Aikmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEK LEVEN. Van mijn Paiestijnsche reis. JliuUotüeiMS Heuiiletcm JtechtszoAm Honderd vier en dertigste Jaargang. de opposant kon zich niet op overtreding art. 22 B niet de stem eens roependen in jWordt vervolgd). No. 32 iooa Maandag H Februari. Dinsdag 9 Februari 1932. Hilversum 1875 M. (Uitsl. A.V.R.O.-uit- zending). 800 Gramofoonpiaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpiaten 1030 Voordrachten door Mevr E. de Vries ^Kellersmann. 11.00 Orgelconcert P. van gamond Jr. M. m. v. Bram Mendes, viool j2°oo Gramofoonpiaten. 12.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Pauze. 2.30 Gramofoon piaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital Egbert Veen. 4.30 Kinderuur. 5.30 A.V.R.O - Kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt. M. m. v. Willy Vos Mendes, zang. 6.006.30 Onder wijsfonds Binnenscheepvaart. 7.30 Engeiscne les. 8.00 Gramofoonpiaten 8.159.15 Uit eleii Dierentuin, Den Haag. Concert Lilli Gyenes en haar 20 Zigeunerinnen. O.a. Hongaarsche Dans Nr. 5, Brahms, en Fant Grafin Mariza", Kalman 9.15 Optreden v'an Nono. 9.3510.00 Omroeporkest o. 1. v Is' .Treep. „De Fremersberg", Kcennemann 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg Omroeporkest. 0.a. Fant. „Manon Lescaut", Puccini en „An (Ier schonen blauen Donau", wals, Strauss. 1.30—12.00 Gramofoonpiaten. Huizen 298 M. (Uitsl. K.R.O.uitzending). 8.00—9.15 en 10.00—11.30 Gramofoonpia ten. 11.30 Godsdienstig Halfuurtje. 12.15 K R.O.-trio. 1.45 Gramofoonpiaten. 2.00 Vrou wenuurtje. 3.00 Knipcursus. 3.30 Hoeden- maakcursus. 3.45 knipcursus. 4.00 Pauze 4.30 Cursus „De moderne Zakenman". 4.55 K.R.O.-kunstensemble o. 1. v. P. Lustenhou- wer. 5.45 Gramofoonpiaten. 6.15 Vervolg Kunstensemble. 6.45 Engelsche les. 7.10 Causerie „Sacramentalia of Prullaria". 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Hoog bezoek van Prins Carnaval aan de K R.O.-studio. 9.00 Vaz Dias. 9.15—12.00 Cabaret-programma. Tholen Van Lier, Lilian Gray, K.R.O.-Sa- lon-orkest enz. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert E. O'Hen- ry. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. F. Cantell. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berich ten. 6.50 Reg. Paul speelt Haydn's pianomu ziek. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Variété door „Street Pavement Artists". 8 35 „The Tea-time oFur" (pianoduetten en zang). 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 Wireless Milita ry orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell. M. m. v. Trevor Watkins, tenor. O.a. Divertimento r. 11 (K.V. 251), Mozart. 10.50—12.20 Am- brose's Blue Lyres. Parijs „Radio-Paris" 1725 Af. S.05, 12.50 Gramofoonpiaten. 8.20 Radio-concert. O.a Potp. „Pariser Leben", Offenbach. 8.50 Gra mofoonpiaten. O.a. uit „Love Parade", Schertzinger. 9.20 Radio-tooneel. Kalundborg 1153 M. 11.201.20 Concert uit Hotel Palace. 2.204.20 Radio-orkest o. 1. v. Gröndahl, m. m. v. solisten. 7.20 Les grandes Paques russes, van Rimsky—Korsa- koff. (Radio-orkest o. 1. v. Reesen). 7.359.35 „Het levende lijk" van Tolstoi. 9.5010.20 Strijkkwartet E-dur, op. 125, Nr. 2, Schu- bert. (Rafn-kwartet). 10.20 Dansmuziek. Langenberg 473 Al. 6.25 -7.20 Orkestcon cert. 11.20 en 11.55 Gramofoonpiaten. 12.25 —1.50 Concert door orkest o. 1. v. H. Salger. 4.205.20 Namiddagconcert. 7.20 Vasten avondconcert. Groot en Klein Werag-orkest 0. 1. v. Buschkötter en Eysoldt. 8.30 „Mör- der", hoorspel van Schmidtbonn. Muziek van H Ebert. 