DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VRIJ»Afi '29 JWUARl 1932 Mo. 24 T)jaqdi$&ch Oveuticfd tBuitwiand 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTE1 ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADËMA. Dit nummer bestaat uit drie blad in. DE KRITIEKE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Sjanghai door Japanners bezet. Ongerustheid bij de vreemde mogendheden Overal te Sjanghai, zoo meldde men ons gisteren, worden op koortsachtige wijze maat regelen getroffen, teneinde zich te bescher men tegen het dreigend gevaar van een open lijk uitbreken der vijandelijkheden. En deze maatregelen worden niet alleen genomen door de Chineezen en Japanners, maar ook de Engelsche, Fransche en Amerikaansche auto riteiten hebben alle beschikbare strijdkrach ten gemobiliseerd. De Engelsche macht bestaat uit twee batal jons infanterie en een afdeeling pioniers; de Amerikaansche bestaat uit een duizend marine-soldaten. In de haven van Sjanghai liggen, behalve de Japansche oorlogssche pen, een Engelsche kruiser en twee kanon- neeibooten, alsmede Fransche en Amerikaan sche oorlogsschepen. De Amerikaansche autoriteiten staan on afgebreken in verbinding met Washington. Het verluidt, dat zij in geval van een ver scherping der Japansche actie zullen ingrij pen. De bevélhebbers der Amerikaansche en Engelsche zeestrijdkrachten zijn momenteel niet te Sjanghai aanwezig. Ook de autoriteiten van de internationale concessie hebben verklaard, dat de toestand zeer gespannen is. De Chineesche burgemees tér van Sjanghai zou officieus verklaard heb ben, dat hij vier van de Japansche eischen zou inwilligen. Ondertusschen duren de mee- ningsverschillen tusschen de Chineezém on derling nog voort. 1500 man van de troepen van Tsjang K\i Sjek zijn te Sjanghai aangekomen, waar ij het Kantoneesche garnizoen bewaken. Vef- mcedelijk zullen de Japansche trcecen eenige strategische punten in het Chineesche deel dei- stad bezetten. Reuter meldt uit Nanking, dat het perso neel van het Japansche consulaat aldaar aan boord van een Japansch oorlogsschip is gevlucht. o Hierboven werd reeds melding gemaakt van het vermoeden, dat Japan eenige strate gische punten zou bezetten. Inderdaad heb ben Japansche troepen gisteren het Chinee sche gedeelte van Sjanghai, Chapein, bezet. Verder hebben Japansche oorlogsschepen het Chineesche fort Wusung onder vuur ge nomen, nadat, naar het schijnt, te voren de Chineezen de vijandelijkheden hadden ge opend. Tusschen de Chineesche en Japansche troe pen wordt thans in de voorstand van Sjang hai, Chapei, een hevig gevecht geleverd. De Japanners zouden reeds versterkingen hebben gezonden naar het gevechtsterrein Nader kan gemeld worden, dat gedurende den afgeloapen nacht hevige gevechten ge leverd zijn tusschen Japansche en Chineesche strijdkrachten in deze stad. Te middernacht drongen de Japansche troepen, ondanks de aanvaarding door -den burgemeester van het Japansche ultimatum de Chineesche stad binnen. Aan Chineeschen kant zijn vele dooden gevallen. Gevreesd wordt, dat zich onder deze dooden opk burgers bevinden. Voor de Japansche troepen de stad binnen trokken, werden de Wusung forten gebom bardeerd en tot zwijgen gebracht. Britsche Amerikaansche en Fransche sol daten, matrozen en vrijwilligers hebben in dc- internationale nederzetting verdedigings posities ingericht. Duizenden vluchtelingen dringen door de barricaden van prikkeldraad, die rond de in ternationale nederzetting zijn opgericht, binnen. De veiligheid der nederzetting wordt in gevaar gebracht door 24000 ongedisciph neerde Chineesche soldaten, die reeds begon nen zijn met de plundering op Chineesch grondgebied, dat onmiddellijk aan de neder zetting grens. De Japanners hebben het grootste gedeelte van Chapei bezet, waarbij zij de