WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN FOSTER'SMAAGPILIEN Brieven uit de Hoofdstad houding te bepalen, zoodat het onaange name het-elkander-in-de-haren vliegen gelijk gezien is tusschen den inleider en den heer Polak niet had plaats gevonden? De heer J. v. Dok van Enkhuizen was van oordeel, dat de S. D. A. P. met alle kracht dient te ijveren voor doorzetting van het werk. Het is werkverruiming voor leden en voor de toekomst. Welk lichaam regelt de arbeidsvoor waarde? Wat kan er gebeuren opdat de broodeloos komende vtsschers met minder zorg dan thans de toekomst tegemoet kunnen gaan? Door den voorzitter werd tenslotte den spr. de vraag voorgelegd of het hem bekend is. welke gedragslijn wordt gevolgd bij het aanzoeken van de bewoners. Wordt hierbij in de eerste plaats gelet op geloof of politieke overtuiging of speelt de vakbekwaamheid de hoofdrol? De spr. de vragenstellers beantwoordende. wees er op, dat de verkaveling mogelijk maakt kleinere zoowel als grootere be drijven. Zonder groote moeilijkheden zal dit kunnen geschieden. Hoe dit zal loopen za! geheel van de toekomst van het landbouw bedrijf afhangen De landbouwschuren komen verspreid over den geheelen polder te liggen, naarmate de grond in cultuur komt, worden deze gebouwd. De thans droog gekomen gronden zijn verhoudingsgewijs goedkooper dan de schrale gronden in cultuur genomen na door werkloozen of ontginnings-maatschappijen in Drente, Overijsel of Gelderland e.d. cultuur- rijp te zijn gemaakt. Omzetting van de visschersbevolking in werkers in andere bedrijven vraagt een men- schen-generatie. Of hierbij het IJselmeer nog hulp zal kunnen bieden als vischgebied voor zoetwatervisscherij dient te worden af gewacht. Zeer zeker moeten de visschers worden geholpen. Aan pogingen daartoe heeft het niet ontbroken bij de Sociaal-Demo craten. Ook aan den enkelen pessimist in deze ver gadering zeide spr. laat uw opvattingen omtrent de toekomst van land- en tuinbouw niet door het donkere heden bepalen. Wel licht is het diepste crisis-punt bereikt. Zorg dan in zulke tijden voor de toekomst voor te bereiden. Nu met kracht deze zaak aanvat ten beteekent gebruik maken van lage prij zen. Daarvan kan dan de gemeenschap bij komende hoog-conjunctuur profiteeren. De goede gronden maken 70 van het totaal bodem-oppervlak uit. Zelfs volgens de heer Westerdijk, het deskundige lid van de Eerste Kamer, die vermoedelijk door de ma laise van voorstander van doorzetting in te genstander is omgeslagen, zal er door de drooglegging een provincie aan ons land worden toegevoegd, wat de grondsoort betreft, rijker dan welke andere. De toekomst zal zijn ook in den landbouw van ons land aan de mechanische bedrijfs voering. Alles hangt echter af van der tij den loop. Wij zweren niet bij een bepaalden vorm. Wat het standpunt van de fracties van de S. D. A. P. betreft in de beide Ka mers der Staten-Generaal kon spreker ten slotte mededeelen, dat alleen van de Eerste Kamerleden er twee tegenstanders van de doorzetting zijn. De anderen zijn er allen voor. Laat aldus in 't belang van ons volk ook de totaal-uitslag zijn bij de komende bespre kingen in de Tweede Kamer. (Applaus). Na een dankwoord van den voorzitter werd omstreeks 4 uur de vergadering geslo ten. Jkoitinciaal H ieuwt NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling van den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbond hield dezer dagen haar jaarvergadering, welke werd bijgewoond door den heer Is. de Vries, secr. van het pro paganda steunfonds. Deze hield een bespre king over het orgaan „De Geheelonthouder" en het steunfonds. