Alkmaarsche Courant. fëuitwiand 3(eek S ch o ot £achtmact JiechtszoAm Honderd vier en dertigste Jaargang. I rtidao: Februari No 30 ™32 FRANKRIIK EN DE DUITSCHE BEWAPENINGEN. De eerste rapporteur van de tegercommissie van de rransche Kamer, Bouilioux Lafonts, heeft zijn rapport ingeieverd. JJ»t dit rapport publiceert de ,.Matin o.a. volgende: Duitschland heeft nooit opgehouden de verdragen op alle mogelijke manieren te ont duiken. Duitschland beschikt over geheime bewapeningen die grootendeels voortkomen uit de oude oorlogsdepots. Bovendien is de vervaardiging van wapenen in een heele reeks van fabrieken weer hervat. De chemische industrie bereid zich voor op den chemischen oorlog. De firma Heinkel bouwt regelrechte typen van jacht- en verkenningsvliegtuigen. De Dornier Wale en Superwale, zooals ,R. 35", „K. 47" zijn daarvoor het overtui gendste bewijs. De oorlogsbegrooting geeft het rijk de mogelijkheid een half millioen ge weren of mitrailleurs. 1250 kanonnen 15000 machinegeweren en 1300 mijnwerpers te bouwen. Het rijk heeft buitendien aandeel in verschillende bankondernemingen en heeft zich op deze wijze geheime bronnen van in komsten verschaft. Het zelfde doel streeft het r.a door deel te nemen in zekere industrie- ondernemingen, ook in het buitenland. De fabriek van Soleur in Zwitserland is een filiaal van de Rheimetaiwerke in Dusseldorf. De werktuigmachinefabriek in Oerlinken bij Zürich wqpdt bijna uitbuitend door Duitser, kapitaal gedreven, en de lucht- scheepswerven van Romanshorn en Alten- rhein zijn voor het grootste gedeelte in staats bezit. In Nederland is het de Hollandsche in dustrie en handelsmaatschappij „Siderius". die aitilleriemaieriaal voor Duitschland ver vaardigd. De Nederiandsche Instrumenimaat- schappij van Venlo is een filiaal var. de Zeiss- fabrieken. De vliegtuigindustrie van Linch- ham in Zweden is een filiaal van Junkers en de artilleriefabriek van Bofors in Zweden is een filiaal van Krupp. Bouilioux Lafonts geeft toe, dat de participatie van Duitsche firma's in buitcnjandsche niet in strijd is met den text der verdragen, maar zij is het vol gens hem wel met den geest. Wanneer men hierbij ook nog de moreele overwegingen in acht neemt, komt men tot de conclusie, dat. wanneer in Gcnève eer. staat gedwongen moet worden tor ontwapening, dit alleen Duitschiand kan zijn. REGEERINGSVERKLARING DER NIEUWE OOSTENRIjKSCHE REGEERING. Donderdag heeft de Gostenrijksclie bonds kanselier dr. Bitiesch vooi den Naticnalen Raad de regeeringsverklaring uitgesproken. Hij Lgde er den nadruk op, dat de regeering geen middel onbeproefd zal laten om den binnenlan-ischen vrede te handhaven. Een cultuur volk mag zi n politieke aan spraken slechts met geestelijke wapenen be strijden. Buresch verzekert dat de Nationale Bank alles zal doen om cie valuta te consoli- deeren. Hij hoopt dat binnen afzienbaren tijd de deviezenverotdening verlicht zal kunnen worden in he* belang van den uitvoer. Ten einde den handel nieuwe activiteit bij te bren gen zal het afzetgebied gicoter moeten wor den. Ten einde op handelspolitiek gebied naar alle kanten toegerust te zijn zal het parlement een handelspo'itieke machtigingswet worden voorgelegd. De regeering zal bij dt- staten, die aangewezen zijn op den uitvoer naar Oos tenrijk, haar Inviced aanwenden ten einde te bewerken dat zij uit Oostenrijk hout vee en industrieproducten betr-kl en. De bondskanselier kondigde vervolgens o.m. een binnenlandsche leening aan Wat de Duitsche politiek betreft, is het kabinet vast besloten tot alle staten, vanzelf sprekend in het bizonder tot het stamverante Duitsche Rijk, waarmede Oostenrijk door vriendeshapsbanden is verbonden, de