Chineezen tusschen de Japansche troepen en de inter- itionale nederzetting vast gezet hebben. Zij ontmoeten echter krach tigen tegenstand van de Chineesche troec-ui aan de kust. o Men merkt dus, dat de toestand in China de laatste 24 uur zeer verscherpt is. Volgens tairijke telegrammen uit Washington, Sjang hai en Tokio is dé Japansch-Amerikaansche spanning dcor het binnenrukken van de Japanners in Sjanghai zoo zeer gestegen, dat men hierin uden vindt tot ernstige bc- zoigheid. De A" crikanen zetten hun pogingen voort den steun van Engeland te verwerven tegen de landing van de Japansche troepen in Sjanghai. Gisteravond werd te Washington van be- voegae zijde verklaard, dat de Vereenigde Staten zich ten scherpste zouden verzetten tegen iedere poging van Japansche zijde om de internationale concessie te Sjanghai te be zetten. Eveneens werden ernstige bezwaren in Amrikaansche regeeringskringen geuit tegen de bezetting van de Chineezenwijk van Sjanghai. Te Londen wordt de ontwikkeling der ge beurtenissen in het Verre Oosten met grooten aandacht gevolgd, te meer, daar men de mo gelijkheid niet uitgesloten acht, dat Washing ton, ingeval een overeenstemming binnen af- zienbaren tijd niet tot stand zou komen, zelfs een verbreken der diplomatieke betrekkingen met Tokio in overweging zou kunnen nemen. In toonaangevende kringen in Tokio wordt verklaard, dat economische tegenmaatrege len van Amerika zouden moeten leiden tot verbreking der diplomatieke betrekkingen- Men twijfelt er intusschen aan, dat Amerika tot maatregelen op economisch gebied zal overgaan, aangezien de V.S. grootere belan gen hebben bij den Amerikaanschen uitvoer naar Japan, dan Japan bij de Amerikaan sche markt. De vechten te Sjanghai. In de straten van Sjanghai zijn hevige ge- veechten aan den gang tusschen Japanners en Chineezen. Tengevolge van het bombarde ment staan verschillende stadsgedeelten in brand. Ook de internationale nederzetting is ernstig getroffen, aangezien het station van den zich in Chineesche handen bevindenden Noord-Sjanghai-spoorweg in brand staat. De Japansche verliezen worden tot nog toe geschat op 10 dooden en 60 gewonden. In den afgeloopen nacht hebben de Japansche oorlogsschepen het bombardement voortgezet, dat gisteravond om half elf drie uur na de oproep van den japanschen admiraal begon. Er werden 40 granaten afgevuurd op de Wusung-forten, die na eenigen tijd het vuur staakten. Als reden voor het bombardement wordt van Japansche zijde aangevoerd, dat een der Japansche kanonneerbooten door Chineezen soldaten zou zijn beschoten. Om half twaalf werden Japansche mariniers ge- debarkeerd, die Chineesche soldaten en Chi neesche politiebeambten onder vuur namen en door de internationale nederzetting in het Chineesche stadsgedeelte Chapei binnendron gen. Spoedig daarop vielen de eerste schoten. Chineesche scherpschutters vuurden van de daken der huizen en uit hindernissen op de- Japanners. Mitrailleurnesten, die goed ver borgen in de huizen waren opgesteld, open den het vuur op de indringers. Hoewel de Japanners alle telefoondraden hadden door gesneden, bleken de Chineesche troepen goed op de hoogte van de positie der Japanners. De tegenstand der Chineezen nam zien- deroogen tóe. Tegen drie uur des morgens woedden overal heftige gevechten tusschen de Japansche en de Chineesche troepen en pas om ruim half vijf Oostelijke tijd, toen Japansche vliegtuigen bommen boven de stad begonnen te werpen, slaagden de Ja panners er in, Chapei binnen te dringen. Tal van verdwaalde kogels kwamen in de in ternationale nederzetting terecht. Spoedig hierna kregen de Japansche troe pen versterking en werd de wijk Hongkioe bezet. Japansche automobielen reden door de internationale nederzetting en waar schuwden de bevolking voor luchtaanvallen. Op dat