9.20 Berichten, sluiting. Brussel 508 en 338 M. 508. M. 12.35— 2.05 Gramofoonpiaten. (Acte I en II „Tos- ca", Puccini). 2.45 Verslag van den voetbal wedstrijd „Roode. DuivelsZwaluwen" in het Heysel-stadion, Brussel. 5.20 Concert o. 1. v. Kumps. 6.20 Verslag v. h. Carneval te Binche en Gramofoonpiaten. 8.20 Carnevals- concert o. 1. v. Arthur Meulemans. 338 M. 12.352.05 Gramofoonpiaten. 6.20 Zie 508 M. 8 20 SAROV-uitzending m. m. v. solisten, mandoline-orkest en koor. 0.a. Czardas, Monti, en Standchen, Schubert. Rome 441 Al. 7.20 Gramofoonpiaten. 8.20 Lichte muziek m. m. v. orkest en solisten. Zeesen 1635 Al 6.50 Acoustische proefne mingen in de groote zaal van de Berlijnsche Funkstunde. 7.35 Lezing. 8.2011.20 .Vas tenavond-Bal m. m. v. solisten, Omroepor kest o. 1. v. Bruno Seidler—Winkler en Hans ^mdlw^Dans-orkfö^h^^^^^^^ Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma a h. 10) Met bemoedigenden handdruk verliet lady ee ijlings de bibliotheek, met het kind achter zie Nauwelijks waren zij op haar kamer of een doordringender aanmaning kwam zoowel r/- voorkant als van den achterkant van e bbey, terwijl de deur, die naar de vertrek- en van het personeel voerde, bijna ingestoo- ten werd. Lucille was juist in bed gestapt, toen made moiselle Levrier zich oprichtte met luiden armkreet in het Fransch. Toen bedwong ze zich en vroeg in het Engelsch: Wat gebeurd er Lucille? Hoor je dat kloppen? Wie kan dat zijn? De gouvernante maakte zich gereed op te «taan. Ik denk, Mademoiselle, dat het weer de sol- hebb" Z^n' vanavonc^ bet huis al doorzocht be^'e zu"en ons vermoorden in onze Mademoiselle bleef nu enkel met haar hoofd oven de dekens en trilde van vrees. d vi n'e'" ^a' ze ons 'ee(l zullen oen, Mademoiselle, antwoordde het kind. Daar zaï vader wel voor zorgen. velen?' *aD 8'r ^"ve'yn beginnen tegen zoo- Ik ben niet bang. RADIODISTRIBUTIE OVER HET LICHT NET. Een Nederlandsche vinding. Proefnemingen bij Philip's Radio. De N.V. Philips' Radio meldt, dat in haar laboratoria een vinding is gedaan, die het mogelijk maakt tegelijkertijd vercheidene radioprogramma's over het gewone electri- citeitsnet te distribueeren. Proeven, genomen op verschillende elec- triciteitsnetten, hebben de deugdelijkheid van dit systeem bewezen, terwijl bovendien de mogelijkheid is aangetoond, om deze pro gramma's over de hoogspanningsgeleiding en over groote afstanden over te brengen. Intusschen mag natuurlijk door toepas sing van een dergelijk cysteem de veiligheid en bedrijfszekerheid van het gewone elec- triciteitsnet in ge#n enkel opzicht in gevaar worden gebracht. Daarom worden tezamen met electriciteitsbedrijven de proefnemingen voortgezet in het bijzonder ten aanzien van overbrenging van radioprogramma's over hoogspannigsgeleidingen. Bij de abonné's van een radiodistributie bedrijf als hier omschreven kan op ieder ge woon stopcontact de hiervoor noodige secia- le ontvanger met ingebouwden luidsnreker worden aangesloten. Dat technisch geen enkel bezwaar bestaat om in plaats van een der te distribueeren radioprogramma's een geheel draadomroep programma te geven, waarbij dus de aether zou worden uitgeschakeld, staat zonder meer vast, evenals zulks reeds op de thans aanwezige radiocentrales mogelijk is. Re gionale radiodistributie zal echter de ver wezenlijking van dit denkbeeld eerder mo gelijk maken dan de zuiver locale radiodis tributie, zooals deze tot op heden werd toe gepast. Vast staat voorts, dat, wil men werkelijk storingvrije ontvangst verkrijgen, het aantal radioprogramma's op deze wijze te distri