ülkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladionieuws fauMetwt Siad m Omqevmq. £and= en JmMouw Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag 5 Februari. No. 30 1932 Zaterdag 6 Februari 1932. Hilversum 1875 M. (Uitsl. V.A.RA.-uitz. 1O0O v.m. V.P.R.O.). Ö.45-7.00 en 7.30- 7 45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonplaten. 9.- Trio Drukker. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Trio Drukker en radiotooneel. 12.00—1.45 Seotet o 1. v. Is. Eyl en gramofoonplaten. o 15 Coöperatief praate. 2.30 Mandoline-or kest o 1. v. J- B. Kok. 3.00 Philosofisca „raatje. 3.30 Concert, vervolg. 4.00 Vegeta risch praatje. 4.15 Gramofoonplaten. 4.45 Toespraak door E. Kupers. 5.00 Beoefening Aer huismuziek. j.45 Politieke causerie. J. Oudegeest. 6.00 Septet o. 1. v. Is. Eyl. 7.00 Consultatie-schaakpartij. Euwe—Löhr—Col- Harte. 8.00 Concert door het orkest o. 1 v H. de Groot. M. Komst, trompet, v. Dijk, sousaphoon. Sjouwerman, piccolo. Swillesn, fagot. 8.30 Teun de klepperman. 8.45 Con cert vervolg. 9.15 Nieuwsberichten. 9.30 Dansmuziek. Orkest o. 1. v. H. de Groot. Uit A" oude tijd. 10.0C Persberichten 10.15 Con £ert, vervolg. 10.50 „Robert en Bertram Co.", hoorspel v. Heijermans. 11.1512.00 Gramofoonplaten. Huizen 289 M. (Uitsl. K.R O -uitzending. g 00—9.15 Gramofoonplaten. 10.00 Concert Trio. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert, sextet. 2/ Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Concert. Kunstensemble. 6.40 Esperanto. 7.10 Gramofoonplaten. 7.45 Roemeensch concert. Orkest o. 1. v. Joh Ger ritsen. Causerie door Ir. J. R. de Vries. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 Concert, er volg. 9.30 Persberichten. 11.00—12.00 Gramofoonpla ten- Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Commodore grand- orkest. 2.55 Rugbywedstrijd Schotland—Wa les. 4.35 Orkestconcert. 5.05 Cinemaorgel concert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten 6.50 Intermezzo uit Wales. 7.10, 7.25 Lezin gen. 7.50 Variété. PBC-theaterorkest o. 1. v. 5 Kneale Kelley en solisten. 8.50 „Cakes and ale", zangspel, met koor en piano. 9.20 Be richten. 10.00 BBC-orkest o. 1. v V. Hely— Hulchinson. 10.50—12.20 Dansmuziek. Am- brose's orkest. Parijs 1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoon platen. 5.20 Siohanconcert in theater Pigal- le 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Feestavond. De Fransche prseident zal aanwezig zijn. De Garde Républicaine en solisten Kalurtdborg 1153 M. 11.20—1.20 Concert in Restaurant Wivex. 1.40—2.20 Gramo foonplaten. 2.50—4.50, Orkestconcert 7.20— 9.20 Ouderwetsche dansmuziek door orkest 9 25 Harmonica-duetten. 10.10—11.35 Dans muziek. Langenberg 473 M. 6.257.20 Orkest- fconcert. 10.40—11.55 Gramofoonplaten '12 25—1.50 Concert door een werkloozen-or- leest. 1.55 Gramofoonplaten. 4.20 Koorcon cert met pianobegeleiding. 7.20 Karneval in Keulen. Kapel Karl Hüften. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Rome 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Aansluiting van het Operagebouw. Brussel 508 en 339 M. 509 M. 12.35 Gra mofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. C van Neste, viool. 338 M. 12.35 Gramofoon platen. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 „De fideele boer", operette v. Fall. GI J ZULT NIET STOREN. Een navolgenswaardige maatregel. In Schreckenstein (Böhmen) is een veror dening uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat storende huishoudelijke electrische apparaten moeten voorzien zijn van een anti-storings middel, of, indien dit niet mogelijk is, niet ge bruikt mogen worden van 12 uur tot 13.30 en van 18 uur tot 24 uur. Bovendien wordt men er opmerkzaam opgemaakt, dat tegen radio verstoorders langs gerechtelijken weg zal worden opgetreden. ZES MAANDEN VOOR RADIO- VERSTOORDERS- Ook in Amerika wordt streng opgetreden tegen radio-stoorders. Volgens een nieuwe politie-verordening in Los-Angeles, die op 19 Januari j.1. van kracht werd, kunnen radio verstoorders veroordeeld worden tot zes maanden gevangenisstraf of vijfhonderd dol lar boete. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 8) Het schijnsel van de lantaarn verlichtte het smalle vertrek maar heel spaarzaam. U komt als een engel des lichts, madam, zei de jonge man, haar de hand reikend. Nie mand was ooit meer welkom, sinds de wereld begon! Hij boog hoffelijk over de vingers van lady Lee, die hij aan de lippen bracht. Lord Milton onthief haar tegelijkertijd van het mandje, dat tot een zwaren las was geworden aan haar linkerarm. Wat u brengt mylady, is eveneens zeer welkom Ah, hier is mijn fee der Hopel Lucille werd ineens opgelicht en teeder ge kust. Ik voel, dat je een vriendin van mij bent, zei de jonge man. Vriendschap is soms als een Pompoen, die, zooals ik uit de Heilige Schrift vernomen heb, zeer welig tieren moet. - Het is te hopen, dat de vriendschap van uw hoogheid niet zoo spoedig vergaat als die Plant! merkte lord Milton droog op. Dat meent mijn kleine lady toch niet? blik^ i°nÊe man, met onweerstaanbaren LuciUe maakte een kniebuiging, daarmee volgend het voorbeeld van haar moeder, die dit DE A.V.R.O. ZENDT AMERIKA UIT. Nu de techniek in staat is radio-klanken uit alle werelddeèlen hoorbaar te maken, iets wat vroeger niet mogelijk was, heeft de A.V.R.O. besloten, de Nederlandsche luiste raars eens kennis te laten maken met muziek uit New York. Op Maandagavond 15 Februari van 9.20 tot 9.50 relayeert de A.V.R.O. op 1875 M. een concert, dat uitgezonden wordt onder auspiciën van de Columbia Broadcasting System. Negerzangen (Spirituals) door de Fisk University Chorus en Fisk Jubile Singers zullen ten gehoore worden gebracht. TAND- EN MONDHYGIËNE. Een tentoonstelling. Een onderwerp, dat zeer zeker heel velen zal moeten interesseeren, want iioevelen loo- pen er niet zonder één enkele nog gave tand, ja, wier gebit eigenlijk slechts hoofd zakelijk bestaat uit stompen. Wel een bewijs, dat het „eetkamer-ameublement" schromelijk is verwaarloosd. Om nu op de slechte gevolgen hiervan te wijzen en anderen tijdig te waarschuwen, is door de afd. Noordholland van de Ned. Maatschappij tot bevordering van tandheel kunde een' tentoonstelling voor tand- en mondhygiëne ingericht in de schoplbioscoop (gevestigd in de handelsschool aan de Doe lenstraat). Zij bevat tal van gekleurde platen, waarop de gevolgen van verwaarloozing zijn afgebeeld, met telkens de vermaning erbij dat tijdige voorziening veel pijn had kunnen voorkomen en ertoe zou hebben kunnen leiden, dat de patiënt een gaaf gebit had behouden. In verschillende vitrines liggen sterk vergroote modellen van tanden en kie zen, die het tandbederf in verschillende stadia te zien geven en ook al weer aan- toonen, dat een controle in de jeugdjaren met weinig moeite en zonder pijn het bederf had kunnen weren. Uit alles blijkt duidelijk, dat de tandhygiëne reeds in de jeugd dient te worden beoefend, reden waarom dan ook vaak wordt aangedrongen op een specialen dienst daarvoor op de scholen. Kaarten toonen aan, dat wij in dat opzicht hier te lande nog heel wat achter Etuitschland aan komen. Dat een goede tandverzorging niet alleen om het uiterlijk noodig is, maar bovenal moet worden aanbevolen als een aigemeene ge zondheidsmaatregel, leeren weer andere platen en modellen: de tandzenuwen staan in verbinding met de andere deelen van het lichaam en kunnen dus, als het gebit is aan getast, een ziekte veroorzaken, waarvoor men niet zoo heel gemakkelijk een slecht gebit als oorzaak zou aanwijzen. En dan: een kunstgebit, waartoe men ten slotte vaak na veel pijn moet overgaan, heeft slechts tien pCt. van de gebruikswaarde van het eigen gebit en doet met veel minder smaak eten. Een vroegtijdig begonnen geregelde con trole door een tandarts blijkt