DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMERIJ S. KROM 20 °|0 KORTING Uit Aet Padement J)xxgeli{kscfi Ojveczicht 'Buitenland Au. 31 ZATEUD IO Ci FEHKUAItl flf>32 134e Jaargang. TEL. 1523 (3 lijnen) Nog zeer korten tijd op alle stoomgoederen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 5 Februari 1932. Hedenmorgen heeft in de vergadering der Eerste Kamer minister Donner, mi nister van justitie, den juridischen kant van de nieuwe Pachtwet belicht. In de eerste plaats kwam hij op tegen de klacht, dat het ontwerp onvoldoende zou zijn voorbereid wat de juridische zijde betreft, Knappe juristen hebben daaraan medegewerkt. Dwingend recht komt meer voor in ons burgerlük wet boek, o.a. bij de regeling der arbeids overeenkomst en bij het personenrecht De klacht van den heer Van Wassenaar over vaagheid is daarnevens onjuist; de algemeenheid is juist een voordeel, dat in tal van regelingen wordt aangetrof fen. Den heer Gelderman wees spr. er op, dat bij de practijk nooit moeieiijkheden zijn ondervonden bij bet onderscheiden van huur en pacnt. Verwaring met erf pacht valt niet te vreezen Wat betreft de vergoeding voor verbeteringen, dit is geen simpele vergoeding van kosten doch betaling aan he-i einde der pacht van den bestaande verbeteringen, voor zoover in 't pachtcontract niet anders is bepaald. De bewering van den heer Van Wassenaer, dat de pachter niet beperkt zou zijn in het aanbrengen van verbete ringen, is onjuist. De pachter mag geen verandering brengen in den aard van het verpachte; de kantonrechter kan hierbij te hulp worden geroepen. Het remissierecht is niet te vaag ge regeld; grooter preciseering was niet mt gelijk. De regeling in geval van over lijden dient ongetwijfeld het belang van den verpachter. Het continuatierecht is door ver schillende sprekers, o.a. door den heer B.omjour, verkeerd voorgesteld. Het geeft geen vrijbrief aan den pachter, die geremd kan worden door den rechter, wanneer hij te veel verlangt. Bovendien primeert in geval van verschil het be lang vaan den verpachter. Tegen de er in gelegen beperking van het eigen domsrecht, kan geen bezwaa- worden gemaakt met het oog op het algemeen en het gemeenschapsbelang. Principieel vei schilt het met het optierecht maar juiidisch is het instituut niet te wraken, het is te beschouwen als een instelling, parallel loopende met schadeloosstel ling. De betrekking van den pachtprijs bij de continuatieregeling het amen- dement-Fleskens is een goede aan vulling, al moet daarbij gewaakt wor den tegen prijszetting. Maar de rechter zal slechts bij uitzondering tot prijsbe paling overgaan. Overgangsbepalingen zullen voor de inwerkingtreding der wet nog nader worden overwogen. Ten slotte betoogde de minister, dat men bij de beoordeeling van een voor gedragen regeling de practijk niet mag uitschakelen en spr. hoopte, dat de wei felaars, zoo die er nog mochten zijn, zich d, praktische bezwaren niet te ernstig zal voorstellen. Hierna werd tot stemming overge gaan. Het ontwerp-Pachtwet wordt verwor pen met 25 tegen 21 stemmen. Tegen stemden de liberalen, antirevolutionnai- ren, Christelijk-historischen en de ka tholieken Arntz, Janssen, Blomjous, Michiels v. Kessenick, Van Sasse van IJsselt en Dobbelmann. Het ontwerp rakende d-» instellingen van pachtcommissies werd verworpen met 24 tegen 22 stemmen. Alvorens men overging tot behande ling van de wijziging van de regeling van het muziekauteursrecht verzocht de heer VVibaut (s.d.a.p.) aanhouding, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen de corespondentie met de Fran sche regeering over deze zaak vertrou welijk voor de Kamer over te leggen. Minister Donner achtte die overleg ging niet noodig, bovendien niet ter zake doende, meende dus, dat er voor aanhouding geen reden is. De heer Foch (lib.) steunde het ver zoek van deL heer Wibaut. Er schijnt een misverstand over die kwestie te be staan tusschen onze en de Fransche re geering. Daarom is overlegging der briefwisseling dringend noodig. Men houde de zaak dus eenigen tijd aan. De heer Wibaut diende daarop een voorstel tot aanhouding van het onder werp in, schoon de minister reeds de overlegging van de stukken had afge wezen. Een levendige gedachtenwisseling voigde hierop waarna de motie-Wibaut werd verworpen met 26 tegen 20 stem den. Oy er het vvetsontwerp voerde alsnu in de eerste plaats het woord de heer nema (a.r.), die met het ontwerp in stemde omdat het doel is een goede in ternationale regeling te bereiken. Van overdreven nationalisme mag men hier niet spreken.. Waar de Tweede Kamer met 57 tegen 16 stemmen het ontwerp op zakelijke gronden heeft aanvaard, is er voor de Eerste Kamer niet gauw reden om dit voorstel te verwerpen. Dit ontwerp kant zich niet tegen het internationale mu ziekleven doch het ondersteunt een stuk vaderlandsche cultuur tegenover een buitenlandsch muziekbureau. Dat de minister hierbij groote macht ontvangt, keurde spr. niet af. Een monopolie van één bedrijf is in deze materie onvermij delijk, ook zonder dat de wet dit zegt. En dat monopolie moet een nationaal karakter dragen. De wet had echter op sommige punten uitvoeriger kunnen zijn spr. noemde enkele pu^en, die hij gaarne in de wet opgenomen had gezien. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) keurde het goed, dat de wet niet in bij zonderheden treedt, doch een ruime de legatie geeft aan den minist van justi tie, uitvoerder der wet, die die daardoor naar bevind van zaken kan handelen Een monopolie is daarbij onvermijdelijk^ Spr. heeft daarvoor weinig sympathie, maar de loop der dingen dwingt tot een monopolie en wel van een Nederlandsch bureau tegenover de buitenlandsche bureaux, in de eerste plaats tegenover de S.A.C.E.M., dat een nationale instel ling voor ons land en België overbodig acht en zelf naar een monopolistische positie ten onzent streeft. Voor de uit voerenden is het geen nadeel, dat er een nationaal monopolio komt. Onze voor naamste componisten zijn reeds bij de B.U.M.A. aangesloten. Wordt echter deze wet verworpen, dan zal de B.U.M.A. niet kunnen blijven bestaan, zoomin als eenig at der nationaal bureau, dat in de plaats daarvan mocht komen. Dat de S.A.C.E.M. zich opwerpt als paladijn voor „Tesprit francais" is een ro'den te meer voor ons om met die on derneming niet mede te gaan. Sprekers nationaal gevoel komt daartegen op. De argumenten van de S.A.C.E.M. tegen het- ontwerp snijden geen hout gelijk spr. nader uiteenzet. Dat de Fransche re geering haar steunt, is begrijpelijk, maar het is zeker uit een internationaal oog punt onbehoorlijk dat zij een poging doet tusschenbeide te komen in onze na tionale wetgeving. Om de dreigementen van de S.A.C.E.M. lacht spr. Hij zal gaarhe vóór het ontwerp stemmen. De heer Fock (lib.) acht dit ontwerp niet gelukkig. Spr. ontwikkelt verschil lende bezwaren, o.a. dat in de vrijheid der auteur zal ingrijpen, dat het groote verwarring zal stichten en dat de wet teveel aan de uitvoering zal overlaten. Alle groote concertorganisaties en tal van belangrijke corporaties hebben overwegend