DAGBLAD VOQB ALKMAAR EN OMSTREKEN. Restant Opruiming Fa. vah der nnnsi. stoomerij s. krom Uit den Alkmaarschen Raad. 20 °|o KORTING Ouze Jioiomm 134e Jaargang. Bruid en Bruidegom. TEL 1523 (3 lijnen) Door onze tijdelijke ■H Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25. elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ui O. l.M Directeur: C. KRAK. Z.lTKKDAtt 23 JA1UAHI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie blad in. „De kleine man" betaalt niet alleen het pakje van den vice-admiraal maar ook de kastekorten van de besturen van bijzondere scholen. Hoe minder de crisis-tuinder van zijn producten verkoopt, des te meer kan hij er zelf van opeten. Het sluiten van huwelijken is te ernstig dan dat daarmee „geschipperd" zal mogen worden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de gemeentelijke nieuwjaarsrede steeds korter begint te worden. De jaren waarin uitvoerig uiteengezet werd hoeveel varkens ter markt waren ver schenen, hoeveel huizen gebouwd en bewoond waren en hceveel kinine-tabletten onze onder een malaria-druk zuchtende bevolking als geneesmiddel geslikt had, liggen al lang achter ons en de burgemeester beperkt zich thans tot een kort en kernachtig woord, waar bij de algemee'ne toestand belicht wordt en slechts de allervoornaamste gebeurtenissen een aparte vermelding krijgen. Na een korte necrologie was een dezer meest markante feiten zeker dat de bevol kingstoename onzer gemeente ever het afge loepen jaar 446 inwoners bedraagt. Een getal, dat wij bij een totaal van bijna 29000 niet anders dan teleurstellend kunnen noemen. Wij weten wel, dat het wel eens veel minder geweest is, maar een stad als de onze, die zich door haar prachtige omgeving, door haar mooie parken cn plantsoenen zoo bij uitstekt leent als woonplaats, een stad waarin de belasting*niet te hoog is en die een keur van ontspanning biedt, meet toch sneller groeien dan dit met Alkmaar het geval is. Wanneer men bedenkt, dat het kleine Hei- loo het vorig jaar ruim 5'CFO inwoners meer heeft gekregen en dus nog de kroon spant boven Alkmaar, dan begrijpt men heel goeci waar de bewoners blijven, die wel van onze gemeente profiteeren maar elders hun belas ting betalen. Omliggende gemeenten trekken naar verhouding veel meer bewoners dan Alkmaar en dat zij zich daar kunnen vesti gen bewijst, dat er daar steeds huizen voor hen beschikbaar zijn. Het is inderdaad ver keerd te meenen, dat men eerst menschen meet trekken en er dan huizen voor meet bou wen. Wanneer men in Alkmaar voldoende woningen voor nieuwe bewoners beschikbaar heeft, zullen deze niet lang cp zich laten wachten. De nieuwe wijken aan den Klnne- merstraatweg leveren het bewijs, dat alle huizen daar grif eigenaars of huurders heb ben gevonden en wij zijn er van overtuigd, dat het niet zoozeer de schuld van den ooievaar dan wel van de bouwers is, dat Alkmaar, wat de nieuwe aanwinsten onder zijn inwoners betreft, tot dusver zoo stief moederlijk bedeeld is geworden. Uit de rest van de rede, waarin vertrouwen in de toekomst werd uitgesproken en waarin Alkmaars financieele toestand nogmaals als kerngezond werd gekenschetst, willen wij nog aanstippen, dat voorzichtigheid werd aanbevolen bij het uitvoeren van nieuwe, kostbare werken waaraan niet direct behoefte bestaat en met name werd daarbij de aan dacht gevestigd op de tunnel onder den over weg naar Bergen. Waarom juist deze zoo nadrukkelijk naar voren gebracht werd. was ons niet erg duidelijk, maar wij begrijpen er uit, dat er nog heel wat treinen tusschen de spcorbocmen zullen rijden en nog heei wat verzuchtingen naast die