Hlkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladiottieuws 'JeuiiCeton Qememtecadm J^zmmciacd TUeuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Maandag f Februari. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE VAN DEN VOLKENBOND. van diplomatieke onderhandelingen, die aan deelnemende landen geen bevrediging No. 26 1932 Dinsdag 2 Februari 1932. Hilversum 1875 M. (Uitsl. A.V.R.O.-uit- tending). 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Mor- fenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.45 ezing door Annie de HoogNooy: Levens vreugde in kleine dingen. 11.15 Gramofoon platen. 12.00 Trio Winkels en gramofoonpla ten. 1.30 Harry Collin, zanger. 1.45 Gramo foonplaten. 2.30 Gramofoonplalen. 3.00 Kniples. 4.00 Werken van Nederlandsche componisten, voor piano, fluit, piano en cello. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Gramofoonpla ten. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. N. Hil- debrand, zang. 7.00 Haytin kwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 „Adia", opera van Verdi, fragmenten. Door léden v. d. Italiaansche opera en omroeporkest. 10.00 Persberichten. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Concert in Res taurant Haeck. Den Haag. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Huizen 298 M. (Uitsl. K.R.O -uitzendin gen. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Uit het Missiehuis in Steyl. Mlssa Populi. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Trio-concert 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Kniples. 3.30 Les in hoedenmaken. 4.30 'Zaken-cursus. 4.55 Concert. Kunstensemble. 6.45 Engelsche les 7.10 Lezing over de ont wapeningsconferentie. 7.45 Vc-rbondskwar- tiertje. 8.00 Salonorkest a. 1 v. M. v. 't Woud 9 00 Persberichten. Daarna radio-klein too- neel. Gramofoonplaten. 10.00 Concert, ver volg. 110012.00 Gramofoonplaten Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 12.20 Cinema-orgelconcert. 1.20 Leonardo Kemp's orkest 2.25 Voor de scholen. 4.50 Trocadero-orkes' o. 1. v. v. Dam 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Cine ma-orgelconcert. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Variëte m. m. v. Jack Payne's dansor- kest. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 BBC- orkest en M. Huxley, sopraan. Werken van Cowen. 10.5012.20 Bertiniês dansorkest. Parijs 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoon platen. 8.20 „De Beer", tooneelstuk van A. Tchekow. 9.05 Gramofoonplaten. Kalundborg 1153 M. 11.20 Orkes'concert. 2.20 Orkestconcert. 7.20 Het omroenstrijkor- kest. 7.35 Samenkomst naar aanieiding van de otnwapeningsconferentie. 9.35 Orkestcon cert. 10.20—11.50 Dansmtziek. Langenberg 473 M. 6.257.z<"1 Orkestcon cert. 11.20 en 11.55 Gramofoonp'aten. 12 25 Orkestconcert. 4.20 Con:ert op twee vleugels en bas. 7.20 Populair orkestconcert. 8.10 Symphonieconcert. Rome 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8 20 Lichte folkloristische muziek. Brussel 509 en 339 M. 509 M. 12.35 Gra mofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. C50 Gra mofoonplaten. P.20 „Carmer" opera van Bi- zet, gramofoonplaten. 3"9 M. 12 35 Gramo foonplaten. 5.20 Het omroeporkest. 6.50 Dansmuziek. 8.20 Werken van H. Berlioz. Orkest en Rubeau, tenor. RADIO IN ONS LAND. Op 31 Dec. 1931 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvanginrichtingen 286.139 Het aantal aangeslotenen aan radio-distribu tie-centrales bedroeg 237.423, hetgeen in to taal neerkomt op 66 luisteraars op elke 1000 inwoners. Voor den oorlog was de openbare meening in verschillende landen, ook in Nederland, niet althans niet voldoende doordrongen van het gevaar, gelegen in de z.g. ver zekeringspremie. die de opgedreven bewape ningen te land en ter zee heeften te bieden. Men zag algemeen de economische finan- cieele en sociale bezwaren, die deze bewape ningen opleverden: men erkende volkomen, dat zij automatisch tot verhooging van de militaire en maritieme uitgaven der