bezwaar tegen het voorge stelde. De kwestie van de bestaansmo gelijkheid van de B.U.M.A. dient hier buiten debat te blijven. De hoofdzaak is da* men voor Nederlandsche componis ten en uitvoerenden goed zorgt; het be staan van een bureau is bijzaak. Trou wens de B.U.M.A. heeft er den slag van gehad allen tegen zich in te nemen. Over den Franschen invloed van de S.A.C E.M. op de groote concertonder nemingen enz. haalde spr. zijn schou ders op. Krachtig kwam hij ook op tegen een door de wet gesanctioneerd mono polie, vooral van een zaak als de B.U.M.A., die driemaal durder is dan andere bureaux. En als dat bureau zijn plicht niet doet kort er dan een rijks bureau? Met deze onvolledige en onrijpe wet wenschte spr. niet mede te gaan. Het ontwerp-Heemskerk van 1926 was oneidig veel verheerlijker. De heer Ter Haer (c.-h.) motiveerde kortelijk zijn stem tegen het ontwerp. Zijn bezwaren waren goeddeels van den- zelfden aard als die van den heer Foch. De angst voor een Fransch bureau scheen hem zeer overdrevn toe. De heer Hermans (s.d.a.p.) noemde aanneming dezer wet schadelijk voor ons volk, omdat zij de werkeloosheid oi.der de musici zal doen groeien en omdat er nooit harmonie zal komen tusschen de B.U.M.A. en onze musici. Over de beteekenis van het ontwerp loopen de meeningen van de direct be langhebbenden diametraal tegen elkaar in, maar over 't algemeen is men zeer gekant tegen de B.U.M.A. en vooral tegen den heer Loman, den directeur er van. Moge dat bureau nimmer een monopolie krijgen! Alleen enkele zangvereenigin- gen denken er anders over. De heer Van Lanschot (r.-k.) verklaar de, mede namens zijn fractie, vóór het voorstel te zullen stemmen omdat de huidige toestand een chaos is, zoo groot, dat de wetgever moet ingrijpen ten gunste van één nationaal bureau, ook ten gunste van onze nationale muziek Dat het uitvoerend gezag daarbij' veel vrijheid moet hebben, achtte spr. onver- J müdelijk. Voer de dreigementen van de S.A.C.E.M. behoeft men niet uit den weg te gaan. De voorzitter verdaagde hierop de vergadering tot Dinsdag of wellicht Woensdag. dÊT ONTWAPENINGSCONFERENTIE, Nieuwe Fransche voorstellen. Duitsch commentaar. Nu de verschillende formaliteiten op de ontwapeningsconferentie geëindigd zijn en de diverse commissies gekozen zijn, kan men eindelijk beginnen met de feitelijke werk zaamheden en nu pas kan de conferentie be langwekkend worden. Het schijnt, dat er ver rassingen op komst zijn, want vroeger dan verwacht werd, heeft de Fransche minister van oorlog, Tardieu, in aanwezigheid van de geheele delegatie de internationale pers ontvangen en een uiteenzetting gegeven van de jongste Fransche voorstellen. Tardieu verklaarde, dat de Fransche re geering bereid is, het door de ontwapenings conferentie uitgewerkt ontwapeningsontwerp- te onderteekenen. Maar Frankrijk heeft thans nieuwe voorstellen ingediend, die veel meer cmvatten dan het ontwerp der conferentie. Dit voorstel der Fransche regeering bestaat uit een inleiding en vijf deelen. o In de inleiding wordt verklaard, dat met het oog op de huidige economische spanning en de algemeene onrust, een bizondere orga nisatie van de wereld dringend noodzakelijk is geworden. Het eerste deel der voorstellen behandelt de civiele luchtvaart en dc bombardements eskaders. In dit hoofdstuk wordf voorgesteld de civiele luchtvaart te internationaliseeren. Den staten onderteekenaars van het a.s. Ont wapeningsverdrag zal verboden worden vliegtuigen, welke een zekere tonnage te bo ven gaan, te bouwen of in gebruik