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waarbij bleek dat de afdeeling 72 leden telt. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 72.28'A. De aftredende bestuurs leden, de heeren C. de Jong en J. Meeldijk, werden herkozen en namen hun benoeming aan. KOEDIJK. Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente is aan het plaatselijk crisis- comité toestemming verleend tot het houden eener verloting van luxe- en huishoudelijke voorwerpen (hoofdprijs een heeren- of da- mesrijwiel). Door verschillende particulieren zijn mede prijzen voor deze verloting be schikbaar gesteld. Naar wij vernemen zal genoemd comité het zeer op prijs stellen indien dit goede voorbeeld door nog meerdere wordt ge volgd. Het comité is samengesteld als volgt: P. Kikkert, burgemeester, mevr. KikkertKoste lijk, W. Visser, Jb. Visser. P. Hart, A. Hart, schrijver, A. Groen, G. Groen—Lenting, mevr den Hartogh, mevr. Stuffers, J. Com mandeur, J. Commandeur—Beers. Bij deze leden zijn de loten verkrijgbaar. Door het Bestuur van het Centraal- genootschap ovor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies is gesloten gedurende het tijd vak Februari—Maart a.s. weder drie kinde ren uit te zenden. TEXEL. Woensdag is te Den Burg in Hotel Texel fiulde gebracht aan het plaatselijk lid der N. en Z.-Holl. Red. Mij. den heer Jac. Buijs Jacz. te de Cocksdorp. De heer De Booij, secretaris van het Hoofdbestuur, overhandigde den heer Buijs de gouden medaille dier Mij. en dankte voor alles wat den heer B. gedurende meer dan 24 jaren voor het reddingswezen gedaan heeft. Burgemeester Oort sprak namens de vol tallig aanwezige plaatsel. commissie dank aan den heer Buiis, die helaas om gezond heidsredenen ontslag moest nemen en beval de Mij. in de belangstelling van den heer Buijs aan. eo alle spijsverteriogs- stoormssen verdwijnen onmiddellijk bi) bet ge bruik van Foster (Maag- pillen. bet aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom oakrtjgkaat a f 0.65 pa flacon. 9 O 9 Zichtbaar ontroerd dankte de heer Buijs voor deze hulde. VEENHUIZEN. In het middaguur ontdekte de dienst bode van den heer G v. Diepen aan den groenen dijk een begin van brand. Ze waar schuwde de andere bewoners. De heer Van Diepen wist door op de juiste krachtdadige wijze in te grijpen, later geholpen door de buren, de vlammen te beteugelen. Een ge deelte van het dak brandde reeds. Vkas de ontdekking 5 minuten later geschied, dan had men het gevaar niet meer kunnen bezweren. Nu is de schade niet zeer aanzienlijk. On achtzaamheid met vuur bij den houtbak schijnt de oorzaak te zijn. WIERINGER WAARD. Donderdagavond werd in de mooi ver sierde zaal van den heer P. Schenk het 30- jarig bestaan van de afd. Wieringerwaara v. <T Bond voor Staatspensionneering feeste lijk herdacht. Voor deze gelegenheid waren ondanks de zware mist afceelingsbesturen van Schagen, Dirkshorn, St. Maarten, Anna Paulowna, Oudesluis en Kolhorn, alsmede het bestuur van de federatie Holl. Noorden overgekomen om 't bestuur in 't bijzonder den voorzitter, den heer Limpers te complimentee ren. Door de respectievelijke voorzitters dier afdeelingen werden woorden van lof en waar deering gesproken, terwijl van elke afdeeling of een bloemstuk of een medaille in ontvangst mocht worden genomen. Ook de burgemeester liet zich niet onbetuigd en memoreerde hoe hij zelf nog als secretaris der afdeeling had gefungeerd en sprak woorden van warme hulde tot den voorzitter. Ook deze rede ging gepaard met een medaille. Dit alles was na tuurlijk voorafgegaan door een openings woord van den voorzitter, die de aanwezigen en in 't bijzonder de afd. besturen en den burgemeester