DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMERIJ S. KROM 20 °!0 KORTING tDayeliiksch O veezicht ^Buitenland 134e Jaargang. Ke—er. TEL 1523 (3 lijnen) Nog slechts korten tijd op alle stoomgoederen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. n—- «narwexi-i re MlftHëSfeaiiu \o. 21 Directeur: C. KRAK. Aft 2<» JWI AKI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE BEWAPENING VAN HET DUITSCHE RIJK. De bescnuldirfingen in de Fransche £n wat het Duitsche ministerie er van zegt. De vorige week Donderdag hebben wij een bericht opgenomen, dat meiding maakte van een rapport, hetwelk generaal Bour geois en senator Eccard toen uitbrachten bij de debatten in de Fransche kamer. In dit rapport vertelde generaal Bourgeois, dat Duitschland tegen het verdrag van Versail- les in 'n machtig leger organiseerde. Duitsch land zou met bekwamen spoed het bij ver drag vastgestelde aantal manschappen ai- richten en zoodra deze „klaar" waren, nieuwe troepen strijdvaardig maken. Met het kader zou het precies zoo handelen, zoodat Duitschland feitelijk een groot en sterk leger bezitten zou, geheel modern uitgerust. Niet minder dan 50 pCt. der Duitsche begrooting zou voor militaire doeleinden gebruikt wor den. Zoo ongeveer vertelde de Fransche gene raal en hij voegde daar natuurlijk tal van bijzonderheden aan toe. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche re geering zich gehaast heeft, om deze beschul digingen te loogenstraffen. En zoo ver klaart het Duitsche ministerie van rijks- weer o.m. het volgende: Het aantal ontslagen en aanstellingen zijn nauwkeurig vastgelegd in de legerwet vol gens voorschrift van het verdrag van Ver- sailles. Geen onderofficier verlaat de Rijks- weer voor beëindiging van den 12-jarigen diensttijd, tenzij bizondere wettige motieven (ongeschiktheid voor den dienst) hiertoe no pen. Het aantal dezer om bizondere redenen uit den dienst tredende soldaten overschrijdt jaarlijks in geen geval het bij het verdrag van Versailles vastgestelde quotum van 5 pCt. van de geheele sterkte, en officiersoplei ding in verboden scholen is reeds alleen daarom niet mogelijk, daar het geringe aan tal Duitsche officieren noodig is voor den dienst bij de troep en er in het geheel geen verboden scholen zijn. In het Duitsche Rijksleger dienen slechts 3800 troepenofficieren, terwijl het aantal ac tief dienende Fransche officieren meer dan 30.000 bedraagt. Indien generaal Bourgeois gesproken heeft van een Duitsch „stootle- ger", dan verwisselt hij deze schijnbaar met het ongeveer 50 diviesies sterke Fransche „Armée de couverture", aangezien deze een oorlogssterkte hebben van meer dan ander half millioen man, terwijl de sterkte van het Duitsche rijksleger in oorlog en vredestijd slechts 100.000 man bedraagt, is niet in te zien hoe de „bijeenkomsten" generaal Bourgeois gebruikt deze uitdrukking wel ke slechts kameraadschappelijk verkeer be oogen, van leden van de Rijksweer met so.- daten van de vroegere, roemrijke weermacht, de veiligheid van Frankrijk in gevaar kun nen brengen. Er zijn in Duitschland slechts de troepeneenheden wélke zijn vastgesteld bij het verdrag van Versailles. Indien generaal Bourgeois spreekt van de mogelijkheid eener sneile ombouw van de Duitsche groot-industrie voor legerleveran- ties dan is hierop het antwoord dat geen in dustrie, geen fabriek en geen Duitsche ar beider zich zoo snel kan omzetten op de ver vaardiging van oorlogsmateriaal als de maci'itige Fransche bombardements-eskaders het iedere bescherming tegen luchtaanvallen ontlferende Duitsche gebied kunnen over vliegen. Generaal Bourgeois levert geen enkel be wijs voor de bewering dat de kinderen op school revanche wordt ingeprent. Zeer zeker kan niets