Agenda JBuumdand £aatste Actiefilm 'fxouinciaal 'flieuws lüeec&ericht JALOEZIE. Een doode_ Twee gewonden. AANSLAO OP DEN EXPRESS-TREIN CALCUTTA—BENARES Lady overleden. De derde olifant van het circus Sarassani dat door brand geteisterd werd, is heden avond om 10.15 overleden. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. HOORN. HEERHUGOWAARD. HEILOO. WIERINGEN. ~DE KANALEN IN NOORD HOLLAND, Dc uitvoering van het kana- lenpian wordt voortgezet, Binnenkort zullen de eerste aanbestedingen geschieden. Dinsdag 26 Jatman. 7.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue); voor eiker, leeftijd 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-The;uier: Yvonne, het schildersmodel (dram.); boven 18 jaar. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot, psycho metrische séance door miw. Akkringa. 8 uur, Harmonie, K.nmermuziekvereeni- ging, optreden prof. Car! Flesch. 8 uur, Geref. Kerk, Omdegracht, lichtbeel denavond. Voor kinderen om 5 uur. Woensdag 77 Januari. ▼.30 uur, Cinema Americain: Show of Shows (revue)voor elktai leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De Zeewolf (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Thcater: Yvonne, het schildersmodel (dram boven 18 jaar. 8 uur, Harmonie, feestavond Burger IJs club. 8 uur, Harmonie, voordrachtavond Het Nut, spreker H. G. Cannegieter. 8 uur, Waakt en Bidt, lichtbeeldenlezing over de zending der Broedergemeente onder de Britsch-Indiërs in Suriname, 's Middags om 5 uur voor kinderen. Maandag is te Werl in Westfalen een bloe dig drama voorgevallen. Een tuinman kwam zijn vriend tegen, die mest een meisje wan delde. Hij schoot beide met revolverschoten neer, waarna hij zich ee» kogel door het hoofd schoot. De dader is eenige uren later ian de verwondingen overleden. De express trein CaïcuttaBenares is Maandag ontspoord ten gevolge van een aanslag, welke naar het schijnt gepleegd is door congresaanhangers. Een vrij groot stuk rails was verwijderd. Talrijke reizigers werden ernstig gewond DE BRAND BIJ SARASSANI. Deze olifant, Lady genaamd, was van alle verbrande olifanten, het ergst er aan toe Men vreest, dat nog twee olifanten aan opgeioopen verwondingen zullen omkomen. SNEEUWSTORMEN BOVEN GRIEKENLAND. In geheel Griekenland is het thans zeer koud. Uit alle deelen des lands komen berich ten binnen over sterkensneeuwval. Gemeld wordt, dat hevige stormen heer schen beven de Aegeische Zee. In den afgeloopen nacht werd op de Lim- burgsch—Duitsche grens een koopman zekere S. uit Rheidz, toen die met smokkelwaar werd aangehouden doodgeschoten door dou anebeambten, toen hij een poging tot ont vluchting deed. De man had een paar pond koffie bij zich. DE STAKING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE Het verbod tot samenscholingen te Enschedé verlengd. In de Maandagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Enschedé had naar aanleiding van het agendapunt „bekrachliging van het verbod van samen scholingen" een zeer langdurige discussie plaats over het conflict in de textielindustrie De sociaal-democraten, die woorden van felle critiek spraken over het optreden der mare chaussees, stelden intrekking van het verbod voor, evenals de revolutionnair-socialisten en de communisten. Van de zijde der anti-revolutionnairen en anderen werd het optreden van den burge meester en de instelling van het verbod van samenscholingen ten volle goedgekeurd. De heer S. Menko, die namens den Vrijheidsbond sprak, zeide, dat van arbeiderszijde een ware terreur werd uitgeoefend. Van de zijde der soc. dem. werd toen opge merkt, dat men den heer Menko, die persoon lijk heeft meegewerkt aan de tweede loons verlaging (als strafmaatregel bedoeld), het recht ontzegt om van een terreur te spreken, omdat die juist door de fabrikanten is ont ketend. In dit verband werd van soc. dem. zijde gezegd, dat de firma Jannink haar pachtboeren uit Ootmarsum heeft verplicht in haar fabrieken te Enschedé te gaan wer ken. Dat is, zeide men, terreur van de ver schrikkelijkste