DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMERIJ S. KROM De strijd in het Verre Oosten. 20 °|0 KORTING DayeUiksch OveczicfU ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. 91A41UAO 1 FKBKUAKI 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. Geert officiëele oorlogsverklaring, maar wel ernstige gevechten iusschen Japansche en Chineesche troepenbotsingen in de inter nationale zóne. Amerika zendt oorlogsschepen. gehjk troepen naar Sjanghai te zenden, verluidt dat Soen Fo ee" oxoot bedr.?i DUITSCHE POSTBEAMBTE ONT VLUCHT NA VERDUISTERING VAN 200v000 R.M. POLITIEKE VECHTPARTIJ IN DUITSCHLAND. Twee dooden. Een zwaarge wonde. DE LOONSVERLAGING BIJ DE AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN. Door de spoorwegarbeiders voor den tiid van een jaar aangenomen. POLITIEAGENT EN MISDADIGER TIJDENS REVOLVERGEVECHT GEDOOD. „VOOR HINDENBURG". GROOTE BOSCHBRAND IN OBER-BEIEREN. TEL. 1523 (3 lijnen) Nog slechts korten tijd op alle stoomgoederen. ALKMAARSGHE COURANT. Ulo. 3« ■na Dit na ai met bestaat uit 2 bladen. Zaterdagmiddag ging het gerucht, dat China den oorlog aan Japan verklaard had, maar dit bleek op dat oogenblik nog niet juist te zijn. Immers, een later telegram meldde, dat het besluit tot oorlogsverklaring alleen door de Centrale Executieve van de Kwomintang is genomen, maar dat de Chi neesche regeering eerst Zondag zou bespre ken, of ze dit besluit al of niet zou onder schrijven. Op dit oogenblik is het besluit van de regeering nog niet bekend en dus kunnen wij nog niet schrijven, dat de oorlog tusschen China en Japan een feit is geworden. Toch kan de oorlogsverklaring elk oogenblik af komen en de vreemde mogendheden hebben reeds allerlei maatregelen getroften, voor bet geval de geruchten werkelijkheid zouden worden. Geen officieele oorlog dus, maar per slot van rekening is. wat er thans in China ge beurt, mets anders dan een werkelijke oor log. Want de gevechten duren maar steeds voort. o Na de verwoede gevechten van Zaterdag morgen is een wapenstilstand ingetreden. Voordien hadden de Chineezen de Japanners met succes aangevallen en hen gedeeltelijk uit Tsjapei verdreven. De Chineezen strijden met groote vastberadenheid De verliezen aan beide kanten zijn voor zoover kan wor den vastgesteld, zeer groot. Volgens den En- gelschen consul geldt deze rustpoos in den strijd echter niet voor de Chineesche scherp schutters, die uit hinderlagen vuren. Vracht auto's beladen met petroleum volgen de Ja pansche troepen. Het Odeon-theater, dat in Amerikaansch bezit is. is tot op de funda menten neergebrand. Het werd in brand ge stoken. omdat zich daar scherpschutters had den opgesteld. Zaterdagavond bezetten Engelsche fuse liers den Hongkew-wijk, die door de Ja- pansche troepen werd ontruimd. De Engel- schen hebben toegezegd, dat zij zullen op treden tegen de Chineesche scherpschutters. De autoriteiten van de internationale neder zetting hebben nog 200 Engelsche en Ameri- kaansche vrijwilligers voor het vrijwilligers corps ongeroepen. 3 Japansche kruisers en 4 destroyers zijn te Sjanghai aangekomen, die, naar verluidt, verscheidene duizenden man aan land willen zetten. De Japansche admiraal Sjiosawa ver klaarde, dat de Japansche marinesoldaten niet de bedoeling hadden gehad Sjanghai te bombardeeren. Zij waren hiertoe echter ge drongen geweest, doordat de Chineesche pantserwagens in de nabijheid van het Noordstation in gereedheid waren gebracht. o Het blijkt meer en meer, dat China wil overgaan tot een tegenaanval, waarbij de Chineesche regeeringsinstanties minder schijnen te handelen, dan wel door de harts tochtelijke volksstemming gedreven schijnen te worden. De regeering zelve heeft alleen een verkla ring afgegeven, waarin zij den aanval der Japanners op Tsjapei ten scherpste veroor deelde en waarbij de onderteekenaars van het Volkenbondspact, het Kelloggpact en het negenmogendhedenverdrag werden opgeroe pen onmiddellijke, effectieve maatregelen te nemen en te verhinderen „dat het Japansche militairisme de gerechtigheid en de internatio nale verplichtingen met voeten treedt". Een verdere officiëele Chineesche