bueeren, tot enkele beperkt zal moeten blij ven. Voor wie een vrije en grootere keuze van programma's wenscht, zal dus ook na toepassing van dit systeem het eigen ont vangtoestel preferabel blijven. Door middel van een speciaal hulpapparaat zal boven dien met geringe kosten ieder bezitter van een gewoon ontvangtoetsel de lichtnet-ra- dionrogramma's mede kunnen ontvangen. Tenslotte wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het hier betreft een zuiver nationale vinding, zonder dat daarbij eenig contact is geweest met het buitenland. Door Rabbijn S. Ph. DE VRIES Mzn. Haifa. Als ik 's morgens in het nevenvertrek van Struck's atelier de oogen open, heeft de zon het blauw van de Middellandsche Zee door alle openstaande ramen als een lichte luch tige wade om me heen getooverd. Ik zie over het strand, over de zee. Ginds aan de overzijde van de bocht, mijlen ver, ontwaar ik Acco Hier terzijde kronkelt zich de aloude Kischon (1) en stort zijn water in de zee. Welk een uitzicht! Haifa is schoon. Misschien een der schoon ste plekjes van Palestina. Struck vertelt me met beminnelijken trots als ik mij, beneden gekomen, reeas opgetogen betoon, dat Ein- stein eens, bij diens verblijf in den Hiuze Struck, Haifa van den Carmel af tot het mooiste stukje wereld heeft verklaard, dat hij ooit had gezien. Wie zijn er zooal niet onder dit dak geweest? Van welke beroemdheid staan er naast die van' Einstein geen harte lijke herinneringswoorden in het gastenalbum der familie Struck? Het is nog vroeg, maar toch al druk be neden in het werk- en bezcekvertrek. De tele foon staat niet stil. Zoo was het reeds gister avond, toen men buiten maar even wist, dat de familie thuis was. Want hier is het middelpunt van heel veel van het Joodsche leven, dat zich in Haifa ontplooit. Nog dui delijker wordt me dat gedurende den heelen dag op onze ritten door de stad en langs de verschillende inrichtingen en stichtingen, die we bezoeken. We vallen verschillende scholen binnen. De Mizrachistische meisjesschool, troetelkind van Struck, met daaraan verbon den Fröbelschool, meer in 't bijzonder troetel kind van Mevrouw. De inrichtingen zijn nog vrij primitief, want de middelen vloeien traag en er is geduld noodig en volharding en idealisme ook bij allen invloed, die er van den arbeid en het prestige der Strucks uitgaat. Een paar meisjes declameeren op verzoek voor ons Hebreeuwsche verzen op waarlijk roerend schoone wijze. We betreden eveneens de kleine Jeschievah, O, jullie Engelschen vat de dingen ook zoo anders op! Zoo... hoe noem je dat ook weer? zoo philosophisch! Lucille schonk slechts half haar aandacht aan het gesprek, daar zij luisterde naar de ge luiden, die van beneden kwamen. Ze hoorde de grendels van de groote halldeur schuiven; den sleutel in het slot steken; daar op volgde een onderhandeling, waarbij zij dui delijk de stem van haar vader onderscheidde, ferm en protesteerend. Toen werd overal in de Abbey het geluid van voetstappen vernomen, van wapengeklet ter; hier tusschendoor aanwijzingen, dat het huishouden op de been was; deuren die open gingen, dienstboden die elkaar wat toeriepen. Lucille hoorde de stem van Clarkson boven de andere uit, blijkbaar orders gevend, die zij echter niet verstond. Mademoiselle Levrier was tot bedaren geko men; zoo af en toe kreunde ze nog, of ze pijn had, maar ze liet geen duidelijk gesproken woorden hooren. Na enkele minuten ging de deur van haar ka mer open; een stoere man in eenvoudig rijpak, met laarzen tot aan de dijen en met een lan taarn in de rechterhand, nam