bcomen ge slaakt zullen worden voer de Bergerweg eindelijk eens de tunnel voor groot rijverkeer zal krijgen, die aan den langzamerhand on houdbaar geworden toestand een einde zal maken. Als gewoonlijk heeft de heer Govers, als nestor van den Raad, op de nieuwjaarsrede antwoord gegeven. Het is geen antwoord op de troonrede, waarbij hij alles nog eens memoreert met de bijvoeging, dat hij er zich over verheugt. De heer Govers doet het kor ter en krachtiger. Hij spreekt vertrouwen in het burgemeesterlijk beleid uit, vergelijkt dezen magistraat met den kapitein van een scheepje, dat onder zijn leiding in veilige haven zal belanden en vond dezen keer nog een extra woord van gelukwensch in het feit, dat de burgemeester dezer dagen zijn zilve ren huwelijksfeest hoopt te vieren, een ge beurtenis, die zeer zeker cok in de raadszaal mocht worden gememoreerd en waarop Mr. wendelaar aanleiding heeft gevonden raads leden en journalisten na afloop der vergade ring een alleszins feestelijke ontvangst te be reiden. Evenwel, vóór alleen nog slechts woorden van sympathie en gelukwensch werden ge sproken, hebben er cok andere geklonken, die 'P oe raadszaal niet ongewoon zijn, maar er van getuigen, dat de heeren van verschil lende politieke richting en levensopvatting ZlJn en diverse vraagstukken daarom uit een geheel andere gezichtshoek bekijken. Daar waren bv. twee Katholieke scholen voor voorbereiden Lager Onderwijs, welker besturen beide om een tegemoetkoming in de kosten van eerst inrichting verzochten, terwijl deze scholen reeds van 1926 en van 1928 dateeren en men destijds verkondigd had, dat de inrichtingskosten door de schoolbe sturen zelf zouden worden gedragen. In 1926 bestond er zelfs dienaangaande nog geen enkele gemeentelijke verordening, maar de school van 1928 had die vergoeding kunnen krijgen, als men er slechts om gevraagd had. Men vroeg er thans om en het is zeer begrijpelijk, dat de oppositie over het alge meen van oordeel was, dat er een zekere grens is en dat na drie of vier jaar geen en kele gemeente meer verplicht kan worden dergelijke uitgaven te vergoeden. Van Katholieke zijde werd daar tegenover het standpunt verdedigd, dat recht op ver goeding niet verjaart en van Soc. Dem. zijde stond men blijkbaar niet onwelwillend tegen over deze late aanvrage en daar beide groe pen de raadsmeerderheid vormen, was het duidelijk, dat ook nu weer de oppositie aan het kortste eind zou trekken en de rood zwarte groep alsnog een vergoeding van on geveer 75ÓO zou verkenen. De tijd, dat een raadslid als de heer Van Drunen er blijkbaar voldoening in vond reke ningen van Katholieke schoolbesturen niet goed te keuren, omdat men van die zijde niet alle bescheiden zou kunnen overleggen, ligt al weer lang achter ons. Nieuwe politieke stroomingen hebben nieuwe politieke combi naties in het leven geroepen, men vindt niet meer erg wat men vroeger wel erg vond en omgekeerd, men beschouwt verschillende kwesties uit een geheel anderen gezichtshoek en de aanvragen van Katholieke schoolbe sturen hebben niet meer op een zoo feilen tegenstand van Soc. Dem. zijde te rekenen, als wij dat vroeger menigmaal hebben kun nen constateeren. Nu zwijgt men in den regel, laat de R.K. raadsleden zelf voor hun rech ten of vermeende rechten opkomen en steunt hen bij de stemmingen. Mr. Langeveld heeft daarop nog eens na drukkelijk de aandacht gevestigd bij de door hem gehouden interpellatie over de vergoe ding van het gymnastieklokaal van de school aan de Koornlaan. Men heeft indertijd de aanvrage dateert ook al weer van 1926 de gelden voor dien scholenbouw gevoteerd evenwel