landen wederzijds mocsien leiden, maar het vóór alles groote staatkundige en mureele gevaar, dat de bewapeningen vertegenwoordigden, zag men niet. Wij weten thans in het bij zonder na de ervaringen van de twaalf dagen Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H 4) Neen, sire, maar om u een niet- verdachte en veilige schuilplaats te verschaffen. Om zich te overtuigen, dat niemand volgde, keerde sir Evelyn zich bij de laatste woorden om. Toen merkte hij voor het eerst, dat Lucille meegekomen was. Strenger dan hij ooit tot haar ge sproken had, vermaande hij nu: Je hadt niet moeten volgen, kind, ik dacht dat je naar huis teruggekeerd was. Lucille's gezichtje betrok en haar oogen schoten vol tranen. De jonge man trad tusschenbeide en zei, terwijl hij haar de hand op den schouder leg de: Laat haar meegaan, sir Evelyn, zij zal ons niet verraden, daar ben ik van overtuigd. Hij lichtte de kin van het kind op en keek haar in de oogen; toen drukte hij haar een lichten kus op het voorhoofd. Je belooft toch om te zwijgen? Ja, zeker, zeker! Dat wist ik ook wel. Je was mijn Serste vriendin. Ik zag je, toen het zonlicht je mooie haar kuste en ik meende daarin een gunstig voorteeken te «ea. den grooten oorlog voorafgingen, beter. Niet slechts dwingen de bewapeningen ook die landen, die eigenlijk aan den wedstrijd niet mede wenscken te doen, tot vergrooting van hun strijdkrachten, maar zij scheppen bovenal een sfeer van wantrouwen, die elk oogenblik tot uitbarsting kan leiden. Meer dan ooit hebben de volkeren behoefte aan vertrouwen over en weer, en slechts dat ver trouwen kan de veiligheid brengen, die men begrijpelijkerwijze verlangt en verwacht, voordat men tot algemeene internationale ontwapening wenscht over te gaan! De Volkenbond beoogt eenerzijds de vrede lievende beslechting van de geschillen, die tusschen zijn leden, maar ook tusschen leden en niet-leden van den Bond ontstaan. Het geen anderzijds vanzelf medebrengt, dat de Volkenbond pogingen aanwendt om te ko men tot een zoodanige vermindering van be wapeningen, dat men deze gevoegelijk ont wapening kan gaan noemen. Art. 8 van het Grondverdrag is aan deze taak van den Volkenbond gewijd en verlangt, dat de Raad een plan opmaakt, waarin rekening wordt gehouden aan den eenen kant met de natio nale veiligheid der leden, aan den anderen kant met de mogelijkheid van het nakomen hunner internationale verplichtingen. De Volkenbond heeft deze taak ter hand ge nomen reeds spoedig na zijn ontstaan, en dat hij daarin niet eerder en niet vollediger is geslaagd, kan aan den Bond als zoodanig riiet worden verweten. Trouwens, men houde in het oog, dat de Volkenbond geen wil heeft, onafhankelijk van die van zijn leden; dat hij geen besluiten kan nemen, wanneer de leden niet wenschen mede te werken. Maar ook den leden van den Volkenbond kan men op dit stuk geen directe verwijten maken, want de samengesteldheid van het bewapeningsvraagstuk is in de practijk wel duidelijk gebleken. Het eenige verwijt, dat men den leden van den Volkenbond wel kan maken, is dat zij niet voldoende ermede re kening hebben gehouden, dat art. 8 van liet Grondverdrag, betrekking hebbende op de eventueele ontwapening van alle volken, een niet te ontkennen verband houdt met een reeks van bepa'ingen, voorkomende in de Vredesverdragen van Versailles c.s., waarin aan Duitschland en de andere overwonnen landen zeer strenge verplichtingen zijn op gelegd wat betreft omvang en uitrusting van leger en vloot. De aanhef van het be treffend hoofdstuk der verschillende Vredes verdragen legt een nauw en niet te ontkennen verband tusschen de aldus opgelegde ont wapening der overwonnen landen en de vrij willige ontwapening der overige landen, aan welk verband vooral in den laatsten tijd meer aandacht is geschonken. De Volkenbond heeft aanvanxelijk gepro beerd langs den weg van de Waarborgtrac- taten, waaraan de naam van Lord Robert Gecil onverbrekelijk is verbonden, het vraag stuk van vermindering der bewapeningen op te