met zijn gestalte geheel de opening van de deur in beslag; ach ter hem en over zijn schouder kon Lucille het gelaat van haar vader zien, met vermoeide en hoogst-bezorgde uitdrukking. Hier slapen er twee, sir, sprak hij, ons eenig kind en haar gouvernante. U zult ze wel niet noodeloos schrik aanjagen. Kinderen jaag ik geen schrik aan, maar mijn zending moet ik volbrengen; ik ben Gods dienaar bij de uitvoering van het plan om bet kroost van den tiran te verdelgen. de Talmoed-Hoogeschool, nog gehuisvest in een onmogelijke woning. Op den Carmel zag ik later de nieuwe school voor dit instituut in aanbouw. De romp staat er, maar het werk ligt stil. Er is geen geld om het af te maken en in gebruik te nemen. Het was juist pauze. Dat wil zeggen, dat de jongens bezig waren een stuk Talmoed voor zich zelf over en nog eens over te leeren. Het zal straks door den leider overhoord worden. Ieder leest hardop. Sommigen met z'n tweeën in één boek. Ieder moet zich voor zichzelf verstaanbaar maken en tegelijk zorgen, niet gestoord te worden door zijn buurman. En dat zijn alle anderen. Want alles zit cp elkaar in een klein vertrek. En zoo zitten ze met in ieder oos een vinger. En er is een gegons, een geraas als in een fabriek. Maar de jongens zijn erin! En hun bovenlijven bewegen zich met hun stemmen in geregelden cadans. Ze zitten in de stof en op het stuk zooals het in de sport om het winnende punt gaat. De Real-Schuie van Dr. Biram met het internaat, waarin uit vele oorden der Jood sche wereld pupillen opgenomen zijn, heeft reeds vacantie. Evenzoo het Technicum. We gaan door de gebouwen en zien de inrichtin gen en alles, waarvan deze instituten zijn voorzien. Het is de vraag, of er zelfs in Nederland onderwijsinrichtingen zijn, die doelmatiger zijn gebouwd, beter zijn ge outilleerd en schooner zijn van binnen en van buiten. Maar de grondslagen dezer stichtingen zijn indertijd nog met den vóór- oorlogschen Duitsch mark gelegd en het ge heel is steeds en wordt ook nu nog voorname lijk door den dollar gesteund en onderhou den. Maar we mogen niet vergeten ook Haifa zelf te zien. Met zijn voeten staat de Carmel in de zee. Daar beneden ligt de oude stad met zijn schilderachtige, niet zoo smalle en smerige bazarstraaties. Maar ook de nieuwe koopmanswijk, die de Joden er hebben ge bracht. En eveneens het eenvoudige lande lijke Bath-Galliem (dat is: dochter der gol ven) hetwelk in enkele jaren van een paar huizen tot een groote en bekoorlijke wijk is uitgebreid Langs de hellingen van den Car mel plooien zich de straten en huizen-rijen van een heele stad, die niet ten onrechte den naam draagt van Hardar-ha-Carmel, dat is: Carir.el's luister. De hoofdstraten loopen amphitheatersgewijze evenwijdig aan elkan der. De onderste voornamelijk heeft de win kels, de hcoger gelegene hebben meer van de villa's. De Carmel ziet er uit als een indruk wekkende groote stolp, evenals de Tabor, die zijn tweelingbroeder gelijkt op den halven weg van hier tot het meer van Tiberias. Bo ven op ontwikkelt zich wederom een nieuwe wijk, natuurlijk de rijkste en de schoonste. Beneden is het heet. Op de helling is het koeler, maar heb ik toch de hitte ook nog wel gevoeld. Boven is het heerlijk. Men komt er gemakkelijk door middel van een geregel den en «oedkeopen autobusdienst. De Carmel is nu eens niet kaal of reeds niet kaal meer. Hier ziet het al groen op de hellingen, en boven is b 'bossching. Daar kan zelfs, zij het ook op nog immer bescheiden wijze, van wou den gesproken worden. Voortdurend breidt Hadar-ha-Carmel