hartelijk welkom had gehee- ten. Na de felicitaties enz. werd door den voor zitter een herdenkingsrede uitgesproken, waarbij in korte trekken werd verteld, hoe onze afdeeling, die met 13 leden werd opge richt, thans met zijn 260 leden en een der grootste afdeelingen is in den omtrek. Verder werd de avond gevuld met 't zin gen van toepasselijke liederen en de opvoe ring van een tooneelstuk getiteld: De Duis tere Gast, een boertig spel in 4 bedrijven door H. Bakker. Dit stuk werd opgevoerd door oud-leden van de voormalige propagan- daclub „Door Eendracht vereenigü". De inhoud van dit luimig stuk is van dien aard, dat bij een goede opvoering, de lach spieren danig in beweging gebracht worden. We hopen, dat de oud-koen voortaan hun gewaardeerde medewerking aan den bond weer zullen yerleenen. De zaal was niet uit verkocht. UITGEEST. 'In een besloten kring, in een zaal van den heer J. Rol is deze week Heijermans tooneelspel „Allerzielen" opgevoerd. Zooals men weet had het hoofd der gemeente de publieke vertolking hier van verboden. De zaal was geheel vol en van 't begin tot het einde hebben do aanwezigen het zware stuk wat behoudens eene en kele uitzondering prachtig weerge geven werd, gevolgd. Zaterdagmiddag trad in de zaai van het hotel de Ooievaar alhier de goochelaar Boes- nach met zijn gezelschap op. Deze middag was gearrangeerd door de redactie van het weekblad voor Uitgeest en Omstreken en was in het bijzonder toegankelijk voor kin deren van abonnee's van dit blad. Het was voor de kinderen een meer dan prettige mid dag, de sterkste toeren van goochelkunst werden vertoond. Na gedane arbeid is het goed rusten, zegt het aloude spreekwoord, doch de dames van de St. Elizabethvereeniging alhier we ten dit om te zetten in: na gedane arbeid is het prettig uitgaan. Gedurende een jaar hebben de dames gelden opgespaard om een goeden uitgaanspot te krijgen en nu de ten toonstelling der vereeniging voorbij is, de vervaardigde kleedingstukken hun bestem ming hebben bereikt, zijn ze gezamenlijk Donderdag uitgeweest. Het doel van de reis was Amsterdam. Aldaar hebben ze heel vee! genoten en o.m. de revue in Carré bijge woond. Mej. G. Zonneveld te Uitgeest slaag de te Haarlem voor het diploma Kraamver pleegster, OTERLEEK. Zaterdag had alhier bij den heer A. v. Ham een openbare vergadering plaats, waar als spreker optrad den heer J. Last uit Am sterdam die het onderwerp behandelde „De Vrijheid bedreigd''. Na opening door den voorzitter, den heer Joh. v. Harskamp, die een vijftigtal bezoe kers kon welkom heeten, was het woord aan den spreker. Onder ademlooze stilte werd diens keurige rede aangehoord en toen zich daarna voor gedachtenwisseling niemand aanmelden, gaf deze nog eenige voordrachten ten beste. Den dank, die den voorzitter ten slotte den spreker namens de vergadering bracht, was zeker niet misplaatst. EGtfüND AAN DEN HOEF. Lezing Mi]. Tot Nut 't algemeen. Het departement*der Mij. Tot nut van 't Algemeen heeft aan zijn leden een heerlijken avond bereid. Dr. Doorenbos uit Midden- Beemster vertelde op eenvoudige en aangrij pende wijze van hetgeen hij gezien en erva ren heeft, toen hij met mevr. Doorenbos reis de in Palestina. De lichtbeelden, die zij daarbij liet zien. war-n met groote zorgvuldigheid uitgeko zen en ze werden schitterend op het doek atbracht. Jong en oud heeft genoten. Soms was het zoo stil, dat men de menschen kon hooren ademen. En het geringste geluid werd als een storing gevoeld. Langs Joppe, Haïfa, Jeruzalem, Bethlehem, de Doode Zee, de Jordaan, Jericho, Bethsaida kwamen wij ten slotte in Nazareth. Het oud en nieuwe testamentische leven in een rijke