Atkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Radionieuws Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. oensdagr 3 Februari. Ho. 28 1932 Donderdag 4 Februari 1932, Hilversum 1875 M. (Uitsl. A.V.R.O.-uit zendingen). 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Annie Radman, piano. Mevr. de Ruiter, sopraan. 11.00 Kniples 11.30 Con- fprt vervolg. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 Orkestconcert o. 1. v. N. Treep. 2.00 Pauze. 2 30 Gramofoonplaten. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Gramofoonplaten. 5.20 Kovacs Laos en zijn orkest. 7.30 En^elsche :es. 8.Ó0 Gramofoon- n aten. 8.15 Concertgebouworkest o. 1. v. P. Monteux. F. Helmann, viool. 10.30 Persbi- richten. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00—12 Dansmuziek. Billy Mason en zijn band. Carlton Hotel. Huizen 298 M. (8.009.15 en 11.00 2 00 K R.O. 1000 v.m. en 2.00 n.m. KRO g'oO9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 2.00 Cursus handweiken. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.45 Concert, 2 violen en cello. 6.45 Kniples. 7.00 Vragen. 7.45 Persberichten. 8.00 Chr. Zangver „Soli Deo Gloria", uit Glanerbrug. 9.00 Voor de ouders. 9.30 Vocaal concert. H. Gruys, alt mezzo. F. de Nobel, piano. 10.30 Persbench ten 10.40—11.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 4f. 10.35 Morgenwijding. 12 20 Cinema-orgelconcert. 1 20 Gramofoon platen. 1.35 Sted. Orkest v. Birmi gham. 2.05 Lezing. 2.25 Voor de schol»i« 3 20 Vesper. 4 25 Dansmuziek. 4.50 Grosvenor House or *est 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Bericnten. 6.50 Orgelconcert. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing. 8.20 BBC-orkest en H. Williams bariton. Ouderwetsche dansen en liedjes. 9.20 Lezing. 9.55 „Friday Morning", hoorspel. 10 40 Concert-orgelbespeling. 10.50 Kerk dienst. 11.15—12.20 Dansmrr'ek. Jack Pay- ne's band. Parijs 1725 M. 8.05 en 12.05 Gramo foonplaten. 8.20 V-oo'i'ke rnnzik. 9.05 „Le Plaisir de Rompre". hoorsnel. Renard. 9.50 Gramofoonplaten. R:.ssische muziek. Kalundborg 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 3 10 Orkestconcert. 7.30 Omroeporkest o. 1 v Em. Reesen en solisten Opf^ettemuziek 1005—11.50 Moderne aansmuzlek. Langenber g 473 Al. 6.257 20 Orkest concert. 11.20 Gramoforno'aten. 12.25—1.50 Orkestconcert. A205.20 Westfaalsch Harptrio. 7.20—8.15 Het Weran klein orkest 8 20 Werag-orkest m. m v. solisten, viool, piano. Daarna *ot 11.20 Dansmuziek. Rome 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieeoncert o 1. v. C. Mu'è Brussel 509 en 339 Ai 509 M. 12.35 2 05 Gramofoonplaten. 5 20 Omroeporkest o 1 v Hr Kumps. 6 50 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert. 330 M. 12.35—2 05 Gramb foonplaten. 5.20 Werken van Fe'ix Mendels- sohn. 7.05 Gramo^onp^ten. 8.20 Concert. Kon. Harmonie en koor ,.Het Volk". ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Donderdag 2 Febr. 1932. EEN GEVAARLIJK UITZIENDE VER DUISTERINGSZAAK VAN TEXEL. Als eerste en eenige verdachte verscheen heden voor de meervoudige strafkamer de ruim veertigjarige veehouder Jacob Cornelis W. te Texel, welke verdachte zich had te ver antwoorden ter zake een door hem gepleegde verduistering van 3458 in de maand Juni van het vorige jaar, ten nadeele van den eer sten getuige Cornelis Vlas, met wien hij omstreeks dien tijd uitoefende een aardappel- handel voor gezamenlijke rekening en welke bedrag als