onder de na drukkelijke voorwaarde, dat daarvoor geen gymnastieklokaal zou worden bekostigd, waarna het schoolbestuur dat lokaal uit eigen middelen had laten bouwen en daarvan bij de opening nog met voldoening melding gemaakt had. Achteraf blijkt nu evenwel, dat, waarschijn lijk ten gevolge van malversaties door een lid van het schoolbestuur, de benocdigde gel den niet aanwezig zijn, zoodat men zich nu, jaren na de opening, tot het gemeentebestuur wendt met de verklaring geen geld meer in kas te hebben en verzoekt het bewuste lokaal alsnog voor rekening der gemeente te willen nemen. Het college zou dit zonder meer kunnen afwijzen, maar het heeft daarbij naar voren gebracht, dat dit niet verstandig zou zijn, aangezien de R. Katholieken anders zeker een gymnastieklokaal zouden vragen bij de nieuwe school, welke zij thans op het terrein bij de Paardenmarkt bouwen. Dit lokaal zou overbodig zijn en dus was het, althans vol gens het college, het allerbeste om alsnog den bouw van het reeds bestaande en door de gemeente niet-betaalde gymnastieklokaal aan de Kccrnlaan voor rekening der ge meente te nemen. Er lijkt in deze redeneering een logisch element te schuilen, maar de oppositie stelt zich op het standpunt, dat het nieuwe gym nastieklokaal op de Paardenmarkt er toch niet gekomen zou zijn, aangezien deze school de inrichting uit de Nieuwstraat vervangt en het gymnastieklokaal daarvan nog zeer wel bruikbaar is, zoodat dit laatste niet vervan gen behoeft te worden. Is dit juist, dan is het duidelijk, dat de ge meente op het oogenblik niets anders doet dan onnoodig 27000 uitgeven voor een reeds jaren bestaand lokaal, dat de raad nim mer heeft toegestaan, maar dat er gekomen is, omdat het schoolbestuur het zelf zou be talen. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat wanneer de Raad de gelden voor school- bcuw voteert, het college zelf bepalen zal wat daarvoor gebouwd wordt en zij nemen zelfs eenigszins de houding aan alsof het uitslui tend een beleefdheid is, dat zij den Raad hun voornemen te kennen gaven en daarop van de meerderheid goedkeuring kregen bij den bouw ook rekening te houden met een gymnastieklokaal, maar zij bedenken niet, dat zij dit zeker verplicht waren, omdat de Raad wel gelden toestond, evenwel onder voor waarde, dat deze niet voor den bouw van een gymnastieklokaal gebruikt zouden worden. In allen gevalle heeft Mr. Langeveld zich cp het standpunt gesteld, dat het niet aan ging, dat de gemeente zonder meer aan neemt, dat ook het bewuste lokaal nog onder de bouwkosten wordt begrepen, maar dat de be'aling daarvan een afzonderlijke aanvrage van het schoolbestuur aan den Raad ver- eischt, welke aanvrage niet is binnen geko men, zoodat Mr. Langeveld zich gerechtigd acht om tegen de rechtsgeldigheid van het in November te dezen aanzien genomen raads besluit bij de Kroon in beroep te komen. Hij stelt zich daarbij op zuiver juridisch standpunt. Hoewel ook hij zich kan begrij pen, dat door de gebleken malversaties de schoolbesturen ten zeerste gedupeerd zijn, komt het hem niet noodzakelijk voor, dat de belastingbetalers van deze malversaties ten slotte vcor vele tienduizenden guldens de dupe zullen worden, in welke opvatting hij straks den burgemeester tegenover zich zal vinden als beide heeren voor de Kroon hun pro- en contra-juridische beschouwingen daarover ten beste zullen geven. De heer Stoutjesdijk is nog te kort raads lid en daarom nog niet vlug genoeg in de diverse politieke spiegelgevechten om de de gens van zijn tegenstanders met succes van zich af te kunnen houden. Hij verklaarde thans, dat de directeur van