lossen. Want, er is geen Staat die zich tegen vermindering van bewapening op zich zelf verzet, maar er zijn wel Staten, die zoo danige vermindering weerstreven met het oog op eigen nationale veiligheid. Door de Waarboigtractaten-Cecil zou deze veiligheid in elk geval verzekerd zijn, maar naarmate deze verdragen den waarborg /oorop eir ge leidelijk de ontwapening geheel achteraan stelden, verloren zij de sympathie van velen. Het Protocol van Genève, in 1924 tot stand gekomen, heeft daarop getracht in de ge bleken leemte te voorzien, doch toen dit niet voldoende ratificaties vond, was ook de daarmede samenhangende Ontwapenings conferentie van de baan. Toen einde 1925 de tractaten van Locarno werden gesloten, achtte men algemeen de verstandhouding der groote landen zoodanig, dat aan de voorbereiding der Ontwapeningsconferentie kon worden gedacht. De Commissie, welke kwam te staan onder voorzitterschap van den Nederlandschen gedelegeerde, jhr. dr. J. Loudon, werd ingesteld, zij werkte van 1926 tot einde 1930 en zij is er, zij het niet zonder moeite, in geslaagd om een ontwerp tot stand te brengen, dat grondslag zal zijn voor de a.s. Conferentie. Met tweeërlei moeilijkheid had de Com missie-Loudon van den aanvang af te kam pen. Het standpunt, door de deskundigen op militair en maritiem gebied ingenomen, bleek verder uiteen te loopen dan men aanvankelijk gedacht had; de veiligheid vroeg, zij het dan ook langs den weg van rechtsmiddelen, ver dere versteviging, voordat aan vermindering van bewapening kon worden gedacht. Als gevolg van de eerste moeilijkheid is een ont werp-verdrag tot stand gekomen dat artike len bevat, welker inhoud een groot deel der Deze woorden bleven Lucille in het geheugen geprent, zóó, dat zij ze nooit meer vergeten zou, ofschoon ze toch luchtig genoeg gezegd werden. Sir Evelyn keek naar zijn dochtertje, vol trots en liefde. Het is een goed kind, zei hij, maar ze zal ook wel de ondeugden hebben van haar sexe. Toch, betuigde de jonge man, heb ik vrouwen gekend, die zwijgen konden en die ljet geheim van een ander konden bewaren, zóó goed, ja misschien nog beter, dan ooit een man! Dat is zoo en ik geloof, dat Lucille oud genoeg is, om de kracht van een be lofte te begrijpen. Het is een eigen aardig kindveel ouder dan haar jaren. De jonge man keek naar haar, met doordringenden blik, of hij haar tot in de ziel wilde lezen. Het kind doorstond dien blik met vrijmoedig vertrouwen; er was iets in die oogen, iets anders, dan ze nog ooit gezien had; zoo groot, zoo bruin en zoo diep waren ze. In haar korte levenservaring kon ze geen verge lijking vinden, om te verduidelijken, wat ze voelde; was zij daartoe wèl in staat geweest, dan zou de gedachte bij haar zijn opgekomen aan een bron, zoo op het eerste gezicht schijnbaar met heel weinig water er in; maar als je er goed in keek, en je oogen raakten er aan ge woon, en wisten zich te richten, dan werd je gewaar, dat er een groote diepte in school. Deze jonge man ging het leven door, terwijl hij op verreweg de meesten den indruk maakte van zorgeloosheid, een schenkt, en waarop dus, zoowel in beginsel als in uitwerking, ter Conferentie zal worden teruggekomen. Teneinde de veiligheid te versterken, werd naast de Commissie-Loudon een evenwijdige Commissie-Benesj ingesteld, die erin slaagde de Algemeene Akte van Ar bitrage tot stand te brengen, ontwerpen voor te bereiden terzake van maatregelen ter voor koming van oorlogen, financieelen bijstand aan den aangevallen Staat e.d., tegelijkertijd, dat de Raad zelf de noodige middelen uit werkt teneinde eigen gezag te versterken. Het voornaamste resultaat van den arbeid der Commissie-Loudon mag gelegen worden geacht in het feit, dat er een ontwerp is. Vroeger, ter Vredesconferenties te 's-Graven- hage, ja ook bij de beraadslagingen te Parijs in 1919, werd het samenstellen va-n een zoo danig ontwerp een onmogelijkheid geacht. Nu moet men zich van dit ontwerp geen te groote voorstelling maken, want het is voor een ontwerp van dezen aard