DAGR1 AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMERIJ S. KROM Laatste week 20 1 KORTING ft». 32 134e Jaargang. flaq£Ü{ksch Oiieczicht J&uUmCand ERNSTIGE POLITIEKE BOTSINGEN TE BERLIJN. TEL 1523 (3 lijnen) op alle stoomgoederen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. M t.ftftDAG FEBRUARI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. EEN STAATSGREEP IN MEMEL. 0 De president van de landsregeering gearresteerd. o De kwestie in den Volkenbondsraad. o Volgens bij de Koningsbergsche dagbla den ontvangen berichten is de reeds lang voorgenomen Littausche staatsgreep in het Memelgebied Zaterdag tot een feit gewor den: De president van de Memelsche lands- regeering werd door Littausche officieren in zijn bureau gearresteerd en in een auto ont voerd. Gouverneur Merkys heeft met de lei ding der regeeringszaken belast, zonder acht ite slaan op de z.g. autonomistenstatuut, een Groot-Littauschen landraad. De Koenigsberger Allgemeine Ztg. ver neemt over den staatsgreep in het Memel- gebied nog de volgende bizonderheden De gouverneur van het Memelgebied, Merkys, was Zaterdagmorgen vroeg uit Kowno teruggekeerd. Spoedig daarop ver scheen hij in het landsdirectiegebouw. Nadat hij verklaard had, dat de door hem te ne men maatregelen uitgevoerd werden op grond van besluiten van de centrale regee ring te Kowno, eischte hij van een der aan wezige directeuren, dat deze de leiding der loopende. zaken op zich zou nemen, hetgeen door deze geweigerd werd. Vervolgens stel de de gouverneur een politieken Groot-Lit- tauschen landsraad in en benoemde tot den leider daarvan Tolischus. De bureaux van den president werden verzegeld. De telefoon verbindingen van den landdag, van de ma gistratuur en van het gerecht werden afge sneden. Ook de telefoon van het Duitsche consulaat-generaal had plotseling „sto ring". Volgens de laatste berichten zou de gearresteerde president Bottcher naar de Littausche kazerne in Memel zijn overge bracht. De door Merkys getroffen maatregelen worden in politieke kringen goedgekeurd. In toonaangevende politieke kringen geeft men de onrechtmatigheid er van zelfs toe, doch men gelooft de maatregelen te kunnen recht vaardigen, door het feit, dat indien Boett- cher in zijn functie zou worden gehandhaafd, de openbare orde in het Memelgebied zou worden in gevaar gebracht. De politie is in het Memelgebied krachtig versterkt, omdat men gelooft, dat de bevol king de staatsgreep zou kunnen beantwoor den. o De Duitsche rijksregeering besloot, met het oog op de schending van de Memelcon ventie door de regeering van Littauen, aan den secretaris-generaal van den Volkenbond het officieele verzoek te richten, den Volken bondsraad onverwijld bijeen te roepen voor een bijzondere raadsbijeenkomst ter behan deling van bovengenoemd geval. Wanneer de Raadszitting zal worden ge houden, staat nog niet vast, aangezien de se cretaris generaal allereerst de regeering van Littauen telegrafisch op de hoogte moet stellen. Mocht de regeering van Littauen den te Geneve aanwezigen gezant Sidsikaus- kas niet willen opdragen haar in den Raad te vertegenwoordigen, dan zal waarschijn lijk minister Zaunius naar Genève komen In dit geval zal de aanvang der zitting een of twee dagen moeten worden uitgesteld, aangezien Zaunius te Kowno vertoeft De Duitsche delegatie zou hedenmorgen met de vier onderteekenaars van de Memel conventie Engeland, Frankrijk, Japan en Italië besprekingen hebben. Het optreden der Littausche regeering heeft groote opwinding veroorzaakt Alge meen wordt geëischt dat de Volkenbonds raad krachtige maatregelen zal nemen. Men verwacht dat de groote mogendheden zich zullen aansluiten bij de zienswijze van de Ri'ksregeering. De Duitsche delegatie te Genève deelt mede, dat de Duitsche gezant te Kowno op dracht heeft gekregen, bij de regeering van l.ithauen ten scherpste te protesteeren tegen de gebeurtenissen in het Memelgebied en de Lithausche regeering mede te deelen, dat Duitschland de zaak voor den Volkenbond heeft gebracht. Rijkskanselier zal aan de z'tting van den Volkenbondsraad, waarin de Memelkwestie ter sprake komt persoonlijk deelnemen, indien hij daartoe, in verband met zijn voornemen om Dinsdag te vertrek- k€v> Ke'e#enheid zal hebben. Naar