uit al het ten toongestelde als een noodzakelijk iets. De opening der tentoonstelling. Gisteravond had de officieele opening der tentoonstelling plaats door wethouder Wes terhof, die de afwezigheid van de overige leden van het college van B. en W. veront schuldigde- Zij moesten aanwezig zijn op een vergadering ter oprichting van een crisiscomité. Dat de opkomst van belang stellenden niet erg groot was (wij merkten o.a. den directeur van het ziekenhuis op en verschillende doktoren), wilde spr. wijten aan de meestal pijnlijke wijze, waarop de kennis making met een tandarts geschiedt. Intus- schen, nu het zoo collectief plaats had, viel dat wel mee, en het deed spr. genoegen aan wezig te zijn, om te kunnen getuigen van de sympathie, die B. en W. gevoelen voor de schooltandhygiëne. Dat die in Alkmaar nog niet is ingevoerd, mocht worden geschoven op rekening van de crisis. Spr. hoopte op een druk bezoek aan deze tentoonstelling, opdat aan velen zal blijken het verkeerde van de gewoonte om niet naar den tandarts te gaan als het niet beslist noodzakelijk is. Men wacht toch ook niet zoo lang met een bezoek aan den gewonen arts? Spr. zou wenschen, dat de samenstellers dezer tentoonstelling platen e.d. als de ge- exposeerde aan de gemeenten aanboden, dan zou het doel veel eerder bereikt kunnen worden. Hij noemde de expositie geen wereld tentoonstelling, maar meende toch, dat de heele wereld geïnteresseerd is bij de kwestie van tandbederf en -hygiëne. Daarom speet zoo juist ook had gedaan. Neen, sire, zei ze, ik denk dat niet. Je vertrouwt mij? Hij stond nog altijd naar haar voorover ge bogen. Ja, sire. Met een schouderophalen en een glimlach keerde hij zich tot zijn begeleider. Je bent getuige, Milton, dat er één hart is, dat gelooft in Karei; waarschijnlijk is het 't eenige in heel Engeland! Neen, zeg dat niet, Sir! Er zijn er duizen den, bracht Lady Lee hier tegen in. In trouwe, het verheugt mij, dit te hooren. Ik kan niet zeggen, dat ik de bewijzen van hetgeen u daar zegt, mylady, heel duidelijk heb ondervonden; maar ongetwijfeld ben ik be- vooroodeeld. Eens, uwe majesteit, zei lady Lee, zult u reden hebben om te gelooven, dat ik de waar heid heb gesproken, als millioenen harten en kelen u toejuichen tegenover de wereld. Een profetes! Een profetes! riep hij; toen liep hij met snelle schreden het vertrek op en neer en keerde terug naar den ingang, waar hij gestaan had om zijn gasten te ontvangen. Uw profetie valt moeilijk aan te nemen, zoo hier en op den avond; het nachtelijk duis ter is altoos een somberen tijd, waarop de for tuin ons niet toelacht; maar voor een achter volgd man, verlaten door zijn vrienden en ge haat door zijn vijanden en met den dood, die hem besluipen wil, als de honden het hert, dat zich verborgen heeft, is, wat u zegt, moeilijk aan te nemen. Toen wendde hij zich andermaal tot Lucille, die naar hem stond te kijken, met wijd-open het hem, dat er geen enkele belangstellende was uit de kringen van het openbaar onder wijs (spr. vergiste zich hier, er was er één). Met den wensch, dat de tentoonstelling velen tot leering zal strekken en dus zal slagen, verklaarde spr. haar voor geopend. (Applaus). Namens het comité, dat de tentoonstelling inrichtte, sprak hierna de heer Berman, tandarts, een woord van dank tot den heer Westerhof voor de bereidwilligheid om een openingswoord te spreken, waarop hij de aanwezigen welkom heette en zijn dank uitte aan B. en W. voor de beschikbaarstelling van het lokaal en aan alle anderen, die aan de totstandkoming van de tentoonstelling had den meegewerkt. De heer B. L. P a r 1, lid van het hoofd bestuur van de Ned. Mij. tot bevordering der tandheelkunde, nam hierna hef woord. Hij betuigde namens dat bestuur zijn erkentelijk heid voor het vele, dat in korten tijd was tot stand gebracht. Voortgaande, wees spr erop, dat het tand bederf een der meest verspreide volksziekten