J5uUeutcwd Jaomel £uchtoaact ^Binnenland De „Uil" op Schiphol. LANDING VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG. De mist dwong tot dalen. SARRASANI. Beslag gelegd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Duif" te Calcutta. De „Valk" in Cairo. De „Raaf" te Bandoeng. Uit onze Staatsmachine Moor kleine tuinen. het bedrijfskapitaal. Spr. noemde de organi saties te lauw. De beer D. de Gier uit Waarder, achtte de samenstelling der organisatiebesturen niet juist. Deze beweging is er een zonder poli tieke kleur of godsdienstige richting. De heer Spruit uit Bodegraven zei nog, dat in Den Haag op ordelijke wijze gedemon- frtreerd moet worden. Hij was overtuigd, dat de regeling niet juist is ingelicht. Verscheidene personen namen aan de ge- dachtenwisseling deel, die na deze inleidin gen volgde. IN- EN UITVOER VAN VLEESCH EN BOTLR. De invoer sterk gestegen, de uitvoer gedaald tot beneden de helft van 1929. De invoer van versch rund- en kalfs- vleesch heeft in 1931 bedragen 13.044 ton, tegen 13.203 ton in het jaar daar voor en 232 ton in 1929! Bevroren vleesch werd thans geim- porteerd in een hoeveelheid van 7.148 ton, tegen 9.454 ton in 't jaar er voor. De totale uitvoei van rundvleesch heeft bedragen 7.411 ton, tegen 8 069 ton in 1930 en 14.838 ton in 1929. De boter-invoer heeft in 1931 bedra gen 4.031 ton en de uitvoer 32.958 ton. De invoer is dus reeds gestegen tot het achtste deel (12 van onzen uitvoer! In 1930 bedroeg de invoer de helft van verleden jaar, nl. 1.994 ton en de uitvoer 41 909 ton. Voor 1929 waren deze cijfers: invoer 2.027 ton uitvoer 47.321 ton. Vergeleken bij twee jaar geladen is onze boter-export dus met ruim 37 gedaald. INVOER VAN KAAS IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Men meldt uit Praag aan de N.R.Crt.: De parlementaire commissie voor buiten- fandsche zaken heeft vandaag de aanvul lende overeenkomst van het handelsverdrag tusschen Tsjechoslowakije en Nederland goedgekeurd, waarbij de Nederlandsche kaassoorten, voor welke zulks wordt ver-l langd, ten aanzien van de invoerheffing practisch met Zwitsersche kaassoorten gelijk worden gesteld. WOELINGEN IN SAN SALVADOR. Drie Amerikaansche oorlogs schepen naar San Salvador. Drie Amerikaansche oorlogsschepen, met 115 marine soldaten aan boord, hebben opdracht gekregen, zich uit de zone van het Panama-kanaal naar San Salvador te be geven, ten einde de Amerikaansche ingezete nen te beschermen tegen de gevaren, de „Raaf gister te 16.15 uur uit Medan is vertrokken en te 12.25 uur te Palem- bang is geland. Vandaar vertrok het vaegtuig te 12.55 uur en landde te 15.25 uur te Batavia. Te 16.35 uur^steeg het toestel weer op en landde te 17 uur te Bandoeng. Aneta Vaz Dias meldt, dat het retour vliegtuig de „Uil" gister te 8.35 uur uit Marseille is vertrokken. Te 13.15 uur is het toestel vlot op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de heeren Geyssendorfer. gezagvoer- deivan Veenendaal, tweede bestuur der, Bruynestein, werktuigkunde en Van Straten marconist. Op het vliegterein Twente Jandde gis termiddag het vliegtuig D. 1710 van de Deutsche Luft Hansa, komende van Londen en op weg naar Duitschland. De machine kon door den dikken mist noch in Rotterdam, noch in Amsterdam lan den. De bestuurders kregen radio gra fisch opdracht door te vliegen naar Twente ,waar slechts een lichte mist hing. Het toestel landde vlot, passagiers, post en goederen werden vandaar per auto naar Enschede gebracht. waar aan zij door de communistische revolutie-po- gingen zouden kunnen zijn blootgesteld. De I ding'van den" jon gen "bij Tón na" niet torpedo jager Philips en Wickswere zullen hedenmorgen aan de Westkust