zijnde de helft der opbrengst van de gekochte aardappelen, door verdachte in de wacht zou zijn gesleept. In deze zaak waren gedagvaard een tien tal getuigen, waaronder de heer J. Ott, on derwijzer O.L. school te Alkmaar, een be kend schriftdeskundige in crimineele zaken. Door den verdachte waren zijnerzijdsch een aantal getuigen a décharge, door hem op de zitting opgegeven. Volgens verklaring van den veehouder was gezegde getuige Cornelis Vlas hem 2500 schuldig, van welke oorzaak dezer schuld hij een langdurige en voor een buiten staander tamelijk onbegrijpelijke definitie gaf. jfeuilleton Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 6) Ik ben majoor Josiah Walker en werd uitgezonden door generaal Harrison, om Karei Stuart te vervolgen, die opstandig is tegen de wetten en privileges van dit rijk. Bij deze voorstelling boog sir Evelyn even bevallig, of een hoffelijk edelman zich aan hem had bekend gemaakt. U is sirEvelyn, naar ik vermoed? Tot uw dienst, majoor Walker. In het geheel niet „tot mijn dienst", denk ik, maar als u iets voor mij verbergt, dan zal ik u laten ophangen aan gindschen olm. Dit, terwijl hij wees naar den diksten boom van het boschje in de diepte. Ik geloof niet, dat bedreigingen noodig zijn onder mannen van eer. Ik heb geen tijd om beleefdheden met u te wisselen. Wij hebben Karei Stuart achter volgd, nagenoeg tot aan de muren van uw Park. Als hij wordt gevonden, zich hier ver schuilend met uw oogluikende toelating, dan Wordt u tot verrader verklaard en zutt u de straf ondergaan, die daarop staat. Die risico durf ik op mij nemers. Het ging hier over aardappels, die ge kocht en vekocht waren, terwijl uit de latere opgaven van verdachte bleek, dat deze schuld zelfs was opgeklommen tot 4288. De brigadier der rijksveldwacht van Twuyver verklaarde op verzoek van den pre sident, dat de verdachte volgens uitlatingen van andere personen, niet bij uitstek gunstig bekend stond. De brigadier kon echter per soonlijk en uit eigen ervaring geen bepaald ongunstige antecedenten releveeren. De verdachte veehouder-aardappelenhan delaar maakte met zijn compagnon de af spraak, dat die schuld geleidelijk van de op brengst der aardappelen van het aan C. Vlas toekomende deel kon worden afgehouden. De 61-jarige koopman Cornelis Vlas deel de mede, dat hij aan verdachte geen cent schuldig was, wel andersom. Hij ontkende beslist het feit, dat verdachte 4288 van hem zou hebben te vorderen met de krachtige woorden: geen denken aan. Voorts ontkende getuige beslist den ge- heelen aardappelenhandel met verdachte. Wel had hij aardappelen gekocht in 1931 in kleine partijtjes, die hij direct had vol daan. Een feit was, dat verdacht nog om 100 te leen was gekomen, toen getuige afwezig was. Den volgenden morgen kwam hij reeds vroeg terug om zijn leeningsverzoek te her halen, waarna getuige hem het geld ter hand stelde. De datum had getuige in zijn boekje genoteerd. Getuige had een partij „piepers" zoo als hij ze meer amicaal noemde die niet verkocht werden en op voorstel van verdach te zou deze partij in Amsterdam aan de markt worden gebracht. Verdachte had een schip besteld en toen dit vaartuig in de haven verscheen, werd de partij ingeladen en stel de verd. voor, omdat de partij wat klein was, nog wat aardappelen er bij te koopen, waarin Vlas toestemde. Van verschillende personen kocht Vlas voor zijn rekening nog aardappelen bij. De verdachte, die ook een partij aardappelen