een bijna abnormaal verschijnsel! een ontwerp zon der cijfers; het is meer schema dan ontwerp. De Conferentie zelve zal de cijfers hebben in te vullen, en het is begrijpelijk dat de Com missie-Loudon dK aan de Conferentie heeft overgelaten, aangezien op tal van belangrijke principieel punten een meerderheid en een vrij talrijke minderheid tegenover elkander stonden Het oniwerp acht slechts beperking van de zgn. vredeseffectieven mogelijk, scha kelt de geoefende reserves, die toch dade lijk na de mobilisatie in den strijd worden ge worpen, uit; het is zeer de vraag of de Con ferentie zich met dit standpunt zal kunnen en willen ve-eenigen. Het ontwerp acht vermindering van mate riaal zoowel voor lucht- als landmacht on mogelijk, en beperkt zich voor deze vermin dering tot den indirecten weg der budge- taire cijfers; het is te hopen, dat de Confe rentie verder zal willen gaan. Neder'andsche voorstellen, die in deze richting gingen, zijn door de meerderheid der Commissie-Loudon verworpen, hetgeen intusschen nog geenszins zeggen wil. dat de Conferentie, die vertegen woordigers van alle leden van den Volken bond en van het grootste deel der niet-leden telt, een gelijk standpunt zal innemen. Men vergete ook niet, dat. wat de bepalingen van de vermindering der maritieme bewapenin gen betreft, de Conferentie rekening zal heb ben te houden met de uitkomsten van het Vlootverdrag van Londen en met de nog altijd bestaande mogelijkheid, dat dit ver drag, door overeenstemming tusschen Frank rijk en Italië, in een verdrag van de vijf groote zeemogendheden zal worden omgezet. Men zal goed doen de verwachtingen om trent de resultaten dezer Conferentie niet te hoog aan te slaan, maar andetzijds het ware karakter, dat zij heeft, niet uit het oog te ver liezen. Immers, de Conferentie, die zich Ont wapeningsconferentie noemt, zal geen be sprekingen voeren over ontwapening, die in de tegenwoordige omstandigheden van uit sluitend academischen aard zouden zijn. Het is een Conferentie, waardoor men hoopt te geraken tot een beperking, d.w.z. een stil stand der bewapeningen, maar bovenal tot een werkelijke vermindering der bewapenin gen. hetzij door de cijfers van effectieven en materiaal, hetzij door de cijfers der begroo tingen tot lagere terug te brengen. De Union der Volkenbondvereenigingen, waarbij voor Nederland de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" is aangesloten en die men meer malen de avenant garde van den Volkenbond heeft genoemd, spreekt van een totaalver mindering van 25 pCt. der bewapenings- kosten. Het is te hopen, dat men deze zal kunnen bereiken; het is te hopen, dat men, wellicht tengevolge van economische ont spanning, verder zal kunnen gaan. Dat staat wel vast. dat de nood hoog gestegen is, en dat het woord der deskundigen meer zal gelden teneinde de juiste redactie der be palingen te vinden dan teneinde het prin cipieel standpunt te bepalen over wat al dan niet toelaatbaar is De beste wenschen van geheel het Neder landsche volk vergezellen zeer zeker de Ont wapeningsconferentie en hare beraadslagin gen. Aller aandacht trekt zich naar Genève samen, omdat men overtuigd is, dat deze Ontwapeningsconferentie behoort tot de be langrijkste der vele internationale samen komsten, die wij in den loop dei laatste jaren hebben aanschouwd; be0eft, dat haar wel slagen vanzelf tot een oplossing van het zoo moeilijk vraagstuk van herstel- en oor logsschulden zal leiden; gevoelt anderzijds, dat eene mislukking dezet Conferentie zwaar, wellicht onhoudbaar zwaar op de wereld en op Europa in het bijzonder zou drukken! zuc}it om het zich zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te maken; maar de weinigen, die wat dieper keken, za gen, dat er groote vastheid van wil en sterkte van karakter school onder die schijnbare oppervlakkigheid, die mis schien wel met opzet voorgewend werd. Dat geloof ik wel, sir Evelyn. Ik zou haar graag heel mijn leven op mijn zijde hebben. Ze waren nu allen in de ruïne van de kapel van de