aanleiding van het Duitsche beroep op den Volkenbond wordt van Lithausche zijde verklaard, dat Duitschland tot een der gelijk beroep geen recht heeft, aangezien het pas na de onderteekening van het Memel ver drag lid van den Volkenbond is geworden. Bovendien is het Memelverdrag niet ge schonden. De Duitschers achten het echter vanzelf sprekend, dat zij als permanent lid van den Volkenbondsraad op grond van artikel 17 w31?, Memelverdrag het recht hebben, den Volkenbond te betrekken in elk geval van schending van de overeenkomst Dat het huidige optreden van Lithauen een schen ding is, lijdt volgens de opvatting der Duit schers geen twiifeL Nog steeds geen telefoonverbinding met Memel. Naar de „Montag" uit Tilsit, aan de grens van het Memelgebied meldt zijn be richten over de gebeurtenissen aldaar slechts moeilijk te krijgen. De grensbewa king is versterkt en de telefoonverbindingen zijn nog steeds „gestoord". De Duitsche con sul-generaal was gedwongen naar Tilsit te komen om vandaar een gesiprek met Berlijn te kunnen voeren. Uit Memel doorsijpelende berichten ver melden. dat soldaten door de stad patrouil leeren. Samenscholingen zijn niet toegestaan. Overigens heerscht rust. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De bezetting van Woesoeng bevestigd. Het telegraaf-agentschap der Sovjet Unie bevestigt thans officieel dat Woe- soeng door de Japansche troepen is be zet. Zaterdag zijn ongeveer 3000 Japan sche infanteristen en 800 marinesolda ten te Woesoeng gedebarkeerd. Alle forten werden verwoest. De Japanners trachten thans de Chineesche troepen bij Tsjapei te omsingelen. Tsiapei geheel door brand verwoest. Volgens een officieel Russisch bericht uit Shanghai zijn de gevechten bij Tsja pei nog niet ten einde. Zaterdag is Je stad Tsjapei geheel afgebrand. De scha de wordt geraamd op ongeveer een mil- lard gulden. De Chineesche troepen hebben er- sterkingen ontvangen en willen den strijd voortzetten. Versterking van de Ameri- kaansche Aziatische Vloot. Er is besloten de in Manilla gesta- tionneerde Amerikaansche Aziatische vloot te versterken met twee kanon- neerbooten en een kruiser welke uit de Centraal Amerikaansche wa*eren zul len worden gezonden. De voorgenomen terugroeping van 13 oorlogsschepen tan de Aziatis-lie vloot naar hun basis is voorloopig uitge steld. De Woesoeng-iorten toch nog niet bezet? Te Londen is nog geen bevestiging ontvangen van het bericht inzake de be zetting van de Woesoengforten door de Japanners. Volgens de laatste berichten hebben de Chineezen verklaard, alles erop te zullen zetten, dat deze forten niet in Japansche handen val.ei) Neu trale waarnemers zouden hebben gecon stateerd, dart bij de gevechten om de for ten 30 man der Chineesche bezetting zijn gedood en 50 gewond. Een groot deel van het Chineesche geschut is een ter tot zwijgen gebracht. Een korte wapenstilstand te Shanghai. Zaterdagmiddag trad te Shanghai een volledige wapenstilstand in, die werd toegeschreven aan het feit Jat de Japanners op versterking wachtten tei- wijl het voor de Chineezen Nieuw jaarsdag was. De rust was echter slechts van korten duur, want reeds vroeg in den morgen begonnen de Japanners gisterochtend weer met de beschieting die door de Chineezen beantwoord werd. Een nieuwe Japansche verkla ring te Geneve. De secretaris-generaal van den Vol kenbond heeft gister een nieuwe Japan sche verklaring ontvangen, waarin de Japansche regeering nogmaals haar be kende standpunt inzake het conflict in het Verre Oosten uiteenzet De Japan sche regeering herhaalt, dat zij te Shanghai geen politieke bedoel! ïgen nastreeft, en dat zij de belangen der an dere mogendheden niet schaden wil Artilleriegevecht te Shanghai. De Japanners hebben zich gister be paalt toi het verder beschieten van de Chineesche stellingen in Sjapei. Van Chineesche zijde wordt het be richt omtrent de inneming der Woe soengforten door de Japanners onjuist genoemd. De toestand rond Charbin. Naar uit Charbin gemeld wordt ach tervolgen de Japanners de op de vlucht geslagen troepen van Binsian. Japan sche vliegtuigen hebben Binsian, ten N. O. van Charbin gebombardeerd Hier be vinden zich Dingtsjau met zijn troepen. De Woesoengforten nog in Chineesche handen. Uit Shanghai