verschei denheid van vormen, de dagen der kruistoch ten, het hedendaagsche Oostersche leven met al zijn worsteling en strijd, dit alles werd ons in herinnering gebracht. En de wijding, die over deze gansche wereld van den ouden en van den nieuwen tijd ligt, hoezeer vaak geschonden door ruwe en zondige menschen- hand, deelde zich mee aan de harten. Het is voor alle aanwezigen een avond van verheer lijking en van zegen geweest. BEVERWIJK. Aan de bloemenmarkten worden thans bolbloemen nog voorzien van bol en wortels voor Zuid-Frankrijk opgekocht. Hier mag per 10 dagen een zeker kwan tum gewicht aan afgesneden bloemen inge voerd worden doch dit kwantum wordt ook door de Holandsche exporteur dagelijksch druk overschreden, daar deze de bloem met bol en al er aan invoeren en waardoor de Parijsche autoriteiten machteloos staan. Bloemen met bol en wortels worden niet tot de afgesneden gerekend. Eerst cp de Fran- sche markt worden zij van de bol ontdaan. HOORN. Gisteravond is de première gegaan van de 12e Hoornsche revue „Tempo, Tempo" door de heeren Dell en Ridderikhoff. De Parkzaal was uitstekend bezet. De revue-tekst staat in het teeken dei depressie, welke als een verwoestend monster ten tooneele wordt gevoerd. Een detective bureau zal Depressie opsporen en verslaan Om dit hoofdgebeuren weven zich allerlei aardige tafereelen. Ongetwijfeld is de draad actueel en geestig bedacht. Aan de costumeering en décors is, zooals gewoonlijk, weer bijzonder veel zorg besteed. Vooral het Paviljoen van Vincennes muntte uit door veel kunstzin en smaak. De balletten zijn onder talentvolle leiding ingestudeerd en voldoen weer uitstekend. Naast de hoofdpersonen, waarvan vooral de commères uitblonken, had vooral mej. Bierman met haar Westfriesche creaties veel succes. We voorspellen de revue weer volle zalen. In het afgeloopen dienstjaar zijn aan de veiling aangevoerd 1240069 stuks eieren Gemiddelde prijs merk A 4-68; merk B 4.29; eendeneieren 3.71 per 100 stuks WESTWOUD. De directie van de Coöp. Zuivelfabriek „Eureka" heeft aan haar personeel de mede- loonen met 7A tot 10 pet. zullen worden deeling gedaan, dat ingaande 1 Mei 1932 de verlaagd. HEILOO. Onderlinge &egrafenisvereeniging „Heiloo". De Onderlinge Begrafenisvereen. „Heiloo" hield Vrijdagavond zijn eerste jaarvergade ring. De voorzitter, de heer P. Oud, zei in zijn openingswoord o.a., dat de vereeniging in haar eerste jaar geen lid of huisgenooten door den dood heeft verloren. In het uitvoerige jaarverslag werd gewag gemaakt voor bestrijding aan alle kanten en geconstateerd werd, dat, als het bestuur geen moed had gehad, de vereeniging reeds ter ziele zou zijn geweest. Een gelukkig ver schijnsel werd het genoemd, dat men meer en meer gaat gevoelen, dat een begrafenis, die ledental de laatste drie maanden met spron- in elk opzient af is, nog niet duur behoeft te zijn Als gevolg van stille propaganda is het gen vooruit gegaan. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. De ontvangsten waren 858.50, de uitgaven 801.86, voordeelig saldo 56.64. De verlies- en winstrekening werd bepaald in debet en credit op een bedrag van 305.50, de oprichtingskosten, groot 104 46, werden geheel afgeschreven. De balans per 31 December sloot in uitgaven en ontvangsten op een bedrag van 576.84. Zij werd goedgekeurd. Daarop werd de contributie bepaald op 4 per gezin. Kinderen boven de 18 jaar worden niet als gezinsleden aangemerkt, doch betalen, als zij lid willen worden, con tributie. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een bespreking heeft gehad met de inspec teur der N.