Lee's; Lucille weer het laatst. Het licht van de avondzon viel door de open deur. Sir Evelyn ging achterom, wat ééns een stee- nen altaar was geweest, nu met een groote barst er in, waarop verschillende mossen voort woekerden. Daar weer achter, aan den noordkant, was de draagzuil van het dak, daarboven was de overkapping van het koor, met precies zoo'n zuil aan den anderen kant. Zoo schijnbaar leunde sir Evelyn even tegen het metselwerk. Terwijl hij dit deed, begon het te wijken, waardoor een ruimte in de zuil vrij werd, groot genoeg, om een man binnen te laten. Hij keerde zich om en zei: Dezen kant uit, sire! Toen verdween hij uit het gezicht. De jonge man volgde gezwind. Lord Milton onmiddellijk achter hem. Lucille ging niet mee, maar bleef in de kapel zelve staan, met de oogen wijd-open van verbazing. Een paar oogenblikken later kwam de jonge man voor haar terug. Kom, zei hij, ik heb je gemist; ik verlang naar mijn „gunstig voorteeken", om mijn ge vangenis lichter te maken. Het woord gevangenis deed het kind huive ren, daar zij een natuurlijke vrees voelde voor URSEM. Vergadering van den Raad der gemeente Ursem op Donderdag, des namiddags te 1 Vt uur. In de eerste vergadering van het nieuwe jaar bracht de voorzitter, de heer Van den Heuvel dank voor de talrijke ontvangen heil- wenschen. Wederkeerig bood hij den ingeze tenen de beste wenschen. Wanneer ooit waar is dat Eendracht Macht Maakt dan is het zeker in tijden van depressie. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten dd. 30 December 1931 no. 10 om hun be slissing ten aanzien van de gemeentebegroo- ting dienst 1932 te verdagen. Schrijven van het bureau voor Katholie ke Kinderuitzending om naar aanleiding van het rondschrijven no. 223 van Ged. Sta ten, in aanmerking te mogen komen voor op name van kinderen. Schrijven van Ver. voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën om in aanmerking te mogen komen voor opname van kinderen in haar tehuizen. Schrijven van Ged. Staten dd. 16 Dec. 1931 no. 67 waarbij de begrooting van den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar wordt goedgekeurd en het ten laste van de gemeente Uresm komende bedrag is vastge steld op 206.17. Schrijven van Ged. Staten waarbij de uit keering uit het Wegenfonds voor deze ge meente wordt vastgesteld op 250 Schrijven van het Polderbestuur Ursem houdende mededeeling dat het op het schrij ven van het gemeentebestuur tot verschaffen van werk, niet wenscht in te gaan. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Het schrijven van het gemeentebestuur van Wehl werd voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van den heer G. Seijts om een bedrag van 280 te willen bijschrijven op zijn bestaande hypotheek. In handen van B en W. gesteld om prae-advies. Wegens periodiek aftreden van den heer Th. Vlugt, a's lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs moest !n de bestaande vacature worden voorzien. B. en W. hebben in overleg met de commissie een voordracht opgemaakt n.1. no. 1 Th. Vlugt en no. 2 mej. M Kamp. Uitgebracht werden op den heer Vlugt 7 stemmen zoodat deze herkozen is. Ingekomen was een adres van den heer P Koelemeij met verzoek om een bijdrage in de kosten van aansluiting voor telefoon. De heer Schaap achtte het wel van belang dat een telefoon in dat gedeelte van de gemeente blijft en het leek hem bezwaarlijk dit alleen door den heer Koelemeij te laten betalen. Wethouder de Jongh vond het een gemeen tebelang en was er voor eenige tegemoetko ming te geven. De heer Schaap stelde voor een onderzoek in te stellen naar het gebruik van de tele foon. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten gunstig op het verzoek te beschikken en aan den heer Koelemeij de helft der maandelijksche kosten ten bedrage van 3.25 te vergoeden. Aan de orde was wijziging gemeentebe- grooting 1931 welke door Ged. Staten is te ruggezonden. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten verlangen dat een evenredig deel van de op het gesloopte perceel ten laste van de hoofd stukken VIII paragraaf 2 en IX paragraaf 1 worden gebracht en het restant ten bedra ge van 430 niet wordt belegd, doch wordt aangewezen voor extra aflossing. B. en W. stelden voor aan de opmerkingen van Ged. Staten tegemoet te komen en boven dien de suppl. begrooting aan te vullen met enkele posten o.a. reiskosten onderwijzers naar Alkmaar voor volgen applicatiecursus en vergoeding extra-aflossing'aan Mij. van GemeentecrecTiet te Amsterdam. Aldus be sloten. Van het R. K. Schoolbestuur was ingeko men een verzoek om over 1932 een voor schot te mogen ontvangen, groot 2000 De voorzitter deelde mede dat volgens art. 101 der L. O.-wet 1920 het schoolbe stuur over 1932 recht heeft op 4561.93 en stelde voor het gevraagde voorschot te ver- leenen. Met algemeene stemmen aldus be sloten. De voorzitter bracht in bespreking een voorstel van B. en W. om over te gaan tot het plaatsen van een brandkraan bij de r -k. school. Naar aanleiding van dit punt zeide de voorzitter dat hij tot zijn groot genoegen kan mededeelen dat onder den nieuwen com mandant de heer Langereis weer een verga dering is gehouden met de brandmeesters en 1 'I m ra—Bg Ml f de donkere ruimte in den muur, waar zij doorheen moest. De jonge man nam haar bij den arm. Moed gevat! fluisterde hij. Ik verzeker je, dat er nog erger plaatsen zijn, dan deze; volg mij. Lucille deed, gelijk haar gevraagd werd en was nog juist intijds, om haar vader met vuur steen en staal een lantaarn te zien aansteken. Ze stonden allen ineen kleine ruimte, die beter onderhouden was, dan het heilige gebouw, waarvan het een aanhangsel was. Aan den eenen kant stond een bedstede met een stroo- matras er in; twee stevige houten stoelen en een waschtafel voltooiden het meubilair. In een rek aan den wand. hing wat aardewerk. Het kind leek dit een ellendig verblijf, waar zij vol ontsteltenis rond keek; den anderen niet. m Dit vertrek heeft zeker dienst gedaan?, merkte lord Milton op. Ja, mylord. Het heeft hier niet aan gasten ontbroken, of tenminste aan één gast, voor langen tijd*. Vrienden, die op de Abbey zeker niet goed gehuisvest konden worden, zei de jonge man met een glimlach. Juist, zoo is het. Zoo waar, ik zou niet graag lang van deze gastvrijheid gebruik maken, sir Evelyn! Het zou mij kippenvel bezorgen. Ik vertrouw, Sire, dat het maar om een paar uur te doen is. Sir Evelyn had de lantaarn aan een haak tegen den muur gehangen. Toen viel hij zwaar neer op een van de stoelen, met bleek en betrokken gelaat. de commandeurs ter bespreking van de or ganisatie van het brandweerpersoneel en het materiaal. De brandraad heeft nu een ver zoek tot B. en W. gericht om een brandkraan bij de r.-k. school te plaatsen en elk jaar op den eersten Zaterdag in Juni de brandspuit te beproeven terwij 1 verder wordt verzocht tot aanschaffing van enkele nieuwe slangen over te gaan. De heer Broertjes vroeg of de slangen bij de zuivelfabriek wel goed onderhouden wor den. Wethouder de Jongh antwoordde dat hij een onderhoud met den directeur van de fa briek heeft gehad, die verklaarde dat aan de slangen veel zorg besteed zal worden. Besloten werd de brandkraan aan te bren gen en nieuwe slangen aan te schaffen, ter wijl ieder jaar de handbrandsipuit beproefd zal worden. Met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeen ten wordt een rekening-courant aangegaan voor gewone uitgaven. De voorzitter deelde mede dat van Ged. Staten bericht is ingekomen dat voor het be leggen van overtollig kasgeld een raadsbe sluit noodig is, dat moet worden goedge keurd door Ged. Staten. In verband hierme de stelden B. en W. den raad voor te beslui ten het overtollig kasgeld te beleggen bij de Boerenleenbank. A'dus besloten. De pensioengrondslagen voor klokkenist, gemeente-opzichter, gemeente-geneesheer en ambtenaar ter secretarie worden vastgesteld resp. op 30, 90, 500 en 700. Besloten werd een bedrag tot een maxi mum van 8000 beschikbaar te stellen om hieruit dè rentelooze credieten te betalen, die verleend