zich uit. Het kan niet zoo heel lang meer duren of de bergwanden zijn voller en voller be bouwd. Want er verrijzen regelmatig nieuwe huizen, en, te oordeelen naar hetgeen de men- schen zeggen, die het weten kunnen, moet er in de laatste vijf jaren wel in een heel snel tempo zijn gebouwd. Hier kunnen we ook spreken van de Syna goge. Wanf al zijn er ook in Haifa nog wel eenige particuliere bidgelegenheden en heeft zelfs de oudste tevens het erkende Hoofd der Rabbijnen zijn eigen Synagoge ook nog bij zich in huis, toch is hier een poging ge daan om den openbaren eeredienst in één Synagoge te centraiiseeren. En met goed ge volg. Deze Synagoge is nog in aanbouw, iraar toch reeds in gebruik. Eigenlijk staat er alleen maar het onderstuk. En dat is be stemd, om later als leer- en lees- en vergader zalen te dienen. De werkelijke Synagoge komt hier bovenop en zal dan haar ingang hebben aan de hocgergelegen straat, terwijl wij nu van de lagere paralel-straat den toegang be reiken. Het is ook een Oppervoorzanger aan gesteld als ambtenaar, die de hoofddiensten leidt, en zulks op de wijze van een geoefend zanger en functionaris, zooals wij dat ge wend zijn. Hetgeen haast een novum is in Palestina, waar de huisvaders gewoon zijn bij beurten voor te gaan in het gebed. Haifa heeft ook zijn fabrieken. Aan het strand werkt de groote cementfabriek. En de zeep van Haifa gaat als Palestij nsch pro duct reeds over de zee. Ook. naar Holland. De groote Molen, de Meelfabriek, bij het station, heb ik bezichtigd en bewonderd. Een dier modern-technische inrichtingen, welke als Deze woorden werden door den stoeren man gesproken, meer of hij een vergadering toe sprak, dan dat ze uit zijn eigen gemoed opwel den. Onder het spreken hield hij de lantaarn op, om het vertrek te overzien; daardoor toonde hij zijn eigen gelaat heel duidelijk aan Lucille, die hem aanstaarde met wijd-open oogen. Ma demoiselle hield haar gezicht geheel verborgen; enkel het zwarte haar stak af tegen het witte kussen. Met het breede, maar niet hooge voorhoofd, de groeven boven de oogen, die uitpuilende en toch doordringend waren, den grooten, gebo gen neus en de massieve kin, getuigde dit ge laat van kracht, oprechtheid en groot ver stand; de overheersching van een persoonlijk heid, zooals het menschdom er maar weinigen telt. U kunt mij op uw woord van eer verkla ren, sir Evelyn Lee, dat er niemand onder die bedden verscholen ligt, dan zal ik niet verder kijken. Ik durf er een eed op doen, sir; hij, dien u zoekt, is niet in dit vertrek zoomin als hij bin nen deze muren vertoeft. Uw toon van spreken klinkt waar, sir, maar in dit geval moet zélfs geen geloof gesla gen worden aan juiste berichten uit betrouw bare bron. Wat ik zeg, is waar. Ik ben geneigd u te gelooven, misschien tegen mijn oordeel in. Maar let wel: als uw verklaring blijkt onwaar te zijn, dan zal het verval van uw huis zijn, gelijk aan dat van de huizen op zand gebouwd, waarvan de Heilige Schrift spreekt. Ik wensch bij mijn verklaring te blijven, sir. levende denkende wezens werken met de on feilbare logica van een helder brein. Maar nog regelmatiger en exacter! Doch voor de ontsluiting van Palestina is hier ter stede een arbeid aan den gang, grootsch van ontwerp en van toekomstige be- teekenis: de haven van Haifa. De haven van Palestina! Tot nog toe is Jaffa de gewone Paiestijnsche landingsplaats met al de moei lijkheden daaraan verbonden. Het schijnt, dat die moeilijkheden de vele klippen daar niet uit den weg te ruimen zijn en dat het niet mogelijk is, om