regeeringsdaad is tot dusverre nog niet geschied. Daarente gen heeft de voormalige president, maar schalk Tsjang Kai Sjek een oproep gericht tot alle commandanten en soldaten van het Chineesche leger in het geheele land, waarin hij hen oproept de wapenen op te nemen te gen de Japansche indringers. In dezen oproep zegt de maarschalk dan o.a. verder: „Ofschoon ik mij sedert lang heb teruggetrokken, ben ik toch bereid teza men met mijn kameraden te sterven. Zoodra ik het bevel gekregen heb, zal ik mij in de gevechtslinie begeven. Onze troepen zullen zich liever laten vermorzelen, dan op zich te laten trappen als op kiezelsteenen". tegelijkertijd hebben Eugen Tsjen en Soen ro, die nog voor enkele dagen minister van ouitenlandsche zaken en ministerpresident ■waren, aan alle troepencommandanten (den legranschen oproep gezonden, zoo spoedig ter beschikking heeft gesteld voor een verde digingsfonds. Wagons met troepen van de 19de Chinee sche divisie vertrekken zoo snel mogelijk uit Nanking in de richting van Sjanghai. Dui zenden personen zijn samengestroomd, om van het vertrek getuige te zijn. Nanking wordt versterkt en nieuwe troepencontingen ten gevormd om de vertrekkenden te vervan- gen. Onder het voorwendsel dat Chineesche scherpschutters in een in het Noordelijk deel der internationale nederzetting gelegen hotel waren verborgen, hebben de Japanners de hotelgasten gesommeerd het gebouw te ver laten, waarna zij dit met petroleum in brand hebben gestoken. Dit is het eerste geval eener Japansche actie binnen de internati onale, niet Japansche nederzetting. Ondanks veelvuldige Japansche tegen aanvallen hebben de Chineesche troepen het Noorderstation en het grootste deel van Tsjaipei behouden. De Japansche verliezen worden geschat op 200 dooden en die der Chineezen op ten minste 600 dooden en meer dan 800 gewonden. De Japanners, die intusschen op verster kingen wachten, hebben zich in een daarvoor geschikte stelling teruggetrokken. De Japansche admiraal Sjiosawa heeft gezworen onder alle omstandigheden het stadsdeel Tsjapei van Chineezen te „zuive ren". De verdere opmarsch hangt af van den af loop der bemiddelingspogingen. Ook de Chineezen ontvangen voortdurend versterkingen. De stedelijke autoriteiten der internationale concessie hebben er tegen ge protesteerd, dat Japansche soldaten politie diensten verrichten in het Hongkow- district Het is Britschen vrijwilligers onder zeer groote moeilijkheden gelukt Japansche reser visten van een plein te verdrijven dat binnen den Britschen sector gelegen is. o Wij zagen hierboven, dat de Japanners ook actie gevoerd hadden binnen de inter nationale zóne. Het blijkt uit een later be richt, dat daar gisteren den geheelen dag gevochten is. Deze gevechten hadden ten deele plaats in de omgeving van het scherp bewaakte Britsche consulaat. Door verdwaal de kogels werden verscheidene personen ge wond. De Japanners omsingelden in de interna tionale concessie het stedelijke ziekenhuis, daar zij beweerden dat zich in de omliggen de gebouwen Chineesche scherpschutters be vonden Met machinegeweervuur verdre ven zij de Chineezen uit de huizen. Ook in het Noordelijk deel der interna tionale nederzetting hadden ernstige schiet partijen plaats tegen Chineesche scherp schutters, die zich verborgen hielden in de dakkamers der huizen. De Japanners hebben hierna de huizen doorzocht en de Chineezen er uit verdreven. Ongeveer tien Chineezen werden gedood. Om drie uur Zondagmiddag heeft een he vige beschieting plaats gehad van de Ja pansche brugwacht in de zakenwijk van de internationale concessie. Dit geschiedde door Chineesche scherpschutters. Zeventien vrachtwagens" beladen met Japansche doo den en gewonden werden naar de haven ge reden. Tegen den middag werd de artillerie opnieuw in stelling gebracht. Acht granaten kwamen in de internationale nederzetting te recht. Een Chinees werd gedood. o Zondag is het Japansche kabinet onder voorzitterschap van Inoekai bijeengekomen. Na urenlange beraadslagingen gaf het Japansche kabinet opdracht nog meer troe pen te zenden naar Mantsjoerije en Sjang hai ten einde aldaar de Japansche