zul 1 en worden aan den groven tuin bouw Op een adres van J. Pater en Joh. Lange reis om straatverlichting in de Uitgang werd besloten een lantaarn te plaatsen bij J; Pater. Tevens werd een lantaarn geplaatst bij de ve1dwacb+°rswoning. B. en W. ste'den voor de gevraagde ont heffing van schoolgeld aan N Dol en N. Hoogewerf te verleenen De Raad vereenigde zich hiermede. Bes'oten werd eenige muntgasmeters aan te schaffen en deze te doen olaatsen bij de onwillige beta'ers van meterhuur. Daarna sluiting. ZUIDSCH AH WOUDE, De alhier gevestigde vereeniging voor zje- kenhuisverpleging hie d gisteravond haar jaarvergadering ten lokale van den heer Kuilman. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., ver welkomde allen en wees op de treurige tijds omstandigheden, welke vooral hier in deze streek vallen waar te nemen. Onze vereeni ging heeft dit jaar een nadeelig sa'do. Toch is het verblijdend dat wij ook dit afgeloopen jaar weer onderscheidene menschen konden helpen, doordat ze verzekerd waren. Verder zeide de voorzitter, dat door de Federatie op gericht is een vereeniging tot dekking van operatie-kosten, genaamd „O. O. K." en hij gaf den penningmeester gelegenheid verslag uit te brengen van zijn beheer. De eindcijfers van de rekening waren als volgt: Ontvangsten 1223.4414, uitgaven 1437.32, nadeelig saldo 213.54K; 30 patiënten werden voor rekening van de ver eeniging verpleegd. Het aantal verp'eegdagen bedraagt 445, dat is een gemiddelde van 15 dagen; 2 pa-: tiënten zijn in het ziekenhuis overleden. Het aantal leden bedraagt 845, waarvan 816 be- talenden en 59 vrijgestelden. Rapporteurs waren de heeren Lau? en Jb. Kroon, op wier advies de rekening werd goedgekeurd. De contributie werd wederom vastgesteld op 1214 cent. Nu gaf de penningmeester eenige inlichtin gen aangaande de nieuw opgerichte ver eeniging „O. O. K." (Onderlinge Operatie- Kosten"). Vooral voor hen die niet bij een doktersfonds etc. ziin aangesloten, is het raadzaam lid te worden van onze vereeniging, om daardoor ook lid van O. O. K. te kunnen zijn. De contributie is bepaald op 3 cent per volwassen lid; beneden 16 jaar 214 cent per week. Een operatie-rekening wordt tot een maximaal bedrag van 75 vergoed; in 52 weken hoogstens 125 in totaal. Vanuit de vereeniging zijn 29 leden toegetreden tot de vereeniging „O. O. K.", dat is 8 pCt. Het totaal ingeschreven leden bedraagt 650. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn beheer en mededeelingen. Als bestuurslid werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer Jb. Grootjes. De voorzitter raadde den leden aan, ter voorkoming van moeilijkheden, niet te verzui men de kinderen aan den bode op te geven. HOOFDSTUK II. De verkenning. Lucille liep op haar vader toe en sloeg haat armen om zijn hals; zij kuste hem op het voor hoofd, dat klam voelde bij aanraking. Ineens herinnerde zij zich, hoe ziek hij was geweest en dat dit zijn eerste wandeling van eenige meerdere uitgestrektheid was, sinds dien. Lord Milton vatte den toestand. Uit een valies, dat hij met een riem op den rug droeg, haalde hij een zilveren fleschje van eigenaar- digen vorm te voorschijn, draaide er de schroef af en reikte het over aan sir Evelyn, die niet bij machte scheen om te spreken. Het is de beste brandewijn, die nog nooit heeft dienst gedaan. Het is juist, wat u noo dig heeft. Sir Evelyn nam een paar druppels en hoest te. Het bloed keerde weer naar zijn gelaat, dat doodsbleek was geweest, Lucille keek dankbaar naar lord Milton; de jonge man sloeg met deelneming het tooneel gade. Misschien besefte hij nu voor het eerst het feit, dat sir Evelyn Lee, in waarheid, li chamelijk ongeschikt was geweest om het zwaard voor hem aan te gorden. Lord Milton dwong den baronet om nog eens te drinken. Hierna scheen sir Evelyn zijn kracht herkre gen te hebben en stond op: Vergeef mij, sire, dat ik ongenood in uw tegenwoordigheid ging zitten, maar mijn bee- nen weigerden den dienst. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5