bij de grondwet van Weimar voor geschreven opvoeding der schooljeugd in den geest van de verzoening der volkeren meer storen dan de politieke methoden welke Frankrijk de laatste twaalf jaren heeft toege past. Duitschland zou tevreden zijn indien de Fransche schoolboeken de kwestie van de schuld aan den oorlog en de beschrijving van den wereldoorlog in denzelfden geest van waarachtigheid zouden behandelen als de Duitsche. De beweringen van senator Eccard inzake de Duitsche militaire uitgaven worden om haar belachelijkheid reeds gelogenstraft. Het geheel der Duitsche militaire uitgaven be droeg in het jaar 19301931 volgens de me dedeelingen van den Volkenbond 707 mil lioen R.M., terwijl de Fransche militaire uit gaven voor hetzelfde jaar volgens de affi- cieele mededeelingen der Fransche regee ring 3.8 milliard franken hebben bedragen, dus meer dan driemaal van de Duitsche uit gavenIn het jaar 19311932 zijn de Ehiit- sche uitgaven voor de weermacht aanzienlijk verminderd. Het Fransche militaire budget bereikt in hetzelfde jaar de ongehoorde som van 18 tot 19 milliard franken. Eccard wendt zich voorts tegen de door Duitschland nagestreefde opklaring van de openbare meening inzake het ontwapenings- vraagstuk. Hierop is te zeggen, dat Duitsch land niet zal ophouden de ontzaglijke wan verhouding aan recht, macht en veiligheid welke door het verdrag van Versailles is ge schapen de openbare meening der wereld verder voor oogen te houden. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Amerikaansche protestnota aan Japan. De regeering der V. S. bereidt een protest nota aan de Japansche regeering voor in ver band met de bezetting van Sjanghai. Actie van Chineesche vrij willigers. Chineesche vrijwilligers hebben in de laat ste dagen te Hoeng Lo Sjan een groote ac tiviteit ontplooid. Zoo hebben zij de telegrafi sche verbindingen tusschen de Japansche troepenafdeelingen langs de lijn Sjoei TsjoengSing Tsjeng en de lijn Sing Tsjeng Tsjin Tsjau geheel verwoest Meer dan 3000 Chineesche vrijwilligers zijn er den 22sten van dezen maand in geslaagd de ver binding der Japansche troepen ten Oosten van Sing Tsjeng te verbreken. In den avond van dien dag deden Japansche soldaten een feilen aanval op Sing Tsjeng, doch slaagden er niet in de stad binnen te dringen. Tijdens het gevecht openden de Japansche oorlogs schepen te Nien Sjang en Hoeloe Tao kanon vuur met behulp van schijnwerpers. Twee re gimenten Chineesche troepen onder bevel van feneraal MaTsjan Sjan zijn den 24sten sitsikar binnengekomen met den opdracht de plaatselijke veiligheid en orde daar te bewa ren. De Japansche troepen hebben den drie-en- twintigsten des middags Sing Tsjeng her overd. Terwijl de Chineesche vrijwilligers uit de stad terugtrokken werden vanuit een ge- pantserden Japanschen trein meer dan 40 kanonschoten op hen gelost. De Japansche troepen in Mantsjoerije verminderd. De Japansche troepenmacht in Mants joerije wordt verminderd in verband met de verandering, die in den toestand ontstaan is door het terugtrekken van de geregelde Chi neesche troepen, waardoor nog slechts onge regelde benden en bandieten overblijven. ChinaJapan in den Vol kenbondsraad. In de middagzitting van den Volkenbonds raad waarin het JapanschChineesche ge schil werd behandeld is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen de vertegenwoordi gers dezer beide landen. De Chineesche gezant Yen las een in scher pe bewoordingen gestelde verklaring voor waarin o.m. wordt geconstateerd dat Japan sche troepen na een weldoordacht en brutaal uitgevoerd plan geheel Mantsjoerije hebben bezet. Japan heeft de den Volkenbond gege ven belofte zijn troepen zoo snel mogelijk terug te trekken, niet gehouden. De Volken