Lichtbedrijven, die volgens de firma Philips bij vergissing op de lijst van erke_nde radio handelaren geplaatst was en daarvan nu zou afgevoerd zijn, er juist vroeger niet op voorkwam en er eerst het vorig jaar op ver schenen zou zijn. In hoeverre dit verkeerd of onvoordeelig zou zijn werd niet duidelijk zoolang niet bewezen werd, dat de heer Hof man zich zelf daarmede bevoordeelde, wat de heer Stoutjesdijk niet kon aantoonen en waarom het wellicht verstandiger was ge weest deze mededeeling maar binnen te hou den. Blijkbaar bedoelde de heer Stoutjesdijk te zeggen, dat de middenstand niet vergeten mocht worden, wat de burgemeester toezeg de maar waarnaast deze het voor de gemeen te juist niet onvoordeelig achtte, dat de di recteur bij groote bestellingen rechtstreeks als erkend handelaar zou kunnen optreden. De heer Bonsema, die zich als een wethou- dertje ontpopt, dat door politieke ervaring en vele raadsdebaten gerijpt, vrijmoedig soms wel wat al te vrijmoedig van zich af spreekt, had een excuus van den heer Stout jesdijk verwacht en toen hij inplaats daar van thans nieuwe beschuldigingen hoorde lanceeren was zelfs hij een oogenblik spra keloos van verbazing, wat vrijwel het eenige resultaat geweest is, dat de heer Stoutjesdijk met zijn optreden bereikt heeft. B. en W. hadden voorgesteld aan de amb tenaren en werklieden der gemeente, regen- kleeding te verstrekken en bij een onderzoek wie daarvoor in aanmerking zouden komen schijnt een zoo groote lijst verschenen te zijn, dat men daarvan zelfs in het G.O. is geschrokken. Het is duidelijk, dat de burgemeester of de gemeentesecretaris bij plotseling opkomend onweer desnoods de bui thuis kunnen af wachten. Maar er zijn ook ambtenaren, die die niet kunnen of die juist in dergelijke om standigheden op het pad moeten en voor zoover deze geen gemeentelijke uniform dra gen was het nu de groote vraag of zij rech ten kunnen doen gelden dat de gemeente hen voor deze werkzaamheden gratis van re- genkleeding voorzien zal. De heer Keijsper meende en wij gevie len wel iets vcor dit standpunt dat elke niet-geuniformde ambtenaar zelf voor de voor zijn werk doelmatige kleeding heeft te zorgen en de heer Govers, die een geboren grappenmaker is, wilde de betrokkenen ook nog van koffertjes voorzien waarin z'; hun regenjassen konden opbergen als het zonne tje weer door de wolken zou breken. Ten slotte werd evenwel besloten een bepaalde categorie ambtenaren en werklieden, zooals b.v. geldophalers, gratis regenjassen of wa terlaarzen te verstrekken, een besluit, dat, naar wij vreezen tot gevaarlijke consequen ties zal kunnen leiden omdat er geen enkele reden is de bedoelde ambtenaren alleen te gen den regen en niet b.v. tegen de kou of de warmte te beschermen. Wij gelooven, dat wij later voldoende aan leiding zullen krijgen om op een en ander na der 4erug te komen Het sluiten van een huwelijk eischt bijzon dere eigenschappen, niet van de slachtoffers zelf, maar van den ambtenaar, die hen in den echt meet verbinden. Het is gewoonte, dat deze vertegenwoor diger der gemeente op dergelijke plechtige oogenblikken, nadat de diverse familieleden en het bruidspaar hun handteekeningen ge zet hebben, een toespraak houdt, waarvan in den regel het gevolg is, dat mannelijke en vrouwelijke verwanten tersluiks van hun zakdoeken gebruik maken of openlijk de rede voering door hun snikken onderbreken. Een goed ambtenaar weet op meesterlijke wijze met zon en schaduw te werken door nu eens de lichtzijde en dan weer de donkere zijde van het toekomstig huwelijksleven naar voren te brengen en het was daarom van B. en W. te