van San Sall vador aankomen terwijl de kruiser Rochester pas Woensdag te Acajutla verwacht kan worden. Ook twee Canadeesche torpedo jagers hebben opdracht gekregen naar Aca jutla op te stoomen. Men deelt mede, dat de communisten gevechten hebben geleverd op verschillende plaatsen. De Amerikaansche beleggingen in San Salvador beloopen on geveer 23000000 en de huidige regeering wordt door de U. S. A. niet erkend, aange zien zij door een staatsgreep aan het bewind is gekomen. De regeering beweert meester van de toestand te zijn. JUBILE EDUARD VERKADE. Het vijf-en-twintig jarig tooneeljubileum van Eduard Verkade, zal op Donderdag 11 Februari in het Rika Hopper Theater worden gevierd. De jubilaris zal optreden in de titelrol van Alfred Savoir's comédie „Hij" („Lui"). Ook in vele andere plaatsen van ons land zal Eduard Verkade met een feestvoorstelling van genoemd stuk zijn jubileum vieren. HET ALKMAARSCH TOONEEL. Opvoering van Sonna, van Fabricius. Dit tooneelspel in drie bedrijven uit het Indische leven, werd gisteravond voor een geheel gevulde Harmoniezaal opgevoerd door de vereeniging Het Alkmaarsche Too- neel. En met groot succes Et was on Ier leiding van de heer Rossenbacker, regisseur stellig ijverig gestudeerd en hard gewerkt De uitgebreide tekst werd uitstekend gekend en het welverzorgde Indische décor zorgde mede voor een echte tropische stemming. Ook grime en kleeding mochten gezien worden. Men kent de geschiedenis van Sonna, de Soendaneesche vrouw en moeder, die getee- kend wordt in haar liefde voor haar kind. in strijd met kapitein Velsen, den vader van het kind, die het een poos in Holland heeft ge bracht en toen heeft ingezien, dat de opvoe in de HITLERIAAN GEDOOD. Zondagmorgen vroeg verspreidden eenige fot de jeugdgroepen van Hitier behoorenae personen pamfletten. Zij werden door onbe kenden overvallen. Een 16-jarige jongen werd door vier messteken gedoocf Van de daders ontbreekt ieder spoor. INGENIEUR DOOR COMMUNISTEN VERMOORD. Te Zuelz (kring Neustadt) is Zaterdag ingenieur Bruno Schram overleden tenge volge van de verwondingen, die hij Vrijdag bekomen had bij een overval van communnis ten. De ingenieur behoorde tot de nat. soc partij. Naar de Tag meldt, heeft de fiscus te Dresden beslag laten leggen op de voorra den die het circus Sarrasani te Düsseldorf heeft opgeslagen. Deze voorraden worden op een waarde van 205.000 mark geschat. Sarrasani wordt n.1. van kapitaalvlucht ver dacht. De Tag oefent scherpen kritiek op dit be slag uit en zegt, dat men daardoor Sarrasa ni, die toch al zoo zwaar getroffen is foor den brand, het bestaan onmogelijk zou ma ken. juiste handen zou zijn. Velsen en de jongen keeren naar Indië terug. Groot is Sonna's vreugde Zij zal haar kind weerzien en Nili de trouwe lijfmeid van Sonna deelt in haar vreugde. Doch dan komt angzamerhand voor Sonna de wreede ontgoocheling. Door mid del van een „erkenning" ontneemt Velsen zijn zoon geheel aan de moeder Dan be grijpt Sonna dat er voor haar in het leven van Velsen en zijn zoon geen plaats meer is en zij vertrekt met Nili. Velsen in berouw volle stemming achterlatend. Mevr. de WitPortegies heeft de rol van Sonna wel doorvoeld en met veel begrip ge speeld, terwijl zij de tekst zeer goed lan ceerde. Goed was zij in haar blijdschap voor het wederzien, gevoelig aan 't slot van de eerste acte, en ook in II en III was zij in de toonetlen met Nili en Velsen van groote dramatische kracht. Mevr. KootCramer gaf van Niti een zeer gevoelige vertolking. De heer L. de Leeuw heeft de moeilijke rol van kapitein Velsen heei goed weergegeven, terwijl de heer D. Slinger van den vriend Julius Overdiep een sympathieke figuur maakte