tijdstip openden de Woestoeng-forten cpnieuw het vuur op de Japansche oorlogs schepen, om het landen van' nieuwe troepen te beletten. Het Japansche scheepsgeschut bracht echter spoedig de forten voor goed tot zwijgen. In de internationale nederzetting hebben de Japanners lazaretten ingericht. Zieken auto's met gewonden en vrachtauto's met Chineesche gevangenen rijden af en aan. Vele Chineesche soldaten vluchtten in de in ternationale nederzetting. De Chineezen ver wachten echter versterking van Foetsjau en Nanking. De oorspronkelijke sterkte van het Chineesche garnizoen weri geschat op 10.000 man, doch bedraagt thans ongeveer 30.000 man. De toestand te Charbin nog steeds gespannen. De toestand te Charbin is nog steeds uiterst gespannen. De straatgevechten tus schen de Chineesche troepen en de Kirintroe- pen duren voort. Duizenden bewoners vluch ten uit de stad en het spoorwegverkeer is gedeeltelijk gestaakt. De Japansche troepen zijn reeds tot dicht bij Charbin genaderd. Volgens nog niet bevestigde berichten, zou de naar Japan overgeloopen generaal Ma te Charbin zijn om een wapenstilstand tot stand te brengen, tusschen de Chineesche en de Kirintrcepen. De toestand in Sjanghai. Het optreden der Japanners heeft in de in ternationale nederzetting groote verrassing veroorzaakt, aangezien men na het bevredi gende antwoord der Chineesche autoriteiten ten ontspanning van den toestand had ver wacht. De Japanners motiveeren hun optre den met te wijzen op de verhoudingen in de aan de internationale nederzetting grenzende voorstad Chapei, waar gistermiddag de staat van beleg is afgekondigd. Zij beweren dat de Chineesche politie van Chapei het binnendringen van ongedisciplineerde Chi neesche troepen had toegestaan, wat een ge vaar beteekende voor de bewoners der inter nationale nederzetting. De grenzen van de internationale nederzetting zijn over hun ge heele lengte bewaakt door een dichte linie Fransche, Amerikaansche, Engelsche, Japan sche en Italiaansche troepen. De totale strijdmacht der internationale troepen, de politie inbegrepen beloopt ruim 10.000 man. In de haven liggen 23 Japansche, 5 Engel sche, 1 Amerikaansch en 2 Fransche oor logschepen. Bovendien liggen ook op de Jangtse nog Engelsche, Amerikaansche en Fransche oorlogsschepen voor anker. De Japansche inwoners verlaten Nanking. Alle Japansche inwoners zijn Vrijdag uit Nanking vertrokken. Ook de consul-generaal en zijn staf hebben de stad verlaten. Zij be vinden zich aan boord van een kruiser op de rivier. HET LOT VAN DE „M. 2". De hoop steeds minder Het Hbld. vertelt: Het schijnt helaas nu wel als vaststaande te worden aangenomen, dat de Britsche on derzeeër „M. 2 die Dinsdagmorgen om streeks elf uur bij Portland is ondergedoken, verloren is, met de officieren en manschap pen, bij elkaar vermoedelijk zestig menschen, die zich aan boord bevonden. Het heette dat de „M. 2'' het desnoods wel 48 uur onder water kon uithouden. Gister morgen om 11 uur was die fatale termijn ver streken De „M. 2" was voor zelfstandige oefenin gen uitgevaren en was n'og eenigen tijd in draadlooze verbinding met het oorlogsvaar tuig „Pitanin". Deze signalen hielden echter plotseling in het begin van Dinsdagmiddag op en alle pogingen om de verbinding te her stellen, mislukten. Toen de „M. 2" op den vastgestelden tijd 's middags omstreeks half vijf, niet in de haven was teruggekeerd, en er daarna enkele uren verliepen zonder dat zij verscheen, begon z>ch ongerust te maken eit werden onmiddellijk maatregelen genomen om haar op te sporen. In een bioscoop te Portland werd het pro gram plotseling afgebroken en werd een mededeeling van de admiraliteit op het witte doek geprojecteerd, dat de manschappen van eenige met name genoemde schepen onmid dellijk aan boord moesten terugkeeren. Te Weymouth