bond mag zich niet meer beperken tot bemid delingspogingen. De toepassing van artikel 16 van het Volkenbondspact wordt van dag tot dag dringender. Het gaat thans om een crisis van de geheele procedure van den Vol kenbond tot vreedzame regeling van inter nationale geschillen. De Japansche ambassadeur Sato sprak tegen dat geheel Mantjoerije door Japansche troepen zou zijn bezet. Het Japansche volk is besloten zijn rechten, waarvan het bestaan van Japan afhangt, te verdedigen. Japan is in het belang zijner eigen veiligheid gedwon gen geweest, de vereischte maatregelen te treffen. Het zal ook verder het principe der Open Deur en gelijkberechtiging van bui tenlanders toepassen. Voor het bestudeeren van nieuwe maatregelen moet het resultaat van de enquêtecommissie worden afgewacht. De urenlange debatten in den Vo'kenbonds- raad betreffende het ChineeschJapansche- conflict, konden, in verband met de volkomen onoverbrugbare tegenstellingen tusschen de Japansche en Chineesche regeering niet wor den gesloten. Dinsdagmorgen zal de bijeenkomst worden voortgezet. De Chineesche gezant Yen wees de uitvoe rige mededeelingen van den Japanschen am bassadeur van de hand met de mededeeling dat het bendewezen pas ontstaan is na den Japanschen opmarsch. Voorts maakte Yen de opmerking dat Chi na thans voor de derd- maal in den loop van 18 jaren een Japansche invasie moet dulden. Bij de geheime besprekingen van den Vol kenbondsraad is, naar verluidt, den Chinee- schen vertegenwoordiger medegedeeld, dat in den Volkenbor.dsraad geen meerderheid aanwezig is voor het toepassen van andere middelen, in het bizonder sanctiemaatregelen (art. 15 en 16). Het conflict zal verder moe ten worden behandeld on de huidige basis. Staat van heleg in de Chineesche stad van Shanghai. Gister is wederom een groot aantal Japan sche marinesoldaten te Shanghai aan land gegaan. In de Chineesche stad is de staat van beleg afgekondigd. De Chineesche troe pen hebben groote versterkingen gekregen en op alle belangrijke strategische punten loop graven, baricaden enz. aangelegd en lucht afweergeschut opgesteld. Een nieuwe Chineesche minister van buitenlandsche zaken. Tot opvolger van den afgetreden minister van buitenlandsche zaken dr. Eugen Tsjen is benoemd de huidige minister van justitie in de Nanking-regeering Lo Wen Kan. Naar verluidt, zou het aftreden van minister-presi dent Soen Fo en minister Tsjen in de eerste plaats zijn geschied onder invloed van Tsjang Kai Sjek, die voorstander is van een gematigder houding tegenover Japan. Men verwacht, dat Tsjang Kai Sjek binnen korten tijd wel weer actief aan de regeering zai deelnemen. Moskou en Japan. De „Swestija" doet in het nummer van Zondag een feilen aanval op de politiek der Japanners. Het blad schrijft, dat Japan den gespannen toestand in het Verre Oosten er toe benut heeft om Mantsjoerije te bezetten. Niet tevreden daarmede heeft het Japansche imperialisme ook een aanvang gemaakt met den opmarsch in Mongolië, waarbij de Ja pansche regeering klaarblijkelijk de Witgar- disten alle mogelijke steun geeft. Onder deze omstandigheden heeft Sovjet-Rusland Ja pan het voorstel gedaan een nonaggressie- pact te sluiten. De imperialistische diploma tie heeft niets ondernomen om den Japan schen militairen de bezetting van Mantsjoe rije te verhinderen. Japan moet zich echter geen illusies maken over de meening, die on der de volksmassa's van de geheele wereld over deze politiek van Japan bestaat. Japan wordt beschouwd als een der meest impe rialistische mogendheden ter wereld, welks politiek gevaarlijk is voor den vrede. Wan neer Japan het Sowjet-Russische voorstel zou willen afwijzen, zal de overtuiging groeien, dat de Sowjetregeering er naar streeft den