wordt gemeld, dat ad miraal Kelly de Britsche vloot-comman- dant en Bruning, de consulgeneraal, een onderhoud hebben gehad me' admiraal Nomura, commandant van de derde Ja pansche vloot, ter voortzetting van hun r ingen om e eind te maken aan de gevechten, waarbij geen der beide par tijen winst behaalt, terwijl veel schade wordt aangericht aan eigendommen. Na verwoede gevechten zijn de Ja panners doorgedrongen naar Woesoeng. Zi' hebben het dorp bezet, maar de for ten zijn nog in handen van de Chinee zen. Er is brand uitgebroken achter de spoorwegherstelloodsen. De groote mogendheden over leggen. De regeeringen van Engeland, de V.S. Frankrijk en Italië confereeren over het antwoord, dat gegeven zal worden op de Japansche nota, die verzonden werd in antwoord op de voorstellen, ge daan ter beëindiging van het conflict in hot Verre Oosten. Het gebruik van vliegtuigen door de Chineezen. Het Chineesche departement van oor log maakt het voornemen bekend ge bruik te maken van vliegtuigen tegen de Japanners. Gemeld wordt, dat de vliegtuigen geen bommenwerpers zullen zijn en dat alle mogelijke zorg gedragen zal wor den voor het niet in gevaar brengen van de internationale nederzetting. De Japanners hebben na elf uur rust hun aanvallen op Tsjapei hernieuwd. Hedenmorgen om 5 uur hebben de Japan ners na een kamle periode van 11 uur hun aanvall enhernieuwd. gelijktijdig werd de strijd hervat op het front van isjapei waar meer dan 3O0O man japansche marinesol daten en infanterie, aan den strijd deelnamen. De Japansche bevelhebbers hebben verklaard dat de Chineezen, ten kosten van alles uit de forten zullen worden verdreven. De kruisers en torpedojagers zijn gezamelijk tot bombar deeren overgegaan. De vliegtuigen kunnen tengevolge van den mist en de regen geen bommen werpen. De "Chineesche troepen kun nen hun posities in de forten, die reeds eenige dagen onder artillerievuur liggen niet vera ten, terwijl de gevechten voortdurend trachten de Britsche autoriteiten hun pogingen om een vergelijk tot stand te brengen, voort te zetten. Admiraal Sir Howard Kelly en de Britsche consul-generaal John Brenan confereerden Zondag met de Chineesche autoriteiten en verzochten hen Chineesche troepen uit Shang hai terug te trekken hetgeen de Chineezen weigerden. Gemeld wordt evenwel, dat de Chineezen tegen voorstellen zullen doen. De Chineesche bankiers en zakenlieden, die hevig van den oorlog te lijden hebben, hebben aan het 19de leger 5COOOO in Zilver aangebe den, indien dat leg°r bereid is de vijandelijk heden voort te zetten, op 20 mijl afstand van groot Shanghai. Gemeld wordt dat de bevel hebber van het leger 2000000 heeft ge vraagd. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Onlusten in Kashmir. Naar gemeld wordt, zijn Zondag in Kash mir wederom onlusten voorgekomen. Een menigte van 4000 menschen, aangevuurd door agitatoren heeft de politie in de hoofd stad overvallen. Zeventig personen werden gearresteerd en twee gedood, toen de politie op de menigte vuurde. Militaire versterkingen worden der waarts gezonden. Aanslag op Europeaan. Sir Stanley Jackson, de gouverneur van Bengalen, op wien Zondag door een Ben gaalsche vrouw een revolveraanslag werd ge pleegd, dankt zijn leven aan het snelle ingrij pen van dr. Syhravy, de vice-kanselier van de universiteit van Calcutta, die de aanval- ster deed vallen, op het oogenblik, dat zij de schoten afvuurde. De vrouw werd gear resteerd en bleek te zijn Miss Bina Das, de dochter van een gewezen hoofdonderwijzer van een regeeringsschool, wier zuster reeds wegens burgerlijke, ongehoorzaamheid in de gevangenis zit. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De zitting van Zaterdag. De zitting der ontwapeningsconferentie van Zaterdag had het karakter van een be tooging der groote internationale bonden en organisaties voor ontwapening. Aan het woord kwamen vertegenwoordigers van de internationale vrouwenvereniging, van de internationale kerkelijke organisateis, van de studentenbonden, de int. soc. arbeiders en den wereldbond van Volkenbondsliga s. Een dele gatie van verscheidene honderden vrouwen betrad in gesloten marschcolonne den zaal en groepeerde zich om den voorzitter heen. De presidente van de internationale wereld vrouwenbonden, Mary Dingman, sprak uit naam van 45 millioen vrouwen uit 56 landen, die in 50 internationale vrouwenorganisaties aaneengesloten achter haar stonden. Uit naam van de internationale kerkelijke organisaties sprak de secretaris-generaai Mueller. Groot opzien werd gebaard door de verkla ringen van den vroegeren Belgischen minis ter-president, Emile Vanderve.de, als voorzit ter van de Socialistische Arbeiders Inter nationale, wiens opvattingen op principiëele punten in overeenstemming zijn met het Duit sche standpunt. Hij zette uiteen, dat een ver drag gesloten moest worden, dat onmiddellijk een grootsche vermindering der legers, van het oorlogsmateriaal in alle vormen en der militaire uitgaven verzekert en dat leidt tot volledige, algemeene en gecontroleerde ont wapening. Verder eischte Vandervelde, dat de verklaring van Clemenceau op de confe rentie van Versailles, waarbij de ontwapening van Duitschland als eerste stap tot een al gemeene vermindering der bewapeningen tot werkeiijkheid zou worden. Vandervelde ver klaarde: het systeem der ontwapening kan slechts gegrondvest worden op de gelijkheid der rechten en plichten. Niets zou voor den vrede verwerpelijker zijn, dan de overwonnen volkeren op den duur volgens verschillend recht te willen behandelen. Het internationale socialisme eischt opheffing van het onder scheid tusschen overwinnaars en overwonne nen. Handhaving van de opgedwongen ont wapening, maar uitbreiding daarvan tot alle landen en ten slotte een internationale con trole. Onder stormachtigen bijval van de zaal betrad vervo'gens Lord Rcbert Cecil de tri bune als voorzitter van den wereldbond van Volkenbondsliga's. Hij legde er onmiddellijk reeds den nadruk op, dat hij niet als verte genwoordiger van de Engelsche regeering sprak. Vervolgens eischte hij volledige gelijk berechtiging voor alle mogendheden in de ontwapeningskwestie en opheffing van het onderscheid tusscnen overwinnaars en over wonnen, 25 pCt. vermindering van alle bewa peningsuitgaven, algemeen verbod van die wapenen, die door de overwinnende mogend heden aan de overwonnen landen verboden zijn, internationale controle over de bewape ningen. Met groerten nadruk eischte Lord Ro- •bert Cecil de vo'ledige afschaffing der duik- booten, de bommeneskaders, der tanks, van de zware artillerie en van al die wapens die in toekomstige oorlogen van beslissende waarde kunnen zijn. Een incident. Tijdens de zitting van heden is het nog tot een incident gekomen, dat veel stof opgewaaid heeft. De Belgische spreker, Vandervelde, die sprak uit naam van de S. A. I. zag zich ge dwóngen zijn redevoering te onderbreken met de opmerking, dat hij op uitdrukkelijk verzoek van het presidium van de conferentie helaas niet in staat was een deel van de door hem opgestelde verklaringen af te leggen. Hij zag zich echter genoodzaakt de conferentie mede te deelen, dat hij Jjn redevoering reeds aan de internationale pers had doen toekomen, zoodat publicatie van dit gedeelte van zijn re devoering niet meer te verhinderen was. Meer dan 150 arrestaties. Zondagnacht en Zondagmorgen vroeg hebben in verschillende deelen van Berlijn politieke opstootjes plaats gehad, waar bij enkele personen door revolverscho ten zijn gewond. In totaal zijn 150 personen gearresteerd, waarvan 110 nationaal-socialisten, 20 com munisten, twee Stahlhelm-leden en een twintigtal partijloozen. De politie deelt me de, dat een groote vechtpartij tusschen na tionaal-socialisten en communisten plaats vond in een restaurant in de Ebertstrasse, waar de geheele inventaris vernield werd. Een politie-agent, die wilde ingrijpen, liep een lichte verwonding op, terwijl drie ande re personen eveneens gewond werden. Er werden hier 36 nationaal-socialisten ge arresteerd. In een lokaal in de Vartenburgstrasse ontstond eveneens een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en de overige gasten, waarbij vijf nazi's werden gearresteerd. Een nationaal-socialist, die in een gang in de Gresbaerenstrasse door politieke tegen standers bewusteloos was geslagen, moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hedenmorgen vroeg ontstond wederom een vechtpartij tusschen communisten er. nazi's in de Veinstrasse, waarbij 42 natio naal-socialisten