vriend schappelijke betrekkingen voort te zetten Wat de uitvoer betreft, zal de regeering geen politieke overeenkomsten aangaan, doch op een reëele zakelijke basis met iederen staat onderhandelen, die inziet dat men slechts kan uitvoeren, indien wordt ingevoerd Oosten rijk kan evenwel niet kocpen zonder tege lijkertijd te verkoopen. Bij den aanvang der zitting kwam het tot een incident toen twee mannen van de gaan derij papieren wierpen, waarop stond: ..Kolonistenbund he-rschaftioser Sozia feten". De debatten over de regee ringsverklaring. Bij de debatten over de regeeringsverkla ring herinnerde de woordvoerder der sociaal democraten er allereerst aan. dat door ver- antwoodelijke leden der Christelijk Sociale Partij bijna openlijk verklaard is. dat Schober uit de regeering moest treden Spr legde er den nadruk oo dat de sociaal-democraten verkiezingen nie< schuwen. De regeering zal behandeld worden zooals zij verdient. Kollmann (Chr. Soc.) hoopt dat ook de partijen welke niet tot de regeering behooren op de bres zullen staan voor de staatszaken Straffner (Nationaal Economisch Blook) ver dedigde dë politiek van dr. Scnober in de Tolunie aangelegenheid. Spr legde er voorts den nédruk op. dat zijn partij er ernstig voor zal waken, dat de tot nu toe gevoerde bui- tenlandsche politiek zal worden gevolgd. Hoe noodig zulks is. bewijst o.m. de Donau- «deratie. zes onderzeeërs van 600 ton elk. Deze op drachten vormen het antwoord op het Fran- sche vlootbouwprogram. In 20 maanden heeft de Italiaansche regeering thans 28 onderzeeers doen bouwen. FILMOPNAMEN TIJDENS HET BEZOEK VAN DE „EKSTER" AAN BRUSSEL. Tijdens het bezoek van het K. L. M. vliegtuig de „Ekster" aan het vliegveld Ha ren bij Brussel en de bezichtiging hiervan door koning Albert van België zijn enkele ge luidsfilmopnamen gemaakt door de Orion- Profiltifilmfabrieken te Den Haag. Deze op namen zijn vanaf Vrijdag a.s. in vele Neder iandsche bioscooptheaters te zien. GOUDZENDINGEN UIT BRÏTSCH- INDIE. Met de „Rawalpindi" is gister te Londen een goudzending uit Indië gearriveerd ter waarde van 2.737.000. VOOR HET BEROEP BEDANKT. Ds. H. Dekker te Weesp heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Alk maar. CENTRALE LEDENVERGADERING.. Op Woensdag 3 Februari j.1. werd dooi de Centrale Oudercommissie te Alkmaar een ledenvergadering gehouden in een der loka len van de 9e gemeenteschool (Rochdale- kwartier), alhier. Aanwezig waren commissieleden van alle 8 aangesloten scholen, waaronder de U.L.0 - school. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de flinke opkomst. Hij deelde voorts mede, dat het liern verheugde de vergadering te kunnen mededeelcn, dat of schoon het tegenwoordige bestuur nog maar kort zitting heft, de Centraie toch reeds een succes inccht boeken, n.1. de oprichting van een Vereeniging voor School- en Werktuinen Deze nieuwe vereeniging wenschte spreker veel goeds toe. Na ampele bespreking werd een voorstel van een der commissieleden der le gemeente school aangenomen, dat iedere Öudercom- missie zich individueel abonneert op het Maanblad, dat uitgegeven wordt door de Nederiandsche Ouderraad te Utrecht. Met applaus werd de mededeeling begroet, dat de gemeente Alkmaar zich garant stelde voor de kosten van aansluiting door de Cen trale Oudercommissie bij de Nederiandsche Ouderraad, alsmede voer de overige kosten van organisatie, die noodwendig door de Cen trale gemaakt moeten worden. Een voorstel in het vervolg steeds alle Oudercommissieleden tot de Centrale verga deringen uit te nocdigen, werd na eenig heen en weer praten met algemeene stemmen aan genomen. Echter werd als eisch gesteld, dat steeds mistens twee afgevaardigden van