begrijpen, dat zij bij de bestaande vacature niet van de arbeidsbeurs gebruik hebben gemaakt en geen werklooze een kans gegeven hebben maar persoonlijk hebben rondgezien wie voor deze uiterst delicate taak in aanmerking zou kunnen komen. Hun aandacht werd daarbij gevestigd op den heer Schipper, oud-hoofd der school en wij gelooven met den geheelen Raad, dat juist hij een alleszinsbevoegde kracht is, al zal er dan van „schipperen" bij het sluiten van huwelijken geen sprake kunnen wezen. Wij hopen voor den betrokkene, dat hij nog vele jaren zijn oratorisch talent in dienst der gemeente moge stellen en dat men in de meeste der door hem gesloten huwelijken zijn ontroerende bemiddeling nog lang in dankbare herinnering zal mogen houden. Bij het voorstel om den tuinders hoogstens 9 per week ondersteuning te geven wilde de heer Hoijtink dezen steun minstens even groot maken als die voor de werklooze ar- Ibeiders, waarbij de heer Van de Vall er te recht op gewezen heeft, dat deze tuinders niet werkloos zijn maar in hun bedrijf kun nen blijven werken en de heer Westerhof er aan herinnerde, dat zij in allen gevalle voor den hongerdood gespaard blijven doordat zij dagelijks zelf hun onverkoopbare producten kunnen opeten. Zeer terecht werd er op aangedrongen, dat de voor de grootere tuinders bestemde credieten niet voor afbetaling van schulden gebruikt mogen worden, maar een soort ver kapte kunstsubsidie moeten zijn aangezien men daarvoor de benoodigde kunstmest zal kunnen koopen. Bij het voorstel tot ontslag en benoeming van personeel aan de gemeentelijke scholen voor Nijverheidsonderwijs, bleek nogmaals, dat B. en W., alsmede de meederheid van den Raad, zeer verbolgen zijn op de voor ontslag voorgedragenen. Deze heeren wor- en ontslagen zonder dat B en W. dat kun nen helpen ja zelfs tegen den zin van B. en W. maar omdat het Rijk hen daartoe noodzaakt. De heeren wisten, dat zij ontslag zouden krijgen maar nu dit met ingang van 1 September 1931 ingaat, stellen zij zich op het standpunt, dat hun dit ontslag niet offi cieel is aangezegd en dat het wettelijk eerst drie maanden na die officieele bekendmaking mag ingaan, waardoor zij de plannen van B. en W. leelijk in de war dreigen te sturen. Zij zouden zelfs door hun organisatie de ge meente in rechten laten aanspreken, waar door Mr. Langeveld waarschuwde daar al voor de gemeente nog veel meer geld en tijd zou verliezen, zonder dat de betrok kenen daardoor natuurlijk kans zouden heb ben in hun tegenwoordige functies gehand haafd te blijven. B. en W. en de meerderheid van den Raad vonden dat allesbehalve sympathiek en dat is het natuurlijk ook niet, maar een andere vraag is of men van ambtenaren die ontsla gen worden louter sympathieke handelingen zal mogen verwachten. De gemeente heeft zich te vaak op formeel standpunt gesteld en langs wettelijken weg haar volle rechten la ten erkennen dan dat zij anderen zal mogen beletten hetzelfde te doen. En wanneer de gemeente een rechterlijke uitspraak schuwt dan kan dat toch alleen zijn omdat zij bang is daardoor in het ongelijk gesteld te wor den. Of men de houding der leerkrachten al dan niet sympathiek vindt, men zal hen nooit kwalijk mogen nemen, dat zij zich te weer stellen En daarom was het een zeer verkeerde en zelfs buitengewoon gevaarlijke uitlating, zoowel van den heer Bakker als van den heer Keijsper, toen deze betoogden, dat men deze heeren maar eens moest laten gevoelen, dat zij het de gemeente niet gemakkelijk maakten en hen bij latere benoemingen maar moest passeeren. Dat van dit democratisch college nie mand daartegen opkwam verbaast ons in