Amstecdamsche Jieucs Voor de Huisvrouw. ÏBiwtadand JCunst en Wetenschap OnzeJCalomw Zeg. üeve moeder van Margreeth. waarom laat u niets meer hooren? De kleine peuter groeit to:h flink! Of is zij wat in den lappenmand en heeft u daar om geen tijd om mij over haar te schrij ven en te vragen of ik nog aardige kleertjes voor haar heb? Dan zal ik u maar ongevraagd iets zenden waar zij, gezond of ziek, in elk geval iets aan heeft, n.1. een peignoirtje of slaapkainerjasje! Brei het met 4 draadswol en breinaal den no. 8. Er zullen dan ongeveer 14 ste ken op de 5 c.M. in de breedte komen en 22 toeren op de 5 c.M. in de lengte. Het manteltje wordt 70 c.M. lang van schou der tot onderaan; de mouwen met de omgeslagen manchetjes: 34 c.M.; het jasje krijgt van onderen een wijdte van 8b c.M. Ik geef u deze maten slechts als een houvast; u moet ze maar even ver gelijken met Margreethjes lengte, om precies te berekenen welke maat u noo- dig heeft. U werkt eerst den rug; begin 90 steken op te zetten en brei over een lengte van 55 Y* c.M. recht heen en recht terug. Dan moet u bij het begin van de volgende twee toeren 5 steken afkanten en één steek minderen aan weerszijden van de naald, 5 maal; de volgende 7K c.M. steeds recht heen en recht terug breien zonder minderen. De daarop volgende toer: 23 recht, 24 afkanten en weer 23 recht. Op deze laatste 23: 4 toeren breien; vervolgens aan de halszijde van het werk bij eiken vierden toer 1 steek meer de. en tot het aantal steken 32 bedraagt Nu aan den anderen kant (dien van het armsgat) om den anderen toer 1 steek meerderen, 5 maal. Volgende toer: aan den kant van het armsgat 5 steken op zetten; verder steeds bij eiken vierden toer aan den kant van den hals meerde ren, tot er 56 stèken op de naald staan. Doorgaan op deze 56 steken: reeht heen recht terug, tot de voorkant even lang is als de rug dan afkanten. Hecht ver volgens de wol aan bij de halszijde van cD andere 23 schoudersteken en brei precies net nog zoo'n stuk, als u juist afhechtte. Daarna begint u met de mouwen: zet 11 steken op voor den bovenkant van de mouw brei den eersten toer recht; ver der 2 steken opzetten aan het begin van eiken toer, tot er 55 op de naald staan. Dan doorgaan zonder meerderen: recht heen en recht terug tot de mouw 25 c.M. lc.ng is. Daarna hecht u een andere, pluizige wol aan (b.v. zephir-, lama- of distelpluisjeswol) om er de manchet van te breien. De eerste toer recht; de 2de A: 5 recht, 2 tezamen breien, 4 recht; van A af herhalen tot het einde van den toer. Met deze wol breit u 7K c.M. en kant losjes af. Dan is één mouwtje gereed; het andere gaat net zoo. Ook het kraagje breit u van deze wol. U neemt 15 lussen op, rond den hals van de peignoir: 46 aan eiken voorkant, beginnende bij het schuine gedeelte van de halsopening en 23 langs de achter zijde van den mals. Op die 115 steken breit u recht heen en recht terug; kant 2 steken af aan het begin van de eerste 2 toeren en 1 steek aan het begin van de twee volgende toe ren; herhaal de laatste vier toeren nog 7 maal en kant den zeer losjes af. Van de 4 draadsch wol haakt u met een middensoort beenen haakpen 3 koordjes van kettingsteken en vlecht die in elkaar. Van de ruige wol haakt u twee fiksche ballen, die u opvult met wol of pluis, en daarna vast maakt aan de beide uiteinden van het koord. Nu nog de afwerking: u naait de mouwen glad in de armsgaten en naait dan de naden van de mouwen en de zijpaden