van Jaffa een behoorlijke haven te maken. Of dat om nog gewichtiger belangen van het Britsche wereldrijk de En gelsche regeering er de voorkeur aan heeft gegeven om de natuurlijke baai van Haifa met goede havenwerken te voorzien. Reeas zie ik de groote vangarmen boven den zee spiegel uitkomen, binnen welke in afzienba- ren tijd de schepen veilig zullen ankeren. Dag en nacht gaat het werk voort. Al de dagen, die ik later weer in Haifa heb door gebracht, teen ik woonde in het Hotel „Ha- darha-Carmel", waaraan ik ook zeer aange name herinnering bewaar, heb ik de locomo tieven met de wagonslierten er achter uit de verte als speelgoed op die aanleg zijnde pie ren en heb ik er de hefkranen zien werken En ook in de nachten heb ik de fluit dier loco motieven gehoord. Of een vaag hoorbare plons in het verre water: een bak met steen- brokken door de hefkraan uit een wagon ge schept en in het water gestort. Aan gesteenten heeft Palestina geen ge brek. Even zuidelijker dan Haifa ligt de Kclonie Athlith aan de zee. De spoorlijn ui: Egypte langs de kust naar het Syrische land en verder doet beide plaatsen aan. De spoor wegverbinding is er dus. En Athlith heeft het gesteente in zijn tergen, dat door de des kundigen geëigend is bevonden om voor de vorming der vangarmen van Haifa's haven te dienen. En deze deskundigen behoefden zich daarbij niet enkel op theorie en weten schap te verlaten. Want vlak tegenover de steengroeven rijst er een ruïne uit de zee van een kruisvaardersburcht, wier zelfde gesteen te den weerstandsprcef tegen hetzelfde zee water nu reeds zooveel eeuwen glansrijk heeft dcorstaan. Ik heb de steengroeve van Athlith ook bezocht. Welk een gat is er reeds in den berg gebroken. En dag aan dag laat men nieuwe stukken springen, zoodat er groote blokken en kleinere en kleinste brokken los komen, die alweder met hefkranen en andere werktuigen in de wagons geladen worden voor het vervoer aar de in aanleg zijnde haven. Aan den eenen vleugel der enorme oppervlakte werken Arabieren. Aan den an deren werken Joden, meest arbeiders uit de Kolonie Athlith. De Arabieren werken op dagloon. De Joden krijgen maandelijks hun loon. Berekend naar het dagloon der Ara bieren, maar naar de verhouding van de hoeveelheid van het afgemaakte werk. En dan blijkt het geregeld, dat de Joden drie maal zooveel als de Arabieren uitbetaald moeten krijgen. Zoo heeft het werk zelf ook daar de Joden in dezen steen- en bergarbeid bekwaam gemaakt. Zooals het land nen tot allen nocdigen arbeid heeft omgevormd. En dag en nacht komen de treinen met volle wagens steen op de pieren. Doch de zee is diep en het schijnt ook hier: zij wordt niet vol (2). De reeds gebogen lijn, die aan beide kanten boven den waterspiegel is te zien, be wijst evenwel, dat Haifa toch betrekkelijk spoedig bij al zijn heerlijkheid, ook zijn goede haven hebben zal. Wie kan zeggen, wat er uit dit Haifa groeit. (1) Richteren 5.21. (2) Pred. 1.7. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 5 Februari. TWEE SCHRIFTELIJKE VONNISSEN. LANDPAD TE SCHOORL. De kantonrechter, vonnis wijzende in de strafzaak contra den landbouwer Dirk Zw. te Schoorl, ter zake de wederrechtelijke af sluiting en versperring van een weg, door het gemeentebestuur als openbaar aange merkt, sprak den verdachte vrij van hel hem ten laste gelegde op grond dat het den kan tonrechter bij persoonlijke waarneming was gebleken, dat niemand een bijzonder belang had, bedoeld pad als openbaren weg te kwa- lificeeren, aangezien door andere openbare wegen in de communicatie