had ingebracht, stelde het echter voor dat Vlas een schuld had van 4200 en de aflossing zou geschieden als hiervoren is medegedeeld. Getuige Vlas beweerde echter, dat van die conditie geen woord waar was. Wel was geconditionneerd en telefonisch bevestigd, dat de commissionnair Vos in Amsterdam het ontvangen geld in geen ge val aan een persoon zou afgeven. Voorts had getuige aan Vos gevraagd om een voorschot opdat hij de leveranciers ook kon voldoen. Van al de verkochte aardappelen kwam echter slechts 1500 terecht. Verdachte was echter bij getuige aan huis gekomen en had gezegd: de centjes benne binne, mijn zuster heeft ze in bewaring! Waarop de vrouw van getuige zou hebben uitgeroepen: Wat doet die d'r met 'r poole an? Wel wat ongegeneerd, meheer, zei ge tuige verontschuldigend, maar zóó ging liet! Getuige had echter maar steeds vergeefs gewacht op het geld, wel had hij van ver dachte een brief gekregen in de woning van getuige Dit briefje bevond zich bij de stukken en werd overlegd, doch verdachte loochende elke bekendheid met dit epistel. Evenmin had hij aan getuige een briefkaart overhandigd van den heer C. Vos uit Amsterdam. Het schip aardappelen had opgebracht 4542. Hiervoor moest feitelijk worden uit betaald aan verdachte ƒ1082.75 en aan getui ge 895, doch aangezien getuige Vlas al de gekochte aardappelen had voldaan aan de bouwers, had deze te vorderen 3458 70 van den verdachte. Hierop was het verhoor van Vlas voorloo- pig beëindigd en nam de oude heer in de ge tuigen bank met zichtbaar welgevallen een pruimpje. Mej. Clasina Boon, huisvrouw van den hr. C. Vlas, werd gemoedelijk door den presi dent aangemaand zich stipt te houden aan de waarheid, terwijl haar echtgenoot ge durende dit verhoor de zaal moest verlaten. Mej. Vlas verklaarde dat haar man abso luut geen schuld had aan verdachte en hij haar steeds op de hoog'e hield van zijn ver bintenissen. Haar man koopt bijna altijd con tant. Op de insinuatie van verdachte, dat tusschen Vlas en diens vrouw een onaange name verstandhouding zou bestaan, ant woordde mej. Vlas dat 4 jaar geleden iets was voorgevallen, wat later in der minne was geschikt. Voorts werd getuige gehoord omtrent de verschillende besprekingen over den handel in aardappelen in tegenwoordigheid van getuige. D oor verdachte werd ontkend dat er onder den maaltijd ten huize van Vlas was bespro ken dat verdachte niet in st at was de toege zegde 600 mud aardappelen te leveren. Om het tekort aan te vullen had haar man voor zijn rekening verschillende partijtjes bijge- kocht. Later had haar man aan den heer Vos De majoor keek sir Evelyn aan met doorbo- renden blik. U weet meer, dan u verkiest te zeggen. Bij de Heilige Schrift, ik zou u op de pijnbank willen zien! Ik vertrouw, dat er nog wetten zijn in Engeland, antwoordde sir Evelyn met waar digheid. Geen man kan gedwongen worden zich van een misdaad te beschuldigen, zoomin als getuigen gepijnigd hoeven te worden, als ik goed onderricht ben. In ieder geval is u gewaarschuwd, ant woordde majoor Walker ruw. De verkenning begint. Hij wendde zich om en gaf een commando. De troep verdeelde zich in groepjes van vier en begon een systematisch onderzoek van iederen schuilhoek, die het park en de daarbij behoo- rende landerijen boden. De majoor zelve, met twee officieren van minderen rang gingen de Abbey binnen; sir Evelyn volgde. Wij zullen uw huis van den zolder tot den kelder onderzoeken; het zou