zeer sterke mate. Slechts de heer Van de Vall was de eenige der meerderheidsgroep, die daarover zijn verontwaardiging heeft uitge sproken terwijl van de oppositiezijde van een begin van broodroof werd gesproken en mej. Carels zeer juist betoogde, dat men niemand door machtsmisbruik of dreigementen het recht mag benemen zich te verdedigen. Als het dien kant opgaat kan men ambte naren volkomeft weerloos maken mgar die tijden zijn gelukkig voorbij en geen demo craat zal aan den terugkeer daarvan zijn steun mogen verleenen. De heer Keijsper is inmiddels in zooverre op zijn opmerkingen teruggekomen, dat hij alsnog hoopt dat gemeentelijke strafmaatre gelen kunnen uitblijven doordat de betrok- Wilt II een moderne en luxe trouwplechtigheid, maak dan gebruik van de nieuwe FIAT trouwcoupé en bijpassende FIAT volgauto's van de Fa. A. DAM Co., ALKMAAR. Tel. 490. Deze wagens zijn dagelijks te bezichtigen aan onze garage Snaarmanslaan. Onze tarie ven zijn zeer billijk. ken zondaren de dwalingen huns weegs zul len inzien en zich nog tijdig zullen beteren en aangezien er in den Raad in het bij zonder in dit geval meer vreugde is over vijf zondaren die zich beteren dan over vijf ambtenaren, die een proces van de gemeente kunnen winnen, hopen wij met hem, dat al les ten slotte slechts een afschuweijk misver stand zal mogen blijken. Nu er vooreerst geen geld voor nieuwe werken beschikbaar gesteld wordt was het duidelijk, dat ook de subsidie voor het voor genomen rijwielpad van Bergen naar Cam perduin niet zou worden toegestaan alhoewel de burgemeester zich de bevoegdheid voor behield daarop terug te komen als het zon netje van voorspoed weer door de donkere crisiswolken zal komen kijken. Wij hopen, dat Alkmaar dan door een goed rijwielpad met Bergen verbonden zal zijn, zoodat onze stadgenooten het door hen gesubsidieerde pad zonder levensgevaar kun nen bereiken. De heer Keesom heeft als middenstander ten slotte nog aangedrongen op een gemeen telijke regeling inzake de winkelsluiting waarbij nog heel wat andere kwesties dan de sluiting zelf te pas komen vóórdat men door het uitblijven daarvan tot een rijksregeling zal worden gedwongen en de burgemeester heeft toegezegd, dat een en an der in Februari in den Raad gebracht zal worden en dat hij niet za! vergeten daarbij het advies van onzen middenstand in te win nen, na welke zakelijke opmerking de verga dering gesloten werd en raadsleden en jour nalisten een minder officieele bijeenkomst hielden in de zaal waar voortaan de heer Schipper meer tranen te voorschijn zal too- veren dan er thans, ondanks de vele toespra ken, door een broederlijk vereend gezelschap vergoten zijn geworden. DE PEST IN NED.INDIE. Het aantal pestgevallen is' den laat' sten tijd sterk toenemende. Verschil lende personen zijn er weder aan gestor ven en thans is blijkens een Aneta-be- richt aan het Hbl. de havenstad Soera- baja besmet verklaard. op alle stoomprijzen, worden deze nu Heerencostumes Japonnen (wol) Japonnen (zijde) Mantels f 3 60 f 2.20 i plissée f 2.60 extra f 2.80 KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik is voor een kort verblijf naar Duitschland vertrokken. „Maatschappij-Belangen", het tijd schrift der Ned. Maatslhappij voor Nijver heid en Handel, treedt, blijkens een artikel der redactie in het Januari-nummer, zijn honderdsten jaargang in. In Mei zal het een eeuw geleden zijn, dat het eerste (teel van het (toen driemaandelijksch) „Tijdschrift ter bevordering van Nijverheid, uitgegeven door de „Nederlanasche Huishoudelijke Maatschappij", verscheen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1