Het goede in deze ass -resident liet hij duidelijk uitkomen. De «rol van de Soendaneesche klerk Aris Prawiro was bij de heer Koot in de beste handen. Heel aardig was Herman Koot als Njo. het zoontje van Sonna en Velsen. De heer Klein was de tweede getuige Ma- tuparisa bij de erkenning. Aan 't slot vooral klonk een langdurig applaus als hulde voor het gebodene een geheel, dat gezien mocht worden en men liet den regisseur in de hulde deel en Voor den aanvang had de voorzitter van het A. T.. de heer de Leeuw, de aanwezigen hartelijk welkom geheeten op den 25sten uit voeringsavond. Nu het A. T. kan met groote voldoening op die 25e terugzien. Na afloop bleef men nog gezellig bijeen. De heer M Schuurman en zijn band zorgde daarbij voor bal- muziek. Heen. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. ber'cht is ontvangen, dat het retour- vliegtuig de „Duif" dat gistermorgen om 7.40 uur uit Rangoon was vertrok ken, na van 10.40 uur tot 11.25 uur te Akyab een tusschenlanding te hebben gemaakt, om 14 13 uur te Calcutta is gearriveerd. Aan boord bevinden zich oehalve de bemanning, twee passa giers, benevens 315 K.G. post en 137 K G. lading. Aneta Vaz Dias meldt, dat bij de K. L M bericht is ontvangen, dat de „Valk" gistermorgen te 7.27 uur uit Athene is vertrokken en te 13.55 in Cairo is geland. Terug. De K. L. M. ontving voorts bericht dat ABONNEMENTSKAARTEN SPOORWEGEN. De Algemeene Bond van Forensen heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen een adres gezonden, waarin aangedrongen wordt op tariefverlaging voor personenver voer, speciaal voor houders van verschillende soorten abonnementskaarten. Weliswaar, zegt oa. de bond, zijn in 1926 de prijzen der gewone plaatsbewijzen ver laagd, maar bleven de abonnementen van ver schillenden aard op een hoog niveau gehand haafd, terwijl in 1929 alleen een wijziging werd gebracht in de aanvraag en de afgiften der trajectkaarten en de prijzen daarvan, voorzoover de le en 2e kl. aangaat, werden herzien. De 3e klas trajectkaarten, waarvan het overgroote deel der forensen gebruik pleegt te maken, bleven echter ook toen buiten de prijsverlaging. Daarom dringt de bond aan zoowel op een algemeene tariefsverla ging als op een verlaging van de verschillen de vormen van abonnementen voor reizigers- J w£jardoor in het adres aangegeven 1 onbillijkheden worden weggenomen- BRANtf. Veertien koeien en een paard omgekomen. De boerderij van den heer E. Itsing, be woond door den heer W. Dijk te Marum, is door onbekende oorzaak afgebrand. De inboe del benevens veertien koeien en een paard kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. De TRIBUNE. Niet meer in de gemeente bibliotheek te Rotterdam? Eenige corporaties te Rotterdam hadden een verzoek bij den gemeenteraad ingediend om het dagblad „De Tribune" uit de ge meentebibliotheek te weren. De commissie voor de bibliotheek heeft meegedeeld, dat de lectuur van dit dagblad geregeld dermate weerzinwekkend is, dat het voeren van een preventieve censuur, gelijk dat tot op heden door den bibliothecaris geschiedde, die exem plaren, waarin kwetsende of beleedigende ar tikelen of afbeeldingen voorkwamen, niet ter lezing legde, niet langer mogelijk is. De com missie wil daarom het dagblad weren. De meerderheid van het college van B. en W. vereenigde zich met dit standpunt. EEN BELANGRIJKE OPDRACHT. Het Agentschap Amsterdam der Machine fabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo heeft opdracht gekregen tot de levering van een complete palmoliefabriek voor de Malay States, welke de grootste en meest moderne fabriek van dien aard buiten Sumatra zal worden. Zij is berekend voor verwerking van de oogsten