£arnf - en Jmu&cuua De spoorwegaanslagen in de omgeving van de hoofdstad. JCeck ÓL Schooi jMQ&zondm Stukken E fechoorl aangetroffen in het bezit van een dolk met als heft een geprepareerde bokkepoot. Dit gevaarlijk speelgoed werd hem afgenomen en procesverbaal opgemaakt. De kantonrechter zei tegen dezen dolkdrager, toen hij heden wegens overtreding der wapenwet terecht stond, d* hij wel voorgoed van dit moordtuig afscheid kon nemen. Opgelegd werd 6 boete of 6 aagen hechtenis en het wapen verbeurd verklaard DAT WAS ALLEMAAL WEER FANTASIE! De heeren P. Th. L kweeker en M M. de W., arbeider, beiden uit Egmond- binnen, hadden gevolg gegeven aan le uitnoodiging om hun neus eens te laten zien. De heer L. omdat hij op 16 Decem ber zich op verboden duinterrein had bevonden en de W. wegens zijn aanwe zigheid in het jachtveld met een gela den geweer. De invité's beweerden ech ter eenstemmig dat daar niets van waar was, dus werd de zaak aangehouden om te controleeren of jachtopziener Hols al deze bijzonderheden uit zijn duim heeft gezogen. ZIJN PARABEL HAD TWEE ONGE LIJKE BEENTJES. De expediteur M. K. uit Bergen had zich op 16 December te Cas+ricum schul dig gemaakt aan overtreding van artikel 27 der motor- en rijw'elwet. Hij was na melijk niet in staat aan dt rijkspolitie te toonen zijn x-ijbewijs, omdat hij zulks had vergeten! Gevorderd werd 5 boete of 5 dagen hechtenis, wat verdachte zeer onbillijk vond omdat het hier een onwillekeurig ve"zuim gold. Als u uw bril vergeet, zei de heer K., dan kunnen ze u daar toch ook niet voor straffen, niet waar? De kantonrechter repliceerde goed- mxedige, dat deze vergelijking niet juist was en veroordeelde den philosoof tot slechts 3 boete of 3 daeen hechtenis HET MOET JE MAAR TEGEN LOOPEN IN DE WERELD De groentenhandelaar J. K. uit Eg- mond a. d. Hoef, had op 15 Jan. in Alk maar een spoedboodschap en gebruikte daarvoor een ïijwiel, hem welwillend door een collega aangeboden. Het bleek echter dat dit karretje niet voorzien was van een signaalbei, een'gemis dat den rampspoedigen belijder heden kwam te staan op 2 boete of 2 dagen hechtenis. DEZE MEISTERSANGER VER LOOCHENDE ALLEN KUNSTAANLEG Een 23-jarige vermoedelijk werkloo- ze huisschilder, genaamd Willem D., uit Amsterdam, zou volgens procesverbaal op 14 Januari te Alkmaar in de Kin- he'mstraat zich onledig hebben gehou den met het zingen van liederen, zonder da' hem daartoe de vereischte vergun ning was verleend Deze collega van Heinrich Schluschnus ontkende echter pertinent de muzikale uiting, waarvan de agent hem had verdacht. Het was een groentenboer die had gezongen, ver dachte had slechts couranten verkocht Ten einde deze mystificatie op te he'de- ren, werd de zaak aangehouden xol a.s. week NIEUWE VARIATIE OP HET OUDE THEMA. De 58-jarige veehouder Jan K. te Cas- tricum, had hardnekkig weerstand ;e- boden aan de vriendelijke aanbiedingen van het Frov. Wateleidingbedrijf en ge weigerd zijn daarvoor in aanmerking komend perceel aan te sluiten. Proces- vei Laai werd ten slotte opgemaakt en heden stond de man terecht, bewerende dat er was getracht een jaar uitstel te krijgen en hij dus de kat eens uit den boom had willen kijken. De ambtenaar waarschuwde hem dat hij bij blijvende weigering voortdurend vervolgd zou w den. Jan besloot dus zich dan maar gewonnen te geven. Ter „aanmoediging'' werd hij veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. „BELASTING" IS NOOIT EEN POPULAIRE INSTELLING De vrachtrijder P. den H. uit Broek op Langendijk was 18 Dectoen hij zich met zijn vrachtauto te Castricum be vond, aangehouden door de rijksver- keerspolitie, die zijn auto ging meten en constateerde, dat de belasting, die slechts mocht bedragen 1533 kilo, wel 2050 bedroeg. De vrachtrijder werd ge verbaliseerd en stond heden terecht. Hij had zeer vele bedenkingen, wenschte heel wat voorlichtingen, die hem niet verstiekt konden worden en werd ten slotte veroordeeld tot 7 boete of 7 da gen hechtenis. De arbeider G. A. te Egm. aan Zee werd veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Gerequireerd was vrijspraak. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVONDIOE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 26 Januari. Uitspraken zifting 19 Januari. Jan D., visscher, Egmond aan Zee, mis handeling van een jachtopziener, 2 maanden gevangenisstraf. Joh. Mart. F., Hoorn, hooger beroep, overtreding Motor- en Rijwielwet, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Maurits N., Amsterdam, als voren, 30 boete of 30 dagen hechtenis, 15 schadever goeding. Matthijs van E., Helder, als voren, 75 boete op 75 dagen hechtenis en 1 jaar ont- DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN De tuinbouwers leven weer op nieuwe hoop en wel op die van de rentelooze voor schotten der Regeering. De minister heeft spoed gezet achter dezen maatregel, want ofschoon de Eerste Kamer de Nota van Wij ziging der Staatsbegrooting, waarin de 700 000 voor de tuinbouwers zijn uitge trokken, nog niet heeft behandeld, worden de tuinbouwers al in de gelegenheid gesteld, aanvraag;biljetten voor zulke rentelooze voor schotten in te vullen Het is er druk van op de verschillende gemeentesecretarie®, want groot is het aantal, dat meent voor een ren teloos voorschot in aanmerking te komen. Voor Langendijk wordt een aanvraag van minstens 250.000 verwacht, we bedoelen voor de 4 Langendijker gemeenten. Met re den mag worden verondersteld, dat niet één doch vier millioen zal noodig zijn. Daaruit volgt wel, dat het voor de gemeentebesturen, dit het ergst door de tuinfcouwcrisis zijn ge troffen, een onmogelijkheid is, om 30 procent uit eigen middelen toe te passen. Eerlang zal dan ook een groote vergadering worden gehouden, waarin op de noodzakelijkheid van wijziging van dit percentage zal wor den gewezen. Het was intusschen de laatste week aan on ze veilingen weer diep treurig gesteld en de tuinbouwers zitten dan ook in den grootsten nood. Door het zachte en mistige weer is de kool aan rotting onderhevig in zoo erge mate, dat van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moet worden gearbeid, om ze nog in een staat te houden, waarbij langer bewaren mogelijk is. Het gevolg van een en ander is, dat er heel wat doorschot aan de markten wordt aangevoerd. Er is herhaaldelijk op gewezen, dat ook successievelijk eerste soort moet wor den gepresenteerd, doch hoe goed ook be doeld, de tegenwoordige omstandigheden billijken het in de tuinbouwers volkomen, om nu alleen met doorschot naar de markt te komen. Voor spruitjes werd 1.30—3.70 per 100 Kg. betaa'd. Buitengewoon slecht was het met de roode kool. Aan de Broeker vei ling werd Maandag voor het mooiste goed 2 betaald; d^ze buitengewoon lage prijs kon echter niet gehandhaafd b'ijven en meermalen kwam het voor, dat 1.40 tot 1.60 werd betaald. De groote eerste soort bracht van 0 600.90 oip. Aan de vei ling te Noordscharwoude is de hoogste no teering deze week 1.80 geweest voor eer ste kwaliteit. Ook daar werd eerste soort, groote. vcor 60 cent verkocht. Tusschen deze 60 cent en 1.80 lagen de prijzen van de andere, afwisselend al naar grootte en kwa liteit. Nu vergete men echter niet, dat tal van partijen, welke aan beide veilingen wer den aangevoerd, onverkoopbaar b'eken, door dien zelfs de 60 cent per 100 Kg. niet kon worden bedongen, die als minimum-prijs door de veiüngen is