het beste wezen als u met de sleutels met mij meeging. Het spijt mij, dat ik nog te onwel ben, om mij te uwer beschikking te stellen; dit is de eerste dag, dat ik uit ben, na een aanval van geelzucht. Des te beter voor u, vermoed ik, viel de majoor scherp in. Sir Evelyn glimlachte; het was volkomen waar. Zijn ziekte had hem behoed om deel te nemen in den val van zijn heer» te Amsterdam telefonisch verzocht om een voorschot. Verdachte ontkende dit alles, ook dat hij gezegd zou hebben dat men niet naar Amster dam behoefde te gaan, omdat zijn zuster het geld onder haar berusting had. Dcor verdachte werd trouwens zoo ongeveer alles ontkend omtrent hetgeen mej. Vlas ver klaarde, ook wat betrof de scène met den brief van de zuster van verdachte en de brief kaart van den heer Vos. Onwaar, zei de verdachte. De brief of de briefkaart zat in een vuile verscheurde enveloppe van de Grondcrediet Bank. Verdachte beweerde als toen heelemaal niet ten huize van Vlas te zijn geweest. Mej. Vlas verzekerde echter dat de vrachtrijder A. Slegt kon getuigen, dat ver dachte dien dag bij hen in huis is geweest. Hij zat op zijn vrachtrijderskar op ver dachte te wachten. Deze zou met hem verder rijden. Dit gebeurde op 13 Juni. De vracht rijder zag de klompen van verdachte voor de deur van Vlas staan. De quintessens van de geheele historie is dat Vlas geen geld heeft ontvangen. De heer Cornelis Vos aardappel kooper te Amsterdam, had in Mei 1931 als commissi onnair 'n opdracht van verdachte. Hij werd opgebeld van Texel door Vlas en verdachte en alstoen had getuige op verzoek van Vlas 1500 voorschot aan verdachte uitbetaald. De verdachte had te voren aan getuige ge zegd, dat Vlas buiten de zaak stond. Later had de heèr Vos het restant ipl.m. 3000 gezonden aan de bank van den'heer Verdoes, met wie verdachte in rekening-cou rant stond. Mej. Maria Cornelia Wabeke, veehoud ster en zuster van verdachte werd 'in af wij king van de rooster gehoord als getuige a décharge. Zij ontkende van Vos een bedrag van 4500 te hebben ontvangen. Dat zij den ver maarden brief zou hebben geschreven werd door haar niet bepaaald ontkend, maar zij had zooveel brieven geschreven. In dien brief had zij echter medegedeeld wel 4500 van Vos te hebben ontvangen. Op aandringen van den president ver klaarde zij eindelijk na veel omwegen, dat zij, naar zij geloofde, den brief niet had geschreven. De president verlangde een bepaald ant woord: Ja of neen! Nu verklaarde zij dan, den brief niet te hebben geschreven. Voorts verklaarde deze dame, dat Vlas wel eens bij haar broeder was geweest en hem toen cm geld is gevraagd. De heer Vlas ontkende dit echter pertinent en de conferentie met deze twee getuigen gaf meermalen aanleiding tot opgewonden too- neeltjes en veel hilariteit De heer J. Ott, onderwijzer te Alkmaar, gehoord als getuige-schriftdeskundige, was tot de conclusie gekomen, dat verdachte de schrijver was van de in het proces meer malen genoemden brief, zooals door den schriftkundige technisch werd aangetoond Een hypothese die natuurlijk door verdachte met zijn gewone pertinentie werd ontkend. Na de ipauze werd de behandeling voort gezet met het hoorën van den 64-jarigen koopman Jan Y. Witte te Texel, buurman van Corn. Vlas, die verklaarde, dat hij door dezen persoon nimmer groote voorraden aard appelen had zien aanvoeren. Hij heeft er ook geen ruimte voor. Vlas staat bekend als een man, die steeds zijn aankoopen regelmatig