is en dat een ieder lid kan zijn van de Mij tot bestrijding daarvan, even goed als van een vereeniging tot bestrijding der t. b. c. Alleen maar: men erkent het gevaar van tandbederf niet zoo en daarom wordt dan ook allerlei lectuur verspreid om op den ernst dezer volksziekte te wijzen: brochures voor de grooteren en prentenboeken voor de kinde ren. Spr. zette dan uiteen, dat de tanden en kiezen geen op zichzelf staande dingen zijn, maar wel degelijk onderdeden vormen van het heele lichaam, dat ziek kan worden ten gevolge van ontsteking in het gebit. Het voorkomen ervan heeft ieder in zijn macht door te zorgen, dat de behandeling reeds bij de kinderen begint, eigenlijk reeds bij de aan staande moeders, maar in elk geval vanaf het tijdstip dat het jonge kind zijn eerste tand krijgt. Het nut en de noodzakelijkheid van het borstelen der tanden werd door spr. uit voerig besproken* welke soort tandenborstels men moet gebruiken (geen platte met dicht op elkaar staande haren) en hoe geborsteld moet worden (verticaal en aan alle kanten) en meerdere malen per dag (na eiken maaltijd en vooral des avonds, om rotting van spijsresfen en daarmee het kweeken van bacteriën ge durende den nacht te voorkomen). Nadrukkelijk wees spr. erop, dat een con trole van twee maal per jaar noodig is om het tandbederf te voorkomen met alle onge makken en pijnen daaraan verbonden. Dat is niet duur! Ga maar eens na wat het in b.v. vijf jaar kost en wat iemand, die zich om geen controle bekommerde, na vijf iaren gevaar loopt voor zijn gebit te moeten betalen. Het publiek maakt zich de tandverzorging zelf duur door niet tijdig naar den tandarts te gaan. Na een korte pauze, gedurende welke de heer Berman zijn dank uitsprak voor de belangstelling van het hoofdbestuur, getoond door de aanwezigheid van den heer Paëri, werd een film vertoond, betrekking hebbende op het gebied der tentoonstelling. De tentoonstelling zal duren tot en met Zondag. Eiken avond om 8 uur zal een be voegd spreker optreden met eea onderwerp, de tand- en mondhygiëne betreffende, terwijl dan tevens een film zal worden vertoond. SCHOORL. De plaatselijke tuinbouwvereeniging al hier hield Woensdagavond hare jaarverga dering in het lokaal van den heer Schuyt. De voorzitter, de heer R. Wognum, sprak een inleidend woord. De wensch in de vorige jaarvergadering, dat er voor de Schoorlsche tuinders verbetering zou mogen komen, is niet vervult, integendeel, 't is er nog veel slechter op geworden. Gelukkig heeft het gemeentebestuur in de laatste raadsvergadering een besluit geno men dat ons dankbaar stemt. Spreker ging vervolgens uitvoerig den algemeenen toe stand na. Tot nog toe bestaat de kans, dat voor En geland koude grond aardbeien, bessen en jam de tarieven niet zoodanig zullen gelden als voor de producten onder glas. En dan is ook aan te bevelen, de teelt van stoksnijboo- nen. Stamspercieboonen daarentegen, zullen wel bij enorme massa's uitgezet worden. Oost-Indische kers is ook te laag aan de markt. Spreker had gaarne gezien dat in de over- oogen, ernstig trachtend te begrijpen; zich ten zeerste verwonderend en ook niet weinig angstig. Je geeft mij eer hoowp, zei hij, haast nog meer dan de woorden van je moeder. Onge twijfeld, kind, zal dit bezoek je bijblijven aan een man in de gevangenis, die onder andere omstandigheden zou hebben verkeerd, als het lot hem gunstig was geweest. Het zal mij bijblijven, sire, zei ze, en ik zal voor u bidden, altijd. De jonge man glimlachte: Dat kan mij geen kwaad, misschien zelfs wel goed doen! Onder het spreken trok hij van zijn vinger den eenigen ring, dien hij droeg; het was een eenvoudige zegelring met het woord „Spes" en een Fransche lelie er in gegraveerd. Hij nam Lucille's wit handje in de zijne en paste den ring aan de dunne vingertjes, één voor één, aan, lachende om het dwaze van dit ondernemen; zelfs aan den duim kon de ring nog niet