-Holl. Levensverzek. Mij. te Alk maar. Genoemde maatschappij wil de kosten van begrafenissen op aannemelijke voor waarden overnemen. Evenals op andere plaatsen is een agent aangesteld. Daarop deelde de voorzitter mede, dat de tarieven even laag zijn als het vorig jaar, ook voor niet-leden is er gelegenheid vcot lage tarieven. Er is opgemerkt, dat de tarie ven veel te laag zijn, dcch claafvoor is oe vereeniging juist opgericht. Als eerste en tweede aanspreker zijn benoemd de heeren O Smits en P. Wester. De heer Winkel meende, dat er besloten was, dat de n iet-katholieke aansoreker de niet-katholieke begrafenissen zou uitvoeren. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer Smits was noodgedwongen eerste aan spreker geworden. Indien er een geschikt per soon zich aanmeldt, gaat spr. graag heen, doch hij wilde niet de vereeniging aan een tweede echec, blootstellen. De heer Winkel meende, dat er veel meer werk van begrafenissen van niet-leden moet worden gemaakt, waarop de voorzitter zeide, dat de vereeniging er is voor onze leden in de eerste plaats. Bovendien hebben we alleen begrafenissen uitgevoerd voor niet-leden. Van de vereeniging „Avondlicht" te Zwaag was bericht ontvangen, dat men donateur wilde worden, indien men voor gereduceerde prijzen van de vereeniging kan gebruik ma ken. Niemand had bezwaar tegen het voor stel om genoemde vereeniging voor dezelfde tarieven ter wille te zijn. Met den wensch dat de vereeniging moge bloeien en allen hieraan mogen medewerken, volgde sluiting door den voorzitter. Het woningvraagstuk. Wij gaan tentoonstellen. De victorie schijnt in dit geval van Am sterdam uit te zijn begonnen. Er is een huur- dersnood ontstaan, met de vooropgezette be doeling, daaraan in het geheele land de noodige uitbreiding te geven, om dan met een hechte en sterke organisatie, in het belang der huurders en zijn wij dat soms niet allemaal? huurepdrijving in het algemeen tegen te gaan. Een lofwaardig streven voor waar in deze tijden, nu de weinige gelukki gen, die nog iets te beleggen hebben, het er unaniem over eens zijn, dat in vaste goederen op het oogenblik toch eigenlijk nog maar de meeste zekerheid ligt. Een opinie evenwel, die, hoe juist zij uit financieel-economische over wegingen ook moge zijn, den huurders in vele gevallen weinig voordeelig uitkomt. „Zoo'n kapitaal pand mag best een paar percentjes meer geven" met het gevolg, dat zelfs in deze tijden huurverhooging niet tot de uit zonderingen behoort. Was het dus niet volkomen begrijpelijk, dat vandaag of morgen tegen deze metnoden protest zou worden aangteekend? Nagenoeg alom streeft men naar prijsverlaging; sala ris- en loonreducties kunnen helaas in vele gevallen niet uitblijven; welnu, dan mag men ook met hoogere woningkosten thans zeker geen genoegen nemen. En deze huurdersbond is eigenlijk te beschouwen als een vervolg op de z.g. huurderstakingen, zooals wij die in enkele steden al eens eerder hebben aange troffen. Het is dan soms wel wat hardhan dig daarbij toegegaan, maar de menschen bedoelden precies hetzelfde, als nu in wat meer georganiseerden vorm door „den Bond" zal gaan gebeuren. Wij hebben nu on allerlei gebied zooveel bonden, waarvan bij velen, behoudens dan de zucht tot vereenigen, een geliefkoosd tijdverdrijf in ons vaderland, het nut nog al twijfelachtig gerekend kan wor den, dat deze nieuwe organisatie, welke werk genoeg te verrichten zal hebben in de naaste toekomst, er met eenige inschikkelijkheid heusch nog wel bij kan. Vooral in de hoofdstad zelf, waar in de laatste jaren knap duur gebouwd is gewor den, ligt een groot arbeidsveld voor deze energieke organisatoren open. De trek naai de n.euwe buitenwijken