voldoet. De 36-jarige arbeider Pieter Wijngaard, voormalig knecht van verdachte, deelde mede dat in 1928 aan Vlas waren geleverd 3 a 400 mud. Een hoeveelheid van 1000 Hectoliter is nooit aan Vlas geleverd en hij heeft er ook geen berging voor. Zijn toenmalige patroon had zich nooit over de onsoliditeit van Vlas beklaagd. Getuige Jos. v. d. Velden, thans wonende te St. Janssteen, had toen hij nog op Texel vertoefde in dienst van verdachte in '28 en '29 aardappelen aan Vlas geleverd, geen groote hoeveelheden, b.v. 1000 H.L. Deze verklaring klopte niet met hetgeen hij vroe ger had verklaard en de president wees hem in krachtige bewoordingen op het gewicht van den eed. Voorts werd aan de verklaringen van dezen getuige, gehoord op verzoek van verdachte, niet veel waarde gehecht. Daarop werd gehoord de heer C H. Kik kert, vrachtrijder te Texel, die verklaarde, dat verd. en Vlas ruzie had»ien gekregen over aardappelen en toen was er gezegd, dat hun zaken waren afgedaan. Getuige bevond zich toen ten huize van verdachte. Tusschen de heeren Kikkert en Vlas ontstond over deze aangelegenheid een scherpe woordenwisse ling, waarop de president tusschenbeide kwam en de orde herstelde. Volgens verklaring van Kikkert zou Vlas getracht hebben den vader van Kikkert over te Mijn majoor domus zal mij vervangen, sprak hij. Er zijn vrouwen in huis; u zult ze wel niet onnoodig verontrusten. Als zij maar niets verbergen, hebben zij niets te duchten; wij zijn Godvreezende man nen. Het verheugt mij dit te hooren. De baronet klapte in de handen. Een bedien de van middelbaren leeftijd, in de zwart met roodbruine livrei van de Lee's, verscheen^ Clarkson, stel je onder de bevelen van dien heer, die de Abbey wenscht rond te gaan. Die zoekt naar een verrader en afvallige, viel de officier ruw in. Als er zich hier zoo één schuil houdt, dan zult gij er allen uw hoofd bij verbeuren. Zoo is het voldoende. Cla»kson, geleid dien heer, en als de verkenning heeft plaats gehad, zorg dan, dat er een maal'ijd klaar staat in de eetzaal. Majoor Walker werd eenigszins zachter ge stemd bij die laatste toezegging en gaf toe: Dat zal niet onwelkom wezen; wij hebben veel en hard gereden vandaag. Op dit oogenblik trad lady Lee te voorschijn met op een zilveren blad den bewusten drank, dien zij haar man bood. Mijn echtgenoot is ziek geweest en heeft vandaag zijn eerste wandeling gemaakt. Dit zeggende maakte zij een kniebuiging voor den majoor. Dat begrijp ik, madam. Het spijt mij, dat ik hier met een onaangename opdracht ben. halen, dat deze zijn zoon zou bewegen, niet tegen hem te getuigen, welke verklaring de vader van getuige Kikkert schriftelijk beves tigde. De getuige Vlas ontkende zulks pertinent. De bloemkweeker A. Witte, die zich in Augustus of September 1931 in de woon kamer van den ouden heer Kikkert bevond, had gehoord, dat Vlas den ouden Kikkert wilde bewerken, te voorkomen, dat de jonge Kikkert tegen hem zou getuigen. De getuige Vlas verklaarde dat hij den ouden heer Kikkert waarschuwde, dat bij verdachte een plannetje werd ineengezet tegen hem, waaraan ook zijn zoon Cor deel nam. De jonge Kikkert, die deftig in de advo- catenbank was gezeten, begon toen luid? te protesteeren, waarop hij tijdelijk uit de zaal werd gezet. Vervolgens werd ook verdachte de deur gewezen, opdat Witte vrijer kon praten. Van der Velde had destijds een boerde'ij van verdachte bewoond, welke boerderij later is afgebrand. Als