belangen krachtig te behartigen. De Japansche ambassadeurs te Washing ton en Londen werden gemachtigd de regee ringen van de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië mede te deelen, dat Japan zijn oorlogsactie slechts zal beperken tot de Chi neezenwijk van Sjanghai. De Maandagochtend zette te Sjanghai in met een hevig artillerievuur in Tsjapei en in een der uithoeken van de internationale nederzetting; zonder dat er echter dooden vielen. Nog steeds dringen duizenden vluchtelin gen de internationale concessie binnen. De missies komen plaatsruimte te kort om alle vluchtelingen hulp te verleenen. De Japansche kruiser Tatsoeta is met tal van Japansche dooden en gewonden naar Japan vertrokken. Met behulp van de nieu we Anjer'kaanvhp en Rritxrbp striidlracHten zou men volgens den Amerikaanschen con sul-generaal in staat zijn, de indringers, die de gevechten naar de nederzetting verplaat sen, daaruit verdrijven kunnen. In de internationale nederzetting te Sjang hai is de staat van beleg afgekondigd. Van 10 uur 's avonds tot 4 uur 's morgens mag niemand zich op straat ophouden. Open bare vergadering zijn verboden. Het bestuur van de internationale concessie heeft drie commissies ingesreld, die het recht hebben de beschikbare mannelijke bevolking in dienst te stellen en moeten zorgen voor de instand houding van het verkeer, de brand- stoffenvoorziening en hef inkwartieren der troepen. De levensmiddelenvoorzie ning is reeds weer aanzienlijk verbe terd. De markten zijn voor een deel weer heropend. Tengevolge van de sluiting der katoenspinnerijen zijn ongeveer een V, mil- lioen Chineezen in de Giineescbe stad werk loos geworden. Er zijn teekenen die erop wijzen dat de fc;en Japan gerichte protest staking aan het verloopen is. De Chineesche banken zijn voor een deel vandaag weer ge opend. Te Nanking is gisteren de staat van beleg afgekondigd, nadat de meeste leden der re geering de stad hadden verlaten. Ook, de Japansche bewoners hebben de stad ont ruimd, terwijl de Amerikaansche onderdanen te Nanking zich eveneens gereed houden, om te vertrekken. In totaal liggen voor Nanking thans zeven Japansche oorlogsschepen. Dui zenden bewoners zijn uit de stad gevlucht. De Amerikaansche consul wist de menigte eenigszins gerust te stellen door een verkla ring te publiceeren, dat de Japansche schepen het"bombardement niet zoiden openen, in dien zij niet van Chineesche zijde werden aangevallen De Chineesche troepen werken in koortsachtig tempo aan de versterking van de verdedigingswerken rondom de stad. Aan verschillende zijden der stad zijn loopgraven aangelegd, terwijl op tal van plaatsen lucht afweergeschut is opgesteld. o Uit bovenstaande kan men o.i. eenigszins opmaken, hoe de toestand in China is. Het spreekt vanzelf, dat wij niet alles kunnen op nemen en evenmin is 'het mogelijk, om zuiver weer te geven, wat er precies gebeurd is. Dat de toestand echter zeer ernstig is, blijkt wel zeer duidelijk. Meermalen hebben de vreemde mogend heden krachtig geprotesteerd bij Japan Ame rika heeft zelfs de geheele Azië-vloot, die te Manilla gestationneerd was, naar Sjanghai gezonden. Dit zijn een vijftig oorlogsbodems! Engeland en Frankrijk hebben ook nog een kruiser naar het bedreigde gebied ge zonden. De Chineesche regeering heeft aan den Volkenbondsraad drie nota's overhandigd, waarin een uitvoerige uiteenzetting wordt gegeven van de militaire gebeurtenissen te Sjanghai. In de eerste nota wordt verklaard, dat Sjanghai ernstig te lijden hegft gehad van de beschieting. De Chineesche regeering eischt dat de Volkenbond onverwijld effectieve maatregelen zal nemen en behoudt zich het recht voor van Japan schadeloosstelling te eischen. In de tweede nota wordt verklaard dat de Chineesche autirteiten een wapenstilstands- voorstel van den Japanschen vlootcomman- dant hadden aanvaard, doch dat de Japan ners zich niet aan de overeenkomst hebben gehouden. De toestand te Charbin is eveneens zeer in gewikkeld. In de derde nota wordt medegedeeld dat de Japansche troepen een grooten brand hebben veroorzaakt ten gevolge waarvan eenige honderden gebouwen