waren marine-officieren aan het repeteeren voor een amateur-tooneelvoorstel- ling. Een politie-agent kwam hen aanzeggen, dat zij onmiddellijk naar Portland moesten komen. Zij trokken hun costuums uit en snel den per auto derwaarts. Het wordt uitgesloten geacht dat de onder zeeër met een ander schip in botsing is geko men, doch men gelooft eer aan een machine- defect. De „M. 2" was met onderwatersignaaltoe- stellen toegerust die echter nergens gehoord zijn, dus blijkbaar niet in werking zijn ge steld. De maar al te zeer gegronde vrees bestaal, dat de „M. 2" hetzelfde lot heeft ondergaan als een ander schip derzelfde klasse, de „M. 1", die in November 1925 eveneens bij duik- oefeningen niet ver van de plek waar de „M. 2" onderging niet weder aan de opper vlakte kwam, waarbij 68 man om het leven kwamen. De „M. 1" is nimmer teruggevon den. Het derde schip van de M-klasse, de „M. 3", is tot mijnenlegger verbouwd. De M. 2 oorspronkelijk de K. 19 was oorspronkelijk toegerust met een kanon van 12 inch., dat vervangen werd door een klein watervliegtuig met een catapult inrich ting. Het was de eerste Britsche onderzeeër van een vliegtuig voorzien. De waterverplaat sing bedroeg 1450 ton aan de oppervlakte en 1950 onder water. De K-klasse, waartoe de M. 2 oorspronke lijk behoorde, was met recht een ongeluks klasse. Drie schepen van die klasse werden tijdens den oorlog door aanvaring tot zinken gebracht. Twee andere vaartuigen derzelfde klasse vergingen; de bemanningen kwamen om. De commandant van de M. 2, lieutenant- commander Lethes, heeft een langdurige er varing als commandant van onderzeeërs. De laatste zeven jaar heeft hij het bevel gevoerd over verschillende vaartuigen van dezen aard. Van het land af volgt een groote menigte de pogingen der marine om den verdwenen onderzeeër te vinden. Daaronder zijn veel weenende vrouwen, familieleden van de be manning van de M. 2 Het toestel van Davis. Het toestel van Davis voor ontsnapping uit gezonden onderzeeërs, waarvan alle officie ren en manschappen bij den Britschen onder zeedienst voorzien zijn en dat dienst bewees bij de ramp van de „poseidonvan verleden jaar, beslaat uit een zak die op de borst wordt gegespt en zuurstof bevat, die door den dragen door middel van een mondstuk wordt ingeademd. De mannen in den onder zeeër moeten dit toestel aandoen en dan nemen er twee of drie plaats in den comman dotoren. De waterdichte deur onder hun voeten wordt gesloten om het water niet in de boot te deen doordringen en dan laten degenen die ontsnappen willen, water binnen door een spleet in den commandotoren, waar in zij staan. Het water stijgt en stijgt en drukt de lucht samen tegen het bovenluik var. den toren tot de luchtdruk gelijk is aan het gewicht van het water buiten. Dan worden de mannen in den toren er als kogels uitge schoten. Met het toestel van Davis kunnen zij zelfs tot op een diepte van 36 M. ademhalen de „M. 2" ligt vermoedelijk op een diepte van ruim 30 M. hoewel de druk van het water op het lichaam zeer beklemmend moet'zijn. Degenend ie in den onderzeeër achterge bleven zijn, moeten het bovenluik dan weer mechanisch sluiten, pompen aan het werk zetten om het water uit den commandotoren te verwijderen en als dat geschied is, kunnen er twee of drie anderen naar den toren gaan om op dezelfde wijze te ontsnappen. Men acht het mogelijk het toestel op een diepte van 60, zelfs van 90 M. te gebruiken. Duikers aan het werk. Twee marinesloepen zouden contact hebben gekregen met een zwaar voorwerp, dat wel licht de „M. 2" is. Men gelooft thans, dat de bemanning van de duikboot uit zeven offi cieren en 53 manschappen bestond. In officieele kringen meent men, dat dit er op wijst, dat de vermiste duikboot is opge spoord, doch bij de marinedirectie te Devon- port is geen officieele