getuige a décharge werd gehoord de 29-jarige broeder van verdachte, die ver klaarde dat Vlas in 1929 duizend mud aard appelen gekocht had. Ook had getuige den heer Vlas herhaaldelijk om het geld ge maand. Feitelijk werd niet de verklaringen van dezen getuige zoo'n beetje den draak gestoken- Het schrift van zijn broer kende deze ge tuige niet. Ook werd gehoord de koopman J Mets, die verklaarde, dat Vlas hem had gezegd, dat hij totaal met verdachte had afgerekend. Later bleek echter dat hier gold vroegere zaken, niet de zaak waar het om ging. Ten slotte werd gehoord mej. v. d Velde te St. Jan Steen en expres daaruit gearri veerd, waarop de president leuk opmerkte: Nou, nou, dat zal geld kosten welke dame verklaarde, dat Vlas geregeld aardappelen betrok van verdachte. Vlas had haar met 50 willen omkoopen om haar te doen verklaren, dat haar broer betaald was. De heer Vlas tikte op zijn voorhoofd en qualificeerde haar verklaring als fantasie. Hij kende het mensch niet eens. Hierop werd aan den officier het woord verleend tot het houden van zijn re quisitoir. Uitvoerig ging de officier daarin het verloop van deze ingewikkelde zaak na. om tot de conclusie te komen dat de verdachte zich aan de h"*n telaste gelegde verduistering had schu'dig gemaakt. Van de rechtmatigheid der schuldvergelijking was niets gebleken, zooals de officier nader aantoonde. Abso luut was niet bevestigd, dat Vlas in 1929 een partij van 1000 H.L. aardappelen zou hebben gekocht en niet betaald. Ter zake verduistering van 3458.70 vor derde de officier ten slotte 4 maanden gevan genisstraf. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare zitting van Maandag 1 Februari DRANK-INSPIRATIES LEIDEN NIMMER TOT IETS GOEDS, MAAR GEWOONLIJK NAAR DE ZONDAARSBANK. Op de politiezitting van 7 December stond de 38-jarige voeger Arend S. terecht naar aanleiding van het feit, dat hij op 13 October zijn mede in de Laan der Liefde te Alkmaar woonachtige buurvrouw mej. Prins had be dreigd met een mes, waarmede hij haar had willen „millimeteren". Wat hij daarmede be doelde werd niet duidelijk, doch hij had 'n flink borreltje te veel op, dus konden zijn uitlatingen niet al te serieus worden opgeno men. De officier vond het nogal kras, dat een huisvader met 7 kinderen zoomaar op klaar lichten dag misbruik van sterken drank maakte en eischte niet minder dan 1 maand gevangenisstraf, doch de politierechter wenscnte nog eens wat meer te weten omtrent verdachte en zijn gezin en stelde dit onder zoek in handen van den heer Wiggers en stelde de verdere behandeling der zaak uit tot 1 Februari. Hoewel de inlichtingen omtrent den ver dachte niet ongunstig waren, bleek het dat deze persoonlijk er niet voer voelde, onder toezicht gesteld te worden, zoodat niet tot een gunstig advies kon worden overgegaan. Waar alsnu de garantie der geheelonthou ding ontbrak zat er voor den officier niets anders op dan 1 maand definitieve gevange nisstraf te vorderen. De politierechter, direct uitspraak doende, veroordeelde daarop ver dachte met 50 boete of 50 dagen hechtenis benevens 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 proefjaren, zonder het op leggen van bijzondere voorwaarden. De majoor had zijn hoed afgenomen, dien hij bij zijn binnentreden nog opgehouden had. Een soldaat moet zijn plicht doen, sir, dat weten wij. Ongetwijfeld zult u het naar om standigheden toch zoo gemakkelijk mogelijk voor ons maken. U weet, waar ik