soort. Van communistische zijde werd betoogd, dat de arbeiders tenslotte zelf een instantie moeten vormen om zich tegen politie-terreur te verdedigen. De voorziter zeide hierop, dat de genomen maatregelen door de opmerkinges der com munisten feitelijk voldoende worden ver dedigd. Reeds eenige maanden van te voren was beraamd wat er te Enschede zou gebeu ren I enslotte werd een communistische motie, waar bij de raad geen goedkeuring verleent voor de extra politie-uitgaven, verworpen met 13 tegen 18 stemmen. Met dezelfde stemmen verhouding werd het verbod van samenscho lingen bekrachtigd. Tegen: soc. dem., com munisten en rev. soc. NEDERLAND EN DE Z.G GEHEIME WAPENFABRICAGE VOOR DUITSCHLAND. •r»» Jementi van den Nederland- chen gezant aan de „Morning- host". De Nederlandsche gezant te Londen, Jhr Mr R. de Marees van Swinderen, heeft de „Morningpost" medegedeeld, dat de berich ten, die in Frankrijk en België de ronde doen inzake fabricage van aanzienlijke hoe veelheden zware artillerie en munitie in Ne derland en den uitvoer daarvan naar Duitschland. zonder eenigen grond zijn. De bewapeningsindustrie in Nederland is slechts klem en er zijn geen fabrieken aan wezig, die zwaar geschut zouden kunnen fa- briceeren. Ook is er in Nederland geen vliegtuigenpark, zooals in de publicaties werd medegedeeld. De fabriek die z.g. het geschut zou hebben uitgevoerd, houdt zich slechts bezig met het fabrkeeren van onder deelen. GEWAPENDE VREEMDELINGEN. Belastingambtenaren te Roosteren (Lim burg), hebben drie Duitschers aangehouden, die in het bezit waren van zestien brow nings en 109 scherpe patronen. Een van ben nam de vlucht; de beide anderen wer den aan de marechaussee overgegeven. ESPERANTO-EXAMEN TE ARNHEM. Deelgenomen werd door 52 candida- ten. Zeven werden afgewezen. Geslaagd o.a. mevr. E. A. FrielinkNales uit Noordscharwoude. DE INVAL BIJ DE TRIBUNE. Een groot deel van het in beslag ge- nomene vrijgegeven. De Amsterdamsche justitie heeft het overgroote deel van de bij de „Tribune" in beslag genomen brieven en beschei den vrijgegeven Het personeel is weder om aan een verhoor onderworpen. CONTINGENTEERING INVOER VAN VLEESCH. Thans is verschenen het Kon. besluit van 23 Jan., No. 25, betreffende de tijdelijke be perking van den invoer van versch of ge koeld rund- en kalfsvleesch, waarvan wij in het Avondblad van Zaterdag 11." de strek king reeds hebben medegedeeld. Gedurende het tijdvak van 16 Januari 1932 tot 16 April 1932 is de invoer uit ieder land van versch of gekoeld rund- en kalfs vleesch verboden, voor zoover deze meer be draagt dan 60 ten honderd van den gemid delden invoer dier artikelen uit dat land ge durende het overeenkomstige tijdvak der ja ren 1928, 1929, 1930, zijnde in bruto-ge- wicht uit: Duitschland 110 ton Groot-Britannië 2 Frankrijk 1 België 1 Denemarken 565 en wel in totaal tot eene hoeveelheid van 679 ton. INVOER BEVROREN RUND- EN KALFSVLEESCH. Bij Kon. besluit van 23 Jan. No. 26 is een dergelijke regeling getroffen voor den invoer van bevroren rund- en kalfsvleesch. Gedurende het tijdvak van 16 Januari 1932 tot 16 Apri 1932 is de invoer uit ieder land van bevroren rund- en kalfsvleesch ver boden, voorzoover deze meer bedraagt dan 60 ten honderd van den gemiddelden invoer dier artikelen uit dat land gedurende het overeenkomstige tijdvak der jaren 1928. 1929, 1930, zijnde in bruto-gewicht uit: België 18 ton Groot-Britannië 3 Nederlandsch-Indië 1 Argentinië 1368 Uruguay 3 Nieuw-Zeeland 2 Vereenigde Staten van Noord-Am. 1 Duitschland 1 Australië 27 Unie van Zuid-Afrika 9 en wel in totaal tot eene hoeveelheid van 1433 ton. KINDERLIJKJE. Zaterdag is aan het strand te Schevenin- gen tusschen het Ververschingkanaal en de Buitenhaven het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het lijkje, dat gewikkeld was in een rose directoire en een witten badhand doek (ongemerkt), is in beslag genomen en voor sectie overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. KORTE BERICHTEN. Een der Z.