vastgesteld. Zoo kon het gebeuren, dat dezelfde partij 5 maal. niet op denzdfden dag, maar op verschillende, moest worden aangeboden, alvorens een koo- per te vinden. Verkocht werden te Noord- Scharwoude 43 spoorwagens en te Broek op Langendijk 32, een veel te gering getal in evenredigheid met de groote voorraden. Gaan we de noteeringen na van de gele kool, dan is de toestand voor de bezitters daarvan nog treuriger. Aan de veiling van den Noordermarktbond werd Dinsdag ƒ1.10 besteed voor eerste soort van de meest ge- wenschte grootte (3 pond) Dit was ook de hoogste prijs aan de veiling van de L. G. C. De heele week door werd deze prijs, of 1 of 2 dubbeltjes meer, als maximum-prijs be steed. De groote gele bracht, voor zoover verkoopbaar, 60 cent op. Doorschot liep van 0.60—1. Gemiddeld heeft een spoorwa gen gele kool geen 100 opgebracht. Aan de Broeker veiling beliep de aanvoer ruim 160 spoorwagens, te Noord-Scharwoude rond 8. Zoolang er uit het buitenland geen flinke vraag komt, ziet het er niet naar uit, dat de Deensche witte kool geen bevredigende prij zen zal opbrengen. Ging er vroeger vrij veel naar Duitschland en ook wel naar Ame rika, voor deze landen is de invoer practisch gesloten door de hooge invoerrechten. Als men daar niet in groot gebrek verkeert, zal men zijn toevlucht wel niet tot de Lam- gendiiker kool nemen. Zoo werd dan ook voor het allermooiste goed niet meer dan 1.50 besteed met een kleine afwijking. Groote kool bracht 0.601 op. Voor doorschot werd 0.60—1.20 betaald. De aanvoer beliep aan beide veilingen 73 spoorwagens. Ongelukkig kon zich de prijs van de uien ook niet handhaven. In vergelijking met de vorige week werd 1 1.40 minder be taald. De hoogste prijs voor gewone uien was 8.60, de laagste 7.70. Voor grove uien werd ongeveer 1 minder betaald. Drielingen noteerden van 7 608 90, terwijl nep 7.409.20 opbracht. De aanvoer beliep 23 spoorwagens. De prijs der ipeen, die echter in geringe mate wordt aangevoerd, was bevredigend: voor groote werd 2.804 betaald, voor kleine 1.20—1.80. Bieten brachten 0.903 op. in Nederland, om het tegenwoordige hoofd bestuur, dat z. i. in meerderheid niet meer in voldoende mate objectief tegenover de ge noemde kwestie staat, in zijn geheel te laten aftreden, en een nieuw hoofdbestuur te kie zen, dat het vertrouwen der gansche vrijz. herv. beweging geniet en dat niet alleen de bovengenoemde kwestie zonder vooroordeel en naar waarheid kan oplossen, maar dat bo vendien het initiatief neemt tot reorganisatie der vereeniging op een nieuwen, meer demo- cratischen grondslag. „Kerk en Wereld" meldt, dat het hoofdbe stuur met 10 tegen 3 stemmen besloten heeft, het contract met de firma Van Gorocum tot het overnemen te aanvaarden; zoodat de be palingen van dit contract thans bindend zijn voor de vereeniging. Contact met den Ned. Prot. Bond. Voorts meldt „Kerk en Wereld", dat van wege de vereeniging voor de commissie van contact met den Ned. Protestantenbond zijn aangewezen: ds. B. J- Aris, ds. K. A. Bever sluis en dr. R. E. Wieringa. PROTESTVERGADERING TEGEN HET WETSONTWERP-TERPSTRA. In de laatst gehouden vergadering waar bij vertegenwoordigers aanwezig waren van Volksonderwijs, Bond Ned. Onderwijzers, Ned. Onderwijzers Genootschap, Vereeni ging M.U.L.O., Centrale Oudercommissie, Landelijk Comité Openbare school, Vrijz. Dem. Bond, S.D A.P. en Alkmaarsche Be- stuurdersbond. is besloten een protestverga dering te houden op Vrijdag a.s. des avonds 8 uur in de groote zaal der Harmonie. Als spreker zijn uitgenoodigd mej. Ds. F. M. Rappold, de heer S. M Postumus van Am sterdam. De Ver. van Leeraren en Leerares- sen bij het Nijverheidsonderwijs benevens het Nut van 't Algemeen