voldoende werd voorzien, en de gemeente Schoorl naar de meening van den kantonrechter het recht miste het vrije genot van dien weg te be perken. Voor een oogenblik boog de man met de lan taarn zich over het opgeheven gezichtje van Lucille en sprak; Wees niet bang, kind; wij zijn rechtscha pen menschen, die niets ondernemen tegen de argeloozen en onschadelijken. Slaap in vrede, met een gerust geweten! Hij scheen haar een soort zegen te geven, toen trad hij met de lantaarn het vertek uit en sloot de deur achter zich. Een paar minuten later viel de groote hall deur met een slag dicht. Den volgenden morgen wist Lucille dat haar nachtelijke bezoeker Master Cromwell zelve was geweest. BOEK II. HOOFDSTUK L De adjudant van generaal Monk. Ken je deze streek, Robert? De spreker was een flinke man met licht ge bogen schouders en met al grijzende snor en hoofdhaar onder zijn pruik, die wat van zijn breed voorhoofd weggeschoven was; grijze oogen diep en kalm, waarvan de blik niet was te doorstaan, voor wie met een leugen of een uitvlucht kwam; een mond, die van kracht en voorzichtigheid blijk gaf. Lippen, wat dun, of de eigenaar er van hard, ja soms zelfs wel eeDs wreed kon wezen, maar toch zou het geheel beheerscht worden door het evenwichtig ge moed, dat achter die grijze oogen school. Hij was gekleed in een mooie uniform van zwart fluweel met grooten, witten kraag. De omgeving, waarin hij nu zat, scheen niet ge ëigend voor dezen man in zijn hooge positie;. Verdediger in deze zaak was mr. P. Lange- veld. OVERTREDING ART. 22 B MOTOR EN RIJWIELWET. De kantonrechter, schriftelijk vonnis wij* zende in de zaak contra den landbouwer Pieter k. te Oterleek (Noordervaart), veroor deelde dezen verdachte, ter zake het besturen van een tweewielig motorrijtuig, terwijl hij verkeerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht dit motor rijtuig naar behooren te besturen, tot 35 boete of 20 dagen hechtenis benevens ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. SUCCES BEROEMEN. Een Haarlemsche chauffeur, genaamd p. n. C had op 13 September onder Limmen op den Rijksstraatweg door zijn onachtzaam rijden het personenwagentje, bestuurd door bakker Rotering van Castricum onderste boven gereden en was bij verstek ver deeld tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis kwam de chauffeur in ver zet. dat neden werd behandeld. Hij beweerde destijds de dagvaarding niet te hebben ont vangen, wat echter geen wonder genoemd kon worden, want hij bevond zich toen in ..retraite in het huis van bewaring en de dagvaarding was aangeplakt op het daarvoor bestemde bord aan het rechtsgebouw te Haarlem. De hoofdzaak van ziin verzet was, dat de boete hem te peperig toescheen, doch dit motief, alsmede de andere bezwaren, die hij aanvoerde, vermochten geen wijziging brengen in 's rechters oordeel. Het vonnis werd mitsdien bevestigd. EEN AANRIJDING MET EEN ONGELUKKIG GEVOLG. Op Zaterdag 14 November had op de6 hoek Steyn- en Emmastraat te Alkmaar een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijder, den 39-jarigen betonwerker M: v. d. Broek en een stacisautobus, bej-tuurd door den chauffeur W. de J. Deze reed in de richting Nieuwlandersingel geheel links van den weg, zoodat de uit de Emmastraat ko mende motorrijder niet meer in staat was de bus te ontwijken. De motor sloeg om en v. d. Broek geraakte met het rechterbeen er onder, met gevolg dat dit lichaamsdeel ernstig wed gekwetst en nog steeds niet bruikbaar is De autobuochauffeur, heden terecht staande, werd juridisch bijgestaan door