vrede te waarborgen, terwijl de Japansche regeering doeleinden nastreeft, die tot verstoring vaD den vrede moeten lel den. Ook de Chineesche premier afgetreden. Het officieele Chineesche telegraafagent- schap „Gomijn" deelt mede dat de Chinee sche premier Soenfo is afgetreden. Soenfo vertoeft momenteel te Sjanghai, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Executieve Commissie der Kwomintang in zake de reconstructie der Chineesche regee ring. Na het aftreden van Soenfo wordt thans de kwestie der benoeming van Tsjang Kai Sjeck tot minister-president acuut. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN SPANJE. Naar uit Barcelona gemeld wordt, hebben de communisten aldaar gepoogd de univer siteit te bestormen, met het doel de studenten te intimideeren. De studenten hebben den aanval echter afgeslagen, waarna zij een tram omsingelden, waarin de communisten gevlucht waren. Te dezer stede heeft de politie verschillen de extremisten gearresteerd, die een meeting hielden ten gunste van de afkondiging van de algemeene staking. Staking uitgebroken. Te Ternel bij Valencia is een revolution- naire staking uitgebroken. De opstandelin gen hebben het raadhuis bezet en de archie ven in brand gestoken. De gouverneur heeft te Saragsza troepen ter versterking gevraagd Algemeene staking mislukt. Zooals reeds te voorzien was, is de voor Maandag voor het geheele land voorgeno men algemeene staking niet uitgebroken door de preventieve maatregelen der regeering. Slechts te Sevilla is het de communisten gelukt de arbeiders aan hun zijde te krijgen. Sevilla maakt den indruk eener docde stad In de middaguren werd een politiepatrouille door anarchisten beschoten, waarbij een be ambte der civiele garde werd gewond. Tal rijke machinegeweren zijn op de platte daken der huizen door de troepen in stelling ge bracht. De stad wordt eveneens door vlieg tuigen bewaakt. Te Utiel in de provincie Valencia werden de telefoon- en telegraaflijnen door de stakers vernield. Van particuliere zijde wordt van de provincie Teruel, waarin een der belangrijkste mijn- bekkens is gelegen, gemeld, dat de mijnwer kers zich zouden hebben aangesloten bij de revolutionnaire algemeene staking. Te Cadix heeft een groep arbeiders ge tracht een kerk in brand te steken, doch zij konden hiertoe nog tijdig door de politie wor den gehinderd. RATTENKRUIDVERGIFTIGING TE FRESNE IN MEXICO. Vier kinderen overleden. Te Fresne hebben dertien Mexicanen zon der het te weten gebak gegeten, waarin rat- tenkruid zat. Dientengevolge zijn vier kinde ren aan Tallium-vergiftiging overleden. Men vreest, dat ook een aantal der volwassenen, die ziek zijn geworden, het er niet levend zul len afbrengen. DE OPSTAND IN DE ENGELSCHE GEVANGENIS. In het Engelsche ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft Maandag een speciale spoedzitting plaats gehad ter bespreking van de incidenten in de gevangenis te Dart moor. Er is een enquêtecommissie ingesteld, welke Dinsdag haar werkzaamheden zal aanvangen. Uit het onderzoek is tot nu toe reeds ko men vast te staan, dat de muiterij is voorbe reid en ten deele het gevolg is van revolu tionnaire propaganda. Een der belhamels is een berucht inbreker die Maandag tegenover de autoriteiten belangrijke bekentenissen af legde omtrent het ontstaan der muiterij. Om trent de mededeelingen wordt evenwel niets bekend gemaakt. De voorbereidingen inzake de muiterij werden door geheime teekenen van cel tot cel doorgegeven en besproken tijdens de ge meenschappelijke werkzaamheden en de rusturen der gevangenen. De muiters waren voorts voornemens den gouverneur der gevangenis te dooden. Deze kon zich evenwel tijdig in een cel begeven tot de onlusten voorbij waren. Eenige ge