bevestiging van die vermoedens ontvangen. De admiraliteit ontving officieel bericht, dat bij de peilingen twee voorwerpen zijn waargenomen, dcch dat de duikers tenge volge van het sterke getij den bodem moei lijk konden bereiken voor het instellen van een onderzoek. Het duiken zou zoo mogelijk den geheelen nacht worden voortgezet. Ofschoon talrijke vaartuigen aan het en derzeek deelnemen, zijn nergens in de om geving luchtbellen of olie waargenomen. De ramp van de „Poseidon". Het lot van de M 2 heeft de laatste ramp in de herinnering gebracht, waardoor de Britsche onderzeedienst getroffen werd, de ramp n.1. van den onderzeeër „Poseidon" die verleden jaar in Juni in de Chineesche Zee, ten N. van Weihaiwei door een Chineesche vrachtboot geramd werd. Vijf officieren en zes en twintig manschap pen wisten uit den onderzeeër te klimmen voor deze zonk en zes leden der bemanning kwamen veilig boven door middel van het toestel van Davis. Achttien man, die in de boot achterbleven, kwamen om en twee der- genen, die met behulp van het toestel van Davis gered werden, stierven nadat zij aan de oppervlakte kwamen. Vroegere rampen. Het volgende lijstje, treffend in zijn sober heid, geeft de rampen aan waardoor Britsche onderzeeërs in de laatste tien jaar getroffen werden, vóór het vergaan van de „Posei don". 1921. De K 5 gezonken in het Engelsche Kanaal; 57 dooden. 1922. De H 42 bij Gibraltar geramd door een destroyer; 26 dooden. 1924. De L 24 geramd door een oorlogs schip bij Portland; 43 dooden. 1925. De M 1 gezonden bij Start Point; 68 dooden. 1926. De H 29 gezonken in het havenbassin te Devonport; 6 dooden. 1929. De H 47 na een aanvaring met de L 12 in de Iersche Zee gezonken; 24 dooden. Het wrak van de M II gevonden? Tijdens het onderzoek naar den vermisten onderzeeër M II heeft een marinevliegtuig ongeveer 8 mijlen ten N.W. van den lichtto ren Portland Hill een olievlek ontdekt. La ter bleven de zoeklijnen van een mijnenzoe- ker daar aan een hindernis hangen, waar van men thans met vrij groote stelligheid gelooft- dat het het wrak is van de M II. Toen het vaartuig „Sabre" zijn anker liet vallen, kwam nog meer olie aan de opper vlakte. Direct werden duikers aan het werk gezet, die geloofden klopteekenen te hebben gehoord. Tot op het oogenblik dat het be richt wordt verzonden, hebben zij nog niet den bodem der zee bereikt, zoodat nog geen volkomen zekerheid bestaat of de onderzeeër inderdaad gevonden is. De M II definitief verloren beschouwd? Hoewel de pogingen om de plaats, waar zich het wrak van de gezonken duikboot be vindt, op te sporen, den geheelen nacht zijn voortgezet, is men er niet in geslaagd, het wrak te vinden. De commandant van het marine station te Porthmuoth heeft derhalve de bergings- en hulpvaartuigen teruggeroe pen. Het kan uitgesloten worden geacht, dat zich nog iemand der verongelukte bemanning in leven zou bevinden. CHINA EN DE VOLKENBOND. In het Japansch-Chineesch conflict is he den een nieuwe phase uitgebroken, namens zijn regeering heeft de Chineesche vertegen woordiger bij de V.B. dr. Yen den secretaris generaal een schreven overhandigd waarin China een officieele procedure tegen Japan volgens de artikelen 10 en 15 van het V.B pact eischt. Artikel 10 bevat de verplichting van de statenleden, om zich van elke aanval op de territoriale inegriteit en de politiek over de onafhankelijkheid van de overige statenleden te onthouden. Artikel 15 bevat voorschriften, over de 'e treffen regeling van een conflict, wanneer voor het afbreken der betrekkingen tusschen de partijen gevreesd wordt. De Chineesche gezant deelde mede dat zijn regeering zich tot deze buitengewone stap gedwongen had gezien tengevolge van de gebeurtenissen van de laatste uren. De Ja- pansche troepen hadden verscheidene binnen de internationale zóne gelegen plaatsen be zet en verder nog een aanval gedaan op de bezetting van de spoorlijn Shanghai—Nan king. Aan de secretaris generaal van de V. B. deelde dr. Yen mede dat hij zich het recht voorbehield om een beroep te doen op artikel 16 tot het nemen van sanctie maatregelen te gen Japan. De zitting van de V.B.