hebben zich bij de ze aktie aangesloten. vertred dagen hechtenis R Barsingerhorn. hooger beroep, overtreding Leerplichtwet, 30 boete of 30 Corn W.. Nibbixwoud, hooger beroep, overtreding Leerplichtwet, geen straf op gelegd, Mej. Rappold, predikant bij de rem. gemeente te Alkmaar, komt voor op het vier tal voor eenzelfde ambt te Arnhem. Ds. Houtgast, te Dordrecht, voorheen te Alk maar, staat ook op dat viertal. In de Ned. handelshoogeschool te Rot terdam heeft gistermiddag mr. A. M. de Jong het ambt van buitengewoon hoogleer aar in het geld-, crediet- en bankwezen aan die instelling aanvaard met het uitspreken van een rede over den gouden standaard. VRIJZ. HERVORMDEN IN NEDERLAND. Naar aanleiding van de moeilijkheden in de landelijke Vereeniging van vrijz. hervorm den wegens de perskwestie, heeft het bestuur van de afdeeling Delft der vereeniging een schriftelijk verzoek gericht tot de besturen der provinciale Vereenigingen van vrijz. herv. COMITÉ VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP-TERPSTRA. Waarom zoo krachtig mogelijk. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp- Terpstra schrijft ons: Waarom zoo krachtig mogelijk het verzet tegen het Wetsontwepr Terpstra? Omdat het alree in z'n oorsprong twee principiëele fouten heeft, en het alleen al, van daaruit bezien, als Wet in het Staats blad nooit een plaats mag vinden. De schrikbaarlijke duurte van ons lager onderwijs met daarnaast ook de onvrede, die de toepassing van de financieele gelijkstel ling van de Lageronderwijswet "20 in stad en land wekte, deed op aandrang van de Kamer de regeering in 1926 besluiten een Staatscommissie in 't leven te roepen met de opdracht, „na te gaan, of aan de financieele ge lijkstelling tusschen openbaar en bij zonder onderwijs een minder kostbare toepassing zou kunnen worden gege ven'^ Welnu, deze Staatscommissie-Rutgers, zooals ze naar haar voorzitter genoemd wordt, en die samengesteld was uit in meer derheid voorstanders van het bijzonder on derwijs, heeft als resultaat van haar lange jaren arbeid het tegendeel geleverd van een minder kostbare toepassing ze heeft be palingen voorgesteld, die nog meer geld verslindend zijn dan die der huidige wet. En in het Wetsontwerp-Terpstra worden aan de Volksvertegenwoordigers deze zelfde be palingen ter beoordeeling voorgelegd. Dit is de eene principieele fout. En de andere is deze, dat dit Wetsontwerp in dezen tijd van worsteling om behoud, zoo eenigszins mogelijk verhooging van het in komende tijden zoo broodnoodige peil van volksontwikkeling om daardoor weer tot volkswelvaart te kunnen komen bepalin gen in het leven tracht te roepen, die onont koombaar oorzaak zullen zijn van verlaging van dat peil. En dit nog wel, terwijl de op dracht aan bovengenoemde Staatscommissie inhield, dat „geen vitale belangen van het onderwijs mochten worden geschaad". Als er iets is, in staat om het onjuiste, èn het achtelrijke van deze voogestelde wetge ving te doen inzien, dat zij het wel deze bei de, dit Wetsontwep onaannemelijk makende principieele punten. Daarom dan ook, dat het meest krachtige verzet tegen de aanneming van dit Wetsont werp aan alle voorstanders van goed lager onderwijs dit. hetzij als eindonderwijs (voor meer dan 80 pCt. van onze bevolking) hetzij als voorbereiding van voortgezet on derwijs in de richting van vak-, ambachts- en landbouwonderwijs of voor verdere stu die onafwijsbaar als dure plicht is opge legd. In enkele volgende artikeltjes worden nog behandeld „Het leerlingental in het wetsont werp", „Geen bestaanszekerheid voor de Openbare school" en „De Ouderverklaring afgeschaft". (Builen verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). TREURIGE