-H. bladen maakte onlangs melding dat een tuinder te Naaldwijk reeds de eerste zomerpeen had aangevoerd. Ongecorrigeerd. Bespreking van den burge meester van Shanghai met den Japanschen vlootcommandant. De burgemeester van de Chineesche stad van Shanghai werd Maandag door de Ja- pansche vlootcommandant te Shanghai ad miraal Shirosawa ontvangen. De burgemees ter deelde hem mede, welk een moeite hij zich gegeven had om de Japansche eischen te aoen inwilligen. Hij had Zondag een be spreking met vertegenwoordigers van Chi neesche vereenigingen in Shanghai teneinde met deze de door Japan geëischte opheffing van vereenigingen, die vijandig staan t.o. Ja pan, te bespreken. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het hem nog in de loop van Maandag zou gelukken de opheffing van deze vereenigingen door te zetten. Admiraal Shirosawa deelde aan den burgemeester me de, dat Japan erop staat zijn eischen binnen 48 uur ingewilligd te zien. Van een termijn voor verder uitstel van het Japansche ulti matum is geen sprake. Uitstel van de behandeling van het Mantsjoerijsche con flict, tot de Mei-zitting? Na een korte openbare zitting, waarin eenige minder belangrijke rapporten van verschillende commissies werden goedge keurd, ging de Volkenbondsraad hedenmor gen over tot een geheime zitting, ter voort zetting van de behandeling van het Ja- pansch-Chineesche conflict in Mantsjoerije Deze zitting werd niet bijgewoond door den Japanschen en den Chinèeschen vertegen woordiger. Ten aanzien van dit conflict bevindt de Volkenbondsraad zich in de grootste moei lijkheden. Sommige raadsletkn geven mm ot meer openlijk toe, dat zij niet weten wat zij doen moeten. Engeland en Frankrijk zouden er niets voor voelen om de sanctie-maatrege len van art. 15 van het Volkenbondspact te gen Japan toe te pa n. Voorloopig zal men daarom waarschijnlijk tegenover de scherpe verwijten en voorstellen van den Chineeschen vertegenwoordiger in oen Raad, verwijzen aar het oderzoek, dat op het oogenblik door de Volkenbondscommis sie in Mantsjoerije wordt ingesteld. Aange zien de Commissie, die eerst naar w ashing- ton is verrokken, pas in April haar eigen lijke werkzaamheden in Mantsjoerije zal aanvangen, zal de Volkenbondsraad zich pas in zijn Mei-zitting met het resultaat van dit onderzoek kunnen bezighouden. Hier door zou Japan tijd winnen en is de Raad voorlopig bevrijd van de zeer moeilijke taak, een beslissing te nonen. MIJNONTPLOFFING IN DE LLYNYPIAMIJN IN ZUID-WALES. De ingesloten mijnwerkers konden niet worden gered. De ingesloten mijnwerkers in de kolenmijn te Llynypia in Zuid-Wales, waar gisteravond een mijngasontploffing plaats vond, konden niet meer worden gered, zoodat in totaal 11 mijnwerkers bij de ramp zijn omgekomen. Door den heer Spaander (v.b.), lid van den gemeenteraad, is een voorstel ingediend om den Raad te doen besluiten tot het bou wen en inrichten van een sportterrein met tribune, kleedkamers, waschlocalen en an dere localiteiten en hiervoor te bestemmen het terein aan den Buitenluiendijk. De heer Spaander, die bij het voorstel eèn begrooting en teekening heeft overgelegd stelt voor de hiervoor in aanmerking komen de wekzaamheden in werkverschaffing te doen uitvoeren. B. en W. deelen den raad mede, dat door het College van Kerkenarmenvoogden is me degedeeld, dat ingevolge de ongunstige re sultaten van het landbouwbedrijf een reduc tie op de landhuren is verleend. Op de begrooting voor het jaar 1931 was door B. en W. geraamd als opbrengst van deze landhuur een bedrag van 14 400, ter wijl opgebracht is een bedrag van 12.295. Dientengevolge zullen de uitkeeringen van het fonds aan Maatschappelijk Hulpbetoon 6200 en 1125 bedragen, in plaats van 17000 en 1250. De gemeente Hoorn zal 2650 ontvangen in plaats van 2950 en het Stadsziekenhuis 2055 in plaats van 2250. De Westfriesche bond van vrachtlie- den „Gemeenschappelijk Belang" heeft in de Witte Engel een ledenvergadering gehouden onder leiding van den heer Otter. Welkom werden geheeten afgevaardigden van