vangenen bedreigden nog Maandag de be wakers. Overigens is evenwel de rust her steld. De bewaking qp alle belangrijke pun ten der gevangenis is verdrievoudigd. De wachters zijn thans allen voorzien van gela den revolvers. Sterke militaire macht om de ge vangenis. Een infanterie-afdeeling van 200 man is uit Plymouth naar Dartmoor gezonden, waar de geheele gevangenis is omsingeld door een cordon van militairen. Alle straten, die naar de gevangenis leiden en de straten in de omgeving, zijn gebarricadeerd. De sol daten zijn in volledige oorloguitrusting, voor zien van stalen helmen, machinegeweren en een groote voorraad munitie. Voor den in gang van de gevangenis staan twee zwart machinegeweren opgesteld. Alle voertuigen, die de straten in de omgeving van de gevan genis passeeren, werden gecontroleerd. In de gevangenis zelf is op het oogenblik de rust weer geheel hersteld. Men schijnt deze maat regel te hebben genomen, omdat men aanlei ding schijnt te hebben te vreezen, dat er van buiten de gevangenis een aanval zal worden gedaan. Gisteren zouden tal van voormalige gestraften in de omgeving van Dartmoor zijn gezien, terwijl een groot aantal auto's is waargenomen, die in volle vaart voorbij de gevangenis reden en lichtsignalen gaver- De verwachting, dat de gevangenen hulp van buiten zullen krijgen, wordt versterkt door het feit, dat Zondag na de onlusten eenige verdachte auto's met groote voorraden civiele kleedingstukken in de omgeving van de ge vangenis zijn aangehouden, zoodat waar schijnlijk van buiten af een massale bevrij ding was voorbereid. Ook de wapens, die in de cellen zijn gevonden, wijzen op georgani seerde hulp van buiten. DE S. A. I. VOOR SCHRAPPING DER HERSTEL- EN OORLOGS SCHULDEN. Zaterdag en Zondag heeft het bureau der Socialistische Arbeiders Internationale te Keulen vergaderd. Ter bijeenkomst waren aanwezig afgevaardigden uit België, Duitschland, Frankrijk, Groot Brittannië, Nederland, Italië, Oostenrijk, Rusland, Zwe den en Zwitserland. Het bureau nam met algemeene stemmen een resolutie waarin verklaard wordt dat; de werkloosheid en de druk wordt in de geheele kapitalistische wereld steeds meer versterkt door de internationale credietcrisis. Deze crisis kan niet worden overwonnen zonder de vrijmaking van het wereldbedrijfs leven van den druk der politieke schulden, zonder de indamming der tolgrenzen, welke steeds meer worden verhoogd en zonder in ternationale samenwerking, zoomede de in stelling van bestendige valuta. Nadat geconstateerd wordt dat Duitsch land onder de huidige omstandigheden niet in staat is de verplichtingen na te komen welke bij het Youngplan werden vastgelegd, terwijl anderzijds de staten welke oorlogs schulden moeten betalen aan de Vereenigde Staten in een ondraaglijken financieelen toe stand zouden geraken, indien zij de Duit sche betalingen niet meer zouden ontvan gen, doch zelf wèl aan de Vereenigde Staten hun eigen betalingen zouden hebben te ver richten, wordt verklaard, dat noch interna tionale verdragen mogen worden verscheurd noch druk worden uitgeoefend of geweld worden gebruikt. Hiertegen zal de S.A.I. zich met kracht verzetten. De kwesties van ontwapening, herstel- en oorlogsschulden, waarvan de S.A.I. steeds de schrapping heeft geëischt zijn financieel en politiek te nauw met elkaar verbonden dan dat een definitieve regeling zonder ge heel e oplossing mogelijk zou zijn. De bij de S.A.I. aangesloten socialisti sche partijen van Europa moeten derhalve een druk uitoefenen op de regeeringen en de parlementen, opdat de Europeesche staten het eens worden op het gebied der stabilisa tie der valuta en de annuleering der oor logsschulden eischen. DE OPSTAND IN SAN SALVADOR. 