iedere school naar die vergaderingen worden aangewezen. Algemeen werd betreurd, dat niet alle openbare scholen zich bereid hadden ver klaard tot toetreding als lid van de Centrale Cudercommissie. Het voorstel, dat door een der scholen was ingediend reeds in het 4e leerjaar te begin nen met de uitgifte van leesboeken, bleek op een enkele uitzondering na door de meeste hoofden van scholen niet te zijn aanbevolen en wel omdat het zeer moeilijk is voor dien 1'ieftijd al geschikte boeken te vinden. E>e op 24 Februari a.s. door het bestuur uit te schrijven Centrale Ouderavond, waarbij als spreker zal optreden de heer Bos van Bergen met als onderv/erp: „Het nut van de uitzending van kinderen naar Herstellings- en Vakantiekolonies", werd ma' zeer veel in stemming begroet. Hierna volgde de op de agenda voorkomen de bestuursverkiezing, respectievelijk van voorzitter en bestuurslid Beide heeren moe ten deze zomer hun bestuursfunctie neer leggen, daar hun kinderen de school gaan verlaten en zij derhalve wettelijk geen deel meer mogen uitmaken van een öudercom- miss:e. Bij gehouden stemming werd daarna tot voorzitter gekozen de heer R. van Noord en tot bestuurslid de heer A. Nouwen. Den scheidenden voorzitter, den heer K. Gco.jes Pzn., werd door den heer W'uurman dank gebracht voor alles wat hij in het be lang van het enderwijs had gedaan, waar mede de vergadering haar instemming be tuigde. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter onder dank de vergade ring sloot. HET ONTWAPENINGSJAAR! Vlootbouwplannen in Italië. Behalve het feit, dat de Italiaansche regee- 'ing bij de Ansaldofabrieken een order ge plaatst heeft voor den bouw van een 7500 tons-kruiser van het Condottiere-model zul len, naar verluidt binnenkort ook nog op drachten gegeven worden tot den bouw van nog twee kruisers van hetzelfe type, benevens PREDIKBEURTEN. Zondag 7 Februari. Kapél, voorm. 10 uur, ds. Deetman. Avond 6 uur, ds. Hak Evangelisch Luthersche Kerk, voormidd 10.30 uur, ds. Makkink Doopsgezinde Kerk, 's middags 2 30 uur, ds. F. Kuiper, intrede. Remonstrnntsrh-Qereformeerde Kerk, vm 10 30 uur, ds. Rappoid. Gereformeerd? Kerk, voorm 10 uur, ds. v. Meijenfe'dt. Avond 5.30 uur, ds. v. Meij- enfeldt. Coll Prov. studiefonds. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag 10 Februari, des avonds 7 uur, ds. W. Bies- haar. Evangelisatie-samenkomst, bovenzaal ca fé Central, 8 Febr. avond 8 uur, de heer Se- vensma, van Amsterdam. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk laan v.m 10 uur geen dienst in verband met den dienst in de Nederl. Herv. Kerk. LEGER DES HEILS. Zaterdag 6 Febr. Openluchtsamenkomst Steenenbrug, 's avonds 8 uur, bij gunstig weer. Zondag 7 Febr. 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 uur Verblijdingsmeeting. 8 uur Openbare Verlossingsmeeting. 9 uur, 12.30 uur en 5 uur, Kindersamen komsten. Daar het een Heilingsveldtocht is Woens dag- en Donderavond 8 uur ook samenkom sten Heiligingsdienst. Toegang vrij! UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 2 uur. ds. Nobel. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom (doop). Hervormde Evangelisatie Maranatlia, vm. 10.15 uur, ds. A. A Dönszelmann, van Amsterdam. Vrije Evang. Geref. Gemeente, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, de heer C. v. Heke zen. EGMOND AAN DEN HOEF. avond 7 uur, ds. Nobel. GR AFT, 10 uur. ds. Rooker. GROET, Vrije Evang. Geref. Gemeente, Wagenmakers'.', eg, nam. 3 uur, de heer C. v Hekezen. HEILOO, vm. 10 uur, ds. Hak. HEERHUOOWAARD, 10 uur, ds. Nobel. KOEDIJK, nam. 2 uur, ds. Baar. LIMMEN, 10 uur, ds. Baar. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDORP- 10 uur, ds. Groot. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. v. Baa len. CUDKARSPEL, avond 7 uur, ds. v. Dijk. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, 10 uur, ds Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer J. Huiberts. van Amsterdam. URSEM. avond 7 uur, ds. v. d. Broek. UITGEEST, vm. 10 uur, ds. van Peur- surn. Evangelisctiegebouw „Sedeur": 10 uur, de heer H. van de Berg, van Amsterdam 11.40 uur Zondagsschool. Id. avond 7.30 uur. de heer H. van Doorn, van Alkmaar. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Seulijn, DE POSTVLUCHTEN OP IND1E. Heen: De „Ekster" te Marscilie. Aneta—Vaz Dias meldt: Bij de K L M. ir> bericht ingekomen, dat de „Ekster" om 12.53 uur te Maseille is geland. De „Leeuwerik" te Medan. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de Leeuwerik Vrijdag om 6.15 u. uit Bang kok is vertrokken en met een tusschenlar.ding te Alorstar van 11.15 u. tot 11.45 u om 13.25 u. ie Medan is geland. De „Raai" te Medan. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de Raaf heden om 6.15 u. uit Batavia is vertrokken en om 9.25 u. in Palembang is geland. Om 10.10 u. vertrok het toestel van daar en landde te 15.25 u. in Medan. Terug: De „Specht". Aneta—-Vaz Dias meldt, dat volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht de „Specht" heden te Gasah is aangekomen. OPLICHTING? Voor de Vijfde Kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam stond gister terecht de 42-jarige koopman W. S., gedetineerd in het Huis van Bewaring, verdacht van op lichting. De man dreef in 1930 zaken onder den naam Niederlandi3che Boden Credit-bank. Hij zond snorkende brochures rond waarin hij hypotheek aanbood. Op zekeren dag reflee teerde hij op een advertentie, geplaatst door den heer H. Galle te Bad-Godesberg, waarin deze hypotheek vroeg op zijn huizen te Idar. De heer Galle verzocht een hypotheek van R.M. 50.000. Na een uitvoerige briefwis seling wareu eindelijk de benoodigde docu menten aanwezig. Verd. had 200 Mk. voor „Kosten" gevraagd en ontvangen, doch hij meest helaas het verzoek om hypotheek te verleenen afwijzen daar de ingewonnen in lichtingen ongunstig waren. Op dezelfde wijze de heeren F. Sargl te Regensburg en M. Gasteiger, beeldhouwer te München be wogen resp. 200 en 300 Mark af te geven. Volgens de dagvaarding, waarin uit een groot aantal gevallen, slechts een drietal ten laste w^s gelegd, zou verd. de hypotheek vragers tot afgifte van geld hebben bewogen door hen in de waan te brengen, dat zij met een reëele instelling te doen hadden, niervan was geen sprake, daar verd. zelfs failliet was. Er was geen kapitaal aanwezig, een admi nistratie bestond niet, noch had verd. relaties Op het briefhoofd, dat de man gebruikte stond vermeld, dat het kantoor in verschillen de afdeelingen was onderverdeeld. In werke lijkheid bestond het geheele kantoor slechts uit een werkkamer en een spreekkamer, ter wijl het ..Archief' in de badkamer was on dergebracht, er was siechts één telefoon zonder doorverbinding. Een groot aantal klachten was uit het bui tenland bij de Neaerlandsche Justitie inge komen. In September 1930 deed deze ten kantore van de Boden Credit Bank een in val. Het bleek, dat de zaak gedreven werd door het echtpaar S de vrouw was direc trice en haar man met wien zij in gemeen schap van goederen was getrouwd, procu ratiehouder. Vroeger was tegen den man reeds gewaar schuwd, n.1 in den tijd, dat hij de „Odd- Fellow" Bank dreef, deze insteliing had ech ter met de Odd-Fellows niets te maken. Kort na de huiszoeking werd hij gearresteerd. Voor de rechtbank bracht mr. A. S. van Nierop, als deskundige gedagvaard, rapport uit. Verdachte had gedurende de zitting