blijven zitten. Toen legde hij m in de palm van haar hand en zei: Daar ik geef 'm je. Je zult 'm om je hals moeten dragen, want hij is te wijd voor zulke teere vingertjes. Hij keek haar nog altijd diep in de oogen. Eens, ging hij voort, zullen de profetie van je moeder en je gebeden misschien vervuld worden; als die dag daar is en je zoudt soms iets verlangen, dat in mijn macht staat, je te verschaffen, bedenk dan, dat ik -een schuld aan je heb; je misschien wel mijn leven ver schuldigd ben en dat je, in ruil daarvoor, kunt eischen, wat je wilt. Lucille hield den ring zorgvuldig in de hand vloedige jaren door de tuinders meer was gereserveerd. Hadden we dit bijv. bij de vei lingen gedaan, dan zouden we heden be schikken over de gelden om de producten op te koopen welke thans door de veiling gaan. Misschien echter kan uit het kwade nog weer iets goeds worden geboren. De secretaris, de heer Jb. Mooij, las zijn vlotgeschreven jaarverslag, waaruit we kon den aanteekenen, dat de vereeniging thans 114 plaatselijke en 15 buitenleden telt (18 minaer dan in 1930), dat de opbrengst van artikelen, welke door bemiddeling van het bestuur zijn verkocht, zeer miniem was, doch dat de groenten en fruit door de leden zelve werden geveild, en van deze artikelen na tuurlijk geen cijfers konden worden genoemd. De tuinbouwcursus, onder leiding van de heeren Arpeau en Beun, had zijn beslag ge kregen, terwijl uitvoerig werd stilgestaan bij de verschillende producten welke in Schoorl zijn geteelt en verhandeld. De heer D. Rus, penningmeester, deed ver slag van zijn finantieel beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten de uitgaven over troffen met een bedrag van 43.22, terwijl bij de Coöp. Boerenleenbank nog een bedrag van 13.20 staat en de vereeniging nog en kele bezittingen heeft. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Nadat een voorloopige bespreking had plaats gehad over contracteeren van Oost- Indische kers en erwten, gaven zich hier voorloopig eenige teelers voor op, terwijl bin nen 14 dagen voor kers nog land kon wor den opgegeven bij den heer Jb. Mooy, secre taris. Ook kan men nog bestellingen opgeven van snijboonenlatten bij den secretaris Staande de vergadering werd mede reeds een flinke partij opgegeven. In de pauze werden de aftredende be stuursleden, de heeren W. Druijven, W. Levenhuysen en Mart. de Zeeuw herbenoemd, waarna een gratis verloting aan de J. Blom, F. Stenneberg, L. Zaadnoordijk, A. Rens en van der Oord elk een mand bezorgde. Er waren 2 aanbiedingen van Schorsenee- ren zaad. Ook hier van kon door de leden ge bruik worden gemaakt, evenals voor zaai zaad van sla en snijbeonen. Men bestelle bin nen 14 dagen bij den secretaris, 't Zelfde geldt voor bestellingen van lijsten en plat glas. De voorzitter en de secretaris deelden mede, dat ze 15 van hun salaris wilden schenken aan de vereeniging, welke schen king werd geaccepteerd. Met den vrachtrijder, den heer Druijven, had 't bestuur geconfereerd over de tarieven. Deze heer wilde zijne tarieven zoo laten als ze waren, doch hijzelve betaalde de embal lage-huur, behalve dan die voor de kratten. Daarenboven zou hij, wanneer partij goed, welk weinig opbrachten, doch waarvan de aanvoer eenigzins de moeite was, de billijk heid betrachten We kregen, na de verschillende discussies, den indruk, dat de vrachtrijder zeer meegaan de optreed tegen zijne leden. Daartegenover zou het bestuur gaarne zien, dat die leden, die aan huis soms goede ren verkoopen, waardoor de vrachtrijder in komsten moet derven, aan den heer Druijven in elk geval de vracht betalen. Tot heden wordt dit al door verschillende leden gedaan, doch enkelen verzuimen dit nog. 