gearresteerd werden. Een communist kreeg een schotwond in het been. Bij een andere vechtpartij, waarbij een na tionaal-socialist met een mes een steek in de lip kreeg, werden acht communisten gearre steerd. EEN AANSLAG VOORBEREID OP LITWINOW? Naar officieel wordt medegedeeld, heeft Zaterdag de plaatsvervangende commissaris van buitenlandsche zaken der Sowjet-Unie, Krestinski, den secretaris generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond het volgen de telegram gezonden: De regeering der Sowjet-Unie heeft be richten ontvangen, volgens dewelke de Wit- Russengroep Sjatilow-Miller een aanslag wil plegen op den commissaris van buiten landsche zaken Litwinow, die op het oogen blik te Genève vertoeft. Dez^ aanslag zou ge pleegd worden door den voormaligen ver- tegenwoordiger van het Russische keizerlijke Roode Kruis in Zwitserland, Ladisjewski. Daar tusschen de Sowjet-regeering en Zwit serland geen diplomatieke betrekkingen be staan, verzoek ik U, mijnheer de secretaris generaal, de Zwitsersche regeering hiervan onmiddellijk in kennis te stellen teneinde de noodzakelijke maatregelen ter bescherming van den commissaris van buitenlandsche za ken en van de Russische delegatie te doen nemen. Nog geen juistheid over den aan slag. Officieus wordt door het bondshuis in Bern medegedeeld, dat men zich in verband met het telegram van Krestinski aan den secre taris-generaal van den Volkenbond betref fende een voorbereiden aanslag op Litwinow te Genève gewend heeft tot de in aanmerking komende politieautoriteiten. De tot dusverre ingestelde onderzoekingen hebben echter niet het geringste bewijs voor de juistheid der ge ruchten over een aanslag aan het licht kun nen brengen. POLITIEKE MESSENSTEKERIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Meschede in Sauerland twee broeders, tus schen 60 en 70 jaar oud, na een politiek twistgesprek in een herberg onderweg naar huis door twee politieke tegenstanders over vallen en door messteken zwaar gewond. De verwondingen van een der beide broeders zijn levensgevaarlijk. De daders zijn gear resteerd. Het was noodzakelijk hen in een auto te vervoeren, teneinde hen te beschermen tegen de woede van het opgewonden publiek. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BELGIE. Reeds drie doodeit Gistermorgen heeft een ernstige ontplof fing plaats gehad in de kolenmijn Bois- Longpré bij Marchiennes aux Pont. Zeven mijnwerkers werden op een diepte van 1260 M. zwaar gewond geborgen. Drie hunner zijn later overleden. 18 mijnwerkers werden door instortingen in de mijn ingesloten. Men vreest het ergste. Waarschijnlijk nog vier van de ingeslotenen in leven. Naar uit Marchienne au Pont gemeld wordt, hebben de reddingsmanschappen ge hoord, dat een der ingesloten mijnwerkers zijn naam geroepen heeft en men gelooft bo vendien nog aanwijzingen te hebben, dat nog 3 arbeiders in leven zijn. Het aantal der bij den ramp om het leven gekomen mijnwerkers zou dan nog 14 bedragen. Omtrent de ontploffing in de mijn bij Marchiennes kan nader worden gemeld, dat de ingeslotenen zich tusschen twee drukvlak- ken bevonden, waar zij waarschijnlijk reeds bij de verstikkende temperatuur van 60 gra den zullen zijn omgekomen. Met welke hevig heid de ontploffing heeft plaats gehad, moge blijken uit het feit dat een geheel verkoold kadaver van een paard op 300 M. afstand van de plaats des onheils werd geborgen. WEER EEN VALSCHE MUNTER GEARRESTEERD. Te Kosenitz in Nimptsch is door de politie een arbeider, Ueberscher genaamd, gearres teerd, wegens het maken van valsche 2 en 5 Mark stukken, die hij met behulp van een eenvoudigen leemen vorm vervaarc igde. HISTORISCH KASTEEL TE HALLE (BELGIE) DOOR BRAND GETEISTERD, Gisternacht is een groote brand uitge broken te Bellingen bij Halle op den zolder van een kasteel. De eerste blus- schingsvverkzaamheden werden door omwonenden verricht. Eenigen hunner werden gewond. Toen ten slotte de brandweer uit An- derlecht ter plaatse verscheen, bepaal de deze zich er toe uitbreiding van den brand tot de vleugels van het gebouw tegen te gaan. Het geheele middengebouw werd door het vuur vernield. De schade be draagt eenige millioenen franken. Oor zaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1