de echtheid van zijn handteekening onder ver schillende stukken ontkend. Doch een kan toorbediende, die bij verd. in dienst was ge weest, verklaarde dat vele stukken door S. waren geteekend. Een juffrouw, die ook in dienst bij verd. was geweest, had verschillende stukken voor hem uit het Duitsch vertaald. Op nauwkeu righeid kwam het blijkbaar weinig aan, daar de vertalingen krioelden van de fouten. Na het zeer uitvoerig getuigenverhoor werd verdachte aan een verhoor onderwor pen. Hij gaf toen geen kapitaal te bezitten, de Duitsche ta,al beheerschte hij slechts zeer ge brekkig. Zijn vrouw was slechts in naam di rectrice, zij bemoeide zich absoluut aiet met den gang van zaken, Verd. bleef er bij, dat verschillende brieven aiet door bem waren geteekend. Ds namen van zijn ..privégeldgevers", „de hoogge plaatste personen" wilde verd. niet noemen. De president mr. Dons: (tot verd.) U doet verstandig door de namen te noemen. Verd.: Ik heb beloofd hun namen nooit te noemen! PresWaarom hebt U hen niet verzocht als getuigen op te treden? Verd.: Het vooronderzoek heeft zóó lang geduurd, dat ze intusschen allen drie zijn overleden Requisitoir. Hierop was het woord aan den officier van justitie, die uitvoerig de verschillende getui genverklaringen naging. Indien aile gevallen waren onderzocht, aldus spr., zou het voor onderzoek twee a drie jaar hebben geduurd. E>e oplichting staat, volgens de jurisprudentie reeds vast, door de valsche briefhoofden. Verd. heeft nooit de bedoeling gehad om hy potheeken te verleenen, hij had noch geld, noch relaties, noch werd door hem een ernstig onderzoek ingesteld. Spr. eischte tenslotte een gevangenisstraf van twee iaar niet aftrek van negen maanden voorarrest. Uitspraak 16 Februari. WEIGERING VAN GETUIGENIS. Tijdens de behandeling Woensdagnamid dag in hooger beroep van een strafzaak voor het gerechtshof te Den Haag tegen drie jongelui uit Rijnsburg, die verdacht werden van mishandeling, weigerde een der getui gen, een achttienjarige jongeman uit Rijns burg, in deze zaak een getuigenverklaring af te leggen, waarbij hij voorgaf zich niets meer van de zaak te herinneren. De procureur-generaal vond hierin aan leiding mede te deelen, dat hij den officier van justitie zal verzoeken tegen dezen getuige een strafvervolging in te stellen. Het Hof schorste daarop de verdere behan deling van de zaak. DE INBRAAK BIJ DE FIRMA LINDEBOOM TE ZWOLLE. De rechtbank te Zwolle veroordeelde een koopman uit Amsterdam wegens medeplich tigheid aan inbraak bij de fa. Lindeboom te Zwolle tot vier jaar gevangenisstraf. DE MOORD OP DEN HEER ESHAUZIER. Gistermiddag werd het verhoor van de beide verdachten voortgezet. Aangevangen werd met het hooren van den eigenaar van het pakhui9, waarin het lijk werd gevonden, den heer F. Born. Hij herkende den oudsten verdachte als huurder van het pakhuis. Huurder gaf op te heeteu Stibbe. Aan dezen werd een stel sleu tels gegeven. Een ander stel behield get zelf. Twee dagen nadat het pakhuis verhuurd was, zag hij een kist staan, waaruit een schoen stak. Het deksel heeft get. opgelicht, en toen zag hij een man erin liggen. Op een vraag van den pres. verklaarde get uitdrukkelijk, dat hij de kist niet verplaatst heeft. Hij zei, dat de politie de kist ver plaatste. De politie heeft getracht mij in de schoenen te schuiven, dat ik aan het lijk was geweest, doch dat is niet waar. Als volgende getuige werd gehoord de horlogemaker G. Wiechers, die de kist aan den oudsten verdachte heeft verkocht, nadat kort te voren de jongste verd. bij hem was geweest. Beiden herkende get. Mej. M. H. Baden woont tegenover de woning waar de oudste verd. woonde. Zij ver klaarde, dat zij op den dag