hier ben? vroeg hij scherp. Ik kon juist hooren, wat er verhandeld werd, zei lady Lee kalm. De majoor ging. Een vrouw heeft toch altijd een antwoord klaar; daar is zij een vrouw voor, sprak hij in zich zeiven. Een uur lang werd de verkenning voortge zet, binnen de muren en buiten de Abbey. De beide verstekelingen hoorden het geluid van stemmen, vlak bij zich, en hielden den adem in. Aan de ruïne van de kapel wijdden zij ruim hun aandacht, maar niemand vermoedde het vertrek, achter den boog verborgen. Het boschland werd verkend tot aan de muren; ieder struikgewas werd doorstoken; herten werden uit hun schuilplaats opgeschrikt en spijtig verjaagd. Maar het geheim bleef on aangetast, zooals het nu al twee eeuwen onge schonden was gebleven. Vernuftig als het plan bedacht was, tijdens den oorlog van de Roode en Witte Roos, was dit aanhangsel van de kapel zóó listig voor het oog verborgen, dat het bestaan er van en kel vermoed kon worden na een nauwkeurig EEN LEVENSKUNSTENAAR MET EEN RELIGIEUS TINTJE! Op 30 Nov. 1931 werd een oplichtingszaa\ behandeld tegen zekeren Geert van der L., wien het op 12 Sepetember te Enkhuizen was gelukt, door listige kunstgrepen waaronder een gefingeerd beroep op een gereformeerd predikant, eenige contanten los te werken van den heer P. Struik, een waardigheidsbeklee- der in de gereformeerde kerk te Enkhuizen. De verdachte G. v. d. L. was bij de behan deling zijner nogal ernstige zaak destijds niet aanwezig en had dus niet veel tegen te praten toen hij op voorstel van den officier con sequent tot óz geëischte gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden werd veroordeeld. Het scheen echter v él, dat deze veroordeeling hem tenslotte had wakker geschud, althans kwam veroordeeld in verzet tegen het vonnis en heden werd de zaak opnieuw opgeroepen. Aangezien echter de opposant niet op het gestelde uur present •./as, nam cle officier de gunstige kans waar, vervallen verklaring te requireeren. De politierechter wees dienover eenkomstig vonnis en zoo was deze kou» direct afgebreid. EEN PROBLEEM, DAT NIET PRIMA VISTA WAS OP TE LOSSEN. De 21-jarige Lodewijk van St., van beroep slager-bankwerker, saisoen venter, kortom, manusje van alles, is ondanks zijn jeugdigen leeftijd en frisch uiterlijk lang niet afkeerig van de gaven van Bacchus. En eenmaal onder den invloed van dit prikkelend vocht geraakt, verandert hij van een gewilligen kalmen jon gen in een ware woesteling, die vernielt, wat hem in den weg komt. Zoo stond hij dan op 14 December terecht, omdat hij in den nacht van 12 September zich te Venhuizen duchtig had verzet tegen gemeente- en rijkspolitie en bovendien de cel deur van het gemeentelijk arrestantenlokaal had vernield, behalve nog de erfvredebreuk, die hem ten laste werd gelegd. Natuurlijk stond Lodewijk, die al eens meer voor den rechter plechtig beterschap had be loofd en nu weer zijn woord had gebroken, er niet zoo heel mooi voor, maar toch werd de ge'egenheid te baat genomen hem nog één kans te geven en een reclasseeringsonderzoek gelast met aanhouding der zaak tot 1 Febr. Vandaag kwam dus dit punt opnieuw aan de orde en wij moeten tot ons leedwezen di rect verklaren, dat de candidaat voor een vcorw. straf weer niet met een schoone lei voor mr. Ledeboer verscheen, doch zich in middels te Alkmaar aan vernieling van een café-inventaris had schuldig gemaakt, zooals uit de volgende zaak tegen Lodewijk nader zal blijken. Het