de Ver. van Automobielbezitters in Westfries land. In zijn opening wees de voorzitter op het ndervinden van de gevolgen van den slechten toestand, waarin land- en tuinbouw momen teel verkeeren. De rekening van den penning meester sluit met een bedrag aan inkomsten groot 755.50 en aan uitgaven 1158.85. Daar 1931 was aangevangen met een saldo van 1303.10, sluit de rekening met een saldo ad 899.75. De rekening werd goed gekeurd. In het jaarverslag werd gewezen op de gevoerde actie om verlaging van de wegen belasting te krijgen en medegedeeld, dat en kele leden hadden bedankt, deels door de slechte tijdsomstandigheden, deels uit wan trouwen tegen het bestuur inzake de door B. en W. aanhangig gemaakte plannen inzake standplaatswijziging. Het aantal donateurs is stijgende. De voorzitter gaf verslag omtrent een on derhoud met den vertegenwoordiger van den grossiersbond. Gebleken is, dat enkele vrachtlieden veel te hooge tarieven berekenen. Het bestuur zal trachten verbetering in dezen toestand te brengen. Besprekingen met het Dag. Bestuur inza ke de plannen tot stadplaatswijziging heb ben geen bevredigend resultaat opgeleverd. Een uitvoerige discussie volgde over de con cessie-aanvraag. Deze kwestie is reeds be handeld in een gecombineerde vergadering met den Alkmaarschen Bond. Na langdurige besprekingen werd besloten niet verder op deze kwestie in te gaan. Een voorstel van den heer Komen om een coöperatieve verzekering tot stand te bren gen inzake wettelijke aansprakelijkheid bij ongevallen vind bij de vergadering geen steun. Na de gebruikelijke verloting werd de ver gadering gesloten. Vragen aan Oed. Staten. Door den heer P. Kostelijk Pz., lid der Prov. Staten werden naar we vernemen de navolgende schriftelijke vragen tot Ged. Sta ten dezer provincie gericht: Zijn Ged. Staten bekend met den steeds moeilijker wordende toestanden, zoowel voor tuinders als voor gemeentebesturen in de koolstreek Langen dijk en omgeving? Zoo ja, dan zal het hun bekend zijn dat verschillende gemeentebesturen een steunre geling hebben ingesteld, zoowel voor werk- looze arbeiders als voor kleine tunders. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening dat met speciale subsidies ook van provincie- wege behoort te worden bijgedragen in deze door de tijden zoo hoog noodige voorzienin gen, zoo noodig door steun ir de kosten van de gemeentehuishouding? Zijn Ged. Staten er mede bekend dat voor de gemeenten Koedijk en Heerhugowaard steunregelingen voor kleine tuinders func- tioneeren met Rijksbijdrage? Is het juist, dat een verzoek van het ge meentebestuur van Koedijk om ook bij deze steunregeling subsidie van de provincie Noordholland te mogen ontvangen door Ged Statgn van de hand is gewezen? Zoo deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, zijn Ged: Staten dan niet van oordeel, dat, waar het Rijk in deze reeds voorgaat met een bijdrage van 40 pCt., en ge zien de geringe financiëele draagkracht van vele plattelandsgemeenten, er toch alle reden voor is dat ook een provinciale bijdrage wordt gegeven? De iepenboomen in de kom der gemeen.e worden thans door een vakkundig persoon gesnoeid, wat ongetw ijfeld, als zij hun zomer pakje weer aan zullen gaan trekken, veel tot verfraaiing van den Middenweg bij zal dra gen. LIMMEN. Ziekenhuisverplegingsfonds. Het R. K. Ziekenhuisverplegingsfonds hield gisteravond jaarvergadering in het Patronaat. Ttegenwoordig 96 leden. De voorzitter, de heer C. Pepping, opende heette allen welkom en zeide, dat het voor onze vereeniging een ongunstig jaar is ge weest, zoo erg, dat we de reserve moesten aanspreken. Een verheugend verschijnsel is de vergrooting van het ledental. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. 