van een met oliepalmen beplant areaal van ruim 3000 H A. Het mag zeker een verheugend feit ge noemd worden, dat, dank zij de groote erva ring die Stork zich op dit gebied heeft ver worven, een dergelijke belangrijke opdracht aan een Nederlandsche firma werd toever trouwd. NATIONAAL CRISISCOMITE. Opbrengst bridgewedstrijden. De bridgewedstrijden ten bate van het Nat. Crisiscomité van den Nederlandschen Bridge bond zijn geëindigd. De wedstrijden werden gehouden in tien verschillende plaatsen van Nederland. De opbrengst bedroeg in totaal 2975. Aan het Crisis-Comité werd afgedragen 2943; de opbrengst der wedstrijden te Hil versum en Assen werden aan de plaatselijke comité's afgedragen. De opbrengst van Hil versum werd voor een gedeelte aan het plaat selijk comité te Bussum afgedragen. PSYCHOPAAT TE LEIDEN ONTSNAPT. Gisteren is uit Psychopatenasyl te Leiden ontvlucht de 22-jarige varensgezel F. J. Vis ser, hij is gekleed in een lange zwarte laken- sche jas, blauw colbert, zwarte schoenen, grijze pet en heeft kroezend blond haar, kijkt loensch, is breed geschouderd en heeft een gedwongen stijve houding. TWEE AGENTEN TE BREDA NA HET SLUITEN DER CAFE'S AANGEVALLEN. Bij het sluiten der café's zijn hedennacht twee agenten van politie aangevallen. Zij hadden juist een café op den Bredaschen weg verlaten, toen drie der bezoekers, die zij ge last hadden het café te verlaten, hen achter op kwamen. Met een zwaar voorwerp sloegen zij de politie op het hoofd, die ernstig werden gewond Daarna namen zij de vlucht. De agenten werden op het politiebureau verbon den en een van hen moest per auto naar huis worden vervoerd. Beiden kunnen eenigen tijd geen dienst doen. In den loop van de nacht zijn de drie aanvallers gearresteerd. Het zijn de gebroeders F. en zekere M., die na hun verhoor in bewaring zijn gesteld. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE ADMINISTRATIE TE BREDA. Het onderzoek naar de bij de militaire ad ministratie te Breda ontdekte onregelmatig heden, is ook uitgebreid, tot de behandelin gen der leveranciers, die de betrokken militai ren, met steekpenningen hadden bewogen, om de inschrijvingen voor de verschillende leveranties, aan het garnizoen, tot een be paalde groep leveranciers te beperken, waar door een aanzienlijk hoogere prijs kon wor den gemaakt. Thans is tegen eenigen van hen proces-verbaal opgemaakt, terzake van het omkoopen van ambtenaren. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. De uitkeeringen. Thans is verschenen een K B. tot uitvoe ring van het bepaalde bij artikel 1 van de wet van 3 December 1931 (Staatsblad 489) houdende wettelijke regeling inzake het ver leenen van geldelijke uitkeering aan de zgn mobilisatieslachtoffers. Zooals men weet is in art. 1 van genoem de wet bepaald, dat de minister van Defen sie een jaarlijksche geldelijke uitkeering kan toekennen aan; degenen, die in het tijdvak van 1 Aug. 1914 tot 1 Januari 1920 in militairen dienst zijn geweest bij een of ander deel van de Kon. landmacht hier te lande, dan wel van de Kon. Marine (de Kon. marine-reserve en het corps mariniers daaronder begrepen) en die vóór 1 Januari 1925 uit dien dienst zijn ontslagen uit hoofde van ziels- of lichaams gebreken. niet ontstaan door eigen moedwil lige handelingen of ongeregeld gedrag en in dien aannemelijk is, dat hun invaliditeit ver band houdt met de ziels- of lichaamsgebre ken uit hoofde waarvan zij zijn ontslagen; 1 r 1 j3n w??uyen °f weezen beneden den eeftijd van 21 jaren van hen, die in het on der sub 1 aangegeven tijkvak in militairen i dienst ziin overleden; 3. aan weduwen of weezen beneden den leeftijd van 21 jaren van gewezen militairen als onder sub. 