te hebben. De zelfde regelen gelden voor luchtschepen welke in den interna'analen dienst worden gebruikt. De Volkenbondsraad zal het recht hebben tot inbeslagneming. Militaire vliegtuigen van een nog nader te bepalen tonnage blij ven slechts ter beschikking van die staten, die zich verplichten den Volkenbond ingeval van een gemeenschappelijk optreden ter zij de te staan. De staten die een luchtaanval te doorstaan krijgen, kunnen evenwel hun ge heele luchtmacht in gebruik stellen en zullen onverwijld van hun algemeene verplichtingen worden bevrijd. Het tweede deel bepaalt, dat de zware ar tillerie der groote mogendheden, de liniesche pen met geschut van meer dan 20.3 c.M. of een tonnage van meer dan 10.000 ton en de onderzeebooten van een nog nader te bepalen tonnage slechts in het bezit zullen mogen blijven van de staten, die zich tegenover den Volkenbond verplichten tot art. 16. De toe passing is gelijk als bij de vliegtuigen. Het derde deel voorziet in de samenstelling van internationale politie-strijdkrachten ter voor koming van oorlog, zoomede de instelling van een bijzondere strijdmacht welke 'n aan gevallen staat ingeval van een oorlog onver wijld te hulp moet komen. De internationale politiemacht staat per manent ter beschikking van den Volkenbond, heeft het recht van vrijen doortocht en mag eventueel de gebieden bezetten, waar een conflict dreigt. Frankrijk is bereid een ge mengde brigade en een divisie lichte oorlogs schepen, zoomede een gemengd eskader jacht- en bombardementsvliegtuigen ter be schikking stellen. Het commando over de internationale po- litievloot zal door den Volkenbond worden benoemd. De internationale strijdmacht zal in de afzonderlijke gebieden worden gesta- tionneerd. De Fransche regeering is harerzijds even eens bereid hiervoor strijdkrachten ter be schikking te stellen. Voor een conflict in Europa, waarbij de aanvaller een gemeen schappelijke grens heeft met Frankrijk, steit Frankrijk eveneens strijdkrachten ter beschik king. Voorts zullen de staten onderteeke naars die over tanks e.d. oorlogswapenen beschikken, zoomede over zware veldartille rie zich verplichten deze ter beschikking te stellen van den Volkenbond voor de interna tionale strijdmacht. Het vierde deel behandelt de bescherming van de burgerbevolking en voorziet er in dat het werpen van en schieten met gasbommen of gifgasbommen verboden wordt. Voorts dat een bepaalde zone in geval van een con flict zal worden ingesteld, waarboven noch bommen kunnen worden neergeworpen, noch artilleriebeschieting veroorloofd zal zijn. Overtredingen vallen onder art. 16. Het vijfde deel behandelt de organisatie van den vrede; de toepassing van de ter be schikking staande middelen en de internatio nale controle op de bewapeningen van alle staten. o De Fransche voorstellen te Geneve worden door de Berlijnsche bladen uitvoerig bespro ken. De „Germania" wijst er op, dat de Fransche regie te Geneve voortreffelijk is. Het blad legt er den nadruk op, dat de door Frankrijk geëischte machtsbevcegdheden slechts aan een Volkenbond kunnen gegeven worden, welks leden in alle opzichten gelijk gerechtigd zijn en die niet onder den invloed staat van een groep van mogendheden. De tegenwoordige Volkenbond mist die eigen schappen. De „DAZ" noemt de Fransche voorstellen een memorandum tegen de ontwapening en zegt, dat nog nooit op een stuk papier zoo veel even directe als drieste onwaarheden ge drukt zijn. Frankrijk heeft een nieuw wereld record opgesteld. In de „Vossische Zeitung" wordt er