1351.97 en 1705.22, nadeelig saldo 175.25. De reserve, groot 2116.45, is dus met 175.25 verminderd. De controle commissie rapporteerde gunstig en de pen ningmeester werd gedechargeerd. Uit het jaarverslag bleek, dat 32 leden met 527 verpleegdagen waren verpleegd, het aan tal gezinnen, dat als lid is toegetreden, is 147 met 811 personen. Aan de orde kwam een bestuursvoorstel om de barakverpleging in te trekken, daar die verpleging voor het fonds noodlottige ge volgen kan hebben. Dit voorstel werd goedge keurd. Het aantal ligdagen, voorheen 40, werd voorgesteld op 30 en alzoo aangeno men. Pastoor Wolff dankte de vergadering het besluit, dat noodig was, doch zonde positie is aangenomen. De heer G Pepping en J. P. Kuijs werden als bestuursleden herkozen. Na rondvraag en behandeling van interne zaken, volgde sluiting. voor er op- *De radiostoring is gevonden, wat te dan ken is aan de onvermoeide pogingen van de V.A.R.A. De centrale verwarming in de O L. school, welke zich automatisch in- en uitscha- keld bleek de „boosdoener" te zijn. Natuurlijk worden maatregelen genomen om de storing op te heffen. AKERSLOOT. In deze gemeente is opgericht een plaat selijk Crisiscomité, waarin zitting hebben genomen de heeren G. J. J. v. d. Heuvel, bur gemeester, voorzitter; Dr. R. A. van dei- Laan; pastoor I. Wils; W. Schermerhorn; M. Groot en J. van 't Hof, wethouders; P van Duin, secretaris-penningmeester; C. Aat jes en P Schouten. Het comité zal zich er circulaire tot de in gezetenen wenden, terwijl in beginsel beslo ten werd om een geldinzameling te houden door aanbieding van inteekenlijsten en boven dien overwogen wordt om een verloting te organiseren. KOEDIJK. Door het bestuur van den polder dc Greb is bericht aan den secretaris van de afd. Neutrale bond van Boeren, tuin- en landbouwers, dat de gelegenheid tot beta ling der belasting tot 1 April 1932 is ver lengd. W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen zijn door de tuin ders te Warmenhuizen 170 credietaanv ïagen ingediend. De aanvragen vormen te zr.men een totaal bedrag van 270.000. BEVERWIJK. Als een tegenhanger diene dat Maandag nog een tuinder uit Heemskerk bospeen in schitterende kwaliteit aanvoerde van den ouden oogst en vollen grond. De prijs varieerde van 21 tot 27 ct. per bos en per kilo van 12 tot 15 ct. EGMONDBINNEN. Zaterdagavond verscheurde een losge broken hond 15 kippen van zijn eige ar, B en daarna nog 4 van J. H. Door de firma H. J. en H. Naastepad te Anna-Paulowna is concessie aangevraagd voor uitbreiding van den autobusdienst Den Helder—Den Oever over den afsluitdijk naar Harlingen. Ten bate van deze gemeente is een be drag van 95 wegens gewetensgeld gestort Voor de betrekking van keurmeester der gemeentelijke zeegras-exploitatie hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. Eenige bewoners van de z.g.n. Lage Haukes hebben het gemeentebestuur verzocht ook daar de waterleiding te doen aanbren gen. SCHAGER EIERVEILING. In 1931 zijn aan bovengenoemde ge meentelijke eierveiling aangevoerd: 5057016 kipeieren en 135099 eendeieren te zamon 5192115 stuks. Terwijl in 1931 ruim 120.000 kipeieren meer zijn aangevoerd is de totale aan voer slechts weinig hooger geweest du.u in het jaar 1930 omreden het aantal eendeieren met 80.00 is verminderd. Het tot. geveilde bedrag bedroeg 228.211.13 of gemiddeld kipeieren ruim f 141 eendeieren 3.72 per 100 stuks. De prijs bedroeg per stuk resp. gemid deld 1 cent en 0.7 cent minder dan in 1930. De totale opbrengst was daardoor 43693.04 lager dan in het jaar daarvoor De heeren J. Broersen voorheen te Barsingerhon, thans te Alkmaar en J. Pool te Schagen zijn geslaagd voor het praktijk-diploma boekhouden van de vereeniging van leeraren in de Handels wetenschappen. ZUIDERZEERAAD Aan dr. H. J. Lovink, lid van de Twee de Kamer, Alphen aan den Rijn, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Zuiderzeeraad. ii§N naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Januari. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. i Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 786 1 te Helder. Laagste barometerstand 744.3 te Isa- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 27 Januari: Zwakke winden, uit oosteijke, later zuide lijke richtingen; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag; weinig verande ring in temperatuur. Overzicht. De gisteren over de Britsche eilanden ver schenen hooge druk bleef toenemen en ver plaatste zich naar ons land, zoodat daar he den de hoogste ooit voorgekomen barometer standen werden overtroffen. In het Westen nadert de depressie, die op IJsland reeds 10 mM. daling gaf; en de warmere strooming heeft ons land bereikt, terwijl de verplaat sing van de hooge drukking naar het Zuid oosten in het algemeen voortduring van het zachte weer zal bewerken, slechts tijdelijk door eenige uitstralingskoude onderbroken. In Frankrijk nam de vorst nog af. In Noord- Scandinavië bleef de vorst van weinig betee- kenis, alleen in Polen komt matige vorst voor. Neerslag is bijna niet gevallen. De Haarlemscbe correspondent van het Hbld. schrijft: Eenige maanden geleden kouden wij meedeelen, dat de uitvoering van het kanaal Kolhorn—Schagen en dat van Kolhorn naar Stulpen verzekerd was. Intusschen is er veel veranderd en de vrees is al geuit, dat het kaualenpian in zijn geheel zou blijven nn:en tot betere tijden. Wij kunnen dit gelukkig tegenspre ken. Ged. Staten zijn overtuigd, dat u zeker een zoo goede gelegenheid tot werkverschafring moet woruen aange grepen en dat dus de kanalen, w aar om- ai Ie medewerking vorleeim io, zoo spoe dig mogelijk moeten worden uitgevoerd. Dit geldt dus in de eerste plaats voor ce kanalen Kolhorn—Schagen, Kolhorn Stolpen. -Met de eigenaars van de gronden is nagenoeg volledige overeenstemming bereikt; er zijn ai veel gronden aange kocht. Over technische aangelegenheden, als Je bouw van bruggen en enkele geringe wijzigingen in de richting der kanal :a is overleg gepleegd n et gemeente- in polderbesturen. Binnenkort zullen de eerste aanbestedingen worden gehou den. Wat het kanaal Hoorn—.Y'edembük betreft waarvoor ook ai het rijkssub sidie is toegezegd hiervoor is met «ie verschillende gemeente-besturen en waterschappen nog niet in voldoende mato overeenstemming bereikt. Behou dens enkele uitzonderingen, zijn de be trokken gemeentebesturen bereid de noodige financieele medewerking te verieenen. Anders is dat met de twee groote waterschappen, De Vier Nocrder Koggen en Dreobteriand. Het bestuur van het eerstgenoemd: waterschap heeft de noodzakelijke medewerking voor een deel toegezegd; in Drechterland is een voorstel van dijkgraaf en hoogheemra den om de financieele bijdrage, die de provincie vraagt, te verieenen, twee maal verworpen. Dit besluit wekt te meer verbazing ai - men weet, dat de groote water schappen in hun eigen dienst ook naar eigen verklaring, minder kosten zullen hebben, wanneer de kanalen zijn tot stand gekomen dan nu het geval is Het wegenonderhoud zal minder kosten; vervoerkosten zullen geringer zijn voor b-anJstoffen en materialen. Maar zelfs de besparingen, die het waterschap daardoor zal verkrijgen, heeft men als bijdrage in de kosten van het kanaal niet willen to-zeggen! Hier staat men dus weer voor het op merkelijke geval, dat net streekbeiang va den aanleg van bet kanaal wordt erkend, dat vermindering van igcu uitgaven door dien aanleg wordt toege geven, maar dat men toch w eigert de vrij geringe financieele medewerking te verieenen, die volgens den opzet van het kanalenplau nu eenmaal verschuldigd is De gemeentebesturen van Hoorn, Blokker, Zvvaag, Nibbixwoud, Midwoud, Medemblik, hebben wel de gevraagde medewerking tojgezeged. Wervershoof zal die verieenen als een gerb ge wijzi ging in het tracé wordt gebracht. Tegen die wijziging bestaat anderzijds geen bezwaar. Er zal dus getracht moeten worden naar overeenstemming, ook met de be trokken waterschappen, omdat bij de uitvoering van het plan niet toegelaten kan worden, dat enkelen zich aan hun verplichting onttrekken. Behalve van de genoemde kanalen, wordt ook do uitvoori tg van den vaar weg door het Alkmaarder Meer bespoe digd. Van wet Rijk is toestemming ver kregen om de vaargeul in het meer te verbreeden en te verdiepen. Er is trou-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2