MOED. Mijnheer de Redacteur! Met een enkel woord wensch ik te pro testeeren tegen het feit ,dat de ongelukkige ondernemers in den tjjinbouw te Alkmaar, die helaas aangewezen zijn op overheids steun zich o.a. moeten melden bij den ex portveilingleider. Welk een hoon voor deze ongelukkige „on dernemers" en welk een schel licht werp dit oip de toestanden in het tuindersbedrijf. De stakkers moeten zich melden bij den leider van het bedrijf dat mede oorzaak is van hun benarde economische omstandighe den. Zij moeten om financieelen steun vragen bij den leider van het bedrijf dat hun een aanzienlijk percentage van de schandelijk lage prijzen ontneemt. Acht procent van prijzen welke de „on dernemers" in den meest letterlijken zin tot den bedelstaf brengen, moeten deze ongeluk- kigen opbrengen om o.a. dien veilingleider aan een salaris van een kleine 3000 per jaar te helpen. (Voor 3 dagen per week!) Straks mogen de stumperds, die zoo for tuinlijk zijn overheidscrediet te krijgen, de roducten welke zij met dat geleende geld ebben gekweekt aan de eveneens met ge leend geld uitgebreide en verfraaide veiling brengen waarvoor zij óók de rente moeten opbrengen om ze daar voor een krats te zien verdwijnen, waarvoor ze dan weer op nieuw acht procent aan veilingkosten en kis- tenhuur mogen betalen! Wanneer die beklagenswaardige onderne mers probeeren hun producten die zij met geleend geld der gemeente hebben geprodu ceerd voor de hoogst mogelijke prijzen te verkoopen dan worden zij daarvoor, door den man die thans als hun weldoener gaat fun- geeren, gestraft. Het is beschamend en het getuigt van weinig kiesheid van de Overheid (zetter, voor dit geval met een hoofdletter) die-deze arme drommels dezen gang naar nog dieper ondergang bereidt. Met dank voor de plaatsing. R. ELION. Bergen, 25 Jan. 1932. (Wij meenen, dat de gemeente de taak van de veilingsbesturen niet zoozeer als „weldoe ner" dan wel als „controleur" bedoeld heeft Red Alkm. Crt.) jBitmenCand DIEFACHTIG GEZELSCHAP GEHAD? !n de bioscoop bestolen? Iemand deed aangifte bij de Amsterdam- sche politie, dat in een bioscoop in de Kalver- straat uit zijn portemonnaie twee bankbiljet ten van 25 zijn ontvreemd. Hij heeft ver moeden op een pl.m. 23-jarig meisje, vermoe delijk een Duitsche, die door hem was uitge noodigd naar de bioscoop te gaan en na af loop van de voorstelling haastig vertrokken was. ONBETROUWBAAR VEEKOOPMAN. Een weekoopman te Middelburg is met de noorderzon vertrokken na eerst van een aan tal veehouders en veehandelaren een vijftigtal runderen en paarden te hebben gekocht, die hij op de markt te Rotterdam weder liet te ge'de maken. Toen het dezer dagen betaaldag zou zijn, was de man nergens te vinden en in de daarop volgenden nacht werd zijn inboedel ingeladen en verdween ook zijn vrouw uit Middelburg. Er zijn redenen aan te nemen, dat hij naar het buitenland is uitgeweken In tusschen heeft de rechtbank hem in staat van faillissement verklaard. TWEEDE KAMER. De zetel van ds. Lingbeek. Het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage heeft als opvolger van den heer G. Nieuwen- huyzen, die bedankt had voor lid van de Tweede Kamer in de vacature-Lingbeek, be noemd verklaard ds. J. J. Woldendorp, Herv predikant te Groningen. SALARISSEN GEMEENTE AMBTENAREN. Ged. Staten van Friesland heb ben geen bezwaar daarin ook de burgemeesters, secretarissen en ontvangers ie "betrekken. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben het oordeel der gemeentebesturen gevraagd over het vo'gende: Vap verschillende gemeenteraden ontvin gen wij het verzoek om, in verband met hun besluiten tot verlaging van de jaarwedden der gemeente-ambtenaren, een overeenkomsti ge verlaging op de jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger toe te passen. Wij meenen in de tegenwoordige tijdsom standigheden geen bezwaar tegen de eerstbe doelde verlagingen te moeten maken, althans wanneer deze binnen redelijke grenzen blij ven. Vinden intusschen die verlagingen vrij algemeen p'aats en alles wijst er op, dat dit binnenkort het geval zal zijn dan kun nen billijkheidshalve de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers niet onverkort worden gehandhaafd. Het ligt voorloopig in onze bedoeling, op deze jaarwedden een tijdelijke korting toe te passen en wel overeenkomstig de regeling, we'.ke ten aanzien der rijksambtenaren is ge troffen, dus in dezen zin, dat de kórting be draagt: a. voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest, 2 pCt. van de eerste 2000 en 5 pCt. van het meerdere; b. voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, 2XA pCt. van de eerste 1000 en 5 pCt. van het meerdere. Deze korting, die Idus geen verandering brengt in de pensioensgrondslagen der be trokkenen, zou dan, evenals bij het rijk, gel den voor een tijdvak van drie jaar en ingaan op 1 Maart 1932. Wij achten het gewenscht, hierbij de op merking te maken, dat uit het feit, dat wij ons in dezen bij de rijksregeling aansluiten, gee nerlei gevolgtrekking ten aanzien van ons standpunt in het algemeen mag worden ge maakt. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbamevelt" zal hedenmorgen 26 Jan. om 10 uur 26 min. van Genua vertrekken Aankomst Woensdagmorgen 27 Januari om 7 uur 5 te Zevenaar, 9 u, 36 te Amsterdam W.P., 9 u. 51 te Amsterdam C S. Een paar weken geleden reeds een dreigbrief door den minister ontvangen. Dat de in de vorige week nabij Am sterdam gepleegde treinaanslagen voor de politie en justitie in de hoofdstad geen volkomen verrassing zijn geweest, valt, naar wij vernemen, af te leiden uit een anoniemen en met verdraaide hand geschreven brief, welke geruimen tijd geleden aan den minister van wa terstaat is geschreven en door deze autoriteit op het departement is ont vangen. De inhoud van den brief luidt: Den Haag, 26 Octuber 1931. „Schurken, Die het christen-beginsel vertrapt zal ook de gevolgen moeten dragen. Snel trein Parijs—Amsterdam gaat er uit. Matuschka II". Via den minister van justitie is dit schrijven direct na ontvangst ter kennis gebracht van de justitieele en politionee- le autoriteiten in de hoofdstad. De laatsten hadden op hun beurt 'de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen op de hoogte gebracht, met het ge volg, dat het wisse voor het onwisse ge nomen werd en maatregelen werden ge troffen om te voorkomen, dat de be- dieiging in een daad werd omgezet. Voorts \/eet het Hbld te melden, dat de directie der spoorwegen de vorige week, na het eerste geval, een anonie men brief ontvangen h=eft, waarin ge- eischt werd het deponeeren van 5000 eigens op de spoorbaan, anders zou een nieuwe aanslag volgen. Nauwkeurige plaats- en tijdsaanduiding voor het de poneeren van het geld ontbrak en ook overigers droeg de brief het kenmerk door een warhoofd geschreven te zijn. Gtenomen veiligheidsmaat regelen. Naar het Haarl. Dagblad verneemt, maakt het onderzoek van de Amster- damsche politie, in jamenwerking met de spoorwegautoriteiten, naar den dader van de vier aanslagen op treinen in de nabijheid van Amsterdam, vorderingen. Het feit, dat de drie aanslagen zich be paalden tot den driehoek die gevormd wordt door de splitsing van de lijnen HaarlemAmsterdam en Zaandam Amsterdam geeft een aanwijzing voor de veronderstelling, dat de dader niet ver van de plaats woont. Bovendien kan uit zekere omstandigheden worden