dicht. Haak drie lusjes en naai die op het jasje, zij dienen om het koord op zijn plaats te houden. De ruige wol wordt extra mooi wanneer u ze opborstelt met een fijn metalen schuiertje. U kunt vóór het opborstelen het iasje aajt de achter zijde met een middelmatig warm ijzer oppersen. Een lezeres vraagt cm het patroon van een gebreide damesbroek Zij geeft echter geen maten op noch haar leeftijd! Zij zegt alleen: ,Ik ben lang van stuk en gewoon van dikte!" Dat is niet gemak kelijk. Ik zal u nu het patroon op geven van een meisjesbroekje, dat van het middel tot den onderkant van het pijpje 26c.M. lang is; meet u nu uw eigen directoire even na en vergelijk de maat ,dan kunt u u daarnaar regelen Het model, dat ik hier heb, is gebreid met 3 draadsch wol en breinaalden no. 8; ei komen dan ongeveer 13 steken op de 5 c.M in de bree «m ongeveer 23 toeren op de 5 c.M in >"?gte- Wanneer u mijn patroon volgt, zet u 66 steken op voor het middel; dit wordt dus 25 c.M.u zult mischien 2 maal zoo veel steken moeten opzetten. Maar nu b;schrijf ik verder het jongemeisjes- model. Brei 18 toeren recht heen en recht te rug. Dan begint het verhoogde gedeelte; 19de toer: 7 st recht, omkeeren en terug breien over die 7 steken; 20ste t: 14 st. r., omkeeren en terugbreien; 21ste t. 21 st. recht, omkeeren, terugbreien; 22ste t.- 28 st. r., omkeeren en terugbreien; zoo doorgaan om den anderen toer 7 steken meer breiende tot er nog 24 steken over blijven. Nu over alle st%ken breien en doorgaan, recht heen en recht terug, 1 st. meerderende aan den langen kant van het werk bij eiken 7den toer, tot er 76 steken op de naald staan. Nu op deze 76 doorgaan: recht hccu en recht terug zonder meerderen; tot het korte eind van het werk een lengte heeft van 29 c.M.daarna afkanten. Hiermede is dan één pijp af. De andere wordt op dezelfde manier gebreid, passend bij de eerste Voor het kruis zei u 16 steken op en breit net zoo lang recht heen, recht te rug tot het lapje vierkant is Dan kant u het af. Vouw nu elk stuk van het werk in tweeën, doch zorg er voor, dat de lan ge kanten tegen elkaar komen; naai de pijpen dicht over een lengte van 6H c.M en laat 5 c.M. open voor het kruis. Naai vervolgens voor- en achternaad dicht; zet het kruis er netjes in en maak aan het middel en aan de pijpjes een zoom om er het elastiek door te rijgen. Vindt u dat het werk nog gestreken moet wor den, pers het dan aan den averechtse' en kant met een half warm ijzer op. P.S. Van verschillende kanten kreeg ik bericht, dat dames, die mijn sprei patroon uit den vorlgen brief nawerk ten, op den 13den toer van de kant ble ven hokken daar zij dan steken over hielden. Het patroon is echter geheel in orde: de dames hebben niet goed gele zen. Er staat heel duidelijk geschreven: ,voor den puntrand herhaalt men den eersten toer tot den 12den toer; voor den blatferrand is de 13de als volgt"; u heeft op één naald; de puntrand en de bla den-and, zooals u bij het begin van de kant kunt lezen: 22 steken zet u op; de eerste 9 steken, en wat daar op komt, zijn de puntrand: de laatste 13: de bla derand; voor den puntrand herhaalt u steeds de 12 toeren; voor den blader- rand herhaalt u de 20 toeren. ZUIGELING VERBRAND. In een woning in de Schubertstraat te Amsterdam is gister een ernstig ongeluk ge beurd. Een kind van 4 maanden, waarbij ge stoomd moest worden, waartoe men van een inhaleermachine gebruik maakte, is daar in de wieg verbrand; De spiritusvlam van het toestel heeft de wieg in brand gestoken, waardoor de kleine zulke ernstige brandwon den heeft opgeloopen, dat het eenigen tijd later is bezweken. BRAND. De bewoners tijdig gered. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur ont dekte de kunstschilder Z., terwijl hij bezig was met schilderen, dat er rook zijn kamer binnendrong. Hij spoedde zich naar buiten en zag, dat de woning van zijn buurman, met wie hij onder één dak woont, in lichter laaie stond. Onmiddellijk maakte hij alarm en de bewoners, uit hun slaap opgeschrikt, vluchtten in nachtgewaad naar buiten, ter wij! zij hun kinderen in dekens wisten te wikkelen. Buren begonnen onmiddellijk met emmers water het vuur te bestrijden en toen later de brandweer ter plaatse kwam, slaag de men er met vereende krachten in het vuur meester te worden. De woning handde voor het grootste gedeelte uit, terwijl de meeste inboedel verloren ging of ernstige water schade bekwam. Ook de heer Z. bekwam be langrijke waterschade. De schade is zeer be langrijk. De gezinnen zijn bij buren onder gebracht. MOORDAANSLAG TE MAASTRICHT. Man voor zijn woning neerge slagen. Zekere P. v. d. H., 30 jaar, wonende Kwade Vliegenstraat te Maastricht, is Zon dag voor zijn woning neergeslagen. De her senpan is verbrijzeld. Zijn toestand is hope loos. De vermoedelijke dader is aangehou den. HOFBERICHTEN. De koningin is voornemens hedenavond in het gebouw voor K. en W. het tweede gedeelte bij te wonen van het concert van de Berliner Philharmonie onder leiding van dr. W. Furt- wangler. Prinses Juliana ontvangt hedenmiddag den wethouder van maatschappelijke aangele genheden te Utrecht, den heer H. A. Bekker, die aan de prinses inlichtingen verstrekt over den arbeid van het plaatselijk crisis-comité al daar. De prins is uit het buitenland in de resi dentie teruggekeerd. schuwd, die zich met den veldwachter naar de bewuste woning begaf. Het huisje wero geopend en in de keuken vond men de oude vrouw dood op den vloer liggen. Op den grond lag veel blced en in verband hiermede wordt aan moord gedacht. In het huis was verder niets over hooo gehaald, zoodat men tot dusver in het duister tast. Wanneer hier van een moord sprake is, dan moet deze heb be nplaats gehad Zaterdagavond tusschen 8 en 11 uur, toen de vrouw alleen thuis was. Hedenmorgen om half elf is het parket uit Arnhem gearriveerd om een onderzoek in te stellen. HET NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. In de afgeloopen week is door het nationaal crisis-comité ontvangen 25.750.46, in totaal is thans ontvangen 465.681.51. EEN M05RD GEPLEEGD? Oude vrouw dood in haar woning gevonden. Het Betuwsche dorp Hemmen werd Zon dagmiddag in zijn rust gestoord door het be richt, dat er een moord op een oude vrouw was gepleegd. In een huisje in de Molen- straat jvoonde alleen de ongeveer 70-jarige juffr. i. v. Brakel. Zondag merkten de buren op, dat het huisje gesloten bleef en tegen den middag werd in verband hiermede de burge meester, de heer A. R. de Hartog, gewaar- LIJK OPGEHAALD. Misdrijf gepleegd Uit het Muntendammerdiep is heden morgen het lijk opgehaald van den 38-jarigen „ehuwden I. Feiken te Meeden Even later is ook zijn rijwiel opgehaald. Men vermoedt, dat de man tannacht tegen de brugleuning is gereden en te water is ge raakt. doch daar het lijk een diepe snijwonde over het voorhoofd vertoonde en het frame van de fiets is verbogen, heeft men het parket uit Winschoten er bijgehaald om de doods oorzaak vast te stellen. STAKING MACHINEFABRIEK EN SCHEEPSWERF P. SMIT JR. TD ROTTERDAM. Hedenmorgen is de staking bij de N.V. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Ir. te Rotterdam uitgebroken. Ruim 600 ar beiders zijn niet aan het werk gegaan in ver band met het feit, dat 10 pCt. loonsverlaging was aangekondigd, welke heden zou ingaan. Deze staking is geproclameerd door de sa menwerkende metaalarbeidersbonden. Een aantal ongeorganiseerde arbeiders is aan het werk gegaan. Een uitgebreide politiemacht is aanwezig ter voorkoming van eventueel; ordeversto ringen. VERKEERSONGEVALLEN. Met zijn auto te water en verdron ken. Zaterdagnacht is de ongeveer 25-jarige boe renzoon Zijlma, die met zijn auto van een danspartij naar huis terugkeerde, bij de Kil brug te Nieuwe Pekela, waar de weg een bocht maakt, de vaart ingereden en verdron ken. Hij chauffeerde zelf en zat alleen in den wagen. Vermoedelijk verkeerde hij onder in vloed van sterken drank. Knaapje overreden Zaterdagmiddag is het driejarig zoontje van den heer Feij, gemeenteveldwachter te Echt bij het spelen onder een vrachtauto der firma Heiligers uit Heerlen geraakt. Zwaar gewond werd het ventje naar het ziekenhuis te Roer mond gebracht, waar het laat in den avond is overleden. Ernstige aanrijding. Met een gesto len auto Op den Amstelveenschen weg bij de Kalfjes laan te Amsterdam liepen gisteravond twee vrouwen met een negenjarig meisje nn de rich ting van de Kalfjeslaan. Het kind, dat het meest aan den kant van den rijweg liep, werd van achteren door een auto aangereden. Het bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en is door den G. G. D. naar het Mariapavil- joen vervoerd. De bestuurder van den auto doofde onmiddellijk na de aanrijding de lichten en reed met een snelle vaart door. De wagen is daardoor onbekend gebleven. Men ver moedt echter, dat dit ongeluk is veroorzaakt door den bestuurder van een auto, die ongeveer terzelldertijd gestolen werd in de Agameronon- slraat, zoodat de man begrijpelijkerwijze onbe kend wenschte te blijven. In die richting wordt door de politie gezocht. DE HOLLANDSCHE KUNSTENAARS KRING. De jaarlijksche tentoonstelling van de Hol landsche Kunstenaarskring in het Stedelijk Museum te Amsterdam is een evenement op kunstgebied. Ook Zaterdagmiddag werd de opening door vele vooraanstaanden uit de kunst wereld bijgewoond. De voorzitter, Matthieu Wiegman uit Ber gen, heette in zijn openingswoord verschil lende autoriteiten welkom en gaf de volgende uiteenzetting over het streven van den kring. De Hollandsche Kunstenaarskring heeft er steeds naar gestreefd, de verschillende uitingen van de schilder- en bleedhouwkunst naar voren te brengen in onzen tijd. Die ver schillende uitingen zouden dan gebonden moeten zijn tot een geheel, om zoodoende een verstaanbare taal te zijn voor de belangstel lenden. Hiervoor was noodig een grondge dachte. Een bewust zich losmaken van de idee dat een kunstwerk wordt getoond om alleen tehagelijk te zijn voor het oog. Dit klinkt bijna naïef, na den bewogen strijd, dien wij allen meemaakten in zoo kort tijds verloop. W'ij weten nu allen, dat een kunstwerk een organisch geheel moet fijn, waardoor de maker een verhoudingswereld schept. Hij zet de dingen op een plan van waaruit wij denken en gevoelen: Een realiteit. Terecht is ge zegd, dat in tijden van evenwicht, de kunste naar het dak is van de samenleving. Wij