1 bedoeld. In het nieuw verschenen K. B. is thans be paald, dat de jaarlijksche geldelijke uitkee ring bedraagt: a. voor de gewezen militairen, bedoeld on der sub 1 van art. 1 der wet: 500 in klei ne gemeenten, 600 in middelgroote ge meenten en 700 in groote gemeenten voor een bij familie inwonend 'persoon; resp. 600, 700 en 800 voor een op zich zelf staand persoon, resp. 750, 900 en 1050 voor het hoofd van een gezin van twee per sonen; resp. 850, 1000 en 1150 voor het hoofd van een gezin van drie personen, resp. 950, 1100 en 1250, voor het hoofd van een gezin van vier personen en resp. 1050, 1200 en 1350 voor het hoofd van een gezin van vijf personen of meer. b. voor de weduwen en/of weezen, bedoeld onder sub 2 en 3 van artikel 1 der wet: 400 in kleine gemeenten, 435, in middel groote gemeenten en 470 in groote gemeen ten voor een bij familie inwonend persoon; resp. 465, 500 en 525 voor een op zich zelf staand persoon; resp. 600, 650 en 700 voor het hoofd van een gezin van •twee personen; resp. 665, f 715 en 765 voor het hoofd van een gezin van drie per sonen; resp. 730, 780 en 830 voor het hoofd van een gezin van vier personenresp. 800, 850 en 900 voor het hoofd van een gezin van vijf personen of meer. Onder kleine gemeente wordt verstaan een gemeente met 10.000 of minder inwoners, on der middelgroote gemeente een gemeente met meer dan 10.000 doch niet meer dan 100.000 inwoners en onder groote gemeente een ge meente met meer dan 100.000 inwoners. Wanneer een uitkeering wordt gedaan aan een of meer heele weezen wordt het be drag der uitkeering gerekend alsof die wee zen een zelfstandig gezin vormen, waarvan de oudste het hoofd is, ook al worden zij verpleegd in verschillende gezinnen dan wel in een inrichting. Voorts is bepaald, dat de bedragen der uit keering verminderd worden met hetgeen be giftigde naar het oordeel van den minister van Defensie aan inkomsten uit anderen hoofde (pensioen, invaüditeits- of ouder domsrente daaronder begrepen) geniet. Daarbij worden de inkomsten van andere fa milieleden in het gezin van den begiftigde wonende voor de helft als inkomsten van den begiftigde aangemerkt. Uitkeeringen van kerkelijke en publieke in stellingen tot ondersteuning van behoeftigen daaronder niet begrepen uitkeeringen, uit sluitend inzake van werkloosheid verleend worden niet als inkomsten in den zin van dit besluit in rekening genomen. Degene, de in aanmerking wenscht te ko men voor toekenning van een geldelijke uit keering zal zich met een daartoe strekkend verzoek moeten wenden tot den minister van Defensie. NA DE AANSLAGEN OP DE SPOORLIJNEN. Een dwarsligger van structie. lichte con- Bij het nader onderzoek van de Zaterdag avond op de lijn ZaandamAmsterdam bij de Hembrug bedreven baldadigheid, is nog gebleken, dat de dwarsligger, die op de rails was gelegd, van lichte constructie was, daar hij niet bij de gewone spoorbaan, maar voor een zandtreinbaan gebruikt werd. Ook in dit geval bleek weer een hectometerpaaltje uit den grond te zijn gehaald, de politie heeft den kop van het paaltje tusschen de rails ge vonden. Een belooning van duizend gulden Zaterdagmiddag zijn in Amsterdam biljet ten opgehangen, waarin de justitie 1000 belooning uitlooft voor de ontdekking van dengeen, die de laatste dagen de westelijke spoorbanen onveilig heeft gemaakt. Zaterdagmiddag en -avond had de politie speciale maatregelen ter bewaking van "de spoorwegen getroffen. Bewaking spoorlijn aangeboden Uit handelsreizigerskringen heeft de poli tie en den spoorwegen het aanbod bereiki voor de vorming van een vrijwillige spoor baan bewaking. Een beslissing is terzake nog niet genomen. KORTE BERICHTEN. De Eerste Kamer is oijeengei oepen tegen Dinsdag 2 Februari, des avonds te half negen. Maandag zal de r.