't Was voor die menschen, dat de voorzitter aandrong op betaling van de vracht. Medegedeeld werd, dat de heeren J. Mooy; W. Druijven en Jb. Akkerman een commissie van advies zullen vormen, noodig om B. en W. terzijde te staan bij '5t regelen van steun aan de tuinders. Enkele punten werden uitgesteld tot de Maartvergadering. Wat het Nat. Crisis-comité kleine tuinders doet. VOO'' Nog werd een schrijven medegedeeld van den burgemeester, dat van wege het Nat. Crisis-comité voor keline boeren en tuinders, met minder dan 5 Hectaren land, zwavel zuren ammoniak kan worden verstrekt tegen sterk gereduceerden prijs, n.1. 2 per 100 Kilo. (De handelsprijs is 5.50.) Echter moeten de gegadigden hiervoor dit opgeven vóór 8 Februari, dus uiterlijk Zater dag a.s. ten gemeentehuize. De voorzitter legde den nadruk hier voor al op, en spoorde de menschen aan, hier vooral gebruik van te maken, doch er dan vooral aan te denken, dat ze zich nog deze week ten gemeentehuize hiervoor opgeven. Elk bestuurslid zal over deze zaak gaarne de menschen elke inlichting verstrekken. De voorzitter sprak zijne erkentelijkheid uit over deze mooie daad van het Crisis-comité. Vervolgens werden in behandeling ge bracht de statuten en het huishoudelijk regle ment. Zonder op- of aanmerkingen (een echte uitzondering op de regel) liepen de artikelen gesloten. Zij weet niet hoe zij uw majesteit bedan ken moet, viel lady Lee in, want het kind was als met stomheid geslagen. Maak een kniebuiging en kus zijn ma jesteit de hand! zei haar moeder. In plaats daarvan boog Lucille de knie, tot die den grond raakte, den aarden vloer van de cel. De jonge man legde haar de hand op het hoofd. Je naam? vroeg hij, daar hij dien vergeten was. Lucille, antwoordde zij, zóó zacht, dat het enkel zijn oor bereikte. 0 Lucille Lee, dat komt mooi bij elkaar. Ik zal het onthouden en onthoud jij ook, dat je mijn belofte hebt. Hij kuste haar op haar en voorhoofd; haar hoed was afgevallen, terwijl zij knielde. Toen richtte hij zich op en wendde zich tot lord Milton, die, half-genietend, half-ongeduldig, het tooneeltje stond gade te slaan. U is getuige, mylord, dat ik mijn eere woord heb gegeven. 't Is al, wat uw majesteit te schenken heeft, meende lord Milton weer droog. Ja ik ben getuige, als dat noodig is, en mag ik u nu even in herinnering brengen, dat deze mand zwaar aan mijn vinger hangt en dat ik althans er naar smacht, om ze lichter te helpen maken. HOOFDSTUK IV. In den nacht. Lucille lag wakker in haar wit bedje. Dit was iets ongewoons; in den regel sliep zij, van het ALLE RAADGEVINGEN HIELPEN NIETS. Ik was radeloos. Toch is de rheumatiek nu verdwenen. Er is misschien geen kwaal waarvoor vrienden en kennissen zooveel middelen weten als voor rheumatiek. Die raad is altijd welgemeend maar zelden vindt de lijder er baat bij. En als het middel verkeerd is, kan het oneindig veel kwaad doen. Daarbij komt nog dat die herhaal de teleurstellingen na elke nieuwe methode een hopeloos gevoel veroor zaken, een gevoel alsof niets ter wereld U helpen kan. Toch wilde.deze vrouw het nog een keer probeeren misschien aangemoedigd door een verklaring als hieronder, be rustende op de werkelijke verklaring van een ander. Hoe 't ook zij, ze probeerde het eens met Kruschen Salts en, natuurlijk, dit stelde haar niet teleur. „Twee- of drie jaar lang ben ik onder behandeling geweest voor de rheumatiek in mijn rug, die mij het leven ondraag lijk maakte. Ik moest altijd naar bed gaan, totdat de pijn weer over was. Vrienden raadden mij allerlei middelen aan om te probeeren, totdat ik er rade loos onder werd, want er was niets wat mij ook maar eenigszins hielp. Toen, on geveer twee jaar geleden, begon ik met Kruschen Salts. Ik vind dat dit mijn in gewanden weer geheel in orde heeft ge bracht en het heeft me al gauw genezen. Ik kan naar waarheid beweren, dat niets me zoo gezond en fit houdt als „de kleine dagelijksche dosis" van Uw won- delijke Kruschen Salts. U kunt van dezen brief naar eigen goeddunken ge bruik maken, opdat andere lijders er hun voordeel mee kunnen doen." Mevr. W. L. C. Geen middel kan rheumatiek