van den moord, twee mannen een kist in een auto heeft zien dragen. Den oudsten verd. herkent get., den jongste niet. Nadat eenige andere getuigen op verschil lende vragen hadden geantwoord, werd d e oudïte verdachte gehoord, van wcllc verhoor wij het volgende aan het Hbld ontleenen: De heer E. had zich eind 1927 al bereid verklaard hem financieel te steunen. Dan ver telt verd. hoe de gang van zaken was met de uitvinding, welke spr. had gedaan. Bedoe ling was een fabriek in Engeland op te rich ten. Verd. zeide den heer E. nog een andere uitvinding: te hebben gedaan. Daarvooi kreeg verd. een accept van 100.000. Dan vertelde verdachte hoe hij in relatie is gekomen met den jongsten verdachte, wat ge woon toeval was, omdat hij bij hem op kan toor was. Het stond, toen verd. de conferentie met den heer E. op den dag van den moord af sprak, niet bij hem vast, dat de heer E. metgeweld zou worden gedwongen om het geld te betalen Plannen om den heer E. te vermoorden, be stonden op 9 Mei den dag van den moord bij verdachte nog niet. Verd. gaf dan een uitvoerige beschrijving, wat er in zijn kamer is gebeurd. Vóór dat de jongen de kamer inkwam, was de heer E. er al en toen had deze verd al 100 gegeven. De heer E. vond het goed, dat de jongere vriend bij het onderhoud bleef. In den loop van het gesprek merkte de heer E. o.a. op, dat hij hem (verd.) waarschuwde ten aazien van afspraken enz., want hij (de heer E.) zou wel eens den volgenden dag dood kunnen zijn, en dan zou hij (verd.) wel eens niets kunnen krijgen. Daarop heeft verd. den heer E. met beide armen omvat en tegelijk riep hij zijn jongeren vriend. Samen hebben zij den heer E. toen gebonden. Pies.: Heeft uw vriend u geholpen de prop in den mond t6 doen? Verd.: Nee, dat deed ik alleen. Verd. verklaarde dat hij het touw om den hals van den heer E heeft gedaan om den doek vast t© maken, niet om te wurgen. Nadat de heer E. gebonden was, is hij op bed gelegd, waarbij de jongste verd. de wacht is blijven houden. Daarna is verd. een uakhuis gaan huren, daarna 'n auto gaan huren en vervolgens heeft hij een kist gehaald bij den heer Wiechers. Toen hebben ze met hun tweeën het slachtoffer in een deken gewikkeld, in de kist gelegd en de trap afgedragen. Voor de bocht, welke de trap maakt, heeft de jongste van het tweetal oe kist echter losgelaten, waardoor de kist naar beneden is getuimeld. Daarna is de kist in den auto gedragen en naai het pak huis gereden. Daar aangekomen is de kist zoo spoedig mogelijk in het pakhuis gedragen, ten einde het deksel los te kunnen maken. De deken is er uit ge haald, want die was niet van mij, die moest ik teruggeven. Pres.: En toen heeft u den heer E. zijn portefeuille afgenomen, en zijn cigaret- tenkoker? Verd.: Nee, dat is, behalve wat de por tefeuille betreft, al op mijn kamer ge beurd. Omstreeks 7 uur hebben we pas enve- loppes en inkt gekocht in de Passage, nog altijd denkende dat de heer E. leef de en met de bedoeling hem te laten teekenen. Daarop werd de jongste verdachte ge hoord, die op verschillende vragen van den president bevestigend antwoordde. Verd.: Hij (de andere verdachte) heeft me gezegd: als je wilt kun je me een grooten dienst bewijzen. Ik heb je maar 2 minuten noodig. Hij had me ook ver teld, dat hij den heer E. al eens eerder een slaapmiddel had probeeren te ge ven. Toen kwam het plan om den heer E. te bedwelmen op de proppen. Verd. vertelde nog eenige bijzonder heden, welke in hoofdzaak gelijk waren aan die van den anderen verdachte. Verdachte heeft zijn ouderen vriend nog gevraagd waarvoor het eigenlijk noodig was, dat een pakhuis werd gehuurd en een kist werd gekocht. Toen mijn medeverd. eindelijk terug