-k. bisschop van Haarlem het nieuwe bisschoppelijk museum aan de Jansstraat aldaar officieel openen. Te Haarlem is opgericht een vereeni ging „De Vereenigde Staten van Europa" Doel is het denkbeeld van een centrale Euro- peesche regeering met gezag over de regee ringen der afzonderlijke staten te versoreiden en aan de verwezenlijking ervan te werken. Wijziging van de Natuurschoonwet. We hebben in den laatsten tijd vaak kun- nen lezen van landgoederen, welke voor het publiek onder bepaalde voorwaarden toegan kelijk werden verklaard. Daarover kan men zich slechts verheugen. Een en ander staat m verband met de faciliteiten, welke op het punt van sommige van landgoederen ge heven belastingen, n.1. van de Vermogens- dt Inkomsten- en de Personeele Belasting en ook van het Successierecht toegestaan wor den, wanneer de bezitters o.a. hun landgoe deren voor het publiek willen openstellen, waarom is men daartoe overgegaan? Het is een algemeen bekend feit, dat in de laatste jc»ren veel eigenaren van deze landgoederen tot verkoop overgingen, omdat de lasten op dit bezit rustende hun te zwaar werden Of, wanneer de bezitter zelf het goed aanhield, dan brachten zijn erfgenamen het niet zel den onder den hamer, omdat het successie recht, waardoor het bezit nog duurder werd voor hen, zóó hoog werd, dat ze het niet wilden, soms ook niet konden opbrengen. Ge woonlijk werd door verkoop in kavelingen, het landgoed voor particulieren bouw van vele woningen bestemd. Het hout werd dan vaak afzonderlijk verkocht en gesloopt Zoo Voorjaarsgroenten in warme bakken. Nu het weer zacht blijft en de tuin- werkzaamheden niet worden belem- med beginnen we met het in orde bren gen van onze bakken voor het zaaien en planten var vroege voorjaarsgroenten. Door het aanbrengen van eenig broei- materiaal kunnen we een snellere groei bevorderen zoodat de te kweeken ge. wassen vroeger kunnen worden geoogst Een warme bak wordt op de volgende wijze aangelegd. De bak wordt uitge graven tot op 60 c.M. onder het glas. Krijgen we last van het grondwater, dan trekken we de bak zoover op, dat we dien afstand krijgen. Onderin strooien we een laagje blad, stroo of andere ruigte, waarop een laag versche paar- denmest met veel strooisel komt. Deze mest wordt eerst losgeschud en vervol pen moet de mestlaag met het strooisel gens flink aangetrapt. Na het aantrap pen moet de mestlaag met het strooisel de bak half vullen. Nu dekken we de mest af met een dun laagje aarde en leggen de ramen op de bak. Bij kans op vorst wordt de bak gedekt. Na eenige dagen begint de broei en kunnen we meer aarde aanbrengen, tot een dikte van circa 20 c.M. Zoo mogelijk gebrui ken we bladaarde, vermengd met mest aarde. Dit laatste is het restant van vroeger gebruikte mest in zulke bakken. Na een paar dagen kunnen we nu zaaien en planten. In deze bakken zaaien we nu O., vroege peen, snijsla, raapstelen, radijs en kropsla om later uit te plan ten. De in October gezaaide, en onder glas overwinterde slaplanten kunnen we er nu in uitplanten. Hebben we deze planten zelf niet, dan zijn ze bij groen- tenkweekers wel verkrijgbaar. We plan ten op 25 c M. afstand er zaaien er een weinig radijs tusschen. Deze radijs wordt eerst geoogst en hindert de sla niet. Al deze gewassen staan dus dicht aan het glas en krijgen volop licht. Langzamerhand zullen de gewasschen meer ruimte behoeven en dit ook krijgen doordat de mestlaag krimpt, en daar door de aarde zakt. Om warmteverlies te voorkomen maken we om de bak een dubbele wand met een tusschenruimte van 30 c.M., welke gevuld wordt met droog blad, ruige