAFT, 10 uur, ds. Rooker. GROET, Vrij Evang Geref. Gemeente* Wagenmakersweg, nam. 3 uur, J J. Ruijs. FIEILOO, 10 uur, ds Baar Nederl. Herv. Evang. lokaal a d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, ds. A. Dünselmann, vab Amsterdam-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9