kwam, zei ik nog tegen hem: hij is zoo stil. Hij zal toch niet dood zijn? waarop de ander heeft geantwoord: och wel neen. Toen deze over de kist sprak, vond ik dat eigenlijk wel eigenaardig, want dat was heelemaal niet de afspraak. Van 't een is het ander gekomen. Na den bewusten Zaterdagavond heeft verd. den ouderen vriend niet meer te ruggezien Hij heeft zich daarover wel ongerust gemaakt. Des Zondags is verd. nog naar het pakhuis geweest om naar den heer E. te kijken, waarvan hij toen al een vermoe den had, dat deze dood was. Hij is ech ter niet meer in het pakhuis geweest, vani er stonden twee menschen voor de deur te praten. Te 6.15 uur werd de zitting tot heden morgen tien uur geschorst, Zitting van vandaag. Heden werden de verhooren in de zaak Eschauzier voortgezet met getui genverhoor over den gepleegden dief stal en de valschheid in geschrifte. De belangstelling was niet zoo groot als gister. Als getuige werden gehoord een employé vm het bankierskantoor Heldring en Pierson en een 15-jarige jongen die in een café van beklaagde Koning een en veloppe had gekregen met papieren. De jongen wees later op het politie-bureau verdachte uk eenige personen als de man aan, die hem de opdracht tot in ning van gekl had gegeven. DIEFSTAL VAN EEN PLATINA BROCHE MET DIAMANTEN. De rephtbank te Amsterdam veroordeelde heden 2 Russen, een mar. en een vrouw, we gens diefstal van een platina broche, bezet met diamanten, ter waarde van 3000, ieder tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Het tweetal had een bezoek ge bracht aan een juwelierswinkel in de Kalver- straat. Zij lieten zich een groot aantal kost baarheden voorleggen, doch konden geen keus doen en in de namiddag zouden zij te rug komen. De Russen verschenen echter niet meer. Bij een vluchtig onderzoek werd door den juwelier niets vermist. Des avonds echter bij het opbergen van de juweelen in de safe miste men de broche. Beide Russen zijn in het buitenland reeds eerder wegens hotel- en winke'diefstal veroordeeld FUIVENDE STUDENTEN VERWOND. Klacht ingediend tegen optreden van de politie. Zooals gemeld, heeft Dinsdagavond een groepje fuivende studenten op de Groote Markt te Nijmegen een relletje veroorzaakt, waarbij de politie van den gummistok ge bruik maakte en eenige studenten tamelijk zwaar aan het hoofd verwondde. De senaat der Nijmeegsche studentenver- eeniging „Carolus Magnus" heeft naar aan leiding van het incident een klacht inge diend bij den officier van justitie te Arnhem. ONTPLOFFING BIJ DE AMSTERDAM- SCHE DROOGDOK-MAATSCHAPPIJ. Een doode. Gistermiddag is op de terreinen van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij te Am sterdam een zuurstofcylinder ontploft. Hier bij werd een 20-jarige arbeider Pletinckx ern stig gewond. Hij werd naar een der zieken huizen vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De baas der fabriek kreeg verwondingen aan den voet. De ontploffing had plaats in de zuurstof- fabriek, waar de cylinders gevuld worden. De oorzaak van de explosie is nog niet vast gesteld. Door de ontploffing werden alle rui ten en verschillende leidingen in de fabriek vernield. GEVAARLIJK SPEL. Eenige jongens voerden gistermiddag achter de Tolbrug te 's-Hertogenbosch een gevaarlijk spelletje uit. Een hunner, zekere van B„ zou van een vrachtwagen af een sprong doen in een dekzeil, dat eenige andere jongens zouden ophou den. Zij wisten niet, dat het zeil ge scheurd was en toen de jóngen den sprong deed kwam hij met het hoofd op de straatkeien terecht. Kermend van pijn werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, waai totale verlammiug is geconstateerd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9