afge leid, tot weiken maatschappelijken kring de dader behoort. Uit niets is gebleken dat de aanslagen eenig politiek doel be oogd hebben. Integendeel, er is reden' om aan te nemen, dat de dader iemand is. die niet n >rmaal i. achten is Zijn brein is blijkbaar vervuld van de sensa tie verwekt door treinaanslagen in het buitenland. Tot heden heeft de Amsterdamsche politie geen voldoende gegevens verza meld oin een signalement van den ver- moedelijken dader te verspreiden. Op de spoorwegen rondom Amsterdam en speciaal op de plaatsen waar reeds aanslagen plaats hadden, is 'n speciale bewaking ingesteld. Er wordt vertrouwd dat dit de veiligheid in de toekomst vol- voende zal waarborgen, temeer omdat de losse voorwerpen die langs de rails lagen opgeborgen zijn. De dader heeft zooals bekend is bij eenige aansla gen voorwerpen op de rails gelegd, die hij ter plaatse vond. In hun soort waren de aanslagen niet bijzonder gevaarlijk, maar dit wil toch niet zeggen, dat daar door geen ongelukken konden veroor zaakt worden. Het is natuurlijk onmogelijk om langs alle spoorweglijnen een speciale bewa king in te stellen. Zoo iets zou alleen mogelijk zijn als daarmede de militairen belast werden, zooals dit in tijden van mobilisatie oi oorlogsgevaar geschiedt. In normale tijden worden alle baanvak ken een keer per dag geschouwd. Dit helpt natuurlijk niet voor het voorkomen van aanslagen, die in den avond worden uitgevoerd. Het spoorwegpersoneel geeft evenwel in deze dagen zijn oogen extra den kost, zoodat gehoopt wordt dat daardoor verdere aanslagen voorkomen zullen worden. Verder is er de extra-be waking, hierboven genoemd. Den stationschef te Haarlem is van een zenuwachtige stemming onder de reizigers niets gebleken. Er is geen sta tistiek van de reizigers gehouden, maar zijn indruk is, dat hun aantal niet ver minderd is. RIjKSWERKVERSCHAFFING. Uit Giethoorn werd gemeld: De loonen in de rijkswerkverschaffing te dezer plaatse zullen, ingaande a.s. Maandag, aanmerkelijk worden verlaagd. Blijkens de in de laatste drie jaren opgedane ervaring zijn de loonen der vastgestelde normen van 24 cent (26 cent voor Steenwijk) ver te boven gegaan. Thans zullen maatregelen worden getroffen, waardoor eer. gemiddelde van 26 cent (voor Steenwijk 28) voortaan niet meer zal worden overschreden. De loopende ac- coorden zullen zoo spoedig mogelijk worden beëindigd en afgerekend. In verband met de verlaging van het loon wordt de werktijd tegelijkertijd met 2 uur per week verlengd en gebracht op 47 Yt uur. AUTORIJDEN IN DEN MIST. Fe snel gereden en daardoor afsluitbcomen vernield. Zaterdagavond tijdens dikken mist reed een vrachtauto van een wasscherij uit Apeldoorn op den weg van Nijmegen naar Arnhem. De afs! uitboorqen van den overweg bij het voor malige station Vork waren gesloten, hetgeen de bestuurder niet had opgemerkt. Met groote snelheid reed de wagen tegen den eersten afsluitboom, die versplinterd werd. De tweede afsluitboom onderging een gelijk lot, zoodat de auto, die slechts lichte averij opliep, van de spoorbaan was toen de trein passeerde. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. MINISTER DECKERS NAAR INDIE. De minister van defensie is te Medan aan gekomen. Hij verklaarde, dat het hoofddoel van zijn bezoek aan Ned. Indië was de in spectie'van de marine-inrichtingen. Hij ont kende noch bevestigde de geruchten, dat het doel van dit bezoek zich ook uitstrekte tot besprekingen met den gouverneur-generaal over de verdeeling van de uitgaven voor de vloot tusschen Nederland en Ned.-Indië, zoo wel als tot de bespreking inzake de vermin dering van de salarissen bij marine.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7