mr. Wynnc. Hij ontkende de schuld aan dit ongeluk, dat hij toeschreef aan de omstandigheid, dat zich rechts van den weg een handkar bevond, die hij moest ontwijken, waardoor hij met zijn wagen aan den iinkerkant van de straat ge raakte. Een goed geslaagde situatiekaart was ter zitting aanwezig Besloten werd even wel, na een geanimeerd debat tusschen amb tenaar en verdediger over niet gedagvaarde getuigen, om de zaak aan te houden tot 19 F-ebruari, eenige niet gehoorde getuigen op te roepen en het verloop van het gebeurde te reconstrueeren en tei plaatse in scène te zetten. De requisiten zullen op tijd aanwezig MOTOR- EN RIJWIELWET De heer C. Spruyt, reiziger te Alkmaar, reed in den middag van 21 November, onder het geven van signalen en uitsteken van zijn richtingaanwijzer, nabij de Vjerstaten den Rijksstraatweg op, doch werd toen aange reden door een vrachtauto, die daarna ook nog een ijzeren hekje voor het perceel van den heer van Loon vernielde De inspecteur btienstra begaf zich na kennisneming on middellijk naar de plaats des onheils en"nam den vrachtauto-bestuurder mede naar zijn bureau, om zich te overtuigen van de waar heid van zijn vermoeden, dat deze chauffeur J. B. onder den invloed verkeerde van ge noten alcoholhoudende dranken. Heden stond de chauffeur terecht terzake overtreding art. 22 B Motor en Rijwielwet. Verdachte ontkende het snelle rijden en den invloed doch erkende Jat hij dien Zaterdag verschillende cafés had bezocht, en werd daarna veroordeeld'tot 40 boete of 40 dagen hechtenis en 10 maande.i ontzegging rijbevoegdheid. 5 DE WOESTIJN. De burgemeester van Egmond-Binnen heeft in samenwerking met de raadsleden een ver ordening in het leven geroepen, die voor schrijft dat cafébezoekers na sluiting der café s en beëindiging van tooneel, dans en andere wereldsche vermaken, zich onmiddel lijk en zonder dralen huiswaarts moeten be geven. En de politie handhaaft deze verorde ning, al valt deze dienstijver niet in den smaak het was de keuken van een boerenhoeve. Ia den ruimen haard hingen verscheidene ham men en zijden spek te rooken, boven het hout en turfvuur, tot ze door haar geur bewezen het vereischte punt bereikt te hebben. Naast hem stond een vurenhouten tafel, waarop papier lag, met het watermerk van die dagen; twee oi drie veeren pennen en een inkthoorn; onder zijn linkerelleboog lag een ruw uitgevoerde kaart van Midden-Engeland. Hij zat niet voor, maar om de tafel heen, met de beenen uitge strekt, als moesten die zich ontspannen, ns enkele uren in het zadel te hebben gezeten. Tegenover dien merkwaardigen man, met den rug naar den diepen schoorsteen, zat de per soon tot wien hij de vraag gericht had. kapi- ™Robt'' DarcY. een tweede zoon van sir William Darcy van Elberfield, op dit tijdstip een )ong soldaat van twee-en-twintig jaar toegewezen als secretaris en adjudant, aan den man, die aan tafel zat Robert Darcy had weinig gelijken en geen superieuren in het leger, waartoe hij behoorde misschien zelfs niet over heel de uitgestrekt heid van de Britsche eilanden lang en wel gemaakt, meer aristocratisch dan knap van uiterlijk, had hij iets in zijn houding en optre den, dat trof, al degenen, met wie hij in aanra king kwam. Daar hij een bekwaam soldaat en een uitstekend ruiter was, vlug van begrip en snel van uitvoering, had generaal Monk al vroeg cornet Darcy aangewezen voor speciale diensten, en toen deze al ras tot den rang van kapitein was bevorderd, had Monk hem in zijn particulieren dienst genomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5