zouden echter in dezen onevenwichtigen tijd kunnen zeggen, dat hij den bodem gereed maakt waarop wij weer kunnen staan en elkander verstaan. Als zoodanig een kunst werk beschouwend, zal het u mogelijk zijn, de zoo verschillende uitingen te zien als één vaste overtuiging. Om een nauweren band te leggen tusschen kunstenaar en publiek is de Kring van plan een periodieke uitgave te cioen verschijnen, met reproducties van het werk der leden. Wie iets voor dit steun-verleenend lidmaatschap voelt, dat recht geeft op edoeld overzicht en tevens toegang tot de tentoonstellingen, kan zich aanmelden bij den voorzitter van den Kring. Ook ter tentoonstelling worden de gewenschte inlichtingen verschaft. De tentoonstelling omvat een 143 werken, van een 12-tal leden en een 12-tal genoodig- de jonge kunstenaars, wier werken, naar het oordeel van den kring onder de aandacht van het oubliek behooren te worden gebracht. Wij kunnen een bezoek aan de tentoonstel ling, die tot Maart dagelijks van 10—4 uur is gecpend, ten zeerste aanbevelen. DE SCHILDERIJEN EN TEEKENINÓEN VAN H. M. DE KONINGIN. De hans in de koninklijke kunstzaal Kley- kamp te 's Gravenhage gesloten tentoonstelling van schilderijen en teekeningen van H. M. de gKoningin, gehouden ten bate der noodlijdende kunstenaars, is gister, den laatsten dag der tentoonstelling, nog door pl.m. 1000 betalende bezoekers bezocht. In het geheel heeft deze expositie aan en treegelden en catalogi fk 11500 opgebracht, waarbij evenwel het geld, dat zich in de nog gesloten bussen bevindt, nog niet is inbegre pen. Hedenochtend werden alle 87 werken door de Kon. Meubeltransport Maatschappij De Gruijter en Co. afgehaald voor overbrenging naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar zij wederom ten bate der noodlijdende kunstschilders zullen worden tentoongesteld. De firma De Gruyter heeft het transport geheel belangeloos aangeboden. KAMERMUZIEK Helen Henschel, de alom gevierde zange res, van wien o m. gezegd wordt, dat zij de allerzuiverste muzikaliteit en groote boë- tische intelligentie bezit, en wier klavierbege leiding technisch en muzikaal, volmaakt ge noemd wordt; deze kunstenares zal men a.s. Woensdag in de Harmonie op het derde abonnementsconcert ook toegankelijk voor niet-leden kunnen hooren. A. K. DE GEESTDRIJVERIJ IN HET* DJEMBERSCHE IN OOST-JAVA. Vijf arrestaties; tijdig einde van samenzwering. In aansluiting op een telegram omtrent het complot in het Majangsche in de af- deeling Djember in Oost-Java deelt het Soer- Hlbld. het volgende mee: Er ging al eenigen tijd een slecht gerucht rond de ondernemingen Soember Tengah en Soember Wadoeng in het district Majang, afdeeling Djember, dat en complot bestond tot uitmoording van alle Europeanen op ge noemde ondernemingen. De vage verhalen namen geleidelijk vasteren vorm aan en te vens werden inlichtingen verkregen, dat ze kere hadji Halil en Pa Doel onder voor wendsels van verdeeling van gronden, vrij. stelling van lasten e. d. leden wierven' voor de afdeeling der Partai Sarekat Islam In- donesia, omvattende enkele dessa's in hft district Majang. Aan de menschen werd verteld, dat de Koningin Haar gezag over Indië had verloren en dat de gronden van ondernemingen onder de bevolking zouden worden verdeeld. Daarom moesten de Euro- peanen van Soember Tengah en Soember Wadoeng worden verwijderd en indien dit niet goedschiks zou gaan, moesten zij wor- den gedood. Zou de politie