met den grooten flat- bouw is practisch voorbij. Men heeft dit na tuurlijk niet kunnen voorzien, maar wie onze nieuwe buurten thans ziet, kan toch wel als leek zelfs beoordeelen, dat er met te groote voortvarendheid op speculatie is gebouwd Daar zou een ieder wel heen willen, dachten de bouwers; centrale verwarming en warm watervoorziening, lifts in sommige gevallen, het klonk alles zeer aanlokkelijk. Maar de malaise gooide roet in het eten en plotseling zijn de nieuwe flats niet meer courant, terwijl het er naar uitziet, dat er velen nog langen tijd leeg zullen blijven. Nu schijnen velen dier bouwers in de hoofdstad gewend te zijn aan grove speculaties en greote winsten. Het schijnt bovenal in Amsterdam uiterst gemak kelijk te zijn om gronden in erfpacht te krij gen, te trachten er zaken mede te doen en zoo die niet lukt, zonder meer maar van de transactie af te zien. Het zijn allerlei on doorgrondelijke gemeentewetten, welke dezeu wantoestand in het leven hebben geroepen en het mcgelijk maakten, dat de bouwers in Amsterdam op kosten der gemeente, reso. der gemeenschap kunnen speculeeren. leis wat dan ook aan de orde van den dag is en waarvan de vele leege plekken in onze stad maar al te duidelijk getuigen. En aan welke andere branche, vraagt men zich af, verstrekt de gemeente zulk een crediet cn verleent zij zooveel faciliteiten? Het ware te wensch en, dat de nieuwe huur dersbond cck'ö? dit terrein zijn schreden mag zetten en eveneens tegen te hooge hu ren, zooals onze nieuwe wijken in Zuid die, tot schande van de stad, helaas kennen, zal kunnen ageeren. Men mag dan voor den werkman "woningen hebben gebouwd, welke niet meer dan een zesde van zijn inkomen voor huur opeischen, voor den middenstander evenwel zijn de huurtoestanden ergerlijk. En het is naast de eventueele werkzaamheden van den nieuwen huurdersbond prettig om te constateeren, dat een aantal Amsterdammers reeds de oude stad trouw wenscht te blijven en de warmwatervoorzieningen ten spijt den grooten trek naar het Zuiden heeft weten te onderbreken. Men moet op den duur wel tegen dezen kazernebouw opkomen en over wegen, om met eenige noodzakelijke verbou wingen in het belang van modern comfort, een huis op een der grachten of in 'n ander werkelijk Amsterdamsch milieu te gaan be wonen." Stedebouwkundig mag dit soort con- fectiestraten als in Zuid dan volkomen ver antwoord zijn, hij, die eenig karakter aan zijn woning wenscht te geven, zal in Zuid daarin nooit slagen. Bij de hooge huren van deze „flats", welke gerust 2e en 3e boven huizen zouden kunnen heeten, is de uitge sproken onpersoonlijkheid van den massa- bouw een alleszins gemotiveerd argument om de „kaartenhuizenspeculatie" een ge- voeligen slag toe te brengen. Aan buitenlanders, die officieele bezoeken komen afsteken, laten onze gemeentelijke autoriteiten altoos met veel aplomb de Am* sterdamsche uitbreiding zien. Autocars vol- geladen met bewonderende vreemdelingen doorkruisen de nieuwbouwbuurten en men is vol lof over onzen stedebouw. Het is jammer, dat onze gasten er nooit eens bij mogen zijn, als de huurkwitanties worden gepresenteerd en zij de belachelijke huren zouden kunnen vergelijke?! met die hunner eigen steden. Heusch, wij schetteren wel dat het alles zoo ideaal is in Amsterdam; van die prachtige woningen met warm water en centrale ver warming, maar als de nieuwe huurdersbond eens wat huurprijzen zou willen laten komen uit andere hoofdsteden, maar dan van mid- denstandswoningen, dan .zullen de druiven 'toch wel een beetje zuur smalten. Ik weet niet, of het een direct gevolg van het beroemde omité d'Initiatieve van dr. De