gebeurde dan op 1 Januari dat boven gemelde in 'n aanval van drankrazernij in een der vele „bars", getooid met welklinken de namen, waarmede Alkmaar wordt overstroomd, een stuk uit een bierglas zou hebben gebeten en na dit smakelijk hapje met een stoel een lamp en daarop een caféruit had vernield. Op grond van efficiency werden deze zaken thans bijeengevoegd. Lodewijk, thans geheel normaal en er onschuldig uitziende als een pas opgenomen leerling van de kleuterschool, erkende de ver nielingen, hoewel hij zich de feiten niet meer kon herinneren. Zijn eenig excuus was: ik was dronken! Thans had hij zich in verbin ding gesteld met den bekenden philantroop den heer Ambagtsheer en zich aangesloten bij een geheelonthoudersvereeniging. In zijn nadeel pleitte evenwel niet weinig, dat tegen hem weder een nieuwe strafzaak was in gekomen en wel verduistering van een rijwiel. De verdachte beweerde echter dit rijwiel niet verduisterd te hebben. Hij had de fiets in bruikleen gekregen van zekeren Piet Leijen en hem was de fiets in St. Pancras weer ont stolen. De officier merkte echter op dat deze verklaring in 't minst niet klopte met de aan de politie gedane opgaven. De heer Wiggers deelde mede dat ver dachte hem zelf een bezoek had gebracht. Verd. was thans lid van de Loge der Tem pelieren. Voorts meende de heer Wiggers dat verd. niet altijd evenwichtig is en op grond van al deze omstandigheden stelde de heer Wiggers voor de behandeling opnieuw 3 maanden uit te stellen. Dan heeft verdachte nog ruimschoots gelegenheid om zijn goede voornemens in daden om te zetten. Conform besloten. Op 9 Mei zullen we ver der zien. HIJ WOU ZEKER EEN MENAGERIE AANLEGGEN. De 19-jarige Joh. v d. H. wonende te Hoorn, had op 9 Juli in den vroegen morgen uit de respectieve hokken die op het erf ston den van den heer D. Groot te Be ts weggeno men 2 konijnen en 2 kippen met het doel lang- ooren en pluimvee ten eigen bate te gelde te maken. De jonge mar» had te dien aanzien niet zijn eerste proefstuk afgelegd en vroeger ook al eens 'n paardenstaart afgesneden. Door den heer Wiggers werd geadviseerd tot voorwaardelijke straf. Onder goede lei ding en toezicht is misschien van dezen de- meten van den buitenmuur; en zelfs dit was nagenoeg onmogelijk, daar klimop, mos en kruipplanten ieder deel van het gebouw had den overgroeid met een dicht, groen dak. Majoor Walker overtuigde zich dat de Ab bey van den kelder tot den toren geen verste kelingen bevatte; hij beklopte lambrizeering en muren. Hij luisterde naar holten onder den vloer en keek naar valdeuren in het dak, maar al zijn onderzoekingen waren vergeefsch. Hij en zijn officieren zaten gemelijk en ontevre den aan tafel en deden zich te goed aan het koude vleesch en de pasteien, die hun onwil lige, maar gulle gastheer hun had laten voor zetten. Na den maaltijd trad de bevelvoerende offi cier naar buiten en zamelde rapporten in van degenen die verantwoordelijk waren voor de verschillende kleine groepjes, die het park hadden doorzocht, van het eene naar het an dere. Onregelmatig kwamen zij op, en, zonder on derscheid, getuigden zij, dat óf de berichten, die ze ingewonnen hadden, niet juist waren misschien wel opzettelijk onwaar óf dat de koninklijke vluchteling op de een of andere manier buiten hun bereik had weten te komen. Het was hier maar tijd verspillen; het hoorn- signaal riep hen weer te paard. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5