beschermend op. treden, dan moest ook deze worden ver moord. In den letterlijken zin der vertaling, zouden Europeanen en politie tot brij moei ten worden geslagen. Verder was der bevol king in uitzicht gesteld, dat o.m. de kosten voor een huwelijk voor den penghoeloe zou- den worden verlaagd tot 30 cent. E>e men schen werden aangespoord tot veel bidden. Aldus dreigde de beweging reeds het ka rakter van geestdrijverij te krijgen, toen de geruchten steeds sterker tot de Europeanen op de ondernemingen doordrongen. Het be stuur werd gewaarschuwd. De bevolking rond Soember Wadoeng gedroeg zich over* gens rustig en bleef voorkomend en beleefd. Anders was dit op en in de buurt der onder neming Soember Tengah, waar de men- schen een stugge en uitdagende houding ingen aannemen. Maatregelen voor veilig, werden genomen. Het bestuur ging tot de arrestatie van hadji Halil, Pa Doel en eenige andere lieden, terwijl veld politie naar genoemde ondernemingen werd gezonden. Den nacht tevoren hadden de ge- ëmployeerden uit voorzorg zich verzameld in de wonig van den administrateur. Daar- na kwamen de ondernemingen onder be waking van de veldpolitie, die tevens voor machtsvertoon in de omliggende dessa's pa trouilleert. Intusschen hebben ook huiszoekingen plaats gehad, doch verzameling van wa pens is niet gevonden. Het onderzoek wordt op uitgebreide schaal voortgezet en aan een aantal personen worden verhooren afgeno men. Gebleken is, dat reeds een paar hon derd personen op de voorspiegeling van hadji Halil als lid der P. S. I. I. zijn toege treden. Het lijkt wel zeker, dat nog juist op tijd aan een gevaarlijk complot een einde is gemaakt. Van bestuurszijde ontving het Soer. Hbld. de volgende bevestiging: Gearresteerd zijn 5 inlanders, ten deele behoorende tot ae ondernemingsbevolking, ten deele uit de de sa. De arrestatie geschiedde ter zake van opruiing, voornamelijk in besloten vergade ring; ook deed zich een geval van oplich ting voor. Het onderzoek duurt voort. her over van 8 Februari 1932. Opgave van Hoord hol la iidsch liandbouwerediet W. Koers van heden te: (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 4Y- Nederl. 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind. Haneldsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. - Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gein. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn •i Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash *Exdividend. fExclaim. ■4K Vorige koers 97 931/s 741/4 51V» 597, 928/4 41'/, 271/4 6O1/4 llT/s 158 87!/s 107 158/4 201/g 4 V, I8V4 Si/16 3 397/g 117/8 2»/i6 75 1698/g 120 73 39 25 10 857/8 27 72 119 1328/s 90 2#/is S8/* 48i/, 20V, 30 187/8 l»/l« 4 23/4 167, 147, 637, 1433/4 277/8 265 1927, 78=4 127, 71«/s 37/s PROLONGATIE Vorige koers 2 oO. liedm 2 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 51'/, 58'/, 41'/, 60 ll8/4 150 88'/, 107 ÏÏ»/4 877,-8 1063/4-7 87'/, 106-7, 877, 105? 6j 151/4 201/4 47, 18'/, Sa/us 195-20 183/, 19=-20 39'/, 113/4 2-Vs 172 118 73 39 172 1/4 171'/, 17M/, 87 27 72 120 1321/4 88 131-3/, - I3/4 49 20 27 19 l5/ic 187, 63 - I 144 27 165 192 11 701/. 33/4 3% tf pCt. 1(1 NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italië Vorige koers 8 58 58 927, 9 77", 34 62'/, 48 45 35 25 47 25 48 25 46 75 2481/4 Kcers op heden 2 uui 8 57 58 90 9 771/4 34 60 48 42'/, 47 50 48.25 46 50 248 Vl 12.90

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10