Hartog, ons onvolprezen Raadslid, o.m. nog medicus, tandverzorgings-enthou- siast en Nederland-in-den-Vreemde-fanatie- keling, maar wat waar is, is waar, er ts leven in de brouwerij gekomen. Het R.A.I- gebouw, dat tegen het liefelijke tarief van slechts 1000 gulden per dag door de beheer ders verhuurd wordt, zal, nu er dit keer geen autotentoonstelling werd gehouden, toch een aantal expositie gaan herbergen in den loop van het jaar, zoodat aan dat verlangde punt van het eenige maanden geleden in het leven geroepen comité tot meer vertier en amuse ment in de stad, voorloopig al gevolg werd gegeven. Damesbeurs, Klank en Beeld, Moe der en Kind, het staat aFes op het program ma. Het Schoolgaande Kind stond oorspron kelijk ook nog in de rij, maar dat vonden de Amsterdamsche paedagogen niet goed, zoo dat in een vergadering van eenige weken ge leden dien initiatiefnemer op bijna pijnlijke wijze nhast het initiatief ook zijn duiten, reéds uitgegeven voor reclame, drukwerk enz., werden ontnomen. Nu is het waar, er worden maar al te dikwijls tentoonstellingen georganiseerd, die het woord tentoonstelling maar hebben geadopteerd, omdat de Amster dammers uit vroeger dagen aan Elta, Entos, De Vrouw, Huisvlijt ea. prettige herinnerin gen hebben overgehouden. Maar helaas zijn de meeste onzer exposities der laatste jaren nooit uitgekomen boven het peil van een han dig opgezette eommercieele onderneming, waar de menschen thee konden krijgen en biertjes mochten drinken, voor liefdadige doeleinden hebben kunnen offeren, doch maar zelden iets te zien hebben gekregen. Zoodat werkelijk bona-fide plannen als die van „Mceder en Kind" b.v., waar een be- hocrlijk gescheiden directie de eommercieele en de ethische zijde behartigen, gerust van harte megen werden toegejuicht. Eenige ja ren geleden al waren er plannen'tot het hou den van deze expositie, en plannen, niet op gezet uit eommercieele overwegingen, maar om het Amsterdamsche publiek nu eens te laten zien, wat er al zoo van dit uitgebreide gebied te zien is. Zoodat wij werkelijk in het volste vertrouwen „Moeder en Kind" tege moet kunen zien. Ook de opzet van „Klank en Beeld", een tentoonstelling, het groote terrein van film-, radio-, muziekinstrumenten- fabricage enz. bestrijkend, biiedt zonder twij- fel een zekere garantie, dat men hier het plan heeft iets goeds in elkaar te willen zet ten. Een tentoonstelling, waar nu eens in derdaad iets te zien is en waarvoor de tocht naar het R.A.I.-gebouw niet als verloren be hoeft te werden beschouwd. Misschien is het wel omdat de Lunapar* ken van een Entos en een Elta zulke onver getelijke indrukken hebben achtergelaten, maar het blijkt toch wel, dat deze organisa- 71. Dat was te erg, meende de koning. Die twee moes ten streng gestraft worden. „Jullie zult elkaar moeten schoon maken", beval de koning. Jullie hebben te veel schande aan mijn Rijk gebraht en jullie straf be gint met elkaar af te likken. Jullie moeten elkaar af likken, net zoo lang, tot je weer heelemaal schoon bent, zooals vroeger" Ze durfden geen van beiden iets tegen te spreken en begonnen de stroop van eikaars kleeren af te likken. Dat was nog niet zoo erg kwaad, maar toen kwam dat leeljjke vuile roet. 72. Maar hoe Tuimeltje en Karei ook likten, ze kon den het met verder brengen dan tot aan hun hoofden De koning zag wel dat er iets anders op gevonden moest worden en gelastte dat de heele bende in water moest springen om weer schoon te worden stilte waren ze den koning dankbaar, dat ze er goed afkwamen. Toen ze er uit mochten werden naar het paleis gebracht. het In zoo ze

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6