-raad die hedenmorgen bijeen zou komen en waarin de voorzitter Paul Boncourt de gisteren opge stelde verklaring zou afleggen is met het oog op de buitengewone verscherping van de toe stand in het verre Ooeten uitgesteld. DE DOOD VAN MAGINOT. Onmiddellijk na den dood van Andrê Maginot, den minister van oorlog, nu enke le weken geleden, heeft vooral de Action Frangaise zich tot tolk gemaakt van een ge rucht, volgens hetwelk de dood van den na- tionalistischen politicus niet aan natuurlijke oorzaken zou moeten worden toegeschreven. De avond vóór Maginot ziek is geworden naar gezegd werd aan een gal- en leveraan doening at hij bij vrienden. In den loop van den avond is Maginot toen weggeroepen uit het bevriende huis, omdat zijn aanwezig heid in de Kamer vereischt werd. Toen hij later op den avond bij zijn vrienden terug keerde, moet hij een zeer ontstelden indruk gemaakt hebben. Zijn auto had een aanrij ding gehad en Maginot was licht aan den schouder gekwetst. Dit feit, want de aanrij ding is inderdaad gebeurd, is toen door Fransche bladen in een geheimzinnig licht geplaatst. Reuter meldt nu uit Parijs, dat het parket van de Seine besloten heeft een vervolging in te stellen tegen den taxi-chauffeur Bar- roy, die op den avond van 17 December den wagen van Maginot heeft aangereden, we gens het toebrengen van letsel door onvoor zichtigheid (N. R. Ct DE TOESTAND IN SPANJE. Jezuitenscholen te Barcelona gesloten; Priesters naar Neder land. Alle Jezuitenscholen te Barcelona zijn gis teren gesloten. Vele priester-réfugés vertrek ken vandaag naar Nederland. DRIE DUITSCHE VISSCHERS VERDRONKEN. In den nacht op Donderdag waren op den Stausee bij Rossnow drie visschers met een boot uit visschen gegaan. Zij zijn niet van hun tocht teruggekeerd. Heden heeft men hun boot drijvende gevonden. De lijken heeft men in het buitengewoon heldere water op den bodem zien liggen. Zij konden door de koude van het water echter nog niet gebor gen worden. 48 BOMAANSLAGEN IN ITALIË OPGEHELDERD. De dader gearresteerd. Het is de politieke politie te Rome gelukt ongeveer 48 bomaanslagen op te helderen en den dader te arresteeren. Het betreft den 30-jarigen Mario Merighi, die te Verona is aangehouden. Hij heeft bekend in de afge loopen negen jaar ongeveer 48 pakketten met erplosieve stoffen te hebben gezonden aan particulieren en organisaties. In zijn woning werden aanteekeningen gevonden betreffende personen, op wie hij eveneens voornemens was aanslagen te plegen. Voorts werd een aanzienlijke hoeveelheid sprongstof in be slag genomen. CATASTROPHALE GEVOLGEN VAN HET ZACHTE WEER IN NOORWEGEN. Door overstroomingen groott schade aangericht. De door het zachte weer veroorzaakte over stroomingen en aardverschuivingen in de provincie Drontheim hebben zich tot een ware catastrophe ontwikkeld. Het geheele speerwegverkeer rondom de stad Drontheim moest worden gestaakt. De rivier enzijn bui ten haar oevers getreden en hebben verschei dene huizen vernield en bruggen weggesla gen, o.a. een 30 M. lange brug in den straatweg over de Sörna-rivier. Te Leksviken is door een groote dijkdoorbraak de electri- sche centrale vernield. In de omgeving van Sikavas staan alle wegen onder water en bedreigt het water eveneens een groot elek triciteitswerk. Het regent vooortdurend; in het Stordalen welke rivier in normale om standigheden 50 M. breed is, staat het water thans over een breedte van 1)4 K.M,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1