1000 dooden? Volgens tot dusverre nog niet bevestigde berichten zijn bij de revolutionnaire onlusten in de republiek San Salvador tot dusverre ongeveer 100 personen gedood. Talrijke plantages verwoest. Volgens de laatste berichten uit San Sal vador vreest de regeering een aanval der communisten op de hoofdstad. In verband hiermede is de bewapening van alle burgers bevolen. Men neemt aan, dat een vroegere aanganger van Sandino, overste Augustino Marti, aan het hoofd der communisten staat. Marti, die aanhanger zou zijn van de Derde Internationale, werd verleden week uit de ge vangenis ontslagen. Voor zoover tot nu toe kon worden gecon stateerd zijn talrijke plantages bij d.e gevech ten met de insurgenten verwoest. Hierbij zijn ook plantages, welke aan buitenlanders toe- behooren. Bij een botsing te Joayua werd een Italiaan gedood. De totale verliezen zijn onbekend. President generaal Martinez heeft ver klaard ,dat de regeering den toestand meester is. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BIJ KOSSINO. Uitspraak in het groote proces tegen de spoorwegbeambten. Gisteren is uitspraak gedaan in het groote proces tegen de spoorwegbeamb ten, die in staat van beschuldiging wa ren gesteld in verband met het groote spoorwegongeluk bij Kossino bij Mos kou, waarbij 68 personen werden ge dood en 133 gewond. Vijf spoorweg beambten werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 5 tot 10 jaar. Drie beklaagden kregen IK jaar gevangenis straf en drie beambten werden vrijge sproken. Naar men zich herinnerd was aanvankelijk tegen eenige beklaagden de doodstraf geëischt. In de toelichting op het vonnis wordt geconstateerd, dat de beambten fouten hebben gemaakt en daardoor mede schuld hebben aan het ongeluk. De grootste schuld treft echter de beheerder van de Moskcu-Kazan spoorweg, die zich niet hebben over tuigd van de aanwezigheid van de noo- dige technische bekwaamheid der be ambten. Derhalve is tegen eenige amb tenaren van de hoofdadministratie een proces wegens plichtverzuim aanhangig gemaakt. ERNSTIGE MI JNGASONTPLOFFING IN DE LLYNMPIA IN HET RHONDADAL. Vier mijnwerkers gedood en acht ingesloten. Gisteravond vond een ernstige mijngasont- ploffing plaats in de Llyumpia-mijn in het Rhondadal in Zuid-Wales, waardoor vier mijnwerkers werden gedood, terwijl acht in de mijn werden ingesloten. Men vreest, dat er slechts eengerin ge kans is, dat men de in- geslotenen nog levend zal kunnen redden De ontploffing, welker oorzaak nog onbe kend is, werd mijlen ver in den omtrek ge hoord. In de mijn werkten op het oogenblik van de ramp ongeveer vijf-en-twintig arbei ders. Een reddingsbrigade daalde terstond in de mijn af en slaagde er met groote moeite in zeventien kameraden naar boven te bren gen. Vier van hen overleden kort, nadat zij' aan de oppervlakte waren gekomen, terwijl de overigen met betrekkelijk lichte verwondin gen en een enkele met gasvergiftiging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het reddingwerk werd buitengewoon bemoei lijkt, doordat op de plaats van de ramp een brand uitbrak, die pas in den loop van de nacht kon worden gebluscht. Met man en macht wordt het werk om de acht nog inge sloten mijnwerkers te vinden voortgezet. TRAGISCHE DOOD VAN EEN INDUSTRIEEL IN HET RIJNLAND. De in West Duitsche industrieele kringen en ook daarbuiten bekende leider van de ver leden jaar stilgelegde mijn Meiderich, Dr. lng Esser, die eveneens lid is van het bestuur der Vereenigde Stahlwerke is door twee scho ten ernstig gewond aan zijn lessenaar gevon den. Hij is later overleden. Het is komen vast te staan, dat bij het nazien van een pistool dit plotseling is afgegaan, waardoor Dr. Esser in de borst werd getroffen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1