mest, turfmolm of iets dergelijks. We kunnen ook volstaan met een aarden wal van 30 c.M. Tegen zonsondergang wordt de bak gedekt om warmteverlies gedurende den nacht tegen te gaan. Bij vriezend weer gebrui ken we, behalve een rietmat, ook een of meer stroomatten verloor ons land menig waardevol land goed, dat ook vanuit het natuurschoonsoog- punt bezien, geen geringe waarde had. Geen wonder dan ook, Mat men getracht heeft daartegen een dam op te werpen. Vanuit meer dan één oogpunt bezien zijn landgoe deren voor een land nuttig en noodig. De Natuurschoonwet is nu een drietal jaren in werking en zooals bij iedere wet de leemten blijken in de praktijk, zoo ook en niet anders bij dze wet, vandaar de voorgestelde uitbrei ding. Het is n.1. wenschelijk gebleken ook ten aanzien van het registratierecht eenige faci liteiten te verkenen. Zoo doet zich soms het geval voor, dat bij het overlijden van den eigenaar geen enkel der erfgenamen finan cieel in staat is zich de weelde van het ge- erfde te veroorloven, terwijl aan het onver deeld houden der goederen vele bezwaren zijn verbonden. Uitkomst kan brengen de inbreng van het landgoed in een naamlooze vennoot schap of in een ander rechtspersoonlijk bezit tend lichaam met het doel het landgoed te exploiteeren en in stand te houden. Een groot bezwaar is dan dat, behalve de reeds ver schuldigde successierechten, nog een registra tierecht van twee en een half percent van cte waarde moet worden voldaan. Maar ook andere gevallen zijn denkbaar, waardoor het noodig kan wezen om een land goed in een rechtspersoon in te brengen. En kele personen, ieder op zichzelf niet kapitaal krachtig genoeg, maar samen wel, kunnen zich verbinden een landgoed te exploiteeren. Ook hier is de N.V. de beste vorm. Zoo voor plaatselijke vereenigingen, die bewaring van Plaatselijk natuurschoon beoogen. Maar ook lier kan het registratierecht een hinderpaal vormen. Nu heeft de overheid in zulke geval len wel eens kwijtschelding verleend. Maar een algemeene regeling is natuurlijk veel wenschelijker. Wanneer nu voorgesteld wordt om registratie-faciliteiten bij de wet te verkenen, doen moeten twee voorwaarden worden ge steld. In de eerste plaats moet dan vast staan, dat het een landgoed is in den zin van de Natuurschoonwet en verder moet het doel blijven het land goed in stand te hou den en dienovereenkomstig te exploiteeren. Het toekennen van algeheele vrijstelling, het geen men voor de hand liggend zou achten, verdient geen aanbeveling, omdat daardoor moeilijkheden zouden verwekt kunnen wor den en in bepaalde gevallen ontduiking zou kunnen ontstaan. Maar ook wordt de voorge stelde vermindering voorwaardelijk verleend, doordat het volle pond invorderbaar blijft, wanneer de eigenaar (rechtsoersoon) het landgoed niet minstens 25 jaar in stand houdt. Bij het verkenen van vermindering van het registratierecht zal speciaal worden na gedaan of niet de N.V. werd opgericht offl belasting te ontgaan, waarvan de beoordee ling wordt overgelaten aan den Minister van Financiën De voorgestelde vermindering is nu, dat van landgoederen ingebracht in een N. V., het recht teruggebracht wordt van 2H per cent op een vierde percent, terwijl het ge wone recht van de onroerende en roerende goederen gehandhaafd blijft. Een landgoed zonder onroerend goed (vee bijv.) van 50.000 wordt dus belast met 125, staat er een huis op ter waarde van 10.000, dan wordt het 125 benevens 2 percent van 10.000 is 250. Samen 375, terwijl vol gens de nu geldende regeling schuldig zou wezen 2percent van de geheele som. Inderdaad is dit een verlichting, die doel treffend kan worden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8