den nadruk op gelegd, dat de Fransche voorstel len alleen reeds daarom voor Duitschland niet aanvaardbaar zijn, dat zij een deel der oorlogsmiddelen, die aan Duitschland ver boden zijn, bij de afzonderlijke staten laten en aangezien er geen sprake van is, dat Duitschland op den voet van gelijkgerech tigdheid aan de voorbereiding van het vol- kenbondsleger deel zal hebben. De „Lokalanzeiger" schrijft, dat het ge heele systeem van Frankrijk hierop neer komt, dat de Volkenbond ook verder een machtsfactor van de Fransche politiek moet zijn en dat deze machtsfactor ter instandhou ding van het dictaat van Versailles onder gebruikmaking van militaire middelen met een schijn van recht voor Frankrijk gebruikt moet worden. Volgens de „Boersenzeitung" wil het Fransche veiligheidsprogram niets anders dan Duitschland er onder te houden en Ver sailles te stabiliseeren. Duitschland's „neen" kan zeker geacht worden. Deze fantastische voorstellen vormen een poging om den aan dacht van de ontwapening af te leiden. Men weet niet of men den openlijken hoon op de ontwapening dan wel de onbeschaamdheid van deze voorstellen het meest moet bewon deren. De „Boersenkurier" spreekt over een on mogelijk veiligheidsvoorstel. „De Vorwaerts" alleen is van meening, dat het verstandig is geweest de gedachte van een Volkenbondsleger te Geneve te berde te brengen en is van opinie, dat juist Duitschland, dat militair zwak is, een krach- tigen Volkenbond moet wenschen. Dat deze krachtige Volkenbond niet mogendheid of groep van mogendheden, maar allen dienen moet spreekt van zelf. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Japansche infanterie-devisie naar Sjanghai. De Japansche minister van buiten landsche zaken Yoshisawa heeft te Londen, Washington en Parijs doen me- dedeelen, dat de Japansche regeering in verband met den verslechterden toe stand in Sjanghai besloten heeft een in- fanterie-divisie naar Sjanghai te zen den. De luchtgevechten boven Sjanghai. Van de 18 Chin. vliegtuigen, die gister uit Nanking te Sjanghai zijn aangeko men, hebben zich onmiddellijk eenige in den strijd gemengd. Een Japansche bommenwerper werd aangevallen en ten slotte door den Chineeschen avia- teur gedwongen te dalen. Daarbij ex plodeerde de lading bommen, waarbij de machine volkomen verwoest werd. Van de inzittenden bleef geen spoor over. De Chineesche aviateur werd ge wond. Van Chineesche zijde wordt verder medegedeeld, dat twee vijandelijke vlieg tuigen gedwongen waren in de Chinee sche stellingen te landen. De Japanners bevestigen, dat zij een watervliegtuig hebben verloren. Na een hevigen strijd is het den Ja panners gelukt het Jap'ansche kerkhof in Sjapei te bezetten. De Chineezen zijn nog steeds meester over het Noord station. Japansche troepen dringen meer landwaarts door. Volgens een bericht uit Exchange Te- legraph zijn gister in de omgeving van de Chineesche stad Poaschan, gelegen aan den Zuidelijken oever van de Yangtse ten Westen van de Woesoeng- forten, Japansche troepen ter sterkte van 3000 tot 4000 man aan land gegaan. De Japanners zijn voornemens in Zui delijke richting landwaarts op te mar- cheeren en de spoorlijn Sjanghai Nanking te blokkeeren met het doel ver dere Chineesche troepentransporten naar Sjanghai te verhinderen. De Japanners willen nog drie maanden te Sjanghai blijven. De Japansche minister van oorlog, Araki, heeft tegenover Japansche jour nalisten een uiteenzetting gegeven no pens den toestand te Sjanhai en de hou ding der Japansche regeering ten op zichte van de