werden ver woest. De blusschingspogingen zijn door den Japanschen admiraal verhinderd. Men verwacht dat de Volkenbondsraad in zake de Japansch-Chineesehe kwestie niet vóór Dinsdag zal bijeenkomen. En ondertusschen heeft het Amerikaansche departement van marine de opdracht aan de geheele vloot en de marine-reservisten, om zich gereed te houden, urgent gemaakt Op 28 Januari is te München de post beambte Anna Steubl met 200.000 R.M verduisterd geld ontvlucht. Zij reisde Zaterdag naar Plattling, waar zij werd opgewacht door een postbeambte, die tevoren telegrafisch op de hoogte was gebracht. Men vermoedt, dat beiden wil len probeeren over de Tsjecho-Slowaak- sche grens te ontkomen. Na afloop van een openbare nationaal socialistische vergadering te Dortmund Hoechsea werden Zaferdaeavond huis waarts keerende vergaderingbezoekers beschoten. Twee arbeiders, een van 22 en een van 23 jaren, werden getroffen. Korten tijd later zijn zij overleden. De daders zijn in het donker ontkomen. De politie heeft een belooning van 1000 M. uitgeloofd voor dengene die inlichtingen kan ver schaffen voor het opsporen van de daders. De slachtoffers behooren niet tot een politieke partij De Amerikaansche spoorwegarbeiders hebben Zondag besloten, de loonsverla ging van 10 te aanvaarden voor den tijd van een jaar. De loonsverlaging gaat heden Maandag in en de nieuwe overeenkomst blijJt van kracht tot 31 Januari 1933. Deze overeenstemming zal voor de spoorwegen een besparing be- teekenen van ongeveer 250.000.000 per jaar. De vertegenwoordigers der vak- vereenigingen wezen er op, dat dit be sluit een bewijs is van den wensch der arbeiders mede te werken om het land uit de crisis te helpen en de algemeene welvaart te bevorderen zelfs ten koste van persoonlijke offers. Zondagmorgen vroeg zagen twee op perwachtmeester van politie in de Neu- dorferstrasse in Duisburg-Kamborn een man die op verdachte wijze bij een deur b zig was. Zij gelastten den man de handen omhoog te steken teneinde hem te fouiileeren De verdachte vluchtte echter en verborg zich in een tuin van een nabijzijnd huis. Toen de politie agenten den tuin binnen gingen ontving hij hen met revolverschoten, dio zij on middellijk beantwoordden. Een der bei de opperwachtmeesters werd gedood, terwijl ook de misdadiger een doodelijk schot in de borst kreeg. Dr. Sahm, de eerste burgemeester van Berlijn, heeft in verband met zijn actie voor de herkiezing van Hindenburg aan alle Duitsche dagbladen een schrijven gericht, waarin hij zijn plannen uiteen zet, verder kennis geeft van de samen stelling op Maandag 1 Februari van de desbetreffende commissie, en waarin hij den steun verzoekt van de dagbladen voor het verzamelen van de 20.000 hand- teekeaingen, die volgens de wettelijke bepalingen noodig zijn voor het indienen van eer. verkiezingsvoorstel als door hem bedoeld wordt. Vrijdagmiddag stegen dichte rookwol ken op over het hooggebergte tusschen Kamperwand en het Marquartstein-dal, die oostwaarts verder trokken. Tegen donker werden de wolken, die in geheel Chiemgau gezien werden, steeds dichter. Het bleek, dat een groote boschbrand aan de zuidhelling van de hoogvlakte w-as uitgebroken. Het vuur woedde Vrijdag om acht uur 's avonds nog ver der. Afdeelingen houtvesters en brand weerlieden zijn met de blusschingswerk- zaamheden bezig. Tot nu toe is de scha de niet te overzien. De oorzaak van het ontstaan van dezen brand is nog niet bekend. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een adres van de Ned. Maatschap pij voor nijverheid en handel. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een uitvoerig adres gericht aan de Ontwapeningsconferentie te Genève. Daarin wordt gewezen op het nood lottige van een wedstrijd in bewapening, waarna geëindigd wordt als volgt: Het is met een beroep op de veiligheid, op het bestaan, op de cultuur van Europa, op de welvaart en het leven van zijn inwoners, het is met een beroep op alles wat menschelijk is, dat wij ons wenden tot Uwe Conferentie om ons vertrouwen uit te spreken, dat, nu voor het eerst de volkeren samenkomen om midde len te beramen totb eperking hunner bewape ning van uw conferentie een daad moge uit gaan, die moet leiden naar internationale ontwapening. Een daad, die, evenals het bij eenkomen uwer conferentie, het begin van een nieuw stadium moge beteekenen in de geschie denis en die het vertrouwen en de verwach ting rechtvaardige die vanuit de geheele be schaafde wereld op uwe conferentie geves tigd ia. DE LOONSVERLAGING IN DE HAVENS. Naar wij vernemen, is in een gister gfr hiuden huishoudelijke vergadering van de af- deeling Amsterdam van den Centralen Bond van Transportarbeiders, welke was belegd ter bespreking van de 8 Februari a.s. ingaande loonsverlaging met 7 pet., het besluit geno men om met betrekking tot de vraag of al of niet zal worden gestaakt, een referendum onder de leden dezer afdeeling uit te schrij ven, ten einde op deze wijze een definitieve beslissing te verkrijgen. Zooals men zich herinneren zal, had de Centrale Bond de aangekondigde verlaging der loonen afgewezen en was alleen met de roomsch-katholieke en christelijke organisa ties, die dit niet hebben gedaan, door de Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid een collectief contract afgesloten. Ook te Rotterdam heeft de moderne orga nisatie gister vergaderd. PETITIONNEMENT S.D.A.P. EN N.V.V. Voor de ontwapeningsconferentie. Vrijdag heeft een delegatie uit de besturen van de S. D. A. P. en het N. V. V., bestaan de uit mevrouw C. PothuisSmit, dr F. M. Wibaut, J. W. Albarda, E. Kuers en S. de la Bella, in een onderhoud met den minister van Binnenlandsche zaken het petitionne ment aangeboden, dat beide organisaties hebben gehouden in verband met de Inter nationale Ontwapeningsconferentie, die be- gin Febr. te Genege, zal worden geopend. De voorzitter van den Algemeenen Raad van S. D. A. P. en N. V. V., de heer E. Ku- pers, wees erop, dat 5844 adressen van or ganisaties, in hoofdzaak behoorende tot de moderne arbeidersbeweging waren binnen gekomen. In vele andere landen in en buiten Europa zijn op initiatief van de besturen van de Socialistische Arbeiders internatio nale en het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen soortgelijke petionnemen- menten gehouden. Uit naam van de vele honderdduizenden in ons land, die hun instemming met dit collectief petitionne ment hebben betuigd, drong de heer Kupers er met klem op aan, dat de Nederlandsche regeering van haar kant al het mogelijke zou doen om de Ontwapeningsconferentie te doen slagen en te geraken tot een sterke vermindering van de internationale bewa pening, welke tenslotte tot algeheele ontwa- penig zal moeten leiden. De minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde, dat de regeering van haar kant alles zou doen slagen en dat daarvoor de zelfde instructies aan de Nederlandsche de legatie waren meegegeven Ten aanzien van de internationale ontwapening bstaat tus schen de Nederlandsche regeering en de moderne arbeidersbeweging, naar de mini ster verklaarde, geen verschil van meening. EEN HONDERDJARIGE. Mevrouw de weduwe A. J. StokvisVan Dijk te Oeffen bij 's-Hertogenbosch, vierde Donderdag haar honderdsten verjaardag. De zeer krasse dame bevindt zich in goe de gezondheid, speelt dagelijks kaart met haar 65-jarige dochter en eenige zoons en is volkomen op de hoogte met de meest be langrijke gebeurtenissen van het heden- daagsche leven. ZEELIEDENSTAKING. De opvarenden van het in de haven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden liggende Nederl. stoomschip „Friesland" van de Scheepvaart Steenkolen Mij. te Rotterdam weigerde op de verlaagde gages te monste ren, zoodat het stoomschip niet kon vertrek ken. Thans zal getracht worden een beman ning te vinden, die wel op de nieuwe gages wenscht te monsteren. DE GASVERSTIKKING TE TILBURG. De vrouw overleden. De vrouw, die bij het gasverstikkingsgeval te Tilburg bewusteloos werd gevonden is, hoewel men er in geslaagd was haar tot be wustzijn te brengen, naderhand toch aan de gevolgen overleden. In den toestand van den man is geen verandering gekomen. Men vreest echter dat ook hij het leven er niet af zal brengen. i

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1