blijvend genezen, tenzij het drie afzonderlijke functies verricht. Deze zijn: 1. oplossen der naaldscherpe urinezuur-kristallen, die de pijnen veroorzaken; 2. afscheiden van deze kristallen uit het lichaam; 3. voorkomen dat het urinezuur zich weer kan ophoopen. Een enkelvoudig zout heeft maar een enkelvoudige werking, en dat is niet voldoende. In Kruschen vindt U een combinatie van zes ver schillende zouten. Twee dezer zouten zijn de meest werkzame oplossers van urinezuur, die de medische wetenschap kent. Zij ronden spoedig de scherpe kan ten af van de pijnlijke kristallen en ver anderen deze in een onschadelijke op lossing. Andere zouten in Kruschen sporen de werking der nieren aan, en helpen deze om de opgeloste urinezuur- kristallen op natuurlijke wijze te verwij deren. Verder bevat Kruschen nog an dere zouten, welke voorkomen, dat het voedsel in Uw organisme kan gaan gisten en zoodoende een verdere vor ming van kwaadaardig urinezuur voor komt. Hieruit ziet U dus de eenvoudige verklaring, waarom rheumatiek niei kan bestaan in een lichaam, dat regelmatig „de kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. onder de hamer door en werden met aige meene stemmen deze beide stukken goedge keurd en aangenomen, terwijl men tevens be sloot om hiervoor de koninklijke bewilliging aan te vragen. Bij de rondvraag bracht de heer P. van Bodegraven het idee naar voren om aard beien dezen zomer in Beverwijk te veilen, 't Vervoer was nu geen hinderpaal meer. Tevens raadde hij aan om, waar we voor 't meerendeel kleine tuinders zijn, 't meer toe te leggen op specialiseering der cultures. 't Eerste zal worden overwogen op de eerst volgende ledenvergadering en 't laatste lokte nogal bespreking uit. De secretaris vooral meende, dat als men verscheidenheid van cultures had, dit de beste uitkomst zou geven. Nog werd uitgemaakt met aigemeene stem men, dat de voorzitter, de heer R. Wognum, de vereeniging in 1932 weder zal vertegen woordigen in het bestuur van Alkmaarsche exportveiling. Hierna sluiting. KENNEMERLAND. Naar het schijnt begint er aan de groote stroom van groente, van elders aangevoerd, een kentering te komen Dat wil niet zeggen dat de vast aanvoerders van elkers niet meer komen, doch de romanelhandelaren die altijd en overal klaar staan om te koopen en oogenblik af, dat ze haar hoofdje op het kussen vlijde, tot ze 's morgens geroepen werd. Haar gedachten waren in beroering; ze ging nog eens na, wat geweest was, voelde zich met angst vervuld voor hetgeen komen zou, a) luisterend naar ieder geluid in het groote huis, terwijl zij zich ook wel verbeeldde, iets te hoo ren, waar dit toch niet zoo was, en zich angstig maakte voor den man, die in haar kin derlijk gemoed trouw en genegenheid had ge wekt. Hij verkeerde immers in gevaar, gedu rende de uren, dat zij veilig in bed lag. En haar vader ook; hij was nog op, en bezig, terwijl haar moeder den uitslag afwachtte. Ze waren weergekeerd van de kapel, onmid dellijk na de aanbieding van dien ring en had den denzelfden weg teruggenomen, dien ze ge gaan waren. Er was niets gebeurd, Ze waren de Abbey binnengekomen, zonder dat ze ge mist waren; sir Evelyn had haar beiden gekust, of ze weer bijeen waren na een langdurige af wezigheid, in plaats van enkel een uur; de uit drukking op zijn gelaat getuigde, dat hij vol daan was over de wijze, waarop de zending was vervuld. Lucille wist, dat haar vader ook over haar tevreden 'was; dit gaf haar een aan gename gewaarwording en maakte weer veel goed van al wat zij ervaren had op dat avond bezoek. Zij had met haar ouders deel geno men aan den avondmaaltijd en was toen naar bed gebracht door haar kamenier, Ruth Marlot, een meisje daar uit de streek, die gepraat had van de gebeurtenissen van dien avond; wat de soldaten toch wel op de Abbey gezocht hadden t i of zij weer zouden komen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5