Amerikaansche voorstel len. Araki merkte daarbij op dat naar zijn meening de Japansche troepen nog ongeveer 3 tot 5 maanden te Sjanghai moeten blijven, ten einde de orde te handhaven. Tsjapei nog steeds gebom bardeerd. Heden 6 Februari is het de Chinee sche nieuwjaarsdag. Weinig zal men gedacht hebben dat het gebruikelijke vuurwerk, dat elk jaar op dezen dag in de straten van Shanghai knalt dit jaar zou worden vervangen door het doffe gebulder der kanonnen en het ratelen der mitrailleurs. Nog steeds houden de Japanners hun poging om de Chineesche wijk Tsjapei te bezetten vol. De Chinee zen moesten eenige stellingen opgeven, doch zijn nog steeds meester van het Noorderstation. Zij hebben zich belang rijk versterkt aangezien vandaag het eerste Japansche troepen transport van een legerdivisie wordt verwacht, reeds ontladen de Japansche oorlogschepen zwaar geschut, dat eveneens bedoeld is voor het bombardement van Tsjapei.' Met korte onderbrekingen duren de ge vechten in deze wijk nu reeds 24 uur achter elkaar en ook hedenmorgen werd de strijd voortgezet. In de interna tionale nederzetting dwalen duizenden Chineezen die niets meer bezitten en wier huizen in puin zijn geschoten door de straten. Het aantal gedoode Chinee zen wordt door de Japanners geschat op ongeveer 1000. De Woescengforten door de Japanners bezet. De gisteren ten Westen van de Woesoeng gelande troepen, die bestaan uit vier batal jons Japansche infanterie van tezamen 3000 man en 800 marine-soldaten hebben de forten bezet zonder dat van Chineesche zijde tegen stand is geboden. HEVIGE STORM IN DEN DANTZIGER BOCHT. Vrijdagmorgen heeft in het geheelA kustgebied van Dantzig een hevige stormvloed gewoed. Alle duinen zijn door de branding overstroomd. Tus schen de Weichselmonding en Heubude is de ver van de zee afliggende strand- promenade door den vloed over een lengte van 80 Meter vernield. De golven drongen door tot de lager gelegen lan derijen. In de Oostzeebadplaatsen Broesen en Glettkau werden de zeewegen over on geveer 8. M. lengte door de golven weg geslagen. Te Zoppot is sinds 1913 de grootste schade aangericht aan den 400 M. lan gen zeeweg. Alle aanlegsteigers zijn weggeslagen. De groote golfbreker aan den zeeweg, die uit 40 M. lange palen bestaat, werd ernstig beschadigd. De palen zijn ten deele weggeslagen. De lantaarns zijn weggespoeld even als de langs den boulevard staande ban ken. Het dak van een huis werd door den storm afgewaaid. Op het schiereiland Hela zijn groote stukken land overstroomd. Bij Kussfeld is de zee doorgedrongen tot de spoorrails. Het spoorwegverkeer tusschen Gdin- gen en Hela is onderbroken. FAMILIEDRAMA IN DRESDEN. Vrijdag heeft zich te Dresden een ver» schrikkelijk familiedrama afgespeeld. Een politiebeambte loste uit een revol ver schoten op zijn vrouw en beide kin deren. De vrouw en een der kinderen waren op slag dood. Het andere kind werd zwaar gewond. De dader heeft daarna zichzelf ernstig verwond. HET EILAND REUNION DOOR WERVELWIND VERWOEST. Het eiland Reunion, een eiland mek een oppervlakte van 2400 vierk. K.M.. dat in den Indischen Oceaan is gelegeu ten Oosten van Madagascar, werd Vrij» dag door een ernstigen wervelwind vob komen verwoest. Er zouden slechts weinig menschett-' levens te betreuren zijn. y STAKING IN DE BURNLEY KATOEN INDUSTRIE. Gistermiddag om 12 uur is de staking in de Burnley-katoennijverheid begonnen. BS, deze staking zijn 10.000 arbeiders, d». 50.000 weefgetouwen bedienen, betrokken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1